Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuus supersankaritarinoiden joukossa onkin

Posted on 4.8.2019

Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva The Boys on aikuisille suunnattu pikimusta komedia, jonka tuotannosta vastaavat Eric Kripke, Seth Rogen ja Evan Goldberg.

Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva The Boys on supersankaritelevisiota sen törkyisemmästä päästä ja jokaisen jakson alkuvaroituksia myöten aikuisille katsojille suunnattu. Tyyliltään se muistuttaa hieman HBO Nordicilla nähtävää Doom Patrolia, sillä myöskään tässä sarjassa ei kirosanoja säästellä ja ihmisiä tapetaan mielikuvituksellisen näyttävillä tavoilla.

Alkuperäisen sarjakuvan pohjalta tv-sarjan on luonut Supernaturalin pääjehu Eric Kripke, jonka lisäksi tuottajaportaassa häärivät Seth Rogen ja Evan Goldberg. Rogen ja Goldberg ovat jo aiemmin työstäneet niinikään Amazonilla nähtävillä olevaa, samaisen Ennisin kulttisarjakuvaan pohjautuvaa tv-sarjaa Preacher. The Boys on siitä askel törkyisempään suuntaan.

The Boys tarttuu perinteiseen vastakkainasetteluun supersankareiden ja tavallisten ihmisten välillä. Keskeinen supersankaritiimi on Justice Leaguen korruptoitunut versio The Seven, johon kuuluvat Yhdysvaltain lippuun pukeutuva Superman-klooni Homelander (Anthony Starr), Wonder Woman -kopio Queen Maeve (Dominique McElligott), Aquamania muistuttava The Deep (Chace Crawford) ja Flashin tapaan vauhdikas A-Train (Jessie T. Usher). Mukana on myös hiljainen ja vähälle käytölle jäävä Black Noir (Nathan Mitchell) sekä näkymättömäksi muuttuva Translucent (Alex Hassell). Uutena hahmona porukkaan liittyy nuori ja viaton Starlight (Erin Moriarty), joka kuvittelee pääsevänsä supersankarina pelastamaan maailmaa.

Supersankarijoukkiota johtaa yritys nimeltä Vought, josta jokaisen hahmon kannatusprosentteja seurailee Elisabeth Shuen esittämä varapresidentti Madelyn Stillwell.

Näistä supersankareista voi ”sankari”-sanan tiputtaa kuitenkin saman tien pois, sillä lähes jokainen heistä on iljettävä ihmisraunio, vallanhimoinen hullu, narkkari, juoppo tai muuten vain hyväksikäyttäjä.

Näin tekee myös Karl Urbanin esittämän Billy Butcherin johtama sekalainen joukko, joka kutsuu supervoimaisia tyyppejä pelkästään “supereiksi”. Butcher nimittäin näkee yleisölle sankareina markkinoitavien hahmojen korruptoituneiden kulissien taakse ja on ottanut elämäntehtäväkseen listiä tieltään superin toisensa jälkeen – keskeisimpänä tähtämisessään Homelander.

Tarinan käyntiin saattavana keskushahmona nähdään nuori Hughie Campbell (Jack Quaid), jonka tyttöystävä joutuu sarjan aluksi superin tielle ja kuolee. Isänsä (Simon Pegg, joka toimi myös alkuperäisen sarjakuvan Hughien esikuvana) kanssa asustava Hughie lyöttäytyy yhteen Butcherin kanssa ristiretkelle supereita vastaan. Kimppaan saadaan myös Butcherin vanhat kaverit Frenchie (Tomer Capon) ja Mother’s Milk (Laz Alonso), sekä hieman myöhemmin myös Karen Fukuharan esittämä, äänetön The Female.

The Boys käsittelee mielenkiintoisesti supersankaritarinan avulla yhteiskunnallisia kysymyksiä kuten vallan olemusta, uskontoa, sotaa, markkinavoimia ja seksuaalista hyväksikäyttöä. Se näyttää millaista tuhoa supervoimilla varustetut ihmiset voivat halutessaan saada aikaan ja mikä valta julkisuudella onkaan. Uskonto saa oman osansa kritiikistä, kun uskonnollinen voimahahmo paljastetaan korruptoituneeksi nautiskelijaksi.

Kahdeksan jakson mittainen ykköskausi koukuttaa mukaansa katsojan, joka kaipaa perinteisestä supersankarikaavasta eroavaa katsottavaa eikä kavahda ympäriinsä räjähteleviä ihmisiä, lattialle leviäviä aivoja tai ylenmääräistä kiroilua.

The Boysin suurin ongelma on sen epätasaisuus sekä se, ettei sarja lupauksistaan huolimatta ole tarpeeksi törkyinen. Tarina jää kauden loppua kohden junnaamaan liiaksi ihmissuhteisiin toiminnan kustannuksella ja viimeisen jakson ihmissuhdedraama lähentelee jo saippuaoppeeraa. Moni hahmo jää alikäytetyksi ja harmillisen pohjustamattomaksi tarinan keskittyessä lähinnä Homelanderin, Butcherin ja Stillwellin sekä toisaalta Hughien ja Starlightin hahmoihin.

Törkyisyyden tasoittamisen lisäksi tv-sarja eroaa alkuperäisestä sarjakuvasta muun muassa siinä, että sekä Stillwellistä että Mallorystä on tehty naisia. Stillwellin kohdalla tämä toimii erinomaisesti, sillä Shue onnistuu luomaan kylmyyttä hohkavaan hahmoonsa mielenkiintoista ja sopivan outoa moniulotteisuutta. Muista hahmoista keskeiseksi nouseva Butcher on puolestaan perinteisempi, suoraviivaista kostoa hakeva mies, mutta Urbanin tummanpuhuvalla karismalla ja brittiaksentilla päästään siinäkin pitkälle.

The Boys tuli kokonaisuudessaan nähtäville Amazon Primella 26. heinäkuuta. Sarjalle luvattiin toinen tuotantokausi jo ennen kuin ensimmäinenkään oli julkaistu.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-the-boys-ei-tavoita-alkuperaisen-sarjakuvan-torkyista-tunnelmaa-vaikka-omaperainen-uutuus-supersankaritarinoiden-joukossa-onkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Paras Transformers-elokuva sitten 80-luvun? Uusi Bumblebee-traileri näyttää lupaavalta – Michael Bay...

    Paras Transformers-elokuva sitten 80-luvun? Uusi Bumblebee-traileri näyttää lupaavalta – Michael Bay...

    Paramount Pictures on julkaissut uuden trailerin tammikuussa 2019 ensi-iltansa saavasta Bumblebeesta. Olemme olleet jo aikaisemminkin varovaisen innostuneita selvästi erilaisesta Transformers-elokuvasta. … Lue koko artikkeli: https://muropakett...
    Bumblebee
  • Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

    Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

    Westworldin luojan tieteiselokuva ei pääse pintaa syvemmälle. Lukuisista...
    Elokuva-arvostelut
  • “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    Netflix-sarja The Chilling Adventures of Sabrina sai The...
    Elokuvat
  • Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Star Wars -spesiaaliohjelma, jonka Disney Plus julkai...

    Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Star Wars -spesiaaliohjelma, jonka Disney Plus julkai...

    Star Warsin uudesta Lego-jouluspesiaalista on julkaistu uusi kuvamaistiainen....
    Disney
  • Tältä Keanu Reeves näyttää Matrix 4:n pääosassa – Neo palaa 18 vuoden tauon jälkeen

    Tältä Keanu Reeves näyttää Matrix 4:n pääosassa – Neo palaa 18 vuoden tauon jälkeen

    Warner Bros. Pictures on polkaissut Matrix 4:n eli...
    Elokuvauutiset
  • Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Sony Pictures on julkaissut ensimmäisen trailerin Spider-Man: Into...
    elokuvatrailerit
  • Marvel Studios paljasti useita tulevia tv-sarjojaan: X-Men, Marvel Zombies, Echo, Spider-Man: Freshm...

    Marvel Studios paljasti useita tulevia tv-sarjojaan: X-Men, Marvel Zombies, Echo, Spider-Man: Freshm...

    Marvel Studios on tänään vahvistanut useita tulossa olevia...
    Disney
  • She-Hulk-sarja etenee: Marvel Studios löysi näyttelijän alastonkuvistakin tutulle supersankarille

    She-Hulk-sarja etenee: Marvel Studios löysi näyttelijän alastonkuvistakin tutulle supersankarille

    Bruce Bannerin serkku Jennifer Walters saa oman sarjansa...
    Disney Plus
  • Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Vedonlyönti alkakoon! Miten pian Sean Beanin hahmo kuolee...
    Bong Joon-ho
  • Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Lucifer jatkuu Netflixissä 21. elokuuta viidennen kauden jaksoin....
    Aimee Garcia

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on j...
SDCC 2019: Star Trek: Picard -sarjasta julkaistiin...
Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Ma...
SDCC 2018: Hämis-possu ja Nicolas Cage ovat mukana...
Fight Club -elokuvastakin tuttu laulaja Meat Loaf ...

Tekniikka uutisia

  • 007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    Uuden James Bond -elokuvan on edelleen tarkoitus saapua...
    007 No Time to Die
  • Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Entinen rämäpää Mel Gibson tuntuu rauhoittuneen niin valkokankaalla...
    Elokuvauutiset
  • WandaVision-tähti Elizabeth Olsen: ”Doctor Strange 2 on Marvelin pelottavin elokuva”

    WandaVision-tähti Elizabeth Olsen: ”Doctor Strange 2 on Marvelin pelottavin elokuva”

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness -elokuva...
    Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Seuraavan Batman-elokuvan Gotham-kohtaukset kuvataan aika yllättävässä paikassa

    Seuraavan Batman-elokuvan Gotham-kohtaukset kuvataan aika yllättävässä paikassa

    Ohjaaja Matt Reeves löysi oman Gothaminsa Skotlannista. Daily...
    Batman
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantinon mielestä 2010-luvun parhaan elokuvan on ohjannut...
    Aaron Sorkin
  • Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Jason Mewes tekee esikoisohjauksensa elokuvassa Madness in the...
    Elokuvat
  • Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Aiemmin tällä viikolla julkaistu Rambo: Last Blood sai...
    Elokuva-artikkelit
  • Arvostelu | The French Dispatch on hyvä elokuva, mutta uhkaa ähkyllä jopa kovinta Wes Anderson -fani...

    Arvostelu | The French Dispatch on hyvä elokuva, mutta uhkaa ähkyllä jopa kovinta Wes Anderson -fani...

    Omaperäisestä kuvakerronnastaan tunnetun Wes Andersonin uusin elokuva The...
    Adrien Brody
  • Näin Dwayne Johnsonin uusi elokuva koettaa kopioida Pirates of the Caribbeanin menestyskaavaa – Näil...

    Näin Dwayne Johnsonin uusi elokuva koettaa kopioida Pirates of the Caribbeanin menestyskaavaa – Näil...

    Disney on julkaissut uuden trailerin Dwayne Johnsonin seuraavasta...
    Dwayne Johnson

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony julkisti tällä viikolla uuden Bravia XR OLED...
    Elokuvauutiset
  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset
  • Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sarjan alkavan jo elokuussa

    Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sarjan alkavan jo elokuussa

    Star Trek: Lower Decks -sarja keskittyy muita enemmän...
    CBS All Access

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme