Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

Posted on 18.6.2019

Warhammer-pelisovitusten laajan vaihtelevassa kirjossa Eko Softwaren uutukainen asettuu aika tiukasti siihen keskelle. Parempaankin olisi pystytty.


Julkaisupäivä: 31.5.2019
Studio: Eko Software
Julkaisija: Bigben Interactive
Saatavilla: PC (Windows), PlayStation 4 (testattu) & Xbox One
Pelaajia: 1–4
Ikäraja: 16
Peliä pelattu arvostelua varten: 13 tuntia


Games Workshopin Warhammer-lisenssistä on tullut pelimaailman Marvel. Vielä muutama vuosikymmen sitten synkkiin fantasia- ja scifimaailmoihin sijoittuneita pelejä toivoi kuumeisesti lisää, eivätkä ne harvat tuotokset riittäneet tyydyttämään figuureista alkanutta nälkää. Nykyään uusia käännöksiä tuntuu tupsahtavan maailmaan sellaista tahtia, että kovimmat fanitkin joutuvat myöntämään liika on liikaa.

Sarjassamme seuraavana on ranskalaisen Eko Softwaren Warhammer: Chaosbane, joka sovittaa tutun fantasiamaailman Diablo-klooniksi. Paritus ei ole sarjassaan ensimmäinen, sillä Neocore leikitteli idealla jo 40 000 vuotta sitten tulevaisuudessa Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyrilla. Siinä missä inkvisitio pyrki kitkemään korruptiota uusin niksein, teilataan Kaaoksen riesoja asteen perinteisemmin välinein.

Chaosbane käynnistyy Magnus Hurskaan voitosta Asavar Kulin valtavaa kaaosarmeijaa vastaan. Ennen keisariksi lyömistään tämä joutuu kuitenkin mysteerisen loitsun valtaan, minkä seurauksena pelaajan ohjaama sankari lähetetään etsimään taian loihtinutta noitaa. Keisarikunnasta pohjoiseen kulkevan matkan aikana tyhjennetään keskenään identtinen viemäri, kylä ja metsä jos toinenkin epäjumalten kätyreistä sekä kiiltävistä tavaroista, joista genre parhaiten tunnetaan.

Eko Softwaren luomus ei tosin yllä Blizzardin resursseihin, vaikka tarjoaa lopulta ihan mukiinmenevän välipurtavan sitä seuraavaa pirulaista odotellessa. Etenkin Warhammer-faneille universumin tuttuus auttaa kantamaan pidemmälle, joskin lähdemateriaalia käytetään harmillisen heikosti hyödyksi. Niin vihollistyyppien vähyys kuin kaamealla ylinäyttelyllä tarjoiltu juoni jättävät toivomaan parempaa, eikä se pelattavuuskaan ole juuri napin painallusta kummempi.

Vaan sitähän se Diablokin pohjimmiltaan on.

Chaosbanen ongelmana on vain se, ettei siinä ole oikeastaan mitään koukkua, jolla monotonisuutta saataisiin vähennettyä. Neljästä Kaaosjumalasta ja näiden uniikeista kätyreistä huolimatta viholliset toistavat samoja liikkeitä, eivätkä tuo toimintaan mitään uutta. Pomotaistelut ovat mekaniikkoineen sentään piristävä poikkeus, mutta samaa olisi kaivattu rivivihollisten sekaan. Lukuisia varusteita tippuu kyllä roppakaupalla, mutta ne lisäävät vain marginaalisia statsibonuksia eri kykyihin. Ensimmäinen vähänkään uniikki ase tippui itselleni vasta loppupeliä varten suunnitelluissa haastetehtävissä, joihin ennätettyä olin päivittänyt hahmon jo lähes tappiin – niitä on siis olemassa, mutta se edellyttää, että peruspeli innostaa jatkamaan kampanjaa pidemmälle.

Oman hahmon kykyvalikoimaa pääsee sentään kustomoimaan melko monipuolisesti, ja neljä eri hahmoluokkaa tarjoavat omat pelityylit. Pippurinen kääpiö mätkii vihollisia läheltä ja kovaa, kun taas haltijavelho loitsii pelaajan ohjattavia taikoja vastustajamassoihin. Kyvyt päivittyvät tasojen myötä, mutta hahmon pisterajat määrittävät, kuinka tehokkaita ja useita liikkeitä hahmolleen voi kerralla asettaa. Täysin omaa kehittämistä tarjoillaan kunkin kykypuissa, jotka lisäävät lähinnä passiivisia bonuksia sekä muutaman uniikin erikoisliikkeen.

Ja siihen jää pelin koko tarjonta. Jos kunkin alueen lopuksi aukeavat satunnaistehtävät, pomotaistelujen toistaminen ja satunnaistehtävät erikoisvariaatioilla eivät houkuttele, kampanja on lävitse alle kymmenen tunnin. Vaikeammat vaikeustasot tuovat lisähaastetta ja -mahdollisuuksia parempaan loottiin, minkä ohella peli-iloa voi pitkittää aina neljän pelaajan kimppakivassa. Kullakin hahmoluokalla on onneksi kavereita tehostavia kykyjä valikoimissa, joten pelaaminen on muutakin kuin nelinpelattavaa sooloilua.

Mutta ilman Warhammer-faniutta – tai edes silloinkaan – Warhammer: Chaosbanesta on vaikea innostua alkua pidemmälle. Eko Softwaren luomus on niin kuluneen perinteinen lajityyppinsä edustaja, että mätkintänälkäänsä tyydyttää ennemmin palaamalla tonttinsa paremmin hoitaviin kilpailijoihin, kuten Diablo III:een tai ilmaispelattavaan Path of Exileen. Pelkällä lisenssillä ei vielä tyydytetä verijumalan loputonta janoa, vaan itse pelinkin täytyisi tarjota jotain annettavaa.

WARHAMMER: CHAOSBANE

”Warhammer: Chaosbane on hyvin perinteinen ja keskinkertainen Diablo-klooni.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-warhammer-chaosbane-on-pelkka-keskinkertainen-diablo-klooni/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Aiemmin kerroimme Overwatch Contendersissa pelaavaan Second Windiin valitusta...
    eSports
  • Intelin 12. sukupolven Alder Lake -suorittimien eurohinnat julki Amazonissa – kallein maksaa lähes t...

    Intelin 12. sukupolven Alder Lake -suorittimien eurohinnat julki Amazonissa – kallein maksaa lähes t...

    Intelin tulevat Alder Lake -suorittimet ovat tulossa markkinoille...
    Alder Lake
  • The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:ta kehittävän Ubisoft Massiven COO Alf...
    Peliala
  • Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Pohjois-Koreassa on nyt mahdollista pelata videopelejä valtiollisella Moranbong-pelikonsolilla....
    Pelikonsolit
  • Asus ja Colorful paljastivat Alder Lake-S -prosessorimalliston kokonaisuudessaan

    Asus ja Colorful paljastivat Alder Lake-S -prosessorimalliston kokonaisuudessaan

    Valmistajat listasivat prosessorit lievästi etuajassa emolevyjensä tuettujen prosessoreiden...
    Alder Lake-S
  • Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Remedy Entertainment on julkaissut Controlin juoneen keskittyvän trailerin....
    Control
  • Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Korkean virkistystaajuuden näytöt ovat alkaneet yleistyä pelikannettavissa kiihtyvää...
    GE66 Raider
  • Steamin oudoimmat pelit – Osa 1/5: StDwtDoBAINtBTIaPTLINR tarjoaa yhden historian psykedeelisimmistä...

    Steamin oudoimmat pelit – Osa 1/5: StDwtDoBAINtBTIaPTLINR tarjoaa yhden historian psykedeelisimmistä...

    Steamin oudoimmat -juttusarjassa Muropaketti tutustuu Steamin tarjonnan pöhköimmiltä...
    Indie-pelit
  • Half-Life: Alyx tuplasi Valven Index-VR-järjestelmän myyntimäärän – PlayStation VR on silti suositum...

    Half-Life: Alyx tuplasi Valven Index-VR-järjestelmän myyntimäärän – PlayStation VR on silti suositum...

    Valven VR-järjestelmä Index kävi viime vuonna hyvin kaupaksi....
    Half-Life Alyx
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut

Aiheeseen liittyvät artikkelit

OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan ...
Back 4 Blood korjaa ensi kuussa monien parjaaman p...
Poliitikko koukussa pelaamiseen – kulutti puolueen...
Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei...
Testi: Toisen sukupolven Turtle Beach Stealth 600P...

Tekniikka uutisia

  • Kuvat: Tältä näyttää yllättäen paljastettu uusi XCOM-peli Chimera Squad

    Kuvat: Tältä näyttää yllättäen paljastettu uusi XCOM-peli Chimera Squad

    XCOM: Chimera Squad näyttäytyy tuoreissa kuvissa. Täysin yllättäen...
    pelikuvat
  • Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Monissa sarjoissa ja elokuvissa kuolonkorahduksia päästellyt Sean Bean...
    Hitman 2
  • Onko Remedy Gamesin julkaisema Control uusien pelien huipulla?

    Onko Remedy Gamesin julkaisema Control uusien pelien huipulla?

    Peliteollisuus sai 27. elokuuta 2019 pelattavakseen, koettavakseen sekä keskustelun kohteeksi suomalaisen Remedy Entertainmentin kehittämän sekä 505 Gamesin julkaiseman kolmannen persoonan ammuntapelin, Controlin. Tämä kutkuttavan jännittävä scifi-tr...
    Pelit
  • Testi | Lenovo Legion 5 Pro (16ACH6H) -pelikannettava – Tehoa, jäähdytystehoa ja varmaa suorittamist...

    Testi | Lenovo Legion 5 Pro (16ACH6H) -pelikannettava – Tehoa, jäähdytystehoa ja varmaa suorittamist...

    Isokokoinen, tehokas ja järkevästi jäähdytetty. Tässä ovat lähtökohdat...
    Lenovo Legion
  • E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tarjoavat jälleen valtavan määrän uusia...
    E3 2019
  • Arvostelu | The Elder Scrolls Online: Blackwood tarjoaa hyvin niukat eväät 40 euron vastineeksi

    Arvostelu | The Elder Scrolls Online: Blackwood tarjoaa hyvin niukat eväät 40 euron vastineeksi

    The Elder Scrolls Online jatkaa nostalgian varassa ja...
    Peliarvostelut
  • Vihjeiden perusteella näyttää siltä, että seuraava Call of Duty on Modern Warfare 4

    Vihjeiden perusteella näyttää siltä, että seuraava Call of Duty on Modern Warfare 4

    Infinity War on tiputellut vihjauksia siitä, että seuraava...
    Call of Duty
  • Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Sekä Amazon.den että GameStopin verkkokaupoissa vilahti todennäköisesti Skandinaviaan...
    Assassin's Creed
  • Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    NetherRealm Studios on julkistanut Chicagon Comic & Entertainment...
    mortal kombat 11
  • Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Solasta: Crown of the Magisterin uskollinen D&D 5e...
    Peliarvostelut

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Sony: pelien suoratoisto tulee olemaan PlayStation 5:lle yhtä tärkeää kuin fyysiset ja latauspelit

    Sony: pelien suoratoisto tulee olemaan PlayStation 5:lle yhtä tärkeää kuin fyysiset ja latauspelit

    Sony panostaa pelien suoratoistoon, sillä pelialan titaani näkee...
    pelien suoratoisto
  • Take-Two: GTA Onlinen säännöllinen päivitys tulee jatkumaan

    Take-Two: GTA Onlinen säännöllinen päivitys tulee jatkumaan

    Suosittu Grand Theft Auto Online tulee saamaan päivityksiä...
    Grand Theft Auto V
  • Traileri: tällainen on suosittuun sarjakuvaan pohjautuva eläimellinen Blacksad – tulee tänään saatav...

    Traileri: tällainen on suosittuun sarjakuvaan pohjautuva eläimellinen Blacksad – tulee tänään saatav...

    Eläimellinen seikkailupeli Blacksad julkaistaan tänään. Suosittuun sarjakuvaan pohjautuva...
    Blacksad

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme