Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

Posted on 7.9.2020

Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri sitä, mitä alkuperäisten pelien ystävät kaipasivatkin. Alun nostalgiahuuman jälkeen äärimmäisen hiottu pelattavuus ja koukuttava temppu-comboilu pitävät tiukasti otteessaan.


Julkaisupäivä: 4.9.2020
Studio: Vicarious Visions, Beenox
Julkaisija: Activision
Saatavilla: PC, Xbox One, PlayStation 4 (testattu)
Pelaajia: 1-2 (verkkopelissä 2-8)
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: 12 tuntia


Skeittaritähti Tony Hawkin nimellä ratsastanut Tony Hawk’s Pro Skater -sarja oli kovaa valuuttaa heti 2000-luvun vaihteessa, mutta ensimmäistä kolmikkoa seuranneet pelit menettivät pian suuren yleisön suosion. Remasterointien huumassa myös Crash Bandicootin ja Spyro the Dragonin elvyttänyt Activision on nyt kuitenkin herättänyt myös Tony Hawk -sarjan uudelleen henkiin.

Tony Hawkin paluu tapahtui sarjan kahden ensimmäisen pelin yhteisenä remasterointina, jossa on 4K-tekstuureista ja muista uudistuksista huolimatta pysytty uskollisina pelisarjan perusteille. Vuosina 1999 ja 2000 ilmestyneet pelit on yhdistetty remasteroinnissa samaan pakettiin, ja pelikokemusta yhdistää yhteinen metapeli hahmonkehityksineen, kokemuspisteineen ja lisähaasteineen. Kokonaisuuteen on myös ympätty verkkomoninpeli, joka tarjoaa muutamia kilpailumuotoja joko huvikseen tai vakavissaan pelaaville omissa sarjoissaan.

Heti kättelyssä on tärkeä sanoa, että Tony Hawk’s Pro Skater tuntuu, näyttää ja kuulostaa juuri siltä kuin sen pitääkin.

Alkuperäisten pelien ystävät löytävät todellista nostalgiakarkkia kontrolleista ja pelitasoista aina musiikkiin asti. Jos olit 2000-luvun vaihteen MTV-nuorisoa, löydät soundtrackilta koko joukon nostalgista rockia ja rappia. Osa musiikista on tietysti kestänyt huonommin aikaa, mutta aikalaismusiikki oli ja on edelleen olennainen osa Tony Hawkin pelikokemusta.

Peli tietysti näyttää moninkertaisesti paremmalta kuin aikanaan, mutta toteutuksessa on pysytty hengessä uskollisina alkuperäisille peleille. Mitään valtavia uudistuksia ei siis itse tasoilta ja pelaamisesta löydy.

Nostalgiaa ja kasvojenkohotusta olennaisempaa onkin, että Tony Hawkin hiottu pelattavuus on ennallaan. Pelien voimavara oli jo aikanaan erittäin koukuttava lautatemppuilu, joka perustuu nopeiden refleksien ohella kekseliäisyyteen combojen muodostamisessa.

Tämä kaikki tuntuu uusitussa Tony Hawk’s Pro Skaterissa vielä paremmalta kuin aikanaan. Todistettavasti pelaajan ei tarvitse olla edes erityisen kiinnostunut skeittaamisesta innostuakseen Tony Hawk -pelien koukuttavasta pelattavuudesta. Monipuoliset pelikentät kannustavat luovuuteen temppujen ja temppuyhdistelmien kanssa, ja usein se klassinen halfpipe ei olekaan paras paikka takoa piste-ennätyksiä.

Alkuperäiset tasot ovat pääosin ennallaan haasteineen ja tehtävineen, eli jokaisella kentällä on joukko keräiltäviä esineitä, suoritettavia temppuja ja tietysti ylitettäviä pisterajoja. Lisäksi metapeli tarjoaa suoritettavia virstanpylväitä, vieläpä joka pelihahmolle joukon omia, ja näitä suorittamalla saa auki vaatteita, lautoja ja muuta somistetta. Hahmonkehitys toimii yksinkertaisesti joka tasolta poimittavilta pisteillä, jotka ovat kullekin hahmolle uniikit.

Hahmogalleriaa on vahvistettu vanhojen veteraanien ohella kahdeksalla nuoremman polven skeittarilla, joiden joukossa on myös puoliksi suomalainen Lizzie Armanto. Hauskana yksityiskohtana alkuperäiset hahmot on Tony Hawkista itsestään lähtien mallinnettu peliin nykyisessä iässään. Hahmoilla ei sinänsä ole paljon eroa, etenkään sitten kun on muutamat kykypisteet kerännyt, mutta useampi hahmo tarjoaa toki lisäpelattavaa.

Kokeneempi Tony Hawk -pelaaja tahkoaa perustasojen kaikki tavoitteet noin kymmenessä tunnissa, jonka jälkeen lisähaasteet ja moninpeli tarjoavat suoritettavaa sellaista kaipaaville. Moninpelin moodit ovat ihan hauskoja, ja verkkopeli myös toimii jouhevasti, mutta tämä elementti jää mielestäni kaipaamaan varsinaista tavoitteellisuutta.

Lisäksi oikeastaan vain yksi moninpelimuoto, kuumottavan kilpailullinen graffiti, on edes vähän jotain muuta kuin suurimman pistemäärän tai combon tavoittelua. Moninpeliä olisikin ehkä voinut hahmotella vielä pidemmän kaavan kautta suunnittelupöydän ääressä. Toisaalta omassa 45 euron hintaluokassaan peli tarjoaa kyllä ihan riittävästi sisältöä.

Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 onkin viime kädessä juuri sitä, mitä pelisarjan vanhat fanit varmasti toivovat sen olevan. Pelien ikä tuntuu vain melko pienissä tasoissa ja soundtrackissa, eli pelityyli ja -mekaniikka tuntuvat edelleen täysin pätevältä viihteeltä.

Olisikin hienoa jos peli menestyisi niin hyvin, että Activision valjastaisi studionsa tekemään sille jatkoa nykytekniikalla ja uusilla ominaisuuksilla (tulevan Crash Bandicoot 4:n hengessä). Tony Hawkin lautakikkailu on nimittäin aivan yhtä koukuttavaa kuin 20 vuotta sitten, ja valtavien combojen suorittamista tyydyttävämpää tunnetta saa hakea monista peleistä turhaan.

TONY HAWK’S PRO SKATER 1+2

”Tony Hawk’s Pro Skaterin pelaaminen on niin koukuttavaa, että suoritettavia tasoja toivoisi aina vain enemmän.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-tony-hawks-pro-skater-12-tarjoaa-sita-mita-pelilta-toivottiinkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villin faniteorian mukaan Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä muun...
    Cyberpunk 2077
  • Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä...
    Logitech G Pro X
  • Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Xbox Series X ja S -malleista kuultiin tällä...
    Pelit
  • Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance on peli, joka ei toimi oikein millään tasolla

    Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance on peli, joka ei toimi oikein millään tasolla

    Dungeons & Dragons: Dark Alliance on monotonisen tylsä...
    Dungeons and Dragons
  • Kuvat: Tältä näyttää PlayStation 5 -ohjain DualSense

    Kuvat: Tältä näyttää PlayStation 5 -ohjain DualSense

    Sony on esitellyt DualSense-nimisen PlayStation 5 -ohjaimen. Sony...
    DualSense
  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • Arvostelu | Little Hope on Man of Mediania parempi kauhupeli, mutta The Dark Pictures Anthology ei v...

    Arvostelu | Little Hope on Man of Mediania parempi kauhupeli, mutta The Dark Pictures Anthology ei v...

    Supermassive Gamesin kauhuantologiasarjan tuorein osa petraa edeltäjästään. Julkaisupäivä:...
    Little Hope
  • Tällainen on Command & Conquer Remastered, kokoelmasta julkaistiin pienimuotoinen traileri

    Tällainen on Command & Conquer Remastered, kokoelmasta julkaistiin pienimuotoinen traileri

    Command & Conquer Remastered näyttäytyy tuoreella trailerilla. Electronic...
    Command & Conquer
  • Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Julkaistut hiiret ovat päivitettyjä versioita edeltäjistään. Ironclaw RGB...
    Corsair
  • Philips julkisti kovan luokan konsolipelaajille tarkoitetut 558M1RY- ja 278M1R -näytöt

    Philips julkisti kovan luokan konsolipelaajille tarkoitetut 558M1RY- ja 278M1R -näytöt

    Philipsin Momentum-tuoteperheeseen kuuluvat 558M1RY- ja 278M1R -näytöt on tarkoitettu...
    pelinäytöt

Aiheeseen liittyvät artikkelit

The Surge 2 ilmestyy PC:lle ja konsoleille syyskuu...
Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loi...
Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX...
Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus
”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitt...

Tekniikka uutisia

  • Dwarf Fortressin kehittäjät aloittavat pelin myymisen Steamissa koska ”Yhdysvaltalainen terveydenhuo...

    Dwarf Fortressin kehittäjät aloittavat pelin myymisen Steamissa koska ”Yhdysvaltalainen terveydenhuo...

    Dwarf Fortress on ollut jaossa ilmaiseksi jo yli...
    Dwarf Fortress
  • Vihreän veran shakkia ja kaahailua: tässä kesäkuun PlayStation Plus -pelit

    Vihreän veran shakkia ja kaahailua: tässä kesäkuun PlayStation Plus -pelit

    Kesäkuun PlayStation Plus -pelit on paljastettu, ja ensi...
    Horizon Chase Turbo
  • Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin julkaisun jälkeiset kuukaudet ovat olleet äärimmäisen...
    Artifact
  • Take-Two: GTA Onlinen säännöllinen päivitys tulee jatkumaan

    Take-Two: GTA Onlinen säännöllinen päivitys tulee jatkumaan

    Suosittu Grand Theft Auto Online tulee saamaan päivityksiä...
    Grand Theft Auto V
  • Ensituntumat: Vaikka F1-kausi ei ole vielä päässyt starttaamaan, vie lupaava F1 2020 formulat tänä v...

    Ensituntumat: Vaikka F1-kausi ei ole vielä päässyt starttaamaan, vie lupaava F1 2020 formulat tänä v...

    Kuluvan vuoden F1-kauden yllä leijuu vielä toistaiseksi paljon...
    Ajopelit
  • Xbox Game Pass laajenee tammikuussa: Palveluun ilmestyy Life is Strange 2, Just Cause 3 ja neljä muu...

    Xbox Game Pass laajenee tammikuussa: Palveluun ilmestyy Life is Strange 2, Just Cause 3 ja neljä muu...

    Microsoft on ilmoittanut tuovansa tässä kuussa Xbox Game...
    Just Cause 3
  • Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Klassikkopeli Final Fantasy VII:stä ei Nintendo Switchillä ole...
    Final Fantasy VII
  • Cyberpunk 2077:ssa jokainen pelaaja on samalla lähtöviivalla, sillä ennakkotilaajille ei ole tarjoll...

    Cyberpunk 2077:ssa jokainen pelaaja on samalla lähtöviivalla, sillä ennakkotilaajille ei ole tarjoll...

    CD Projekt Redin odotettu peli ei palkitse ennakkotilaajia...
    CD Projekt Red
  • Half-Life täytti 20 vuotta, ja pelin remaken Xen-päivityksestä on nyt julkaistu puhutteleva ensimmäi...

    Half-Life täytti 20 vuotta, ja pelin remaken Xen-päivityksestä on nyt julkaistu puhutteleva ensimmäi...

    Pelimaailman merkkiteos Half-Life on jo 20-vuotias, ja juhlapäivästä...
    Black Mesa
  • Kehuttu scifi-peli Talos Principle on ilmaiseksi jaossa – mutta ainoastaan tunnin ajan

    Kehuttu scifi-peli Talos Principle on ilmaiseksi jaossa – mutta ainoastaan tunnin ajan

    Epic Games Store tarjoaa parhaillaan ilmaiseksi Talos Principle...
    epic games store

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Kehuttu tieteistrilleri Observer on saapunut ehostettuna versiona useille...
    Blooper Team
  • EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    Electronic Arts satsaa pilvipelaamiseen Project Atlas -palvelulla. EA...
    Electronic Arts

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme