Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon keskiluokkaan

Posted on 31.3.2020

Samsungin tuore Galaxy A51 -malli on päivitetty versio viimevuotisesta Galaxy A50:stä. Parannukset osuvat kuitenkin nappiin: 379 euron suositushinnalla myytävä Galaxy A51 on varsinkin laadukkaan näyttönsä puolesta houkutteleva valinta tiukasti kilpaillussa 350-400 euron hintaluokassa. 

Kuten todettua, riittää Galaxy A51 -mallilla kilpailijoita. Jo noin 300 eurolla on tarjolla useita kiinnostavia malleja, joihin kuuluvat muun muassa Sony Xperia 10 ja Nokia 7.2. Niitäkin halvemmalla voi hankkia esimerkiksi Muropaketin testeissä hiljattain käyneet Samsung Galaxy A40- ja Huawei P Smart Z -mallit. 359 euron suositushinnalla voi puolestaan napata talteen niin ikään Muropaketin arvostelussa kehuja keränneen Motorolan One Hyperin.

Jos budjettia on varaa venyttää ylöspäin, ovat varteenotettavia valintoja esimerkiksi Motorolan toinen malli One Zoom ja Honor View 20. Myös vanhempia korkeamman keskiluokan tai jopa lippulaivaluokan malleja voi löytää alennusmyynneistä jo alle 400 eurolla.

Galaxy A51 on kuitenkin pätevä laite, joka pitää pintansa kilpailijoiden rinnalla. Kun laitteen ottaa ensimmäisenä käteen, huomio kiinnittyy sen suureen 6,5-tuuman Super AMOLED-näyttöön, jonka tarkkuus on 2400 x 1080 pikseliä. Tällöin pikselitiheys on 405 pikseliä tuumaa kohden.

Näyttö on korkeahko, sillä puhelimen kuvasuhde on 20:9, ja sen alle on sijoitettu optinen sormenjälkitunnistin. Näytön yläreunassa keskellä on reikä 32 megapikselin etukameraa varten.

Suorittimena Galaxy A51:ssä on Samsungin oma Exynos 9611. Sen suorituskyky jää testeissä monien muiden saman hintaluokan edustajien taakse, mutta arkikäytössä se tuntuu pitävän pintansa kohtalaisen hyvin.

Akun kapasiteetti on 4000 milliampeerituntia ja sitä voi ladata 15 watin teholla USB-C-liittimen kautta. Puhelimen taustapuoli on lasia, johon on painettu näyttävä kuvio. Takaa löytyy myös neloiskamera.

Keskusmuistia puhelimessa on mallista riippuen neljä, kuusi tai kahdeksan gigatavua, kun taas tallennustilan määrä vaihtelee 64 ja 128 gigatavun välillä. Testilaitteessa keskusmuistia oli neljä gigatavua ja sisäistä tallennustilaa 128 gigatavua.

Muropaketille saatu testilaite oli musta, muut Galaxy A51:n värivaihtoehdot ovat sininen ja valkoinen.

Tallennustilaa voi jatkaa microSD-muistikorttien avulla. Myös SIM-korttipaikkoja on kaksi. Puhelimen alareunasta löytyy myös 3,5 millimetrin kuulokeliitäntä, joka on jo kadonnut Samsungin kalliimmista lippulaivamalleista.

Samsung Galaxy A51:n käyttöjärjestelmänä toimii Android 10. Käyttöliittymänä nähdään Samsungin lippulaivoistakin tuttu One UI 2.0.

Puhelimen myyntipakkaus sisältää laturin ja ohjekirjan lisäksi nappikuulokkeet sekä edellä mainitun silikonikuoren. Nappikuulokkeiden laatu ei huimaa päätä, mutta hätätilassa ne soveltuvat esimerkiksi lenkkipolulle.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/testi-samsung-galaxy-a51-puhelin-loistava-naytto-tekee-puhelimesta-huokuttelevan-vaihtoehdon-keskiluokkaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Applen malliston huipulle asettuva iPhone 13 Pro Max...
    Apple
  • Samsung esitteli Galaxy S10 Lite ja Galaxy Note 10 Lite -puhelinmallit

    Samsung esitteli Galaxy S10 Lite ja Galaxy Note 10 Lite -puhelinmallit

    Samsung on julkaissut jo useissa vuodoissa esiintyneet Galaxy...
    Mobiili
  • Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    OnePlus 7 -konseptimallista vuotanut kuva muistuttaa suuresti Googlen...
    Google
  • Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei on lanseerannut omat Music ja Video -streamauspalvelunsa...
    Huawei
  • Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Laadukkaat langattomat nappikuulokkeet ovat monen arkipäivän ilo. Niitä...
    Bluetooth 5.0
  • Google julkaisi kolme uutta sovellusta, joiden avulla se yrittää tuoda helpotusta kännykkäriippuvuut...

    Google julkaisi kolme uutta sovellusta, joiden avulla se yrittää tuoda helpotusta kännykkäriippuvuut...

    Puhelinriippuvuus on nykyään varsin laajamittainen ongelma. Nyt Google...
    Google
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus 8 -mallistoon odotettiin ennalta OnePlus 8 ja...
    Mobiili
  • Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Google on jo julkistanut tietoja Pixel 4 ja...
    Google

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nok...
Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla ...
Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12...
Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yks...
Graafikko teki ylistetyllä tummalla teemallaan 85 ...

Tekniikka uutisia

  • WhatsApp on saamassa ominaisuuden, joka hyödyttää erityisesti paljon ryhmissä keskustelivia käyttäji...

    WhatsApp on saamassa ominaisuuden, joka hyödyttää erityisesti paljon ryhmissä keskustelivia käyttäji...

    WhatsAppin suurkuluttajilla saattaa olla käytössä useita aktiivisia ryhmiä...
    Mobiili
  • Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx sai pelaajat innostumaan VR-pelaamisesta sankoin joukon....
    Half-Life Alyx
  • ZTE toi Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa myyntiin Suomeen ja muualle Eurooppaan

    ZTE toi Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa myyntiin Suomeen ja muualle Eurooppaan

    ZTE esitteli Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa alun...
    Mobiili
  • WhatsApp julkisti odotetun toiminnon: pikaviestejä voi nyt lähettää usealta eri laitteelta ilman puh...

    WhatsApp julkisti odotetun toiminnon: pikaviestejä voi nyt lähettää usealta eri laitteelta ilman puh...

    WhatsApp on tukenut aiemminkin työpöytä- ja web-sovelluksien kautta...
    Mobiiliuutiset
  • Testi | OnePlus Nord CE 5G -puhelin – Koko ihastuttaa ja käyttökin miellyttää

    Testi | OnePlus Nord CE 5G -puhelin – Koko ihastuttaa ja käyttökin miellyttää

    OnePlus julkaisi ensimmäisen Nord-mallinsa viime kesänä. Tarjoamalla erinomaisia...
    Mobiili
  • Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Moto G -malliston tarkoitus on valmistajan mukaan tuoda...
    Android 10
  • Testi | Xiaomi Redmi Note 10 5G -puhelin – Perusasiat kunnossa, mutta lisäpotkua jää kaipaamaan

    Testi | Xiaomi Redmi Note 10 5G -puhelin – Perusasiat kunnossa, mutta lisäpotkua jää kaipaamaan

    Edullinen hinta, riittävästi käyttökelpoisia ominaisuuksia eikä mitään vakavia...
    Android 11
  • OnePlus Nord 2 CE -mallista vuoti mallinnoksia, jotka paljastavat ”Ivanin” ulkonäön

    OnePlus Nord 2 CE -mallista vuoti mallinnoksia, jotka paljastavat ”Ivanin” ulkonäön

    Uusien vuotokuvien perusteella OnePlus Nord 2 CE muistuttaa...
    Mobiiliuutiset
  • Huhu: Huawei Mate 30 Pro sisältää Kirin 985 -suorittimen ja 55 watin pikalatauksen

    Huhu: Huawei Mate 30 Pro sisältää Kirin 985 -suorittimen ja 55 watin pikalatauksen

    Huawei esitteli keväiset P30 ja P30 Pro -huippumallinsa...
    Huawei
  • Testissä Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä paluu kilpailtuun keskiluokkaan

    Testissä Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä paluu kilpailtuun keskiluokkaan

    Honor 50 on Huawein alta itsenäiseksi valmistajaksi irrottautuneen...
    Honor

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP:n uusissa Chrome OS -malleissa on parikin erikoisuutta,...
    Chrome OS
  • Testi | Xiaomi Redmi Note 10 5G -puhelin – Perusasiat kunnossa, mutta lisäpotkua jää kaipaamaan

    Testi | Xiaomi Redmi Note 10 5G -puhelin – Perusasiat kunnossa, mutta lisäpotkua jää kaipaamaan

    Edullinen hinta, riittävästi käyttökelpoisia ominaisuuksia eikä mitään vakavia...
    Android 11
  • Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Chen San-yuan on todellinenn Pokémon Go -superfani. ”Pokémon...
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme