Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

Posted on 7.9.2020

Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri sitä, mitä alkuperäisten pelien ystävät kaipasivatkin. Alun nostalgiahuuman jälkeen äärimmäisen hiottu pelattavuus ja koukuttava temppu-comboilu pitävät tiukasti otteessaan.


Julkaisupäivä: 4.9.2020
Studio: Vicarious Visions, Beenox
Julkaisija: Activision
Saatavilla: PC, Xbox One, PlayStation 4 (testattu)
Pelaajia: 1-2 (verkkopelissä 2-8)
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: 12 tuntia


Skeittaritähti Tony Hawkin nimellä ratsastanut Tony Hawk’s Pro Skater -sarja oli kovaa valuuttaa heti 2000-luvun vaihteessa, mutta ensimmäistä kolmikkoa seuranneet pelit menettivät pian suuren yleisön suosion. Remasterointien huumassa myös Crash Bandicootin ja Spyro the Dragonin elvyttänyt Activision on nyt kuitenkin herättänyt myös Tony Hawk -sarjan uudelleen henkiin.

Tony Hawkin paluu tapahtui sarjan kahden ensimmäisen pelin yhteisenä remasterointina, jossa on 4K-tekstuureista ja muista uudistuksista huolimatta pysytty uskollisina pelisarjan perusteille. Vuosina 1999 ja 2000 ilmestyneet pelit on yhdistetty remasteroinnissa samaan pakettiin, ja pelikokemusta yhdistää yhteinen metapeli hahmonkehityksineen, kokemuspisteineen ja lisähaasteineen. Kokonaisuuteen on myös ympätty verkkomoninpeli, joka tarjoaa muutamia kilpailumuotoja joko huvikseen tai vakavissaan pelaaville omissa sarjoissaan.

Heti kättelyssä on tärkeä sanoa, että Tony Hawk’s Pro Skater tuntuu, näyttää ja kuulostaa juuri siltä kuin sen pitääkin.

Alkuperäisten pelien ystävät löytävät todellista nostalgiakarkkia kontrolleista ja pelitasoista aina musiikkiin asti. Jos olit 2000-luvun vaihteen MTV-nuorisoa, löydät soundtrackilta koko joukon nostalgista rockia ja rappia. Osa musiikista on tietysti kestänyt huonommin aikaa, mutta aikalaismusiikki oli ja on edelleen olennainen osa Tony Hawkin pelikokemusta.

Peli tietysti näyttää moninkertaisesti paremmalta kuin aikanaan, mutta toteutuksessa on pysytty hengessä uskollisina alkuperäisille peleille. Mitään valtavia uudistuksia ei siis itse tasoilta ja pelaamisesta löydy.

Nostalgiaa ja kasvojenkohotusta olennaisempaa onkin, että Tony Hawkin hiottu pelattavuus on ennallaan. Pelien voimavara oli jo aikanaan erittäin koukuttava lautatemppuilu, joka perustuu nopeiden refleksien ohella kekseliäisyyteen combojen muodostamisessa.

Tämä kaikki tuntuu uusitussa Tony Hawk’s Pro Skaterissa vielä paremmalta kuin aikanaan. Todistettavasti pelaajan ei tarvitse olla edes erityisen kiinnostunut skeittaamisesta innostuakseen Tony Hawk -pelien koukuttavasta pelattavuudesta. Monipuoliset pelikentät kannustavat luovuuteen temppujen ja temppuyhdistelmien kanssa, ja usein se klassinen halfpipe ei olekaan paras paikka takoa piste-ennätyksiä.

Alkuperäiset tasot ovat pääosin ennallaan haasteineen ja tehtävineen, eli jokaisella kentällä on joukko keräiltäviä esineitä, suoritettavia temppuja ja tietysti ylitettäviä pisterajoja. Lisäksi metapeli tarjoaa suoritettavia virstanpylväitä, vieläpä joka pelihahmolle joukon omia, ja näitä suorittamalla saa auki vaatteita, lautoja ja muuta somistetta. Hahmonkehitys toimii yksinkertaisesti joka tasolta poimittavilta pisteillä, jotka ovat kullekin hahmolle uniikit.

Hahmogalleriaa on vahvistettu vanhojen veteraanien ohella kahdeksalla nuoremman polven skeittarilla, joiden joukossa on myös puoliksi suomalainen Lizzie Armanto. Hauskana yksityiskohtana alkuperäiset hahmot on Tony Hawkista itsestään lähtien mallinnettu peliin nykyisessä iässään. Hahmoilla ei sinänsä ole paljon eroa, etenkään sitten kun on muutamat kykypisteet kerännyt, mutta useampi hahmo tarjoaa toki lisäpelattavaa.

Kokeneempi Tony Hawk -pelaaja tahkoaa perustasojen kaikki tavoitteet noin kymmenessä tunnissa, jonka jälkeen lisähaasteet ja moninpeli tarjoavat suoritettavaa sellaista kaipaaville. Moninpelin moodit ovat ihan hauskoja, ja verkkopeli myös toimii jouhevasti, mutta tämä elementti jää mielestäni kaipaamaan varsinaista tavoitteellisuutta.

Lisäksi oikeastaan vain yksi moninpelimuoto, kuumottavan kilpailullinen graffiti, on edes vähän jotain muuta kuin suurimman pistemäärän tai combon tavoittelua. Moninpeliä olisikin ehkä voinut hahmotella vielä pidemmän kaavan kautta suunnittelupöydän ääressä. Toisaalta omassa 45 euron hintaluokassaan peli tarjoaa kyllä ihan riittävästi sisältöä.

Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 onkin viime kädessä juuri sitä, mitä pelisarjan vanhat fanit varmasti toivovat sen olevan. Pelien ikä tuntuu vain melko pienissä tasoissa ja soundtrackissa, eli pelityyli ja -mekaniikka tuntuvat edelleen täysin pätevältä viihteeltä.

Olisikin hienoa jos peli menestyisi niin hyvin, että Activision valjastaisi studionsa tekemään sille jatkoa nykytekniikalla ja uusilla ominaisuuksilla (tulevan Crash Bandicoot 4:n hengessä). Tony Hawkin lautakikkailu on nimittäin aivan yhtä koukuttavaa kuin 20 vuotta sitten, ja valtavien combojen suorittamista tyydyttävämpää tunnetta saa hakea monista peleistä turhaan.

TONY HAWK’S PRO SKATER 1+2

”Tony Hawk’s Pro Skaterin pelaaminen on niin koukuttavaa, että suoritettavia tasoja toivoisi aina vain enemmän.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-tony-hawks-pro-skater-12-tarjoaa-sita-mita-pelilta-toivottiinkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Eräs pelialaa analysoiva ammattilainen on todennut, että Sony...
    Microsoft
  • Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Jo neljänteen osaan ehtinyt Just Cause on kääntymässä...
    Constantin Films
  • Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Blizzardin Hearthstonen menestyksen jälkeen useat eri studiot ovat...
    Legends of Runeterra
  • Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen tiedot julkaistiin...
    Geforce RTX 2060 12GB
  • Soulcalibur VI -kamppailupeliä pääsee testaamaan ilmaiseksi tällä viikolla

    Soulcalibur VI -kamppailupeliä pääsee testaamaan ilmaiseksi tällä viikolla

    Bandai Namco järjestää Soulcalibur VI:sta avoimen verkkotestin, joka jatkuu koko viikonlopun. Kamppailupelisarja Soulcaliburin edellisestä osasta on vierähtänyt jo vuosia, ja sarja saattaa olla nuoremmille pelaajille melko tuntematon. Ehkäpä … ...
    Bandai Namco Entertainment
  • Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oik...

    Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oik...

    Virtuaalitodellisuus ja kouriintuntuva zombipeli tuntuvat täydelliseltä yhdistelmältä, mitä...
    Peliarvostelut
  • Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Pelikuulokkeissa on harvemmin nähty päivitysmahdollisuuksia. Nyt Logitech on...
    Peliuutiset
  • Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Sony on hankkinut patentin toiminnolle, joka saatetaan nähdä...
    Pelit
  • Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Uusi Xbox tavoittelee suurenmoista pelattavuutta säväyttävän visuaalisen ilmeen...
    Pelit
  • Fortniten haavoittuvuus päästi hakkerit varastamaan käyttäjätilejä – Jopa 200 miljoonaa pelaajaa oli...

    Fortniten haavoittuvuus päästi hakkerit varastamaan käyttäjätilejä – Jopa 200 miljoonaa pelaajaa oli...

    Maailman suosituin peli piti sisällään haavoittuvuuden, jonka ansiosta...
    battle royale -pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying
Light 2 ...
Testissä
Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipal...
Onko Remedy Gamesin julkaisema Control uusien peli...
Palkitut hittipelit Heavy Rain, Beyond: Two Souls ...
Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomat...

Tekniikka uutisia

  • Ylistetty The Outer Worlds saapuu Xbox Game Pass -palveluun heti, kun se julkaistaan – roolipelin ki...

    Ylistetty The Outer Worlds saapuu Xbox Game Pass -palveluun heti, kun se julkaistaan – roolipelin ki...

    Arvosteluissa hyvin pärjännyt roolipeli julkaistaan Xbox Game Pass...
    Pelit
  • Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    PlayStation 4 -pelaajat pääsivät testaamaan Call of Duty:...
    Call of Duty
  • Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn Entertainment on onnistunut kehittämään Apex Legendsin huijauksenestoa...
    Apex Legends
  • GOG.comin kesäalennusmyynnit starttasivat – Nappaa huippupelattavaa kesään pikkurahalla tai jopa ilm...

    GOG.comin kesäalennusmyynnit starttasivat – Nappaa huippupelattavaa kesään pikkurahalla tai jopa ilm...

      DRM-vapaita pelejä myyvän GOG.comin kesäalennusmyynnit ovat alkaneet....
    GOG.com
  • Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razerin uusi Basilisk V3 -pelihiiri on laajasti käyttäjän...
    Pelihiiret
  • Rainbow Six Siegen Operation Burnt Horizon -lisäri tarkemmassa esittelyssä – tätä kaikkea pelin nelj...

    Rainbow Six Siegen Operation Burnt Horizon -lisäri tarkemmassa esittelyssä – tätä kaikkea pelin nelj...

    Ubisoft on antanut tarkempia yksityiskohtia uuden Rainbow Six...
    Pelit
  • Punaiselle planeetalle sijoittuva kaupunkirakentelu Surviving Mars on nyt ilmaiseksi tarjolla, kiito...

    Punaiselle planeetalle sijoittuva kaupunkirakentelu Surviving Mars on nyt ilmaiseksi tarjolla, kiito...

    Epic Games Store jakaa parhaillaan ilmaiseksi Surviving Mars...
    epic games store
  • Ensituntumat | Far Cry 6 ei pudota leukaa lattiaan, mutta tänä vuonna sen ei edes tarvitse

    Ensituntumat | Far Cry 6 ei pudota leukaa lattiaan, mutta tänä vuonna sen ei edes tarvitse

    Far Cry 6 julkaistaan PC:lle (Windows), PlayStation 4:lle...
    Far Cry
  • Kuvat: Onko tässä Starfield? Bethesdan kunnianhimoisesta scifi-roolipelistä saattoi vuotaa kuvakaapp...

    Kuvat: Onko tässä Starfield? Bethesdan kunnianhimoisesta scifi-roolipelistä saattoi vuotaa kuvakaapp...

    Uudet kuvat saattavat olla peräisin avaruuspeli Starfieldistä. Bethesda...
    pelihuhut
  • Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Erään studion luova johtaja on todennut haastattelussa, että...
    Death Stranding

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    OnePlus on lanseerannut Kiinan markkinoille Cyberpunk 2077 -erikoisversion...
    Cyberpunk 2077
  • Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Warhammer-pelisovitusten laajan vaihtelevassa kirjossa Eko Softwaren uutukainen asettuu...
    Peliarvostelut
  • Ensituntumat | Total War: Warhammer 3 ei tuottanut pettymystä – ”Uutta peliä voi odottaa kieli pitkä...

    Ensituntumat | Total War: Warhammer 3 ei tuottanut pettymystä – ”Uutta peliä voi odottaa kieli pitkä...

    Creative Assemblyn kunnianhimoisen trilogian päättävä Total War: Warhammer...
    Peliarvostelut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme