Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: HBO Nordicin Westworld-scifi-sarjan kolmas kausi on edellistä parempi

Posted on 19.3.2020

Westworldin uudella kaudella on aiempaa vähemmän täysin päättömiä juonenkäänteitä, mysteerejä ja yllätyksiä.

HBO:n Westworld-scifi-sarja levisi käsiin kakkoskauden loppupuolella. Toinen tuotantokausi vaikutti viiden ensimmäisen jakson perusteella edelleen oikein toimivalta tieteistarinalta ja keräsi pari vuotta sitten Muropaketin arviossa kehut. Kakkoskausi meni kuitenkin lopussa niin itsetarkoituksellisen sekavaksi, ettei sen katsominen ollut enää mukavan haastavaa, vaan lähinnä ärsyttävää.

Siihen verrattuna viime maanantaina alkanut kolmas tuotantokausi on positiivinen yllätys, ainakin neljän jakson perusteella. Monet vanhoista ongelmista vaivaavat sarjaa edelleen, mutta vähemmän kuin aiemmin.

Sarjan pääpäsmäreinä toimivilla Jonathan Nolanilla ja Lisa Joylla on ollut käytössään massiivinen budjetti ja hurja määrä a-luokan näyttelijöitä. Silti Westworld on ollut lähinnä umpipöljää yllätyskäännettä yksi toisensa jälkeen. Meno alkoi muistuttaa yhä enemmän Lostia loputtomine kysymyksineen ja mysteereineen.

Tekijät olisivat voineet panostaa paljon enemmän hahmoihin, itse tarinaan ja sarjan kantaviin ideoihin vapaasta tahdosta ja ihmisyydestä. Kakkoskausi keskittyi kuitenkin lähinnä olemaan nokkelampi kuin netissä juonenkäänteitä analysoivat ja ennalta-arvaavat fanit.

Trailerit ovat yrittäneet myydä Westworldin kolmannen kauden jonkin sortin reboottina, paljastaen sen tapahtuvan suurelta osin oikeassa maailmassa ja mukaan tulevan uusia hahmoja. Dolores (Evan Rachel Wood) ja Bernard (Jeffrey Wright) pääsivät pakoon teemapuistosta edellisen kauden lopussa. Uusina kasvoina nähdään Breaking Badista parhaiten tunnettu Aaron Paul, ranskalainen loistonäyttelijä Vincent Cassel ja esimerkiksi Sons of Anarchyssa esiintynyt Tommy Flanagan.

Ensimmäinen jakso lupaakin hyvää, sillä Paulin esittämä Caleb Nichols on sarjan historian ensimmäinen hahmo, johon katsoja voi kunnolla samaistua. Muut ihmiset ovat tätä ennen olleet järjestäin vähintään vastenmielisiä ja robottien puolesta on ollut turha pelätä, koska ne saadaan aina takaisin toimintakuntoon.

Caleb on päällisin puolin tavallinen raksaduunari – tietysti, koska häntä esittää Paul. Caleb on myös armeijaveteraani, joka vihaa maailmaa pyörittäviä algoritmeja. Kyetäkseen maksamaan vakavasti sairaan äitinsä sairaalakulut mies tekee myös hämärähommia. Yhdellä näistä keikoista hän päätyy pelastamaan Doloreksen, joka on kostoretkellä ilmeisesti koko ihmiskuntaa vastaan. Hänen ykköskohteenaan on superrikas teknokraatti (John Gallagher Jr.), jonka firma lupaa tekevänsä maailmasta paremman paikan algoritmien avulla.

Calebin suurin ongelma armeijassa oli teknologia ja se kuinka tietokoneet tekivät tärkeimmät päätökset ongelmatilanteissa ihmisten sijaan. Mies päätyy siis tietysti auttamaan Doloresia suunnitelmansa toteuttamisessa.

Neljän ensimmäisen jakson aikana sarja etenee ainakin Westworld-asteikolla melko suoraviivaisesti. Doloreksen lisäksi myös muiden tuttujen hahmojen tarinat jatkuvat, mutta niistä en viitsi kertoa sen enempää, sillä se on melko hankalaa ilman turhia spoilereita. Mainitaan vain, että Bernardin, Maeven (Thandie Newton) ja Charlotten (Tessa Thompson) kertomukset kietoutuvat Doloreksen kapinaan.

Westworld on silti edelleen Westworld, eikä uudelleenbuuttaus ole niin radikaali kuin aluksi voisi luulla. Uudesta kaudesta tuskin saa mitään irti jos aiemmat on katsomatta, vaikka mukana on uusia hahmoja joiden kertomukset eivät ainakaan aluksi liity lainkaan jo nähtyyn.

Sarjan oikeassa maailmassa tapahtuvat kohtaukset on kuvattu suurilta osin Singaporessa, joka on varsin futuristisen näköinen kaupunki jo ilman erikoistehosteita ja tuunausta. Tapahtumapaikat ovat suurelta osin uusia, mutta Westworld näyttää edelleen aivan hiton hyvältä.

Aaron Paul on periaatteessa oikea valinta Calebin rooliin, vaikka mies onkin kaikkea muuta kuin monipuolinen näyttelijä. Hänen maneerinsa ovat aina samat ja esimerkiksi naamaa hierotaan taas tuttuun tyyliin kun hahmo miettii syvällisiä tai vielä enemmän kun häntä ahdistaa. Tekijät ovat kehuneet Paulia loistavaksi sälliksi esittämään aivan tavallista jamppaa, johon katsoja samaistuu helposti jopa Westworldin futuristisessa maailmassa.

Oikeasti Paul esittää jälleen vain ja ainoastaan itseään, vain vähän Breaking Badin Jesse Pinkmamista eroavaa hahmoa. Tekijät ovat silti oikeassa – hän sopii rooliin, jos miehen olematon muuntautumiskyky ei häiritse. Näyttelijällä voisi silti olla jossain roolissaan edes vähän erilainen hiustyyli.

Neljän jakson perusteella Westworldin uusi kausi on aiempaa parempi niin rytmityksensä kuin tarinansa puolesta. Kertomus tuntuu ainakin tässä vaiheessa etenevän.

Kahdeksasta jaksosta koostuva Westworld-sarjan kolmas kausi alkoi HBO Nordicilla tämän viikon maanantaina 16. maaliskuuta. Uudet jaksot tulevat tarjolle aina maanantaisin.

Suosittelemme katsomaan ihan ensimmäiseksi tämän kertauksen:

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-hbo-nordicin-westworld-scifi-sarjan-kolmas-kausi-on-edellista-parempi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Thor: Love and Thunder -elokuvan hahmogalleria kasvaa yhdellä...
    Chris Pratt
  • Uudessa Color Out of Space -julisteessa riittää pureskeltavaa – Nicolas Cagen uusi Lovecraft-elokuva...

    Uudessa Color Out of Space -julisteessa riittää pureskeltavaa – Nicolas Cagen uusi Lovecraft-elokuva...

    Color Out of Space -elokuvan uusi mainoslakana on...
    Color Out of Space
  • Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

    Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

    Terence Malick pohtii filosofisessa sotadraamassaan taas elämän suurimpia...
    A Hidden Life
  • Kuva: Vuoden 2006 Superman Returns -elokuvan Brandon Routh palasi Teräsmieheksi – tältä hän näyttää ...

    Kuva: Vuoden 2006 Superman Returns -elokuvan Brandon Routh palasi Teräsmieheksi – tältä hän näyttää ...

    Brandon Routh palaa Supermanin rooliin Arrowverse-sarjojen yhteisosiossa Crisis...
    Arrowverse
  • Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Ohjaaja Josh Trank syytti studiota Fantastic Four -elokuvansa...
    Al Capone
  • Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Antonio Camposin ohjaama The Devil All the Time...
    Antonio Campos
  • HBO Nordicin uutuudet viikolla 39: Tieteisjännäri Manifest, mustan huumorin toimintasarja Mr. Inbetw...

    HBO Nordicin uutuudet viikolla 39: Tieteisjännäri Manifest, mustan huumorin toimintasarja Mr. Inbetw...

    Tällä viikolla HBO Nordicin ohjelmistossa alkaa kaksi mielenkiintoiselta kuulostavaa sarjaa. Manifestissa yhden lennon aikana muualla maailmassa on hujahtanut viisi vuotta ja matkustajien e… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/...
    Elokuvat
  • Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Transformers-elokuvia ei ole valkokankailla näkynyt sitten alkuvuoden 2019...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Keanu Reevesin kirjoittama BRZRKR-sarjakuva jää Wolverinen ja Conanin jalkoihin turpa ve...

    Arvostelu | Keanu Reevesin kirjoittama BRZRKR-sarjakuva jää Wolverinen ja Conanin jalkoihin turpa ve...

    Keanu Reevesin BRZRKR-sarjakuva pöllii kaiken paremmiltaan. Sama tarina...
    BRZRKR
  • Näin Dwayne Johnsonin uusi elokuva koettaa kopioida Pirates of the Caribbeanin menestyskaavaa – Näil...

    Näin Dwayne Johnsonin uusi elokuva koettaa kopioida Pirates of the Caribbeanin menestyskaavaa – Näil...

    Disney on julkaissut uuden trailerin Dwayne Johnsonin seuraavasta...
    Dwayne Johnson

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice R...
Tänään tv:ssä: Niin löysää erotiikkaa, että mielee...
Uutta tietoa perutusta Star Wars -elokuvasta: Boba...
Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel S...
Kuvat: Tältä näyttää The Walking Deadin uusi pahis...

Tekniikka uutisia

  • Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Dyyni-scifi-elokuva saapuu teattereihin loppuvuodesta 2020. Warner Bros. on...
    Dave Bautista
  • Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Jyri Kähösen ohjaama kuusiosainen Trackers on niin perinteinen...
    Brendon Daniels
  • Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Hämähäkkimiehen näyttelijät vaihtuvat, mutta muita hahmoja esittävät tutut...
    Elokuvat
  • Oletko huomannut? Pulp Fictionista tuttu takki palasi Bruce Willisin päälle toisessa 1990-luvun elok...

    Oletko huomannut? Pulp Fictionista tuttu takki palasi Bruce Willisin päälle toisessa 1990-luvun elok...

    TV5 esittää tiistain ja keskiviikon välisenä yönä Bruce...
    Elokuvauutiset
  • 007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    Uuden James Bond -elokuvan on edelleen tarkoitus saapua...
    007 No Time to Die
  • The Boys -traileri: Amazonin törkeää supersankarisarjaa uskaltaa suositella ainakin Deadpoolin, Watc...

    The Boys -traileri: Amazonin törkeää supersankarisarjaa uskaltaa suositella ainakin Deadpoolin, Watc...

    Amazon on julkaissut uuden trailerin myöhemmin tänä vuonna...
    Amazon
  • Arvostelu | Muppetien ja Yodan luoja Frank Ozin ohjaama In and Of Itself upean omaperäinen taikashow...

    Arvostelu | Muppetien ja Yodan luoja Frank Ozin ohjaama In and Of Itself upean omaperäinen taikashow...

    Taikashow’n ja dokumentin yhdistelmä Derek DelGaudio’s In and...
    Derek DelGaudio
  • Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Denis Villeneuven kovasti odotettu ja ennakkoon vuolaasti kehuttu...
    Denis Villeneuve
  • Avengers: Endgamen elokuvalippuja myydään nyt USA:ssa satojen dollarien hintapyynnöillä

    Avengers: Endgamen elokuvalippuja myydään nyt USA:ssa satojen dollarien hintapyynnöillä

    Suomessa Avengers: Endgamen ensi-iltapäivän näytöksiin lippuja on vielä...
    Avengers
  • Kuva: Näin paljon Johnny Deppin 18-vuotias poika näyttää isältään

    Kuva: Näin paljon Johnny Deppin 18-vuotias poika näyttää isältään

    Johnny Deppin tytär Lily-Rose Depp julkaisi harvinaisen kuvan...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Emilia Clarke nähdään Disney+:n tulevassa Marvel-sarjassa Secret Invasion....
    Disney+ sarjat
  • Vuoden 2019 parhaasta elokuvasta on tekeillä tv-sarja – Pääosaan Hulk-tähti Mark Ruffalo?

    Vuoden 2019 parhaasta elokuvasta on tekeillä tv-sarja – Pääosaan Hulk-tähti Mark Ruffalo?

    Parhaan elokuvan Oscarin voittaneesta Parasite-elokuvasta on tekeillä myös...
    Bong Joon-ho
  • Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Entinen rämäpää Mel Gibson tuntuu rauhoittuneen niin valkokankaalla...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme