Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi kunnolla

Posted on 28.8.2020

Microsoft Flight Simulator saattaa olla yksi kaikkien aikojen kunnianhimoisimmista peleistä. Lentosimulaattoriin on mallinnettu kohtuullisen tarkasti käytännössä koko maapallo, ja lentokoneen ikkunasta voi bongata vaikkapa oman kotitalon. Ikävä kyllä tekniset ongelmat syövät peli-iloa pahasti.


Julkaisupäivä: 11.8.2020
Studio: Asobo Studio
Julkaisija: Xbox Game Studios
Saatavilla: PC (testattu), Xbox One
Pelaajia: 1
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 20 tuntia


Microsoft Flight Simulator tekee heti kättelyssä hurjan lupauksen. Pelaajat voivat lentää lähestulkoon missä vain koko maapallolla ja nähdä allaan tosielämää vastaavia maisemia. Mikä ihmeellisintä, pitää lupaus oikeasti paikkansa.

Microsoft Flight Simulatorissa on nimittäin hyödynnetty satelliittikuvaa ja karttadataa, jonka perusteella tekoäly on onnistunut luomaan hyvinkin todenmukaisen kopion rakkaasta kotiplaneetastamme. Monissa paikoin yksityiskohdat ovat vähän sinne päin, mutta esimerkiksi suurin osa maailman kuuluisista nähtävyyksistä löytyy pelistä esikuviensa näköisinä.

Eikä tarkkuus lopu nähtävyyksiin. Esimerkiksi eri kaupunkien asuinalueet löytyvät pelistä kohtalaisen tarkkoina kopioina. Aivan yksi yhteen -kopiota aidoista kaduista ja taloista ei kannata aina odottaa, mutta pääpiirteittäin rakennukset, tiet ja puistot osuvat hyvin kohdilleen.

Yksi ensimmäisistä asioista, joita pelissä tekee mieli tehdä, onkin lentää oman kotikaupungin ylitse ja tarkistaa, löytyykö oma kotitalo pelistä. Omalla kohdallani noin vuosi sitten rakennettu asuntoni oli sen verran uusi, ettei se ollut ehtinyt mukaan peliin, mutta naapurirakennus oli kyllä oikealla paikallaan. Lisäksi kartalta löytyi myös suvun pieni kesämökki, ja jopa muutaman neliön saunarakennus oli löytänyt tiensä lentosimulaattorin maailmaan.

Microsoft Flight Simulator osaa jopa mukautua tosielämän vuorokaudenaikaan ja säähän, joten mikäli ei halua kurkata ikkunasta ulos, voi ulkona vallitsevat olosuhteet tarkistaa näppärästi pelin sisältä. Kuinka kätevää!

Sen lisäksi, että eri kohteet on mallinnettu Microsoft Flight Simulatoriin osuvasti, on tietysti myös lentokoneiden yksityiskohtiin panostettu huomattavasti. Hytti on täynnä nappuloita, joiden funktiota voin vain arvailla.

En osaa kommentoida, kuinka todenmukaista kokonaan manuaalinen lentäminen on, sillä en ole koskaan lentänyt Ace Combat 7: Skies Unknownia kummempaa lentopeliä, oikeasta lentokoneesta nyt puhumattakaan. Kasuaalipelaajan silmiin kaikki näyttää kuitenkin hienolta ja monimutkaiselta.

LUE MYÖS: Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmillaan

Itse pelasin Microsoft Flight Simulatoria peliohjaimen, hiiren ja näppäimistön yhteispelillä. Koneen ohjaaminen tuntui luonnollisimmalta peliohjaimella, mutta esimerkiksi pelin sisäisen kartan sai helposti auki klikkaamalla V-näppäintä näppäimistöltä. Lisäksi peli tukee tietysti laajaa valikoimaa erilaisia varta vasten lentosimulaattoreita varten kehitettyjä peliohjaimia, jotka varmasti tekevät pelikokemuksesta vielä monin kerroin realistisemman ja hauskemman.

Toimiessaan Microsoft Flight Simulator onkin loistava ja realistinen lentosimulaattori, joka viehättää sekä kasuaalipelaajia että todennäköisesti myös simulaattorit tosissaan ottavia harrastajia. Pelin parissa viettää mielellään illan toisensa perään, sillä varsinkin korona-aikana virtuaalimatkustaminen on huomattavasti tosielämän matkustelua suositeltavampaa.

Ikävä kyllä, pääseminen siihen pisteeseen että lentämisestä voi oikeasti nauttia, voi vaatia hyvinkin pitkiä hermoja. En nimittäin ole todella pitkään aikaan joutunut taistelemaan minkään pelin teknisten ongelmien kanssa yhtä paljon kuin Microsoft Flight Simulatorin kanssa.

Ongelmat alkavat jo siitä, kun pelin yrittää ladata omalle koneelleen. Hurja noin 90 gigatavun lataus täytyy tehdä pelin sisällä, ja keskustelufoorumeiden kommenttien perusteella latauspalkki voi hyytyä tai kaatua oikeastaan ihan mistä tahansa syystä tai pelkän huonon tuurin takia. Itselläni lataus onnistui kuitenkin kerralla.

Sen sijaan harmaita hiuksia aiheuttivat, ja aiheuttavat edelleen, usein tipahteleva ja kohtuullisen tehokkaallakin pelikoneella takelteleva ruudunpäivitysnopeus sekä pelin jatkuva kaatuilu. Myös lataustauot voivat venyä pahimmillaan useiden minuuttien mittaisiksi. Lentämisen perusteita opettavaa tutoriaalia on mahdotonta pelata alkua pidemmälle, sillä seuraavasta oppimistavoitteesta kertova laatikko näyttää pelkkää tyhjää riviä.

Lisäksi Microsoft Flight Simulator valittaa jokaisella käynnistyskerralla siitä, ettei peliserveriä voida tavoittaa, ja unohtaa samalla kaikki määritetyt asetukset kuten kontrollit. Tämä on raivostuttavaa, sillä mikäli peliä haluaa pelata PlayStation 4 -ohjaimella, täytyy jokainen kontrolli määrittää peliohjaimeen manuaalisesti. Xbox One -ohjain toimii pelin kanssa onneksi ilman suurempia kustomointeja.

Microsoft Flight Simulator on peli, jota haluan rakastaa ja jonka kanssa viettäisin niin mielelläni illan toisensa jälkeen. Pelin grafiikat ovat kertakaikkisen upeat ja lentäminen tuntuu niin hauskalta, että mietin tosissani, pitäisikö omallekin työpöydälle hankkia lentosimulaattoria varten kunnon erikoisohjaimet.

Toisaalta Microsoft Flight Simulator saa minut repimään hiuksia päästäni, kun uudelleenkäynnistän kaatunutta peliä kolmatta kertaa illan aikana ja tuijotan tyhjällä katsellani latauspalkkia, joka etenee hitaammin kuin pieni lentokoneikoni turistiluokan karttaa esittävällä näyttöpäätteellä Sydneyn ja Los Angelesin välisellä lentomatkalla.

Jos pelin tekniset ongelmat saadaan myöhemmillä päivityksillä korjattua, voi pelin arvosanan nostaa minun puolestani suoraan viiteen tähteen. Sitä odotellessa taidan kuitenkin parkkeerata koneeni hangaariin odottelemaan parempia aikoja.

MICROSOFT FLIGHT SIMULATOR

”Microsoft Flight Simulator olisi toimiessaan upea simulaattori, mutta nykyisellään tekniset ongelmat tekevät pelaamisesta hankalaa.”

 

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-microsoft-flight-simulator-olisi-viiden-tahden-lentosimulaattori-jos-se-vain-toimisi-kunnolla/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Iron Maiden sai Ion Maidenin muuttamaan nimensä Ion Furyksi – peli julkaistaan elokuussa

    Iron Maiden sai Ion Maidenin muuttamaan nimensä Ion Furyksi – peli julkaistaan elokuussa

    Tunnetun hevibändin nimellä ratsastanut Ion Maiden tulee saataville...
    3D Realms
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: näin julma on Brutal Minecraft, joka tuo Doomin Minecraftiin

    Traileri: näin julma on Brutal Minecraft, joka tuo Doomin Minecraftiin

    Brutal Minecraft muuttaa Minecraftin todella häijyksi. Brutal Minecraft...
    Doom
  • Rockstar jakoi Red Dead Onlinen pelaajille kultaisen joululahjan – Aikoo samalla laittaa tuhmat kius...

    Rockstar jakoi Red Dead Onlinen pelaajille kultaisen joululahjan – Aikoo samalla laittaa tuhmat kius...

    Rockstar on palkinnut Red Dead Onlinea betatestanneet pelaajat...
    Pelit
  • Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista pelihahmoista mustia

    Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista pelihahmoista mustia

    Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista...
    Pelit
  • Natsitervehdys oli liikaa: EA poisti jalkapallolegenda Marco van Bastenin FIFA 20:stä

    Natsitervehdys oli liikaa: EA poisti jalkapallolegenda Marco van Bastenin FIFA 20:stä

    Marco van Bastenin suorassa lähetyksessä sanoma natsitervehdys oli...
    Electronic Arts
  • Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Jo pitkään huhuillut GeForce RTX 3080 Ti- ja...
    Peliuutiset
  • Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Free Guy -pelielokuvien julisteesta löytyy monia viittauksia tunnettuihin...
    Elokuvat
  • E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    Xbox Game Studiosin johtajan mukaan Xboxille ja Windows...
    E3 2019

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Video: Pelaajat ovat kohdanneet Days Gonessa hervo...
AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scali...
Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomat...
Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sit...
K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuski...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Rovion vihaiset linnut saapuvat toistumiseen valkokankaalle, vaikka pahimmasta...
    Angry Birds -elokuva
  • Hyppää Beyond: Two Soulsin kimppuun – pelin demo on nyt saatavilla PC:lle

    Hyppää Beyond: Two Soulsin kimppuun – pelin demo on nyt saatavilla PC:lle

    Alkujaan PlayStationille julkaistu Quantic Dreamin Beyond: Two Souls...
    Beyond: Two Souls
  • Anthemin vapaapeluusta julkaisiin kahdeksan minuuttia uutta pelikuvaa

    Anthemin vapaapeluusta julkaisiin kahdeksan minuuttia uutta pelikuvaa

    Ensi kuussa saapuvasta Anthemista on nähty viime aikoina...
    Anthem
  • Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

    Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

    Monissa ajopeleissä tarkoituksena on, että ajaminen olisi mahdollisimman...
    Ajopelit
  • The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    Bethesdan markkinoinnista vastaavan Pete Hinesin mukaan The Elder...
    Bethesda
  • Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    OpTic Indian joukkueessa pelaava Nikhil “forsaken” Kumawat jäi...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Uusi versio Nuketown-kartasta on tarjolla PlayStation 4 -pelaajille...
    Call of Duty
  • Red Dead Redemption 2 -fani kutsui tyttöystäväänsä pelistä tutuksi naishahmoksi intiimillä hetkellä ...

    Red Dead Redemption 2 -fani kutsui tyttöystäväänsä pelistä tutuksi naishahmoksi intiimillä hetkellä ...

    Jeroen Bekkers -niminen Red Dead Redemption 2 -fani...
    Pelit
  • Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Alun perin PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja PC:lle...
    Alien: Isolation
  • Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Fortniten kehittäjänä tunnettu Epic Games on nyt avannut...
    Epic Games

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Race of Championsissa uudet haastajat ottavat mittaa tunnetuista...
    eSports
  • Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseyhin on tarjolla edistymistä nopeuttava boosteri,...
    Assassin's Creed
  • Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Chen San-yuan on todellinenn Pokémon Go -superfani. ”Pokémon...
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme