Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi kunnolla

Posted on 28.8.2020

Microsoft Flight Simulator saattaa olla yksi kaikkien aikojen kunnianhimoisimmista peleistä. Lentosimulaattoriin on mallinnettu kohtuullisen tarkasti käytännössä koko maapallo, ja lentokoneen ikkunasta voi bongata vaikkapa oman kotitalon. Ikävä kyllä tekniset ongelmat syövät peli-iloa pahasti.


Julkaisupäivä: 11.8.2020
Studio: Asobo Studio
Julkaisija: Xbox Game Studios
Saatavilla: PC (testattu), Xbox One
Pelaajia: 1
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 20 tuntia


Microsoft Flight Simulator tekee heti kättelyssä hurjan lupauksen. Pelaajat voivat lentää lähestulkoon missä vain koko maapallolla ja nähdä allaan tosielämää vastaavia maisemia. Mikä ihmeellisintä, pitää lupaus oikeasti paikkansa.

Microsoft Flight Simulatorissa on nimittäin hyödynnetty satelliittikuvaa ja karttadataa, jonka perusteella tekoäly on onnistunut luomaan hyvinkin todenmukaisen kopion rakkaasta kotiplaneetastamme. Monissa paikoin yksityiskohdat ovat vähän sinne päin, mutta esimerkiksi suurin osa maailman kuuluisista nähtävyyksistä löytyy pelistä esikuviensa näköisinä.

Eikä tarkkuus lopu nähtävyyksiin. Esimerkiksi eri kaupunkien asuinalueet löytyvät pelistä kohtalaisen tarkkoina kopioina. Aivan yksi yhteen -kopiota aidoista kaduista ja taloista ei kannata aina odottaa, mutta pääpiirteittäin rakennukset, tiet ja puistot osuvat hyvin kohdilleen.

Yksi ensimmäisistä asioista, joita pelissä tekee mieli tehdä, onkin lentää oman kotikaupungin ylitse ja tarkistaa, löytyykö oma kotitalo pelistä. Omalla kohdallani noin vuosi sitten rakennettu asuntoni oli sen verran uusi, ettei se ollut ehtinyt mukaan peliin, mutta naapurirakennus oli kyllä oikealla paikallaan. Lisäksi kartalta löytyi myös suvun pieni kesämökki, ja jopa muutaman neliön saunarakennus oli löytänyt tiensä lentosimulaattorin maailmaan.

Microsoft Flight Simulator osaa jopa mukautua tosielämän vuorokaudenaikaan ja säähän, joten mikäli ei halua kurkata ikkunasta ulos, voi ulkona vallitsevat olosuhteet tarkistaa näppärästi pelin sisältä. Kuinka kätevää!

Sen lisäksi, että eri kohteet on mallinnettu Microsoft Flight Simulatoriin osuvasti, on tietysti myös lentokoneiden yksityiskohtiin panostettu huomattavasti. Hytti on täynnä nappuloita, joiden funktiota voin vain arvailla.

En osaa kommentoida, kuinka todenmukaista kokonaan manuaalinen lentäminen on, sillä en ole koskaan lentänyt Ace Combat 7: Skies Unknownia kummempaa lentopeliä, oikeasta lentokoneesta nyt puhumattakaan. Kasuaalipelaajan silmiin kaikki näyttää kuitenkin hienolta ja monimutkaiselta.

LUE MYÖS: Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmillaan

Itse pelasin Microsoft Flight Simulatoria peliohjaimen, hiiren ja näppäimistön yhteispelillä. Koneen ohjaaminen tuntui luonnollisimmalta peliohjaimella, mutta esimerkiksi pelin sisäisen kartan sai helposti auki klikkaamalla V-näppäintä näppäimistöltä. Lisäksi peli tukee tietysti laajaa valikoimaa erilaisia varta vasten lentosimulaattoreita varten kehitettyjä peliohjaimia, jotka varmasti tekevät pelikokemuksesta vielä monin kerroin realistisemman ja hauskemman.

Toimiessaan Microsoft Flight Simulator onkin loistava ja realistinen lentosimulaattori, joka viehättää sekä kasuaalipelaajia että todennäköisesti myös simulaattorit tosissaan ottavia harrastajia. Pelin parissa viettää mielellään illan toisensa perään, sillä varsinkin korona-aikana virtuaalimatkustaminen on huomattavasti tosielämän matkustelua suositeltavampaa.

Ikävä kyllä, pääseminen siihen pisteeseen että lentämisestä voi oikeasti nauttia, voi vaatia hyvinkin pitkiä hermoja. En nimittäin ole todella pitkään aikaan joutunut taistelemaan minkään pelin teknisten ongelmien kanssa yhtä paljon kuin Microsoft Flight Simulatorin kanssa.

Ongelmat alkavat jo siitä, kun pelin yrittää ladata omalle koneelleen. Hurja noin 90 gigatavun lataus täytyy tehdä pelin sisällä, ja keskustelufoorumeiden kommenttien perusteella latauspalkki voi hyytyä tai kaatua oikeastaan ihan mistä tahansa syystä tai pelkän huonon tuurin takia. Itselläni lataus onnistui kuitenkin kerralla.

Sen sijaan harmaita hiuksia aiheuttivat, ja aiheuttavat edelleen, usein tipahteleva ja kohtuullisen tehokkaallakin pelikoneella takelteleva ruudunpäivitysnopeus sekä pelin jatkuva kaatuilu. Myös lataustauot voivat venyä pahimmillaan useiden minuuttien mittaisiksi. Lentämisen perusteita opettavaa tutoriaalia on mahdotonta pelata alkua pidemmälle, sillä seuraavasta oppimistavoitteesta kertova laatikko näyttää pelkkää tyhjää riviä.

Lisäksi Microsoft Flight Simulator valittaa jokaisella käynnistyskerralla siitä, ettei peliserveriä voida tavoittaa, ja unohtaa samalla kaikki määritetyt asetukset kuten kontrollit. Tämä on raivostuttavaa, sillä mikäli peliä haluaa pelata PlayStation 4 -ohjaimella, täytyy jokainen kontrolli määrittää peliohjaimeen manuaalisesti. Xbox One -ohjain toimii pelin kanssa onneksi ilman suurempia kustomointeja.

Microsoft Flight Simulator on peli, jota haluan rakastaa ja jonka kanssa viettäisin niin mielelläni illan toisensa jälkeen. Pelin grafiikat ovat kertakaikkisen upeat ja lentäminen tuntuu niin hauskalta, että mietin tosissani, pitäisikö omallekin työpöydälle hankkia lentosimulaattoria varten kunnon erikoisohjaimet.

Toisaalta Microsoft Flight Simulator saa minut repimään hiuksia päästäni, kun uudelleenkäynnistän kaatunutta peliä kolmatta kertaa illan aikana ja tuijotan tyhjällä katsellani latauspalkkia, joka etenee hitaammin kuin pieni lentokoneikoni turistiluokan karttaa esittävällä näyttöpäätteellä Sydneyn ja Los Angelesin välisellä lentomatkalla.

Jos pelin tekniset ongelmat saadaan myöhemmillä päivityksillä korjattua, voi pelin arvosanan nostaa minun puolestani suoraan viiteen tähteen. Sitä odotellessa taidan kuitenkin parkkeerata koneeni hangaariin odottelemaan parempia aikoja.

MICROSOFT FLIGHT SIMULATOR

”Microsoft Flight Simulator olisi toimiessaan upea simulaattori, mutta nykyisellään tekniset ongelmat tekevät pelaamisesta hankalaa.”

 

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-microsoft-flight-simulator-olisi-viiden-tahden-lentosimulaattori-jos-se-vain-toimisi-kunnolla/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Aiemmien testattu Nvidian uusi GeForce RTX 3080 -malli...
    Geforce RTX 3080
  • Bethesda korjasi Fallout 76:ssa todella helpon huijauksen mahdollistaneen bugin rajoittamalla PC-ver...

    Bethesda korjasi Fallout 76:ssa todella helpon huijauksen mahdollistaneen bugin rajoittamalla PC-ver...

    Fallout 76:n fysiikkamoottorin toiminta perustuu ruudunpäivitysnopeuteen, mikä teki...
    Bethesda
  • The Surge 2 ilmestyy PC:lle ja konsoleille syyskuussa

    The Surge 2 ilmestyy PC:lle ja konsoleille syyskuussa

    The Surge 2:ta kehittävä Deck 13 on vahvistanut...
    Deck 13
  • Katsaus: Toksinen pelikulttuuri vaikuttaa kaikkiin pelaajiin – Nyt mitta on täynnä seksismin, vihapu...

    Katsaus: Toksinen pelikulttuuri vaikuttaa kaikkiin pelaajiin – Nyt mitta on täynnä seksismin, vihapu...

    Keskiviikkona 7. marraskuussa Helsingissä järjestetyssä Tasapeli-seminaarissa käsiteltiin nuorten...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    OpTic Indian joukkueessa pelaava Nikhil “forsaken” Kumawat jäi...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Sony on hankkinut patentin toiminnolle, joka saatetaan nähdä...
    Pelit
  • Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Epic Games Store on aiemmin antanut ilmaiseksi yksittäisiä...
    Epic Games
  • WB Games on puuhastellut kahden Superman-pelin kimpussa jo vuodesta 2013 – kummatkin projektit peruu...

    WB Games on puuhastellut kahden Superman-pelin kimpussa jo vuodesta 2013 – kummatkin projektit peruu...

    WB Games on tuhonnut jo kaksi Superman-peliä. Avoimen...
    Pelit
  • Dwarf Fortressin kehittäjät aloittavat pelin myymisen Steamissa koska ”Yhdysvaltalainen terveydenhuo...

    Dwarf Fortressin kehittäjät aloittavat pelin myymisen Steamissa koska ”Yhdysvaltalainen terveydenhuo...

    Dwarf Fortress on ollut jaossa ilmaiseksi jo yli...
    Dwarf Fortress
  • Soulcalibur VI -kamppailupeliä pääsee testaamaan ilmaiseksi tällä viikolla

    Soulcalibur VI -kamppailupeliä pääsee testaamaan ilmaiseksi tällä viikolla

    Bandai Namco järjestää Soulcalibur VI:sta avoimen verkkotestin, joka jatkuu koko viikonlopun. Kamppailupelisarja Soulcaliburin edellisestä osasta on vierähtänyt jo vuosia, ja sarja saattaa olla nuoremmille pelaajille melko tuntematon. Ehkäpä … ...
    Bandai Namco Entertainment

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Super
Mario Odyssey -pelaaja läpäisi pelin ja kerä...
Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät...
Arvostelu: Vapiskaa Overwatch ja Counter-Strike – ...
Kuva:
Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pel...
Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Run...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Battle royale -pelejä on nykyään kolmetoista tusinassa. Vaikka...
    battle royale -pelit
  • Verisistä kauhuelokuvista tunnettu ohjaaja tekee Borderlands-leffan, vihjasi pelistudio

    Verisistä kauhuelokuvista tunnettu ohjaaja tekee Borderlands-leffan, vihjasi pelistudio

    Borderlands-elokuvasta saattoi paljastua yksityiskohtia, sillä peliä kehittävän Gearbox-studion...
    Borderlands
  • Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Horizon Zero Dawn kääntyy sarjakuvaksi. Guerrilla Games -studion...
    Horizon Zero Dawn
  • AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scaling -toiminnolle

    AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scaling -toiminnolle

    AMD:n teknologia kulkee nimellä Radeon Super Resolution. Sen...
    AMD
  • Capcom käynnisti mittavat alennusmyynnit, tarjouksessa esimerkiksi Resident Evil 2 ja Devil May Cry ...

    Capcom käynnisti mittavat alennusmyynnit, tarjouksessa esimerkiksi Resident Evil 2 ja Devil May Cry ...

    GOG-pelikaupan talvialennusten seasta löytyy kosolti mielenkiintoisia Capcom-pelejä. The...
    Capcom
  • EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    Electronic Arts satsaa pilvipelaamiseen Project Atlas -palvelulla. EA...
    Electronic Arts
  • Äänestys: Tämän kaiken voisit ostaa GTA Onlinen kalleimman superauton hinnalla – Mitä hankkisit itse...

    Äänestys: Tämän kaiken voisit ostaa GTA Onlinen kalleimman superauton hinnalla – Mitä hankkisit itse...

    GTA Onlineen lisättiin hiljattain 2,875 miljoonaa dollaria maksava...
    Grand Theft Auto V
  • Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Crafting Legendsin luoma Death Trash on törkeä roolipeli,...
    Death Trash
  • Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Lautapelejä voi pelata monin eri tavoin myös etäyhteyksien...
    digitaaliset lautapelit
  • Konamin eFootball 2022 julkaistiin eilen, näin murskaavaa vastaanottoa ei olisi voinut arvata

    Konamin eFootball 2022 julkaistiin eilen, näin murskaavaa vastaanottoa ei olisi voinut arvata

    eFootball 2022 on Steamin huonoimmat arvostelut saanut peli....
    eFootball PES 2020

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Suomalainen Housemarque: “Battle royale -pelimme ei ole hitti”

    Suomalainen Housemarque: “Battle royale -pelimme ei ole hitti”

    Suomalainen pitkän linjan pelistudio Housemarque mainostaa työn alla...
    battle royale -pelit
  • Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Devil May Cry 5 sai viimeisen trailerinsa. Capcom...
    Devil May Cry 5
  • Äänestys: PlayStation 5, Xbox Series X ja Xbox Series S – mikä uusista konsoleista näyttää mielestäs...

    Äänestys: PlayStation 5, Xbox Series X ja Xbox Series S – mikä uusista konsoleista näyttää mielestäs...

    Seuraavan konsolisukupolven julkaisuhetki lähestyy vääjäämättä. Mikä uusista konsoleista...
    Pelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme