Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

Posted on 7.9.2020

Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri sitä, mitä alkuperäisten pelien ystävät kaipasivatkin. Alun nostalgiahuuman jälkeen äärimmäisen hiottu pelattavuus ja koukuttava temppu-comboilu pitävät tiukasti otteessaan.


Julkaisupäivä: 4.9.2020
Studio: Vicarious Visions, Beenox
Julkaisija: Activision
Saatavilla: PC, Xbox One, PlayStation 4 (testattu)
Pelaajia: 1-2 (verkkopelissä 2-8)
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: 12 tuntia


Skeittaritähti Tony Hawkin nimellä ratsastanut Tony Hawk’s Pro Skater -sarja oli kovaa valuuttaa heti 2000-luvun vaihteessa, mutta ensimmäistä kolmikkoa seuranneet pelit menettivät pian suuren yleisön suosion. Remasterointien huumassa myös Crash Bandicootin ja Spyro the Dragonin elvyttänyt Activision on nyt kuitenkin herättänyt myös Tony Hawk -sarjan uudelleen henkiin.

Tony Hawkin paluu tapahtui sarjan kahden ensimmäisen pelin yhteisenä remasterointina, jossa on 4K-tekstuureista ja muista uudistuksista huolimatta pysytty uskollisina pelisarjan perusteille. Vuosina 1999 ja 2000 ilmestyneet pelit on yhdistetty remasteroinnissa samaan pakettiin, ja pelikokemusta yhdistää yhteinen metapeli hahmonkehityksineen, kokemuspisteineen ja lisähaasteineen. Kokonaisuuteen on myös ympätty verkkomoninpeli, joka tarjoaa muutamia kilpailumuotoja joko huvikseen tai vakavissaan pelaaville omissa sarjoissaan.

Heti kättelyssä on tärkeä sanoa, että Tony Hawk’s Pro Skater tuntuu, näyttää ja kuulostaa juuri siltä kuin sen pitääkin.

Alkuperäisten pelien ystävät löytävät todellista nostalgiakarkkia kontrolleista ja pelitasoista aina musiikkiin asti. Jos olit 2000-luvun vaihteen MTV-nuorisoa, löydät soundtrackilta koko joukon nostalgista rockia ja rappia. Osa musiikista on tietysti kestänyt huonommin aikaa, mutta aikalaismusiikki oli ja on edelleen olennainen osa Tony Hawkin pelikokemusta.

Peli tietysti näyttää moninkertaisesti paremmalta kuin aikanaan, mutta toteutuksessa on pysytty hengessä uskollisina alkuperäisille peleille. Mitään valtavia uudistuksia ei siis itse tasoilta ja pelaamisesta löydy.

Nostalgiaa ja kasvojenkohotusta olennaisempaa onkin, että Tony Hawkin hiottu pelattavuus on ennallaan. Pelien voimavara oli jo aikanaan erittäin koukuttava lautatemppuilu, joka perustuu nopeiden refleksien ohella kekseliäisyyteen combojen muodostamisessa.

Tämä kaikki tuntuu uusitussa Tony Hawk’s Pro Skaterissa vielä paremmalta kuin aikanaan. Todistettavasti pelaajan ei tarvitse olla edes erityisen kiinnostunut skeittaamisesta innostuakseen Tony Hawk -pelien koukuttavasta pelattavuudesta. Monipuoliset pelikentät kannustavat luovuuteen temppujen ja temppuyhdistelmien kanssa, ja usein se klassinen halfpipe ei olekaan paras paikka takoa piste-ennätyksiä.

Alkuperäiset tasot ovat pääosin ennallaan haasteineen ja tehtävineen, eli jokaisella kentällä on joukko keräiltäviä esineitä, suoritettavia temppuja ja tietysti ylitettäviä pisterajoja. Lisäksi metapeli tarjoaa suoritettavia virstanpylväitä, vieläpä joka pelihahmolle joukon omia, ja näitä suorittamalla saa auki vaatteita, lautoja ja muuta somistetta. Hahmonkehitys toimii yksinkertaisesti joka tasolta poimittavilta pisteillä, jotka ovat kullekin hahmolle uniikit.

Hahmogalleriaa on vahvistettu vanhojen veteraanien ohella kahdeksalla nuoremman polven skeittarilla, joiden joukossa on myös puoliksi suomalainen Lizzie Armanto. Hauskana yksityiskohtana alkuperäiset hahmot on Tony Hawkista itsestään lähtien mallinnettu peliin nykyisessä iässään. Hahmoilla ei sinänsä ole paljon eroa, etenkään sitten kun on muutamat kykypisteet kerännyt, mutta useampi hahmo tarjoaa toki lisäpelattavaa.

Kokeneempi Tony Hawk -pelaaja tahkoaa perustasojen kaikki tavoitteet noin kymmenessä tunnissa, jonka jälkeen lisähaasteet ja moninpeli tarjoavat suoritettavaa sellaista kaipaaville. Moninpelin moodit ovat ihan hauskoja, ja verkkopeli myös toimii jouhevasti, mutta tämä elementti jää mielestäni kaipaamaan varsinaista tavoitteellisuutta.

Lisäksi oikeastaan vain yksi moninpelimuoto, kuumottavan kilpailullinen graffiti, on edes vähän jotain muuta kuin suurimman pistemäärän tai combon tavoittelua. Moninpeliä olisikin ehkä voinut hahmotella vielä pidemmän kaavan kautta suunnittelupöydän ääressä. Toisaalta omassa 45 euron hintaluokassaan peli tarjoaa kyllä ihan riittävästi sisältöä.

Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 onkin viime kädessä juuri sitä, mitä pelisarjan vanhat fanit varmasti toivovat sen olevan. Pelien ikä tuntuu vain melko pienissä tasoissa ja soundtrackissa, eli pelityyli ja -mekaniikka tuntuvat edelleen täysin pätevältä viihteeltä.

Olisikin hienoa jos peli menestyisi niin hyvin, että Activision valjastaisi studionsa tekemään sille jatkoa nykytekniikalla ja uusilla ominaisuuksilla (tulevan Crash Bandicoot 4:n hengessä). Tony Hawkin lautakikkailu on nimittäin aivan yhtä koukuttavaa kuin 20 vuotta sitten, ja valtavien combojen suorittamista tyydyttävämpää tunnetta saa hakea monista peleistä turhaan.

TONY HAWK’S PRO SKATER 1+2

”Tony Hawk’s Pro Skaterin pelaaminen on niin koukuttavaa, että suoritettavia tasoja toivoisi aina vain enemmän.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-tony-hawks-pro-skater-12-tarjoaa-sita-mita-pelilta-toivottiinkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Red Dead Redemption 2 -fani kutsui tyttöystäväänsä pelistä tutuksi naishahmoksi intiimillä hetkellä ...

    Red Dead Redemption 2 -fani kutsui tyttöystäväänsä pelistä tutuksi naishahmoksi intiimillä hetkellä ...

    Jeroen Bekkers -niminen Red Dead Redemption 2 -fani...
    Pelit
  • Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    DualSense-ohjaimesta löytyy herkullinen yksityiskohta tarkkasilmäisille pelaajille. PlayStation 5...
    DualSense
  • Video: Näin hienolta näyttävät tulevaisuuden pelit – Square Enix julkaisi säteenseurantaa esittelevä...

    Video: Näin hienolta näyttävät tulevaisuuden pelit – Square Enix julkaisi säteenseurantaa esittelevä...

    Uusi teknologiademo on Luminous Productions -studion käsialaa. Square...
    Luminous Productions
  • Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Aiemmin Minecraft-elokuvaa tekemässä ollut It’s Always Sunny in...
    Elokuvat
  • Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn Entertainment on onnistunut kehittämään Apex Legendsin huijauksenestoa...
    Apex Legends
  • Suomalaisen CS:GO-joukkue Havun uskomattomaan comebackiin johtanut epätavallinen ”5:n AWP:n” taktiik...

    Suomalaisen CS:GO-joukkue Havun uskomattomaan comebackiin johtanut epätavallinen ”5:n AWP:n” taktiik...

    Suomalainen Counter-Strike: Global Offensive -joukkue Havu onnistui kaatamaa...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Konamin eFootball 2022 julkaistiin eilen, näin murskaavaa vastaanottoa ei olisi voinut arvata

    Konamin eFootball 2022 julkaistiin eilen, näin murskaavaa vastaanottoa ei olisi voinut arvata

    eFootball 2022 on Steamin huonoimmat arvostelut saanut peli....
    eFootball PES 2020
  • Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Kauhupeli Maid of Sker vie pelaajan yhteen Ison-Britannian...
    kauhupelit
  • Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimensa

    Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimensa

    Kummankin valmistajan kattaukseen kuuluu kaksi näytönohjainmallia. Gainwardin uutuudet...
    Asus
  • Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Aiemmin kerroimme Overwatch Contendersissa pelaavaan Second Windiin valitusta...
    eSports

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050...
No nyt on halpaa: Death Stranding ja moni muu huip...
Blizzard rauhoittelee mobiilipeliin pettyneitä Dia...
Visual novel -kauhua suoraan Japanista: Death Mark...
OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan ...

Tekniikka uutisia

  • Näin E3 tulee muuttumaan – tapahtumasta halutaan tehdä kuluttajafestivaali, johon houkutellaan kävij...

    Näin E3 tulee muuttumaan – tapahtumasta halutaan tehdä kuluttajafestivaali, johon houkutellaan kävij...

    E3 2020 saattaa olla aiempia tapahtumia huomattavasti erilaisempi....
    E3
  • Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Leisure Suit Larry – Wet Dreams Don’t Dry...
    Leisure Suit Larry Wet Dreams Don't Die
  • Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aiheset säkkituolit – sopisivatko ne sinun sisustukseesi...

    Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aiheset säkkituolit – sopisivatko ne sinun sisustukseesi...

    Virallisia Pokémon-fanituotteita kauppaava Pokémon Center on listannut sivuilleen...
    Peliuutiset
  • Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Pohjois-Koreassa on nyt mahdollista pelata videopelejä valtiollisella Moranbong-pelikonsolilla....
    Pelikonsolit
  • Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Nuoren Laran päätöstarina jatkuu neljännen laajennuksen merkeissä. Shadow...
    Pelit
  • Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn Entertainment on onnistunut kehittämään Apex Legendsin huijauksenestoa...
    Apex Legends
  • Vihreän veran shakkia ja kaahailua: tässä kesäkuun PlayStation Plus -pelit

    Vihreän veran shakkia ja kaahailua: tässä kesäkuun PlayStation Plus -pelit

    Kesäkuun PlayStation Plus -pelit on paljastettu, ja ensi...
    Horizon Chase Turbo
  • Näin voit hakea brutaalin World War Z -moninpelin testaajaksi

    Näin voit hakea brutaalin World War Z -moninpelin testaajaksi

    Massiivisten zombilaumojen murskaamiseen keskittyvä moninpeli World War Z...
    Betatestit
  • Lady Gaga saattaa olla mukana Cyberpunk 2077:ssa

    Lady Gaga saattaa olla mukana Cyberpunk 2077:ssa

    Aina luotettavat nimettömät lähteet ovat kuiskutelleet, että Lady...
    CD Projekt Red
  • Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Race of Championsissa uudet haastajat ottavat mittaa tunnetuista...
    eSports

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Valve julkaisee tammikuussa dokumentin suomalaispelaajien voittamasta Dota 2:n maailmanmestaruudesta

    Valve julkaisee tammikuussa dokumentin suomalaispelaajien voittamasta Dota 2:n maailmanmestaruudesta

    Valve julkaisee 15. päivä tammikuuta Dota 2:n The...
    Dota 2
  • Traileri: tällainen on suosittuun sarjakuvaan pohjautuva eläimellinen Blacksad – tulee tänään saatav...

    Traileri: tällainen on suosittuun sarjakuvaan pohjautuva eläimellinen Blacksad – tulee tänään saatav...

    Eläimellinen seikkailupeli Blacksad julkaistaan tänään. Suosittuun sarjakuvaan pohjautuva...
    Blacksad
  • Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Loistavasti toteutetun Huntdownin cyberpunkia huokuvassa maailmassa kaduilla marssivat...
    Huntdown

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme