Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Watch Dogs Legion on hyvää viihdettä, mutta teknotrilleri ei kestä tarkastelua pintaa syvemmältä

Posted on 7.11.2020

Watch Dogs Legion tarjoilee koukuttavaa hakkeritoimintaa, mutta yhteiskunnallinen kannanotto jää pintaraapaisuksi. Xbox One -versiossa tekniikka myös nikottelee pahasti, ja peli näyttää pahimmillaan menneiden sukupolvien tuotokselta.


Julkaisupäivä: 29.10.2020
Studio: Ubisoft Toronto
Julkaisija: Ubisoft
Saatavilla: PC, Xbox One (testattu), PlayStation 4, Stadia (PS5 ja Xbox Series X/S tulossa)
Pelaajia: 1 (verkkomoninpeli tulossa)
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: 25 tuntia (+6 tuntia ennakossa)


Ubisoftin suosittu Watch Dogs -sarja sai jatkoa uudella toimintaseikkailulla, jossa anarkistihakkereita ohjastetaan tällä kertaa lähtitulevaisuuden dystopisessa Lontoossa. Lopputuloksessa on paljon hyvää, mutta monessa asiassa on myös menty pahasti metsään.

Watch Dogs Legionin tapahtumat käynnistyvät, kun salaperäinen Zero Day -organisaatio suorittaa sarjan terrori-iskuja Lontoon keskustassa. Näistä lavastetaan hakkeriryhmä DedSec, jonka toiminnasta tehdään pian selvää. Seuranneessa yhteiskunnallisessa myllerryksessä viranomaiset antavat kauppa-armeija Albionille oikeudet valvoa järjestystä Lontoossa, mikä luisuu nopeasti kohti orwellilaista valvonnan ja hallinnan kauhukuvaa.

Tästä asemasta pelaaja lähtee rakentamaan uudelleen DedSecin toimintaa ja selvittämään, kuka todella oli terrori-iskujen takana. Tehtävänä on siis koota vastarintaliike, jolla hoidetaan vakoiluhommia ja saatetaan valta-asemaansa väärinkäyttävät vastuuseen. Ainakin noin periaatteessa.

Pääpiirteissään Watch Dogs Legion on kuin muutkin Ubisoftin avoimen maailman toimintaseikkailut, eli kartta on pian täynnä tehtäviä ja muuta pientä suoritettavaa. Se, millä peli erottuu massasta, on kiehtova rekrytointijärjestelmä, joka mahdollistaa kenen tahansa Lontoon kansalaisen värväämisen (sivutehtävän kautta) ja hänellä pelaamisen. Pelillä ei siis ole mitään päähenkilöä, ja hahmoa voi vaihtaa lennosta sujuvasti.

Legionin tiimimuodossa on hyvää ja huonoa. Kansalaisten rekrytointi on usein hauskaa ja joiden hahmojen erikoiskyvyt ovat oikeasti hyödyllisiä. Toisaalta järjestelmä näyttää rajoittaneen pelisuunnittelua, sillä hahmot ovat pääasiassa persoonattomia ja muistuttavat paljon toisiaan. Hahmomalleissa on liian vähän vaihtelua, mistä räikein esimerkki on se, ettei tulevaisuuden Lontoossa näköjään ole yhtäkään ylipainoista kansalaista. (Saati muuten lapsia. Tai erityisen pitkiä tai lyhyitä ihmisiä. Tai muutenkaan kentään standardeista poikkeavaa.)

Pelisuunnittelu ja tekninen toteutus ontuvat paikoin muutenkin. Pelillisesti heikointa on se, että tehtävät kaipaisivat enemmän variaatiota, ja mieleenpainuvat hetket löytyvät lähinnä päätarinasta. Teknisesti taas peli kärsii ainakin Xbox Onella useista bugeista, jotka pariin otteeseen kaatoivat pelin ja kerran koko konsolin.

Pahinta on kuitenkin pikselöityminen ja surkea piirtoetäisyys. Pitkillä kaduilla ja isojen maisemien yllä Lontoon kuvankaunis siluetti muuttuu pikselimössöksi, joka olisi ehkä mennyt läpi Xbox 360:llä. Välillä tämä vaivaa jopa pienissä tiloissa ja yksityiskohdissa, joiden luulisi toimivan kevyemmälläkin raudalla.

Avoin pelimaailma on kiistatta kunnianhimoinen, mutta useimmat tällä sukupolvella pelaamani open world -pelit ovat toimineet heti kättelyssä paremmin. Toisaalta ennakoista tiedän, että Watch Dogs Legion voi näyttää myös hemmetin hyvältä, joten ehkäpä uuden sukupolven konsolit herättävät pelimaailman eloon. Se ei toki vanhemmilla alustoilla pelaavia lohduta.

Pääasiassa peli kuitenkin toimii, eikä pelattavuudessa valtaosin ole mitään suurta valittamista. Osa mekaniikoista toimii paremmin, mistä parhaana esimerkkinä hiiviskely on kaikkinensa paljon sujuvampaa ja hallitumpaa kuin suora taistelu ja räiskintä. Osa pelillisistä ominaisuuksista tosin on muutenkin paljon hyödyllisempiä kuin toiset, esimerkiksi spiderbot ja cargo drone tekevät monista tehtävistä paljon nopeampia ja helpompia.

Watch Dogs Legion tarjoaa Ubisoftin pelien tapaan paljon tekemistä, ja hyvä uutinen onkin se, että kokonaisuus on pääosin viihdyttävä. Eteneminen sujuu omaan tahtiin, ja esimerkiksi kapinahengen nostattaminen eri kaupunginosissa ja hahmojen rekrytointi täyttävät täyttävät äkkiä pelitunteja.

Lyhyesti sanottuna tämän pelin parissa viihtyy. Valitettavasti tarina ei lunasta lupauksiaan tai kestä lähempää tarkastelua.

Watch Dogs Legion pyrkii itsetietoisesti kommentoimaan tosimaailman ilmiöitä lisääntyneestä valvonnasta äärioikeiston nousuun, mutta tässä onnistutaan melko kehnosti. Taustakertomus ja maailma tuntuvat kyllä hyvin pohjustetuilta, kun syventyy kuuntelemaan pelimaailman monia äänitteitä ja podcasteja. Päätarina on kuitenkin paljon simppelimpi ja koettelee enemmän uskottavuutta.

On myönnettävä, että en ehtinyt deadlineen mennessä pelata pääjuonta aivan loppuun, mutta näkemäni perusteella Watch Dogs ei lopulta uskalla tehdä vahvoja kannanottoja muista kuin ilmiselvistä asioista. Joo, ihmiskauppa on kamala asia, tuskinpa sitä kukaan ryhtyy kiistämään. Mutta entäpä kun kritiikki pitäisi kääntää itseensä DedSeciin, joka käyttää (väki)valtaa kursailematta myös sivullisia kohtaan?

Siinä piilee melkoinen kaksinaismoraali, kun vakoilevaa väkivaltakoneistoa vastaan käydään vakoilulla ja väkivallalla, ja tietysti pelaaja voi tehtävien aikana teurastaa minkä vain määrän kansalaisia, jotka nyt vain tekevät työtään erilaisissa instituutioissa. Watch Dogs näyttää olevan tällä paradoksille täysin sokea.

Albion-armeijan toimitusjohtaja Nigel Cassin tapaus sai jo pyörittelemään silmiä, kun moraalittoman, vallanhimoisen murhaajan toiminta selitetään käytännössä lapsuuden traumalla. Tällainen halpa psykologisointi murentaa koko tarinan uskottavuutta ennestään. Harkitun tarinankerronnan ja uskottavuuden sijaan Watch Dogs Legion tuntuu usein olevan kiinnostuneempi sarkastisen Bagley-tekoälyn heittämästä läpästä ja uusimpien lelujen hankkimisesta.

Nykyhetkestä tarkasteltuna Watch Dogsin maailmankuva lipuu myös hieman arveluttavaan suuntaan, sillä DedSecin retoriikka sekä pelin juoni tuntuvat tukevan salaliittoteorioita ja ajatusta niihin uskovien ”valveutumisesta”. Idea siitä, että yhteiskunnallisten mullistusten takana on suuri juoni, joka paljastuu vain sankarillisten ilmiantajien ansiosta, kalskahtaa paitsi vastuuttomalta yksinkertaistukselta, myös vähän liian tutulta vuoden 2020 poliittisessa maisemassa.

Lopputulemana on, että Watch Dogs Legion on kelpo viihdettä, jos vain ei erehdy ajattelemaan sitä yhtään pintaa syvemmältä. Se tuntuu pyrkivän pelinä johonkin vakavastiotettavaan, mutta epäonnistuu aikeessaan, ja lopulta käteen jää vähän keskinkertainen teknotrilleri.

Hieman lisäpisteitä tulee siitä, että Lontoo tuntuu oikeasti Lontoolta, ja tarkemmin kaupunkia tunteva voi löytää tutunoloisia maisemia. Yhdennäköisyys menee siis paljon kuuluisimpia nähtävyyksiä pidemmälle, ja vaikka näkymä on futuristinen (ja pikselöitynyt), tässä pelissä tuntee liikkuvansa Lontoossa.

WATCH DOGS LEGION

”Watch Dogs Legionin parissa viihtyy, mutta kömpelö tarina ei taivu uskottavaksi ja tekninen toteutus jättää nykykonsoleilla toivomisen varaa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-watch-dogs-legion-on-mainiota-viihdetta-mutta-ei-kesta-tarkastelua-pintaa-syvemmalta/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Voi ei: Pelaaja käytti yli miljoona euroa pelihahmoon, joka myytiin vahingossa eteenpäin vain muutam...

    Voi ei: Pelaaja käytti yli miljoona euroa pelihahmoon, joka myytiin vahingossa eteenpäin vain muutam...

    Erittäin arvokas pelihahmo myytiin vahingossa pilkkahintaan. Jos erääseen...
    MMORPG
  • Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri...
    Activision
  • Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Syksyllä ilmestyvä Crash Bandicoot -seikkailu on suoraa jatkoa...
    Activision
  • Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Pääsimme testaamaan Disintegrationia nopeasti jo viime vuonna Gamescom...
    Disintegration
  • PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ovat uuden konsolin parhaat pelit ja mitä on jäänyt k...

    PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ovat uuden konsolin parhaat pelit ja mitä on jäänyt k...

    Sonyn uutuuskonsolia ei ole vieläkään helppoa saada käsiinsä,...
    DualSense
  • Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

    Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

    Monissa ajopeleissä tarkoituksena on, että ajaminen olisi mahdollisimman...
    Ajopelit
  • Half-Life: Alyx tuplasi Valven Index-VR-järjestelmän myyntimäärän – PlayStation VR on silti suositum...

    Half-Life: Alyx tuplasi Valven Index-VR-järjestelmän myyntimäärän – PlayStation VR on silti suositum...

    Valven VR-järjestelmä Index kävi viime vuonna hyvin kaupaksi....
    Half-Life Alyx
  • Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Ori and the Will of the Wisps olisi...
    indiepelit
  • Arvostelu: Tetris Effect on psykedeelinen ja addiktoiva huippupeli, joka tekee klassikosta taidetta

    Arvostelu: Tetris Effect on psykedeelinen ja addiktoiva huippupeli, joka tekee klassikosta taidetta

    PlayStation 4:lle julkaistu Tetris Effect on huikea peli,...
    klassikkopelit
  • Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    MonkeyMoonin kehittämä Night Call on erinomainen esimerkki pelien...
    Night Call

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, ...
Näytellyn Halo-sarjan työstäminen vaikeutui – Ohja...
Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti,...
Rockstarin nettisivuilta on löytynyt viittaus Red ...
Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin k...

Tekniikka uutisia

  • Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -elokuvasta ollaan puuhaamassa reboot-versiota, eikä siitä...
    Elokuvat
  • Rockstarin nettisivuilta on löytynyt viittaus Red Dead Redemption 2:n PC-versioon – mutta mitä se oi...

    Rockstarin nettisivuilta on löytynyt viittaus Red Dead Redemption 2:n PC-versioon – mutta mitä se oi...

    Rockstarin nettisivujen koodissa puhutaan Red Dead Redemption 2:n...
    pelihuhut
  • Näytellyn Halo-sarjan työstäminen vaikeutui – Ohjaaja otti lähtöpassit

    Näytellyn Halo-sarjan työstäminen vaikeutui – Ohjaaja otti lähtöpassit

    Suosittua Halo-pelisarjaa ollaan muokkaamassa näytellyksi sarjaksi, mutta nyt...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Visuaalisesti uskomaton 11-11: Memories Retold on sotapeli, joka saa silmäkulmat kostumaa...

    Arvostelu: Visuaalisesti uskomaton 11-11: Memories Retold on sotapeli, joka saa silmäkulmat kostumaa...

    Ensimmäisen maailmansodan keskelle sijoittuvassa 11-11: Memories Retoldissa kaksi...
    11-11: Memories Retold
  • AMD vahvisti Zen 3- ja RDNA 2 -arkkitehtuurien julkaisun ensi vuodelle

    AMD vahvisti Zen 3- ja RDNA 2 -arkkitehtuurien julkaisun ensi vuodelle

    AMD:n mukaan uuden prosessoriarkkitehtuurin suunnittelutyö on valmistunut. Siihen...
    AMD
  • OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan tosielämän Overwatch-miekan

    OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan tosielämän Overwatch-miekan

    Blizzard on julkistanut aidon kopion Overwatch-sankari Genjin käyttämästä miekasta. Miekka sisältää myös siistejä valo- ja ääniefektejä. Blizzard on julkistanut kovimmille Overwatch-faneille sekä keräilijöille tarkoitetun replikan Overwatch-s… ...
    Blizzard
  • Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Battle royale -pelejä on nykyään kolmetoista tusinassa. Vaikka...
    battle royale -pelit
  • Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Uuden modin ansiosta Sekiro: Shadows Die Twice muuttuu...
    FromSoftware
  • Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    TEKSTI SISÄLTÄÄ PIENIÄ SPOILEREITA: Spider-Man: Far from Homen...
    Elokuvat
  • Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Microsoftia on äskettäin kehuttu siitä, kuinka se kohtelee...
    Microsoft

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Kulttiklassikon odotettu jatko-osa kokoaa tutut tekijät yhteen tarjotakseen...
    Beyond a Steel Sky
  • Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Klei Entertainment ei petä fanejaan tälläkään kertaa, sillä...
    Griftlands
  • Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Brutaalin vaikean co-op-räiskintä GTFO:n pelaaminen vaatii osumatarkkuutta, rautaista...
    co-op

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme