Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: HBO Nordicin Westworld-scifi-sarjan kolmas kausi on edellistä parempi

Posted on 19.3.2020

Westworldin uudella kaudella on aiempaa vähemmän täysin päättömiä juonenkäänteitä, mysteerejä ja yllätyksiä.

HBO:n Westworld-scifi-sarja levisi käsiin kakkoskauden loppupuolella. Toinen tuotantokausi vaikutti viiden ensimmäisen jakson perusteella edelleen oikein toimivalta tieteistarinalta ja keräsi pari vuotta sitten Muropaketin arviossa kehut. Kakkoskausi meni kuitenkin lopussa niin itsetarkoituksellisen sekavaksi, ettei sen katsominen ollut enää mukavan haastavaa, vaan lähinnä ärsyttävää.

Siihen verrattuna viime maanantaina alkanut kolmas tuotantokausi on positiivinen yllätys, ainakin neljän jakson perusteella. Monet vanhoista ongelmista vaivaavat sarjaa edelleen, mutta vähemmän kuin aiemmin.

Sarjan pääpäsmäreinä toimivilla Jonathan Nolanilla ja Lisa Joylla on ollut käytössään massiivinen budjetti ja hurja määrä a-luokan näyttelijöitä. Silti Westworld on ollut lähinnä umpipöljää yllätyskäännettä yksi toisensa jälkeen. Meno alkoi muistuttaa yhä enemmän Lostia loputtomine kysymyksineen ja mysteereineen.

Tekijät olisivat voineet panostaa paljon enemmän hahmoihin, itse tarinaan ja sarjan kantaviin ideoihin vapaasta tahdosta ja ihmisyydestä. Kakkoskausi keskittyi kuitenkin lähinnä olemaan nokkelampi kuin netissä juonenkäänteitä analysoivat ja ennalta-arvaavat fanit.

Trailerit ovat yrittäneet myydä Westworldin kolmannen kauden jonkin sortin reboottina, paljastaen sen tapahtuvan suurelta osin oikeassa maailmassa ja mukaan tulevan uusia hahmoja. Dolores (Evan Rachel Wood) ja Bernard (Jeffrey Wright) pääsivät pakoon teemapuistosta edellisen kauden lopussa. Uusina kasvoina nähdään Breaking Badista parhaiten tunnettu Aaron Paul, ranskalainen loistonäyttelijä Vincent Cassel ja esimerkiksi Sons of Anarchyssa esiintynyt Tommy Flanagan.

Ensimmäinen jakso lupaakin hyvää, sillä Paulin esittämä Caleb Nichols on sarjan historian ensimmäinen hahmo, johon katsoja voi kunnolla samaistua. Muut ihmiset ovat tätä ennen olleet järjestäin vähintään vastenmielisiä ja robottien puolesta on ollut turha pelätä, koska ne saadaan aina takaisin toimintakuntoon.

Caleb on päällisin puolin tavallinen raksaduunari – tietysti, koska häntä esittää Paul. Caleb on myös armeijaveteraani, joka vihaa maailmaa pyörittäviä algoritmeja. Kyetäkseen maksamaan vakavasti sairaan äitinsä sairaalakulut mies tekee myös hämärähommia. Yhdellä näistä keikoista hän päätyy pelastamaan Doloreksen, joka on kostoretkellä ilmeisesti koko ihmiskuntaa vastaan. Hänen ykköskohteenaan on superrikas teknokraatti (John Gallagher Jr.), jonka firma lupaa tekevänsä maailmasta paremman paikan algoritmien avulla.

Calebin suurin ongelma armeijassa oli teknologia ja se kuinka tietokoneet tekivät tärkeimmät päätökset ongelmatilanteissa ihmisten sijaan. Mies päätyy siis tietysti auttamaan Doloresia suunnitelmansa toteuttamisessa.

Neljän ensimmäisen jakson aikana sarja etenee ainakin Westworld-asteikolla melko suoraviivaisesti. Doloreksen lisäksi myös muiden tuttujen hahmojen tarinat jatkuvat, mutta niistä en viitsi kertoa sen enempää, sillä se on melko hankalaa ilman turhia spoilereita. Mainitaan vain, että Bernardin, Maeven (Thandie Newton) ja Charlotten (Tessa Thompson) kertomukset kietoutuvat Doloreksen kapinaan.

Westworld on silti edelleen Westworld, eikä uudelleenbuuttaus ole niin radikaali kuin aluksi voisi luulla. Uudesta kaudesta tuskin saa mitään irti jos aiemmat on katsomatta, vaikka mukana on uusia hahmoja joiden kertomukset eivät ainakaan aluksi liity lainkaan jo nähtyyn.

Sarjan oikeassa maailmassa tapahtuvat kohtaukset on kuvattu suurilta osin Singaporessa, joka on varsin futuristisen näköinen kaupunki jo ilman erikoistehosteita ja tuunausta. Tapahtumapaikat ovat suurelta osin uusia, mutta Westworld näyttää edelleen aivan hiton hyvältä.

Aaron Paul on periaatteessa oikea valinta Calebin rooliin, vaikka mies onkin kaikkea muuta kuin monipuolinen näyttelijä. Hänen maneerinsa ovat aina samat ja esimerkiksi naamaa hierotaan taas tuttuun tyyliin kun hahmo miettii syvällisiä tai vielä enemmän kun häntä ahdistaa. Tekijät ovat kehuneet Paulia loistavaksi sälliksi esittämään aivan tavallista jamppaa, johon katsoja samaistuu helposti jopa Westworldin futuristisessa maailmassa.

Oikeasti Paul esittää jälleen vain ja ainoastaan itseään, vain vähän Breaking Badin Jesse Pinkmamista eroavaa hahmoa. Tekijät ovat silti oikeassa – hän sopii rooliin, jos miehen olematon muuntautumiskyky ei häiritse. Näyttelijällä voisi silti olla jossain roolissaan edes vähän erilainen hiustyyli.

Neljän jakson perusteella Westworldin uusi kausi on aiempaa parempi niin rytmityksensä kuin tarinansa puolesta. Kertomus tuntuu ainakin tässä vaiheessa etenevän.

Kahdeksasta jaksosta koostuva Westworld-sarjan kolmas kausi alkoi HBO Nordicilla tämän viikon maanantaina 16. maaliskuuta. Uudet jaksot tulevat tarjolle aina maanantaisin.

Suosittelemme katsomaan ihan ensimmäiseksi tämän kertauksen:

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-hbo-nordicin-westworld-scifi-sarjan-kolmas-kausi-on-edellista-parempi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva-arvoitus: Nämä The Suicide Squad -elokuvajulisteet ovat lähes identtisiä – Löydätkö kuitenkin m...

    Kuva-arvoitus: Nämä The Suicide Squad -elokuvajulisteet ovat lähes identtisiä – Löydätkö kuitenkin m...

    James Gunnin ohjaamasta The Suicide Squad -elokuvasta paljastettiin...
    DC Fandome
  • Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    HexTech Mayhem on Riot Gamesin alla toimivan Riot...
    arcane
  • Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Glass saa ensi-iltansa Suomessa reilun viikon kuluttua perjantaina...
    Bruce Willis
  • Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Rambon seikkailut valkokankaalla alkoivat vuona 1982. Pian on...
    Elokuvauutiset
  • Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Joulupukki on kotoisin Suomesta, Korvatunturilta. Tämän tietää jokainen...
    elokuvatrailerit
  • Arvostelu | Netflixin Gunpowder Milkshake -toimintaräiske on todella puuduttava John Wick -kopio

    Arvostelu | Netflixin Gunpowder Milkshake -toimintaräiske on todella puuduttava John Wick -kopio

    Netflixin Gunpowder Milkshake ei ole adaptaatio, mutta tuntuu...
    Angela Bassett
  • Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Yli 100 000 katsojaa Suomessa kerännyt Ryhmä Hau...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Tältä näyttää Krista Kosonen BDSM-roolissaan Koirat eivät käytä housuja -elokuvassa – Odot...

    Traileri: Tältä näyttää Krista Kosonen BDSM-roolissaan Koirat eivät käytä housuja -elokuvassa – Odot...

    Cannesin elokuvajuhlilla maailmanensi-iltansa saanut, J-P Valkeapään ohjaama Koirat...
    Elokuvat
  • Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    TEKSTI SISÄLTÄÄ PIENIÄ SPOILEREITA: Spider-Man: Far from Homen...
    Elokuvat
  • Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Perry Masonin legendaarinen hahmo tutkii raakaa lapsimurhaa HBO...
    Elokuva-arvostelut

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Odotettu
Top Gun 2 -uutinen vahvistettu: Tom Cruis...
Uusia kuvia: Näin karmivalta Joaquin Phoenixin mei...
Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja mak...
Kuva: Tästä elokuvajulisteesta maksettiin juuri me...
Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja ka...

Tekniikka uutisia

  • She-Hulk-sarja etenee: Marvel Studios löysi näyttelijän alastonkuvistakin tutulle supersankarille

    She-Hulk-sarja etenee: Marvel Studios löysi näyttelijän alastonkuvistakin tutulle supersankarille

    Bruce Bannerin serkku Jennifer Walters saa oman sarjansa...
    Disney Plus
  • Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Liam Neeson pelastaa jälleen, mutta tappaa tavallista vähemmän...
    Elokuva-arvostelut
  • Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Margaret Atwoodin kirjaan perustuva The Handmaid’s Tale -sarja...
    Elisabeth Moss
  • Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa

    Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa

    Elokuvateattereiden sijaan suoraan suoratoistoon päätynyt Infinite yrittää käynnistää...
    Antoine Fuqua
  • Kuva: Hymyileminen on kielletty Fast & Furious: Hobbs & Shaw’n uudessa julisteessa

    Kuva: Hymyileminen on kielletty Fast & Furious: Hobbs & Shaw’n uudessa julisteessa

    Fast & Furious -elokuvien spinoffista on julkaistu uusi...
    elokuvajulisteet
  • Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Frank Pavichin dokumentti Alejandro Jodorowskyn epäonnisesta yrityksestä tehdä...
    Alejandro Jodorowsky
  • Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson nähdään The Crown -hittisarjan 4. tuotantokaudella....
    Elokuvat
  • Archive 81

    Archive 81

    Archive 81 on yhdysvaltalainen yliluonnollinen kauhusuoratoistotelevisiosarja, jonka on kehittänyt Rebecca Sonnenshine, joka oli myös ohjelman vastaava tuottaja yhdessä Paul Harris Boardmanin ja James Wanin kanssa. Sarja julkaistiin Netflixissä 14. t...
    Elokuvat
  • Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Denis Villeneuven kovasti odotettu ja ennakkoon vuolaasti kehuttu...
    Denis Villeneuve
  • Näin paljon Netflixin suosio on kasvanut parin viime vuoden aikana – Eurooppa jättää kasvussa USA:n ...

    Näin paljon Netflixin suosio on kasvanut parin viime vuoden aikana – Eurooppa jättää kasvussa USA:n ...

    Netflixin suosio jatkaa kasvamistaan tuoreimpien käppyröiden valossa. Bloomberg...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen haukutuimmista supersankarileffoista

    Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen haukutuimmista supersankarileffoista

    Daredevil-elokuvan spinoffina syntynyt Elektra esitetään tänään Subilla kello...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Sonic näyttäytyy tuoreessa kuvassa aivan uudenlaisessa valossa. Tuoreimman...
    Elokuvat
  • Tiesitkö: Game of Thronesin viimeisen jakson trailerissa soi suomalainen kappale

    Tiesitkö: Game of Thronesin viimeisen jakson trailerissa soi suomalainen kappale

    Game of Thronesin viimeisen kauden viimeistä jaksoa mainostetaan...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme