Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

Posted on 7.9.2020

Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri sitä, mitä alkuperäisten pelien ystävät kaipasivatkin. Alun nostalgiahuuman jälkeen äärimmäisen hiottu pelattavuus ja koukuttava temppu-comboilu pitävät tiukasti otteessaan.


Julkaisupäivä: 4.9.2020
Studio: Vicarious Visions, Beenox
Julkaisija: Activision
Saatavilla: PC, Xbox One, PlayStation 4 (testattu)
Pelaajia: 1-2 (verkkopelissä 2-8)
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: 12 tuntia


Skeittaritähti Tony Hawkin nimellä ratsastanut Tony Hawk’s Pro Skater -sarja oli kovaa valuuttaa heti 2000-luvun vaihteessa, mutta ensimmäistä kolmikkoa seuranneet pelit menettivät pian suuren yleisön suosion. Remasterointien huumassa myös Crash Bandicootin ja Spyro the Dragonin elvyttänyt Activision on nyt kuitenkin herättänyt myös Tony Hawk -sarjan uudelleen henkiin.

Tony Hawkin paluu tapahtui sarjan kahden ensimmäisen pelin yhteisenä remasterointina, jossa on 4K-tekstuureista ja muista uudistuksista huolimatta pysytty uskollisina pelisarjan perusteille. Vuosina 1999 ja 2000 ilmestyneet pelit on yhdistetty remasteroinnissa samaan pakettiin, ja pelikokemusta yhdistää yhteinen metapeli hahmonkehityksineen, kokemuspisteineen ja lisähaasteineen. Kokonaisuuteen on myös ympätty verkkomoninpeli, joka tarjoaa muutamia kilpailumuotoja joko huvikseen tai vakavissaan pelaaville omissa sarjoissaan.

Heti kättelyssä on tärkeä sanoa, että Tony Hawk’s Pro Skater tuntuu, näyttää ja kuulostaa juuri siltä kuin sen pitääkin.

Alkuperäisten pelien ystävät löytävät todellista nostalgiakarkkia kontrolleista ja pelitasoista aina musiikkiin asti. Jos olit 2000-luvun vaihteen MTV-nuorisoa, löydät soundtrackilta koko joukon nostalgista rockia ja rappia. Osa musiikista on tietysti kestänyt huonommin aikaa, mutta aikalaismusiikki oli ja on edelleen olennainen osa Tony Hawkin pelikokemusta.

Peli tietysti näyttää moninkertaisesti paremmalta kuin aikanaan, mutta toteutuksessa on pysytty hengessä uskollisina alkuperäisille peleille. Mitään valtavia uudistuksia ei siis itse tasoilta ja pelaamisesta löydy.

Nostalgiaa ja kasvojenkohotusta olennaisempaa onkin, että Tony Hawkin hiottu pelattavuus on ennallaan. Pelien voimavara oli jo aikanaan erittäin koukuttava lautatemppuilu, joka perustuu nopeiden refleksien ohella kekseliäisyyteen combojen muodostamisessa.

Tämä kaikki tuntuu uusitussa Tony Hawk’s Pro Skaterissa vielä paremmalta kuin aikanaan. Todistettavasti pelaajan ei tarvitse olla edes erityisen kiinnostunut skeittaamisesta innostuakseen Tony Hawk -pelien koukuttavasta pelattavuudesta. Monipuoliset pelikentät kannustavat luovuuteen temppujen ja temppuyhdistelmien kanssa, ja usein se klassinen halfpipe ei olekaan paras paikka takoa piste-ennätyksiä.

Alkuperäiset tasot ovat pääosin ennallaan haasteineen ja tehtävineen, eli jokaisella kentällä on joukko keräiltäviä esineitä, suoritettavia temppuja ja tietysti ylitettäviä pisterajoja. Lisäksi metapeli tarjoaa suoritettavia virstanpylväitä, vieläpä joka pelihahmolle joukon omia, ja näitä suorittamalla saa auki vaatteita, lautoja ja muuta somistetta. Hahmonkehitys toimii yksinkertaisesti joka tasolta poimittavilta pisteillä, jotka ovat kullekin hahmolle uniikit.

Hahmogalleriaa on vahvistettu vanhojen veteraanien ohella kahdeksalla nuoremman polven skeittarilla, joiden joukossa on myös puoliksi suomalainen Lizzie Armanto. Hauskana yksityiskohtana alkuperäiset hahmot on Tony Hawkista itsestään lähtien mallinnettu peliin nykyisessä iässään. Hahmoilla ei sinänsä ole paljon eroa, etenkään sitten kun on muutamat kykypisteet kerännyt, mutta useampi hahmo tarjoaa toki lisäpelattavaa.

Kokeneempi Tony Hawk -pelaaja tahkoaa perustasojen kaikki tavoitteet noin kymmenessä tunnissa, jonka jälkeen lisähaasteet ja moninpeli tarjoavat suoritettavaa sellaista kaipaaville. Moninpelin moodit ovat ihan hauskoja, ja verkkopeli myös toimii jouhevasti, mutta tämä elementti jää mielestäni kaipaamaan varsinaista tavoitteellisuutta.

Lisäksi oikeastaan vain yksi moninpelimuoto, kuumottavan kilpailullinen graffiti, on edes vähän jotain muuta kuin suurimman pistemäärän tai combon tavoittelua. Moninpeliä olisikin ehkä voinut hahmotella vielä pidemmän kaavan kautta suunnittelupöydän ääressä. Toisaalta omassa 45 euron hintaluokassaan peli tarjoaa kyllä ihan riittävästi sisältöä.

Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 onkin viime kädessä juuri sitä, mitä pelisarjan vanhat fanit varmasti toivovat sen olevan. Pelien ikä tuntuu vain melko pienissä tasoissa ja soundtrackissa, eli pelityyli ja -mekaniikka tuntuvat edelleen täysin pätevältä viihteeltä.

Olisikin hienoa jos peli menestyisi niin hyvin, että Activision valjastaisi studionsa tekemään sille jatkoa nykytekniikalla ja uusilla ominaisuuksilla (tulevan Crash Bandicoot 4:n hengessä). Tony Hawkin lautakikkailu on nimittäin aivan yhtä koukuttavaa kuin 20 vuotta sitten, ja valtavien combojen suorittamista tyydyttävämpää tunnetta saa hakea monista peleistä turhaan.

TONY HAWK’S PRO SKATER 1+2

”Tony Hawk’s Pro Skaterin pelaaminen on niin koukuttavaa, että suoritettavia tasoja toivoisi aina vain enemmän.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-tony-hawks-pro-skater-12-tarjoaa-sita-mita-pelilta-toivottiinkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Aivan liian tuttu ja turhan turvallinen 4X-peli Humankind...
    Humankind
  • Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Free Guy -pelielokuvien julisteesta löytyy monia viittauksia tunnettuihin...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Kulttiklassikon odotettu jatko-osa kokoaa tutut tekijät yhteen tarjotakseen...
    Beyond a Steel Sky
  • PS Plussan tilaajien kesäkuun pelipaketti sisältää Borderlandsiä ja Sonic

    PS Plussan tilaajien kesäkuun pelipaketti sisältää Borderlandsiä ja Sonic

    Sony on julkistanut kesäkuun PS Plus -pelipaketin, joka...
    Borderlands
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Xbox Game Pass laajenee tammikuussa: Palveluun ilmestyy Life is Strange 2, Just Cause 3 ja neljä muu...

    Xbox Game Pass laajenee tammikuussa: Palveluun ilmestyy Life is Strange 2, Just Cause 3 ja neljä muu...

    Microsoft on ilmoittanut tuovansa tässä kuussa Xbox Game...
    Just Cause 3
  • Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Klassikkopeli Final Fantasy VII:stä ei Nintendo Switchillä ole...
    Final Fantasy VII
  • NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    Uudet ajurit lisäävät tuen Nvidia Reflex -toiminnolle Call...
    Call of Duty: Modern Warfare
  • Huhu: PlayStation 5 julkistetaan lähikuukausina – pelikone ilmestyy kauppoihin ensi vuonna uudistetu...

    Huhu: PlayStation 5 julkistetaan lähikuukausina – pelikone ilmestyy kauppoihin ensi vuonna uudistetu...

    PlayStation 5 julkaistaan ensi vuonna, ja sen mukana...
    Huhut
  • Arvostelu | Press Reset on kirja, joka pitää lukea – ”Puistattava ja mielenkiintoinen sukellus pelia...

    Arvostelu | Press Reset on kirja, joka pitää lukea – ”Puistattava ja mielenkiintoinen sukellus pelia...

    Jos luet tänä vuonna yhden peliaiheisen kirjan, olkoon...
    Jason Schreier

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältö...
“The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia i...
Tällainen on Super
Mario Bros. Battle Royale – kah...
Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkäl...
Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta ...

Tekniikka uutisia

  • Traileri: Post-apokalyptiseen synkistelyyn sijoittuva road trip Overland kaahailee pian saataville

    Traileri: Post-apokalyptiseen synkistelyyn sijoittuva road trip Overland kaahailee pian saataville

    Overland julkaistaan myöhemmin tässä kuussa. Tyylikkäältä näyttävä, post-apokalyptiseen...
    Overland
  • Tässä PlayStation Storen laajat tarjoukset: Resident Evil 2, NieR: Automata ja moni muu huippupeli l...

    Tässä PlayStation Storen laajat tarjoukset: Resident Evil 2, NieR: Automata ja moni muu huippupeli l...

    Suosittua Japanissa -tarjouskampanja heittää tarjouskoriin lukuisia pelejä merkittävillä...
    alennusmyynnit
  • Vihreän veran shakkia ja kaahailua: tässä kesäkuun PlayStation Plus -pelit

    Vihreän veran shakkia ja kaahailua: tässä kesäkuun PlayStation Plus -pelit

    Kesäkuun PlayStation Plus -pelit on paljastettu, ja ensi...
    Horizon Chase Turbo
  • Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Urheilupeleissä vuosipäivitykset ovat varsin tuttua kauraa. Sama julkaisutahti...
    Peliarvostelut
  • Kuvat: Näin villiltä näyttää PlayStation 4 -yksinoikeuspeli Wild – kehityslimboon kadonneesta projek...

    Kuvat: Näin villiltä näyttää PlayStation 4 -yksinoikeuspeli Wild – kehityslimboon kadonneesta projek...

    PlayStation 4 -peli Wild näyttäytyy sitä kehittävän studion...
    pelikuvat
  • Anno 1800 -kaupunkirakentelun avoin betatestaus myöhästyy huhtikuuhun

    Anno 1800 -kaupunkirakentelun avoin betatestaus myöhästyy huhtikuuhun

    Blue Byten kaupunkirakentelupeli Anno 1800:n avoin beta antaa...
    anno 1800
  • Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Epävirallinen Alien: Hope for the Future tulee olemaan...
    Alien
  • Ruotsalaisen Starbreezen kuolemanspiraali syvenee: Viranomaiset tekivät iskun studioon, yksi henkilö...

    Ruotsalaisen Starbreezen kuolemanspiraali syvenee: Viranomaiset tekivät iskun studioon, yksi henkilö...

    Starbreeze-studio on todellisessa kurimuksessa, sillä se on vakavien...
    Peliuutiset
  • PlayStation 5:n ensimmäisestä pelistä paljastettiin pelikuvaa – Godfall ottaa kaiken irti tulevan ko...

    PlayStation 5:n ensimmäisestä pelistä paljastettiin pelikuvaa – Godfall ottaa kaiken irti tulevan ko...

    Godfall julkistettiin virallisesti The Game Awardsien yhteydessä. Nyt...
    Godfall
  • ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    Jakson kuvauksen perusteella Pokémonin anime-sarjassa nähdään pian tavallista...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit
  • Arvostelu: Paper Mario: The Origami Kingin pelimaailma ihastuttaa, mutta pelin taistelusysteemi jaka...

    Arvostelu: Paper Mario: The Origami Kingin pelimaailma ihastuttaa, mutta pelin taistelusysteemi jaka...

    Paper Mario: The Origami Kingissä paperista tehdyn Marion...
    Mario
  • Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer on esitellyt 2150 dollaria eli noin...
    Mobiiliuutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme