Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun nostalgiaan

Posted on 5.3.2020

Omintakeinen seikkailupeli loihtii mielenkiintoisen ja seikkailuun kannustavan maailman, jonka pelattavuus on valitettavasti suoraan viime vuosituhannelta.


Julkaisupäivä: 26.2.2020
Studio: The Brotherhood
Julkaisija: The Brotherhood
Saatavilla: PC (Windows, testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: 12 tuntia


Veljesten Nicin ja Chrisin perustama The Brotherhood on julistanut seikkailupelien ilosanomaa vuodesta 2015 lähtien. Studion tuore peli Beautiful Desolation ei poikkea hyväksi havaitulta linjalta, vaan jatkaa uusien maailmojen esittelemistä potentiaaliselle pelaajakunnalle. Tällä kertaa vuorossa on eksoottinen Etelä-Afrikka – kaukaisessa postapokalyptisessa tulevaisuudessa.

Varsinainen juoni alkaa tosin menneisyydestä. Salaperäisen rakennelman ilmaannuttua mystisesti taivaalle 1970-luvulla, ihmiskunta ottaa valtavan harppauksen eteenpäin teknologiassa. Seuraava vuosikymmen on yhtä läpimurtojen juhlaa, mutta Mark Leslielle Penroseksi ristitty leijuva järkäle on syypää tämän edesmenneen kihlattunsa kuolemaan. Aikomuksenaan paljastaa Penrosen todellinen luonne, Mark lentää veljensä Donin kanssa rakennelman pinnalle ja aktivoi… jotakin.

Pian kaksikon tuntema maailma jää taakse ja edessä siintää uljas tuntematon. Luonto on ottanut omansa takaisin raunioiden täyttämästä lohduttomasta erämaasta, joka muistuttaa maantieteellisesti kovasti veljesten kotikontuja. Kaikki muu on kuitenkin vierasta, sillä maan harvoja asutuksia kansoittavat teknologian voimin elävät groteskit oliot sekä alkukantaiset heimot, jotka ovat löytäneet omat tavat selvitä karusta todellisuudesta.

Mitä oikein tapahtui?

Beautiful Desolationin suurin vahvuus on juuri sen synnyttämä vierauden tunne. Kunnon seikkailupelin tai tieteisfiktion tavoin se tuntuu alusta lähtien nimenomaan jännittävältä seikkailulta suureen tuntemattomaan. Se herättää välittömästi kysymyksiä ja saa janoamaan lisää mystisestä ja kauniin lumoavasta maailmasta, joka on yhdistelmä peleissä harvakseltaan nähtyä afrikkalaista kulttuuria sekä tekijöiden monista lähteistä ammennettua lohdutonta dystopiaa.

Maailman kiehtovuuden lisäksi pelaaja tuntee olevansa samalla hukassa vieraalla planeetalla, mikä välittyy valitettavasti myös varsinaiseen pelattavuuteen saakka. Beautiful Desolation on isometrinen seikkailupeli, jossa kolutaan läpi kauniiden alueiden, jutellaan toinen toistaan oudommille hahmoille ja kerätään taskuun kaikki, mikä maasta vain irtoaa. Tämä on genrensä pelanneille selkeää. Sen sijaan peli ei pidä yllä minkäänlaista kirjaa tapahtumista tai tavoitteista, joten valtaosan ajasta pelaaja on kirjaimellisesti, noh, hukassa.

Aiempia keskusteluja voi toki lueskella uusiksi, jolloin saattaa selvitä, että tavoitteena on löytää hilavitkutin X. Se on henkilöllä Y, joka istuu portinvartija Z:n takana, mutta ovi ei aukene kuin paikallisille. Jos et tässä vaiheessa satu muistamaan – tai selaamaan viestihistoriaa riittävästi taaksepäin – että se kaksi tuntia sitten tapaamasi tusinahahmo Ö mainitsi jossain sivulauseessa olevansa paikkakuntalaisia, huomaat reissaavasi tuntitolkulla ympäriinsä etsien pääsyä eteenpäin. Ja tämä on ongelmista lievimpiä.

Arvostelukoodin kyljessä tullutta läpipeluuopasta tuli lopulta selattua vastentahtoisesti harvakseltaan, kun eteneminen tyssäsi toistuvasti puuttuneisiin esineisiin, vaikka kaikki paikat oli koluttu perinpohjin läpi – tai niin luulin. Etsin esimerkiksi yhtä kriittistä objektia minuuttitolkulla tietäen tasan tarkkaan, missä se sijaitsi, mutta peli ei vaan antanut mahdollisuutta nostaa sitä, koska en seisonut pikselintarkasti juuri oikeassa kohdassa. Itse asiassa koko alue vakuutti minulle, ettei sinne ollut edes kävellen mitään asiaa ennen kuin klikkasin samaa kohtaa aavistuksen eri paikasta.

Vastaavia tilanteita tapahtuu turhan usein, mikä johtaa lopulta päättömään edestakaisin juoksemiseen missatun esineen tai uuden dialogivaihtoehdon toivossa. Tämä itsessään lisää pelikelloon helposti useita lisätunteja, mutta valitettavasti täysin väärästä syystä johtuen. Puhumattakaan siitä, kuinka turhauttavaa tämä on jo itsessään.

Turhautumisesta puheenollen myöskään pelin käyttöliittymä ei ole järin käyttäjäystävällinen ja muistuttaa 90-luvun lopun tuotoksia. Alkuperäisen Falloutin suurena fanina tykästyin aluksi samankaltaisuuksiin, mutta tajusin pian, miksi moiset jätettiin suosiolla viime vuosituhannelle. Käyttiksen kanssa oppii kyllä elämään, mutta muiden rasittavuuksien rinnalla se vain korostaa kokonaisuutta negatiivisesti. Sama koskee laidasta laitaan heittelehtivää dubbausta, mutta onneksi Mick Gordonin sävellykset ovat sentään erinomaisia ja tunnelmaa tukevia.

Jos pelattavuuden kankeudet onnistuu kuitenkin sivuuttamaan – ja se on melko iso jos – Beautiful Desolationin verrattain avoin ja aavistuksen haarautuva maailma on kiehtova kokemus. Juoni jättää ehkä aavistuksen toivomisen varaa suoraviivaisuudellaan, mutta matkan aikana kohdatut hahmot ja meininki yleisesti pelastavat onneksi paljon. Ongelmiensa vuoksi peliä on tosin vaikea suositella muille kuin seikkailupelien ystäville, ja heidänkin osalta vain niille erityisille nicheilijöille: retroseikkailijoille.

BEAUTIFUL DESOLATION

”Rasittava pelattavuus tekee kaikkensa pilatakseen kiehtovan seikkailun ja omintakeisen maailman.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-beautiful-desolation-on-kiehtova-seikkailupeli-joka-kompastuu-vaaranlaiseen-1990-luvun-nostalgiaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -elokuvasta ollaan puuhaamassa reboot-versiota, eikä siitä...
    Elokuvat
  • Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    eFootball 2022:n julkaisu ei mennyt ihan putkeen. Nyt...
    eFootball
  • Vampire: The Masqueraden ystävät saavat lisää pelattavaa vielä tämän vuoden puolella

    Vampire: The Masqueraden ystävät saavat lisää pelattavaa vielä tämän vuoden puolella

    Telltalen peleistä vaikutteita imenyt Vampire: The Masquerade –...
    Pelit
  • Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Monista suosituista peleistä tuttu Blizzard panostaa mobiilipeleihin laittamalla...
    Blizzard Entertainment
  • Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice kertoo 1500-luvun japanissa seikkailevasta...
    Pelit
  • Kauhua kerrakseen: Silent Hill Reboot ja episodimainen Silent Hill ovat kehityksessä, vinkkaa tuore ...

    Kauhua kerrakseen: Silent Hill Reboot ja episodimainen Silent Hill ovat kehityksessä, vinkkaa tuore ...

    Tietovuodon mukaan Konami puuhastelee uusien Silent Hill -pelien...
    episodipelit
  • Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Pelikuulokkeissa on harvemmin nähty päivitysmahdollisuuksia. Nyt Logitech on...
    Peliuutiset
  • Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Apple Arcade on viihdyttänyt mobiilipelaajia jo useamman kuukauden....
    Apple
  • Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Vähäpukeisiin naisiin keskittyvä Dead or Alive Xtreme 3...
    Dead or Alive Xtreme 3
  • Lady Gaga saattaa olla mukana Cyberpunk 2077:ssa

    Lady Gaga saattaa olla mukana Cyberpunk 2077:ssa

    Aina luotettavat nimettömät lähteet ovat kuiskutelleet, että Lady...
    CD Projekt Red

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gamin...
Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin...
Konna varasti Gabe Newellin minigun-tykin, lisäksi...
Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Stea...
Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhana...

Tekniikka uutisia

  • Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaatii jättikorvauksia

    Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaatii jättikorvauksia

    Nintendon pelejä netissä jakelevan sivuston ylläpitäjät ovat joutuneet...
    Nintendo
  • PlayStation 5 saattaa yrittää myydä jumiin jääneille pelaajille mikromaksuja

    PlayStation 5 saattaa yrittää myydä jumiin jääneille pelaajille mikromaksuja

    Patenttihakemuksen perusteella PlayStation 5 saattaa ohjata hankalaan kohtaan,...
    Pelit
  • Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    NHL 22 tarjoaa tänäkin vuonna sinällään onnistunutta virtuaalijääkiekkoa....
    EA
  • Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laadukkaita pelejä studiomme ovat kehittämässä” – luva...

    Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laadukkaita pelejä studiomme ovat kehittämässä” – luva...

    Microsoft Games -markkinointijohtaja kertoo olleensa iloisesti yllättynyt, miten...
    Microsoft
  • Arvostelu: Civilization VI toimii konsolillakin loistavasti – ”Tätä peliä en poista PS4:n kiintolevy...

    Arvostelu: Civilization VI toimii konsolillakin loistavasti – ”Tätä peliä en poista PS4:n kiintolevy...

    Sid Meier’s Civilization VI -strategiapelisarjan toistaiseksi uusin osa...
    2k Games
  • State of Play: Traileri: kummallisen hauska Untitled Goose Game julkaistaan PlayStation 4:lle jo ens...

    State of Play: Traileri: kummallisen hauska Untitled Goose Game julkaistaan PlayStation 4:lle jo ens...

    Untitled Goose Game heittää pelaajan ilkikurisen hanhen räpylöihin....
    Pelit
  • Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Warhammer-pelisovitusten laajan vaihtelevassa kirjossa Eko Softwaren uutukainen asettuu...
    Peliarvostelut
  • Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin julkaisun jälkeiset kuukaudet ovat olleet äärimmäisen...
    Artifact
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit
  • Helsinki, Tampere, Oulu, Turku ja Jyväskylä – Tältä suuret suomalaiset kaupungit näyttävät Microsoft...

    Helsinki, Tampere, Oulu, Turku ja Jyväskylä – Tältä suuret suomalaiset kaupungit näyttävät Microsoft...

    Microsoft Flight Simulatoriin on mallinnettu satelliitti- ja karttadatan...
    Microsoft Flight Simulator

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Rovion vihaiset linnut saapuvat toistumiseen valkokankaalle, vaikka pahimmasta...
    Angry Birds -elokuva
  • Arvostelu | Omno on helmi, jota seikkailupelien ystävien ei kannata ohittaa

    Arvostelu | Omno on helmi, jota seikkailupelien ystävien ei kannata ohittaa

    PC:lle ja konsoleille ilmestynyt Omno on indiepeliksi erittäin...
    indiepelit
  • Kuvat: Näin villiltä näyttää PlayStation 4 -yksinoikeuspeli Wild – kehityslimboon kadonneesta projek...

    Kuvat: Näin villiltä näyttää PlayStation 4 -yksinoikeuspeli Wild – kehityslimboon kadonneesta projek...

    PlayStation 4 -peli Wild näyttäytyy sitä kehittävän studion...
    pelikuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme