Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuus supersankaritarinoiden joukossa onkin

Posted on 4.8.2019

Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva The Boys on aikuisille suunnattu pikimusta komedia, jonka tuotannosta vastaavat Eric Kripke, Seth Rogen ja Evan Goldberg.

Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva The Boys on supersankaritelevisiota sen törkyisemmästä päästä ja jokaisen jakson alkuvaroituksia myöten aikuisille katsojille suunnattu. Tyyliltään se muistuttaa hieman HBO Nordicilla nähtävää Doom Patrolia, sillä myöskään tässä sarjassa ei kirosanoja säästellä ja ihmisiä tapetaan mielikuvituksellisen näyttävillä tavoilla.

Alkuperäisen sarjakuvan pohjalta tv-sarjan on luonut Supernaturalin pääjehu Eric Kripke, jonka lisäksi tuottajaportaassa häärivät Seth Rogen ja Evan Goldberg. Rogen ja Goldberg ovat jo aiemmin työstäneet niinikään Amazonilla nähtävillä olevaa, samaisen Ennisin kulttisarjakuvaan pohjautuvaa tv-sarjaa Preacher. The Boys on siitä askel törkyisempään suuntaan.

The Boys tarttuu perinteiseen vastakkainasetteluun supersankareiden ja tavallisten ihmisten välillä. Keskeinen supersankaritiimi on Justice Leaguen korruptoitunut versio The Seven, johon kuuluvat Yhdysvaltain lippuun pukeutuva Superman-klooni Homelander (Anthony Starr), Wonder Woman -kopio Queen Maeve (Dominique McElligott), Aquamania muistuttava The Deep (Chace Crawford) ja Flashin tapaan vauhdikas A-Train (Jessie T. Usher). Mukana on myös hiljainen ja vähälle käytölle jäävä Black Noir (Nathan Mitchell) sekä näkymättömäksi muuttuva Translucent (Alex Hassell). Uutena hahmona porukkaan liittyy nuori ja viaton Starlight (Erin Moriarty), joka kuvittelee pääsevänsä supersankarina pelastamaan maailmaa.

Supersankarijoukkiota johtaa yritys nimeltä Vought, josta jokaisen hahmon kannatusprosentteja seurailee Elisabeth Shuen esittämä varapresidentti Madelyn Stillwell.

Näistä supersankareista voi ”sankari”-sanan tiputtaa kuitenkin saman tien pois, sillä lähes jokainen heistä on iljettävä ihmisraunio, vallanhimoinen hullu, narkkari, juoppo tai muuten vain hyväksikäyttäjä.

Näin tekee myös Karl Urbanin esittämän Billy Butcherin johtama sekalainen joukko, joka kutsuu supervoimaisia tyyppejä pelkästään “supereiksi”. Butcher nimittäin näkee yleisölle sankareina markkinoitavien hahmojen korruptoituneiden kulissien taakse ja on ottanut elämäntehtäväkseen listiä tieltään superin toisensa jälkeen – keskeisimpänä tähtämisessään Homelander.

Tarinan käyntiin saattavana keskushahmona nähdään nuori Hughie Campbell (Jack Quaid), jonka tyttöystävä joutuu sarjan aluksi superin tielle ja kuolee. Isänsä (Simon Pegg, joka toimi myös alkuperäisen sarjakuvan Hughien esikuvana) kanssa asustava Hughie lyöttäytyy yhteen Butcherin kanssa ristiretkelle supereita vastaan. Kimppaan saadaan myös Butcherin vanhat kaverit Frenchie (Tomer Capon) ja Mother’s Milk (Laz Alonso), sekä hieman myöhemmin myös Karen Fukuharan esittämä, äänetön The Female.

The Boys käsittelee mielenkiintoisesti supersankaritarinan avulla yhteiskunnallisia kysymyksiä kuten vallan olemusta, uskontoa, sotaa, markkinavoimia ja seksuaalista hyväksikäyttöä. Se näyttää millaista tuhoa supervoimilla varustetut ihmiset voivat halutessaan saada aikaan ja mikä valta julkisuudella onkaan. Uskonto saa oman osansa kritiikistä, kun uskonnollinen voimahahmo paljastetaan korruptoituneeksi nautiskelijaksi.

Kahdeksan jakson mittainen ykköskausi koukuttaa mukaansa katsojan, joka kaipaa perinteisestä supersankarikaavasta eroavaa katsottavaa eikä kavahda ympäriinsä räjähteleviä ihmisiä, lattialle leviäviä aivoja tai ylenmääräistä kiroilua.

The Boysin suurin ongelma on sen epätasaisuus sekä se, ettei sarja lupauksistaan huolimatta ole tarpeeksi törkyinen. Tarina jää kauden loppua kohden junnaamaan liiaksi ihmissuhteisiin toiminnan kustannuksella ja viimeisen jakson ihmissuhdedraama lähentelee jo saippuaoppeeraa. Moni hahmo jää alikäytetyksi ja harmillisen pohjustamattomaksi tarinan keskittyessä lähinnä Homelanderin, Butcherin ja Stillwellin sekä toisaalta Hughien ja Starlightin hahmoihin.

Törkyisyyden tasoittamisen lisäksi tv-sarja eroaa alkuperäisestä sarjakuvasta muun muassa siinä, että sekä Stillwellistä että Mallorystä on tehty naisia. Stillwellin kohdalla tämä toimii erinomaisesti, sillä Shue onnistuu luomaan kylmyyttä hohkavaan hahmoonsa mielenkiintoista ja sopivan outoa moniulotteisuutta. Muista hahmoista keskeiseksi nouseva Butcher on puolestaan perinteisempi, suoraviivaista kostoa hakeva mies, mutta Urbanin tummanpuhuvalla karismalla ja brittiaksentilla päästään siinäkin pitkälle.

The Boys tuli kokonaisuudessaan nähtäville Amazon Primella 26. heinäkuuta. Sarjalle luvattiin toinen tuotantokausi jo ennen kuin ensimmäinenkään oli julkaistu.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-the-boys-ei-tavoita-alkuperaisen-sarjakuvan-torkyista-tunnelmaa-vaikka-omaperainen-uutuus-supersankaritarinoiden-joukossa-onkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn ensimmäisessä Bond-elokuvassa nähty tuliase on tulossa...
    Elokuvauutiset
  • Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Batwoman-sarjan pilottijakso ei lupaa kovin hyvää. Näyttelijä Ruby...
    Arrow
  • Midway-traileri: Tältä näyttää Independence Day -ohjaajan uusi WWII-elokuva

    Midway-traileri: Tältä näyttää Independence Day -ohjaajan uusi WWII-elokuva

    Roland Emmerichin ohjaama sotaelokuva Midway saa ensi-iltansa marraskuussa....
    Ed Skrein
  • Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    TEKSTI SISÄLTÄÄ PIENIÄ SPOILEREITA: Spider-Man: Far from Homen...
    Elokuvat
  • Johan nyt on kumma! Netti-ilmiön poikinut Ninja Turtles -asu ei käynyt kaupaksi – Kukaan ei halunnut...

    Johan nyt on kumma! Netti-ilmiön poikinut Ninja Turtles -asu ei käynyt kaupaksi – Kukaan ei halunnut...

    26 vuotta vanha Turtles-hirvitys ei löytänyt uutta omistajaa....
    Elokuvauutiset
  • Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Free Guy -pelielokuvien julisteesta löytyy monia viittauksia tunnettuihin...
    Elokuvat
  • Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    BBC:n Bodyguard-sarja keräsi kriitikoiden kehut ja rikkoi katsojaennätyksiä....
    BBC One
  • She-Hulk-sarja etenee: Marvel Studios löysi näyttelijän alastonkuvistakin tutulle supersankarille

    She-Hulk-sarja etenee: Marvel Studios löysi näyttelijän alastonkuvistakin tutulle supersankarille

    Bruce Bannerin serkku Jennifer Walters saa oman sarjansa...
    Disney Plus
  • Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

    Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

    Liam Neesonin tuorein kostotarina lipsahtaa mustan komedian puolelle,...
    Cold Pursuit
  • Uusia kuvia Jokeri-elokuvasta – Ohjaaja vertaa odotettua superpahisleffaansa Yön ritariin

    Uusia kuvia Jokeri-elokuvasta – Ohjaaja vertaa odotettua superpahisleffaansa Yön ritariin

    Joker saa ensi-iltansa lokakuun alussa. Joaquin Phoenixin tähdittämän...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistain...
Uusi Lord of the Rings -elokuva on tekeillä – Ohja...
Arvostelu | Army of Thieves on Netflixin pätevä ry...
Arvostelu | Radikaalin päivityksen saanut Masters ...
Arvostelu | Christopher Nolanin uusi
Tenet-elokuva...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Hymyileminen on kielletty Fast & Furious: Hobbs & Shaw’n uudessa julisteessa

    Kuva: Hymyileminen on kielletty Fast & Furious: Hobbs & Shaw’n uudessa julisteessa

    Fast & Furious -elokuvien spinoffista on julkaistu uusi...
    elokuvajulisteet
  • Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Kolmas Hellboy-elokuva saa ensi-iltansa vajaan kuukauden päästä. Pieni...
    Elokuvauutiset
  • Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Riz Ahmedin ja Nikolaj Coster-Waldaun tuottama Flee on...
    animaatioelokuvat
  • Game of Thronesista tuttu näyttelijä sai roolin Lord of the Rings -sarjasta

    Game of Thronesista tuttu näyttelijä sai roolin Lord of the Rings -sarjasta

    Amazonin Lord of the Rings -sarja on maailman kallein...
    Amazon Prime
  • Uusi tutkimus osoittaa: Naishahmoista kertovat elokuvat kiinnostavat yleisöä enemmän kuin mieshahmoi...

    Uusi tutkimus osoittaa: Naishahmoista kertovat elokuvat kiinnostavat yleisöä enemmän kuin mieshahmoi...

    Elokuviin on miespuolisten sankareiden rinnalle alkanut tulla myös...
    Elokuvat
  • Wes Andersonin uudesta The French Dispatch -elokuvasta paljastettiin julkaisupäivä, näyttelijät ja v...

    Wes Andersonin uudesta The French Dispatch -elokuvasta paljastettiin julkaisupäivä, näyttelijät ja v...

    Wes Andersonin ohjaama ja käsikirjoittama The French Dispatch...
    Adrien Brody
  • Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Roger Cormanin b-luokan elokuvien vakiokasvo Dick Miller on...
    Elokuvauutiset
  • Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Dyyni-scifi-elokuva saapuu teattereihin loppuvuodesta 2020. Warner Bros. on...
    Dave Bautista
  • Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Mestariohjaaja Kim Jee-woon ensimmäinen tv-sarja on korkealentoista scifiä,...
    Apple TV Plus
  • Jos uusi Indiana Jones -huhu on totta, moni vanha fani repii pian pelihousunsa ja kalsarinsa siinä s...

    Jos uusi Indiana Jones -huhu on totta, moni vanha fani repii pian pelihousunsa ja kalsarinsa siinä s...

    Indiana Jones 5:n kuvaukset ovat tällä hetkellä käynnissä....
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Aldous Huxleyn arvostettuun scifiromaaniin pohjautuva HBO Nordicin Brave New World tarjoa...

    Arvostelu: Aldous Huxleyn arvostettuun scifiromaaniin pohjautuva HBO Nordicin Brave New World tarjoa...

    Aldous Huxleyn kirjoittama ja vuonna 1932 julkaistu Brave...
    Alden Ehrenreich
  • Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

    Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

    Terence Malick pohtii filosofisessa sotadraamassaan taas elämän suurimpia...
    A Hidden Life
  • Traileri | Netflixin The Harder They Fall -länkkärissä nähdään mm. Idris Elba, Zazie Beetz ja Regina...

    Traileri | Netflixin The Harder They Fall -länkkärissä nähdään mm. Idris Elba, Zazie Beetz ja Regina...

    The Harder They Fall nähdään marraskuun alussa. Netflix...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme