Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuus supersankaritarinoiden joukossa onkin

Posted on 4.8.2019

Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva The Boys on aikuisille suunnattu pikimusta komedia, jonka tuotannosta vastaavat Eric Kripke, Seth Rogen ja Evan Goldberg.

Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva The Boys on supersankaritelevisiota sen törkyisemmästä päästä ja jokaisen jakson alkuvaroituksia myöten aikuisille katsojille suunnattu. Tyyliltään se muistuttaa hieman HBO Nordicilla nähtävää Doom Patrolia, sillä myöskään tässä sarjassa ei kirosanoja säästellä ja ihmisiä tapetaan mielikuvituksellisen näyttävillä tavoilla.

Alkuperäisen sarjakuvan pohjalta tv-sarjan on luonut Supernaturalin pääjehu Eric Kripke, jonka lisäksi tuottajaportaassa häärivät Seth Rogen ja Evan Goldberg. Rogen ja Goldberg ovat jo aiemmin työstäneet niinikään Amazonilla nähtävillä olevaa, samaisen Ennisin kulttisarjakuvaan pohjautuvaa tv-sarjaa Preacher. The Boys on siitä askel törkyisempään suuntaan.

The Boys tarttuu perinteiseen vastakkainasetteluun supersankareiden ja tavallisten ihmisten välillä. Keskeinen supersankaritiimi on Justice Leaguen korruptoitunut versio The Seven, johon kuuluvat Yhdysvaltain lippuun pukeutuva Superman-klooni Homelander (Anthony Starr), Wonder Woman -kopio Queen Maeve (Dominique McElligott), Aquamania muistuttava The Deep (Chace Crawford) ja Flashin tapaan vauhdikas A-Train (Jessie T. Usher). Mukana on myös hiljainen ja vähälle käytölle jäävä Black Noir (Nathan Mitchell) sekä näkymättömäksi muuttuva Translucent (Alex Hassell). Uutena hahmona porukkaan liittyy nuori ja viaton Starlight (Erin Moriarty), joka kuvittelee pääsevänsä supersankarina pelastamaan maailmaa.

Supersankarijoukkiota johtaa yritys nimeltä Vought, josta jokaisen hahmon kannatusprosentteja seurailee Elisabeth Shuen esittämä varapresidentti Madelyn Stillwell.

Näistä supersankareista voi ”sankari”-sanan tiputtaa kuitenkin saman tien pois, sillä lähes jokainen heistä on iljettävä ihmisraunio, vallanhimoinen hullu, narkkari, juoppo tai muuten vain hyväksikäyttäjä.

Näin tekee myös Karl Urbanin esittämän Billy Butcherin johtama sekalainen joukko, joka kutsuu supervoimaisia tyyppejä pelkästään “supereiksi”. Butcher nimittäin näkee yleisölle sankareina markkinoitavien hahmojen korruptoituneiden kulissien taakse ja on ottanut elämäntehtäväkseen listiä tieltään superin toisensa jälkeen – keskeisimpänä tähtämisessään Homelander.

Tarinan käyntiin saattavana keskushahmona nähdään nuori Hughie Campbell (Jack Quaid), jonka tyttöystävä joutuu sarjan aluksi superin tielle ja kuolee. Isänsä (Simon Pegg, joka toimi myös alkuperäisen sarjakuvan Hughien esikuvana) kanssa asustava Hughie lyöttäytyy yhteen Butcherin kanssa ristiretkelle supereita vastaan. Kimppaan saadaan myös Butcherin vanhat kaverit Frenchie (Tomer Capon) ja Mother’s Milk (Laz Alonso), sekä hieman myöhemmin myös Karen Fukuharan esittämä, äänetön The Female.

The Boys käsittelee mielenkiintoisesti supersankaritarinan avulla yhteiskunnallisia kysymyksiä kuten vallan olemusta, uskontoa, sotaa, markkinavoimia ja seksuaalista hyväksikäyttöä. Se näyttää millaista tuhoa supervoimilla varustetut ihmiset voivat halutessaan saada aikaan ja mikä valta julkisuudella onkaan. Uskonto saa oman osansa kritiikistä, kun uskonnollinen voimahahmo paljastetaan korruptoituneeksi nautiskelijaksi.

Kahdeksan jakson mittainen ykköskausi koukuttaa mukaansa katsojan, joka kaipaa perinteisestä supersankarikaavasta eroavaa katsottavaa eikä kavahda ympäriinsä räjähteleviä ihmisiä, lattialle leviäviä aivoja tai ylenmääräistä kiroilua.

The Boysin suurin ongelma on sen epätasaisuus sekä se, ettei sarja lupauksistaan huolimatta ole tarpeeksi törkyinen. Tarina jää kauden loppua kohden junnaamaan liiaksi ihmissuhteisiin toiminnan kustannuksella ja viimeisen jakson ihmissuhdedraama lähentelee jo saippuaoppeeraa. Moni hahmo jää alikäytetyksi ja harmillisen pohjustamattomaksi tarinan keskittyessä lähinnä Homelanderin, Butcherin ja Stillwellin sekä toisaalta Hughien ja Starlightin hahmoihin.

Törkyisyyden tasoittamisen lisäksi tv-sarja eroaa alkuperäisestä sarjakuvasta muun muassa siinä, että sekä Stillwellistä että Mallorystä on tehty naisia. Stillwellin kohdalla tämä toimii erinomaisesti, sillä Shue onnistuu luomaan kylmyyttä hohkavaan hahmoonsa mielenkiintoista ja sopivan outoa moniulotteisuutta. Muista hahmoista keskeiseksi nouseva Butcher on puolestaan perinteisempi, suoraviivaista kostoa hakeva mies, mutta Urbanin tummanpuhuvalla karismalla ja brittiaksentilla päästään siinäkin pitkälle.

The Boys tuli kokonaisuudessaan nähtäville Amazon Primella 26. heinäkuuta. Sarjalle luvattiin toinen tuotantokausi jo ennen kuin ensimmäinenkään oli julkaistu.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-the-boys-ei-tavoita-alkuperaisen-sarjakuvan-torkyista-tunnelmaa-vaikka-omaperainen-uutuus-supersankaritarinoiden-joukossa-onkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Antonio Camposin ohjaama The Devil All the Time...
    Antonio Campos
  • Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Emmi Itärannan Teemestarin kirja on kääntynyt elokuvaksi, joka...
    elokuvatrailerit
  • Ryan Goslingin uusin elokuvarooli on joko silkkaa hullutta tai täyttä neroutta

    Ryan Goslingin uusin elokuvarooli on joko silkkaa hullutta tai täyttä neroutta

    Ryan Gosling muuttuu muovileluksi. The Hollywood Reporter kertoo...
    Barbie
  • Borat 2 sai uuden nimen, julisteen ja ensimmäisen trailerin – Yllätysleffa julkaistaan 23. lokakuuta

    Borat 2 sai uuden nimen, julisteen ja ensimmäisen trailerin – Yllätysleffa julkaistaan 23. lokakuuta

    Amazon Prime Video on julkaissut ensimmäisen virallisen trailerin...
    Borat
  • Arvostelu: Yle Areenasta löytyy nyt elokuva, joka pitää nähdä – Kelly Reichardtin mestarillinen Meek...

    Arvostelu: Yle Areenasta löytyy nyt elokuva, joka pitää nähdä – Kelly Reichardtin mestarillinen Meek...

    Kelly Reichardtin ohjaama Meek’s Cutoff on vuonna 2010...
    Bruce Greenwood
  • Oletko huomannut? Pulp Fictionista tuttu takki palasi Bruce Willisin päälle toisessa 1990-luvun elok...

    Oletko huomannut? Pulp Fictionista tuttu takki palasi Bruce Willisin päälle toisessa 1990-luvun elok...

    TV5 esittää tiistain ja keskiviikon välisenä yönä Bruce...
    Elokuvauutiset
  • Independence Day -ohjaajalta suoraa puhetta: “Jatko-osa olisi pitänyt jättää kokonaan tekemättä Will...

    Independence Day -ohjaajalta suoraa puhetta: “Jatko-osa olisi pitänyt jättää kokonaan tekemättä Will...

    Tehostespekaatteli Independence Day sai hirveän vääntämisen jälkeen jatko-osan...
    Elokuvauutiset
  • Keanu Reevesin BRZRKR löytyy nyt Kickstarterista

    Keanu Reevesin BRZRKR löytyy nyt Kickstarterista

    Keanu Reeves, Matt Kindt ja Ron Garney tekevät...
    BRZRKR
  • The Addams Family 2 -traileri – Friikkiperhe lähtee lomamatkalle syksyllä julkaistavassa animaatioss...

    The Addams Family 2 -traileri – Friikkiperhe lähtee lomamatkalle syksyllä julkaistavassa animaatioss...

    The Addams Family 2 saa ensi-iltansa 1. lokakuuta....
    Charlize Theron
  • Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Malignant-kauhuleffa saa ensi-iltansa syyskuussa. Warner Bros. on julkaissut...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja t...
Suicide Squad 2:n näyttelijät paljastettu –
Jokeri...
Lucy Lawless oli jo saamassa Star Wars -roolin, mu...
Kuva: Ensimmäinen Terminator: Dark Fate -juliste e...
The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

    Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

    Westworldin luojan tieteiselokuva ei pääse pintaa syvemmälle. Lukuisista...
    Elokuva-arvostelut
  • Väisty Baby Yoda, täältä tulee Baby Pogo – Netflix julkaisi uuden kuvan tällä viikolla jatkuvasta sa...

    Väisty Baby Yoda, täältä tulee Baby Pogo – Netflix julkaisi uuden kuvan tällä viikolla jatkuvasta sa...

    Netflix-sarja The Umbrella Academy jatkuu toisen tuotantokauden myötä...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Peninsula on tavallista parempaa zombikauhua

    Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Peninsula on tavallista parempaa zombikauhua

    Peninsula on tyyliltään rohkean erilainen elokuva kuin Train...
    Dong-Won Gang
  • Lucy Lawless oli jo saamassa Star Wars -roolin, mutta sitten fanit pilasivat Xena-tähden tilaisuuden...

    Lucy Lawless oli jo saamassa Star Wars -roolin, mutta sitten fanit pilasivat Xena-tähden tilaisuuden...

    Gina Carano sai potkut The Mandalorian -sarjasta. Star...
    Elokuvat
  • Venäjä pilaa Tom Cruisen avaruudenvalloitussuunnitelmat

    Venäjä pilaa Tom Cruisen avaruudenvalloitussuunnitelmat

    Venäläinen kuvausryhmä ehtii ennen Tom Cruisea Kansainväliselle avaruusasemalle....
    Doug Liman
  • Jennifer’s Body -tähti Megan Fox palasi kauhun pariin – Tältä näyttää uuden Night Teeth -elokuvan tr...

    Jennifer’s Body -tähti Megan Fox palasi kauhun pariin – Tältä näyttää uuden Night Teeth -elokuvan tr...

    Kauhukomedia Night Teeth julkaistaan Netflixissä 20. lokakuuta. Netflix...
    Elokuvat
  • Ohjaaja Zack Snyder palaa zombien pariin – Army of the Dead -elokuva nähdään Netflixissä

    Ohjaaja Zack Snyder palaa zombien pariin – Army of the Dead -elokuva nähdään Netflixissä

    Army of the Dead -leffan pääosaa esittää Dave...
    Army of the Dead
  • Arvostelu: HBO Nordicin Westworld-scifi-sarjan kolmas kausi on edellistä parempi

    Arvostelu: HBO Nordicin Westworld-scifi-sarjan kolmas kausi on edellistä parempi

    Westworldin uudella kaudella on aiempaa vähemmän täysin päättömiä...
    Aaron Paul
  • Ohjaajalla meni sukset ristiin Will Smithin kanssa – Hittielokuvan jatko-osa jäi sitten tekemättä

    Ohjaajalla meni sukset ristiin Will Smithin kanssa – Hittielokuvan jatko-osa jäi sitten tekemättä

    Narcista, The Greysta ja Blacklist-sarjasta tutun Joe Carnahanin...
    Bad Boys
  • Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Marvelin Secret Invasion -sarja julkaistaan ensi vuoden puolella...
    Cobie Smulders

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Netflixin Gunpowder Milkshake -toimintaräiske on todella puuduttava John Wick -kopio

    Arvostelu | Netflixin Gunpowder Milkshake -toimintaräiske on todella puuduttava John Wick -kopio

    Netflixin Gunpowder Milkshake ei ole adaptaatio, mutta tuntuu...
    Angela Bassett
  • Kuva: Batman-tähti laihdutti 32 kiloa uuteen elokuvaansa – Tältä Christian Bale näyttää perjantaina ...

    Kuva: Batman-tähti laihdutti 32 kiloa uuteen elokuvaansa – Tältä Christian Bale näyttää perjantaina ...

    Christian Bale on yksi Hollywoodin kuuluisimmista jojottajista. Kuten...
    Christian Bale
  • Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Sony Pictures on julkaissut ensimmäisen trailerin Spider-Man: Into...
    elokuvatrailerit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme