Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Netflixin yliluonnollinen tieteisjännäri Katla on pelkkää komeaa pintaa

Posted on 20.6.2021

Netflixin Katla-sarjan tunnelma on kuin sekoitus nordic noiria ja paljon parempaa Dark-sarjaa.

On tietysti hienoa, että Netflix julkaisee paljon muutakin kuin englanninkielistä materiaalia, joka vaikuttaa vielä kelpaavan katsojille ympäri maailman. Maasta, tuotantoyhtiöstä, käsikirjoittajista, kuvaajista, lavastajista ja mistä tahansa muusta riippumatta melkein jokainen tekele noudattaa turhan tuttua kaavaa. Sarjat on tehty vain ja ainoastaan bingetuijottamisen ehdoilla.

Islantilainen Katla-fantasiascifitrillerisaippuaooppera on Netflix-sarjaksi ihan ok, mutta siitäkin löytyy kaikki se mikä on pielessä suoratoistopalvelun liukuhihnatuotoksissa.

Katla näyttää todella komealta, sen tunnelma on kohdillaan ja mukana on monta asiansa osaavaa näyttelijää. Siinä on myös aivan liikaa hahmoja, loputonta tyhjäkäyntiä sekä joka jakson lopussa cliffhanger ja kiusoittelulupaus siitä, että seuraavassa episodissa mukamas tapahtuukin jotain.

Katla-elokuva

Välillä pikkujuttuihin tulee jonkin sortin selvyys, mutta perusidea tässäkin on vain huijata katsojaa tuijottamaan mahdollisimman monta jaksoa putkeen. Premissi on mainio, mutta heti kun kantava idea ja päähenkilöt on esitelty alkaa tuttu jurnutus. Katlan kahdeksan jakson mittainen tarina toimisi paremmin vaikkapa vajaan parin tunnin elokuvana.

Islantilaissarjassa Katla-tulivuori on purkautunut jo vuoden ajan, peittäen viereisen Vikin pikkukylän tuhkaan. Suurin osa asukkaista on häipynyt paikalta jo ajat sitten, mutta poliisin, purkausta tutkivien tiedemiesten ja heitä avustavien työntekijöiden lisäksi paikalla on edelleen myös ihmisiä, jotka hengaavat kylässä ilman mitään järkevää syytä. Mukana on esimerkiksi korteista ennustava hotellinpitäjä Bergrun (Guðrún Gísladóttir), koska yliluonnollisessa scifissä ilmeisesti nyt vaan on pakko olla mukana omituisia höpöttävä ennustaja.

Katla syöksee sisuksistaan ulos tuhkan peittämiä ihmisiä. Ensimmäisenä jäätiköllä tallustaa alaston ruotsalaisnainen, joka on viimeksi nähty Vikissä 20 vuotta aiemmin. Seuraavaksi tulivuori palauttaa ihmisten ilmoille sarjan päähenkilö Griman (Guðrún Ýr Eyfjörð) vuotta aiemmin kadonneen Asa-siskon (Íris Tanja Flygenring). Lisää kadonneita, kuolleita tai vähintäänkin kuolleeksi luultuja ihmisiä putkahtaa ulos, mutta ei spoilata sen enempää.

Tulivuoren yliluonnolliset salaisuudet ja lukuisten hahmojen juonikuviot kietoutuvat Grimaan ja Asaan, sekä heidän isäänsä Thoriin (Ingvar Sigurdsson), joka tietysti tietää Katlasta enemmän kuin suostuu kertomaan.

Upeiden islantilaismaisemien, taitavan äänisuunnittelun ja muusikin ansiosta Katla tuntuu ensin mukavan ahdistavalta. Fiiliksessä on aluksi jotain samaa kuin Netflixin poikkeuksellisen hyvässä Dark-sarjassa. Viimeistään kolmas jakso tekee selväksi, että tuhkan ja sen alta paljastuvien mysteerien läpi tallustetaan raivostuttavan hitaasti. Jaksoissa ei tapahdu juuri mitään kuin alku- ja loppuminuuttien aikana. Onnetonta rytmitystä ei auta ainakaan hätiköidyn oloinen leikkaus.

Katlasta tulee mieleen myös Les Revenants – Kuolleista palanneet -ranskalaissarja, joka löytyy HBO Nordicin valikoimasta englanninkielisellä The Returned -nimellä. Sitä ei pidä sotkea samalla nimellä siunattuun keskinkertaiseen jenkki-remakeen. Samoja aiheita menetyksestä ja kuoleman hyväksymisestä käsittelevä Les Revenants on hypnoottisen rauhallinen ja kaunis fiilistely, jonka tarinassa tapahtuukin jotain unenomaisesta tunnelmasta huolimatta. Katla on pelkkää komeaa pintaa ja jumissa polvia myöten omassa tuhkassaan.

Vasta toiseksi viimeisessä jaksossa Katla suostuu tarjoamaan vastauksen edes muutamaan kysymykseen. Mysteeriä mysteerin päälle kasanneen sarjan tarina jää tietysti kesken, pedaten toista tuotantokautta.

Sarjan luojat Sigurjón Kjartansson ja Baltasar Kormákur ovat keksineet hyvän idean, mutta jaksojen käsikirjoitukset tuntuvat raakileilta. Katlan itsetarkoituksellinen synkistely menee viimeistään finaalijaksossa niin överiksi, ettei mahdollinen jatko voisi vähempää kiinnostaa.

Katla tuli tarjolle Netflixiin 17. kesäkuuta.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-netflixin-yliluonnollinen-tieteisjannari-katla-on-pelkkaa-komeaa-pintaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Netflix julkaisee lokakuussa seksispesiaalin, joka julistaa miten kivaa jörniminen on

    Netflix julkaisee lokakuussa seksispesiaalin, joka julistaa miten kivaa jörniminen on

    Netflix lupaa Sex: Unzippedin olevan heidän irstain komediaspesiaalinsa. ...
    Elokuvat
  • Traileri: Kolmas Kingsman-elokuva saa ensi-iltansa vihdoinkin syyskuussa

    Traileri: Kolmas Kingsman-elokuva saa ensi-iltansa vihdoinkin syyskuussa

    The King’s Man on esiosa kahdelle edelliselle elokuvalle....
    Elokuvat
  • Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Sonic the Movie -leffa näyttäytyy tuoreella julisteella. Paramount-elokuvastudio...
    Elokuvat
  • Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Laura Birnin tähdittämän Foundation-sarjan toinen kausi varmistui saman...
    Apple TV+ sarjat
  • Dexter: New Bloodin tekijät kertoivat tunnin ajan uusista jaksoista – Nämä 10 asiaa opimme hittisarj...

    Dexter: New Bloodin tekijät kertoivat tunnin ajan uusista jaksoista – Nämä 10 asiaa opimme hittisarj...

    Michael C. Hallin esittämä sarjamurhaaja Dexter Morgan palaa...
    Dexter
  • Kuva: Tältä Bohemian Rhapsody -tähti näyttää Bond-pahiksena uudessa 007: No Time to Die -leffassa

    Kuva: Tältä Bohemian Rhapsody -tähti näyttää Bond-pahiksena uudessa 007: No Time to Die -leffassa

    Uuden James Bond -elokuvan 007: No Time to...
    007 No Time to Die
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin The Girl Who Loved Tom Gordon -kirjaan...
    Elokuvat
  • Onko tässä kaikkien aikojen salaliittoteoria? Uusien Pokémonien ulkonäkö on lainattu Tehotytöt-piirr...

    Onko tässä kaikkien aikojen salaliittoteoria? Uusien Pokémonien ulkonäkö on lainattu Tehotytöt-piirr...

    Internetissä vauhdilla leviävän teorian mukaan tuoreiden Pokémon Sword...
    Elokuvat
  • Uusia kuvia Jokeri-elokuvasta – Ohjaaja vertaa odotettua superpahisleffaansa Yön ritariin

    Uusia kuvia Jokeri-elokuvasta – Ohjaaja vertaa odotettua superpahisleffaansa Yön ritariin

    Joker saa ensi-iltansa lokakuun alussa. Joaquin Phoenixin tähdittämän...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Sacha Baron Cohenin toinen
Borat-eloku...
Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffoje...
Äänestys | Chris Pratt kiinnitettiin Super
Mario B...
Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini...
Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva...

Tekniikka uutisia

  • Tänään tv:ssä: Tämä Bruce Willisin leffa pohjautuu sarjakuvaan, josta et ole koskaan kuullutkaan

    Tänään tv:ssä: Tämä Bruce Willisin leffa pohjautuu sarjakuvaan, josta et ole koskaan kuullutkaan

    Vuoden 2010 toimintakomediahitti Red sai jatko-osan vuonna 2013....
    Elokuvauutiset
  • Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Yksi Marvel-sarjankuvien villeimmistä vihulaisista saatetaan nähdä valkokankaalla ensi...
    Elokuvauutiset
  • Finnkinolla on yllätys Star Wars: The Rise of Skywalkerin ensimmäisille katsojille

    Finnkinolla on yllätys Star Wars: The Rise of Skywalkerin ensimmäisille katsojille

    Star Wars: The Rise of Skywalker saapuu elokuvateattereihin...
    Elokuvauutiset
  • Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Virtuaalimatka Chernobyl-sarjan maisemiin ei voi millään vetää vertoja...
    Chernobyl
  • Kuva: Vuoden 2006 Superman Returns -elokuvan Brandon Routh palasi Teräsmieheksi – tältä hän näyttää ...

    Kuva: Vuoden 2006 Superman Returns -elokuvan Brandon Routh palasi Teräsmieheksi – tältä hän näyttää ...

    Brandon Routh palaa Supermanin rooliin Arrowverse-sarjojen yhteisosiossa Crisis...
    Arrowverse
  • Disney paljasti uuden Star Wars -hotellin hinnat – Tähän meillä ei tule olemaan varaa ikinä

    Disney paljasti uuden Star Wars -hotellin hinnat – Tähän meillä ei tule olemaan varaa ikinä

    Star Wars: Galactic Starcruiser -hotelli avataan ensi keväänä....
    Disney
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat
  • Dude, Where’s My Car? -hittikomedian ohjaaja on kuollut

    Dude, Where’s My Car? -hittikomedian ohjaaja on kuollut

    Komediaelokuvistaan tunnettu Danny Leiner on kuollut. Danny Leiner...
    Danny Leiner
  • Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    John Wick Hex on suunniteltu tyylikkäästi, mutta kauniin...
    Elokuvat
  • Kuva: Aikajana paljastaa mihin Netflixin uuden Snowpiercer-sarjan tapahtumat sijoittuvat

    Kuva: Aikajana paljastaa mihin Netflixin uuden Snowpiercer-sarjan tapahtumat sijoittuvat

    Snowpiercer-universumi laajenee toukokuussa television puolelle. Jacques Lobin ja...
    Bong Joon-ho

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uuden Robin Hoodin pääosissa nähdään Kingsman-tähti Taron Egerton...
    Elokuvat
  • Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Uusi dokumentti paljastaa, millaista jälkeä pelien digitaalinen jakelu...
    dokumenttielokuvat
  • Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Ensimmäisessä Captain America -elokuvassa nähty Red Skull tuotiin...
    Avengers

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme