Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi kunnolla

Posted on 28.8.2020

Microsoft Flight Simulator saattaa olla yksi kaikkien aikojen kunnianhimoisimmista peleistä. Lentosimulaattoriin on mallinnettu kohtuullisen tarkasti käytännössä koko maapallo, ja lentokoneen ikkunasta voi bongata vaikkapa oman kotitalon. Ikävä kyllä tekniset ongelmat syövät peli-iloa pahasti.


Julkaisupäivä: 11.8.2020
Studio: Asobo Studio
Julkaisija: Xbox Game Studios
Saatavilla: PC (testattu), Xbox One
Pelaajia: 1
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 20 tuntia


Microsoft Flight Simulator tekee heti kättelyssä hurjan lupauksen. Pelaajat voivat lentää lähestulkoon missä vain koko maapallolla ja nähdä allaan tosielämää vastaavia maisemia. Mikä ihmeellisintä, pitää lupaus oikeasti paikkansa.

Microsoft Flight Simulatorissa on nimittäin hyödynnetty satelliittikuvaa ja karttadataa, jonka perusteella tekoäly on onnistunut luomaan hyvinkin todenmukaisen kopion rakkaasta kotiplaneetastamme. Monissa paikoin yksityiskohdat ovat vähän sinne päin, mutta esimerkiksi suurin osa maailman kuuluisista nähtävyyksistä löytyy pelistä esikuviensa näköisinä.

Eikä tarkkuus lopu nähtävyyksiin. Esimerkiksi eri kaupunkien asuinalueet löytyvät pelistä kohtalaisen tarkkoina kopioina. Aivan yksi yhteen -kopiota aidoista kaduista ja taloista ei kannata aina odottaa, mutta pääpiirteittäin rakennukset, tiet ja puistot osuvat hyvin kohdilleen.

Yksi ensimmäisistä asioista, joita pelissä tekee mieli tehdä, onkin lentää oman kotikaupungin ylitse ja tarkistaa, löytyykö oma kotitalo pelistä. Omalla kohdallani noin vuosi sitten rakennettu asuntoni oli sen verran uusi, ettei se ollut ehtinyt mukaan peliin, mutta naapurirakennus oli kyllä oikealla paikallaan. Lisäksi kartalta löytyi myös suvun pieni kesämökki, ja jopa muutaman neliön saunarakennus oli löytänyt tiensä lentosimulaattorin maailmaan.

Microsoft Flight Simulator osaa jopa mukautua tosielämän vuorokaudenaikaan ja säähän, joten mikäli ei halua kurkata ikkunasta ulos, voi ulkona vallitsevat olosuhteet tarkistaa näppärästi pelin sisältä. Kuinka kätevää!

Sen lisäksi, että eri kohteet on mallinnettu Microsoft Flight Simulatoriin osuvasti, on tietysti myös lentokoneiden yksityiskohtiin panostettu huomattavasti. Hytti on täynnä nappuloita, joiden funktiota voin vain arvailla.

En osaa kommentoida, kuinka todenmukaista kokonaan manuaalinen lentäminen on, sillä en ole koskaan lentänyt Ace Combat 7: Skies Unknownia kummempaa lentopeliä, oikeasta lentokoneesta nyt puhumattakaan. Kasuaalipelaajan silmiin kaikki näyttää kuitenkin hienolta ja monimutkaiselta.

LUE MYÖS: Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmillaan

Itse pelasin Microsoft Flight Simulatoria peliohjaimen, hiiren ja näppäimistön yhteispelillä. Koneen ohjaaminen tuntui luonnollisimmalta peliohjaimella, mutta esimerkiksi pelin sisäisen kartan sai helposti auki klikkaamalla V-näppäintä näppäimistöltä. Lisäksi peli tukee tietysti laajaa valikoimaa erilaisia varta vasten lentosimulaattoreita varten kehitettyjä peliohjaimia, jotka varmasti tekevät pelikokemuksesta vielä monin kerroin realistisemman ja hauskemman.

Toimiessaan Microsoft Flight Simulator onkin loistava ja realistinen lentosimulaattori, joka viehättää sekä kasuaalipelaajia että todennäköisesti myös simulaattorit tosissaan ottavia harrastajia. Pelin parissa viettää mielellään illan toisensa perään, sillä varsinkin korona-aikana virtuaalimatkustaminen on huomattavasti tosielämän matkustelua suositeltavampaa.

Ikävä kyllä, pääseminen siihen pisteeseen että lentämisestä voi oikeasti nauttia, voi vaatia hyvinkin pitkiä hermoja. En nimittäin ole todella pitkään aikaan joutunut taistelemaan minkään pelin teknisten ongelmien kanssa yhtä paljon kuin Microsoft Flight Simulatorin kanssa.

Ongelmat alkavat jo siitä, kun pelin yrittää ladata omalle koneelleen. Hurja noin 90 gigatavun lataus täytyy tehdä pelin sisällä, ja keskustelufoorumeiden kommenttien perusteella latauspalkki voi hyytyä tai kaatua oikeastaan ihan mistä tahansa syystä tai pelkän huonon tuurin takia. Itselläni lataus onnistui kuitenkin kerralla.

Sen sijaan harmaita hiuksia aiheuttivat, ja aiheuttavat edelleen, usein tipahteleva ja kohtuullisen tehokkaallakin pelikoneella takelteleva ruudunpäivitysnopeus sekä pelin jatkuva kaatuilu. Myös lataustauot voivat venyä pahimmillaan useiden minuuttien mittaisiksi. Lentämisen perusteita opettavaa tutoriaalia on mahdotonta pelata alkua pidemmälle, sillä seuraavasta oppimistavoitteesta kertova laatikko näyttää pelkkää tyhjää riviä.

Lisäksi Microsoft Flight Simulator valittaa jokaisella käynnistyskerralla siitä, ettei peliserveriä voida tavoittaa, ja unohtaa samalla kaikki määritetyt asetukset kuten kontrollit. Tämä on raivostuttavaa, sillä mikäli peliä haluaa pelata PlayStation 4 -ohjaimella, täytyy jokainen kontrolli määrittää peliohjaimeen manuaalisesti. Xbox One -ohjain toimii pelin kanssa onneksi ilman suurempia kustomointeja.

Microsoft Flight Simulator on peli, jota haluan rakastaa ja jonka kanssa viettäisin niin mielelläni illan toisensa jälkeen. Pelin grafiikat ovat kertakaikkisen upeat ja lentäminen tuntuu niin hauskalta, että mietin tosissani, pitäisikö omallekin työpöydälle hankkia lentosimulaattoria varten kunnon erikoisohjaimet.

Toisaalta Microsoft Flight Simulator saa minut repimään hiuksia päästäni, kun uudelleenkäynnistän kaatunutta peliä kolmatta kertaa illan aikana ja tuijotan tyhjällä katsellani latauspalkkia, joka etenee hitaammin kuin pieni lentokoneikoni turistiluokan karttaa esittävällä näyttöpäätteellä Sydneyn ja Los Angelesin välisellä lentomatkalla.

Jos pelin tekniset ongelmat saadaan myöhemmillä päivityksillä korjattua, voi pelin arvosanan nostaa minun puolestani suoraan viiteen tähteen. Sitä odotellessa taidan kuitenkin parkkeerata koneeni hangaariin odottelemaan parempia aikoja.

MICROSOFT FLIGHT SIMULATOR

”Microsoft Flight Simulator olisi toimiessaan upea simulaattori, mutta nykyisellään tekniset ongelmat tekevät pelaamisesta hankalaa.”

 

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-microsoft-flight-simulator-olisi-viiden-tahden-lentosimulaattori-jos-se-vain-toimisi-kunnolla/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Pääsimme Gamescom 2019 -tapahtuman yhteydessä pelaamaan pienen pätkän...
    Crystal Dynamics
  • Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Kauhupeli Maid of Sker vie pelaajan yhteen Ison-Britannian...
    kauhupelit
  • Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Leffaversio tunnetusta ja kiitellystä Uncharted-pelisarjasta etenee sen jälkeen,...
    Dan Trachtenberg
  • Vuoden 2021 parhaat pelit on valittu – Nämä neljä uutuutta menestyivät kisassa parhaiten

    Vuoden 2021 parhaat pelit on valittu – Nämä neljä uutuutta menestyivät kisassa parhaiten

    Vuoden parhaat lautapelit valittiin tänäkin vuonna Suomen Leluyhdistyksen...
    Lautapelit
  • Äänestys: Tämän kaiken voisit ostaa GTA Onlinen kalleimman superauton hinnalla – Mitä hankkisit itse...

    Äänestys: Tämän kaiken voisit ostaa GTA Onlinen kalleimman superauton hinnalla – Mitä hankkisit itse...

    GTA Onlineen lisättiin hiljattain 2,875 miljoonaa dollaria maksava...
    Grand Theft Auto V
  • Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    NetherRealm Studios on julkistanut Chicagon Comic & Entertainment...
    mortal kombat 11
  • GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    Erilaisten huijausohjelmistojen tehtailu ei ole täysin riskitöntä puuhaa,...
    Grand Theft Auto Online
  • Resident Evil 3 -remakesta vuoti uusia kuvia

    Resident Evil 3 -remakesta vuoti uusia kuvia

    Resident Evil 3:n tulevasta remake-versiosta on vuotanut internetiin...
    Pelit
  • Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    BioWare ja EA ovat julkaisseet ensi helmikuussa saapuvasta...
    Anthem
  • Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet on nähty vuosien...
    Mario

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Huomasitko tämän
Marvel’s Spider-Man -peliin viita...
Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vas...
Kuva: Hideo Kojima esitteli Death Stranding -pelin...
Rockstar avasi Red Dead Onlinen mikromaksut pelaaj...
Näin voit hakea brutaalin World War Z -moninpelin ...

Tekniikka uutisia

  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Uusi versio Nuketown-kartasta on tarjolla PlayStation 4 -pelaajille...
    Call of Duty
  • Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    NetherRealm Studios on julkistanut Mortal Kombat 11 -pelin...
    Kamppailupelit
  • Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Vähäpukeisiin naisiin keskittyvä Dead or Alive Xtreme 3...
    Dead or Alive Xtreme 3
  • Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Halo: Infinite paljastettiin äskettäin, ja pelin graafinen ilme...
    Halo Infinite
  • Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Uusi prosessorisukupolvi, uudenlainen rakenne ja tehokkaampi valmistusprosessi. Intelin...
    Alder Lake
  • The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    Supermassive Games puuhastelee antologiapelisarjaa nimeltä The Dark Pictures....
    Man of Medan
  • Vuoden parhaaksi roolipeliksi ylistetty Disco Elysium aiheuttaa pian pahennusta myös konsoleilla

    Vuoden parhaaksi roolipeliksi ylistetty Disco Elysium aiheuttaa pian pahennusta myös konsoleilla

    Disco Elysium saapuu ensi vuoden puolella PlayStation 4:lle...
    Pelit
  • Twitchin vuoden katsotuin striimaaja ei yllätä ketään

    Twitchin vuoden katsotuin striimaaja ei yllätä ketään

    Twitchin selvästi suosituin striimaaja oli toista vuotta putkeen...
    Peliuutiset
  • Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    eFootball 2022:n julkaisu ei mennyt ihan putkeen. Nyt...
    eFootball

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja Cory Barlog näyttää uudella videollaan, kuinka valmistetaan...
    God of War
  • Vuoden parhaaksi roolipeliksi ylistetty Disco Elysium aiheuttaa pian pahennusta myös konsoleilla

    Vuoden parhaaksi roolipeliksi ylistetty Disco Elysium aiheuttaa pian pahennusta myös konsoleilla

    Disco Elysium saapuu ensi vuoden puolella PlayStation 4:lle...
    Pelit
  • Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Xbox Series X ja S -malleista kuultiin tällä...
    Pelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme