Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

Posted on 7.9.2020

Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri sitä, mitä alkuperäisten pelien ystävät kaipasivatkin. Alun nostalgiahuuman jälkeen äärimmäisen hiottu pelattavuus ja koukuttava temppu-comboilu pitävät tiukasti otteessaan.


Julkaisupäivä: 4.9.2020
Studio: Vicarious Visions, Beenox
Julkaisija: Activision
Saatavilla: PC, Xbox One, PlayStation 4 (testattu)
Pelaajia: 1-2 (verkkopelissä 2-8)
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: 12 tuntia


Skeittaritähti Tony Hawkin nimellä ratsastanut Tony Hawk’s Pro Skater -sarja oli kovaa valuuttaa heti 2000-luvun vaihteessa, mutta ensimmäistä kolmikkoa seuranneet pelit menettivät pian suuren yleisön suosion. Remasterointien huumassa myös Crash Bandicootin ja Spyro the Dragonin elvyttänyt Activision on nyt kuitenkin herättänyt myös Tony Hawk -sarjan uudelleen henkiin.

Tony Hawkin paluu tapahtui sarjan kahden ensimmäisen pelin yhteisenä remasterointina, jossa on 4K-tekstuureista ja muista uudistuksista huolimatta pysytty uskollisina pelisarjan perusteille. Vuosina 1999 ja 2000 ilmestyneet pelit on yhdistetty remasteroinnissa samaan pakettiin, ja pelikokemusta yhdistää yhteinen metapeli hahmonkehityksineen, kokemuspisteineen ja lisähaasteineen. Kokonaisuuteen on myös ympätty verkkomoninpeli, joka tarjoaa muutamia kilpailumuotoja joko huvikseen tai vakavissaan pelaaville omissa sarjoissaan.

Heti kättelyssä on tärkeä sanoa, että Tony Hawk’s Pro Skater tuntuu, näyttää ja kuulostaa juuri siltä kuin sen pitääkin.

Alkuperäisten pelien ystävät löytävät todellista nostalgiakarkkia kontrolleista ja pelitasoista aina musiikkiin asti. Jos olit 2000-luvun vaihteen MTV-nuorisoa, löydät soundtrackilta koko joukon nostalgista rockia ja rappia. Osa musiikista on tietysti kestänyt huonommin aikaa, mutta aikalaismusiikki oli ja on edelleen olennainen osa Tony Hawkin pelikokemusta.

Peli tietysti näyttää moninkertaisesti paremmalta kuin aikanaan, mutta toteutuksessa on pysytty hengessä uskollisina alkuperäisille peleille. Mitään valtavia uudistuksia ei siis itse tasoilta ja pelaamisesta löydy.

Nostalgiaa ja kasvojenkohotusta olennaisempaa onkin, että Tony Hawkin hiottu pelattavuus on ennallaan. Pelien voimavara oli jo aikanaan erittäin koukuttava lautatemppuilu, joka perustuu nopeiden refleksien ohella kekseliäisyyteen combojen muodostamisessa.

Tämä kaikki tuntuu uusitussa Tony Hawk’s Pro Skaterissa vielä paremmalta kuin aikanaan. Todistettavasti pelaajan ei tarvitse olla edes erityisen kiinnostunut skeittaamisesta innostuakseen Tony Hawk -pelien koukuttavasta pelattavuudesta. Monipuoliset pelikentät kannustavat luovuuteen temppujen ja temppuyhdistelmien kanssa, ja usein se klassinen halfpipe ei olekaan paras paikka takoa piste-ennätyksiä.

Alkuperäiset tasot ovat pääosin ennallaan haasteineen ja tehtävineen, eli jokaisella kentällä on joukko keräiltäviä esineitä, suoritettavia temppuja ja tietysti ylitettäviä pisterajoja. Lisäksi metapeli tarjoaa suoritettavia virstanpylväitä, vieläpä joka pelihahmolle joukon omia, ja näitä suorittamalla saa auki vaatteita, lautoja ja muuta somistetta. Hahmonkehitys toimii yksinkertaisesti joka tasolta poimittavilta pisteillä, jotka ovat kullekin hahmolle uniikit.

Hahmogalleriaa on vahvistettu vanhojen veteraanien ohella kahdeksalla nuoremman polven skeittarilla, joiden joukossa on myös puoliksi suomalainen Lizzie Armanto. Hauskana yksityiskohtana alkuperäiset hahmot on Tony Hawkista itsestään lähtien mallinnettu peliin nykyisessä iässään. Hahmoilla ei sinänsä ole paljon eroa, etenkään sitten kun on muutamat kykypisteet kerännyt, mutta useampi hahmo tarjoaa toki lisäpelattavaa.

Kokeneempi Tony Hawk -pelaaja tahkoaa perustasojen kaikki tavoitteet noin kymmenessä tunnissa, jonka jälkeen lisähaasteet ja moninpeli tarjoavat suoritettavaa sellaista kaipaaville. Moninpelin moodit ovat ihan hauskoja, ja verkkopeli myös toimii jouhevasti, mutta tämä elementti jää mielestäni kaipaamaan varsinaista tavoitteellisuutta.

Lisäksi oikeastaan vain yksi moninpelimuoto, kuumottavan kilpailullinen graffiti, on edes vähän jotain muuta kuin suurimman pistemäärän tai combon tavoittelua. Moninpeliä olisikin ehkä voinut hahmotella vielä pidemmän kaavan kautta suunnittelupöydän ääressä. Toisaalta omassa 45 euron hintaluokassaan peli tarjoaa kyllä ihan riittävästi sisältöä.

Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 onkin viime kädessä juuri sitä, mitä pelisarjan vanhat fanit varmasti toivovat sen olevan. Pelien ikä tuntuu vain melko pienissä tasoissa ja soundtrackissa, eli pelityyli ja -mekaniikka tuntuvat edelleen täysin pätevältä viihteeltä.

Olisikin hienoa jos peli menestyisi niin hyvin, että Activision valjastaisi studionsa tekemään sille jatkoa nykytekniikalla ja uusilla ominaisuuksilla (tulevan Crash Bandicoot 4:n hengessä). Tony Hawkin lautakikkailu on nimittäin aivan yhtä koukuttavaa kuin 20 vuotta sitten, ja valtavien combojen suorittamista tyydyttävämpää tunnetta saa hakea monista peleistä turhaan.

TONY HAWK’S PRO SKATER 1+2

”Tony Hawk’s Pro Skaterin pelaaminen on niin koukuttavaa, että suoritettavia tasoja toivoisi aina vain enemmän.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-tony-hawks-pro-skater-12-tarjoaa-sita-mita-pelilta-toivottiinkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Microsoft on tuonut myyntiin julisteen, joka muistuttaa, kuinka...
    Microsoft
  • Valve julkaisee tammikuussa dokumentin suomalaispelaajien voittamasta Dota 2:n maailmanmestaruudesta

    Valve julkaisee tammikuussa dokumentin suomalaispelaajien voittamasta Dota 2:n maailmanmestaruudesta

    Valve julkaisee 15. päivä tammikuuta Dota 2:n The...
    Dota 2
  • Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    NHL 22 tarjoaa tänäkin vuonna sinällään onnistunutta virtuaalijääkiekkoa....
    EA
  • Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Omintakeinen seikkailupeli loihtii mielenkiintoisen ja seikkailuun kannustavan maailman,...
    Beautiful Desolation
  • Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtime on tuottamassa Halo-peleihin perustuvaa TV-sarjaa, jossa nähdään...
    Elokuvat
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Keräilijä käytti yli miljoona euroa superharvinaisiin peleihin – nämä pelit kuuluvat nyt kokoelmaan

    Keräilijä käytti yli miljoona euroa superharvinaisiin peleihin – nämä pelit kuuluvat nyt kokoelmaan

    Yhdysvaltalainen  keräilijä on käyttänyt yli miljoona euroa todella...
    Nintendo NES
  • Arvostelu: Destroy All Humans!:n kierrätys on pätevää toimintaviihdettä, mutta ikä painaa ufopelin a...

    Arvostelu: Destroy All Humans!:n kierrätys on pätevää toimintaviihdettä, mutta ikä painaa ufopelin a...

    Destroy All Humans! -toimintapelin uusintaversiossa avaruusoliot kylvävät tuhoa...
    Black Forest Games
  • Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Microsoftia on äskettäin kehuttu siitä, kuinka se kohtelee...
    Microsoft
  • Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Eräs pelialaa analysoiva ammattilainen on todennut, että Sony...
    Microsoft

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Ruotsalaisen Starbreezen kuolemanspiraali syvenee:...
Yli 10 000 huijaria bannattu –
CS:GO-pelaajan kehi...
Arvostelu: Super
Mario Bros. U Deluxe on perintein...
Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laad...
PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen ...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa,...
    Ajopelit
  • Crackdown 3 räjähtää tässä kuussa Xbox Game Pass -palveluun, luvassa myös muita pelejä

    Crackdown 3 räjähtää tässä kuussa Xbox Game Pass -palveluun, luvassa myös muita pelejä

    Helmikuun Xbox Game Pass -peleinä nähdään The Walking...
    Crackdown 3
  • Etkö kestä pelata kehnoa Fallout 76:a ilman viinaa? Ilouutinen: viinit, oluet ja drinkit ovat pian o...

    Etkö kestä pelata kehnoa Fallout 76:a ilman viinaa? Ilouutinen: viinit, oluet ja drinkit ovat pian o...

    Bethesda on luvannut lisätä Fallout 76:een mahdollisuuden panna...
    Bethesda
  • Hideo Kojima paljastaa mistä Death Strandingissä on kyse – näin voit katsoa uuden 80-minuuttisen tra...

    Hideo Kojima paljastaa mistä Death Strandingissä on kyse – näin voit katsoa uuden 80-minuuttisen tra...

    Death Stranding tulee yhdistämään pelaajia aivan uudella tapaa....
    Death Stranding
  • AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scaling -toiminnolle

    AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scaling -toiminnolle

    AMD:n teknologia kulkee nimellä Radeon Super Resolution. Sen...
    AMD
  • World War Z:n PC-version myynti sujuu hyvin Epic Games Storesta huolimatta

    World War Z:n PC-version myynti sujuu hyvin Epic Games Storesta huolimatta

    Epic Games Store tuntuu olevan punainen vaate joillekin...
    epic games store
  • Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Xbox Onen saavutukset paljastavat, että hyvin pieni osa...
    Pelit
  • Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice kertoo 1500-luvun japanissa seikkailevasta...
    Pelit
  • Arvostelu | Press Reset on kirja, joka pitää lukea – ”Puistattava ja mielenkiintoinen sukellus pelia...

    Arvostelu | Press Reset on kirja, joka pitää lukea – ”Puistattava ja mielenkiintoinen sukellus pelia...

    Jos luet tänä vuonna yhden peliaiheisen kirjan, olkoon...
    Jason Schreier
  • Uusi pelikonsoli saattaa ilmestyä jo ensi vuonna, kun Amazon esittelee oman suoratoistopalvelun

    Uusi pelikonsoli saattaa ilmestyä jo ensi vuonna, kun Amazon esittelee oman suoratoistopalvelun

    Amazon kaavailee julkaisevansa oman pelikonsolin, jolla se lähtee...
    Amazon

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Pelituoli voi olla mukava olemukseltaan, mutta myös hillitty...
    pelituolit
  • Ihmisoikeudet esillä Red Dead Redemption 2:ssa: ”Ihmiset ovat tärkeämpiä kuin hevosten kivekset”

    Ihmisoikeudet esillä Red Dead Redemption 2:ssa: ”Ihmiset ovat tärkeämpiä kuin hevosten kivekset”

    Peliyhteisö kyseenalaisti hiljattain Rockstarin tavan kohdella työntekijöitä epäinhimillisillä...
    Peliala
  • Keräilijä käytti yli miljoona euroa superharvinaisiin peleihin – nämä pelit kuuluvat nyt kokoelmaan

    Keräilijä käytti yli miljoona euroa superharvinaisiin peleihin – nämä pelit kuuluvat nyt kokoelmaan

    Yhdysvaltalainen  keräilijä on käyttänyt yli miljoona euroa todella...
    Nintendo NES

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme