Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei kiinnosta minua pätkääkään – ja siihen on monta syytä

Posted on 23.11.2018

Red Dead Redemption 2 on ollut vuoden 2018 kehutuimpia ja suosituimpia pelejä. Kaikki eivät kuitenkaan villin lännen hiekkalaatikosta ole innoissaan.

Red Dead Redemption 2:lta on ollut hankala välttyä viime aikoina. Kolmessa päivässä peräti 630 miljoonan euron myynnin keränneen pelin arvostelut ovat olleet pääosin hyvin positiivisia tai jopa ylistäviä, ja myös uutisia on riittänyt runsaasti. Rockstarin uutuuden ympärille muodostunut hype varmisti jo kauan ennen julkaisupäivää sen, että olen kurkkuani myöten kyllästynyt Red Dead Redemptioniin ilman, että olen pelannut sitä minuuttiakaan.

Eipä sillä, että jatko-osa olisi herättänyt kiinnostustani alunperinkään.

Oma urakkani vuoden 2010 Red Dead Redemptionin kanssa loppui lyhyeen. Kömpelö ratsastusmekaniikka turhautti jo alkumetreillä ja teki pelin aloittamisesta niin kankeaa, etten enää palannut sen pariin kerran luovutettuani. En siis koskaan elänyt läpi John Marstonin tarinaa, enkä ole muodostanut minkäänlaista tunnesidettä Red Dead Redemptionin maailmaan. Lisäksi pahat kielet kertovat, että uuden pelin perusmekaniikat ovat toisinaan yllättävän kömpelöt ja tuntuvat vanhanaikaisilta. Myöskään tämä ei houkuttele minua palaamaan satulaan.

Villi länsi ei toimi kovin monen pelin kehyksenä, ja uskon sille olevan hyvät syynsä. Elokuvista ja tv-sarjoista tuttu maailma on puhki kaluttu, ja sen kliseet ikonisia. Ei ihme, että Red Dead Redemptionia pidetään kaikkien aikojen parhaana länkkäripelinä – kilpailua kun ei paljon ole. Länkkärit onnistuvat hyvin harvoin uudistumaan kiinnostavalla tavalla missään mediassa tai tuomaan aiheeseen mitään uutta. Peruselementit ovat aina samat, ja ihmiset suoranaisia karikatyyrejä, jotka ovat vain vahvistuneet vuosikymmenien saatossa. Näiltä osin RDR 2 näyttää tarjoavan tuskallisen tuttua ja uskollista kuvastoa: avaraa maailmaa pitkin taivaltava antisankari joukkioineen oman Via Dolorosansa ytimessä.

Jo pelkkä ajatuskin haukotuttaa.

Kun alkuasetelma tuntuu liian kuluneelta, kääntyvät toiveet tarinaan. Mutta mistä Red Dead Redemption 2:ssa on edes kyse? Ensimmäisen pelin esiosana toimiva tarina kulkee nyt toisen asesankarin matkassa. Yksikään traileri ei ole onnistunut kunnolla kertomaan yhtäkään kiinnostavaa seikkaa päähenkilönä toimivasta Arthur Morganista. On hyvin selkeästi ymmärrettävissä, että Morgan kamppailee miestuskansa kanssa, ja pelaajan tehtäväksi jää päättää millainen miehestä muodostuu perinteisen hyvän ja pahan akselilla. Näin mielikuvaksi muodostuu kauniisti ja taidokkaasti rakennettu fiilistelysimulaattori, jossa turhaa tekemistä on liikaa, ja aikaa tuhlataan tinkeröintiin.

Tinkeröinti näyttää olevan yksi Red Dead Redemption 2:n ydinalueita. Kaikkea voi parantaa, kehittää ja päivittää. Jopa siinä määrin, että yksistään hevoseen liittyvät päivitykset tuntuvat liiallisilta. Kun samaa yksityiskohtaista logiikkaa sovelletaan leiristä kaikkiin Morganin varusteisiin ja ominaisuuksiin, on mielenkiintoni peliä kohtaan jo lopahtanut lähelle nollaa. Vastenmielisyys tinkeröintiä kohtaan on tietenkin henkilökohtainen mieltymys. Kuitenkin ajatus siitä, että joutuisin käyttämään huomattavan osan aikaani valikoissa puuhasteluun on piirre, joka tekee monesta pelistä aina astetta tylsemmän.

Red Dead Redemption 2 ei onnistu pelastamaan kiinnostustani myöskään lukiessani pelaajien kokemuksista, joissa ostosten tekeminen ei tapahdu käteviä listauksia käyttämällä. Sen sijaan pelaajat lukevat katalogia, jonka sivuja täytyy kääntää ja joiden aukeamat toisinaan täyttyvät mainoksilla. Tuntuu, että Rockstar haluaa alleviivata moukarilla kerta toisensa jälkeen pelaajille uutta mantraansa: minnekään ei ole kiire. Elä ja eläydy vaikka väkisin.Asioita tehdään pelissä tekemisen vuoksi, ei siksi että niissä olisi lopulta paljonkaan järkeä. Tämän pitäisi nyt olla sitä sisältöä, mutta tuntuu enemmän tilkkeeltä, jolla pelille annetaan väkisin pituutta.

Yksi mielenkiintoisimmista piirteistä, joita peli tuntuu tarjoavan, on tietenkin pelaajan ja hevosen suhde. Niinpä olenkin seurannut tuskaisena, miten Red Dead Redemption 2 sallii pistämään paloiksi – melko helpostikin – tämän rakkaimman ja uskollisimman kumppanin. Ratsastusonnettomuudet ovat pelissä arkipäivää, ja oma ratsu voi kuolla mitä typerimmillä tavoilla. Otan jälleen yhden askeleen poispäin pelistä. Ratsuratkaisu voi olla joidenkin mielestä rohkea tai looginen, mutta henkilökohtaisesti pidän sitä täysin turhana piirteenä ja yrityksenä tuoda aitoutta pelin maailmaan.

Sama ”luonnollisuus” ulottuu myös muihin kanssakäymisiin pelin sisällä. Valinnat ovat tietenkin pelaajien omia, mutta tuttuun Rockstar-tyyliin peli tarjoaa paljon mahdollisuuksia olla rehellisesti kusipää.

Voit hakata naisia ja syöttää feministin alligaattorille, viedä mustan miehen KKK-kokoukseen, ja ampua sekä hakata oikeastaan kenet tahansa. Nämä itsessään eivät muuta mieltäni pelistä suuntaan eikä toiseen; en valitse pelejäni niiden maailmankuvan vuoksi, tai sen perusteella, miten ne kohtelevat – tai sallivat kohdeltavan – heikompia yhteiskunnan jäseniä.

Pelintekijöiden ratkaisut tuntuvat yllätyksettömiltä, eivätkä ainakaan minua vakuuta siitä, että Red Dead Redemption 2 olisi teemoiltaan uraauurtava peli. Sen ratkaisut tuntuvat johdattavan pelaajaa pitkin hyvinkin perinteistä ja rankkaan tallattua länkkärikuvastoa. Kaltaiseni pelaajan kohdalla – rakastan avoimen maailman seikkailuja ja hitaasti avautuvia tarinoita – Red Dead Redemption 2 on onnistunut melkein mahdottomassa. Rockstar on luonut kliseillään pelin, jonka pariin minulla ei ole sen kauneudesta huolimatta mikään kiire.

Muropaketin arvostelussa yhdyttiin ylistyskuoroon. Peli sai viisi tähteä ja vuolaat kehut:

Arvostelu: Red Dead Redemption 2 on kokonaisen sukupolven määrittelevä mestariteos

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliartikkelit/toimittajan-puheenvuoro-red-dead-redemption-2-ei-kiinnosta-minua-patkaakaan-ja-siihen-on-monta-syyta/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Battle royale -pelejä on nykyään kolmetoista tusinassa. Vaikka...
    battle royale -pelit
  • Kuva: Tältä näyttää kyljellään oleva PlayStation 5

    Kuva: Tältä näyttää kyljellään oleva PlayStation 5

    Uudessa kuvassa nähdään, millainen on kyljellään lepäävä PlayStation...
    Pelit
  • Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villin faniteorian mukaan Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä muun...
    Cyberpunk 2077
  • Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    RuneFest 2018 -pelitapahtumassa koettiin lukuisia ikäviä hetkiä, kun...
    Jagex
  • Diablo Immortal myöhästyy jälleen kerran, eikä syytä ole paljastettu

    Diablo Immortal myöhästyy jälleen kerran, eikä syytä ole paljastettu

    Diablo Immortal myöhästyy uudemman kerran. Blizzard on kertonut,...
    Diablo
  • Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Kulttiklassikon odotettu jatko-osa kokoaa tutut tekijät yhteen tarjotakseen...
    Beyond a Steel Sky
  • Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Virtuaalimatka Chernobyl-sarjan maisemiin ei voi millään vetää vertoja...
    Chernobyl
  • Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Razerin uusin pelikannettava on monilta osin mielenkiintoinen. Erityisesti...
    pelikannettavat
  • Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Indiestudio Xaviantin tuore roguelike-seikkailu Don’t Die, Minerva! on...
    Don't Die Minerva
  • Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Hitaasti lähtevä Lost Judgment on mukaansatempaava jatko-osa vuonna...
    Judgment

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Video: Tältä näyttää, kun Mortal Kombat 11 -studio...
Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth ...
Microsoft tarjoaa nyt myös Crackdownin ilmaiseksi ...
Testissä
Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi ...
TOP 12: Näitä Super
Mario Brosin hahmoja pornon ku...

Tekniikka uutisia

  • No nyt on halpaa: Death Stranding ja moni muu huippupeli tarjouksessa, PS Store aloitti pika-alennuk...

    No nyt on halpaa: Death Stranding ja moni muu huippupeli tarjouksessa, PS Store aloitti pika-alennuk...

    PS Store aloitti joulun pika-alennusmyynnit. Neljä päivää kestävässä...
    Death Stranding
  • PS Storen viikonlopputarjous tarjoaa laatupelattavaa polkuhinnoin

    PS Storen viikonlopputarjous tarjoaa laatupelattavaa polkuhinnoin

    PS Storen viikonlopputarjouksissa tarjoillaan herkkua erityisesti hiippailupelien ja...
    Pelit
  • Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Microsoftia on äskettäin kehuttu siitä, kuinka se kohtelee...
    Microsoft
  • Mahdollisesti PlayStation 5:n yhteydessä ilmestyvä lisäosa olisi käänteentekevä osalle pelaajista

    Mahdollisesti PlayStation 5:n yhteydessä ilmestyvä lisäosa olisi käänteentekevä osalle pelaajista

    Patenttikuva paljastaa, että PlayStation 5:n peliohjaimeen voidaan mahdollisesti...
    Pelit
  • The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    Supermassive Games puuhastelee antologiapelisarjaa nimeltä The Dark Pictures....
    Man of Medan
  • Kuvat: Näin villiltä näyttää PlayStation 4 -yksinoikeuspeli Wild – kehityslimboon kadonneesta projek...

    Kuvat: Näin villiltä näyttää PlayStation 4 -yksinoikeuspeli Wild – kehityslimboon kadonneesta projek...

    PlayStation 4 -peli Wild näyttäytyy sitä kehittävän studion...
    pelikuvat
  • Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney tarjoaa kattavaa viihdevalikoimaa studioiden käytettäväksi. Disney kasvatti...
    DICE
  • Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Seesteinen Journey on julkaistu iOS-alustalle. Thatgamecompany-studion luomus Journey...
    ios-pelit
  • Metro Exoduksen uudella esittelyvideolla matkataan tunneleista aavikon keskelle

    Metro Exoduksen uudella esittelyvideolla matkataan tunneleista aavikon keskelle

    Metro: Exoduksen julkaisu lähentyy vääjäämättä, jonka vuoksi pelistä...
    metro
  • Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Alun perin PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja PC:lle...
    Alien: Isolation

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Pelituoli voi olla mukava olemukseltaan, mutta myös hillitty...
    pelituolit
  • Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustuvassa The Valessa ruutu pysyy mustana koko pelin a...

    Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustuvassa The Valessa ruutu pysyy mustana koko pelin a...

    Elokuussa ilmestyvä The Vale rikkoo rankalla kädellä perinteisten...
    Indie-pelit
  • Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    MonkeyMoonin kehittämä Night Call on erinomainen esimerkki pelien...
    Night Call

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme