Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toimintapläjäys

Posted on 10.11.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Viidentenä katselulistallamme on Jean-Claude van Dammen tähdittämä Street Fighter, joka tarjoilee kahjoa toimintaa ja oneliner-vitsejä.

Nykyään peleihin perustuvat elokuvat ovat jo arkipäivää, mutta 1990-luvulla ajatus oli vielä verrattain uusi. Yksi ensimmäisistä suurista pelileffoista oli vuonna 1994 ensi-iltansa saanut Street Fighter, joka perustuu Capcomin hittipelisarjaan – tarkemmin sanottuna peliklassikko Street Fighter II:een (1991), josta elokuva on lainannut keskeiset hahmonsa.

Koska Street Fighter on yksi pelihistorian tunnetuimmista kamppailupeleistä, tarjoilee elokuvakin reilusti hutkimista, potkimista ja kahden hahmon välisiä ”otteluita”. Tarinalla ei kuitenkaan ole paljon mitään tekemistä ”katutappelun” kanssa, ja Street Fighter on pikemminkin kuin Bond-leffojen yksinkertainen serkku, RoboCopin (1987) huumorilla varustettuna.

Tapahtumat käynnistyvät, kun diktaattoriksi pyrkivä kenraali M. Bisonin (Raúl Juliá) aloittaa vallankaappauksen Kaakkois-Aasiassa sijaitsevassa Shaladoon valtiossa. YK:ta leffassa edustava Allied Nations ei katsele sitä hyvällä, mutta Bisonin kaappaamat panttivangit mutkistavat tilannetta. Komentaja Guilelle (Jean-Claude van Damme) jää kolme päivää aikaa saada vangit vapautettua, tavalla tai toisella.

Street Fighter on alusta lähtien riemukasta katsottavaa. Elokuva menee suoraan asiaan ja tarjoilee toimintakohtauksia ja pöhköä dialogia reippaalla tahdilla alusta loppuun. Juoni on yllättävän monivaiheinen – etenkin kun ottaa huomioon, että elokuvan viimeinen kolmannes kuluu kokonaan lopputaistelussa.

Monimutkaisuus seuraa osin siitä, että useille Sreet Fighter -pelihahmoille on punottu rooli elokuvan juoneen. Esimerkiksi Chun-Li (Ming-Na Wen) on kostoretkellä oleva toimittaja, sumopainija Honda (Peter Navy Tuiasosopo) ja nyrkkeilijä Balrog (Grand L. Bush) ovat hänen työryhmänsä, ja ensimmäisen Street Fighterin (1987) sankarit Ryu (Byron Mann) ja Ken (Damian Chapa) ovat asekauppiaina esiintyviä huijareita.

Lisäksi mukana on vielä sivujuoni, jossa melodramaattinen tutkija Dhalsim (Roshan Seth) pakotetaan muuttamaan Guilen asetoveri Blanka (Robert Mammone) jonkinmoiseksi supersotilaaksi. Ja sivuroolissa nähdään muuten Kylie Minogue peleistä tutun Cammyn roolissa. Eivätkä tässä ole vielä edes kaikki elokuvaan ahdetut pelihahmot.

Valtaosa viihdyttävyydestä kumpuaa sopivan urposta käsikirjoituksesta ja ohjauksesta, jossa niin vitsikkäät tokaisut kuin räjähdyksetkin osataan ajoittaa oikein – tai juuri sopivasti väärin. Eikä oikeastaan mikään ihme, sillä molemmista vastaa Steven E. de Souza, joka oli mukana kirjoittamassa muun muassa Die Hardia (1988) ja Commandoa (1985).

Ilman näyttelijöitä elokuva ei kuitenkaan olisi mitään. Jean-Claude van Damme on täydellinen valinta sotilaskarikatyyriksi, jonka joka toinen repliikki on oneliner-heitto. Parhaat punchlinet varastaa tosin Zangiefia esittävä Andrew Bryniarski.

Elokuvan camp-kuninkaaksi nousee kuitenkin pahiskenraalia esittävä Raúl Juliá, joka on alusta loppuun hysteerisen yliampuva. Tekijät ovat varmasti tämän tienneet ja antaneet siksi Addams Family -leffoista tunnetulle Juliálle eniten puheenvuoroja ja mahtipontista saarnattavaa. Juliá valitettavasti kuoli samana vuonna kun elokuva sai ensi-iltansa, ja Street Fighter jäikin hänen viimeiseksi suuremmaksi tuotannokseen.

Street Fighter on siis omassa lajissaan todella viihdyttävä elokuva, vaikka se saikin aikanaan kylmän vastaanoton, jota Rotten Tomatoesin matalat pisteytykset yhä kuvastavat. 1990-luvun puolivälin elokuvaksi se onkin vähän outo, pikemminkin 1980-luvun b-leffatoimintaa muistuttava pläjäys, joka ei ota itseään tippaakaan vakavasti.

Ja juuri tämän varassa koko elokuva mielestäni toimii.

Tietenkin se on hölmö, ylinäytelty ja pohjimmiltaan järjetön elokuva. Mutta miksi ihmeessä Street Fighter -peleistä pitäisikään tehdä millään muotoa vakavastiotettavaa elokuvaa? Ottaako joku niiden pelimaailman ja -hahmot kuoleman vakavasti?

Omissa silmissäni Street Fighter on samanlaista b-laatutavaraa, jota Night Visions -festivaalilla ansiokkaasti esitetään yönäytöksissä, ja sopivalle yleisölle se toimii kuin junan vessa. Itselläni ei ollut juuri mitään ennakkokäsityksiä elokuvasta, mutta katselun aikana viihdyin mainiosti ja nauroin useasti. Mitä muuta tällaiselta elokuvalta edes toivoisi?

STREET FIGHTER

”Mättöä, räjähdyksiä ja huumoria kasarihengessä – mitä muuta edes tarvitaan?”

Seuraavaksi käsittelyyn joutuu Resident Evil (2002). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa 17.11.2019. Sarjan aiemmat arviot voit lukea alta:

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopulta positiivinen yllätys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 2/8: Vuoden 2006 Silent Hill oli hirvittävän tylsää tehostemössökauhua, jota edes Pyramid Head ei pelasta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia – Poissa on kaikki hyvä Remedyn peliklassikosta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 4/8: Angelina Jolien ensimmäinen Tomb Raider jättää ristiriitaisen tunnelman

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-osa-5-8-vuoden-1994-street-fighter-on-lajinsa-kermaa-ja-mahtavan-urpo-toimintaplajays/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Blizzard rauhoittelee mobiilipeliin pettyneitä Diablo-faneja: “Olemme ensisijaisesti PC-kehittäjiä”

    Blizzard rauhoittelee mobiilipeliin pettyneitä Diablo-faneja: “Olemme ensisijaisesti PC-kehittäjiä”

    Marraskuun alussa selviää, esitteleekö Blizzard uuden Diablon. Blizzard...
    Blizzard
  • Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet on nähty vuosien...
    Mario
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit
  • Arvostelu | In from the Cold -sarja on pöljää, mutta hämmentävän koukuttavaa agenttiscifiä

    Arvostelu | In from the Cold -sarja on pöljää, mutta hämmentävän koukuttavaa agenttiscifiä

    In from the Cold -sarja iskee samaan pakettiin...
    Adam Glass
  • PlayStation-nimeä ei kannata muuttaa ilman hyvää syytä – Voi pahimmillaan johtaa maksetun pelisisäll...

    PlayStation-nimeä ei kannata muuttaa ilman hyvää syytä – Voi pahimmillaan johtaa maksetun pelisisäll...

    Sony testaa tällä hetkellä PlayStation-nimen vaihtoprosessia suljetussa betassa....
    Pelit
  • Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältöpäivityksestä paljastettiin uusia tietoja

    Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältöpäivityksestä paljastettiin uusia tietoja

    Iron Gate Studion mukaan Valheimin tulevan Hearth &...
    Peliuutiset
  • Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oik...

    Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oik...

    Virtuaalitodellisuus ja kouriintuntuva zombipeli tuntuvat täydelliseltä yhdistelmältä, mitä...
    Peliarvostelut
  • SDCC 2019: Star Trek: Picard -sarjasta julkaistiin traileri – Mukana myös muita vanhoja tuttuja

    SDCC 2019: Star Trek: Picard -sarjasta julkaistiin traileri – Mukana myös muita vanhoja tuttuja

    Star Trek: Picard -sarja nähdään Amazon Prime Videossa...
    Brent Spiner
  • Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri...
    Activision
  • Videopeliriippuus on nyt virallisesti vahvistetun ICD-tautiluokitusjärjestelmän mukaan sairaus

    Videopeliriippuus on nyt virallisesti vahvistetun ICD-tautiluokitusjärjestelmän mukaan sairaus

    Maailman terveysjärjestö WHO on vahvistanut kansainvälisen ICD-tautiluokitusjärjestelmän 11....
    peliriippuvuus

Aiheeseen liittyvät artikkelit

YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -...
Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” ...
”Pelkkää juosten kustua rahastusta” – Ensimmäinen ...
Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan T...
Intelin 12. sukupolven Alder Lake -suorittimien eu...

Tekniikka uutisia

  • Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Pitkän linjan brittinäyttelijä Albert Finney on kuollut. Miller’s...
    Albert Finney
  • Cyberpunk 2077:ssa jokainen pelaaja on samalla lähtöviivalla, sillä ennakkotilaajille ei ole tarjoll...

    Cyberpunk 2077:ssa jokainen pelaaja on samalla lähtöviivalla, sillä ennakkotilaajille ei ole tarjoll...

    CD Projekt Redin odotettu peli ei palkitse ennakkotilaajia...
    CD Projekt Red
  • Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Rocket Leagueta kehittävän Psyonixin ja Nitro Circuksen yhteistyössä...
    Pelit
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Matthew Vaughnin ohjaamien Kingsman-elokuvien esiosana toimiva The King’s...
    Aaron Taylor-Johnson
  • Gearbox-johtajaa syytetään pahoinpitelystä ja talousrikoksesta – yhtiö välttelee kommentoimasta

    Gearbox-johtajaa syytetään pahoinpitelystä ja talousrikoksesta – yhtiö välttelee kommentoimasta

    Borderlands 3:n julkaisua edeltävät valtavat kohut Gearbox Softwaren...
    Borderlands
  • Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Hitaasti lähtevä Lost Judgment on mukaansatempaava jatko-osa vuonna...
    Judgment
  • Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Ryan Philippen tähdittämä toimintamättö The 2nd julkaistaan VOD-versiona...
    Elokuvat
  • Philips julkisti kovan luokan konsolipelaajille tarkoitetut 558M1RY- ja 278M1R -näytöt

    Philips julkisti kovan luokan konsolipelaajille tarkoitetut 558M1RY- ja 278M1R -näytöt

    Philipsin Momentum-tuoteperheeseen kuuluvat 558M1RY- ja 278M1R -näytöt on tarkoitettu...
    pelinäytöt
  • Amazonin Lord of the Rings -sarjasta julkaistiin vihdoinkin virallinen kuva – Myös ensi-ilta paljast...

    Amazonin Lord of the Rings -sarjasta julkaistiin vihdoinkin virallinen kuva – Myös ensi-ilta paljast...

    Amazonin miljardibudjetilla tehtävän Lord of the Rings -sarjan...
    Amazon Prime Video

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Hittipeli World of Tanks Blitziin saapuu joukko eurooppalaisia...
    Android
  • Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Yksi Marvel-sarjankuvien villeimmistä vihulaisista saatetaan nähdä valkokankaalla ensi...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Näyttelijä Ewan McGregor pääsi vihdoinkin takaisin moottoripyörän selkään – 13 vuotta od...

    Arvostelu | Näyttelijä Ewan McGregor pääsi vihdoinkin takaisin moottoripyörän selkään – 13 vuotta od...

    Ewan McGregor ja Charley Boorman palaavat 13 vuoden...
    Apple TV Plus

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme