Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuus supersankaritarinoiden joukossa onkin

Posted on 4.8.2019

Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva The Boys on aikuisille suunnattu pikimusta komedia, jonka tuotannosta vastaavat Eric Kripke, Seth Rogen ja Evan Goldberg.

Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva The Boys on supersankaritelevisiota sen törkyisemmästä päästä ja jokaisen jakson alkuvaroituksia myöten aikuisille katsojille suunnattu. Tyyliltään se muistuttaa hieman HBO Nordicilla nähtävää Doom Patrolia, sillä myöskään tässä sarjassa ei kirosanoja säästellä ja ihmisiä tapetaan mielikuvituksellisen näyttävillä tavoilla.

Alkuperäisen sarjakuvan pohjalta tv-sarjan on luonut Supernaturalin pääjehu Eric Kripke, jonka lisäksi tuottajaportaassa häärivät Seth Rogen ja Evan Goldberg. Rogen ja Goldberg ovat jo aiemmin työstäneet niinikään Amazonilla nähtävillä olevaa, samaisen Ennisin kulttisarjakuvaan pohjautuvaa tv-sarjaa Preacher. The Boys on siitä askel törkyisempään suuntaan.

The Boys tarttuu perinteiseen vastakkainasetteluun supersankareiden ja tavallisten ihmisten välillä. Keskeinen supersankaritiimi on Justice Leaguen korruptoitunut versio The Seven, johon kuuluvat Yhdysvaltain lippuun pukeutuva Superman-klooni Homelander (Anthony Starr), Wonder Woman -kopio Queen Maeve (Dominique McElligott), Aquamania muistuttava The Deep (Chace Crawford) ja Flashin tapaan vauhdikas A-Train (Jessie T. Usher). Mukana on myös hiljainen ja vähälle käytölle jäävä Black Noir (Nathan Mitchell) sekä näkymättömäksi muuttuva Translucent (Alex Hassell). Uutena hahmona porukkaan liittyy nuori ja viaton Starlight (Erin Moriarty), joka kuvittelee pääsevänsä supersankarina pelastamaan maailmaa.

Supersankarijoukkiota johtaa yritys nimeltä Vought, josta jokaisen hahmon kannatusprosentteja seurailee Elisabeth Shuen esittämä varapresidentti Madelyn Stillwell.

Näistä supersankareista voi ”sankari”-sanan tiputtaa kuitenkin saman tien pois, sillä lähes jokainen heistä on iljettävä ihmisraunio, vallanhimoinen hullu, narkkari, juoppo tai muuten vain hyväksikäyttäjä.

Näin tekee myös Karl Urbanin esittämän Billy Butcherin johtama sekalainen joukko, joka kutsuu supervoimaisia tyyppejä pelkästään “supereiksi”. Butcher nimittäin näkee yleisölle sankareina markkinoitavien hahmojen korruptoituneiden kulissien taakse ja on ottanut elämäntehtäväkseen listiä tieltään superin toisensa jälkeen – keskeisimpänä tähtämisessään Homelander.

Tarinan käyntiin saattavana keskushahmona nähdään nuori Hughie Campbell (Jack Quaid), jonka tyttöystävä joutuu sarjan aluksi superin tielle ja kuolee. Isänsä (Simon Pegg, joka toimi myös alkuperäisen sarjakuvan Hughien esikuvana) kanssa asustava Hughie lyöttäytyy yhteen Butcherin kanssa ristiretkelle supereita vastaan. Kimppaan saadaan myös Butcherin vanhat kaverit Frenchie (Tomer Capon) ja Mother’s Milk (Laz Alonso), sekä hieman myöhemmin myös Karen Fukuharan esittämä, äänetön The Female.

The Boys käsittelee mielenkiintoisesti supersankaritarinan avulla yhteiskunnallisia kysymyksiä kuten vallan olemusta, uskontoa, sotaa, markkinavoimia ja seksuaalista hyväksikäyttöä. Se näyttää millaista tuhoa supervoimilla varustetut ihmiset voivat halutessaan saada aikaan ja mikä valta julkisuudella onkaan. Uskonto saa oman osansa kritiikistä, kun uskonnollinen voimahahmo paljastetaan korruptoituneeksi nautiskelijaksi.

Kahdeksan jakson mittainen ykköskausi koukuttaa mukaansa katsojan, joka kaipaa perinteisestä supersankarikaavasta eroavaa katsottavaa eikä kavahda ympäriinsä räjähteleviä ihmisiä, lattialle leviäviä aivoja tai ylenmääräistä kiroilua.

The Boysin suurin ongelma on sen epätasaisuus sekä se, ettei sarja lupauksistaan huolimatta ole tarpeeksi törkyinen. Tarina jää kauden loppua kohden junnaamaan liiaksi ihmissuhteisiin toiminnan kustannuksella ja viimeisen jakson ihmissuhdedraama lähentelee jo saippuaoppeeraa. Moni hahmo jää alikäytetyksi ja harmillisen pohjustamattomaksi tarinan keskittyessä lähinnä Homelanderin, Butcherin ja Stillwellin sekä toisaalta Hughien ja Starlightin hahmoihin.

Törkyisyyden tasoittamisen lisäksi tv-sarja eroaa alkuperäisestä sarjakuvasta muun muassa siinä, että sekä Stillwellistä että Mallorystä on tehty naisia. Stillwellin kohdalla tämä toimii erinomaisesti, sillä Shue onnistuu luomaan kylmyyttä hohkavaan hahmoonsa mielenkiintoista ja sopivan outoa moniulotteisuutta. Muista hahmoista keskeiseksi nouseva Butcher on puolestaan perinteisempi, suoraviivaista kostoa hakeva mies, mutta Urbanin tummanpuhuvalla karismalla ja brittiaksentilla päästään siinäkin pitkälle.

The Boys tuli kokonaisuudessaan nähtäville Amazon Primella 26. heinäkuuta. Sarjalle luvattiin toinen tuotantokausi jo ennen kuin ensimmäinenkään oli julkaistu.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-the-boys-ei-tavoita-alkuperaisen-sarjakuvan-torkyista-tunnelmaa-vaikka-omaperainen-uutuus-supersankaritarinoiden-joukossa-onkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tiesitkö: Game of Thronesin viimeisen jakson trailerissa soi suomalainen kappale

    Tiesitkö: Game of Thronesin viimeisen jakson trailerissa soi suomalainen kappale

    Game of Thronesin viimeisen kauden viimeistä jaksoa mainostetaan...
    Elokuvauutiset
  • Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sarjan alkavan jo elokuussa

    Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sarjan alkavan jo elokuussa

    Star Trek: Lower Decks -sarja keskittyy muita enemmän...
    CBS All Access
  • Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Aiemmin Minecraft-elokuvaa tekemässä ollut It’s Always Sunny in...
    Elokuvat
  • Iron Manin manttelinperijä Ironheart nähdään ensin Black Panther 2:ssa ja saa sitten oman Marvel-sar...

    Iron Manin manttelinperijä Ironheart nähdään ensin Black Panther 2:ssa ja saa sitten oman Marvel-sar...

    Black Panther: Wakanda Forever on parhaillaan tuotannossa. Elokuvan...
    Black Panther
  • Kuva: Spider-Man saa uudessa No Way Home -elokuvassa kimppuunsa vanhat vihollisensa

    Kuva: Spider-Man saa uudessa No Way Home -elokuvassa kimppuunsa vanhat vihollisensa

    Ulottuvuustrippaileva Hämähäkkimies on napannut elokuvalehti Empiren uuden kansikuvan...
    Elokuvauutiset
  • USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    Loputtomalta tuntuvan Halloween-elokuvasarjan tuorein osa, Halloween Kills, onnistui...
    007 No Time to Die
  • Kuva: Jim Carrey esittää uudessa leffassaan pahista – ja selvästi kieli niin poskella, että korvakin...

    Kuva: Jim Carrey esittää uudessa leffassaan pahista – ja selvästi kieli niin poskella, että korvakin...

    Segan legendaarisesta Sonic-siilistä on tehty hahmon iästä huolimatta...
    elokuvajulisteet
  • Paras Transformers-elokuva sitten 80-luvun? Uusi Bumblebee-traileri näyttää lupaavalta – Michael Bay...

    Paras Transformers-elokuva sitten 80-luvun? Uusi Bumblebee-traileri näyttää lupaavalta – Michael Bay...

    Paramount Pictures on julkaissut uuden trailerin tammikuussa 2019 ensi-iltansa saavasta Bumblebeesta. Olemme olleet jo aikaisemminkin varovaisen innostuneita selvästi erilaisesta Transformers-elokuvasta. … Lue koko artikkeli: https://muropakett...
    Bumblebee
  • Sairaalaan sairaskohtauksen takia kiidätetyn näyttelijä Bob Odenkirkin poika kertoo isänsä selviävän

    Sairaalaan sairaskohtauksen takia kiidätetyn näyttelijä Bob Odenkirkin poika kertoo isänsä selviävän

    Better Call Saul -näyttelijä tuupertui sarjan kuvauksissa. Eilen...
    Better Call Saul
  • Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on mukana Picard-sarjan toisella kaudella, uusi trai...

    Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on mukana Picard-sarjan toisella kaudella, uusi trai...

    Patrick Stewart jatkaa Star Trek: Picardin keskusroolissa. Toisella...
    Amazon Prime Video

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Jackie Chan ei tee enää elokuvia USA:ssa, mutta to...
Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8...
Amazonin mielipuolisella budjetilla tehtävään Lord...
”Hän oli psykoottinen” – Tänään tv:ssä
Batman-elok...
Ohjaajalla meni sukset ristiin Will Smithin kanssa...

Tekniikka uutisia

  • Verisistä kauhuelokuvista tunnettu ohjaaja tekee Borderlands-leffan, vihjasi pelistudio

    Verisistä kauhuelokuvista tunnettu ohjaaja tekee Borderlands-leffan, vihjasi pelistudio

    Borderlands-elokuvasta saattoi paljastua yksityiskohtia, sillä peliä kehittävän Gearbox-studion...
    Borderlands
  • Arvostelu | Uusi Foundation-tv-sarja vain raapaisee scifi-klassikon pintaa, mutta näyttää kertakaikk...

    Arvostelu | Uusi Foundation-tv-sarja vain raapaisee scifi-klassikon pintaa, mutta näyttää kertakaikk...

    Isaac Asimovin Säätiö-kirjoihin pohjaavan ja jättibudjetilla tehdyn Foundation-tv-sarjan...
    Apple TV Plus
  • Traileri: Tähtinäyttelijät etsivät Nicole Kidmanin johdolla henkistä kasvua Big Little Lies -kirjail...

    Traileri: Tähtinäyttelijät etsivät Nicole Kidmanin johdolla henkistä kasvua Big Little Lies -kirjail...

    Nine Perfect Strangers -minisarja pohjautuu Liane Moriartyn samannimiseen...
    Elokuvat
  • Game of Thrones -spinoff House of the Dragon siirtyi tuotantoon – HBO-sarjan näyttelijävalinnat alko...

    Game of Thrones -spinoff House of the Dragon siirtyi tuotantoon – HBO-sarjan näyttelijävalinnat alko...

    HBO:n tuleva sarja House of the Dragon on...
    Elokuvat
  • HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    The Deuce -sarja päättyy kolmannen kauden jälkeen. HBO...
    David Simon
  • Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Hereditaryn ohjanneen Ari Asterin uusin kauhudraama vie joukon...
    Elokuva-arvostelut
  • Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Emilia Clarke nähdään Disney+:n tulevassa Marvel-sarjassa Secret Invasion....
    Disney+ sarjat
  • Uusi Dolittle-traileri julkaistu: Tältä näyttää Robert Downey Jr.:n ensimmäinen uusi elokuva Iron Ma...

    Uusi Dolittle-traileri julkaistu: Tältä näyttää Robert Downey Jr.:n ensimmäinen uusi elokuva Iron Ma...

    Robert Downey Jr. jätti Iron Manin taakseen Avengers:...
    Dolittle
  • Kuva: Näin selvästi koronavirus on lisännyt Netflixin suosiota

    Kuva: Näin selvästi koronavirus on lisännyt Netflixin suosiota

    Netflix kiinnostaa ihmisiä nyt huomattavasti enemmän kuin vuosi...
    Elokuvat
  • Jos uusi Indiana Jones -huhu on totta, moni vanha fani repii pian pelihousunsa ja kalsarinsa siinä s...

    Jos uusi Indiana Jones -huhu on totta, moni vanha fani repii pian pelihousunsa ja kalsarinsa siinä s...

    Indiana Jones 5:n kuvaukset ovat tällä hetkellä käynnissä....
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Top 5: Nämä Hollywood-tähdet kiroilevat elokuvissaan eniten

    Top 5: Nämä Hollywood-tähdet kiroilevat elokuvissaan eniten

    Eniten kiroilevien näyttelijöiden viiden kärjestä löytyy yksi yllättävä...
    Adam Sandler
  • Vuoden 2021 kiinnostavimmat elokuvat – 15 uutuutta, jotka kannattaa ottaa katselulistalle

    Vuoden 2021 kiinnostavimmat elokuvat – 15 uutuutta, jotka kannattaa ottaa katselulistalle

    Muropaketin elokuvatoimitus on perinteiseen tapaan valinnut omat suosikkinsa...
    Elokuva-artikkelit
  • Guardians of the Galaxy -tähti on ilkialasti uudessa elokuvassaan – ”Tein sitä kohtausta kuusi tunti...

    Guardians of the Galaxy -tähti on ilkialasti uudessa elokuvassaan – ”Tein sitä kohtausta kuusi tunti...

    Guillermo del Toron ohjaama Nightmare Alley on tammikuun...
    Bradley Cooper

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme