Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: HBO Nordicin Westworld-scifi-sarjan kolmas kausi on edellistä parempi

Posted on 19.3.2020

Westworldin uudella kaudella on aiempaa vähemmän täysin päättömiä juonenkäänteitä, mysteerejä ja yllätyksiä.

HBO:n Westworld-scifi-sarja levisi käsiin kakkoskauden loppupuolella. Toinen tuotantokausi vaikutti viiden ensimmäisen jakson perusteella edelleen oikein toimivalta tieteistarinalta ja keräsi pari vuotta sitten Muropaketin arviossa kehut. Kakkoskausi meni kuitenkin lopussa niin itsetarkoituksellisen sekavaksi, ettei sen katsominen ollut enää mukavan haastavaa, vaan lähinnä ärsyttävää.

Siihen verrattuna viime maanantaina alkanut kolmas tuotantokausi on positiivinen yllätys, ainakin neljän jakson perusteella. Monet vanhoista ongelmista vaivaavat sarjaa edelleen, mutta vähemmän kuin aiemmin.

Sarjan pääpäsmäreinä toimivilla Jonathan Nolanilla ja Lisa Joylla on ollut käytössään massiivinen budjetti ja hurja määrä a-luokan näyttelijöitä. Silti Westworld on ollut lähinnä umpipöljää yllätyskäännettä yksi toisensa jälkeen. Meno alkoi muistuttaa yhä enemmän Lostia loputtomine kysymyksineen ja mysteereineen.

Tekijät olisivat voineet panostaa paljon enemmän hahmoihin, itse tarinaan ja sarjan kantaviin ideoihin vapaasta tahdosta ja ihmisyydestä. Kakkoskausi keskittyi kuitenkin lähinnä olemaan nokkelampi kuin netissä juonenkäänteitä analysoivat ja ennalta-arvaavat fanit.

Trailerit ovat yrittäneet myydä Westworldin kolmannen kauden jonkin sortin reboottina, paljastaen sen tapahtuvan suurelta osin oikeassa maailmassa ja mukaan tulevan uusia hahmoja. Dolores (Evan Rachel Wood) ja Bernard (Jeffrey Wright) pääsivät pakoon teemapuistosta edellisen kauden lopussa. Uusina kasvoina nähdään Breaking Badista parhaiten tunnettu Aaron Paul, ranskalainen loistonäyttelijä Vincent Cassel ja esimerkiksi Sons of Anarchyssa esiintynyt Tommy Flanagan.

Ensimmäinen jakso lupaakin hyvää, sillä Paulin esittämä Caleb Nichols on sarjan historian ensimmäinen hahmo, johon katsoja voi kunnolla samaistua. Muut ihmiset ovat tätä ennen olleet järjestäin vähintään vastenmielisiä ja robottien puolesta on ollut turha pelätä, koska ne saadaan aina takaisin toimintakuntoon.

Caleb on päällisin puolin tavallinen raksaduunari – tietysti, koska häntä esittää Paul. Caleb on myös armeijaveteraani, joka vihaa maailmaa pyörittäviä algoritmeja. Kyetäkseen maksamaan vakavasti sairaan äitinsä sairaalakulut mies tekee myös hämärähommia. Yhdellä näistä keikoista hän päätyy pelastamaan Doloreksen, joka on kostoretkellä ilmeisesti koko ihmiskuntaa vastaan. Hänen ykköskohteenaan on superrikas teknokraatti (John Gallagher Jr.), jonka firma lupaa tekevänsä maailmasta paremman paikan algoritmien avulla.

Calebin suurin ongelma armeijassa oli teknologia ja se kuinka tietokoneet tekivät tärkeimmät päätökset ongelmatilanteissa ihmisten sijaan. Mies päätyy siis tietysti auttamaan Doloresia suunnitelmansa toteuttamisessa.

Neljän ensimmäisen jakson aikana sarja etenee ainakin Westworld-asteikolla melko suoraviivaisesti. Doloreksen lisäksi myös muiden tuttujen hahmojen tarinat jatkuvat, mutta niistä en viitsi kertoa sen enempää, sillä se on melko hankalaa ilman turhia spoilereita. Mainitaan vain, että Bernardin, Maeven (Thandie Newton) ja Charlotten (Tessa Thompson) kertomukset kietoutuvat Doloreksen kapinaan.

Westworld on silti edelleen Westworld, eikä uudelleenbuuttaus ole niin radikaali kuin aluksi voisi luulla. Uudesta kaudesta tuskin saa mitään irti jos aiemmat on katsomatta, vaikka mukana on uusia hahmoja joiden kertomukset eivät ainakaan aluksi liity lainkaan jo nähtyyn.

Sarjan oikeassa maailmassa tapahtuvat kohtaukset on kuvattu suurilta osin Singaporessa, joka on varsin futuristisen näköinen kaupunki jo ilman erikoistehosteita ja tuunausta. Tapahtumapaikat ovat suurelta osin uusia, mutta Westworld näyttää edelleen aivan hiton hyvältä.

Aaron Paul on periaatteessa oikea valinta Calebin rooliin, vaikka mies onkin kaikkea muuta kuin monipuolinen näyttelijä. Hänen maneerinsa ovat aina samat ja esimerkiksi naamaa hierotaan taas tuttuun tyyliin kun hahmo miettii syvällisiä tai vielä enemmän kun häntä ahdistaa. Tekijät ovat kehuneet Paulia loistavaksi sälliksi esittämään aivan tavallista jamppaa, johon katsoja samaistuu helposti jopa Westworldin futuristisessa maailmassa.

Oikeasti Paul esittää jälleen vain ja ainoastaan itseään, vain vähän Breaking Badin Jesse Pinkmamista eroavaa hahmoa. Tekijät ovat silti oikeassa – hän sopii rooliin, jos miehen olematon muuntautumiskyky ei häiritse. Näyttelijällä voisi silti olla jossain roolissaan edes vähän erilainen hiustyyli.

Neljän jakson perusteella Westworldin uusi kausi on aiempaa parempi niin rytmityksensä kuin tarinansa puolesta. Kertomus tuntuu ainakin tässä vaiheessa etenevän.

Kahdeksasta jaksosta koostuva Westworld-sarjan kolmas kausi alkoi HBO Nordicilla tämän viikon maanantaina 16. maaliskuuta. Uudet jaksot tulevat tarjolle aina maanantaisin.

Suosittelemme katsomaan ihan ensimmäiseksi tämän kertauksen:

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-hbo-nordicin-westworld-scifi-sarjan-kolmas-kausi-on-edellista-parempi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    Joulukuussa ensi-iltansa saavasta Star Wars: The Rise of...
    Elokuvauutiset
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • The Walking Deadistakin tuttu Jeffrey Dean Morgan palaa Supernaturaliin sarjan 300. jakson kunniaksi

    The Walking Deadistakin tuttu Jeffrey Dean Morgan palaa Supernaturaliin sarjan 300. jakson kunniaksi

    Jeffrey Dean Morgan esitti Supernaturalin alkuaikoina Winchesterin veljesten...
    Elokuvat
  • Spider-Man-fanien odotus palkitaan vihdoinkin huomenna – Nyt on syytä varautua ”isoihin yllätyksiin”

    Spider-Man-fanien odotus palkitaan vihdoinkin huomenna – Nyt on syytä varautua ”isoihin yllätyksiin”

    Spider-Man: No Way Homen ensimmäinen traileri julkaistiin elokuussa,...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Ju-On: Origins kuuluu samaan kauhusarjaan kuin The Grudge...
    Elokuvat
  • Mitä tapahtuisi, jos ihminen putoaisi mustaan aukkoon? Tiedemiehet käyttävät hirveästä ja tuskallise...

    Mitä tapahtuisi, jos ihminen putoaisi mustaan aukkoon? Tiedemiehet käyttävät hirveästä ja tuskallise...

    Netflixin uutuusdokumentti kiinnostaa varmasti kaikkia avaruuden ihmeistä innostuneita....
    avaruus
  • Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Iron Sky The Coming Race saa maailmanensi-iltansa Suomessa...
    Donald Trump
  • Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Rambon seikkailut valkokankaalla alkoivat vuona 1982. Pian on...
    Elokuvauutiset
  • Julisteet: Ylistetty Doom Patrol -supersankarisarja jatkuu HBO Nordicissa kesäkuussa

    Julisteet: Ylistetty Doom Patrol -supersankarisarja jatkuu HBO Nordicissa kesäkuussa

    Silkkaa dadaa ja sekoilua tarjoava Doom Patrol palaa...
    Brendan Fraser
  • Wonder Womanista tutut Patty Jenkins ja Gal Gadot jatkavat yhteistyötään, mutta Ihmenainen vaihtuu s...

    Wonder Womanista tutut Patty Jenkins ja Gal Gadot jatkavat yhteistyötään, mutta Ihmenainen vaihtuu s...

    Uusi Kleopatra-elokuva on vihdoin tekeillä Wonder Woman -tiimin...
    Cleopatra

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digi...
Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin
Avengers-...
Kuva: Terminator 2 täytti 30 vuotta, ja nyt kovimm...
Kuva: Batwoman-sarjan uudessa julisteessa supersan...
Kuva: HBO Maxin uudessa Peacemaker-sarjassa kumarr...

Tekniikka uutisia

  • Uusi 21 Blu-ray:tä sisältävä Twin Peaks -boksi saa fanin kuolaamaan

    Uusi 21 Blu-ray:tä sisältävä Twin Peaks -boksi saa fanin kuolaamaan

    Twin Peaks -jättilootassa on kuusi tuntia uutta bonusmateriaalia. ...
    David Lynch
  • Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Batwoman-sarjan pilottijakso ei lupaa kovin hyvää. Näyttelijä Ruby...
    Arrow
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Doom
  • Yksi Once Upon a Time in Hollywoodin parhaista näyttelijöistä nappasi juuri roolin Steven Spielbergi...

    Yksi Once Upon a Time in Hollywoodin parhaista näyttelijöistä nappasi juuri roolin Steven Spielbergi...

    Steven Spielberg työstää vielä vailla nimeä olevaa omaelämäkerrallista...
    Elokuvat
  • Daniel Radcliffe ei ole nähnyt Harry Potter ja kirottu lapsi -näytelmää – eikä aiokaan nähdä: “En us...

    Daniel Radcliffe ei ole nähnyt Harry Potter ja kirottu lapsi -näytelmää – eikä aiokaan nähdä: “En us...

    J.K. Rowlingin luomaa tarinaa jatkavaa näytelmää Harry Potter...
    Daniel Radcliffe
  • Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Peter Jacksonin ohjaama, kolmiosainen The Beatles: Get Back...
    Disney
  • Uusi juliste odotetusta Stephen King -sarjasta – The Stand käynnistyy joulukuussa ja on aiheensa puo...

    Uusi juliste odotetusta Stephen King -sarjasta – The Stand käynnistyy joulukuussa ja on aiheensa puo...

    The Stand -sarjassa virus tappaa suuren osan maailman...
    Alexander Skarsgård
  • Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Netflixin uutuussarjan supervoimilla varustettua teinityttöä esittää IT-elokuvista tuttu Sophia...
    Elokuvat
  • Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Tällä viikolla Netflixissä julkaistaan Steven Soderberghin ohjaama, amerikkalaisesta...
    Elokuvat
  • Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Nelonen esittää perjantai-illan elokuvana Brad Pittin rujon Fury-sotaleffan...
    elokuvat tv

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Daniel Craig kommentoi vihdoinkin julkisesti 007 No Time to Dien loppuratkaisua

    Daniel Craig kommentoi vihdoinkin julkisesti 007 No Time to Dien loppuratkaisua

    007 No Time to Die oli Daniel Craigin...
    007 No Time to Die
  • Ylistetystä Possessor-tieteiskauhuelokuvasta julkaistiin lapsilta kielletty traileri

    Ylistetystä Possessor-tieteiskauhuelokuvasta julkaistiin lapsilta kielletty traileri

    Brandon ”Davidin poika” Cronenbergin Possessor-elokuva on kerännyt lähes pelkästään...
    Andrea Riseborough
  • Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Ohjaaja Josh Trank syytti studiota Fantastic Four -elokuvansa...
    Al Capone

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme