Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon keskiluokkaan

Posted on 31.3.2020

Samsungin tuore Galaxy A51 -malli on päivitetty versio viimevuotisesta Galaxy A50:stä. Parannukset osuvat kuitenkin nappiin: 379 euron suositushinnalla myytävä Galaxy A51 on varsinkin laadukkaan näyttönsä puolesta houkutteleva valinta tiukasti kilpaillussa 350-400 euron hintaluokassa. 

Kuten todettua, riittää Galaxy A51 -mallilla kilpailijoita. Jo noin 300 eurolla on tarjolla useita kiinnostavia malleja, joihin kuuluvat muun muassa Sony Xperia 10 ja Nokia 7.2. Niitäkin halvemmalla voi hankkia esimerkiksi Muropaketin testeissä hiljattain käyneet Samsung Galaxy A40- ja Huawei P Smart Z -mallit. 359 euron suositushinnalla voi puolestaan napata talteen niin ikään Muropaketin arvostelussa kehuja keränneen Motorolan One Hyperin.

Jos budjettia on varaa venyttää ylöspäin, ovat varteenotettavia valintoja esimerkiksi Motorolan toinen malli One Zoom ja Honor View 20. Myös vanhempia korkeamman keskiluokan tai jopa lippulaivaluokan malleja voi löytää alennusmyynneistä jo alle 400 eurolla.

Galaxy A51 on kuitenkin pätevä laite, joka pitää pintansa kilpailijoiden rinnalla. Kun laitteen ottaa ensimmäisenä käteen, huomio kiinnittyy sen suureen 6,5-tuuman Super AMOLED-näyttöön, jonka tarkkuus on 2400 x 1080 pikseliä. Tällöin pikselitiheys on 405 pikseliä tuumaa kohden.

Näyttö on korkeahko, sillä puhelimen kuvasuhde on 20:9, ja sen alle on sijoitettu optinen sormenjälkitunnistin. Näytön yläreunassa keskellä on reikä 32 megapikselin etukameraa varten.

Suorittimena Galaxy A51:ssä on Samsungin oma Exynos 9611. Sen suorituskyky jää testeissä monien muiden saman hintaluokan edustajien taakse, mutta arkikäytössä se tuntuu pitävän pintansa kohtalaisen hyvin.

Akun kapasiteetti on 4000 milliampeerituntia ja sitä voi ladata 15 watin teholla USB-C-liittimen kautta. Puhelimen taustapuoli on lasia, johon on painettu näyttävä kuvio. Takaa löytyy myös neloiskamera.

Keskusmuistia puhelimessa on mallista riippuen neljä, kuusi tai kahdeksan gigatavua, kun taas tallennustilan määrä vaihtelee 64 ja 128 gigatavun välillä. Testilaitteessa keskusmuistia oli neljä gigatavua ja sisäistä tallennustilaa 128 gigatavua.

Muropaketille saatu testilaite oli musta, muut Galaxy A51:n värivaihtoehdot ovat sininen ja valkoinen.

Tallennustilaa voi jatkaa microSD-muistikorttien avulla. Myös SIM-korttipaikkoja on kaksi. Puhelimen alareunasta löytyy myös 3,5 millimetrin kuulokeliitäntä, joka on jo kadonnut Samsungin kalliimmista lippulaivamalleista.

Samsung Galaxy A51:n käyttöjärjestelmänä toimii Android 10. Käyttöliittymänä nähdään Samsungin lippulaivoistakin tuttu One UI 2.0.

Puhelimen myyntipakkaus sisältää laturin ja ohjekirjan lisäksi nappikuulokkeet sekä edellä mainitun silikonikuoren. Nappikuulokkeiden laatu ei huimaa päätä, mutta hätätilassa ne soveltuvat esimerkiksi lenkkipolulle.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/testi-samsung-galaxy-a51-puhelin-loistava-naytto-tekee-puhelimesta-huokuttelevan-vaihtoehdon-keskiluokkaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Motorola Defy -puhelin on tehty kestämään rankkaakin käsittelyä

    Motorola Defy -puhelin on tehty kestämään rankkaakin käsittelyä

    Reippaampaan menoon suunnattuja puhelimia valmistava Bullitt on lähtenyt...
    IP68-luokitus
  • YouTube sai uuden ominaisuuden, jolla se ottaa askeleen kohti musiikin striimaussovelluksia

    YouTube sai uuden ominaisuuden, jolla se ottaa askeleen kohti musiikin striimaussovelluksia

    YouTuben mobiilisovellukseen on lisätty sekä iOS- että Android...
    Mobiiliuutiset
  • Huawei esitteli Band 4 -aktiivisuusrannekkeen

    Huawei esitteli Band 4 -aktiivisuusrannekkeen

    Honor esitteli taannoin Band 5i-nimisen aktiivisuusrannekkeen. Nyt Honorin...
    aktiivisuusrannekkeet
  • Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    USB Implementers Forum on julkistanut logot, jotka jaetaan...
    Mobiiliuutiset
  • Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja...
    Catalyst Black
  • Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    SquareTraden testien perusteella Samsung Galaxy S20 -perusmalli on...
    Mobiili
  • OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus 8 -mallistoon odotettiin ennalta OnePlus 8 ja...
    Mobiili
  • Vaurioiden välttämiseksi älypuhelinta ei kannata puhdistaa ihan miten tahansa

    Vaurioiden välttämiseksi älypuhelinta ei kannata puhdistaa ihan miten tahansa

    Puhelinta voi ajoittain olla tarpeen puhdistella, mutta senkin...
    alkoholi
  • Googlen Project Treble toimii – Android-versioiden käyttöönotto nopeutunut

    Googlen Project Treble toimii – Android-versioiden käyttöönotto nopeutunut

    Project Treble luotiin vuonna 2017 nopeuttamaan valmistajien siirtymistä...
    Android
  • LG:n lippulaivamalli G8X -puhelimesta on vuotanut uusia mallinnoksia – Audioliitäntä on säilymässä

    LG:n lippulaivamalli G8X -puhelimesta on vuotanut uusia mallinnoksia – Audioliitäntä on säilymässä

    LG esittelee näillä näkymin seuraavan lippulaivansa, G8X -puhelimen,...
    LG

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulo...
Huawein esimerkkikuvan perusteella tuleva P50 Pro ...
LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostet...
Jälleenmyyjän tutkimuksessa käytiin läpi PC-kompon...
Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12...

Tekniikka uutisia

  • Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Uudessa Moto G9 Power -puhelimessa on suurikapasiteettisen akun...
    Mobiili
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Vuotaneiden kuvien perusteella Samsung hyppää tänä vuonna Galaxy...
    Mobiili
  • Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Seesteinen Journey on julkaistu iOS-alustalle. Thatgamecompany-studion luomus Journey...
    ios-pelit
  • Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Tänään on julkaistu Suomen todelliset värit -väripaletti Pantonen...
    Mobiili
  • Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli uuden epix-älykellon. Safiirilasilla, titaanikellonkehällä ja AMOLED-näytöllä...
    Garmin
  • Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Täyslangattomat Grell TWS/1 -kuulokkeet tarjoavat enintään 45 tunnin...
    langattomat kuulokkeet
  • Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin käteen istuvalla, järkihintaisella puhelimella saa n...

    Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin käteen istuvalla, järkihintaisella puhelimella saa n...

    Kiinnostaako puhelin, joka istuu käteen hyvin, on yksinkertainen...
    21:9
  • Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Muropaketti vieraili Honor 8X:n julkaisutilaisuudessa Prahassa. Uusi puhelin innostaa maltillisella hinnallaan, isolla...
    android 8.0
  • Xiaomi julkisti päivitetyn Black Shark 2 -pelipuhelimen

    Xiaomi julkisti päivitetyn Black Shark 2 -pelipuhelimen

    Xiaomi on julkistanut uuden Black Shark 2 -pelipuhelimen...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • OnePlus 6T julkistetaan jo 29. päivä lokakuuta – Syynä Applen julkistustilaisuus

    OnePlus 6T julkistetaan jo 29. päivä lokakuuta – Syynä Applen julkistustilaisuus

    OnePlus on päättänyt julkistaa OnePlus 6T:n jo suunniteltua...
    Apple
  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • Huawei MatePad Pro -tabletin julkaisupäivä ilmeisesti tämän kuun lopussa

    Huawei MatePad Pro -tabletin julkaisupäivä ilmeisesti tämän kuun lopussa

    Tulossa olevassa Huawei MatePad Pro -tabletissa on ilmeisesti...
    Huawei

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme