Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

Posted on 6.9.2019

Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa. Sony piti kuitenkin linjansa, ja julkaisi puhelinmallistoonsa jopa odotetun uutuuslaitteen. Uusi Sony Xperia 5 -puhelin vastaa hyvin pitkälti isompaa Xperia 1 -mallia, mutta on kooltaan selvästi kompaktimpi.

Sony Xperia 5 -puhelin pitää sisällään liudan ominaisuuksia, joita odottaa lippulaivaluokan mallilta. Olemuksessa on paljon samaa kuin Muropaketin ensituntumissa olleessa Xperia 1 -puhelimessa. Leimallista kummallekin on 21:9-kuvasuhde, joka tekee puhelimesta tavallista pitkulaisemman. Tämä on lähinnä etu, sillä riittävän kokoinen ruutu mahtuu kapeampaan runkoon. Näin puhelin istuu miellyttävästi käteen.

Puhelimen ytimenä on Snapdragon 855 -mobiilisuoritin ja puhelin saa päivänvalon Android 9.0 -käyttöjärjestelmällä, joskin Android 10 -päivityskin on työn alla. Puhelimen akulla on kapasiteettia 3140 milliampeerituntia, eli vai noin 200 milliampeerituntia vähemmän kuin isoveljellä.

Uutuusmallissa on siis 21:9 -kuvasuhdetta noudattava, 6,1 tuuman Full HD+ OLED -näyttö. Pitkulainen kuvasuhde mahdollistaa Xperia 1:n tavoin kahden sovelluksen yhtäaikaiseen käytön.

Siinä missä isoveli nauttii 4K-näytöstä, on pikkuveli saanut tyytyä alhaisempaan resoluutioon. Käytännössä tämäkin tuntuu riittävän, sillä muut ominaisuudet ovat kunnossa. Pikkuveli tukee sekin HDR-remasterointiteknologiaa, ja näytön väritoisto onkin hyvällä tolalla. Näyttö tukeekin BT.2020:a, DCI-P3:a ja D65:ä. Messuoloissa nähtynä, ei näytössä ollut valittamista. Väritoisto on luonteva, joskin huippukirkkaus ei yltänyt aivan nykypuhelimien kärkipaikoille.

Xperia 5 sisältää kolmoiskameran, jossa jokaisessa kamerayksikössä on 12 megapikselin kenno ja kuvanvakain. Puhelimen 16 millimetrin kameralla voi ottaa laajakuvia, 26 millimetrin kamera on hyvä yleiskäyttöön, ja 52 millimetrin telekamera tuo kohteet hieman tavallista lähemmäksi. Jo Xperia 1:n kanssa käyttökelpoiseksi todettua kameratekniikkaa on nyt myös Xperia 5:ssä, joka on saanut vielä lisääkin Sony Alpha -sarjan kameroista tuttuja ominaisuuksia.

Uudella Xperia 5:llä voi ottaa jopa kymmenen ruutua sekunnissa Auto Focus ja Auto Exposure -seurannalla. Vähässä valossa f1.6-aukon ja 1,4 mikrometrin pikselien voi odottaa auttavan miellyttävän tarkkojen kuvien saamisessa.

Jo Xperia 1 -mallin myötä esiteltyjä CineAltan Cinema Pro -elokuvaominaisuuksia on edelleen parannettu, sillä nyt käyttäjä voi luoda useita eri projekteja, joilla on eri asetukset. Puhelin taipuu myös paremmin valkotasapainon, manuaalisen tarkennuksen ja äänitallennustasojen säätämiseen.

Xperia 5 sisältää valmistajan ”Smart connectivity” -toiminnon, joka analysoi WiFi-signaaleja ja ennustaa mahdollisia lähitulevaisuuden yhteysongelmia Sonyn Neural Network Libraries -toiminnon avulla. Älykäs yhteys kytkeytyy automaattisesti LTE-verkkoon, kun WiFi-yhteys on epävarma.

Puhelimen metallikehys on saanut molemmille puolille Gorilla Glass 6 -lasin. IP65 / IP68-sertifioitu vedenkestävyys takaa suojan komponenteille.

Xperia 5 tulee myyntiin neljässä elegantissa värissä: mustana, harmaana, sinisenä ja punaisena. Puhelin on kaupoissa lokakuussa 2019 suositushintaan 799 euroa. Ennakkotilauksia Sony Xperia 5:sta voi tehdä jo ensi viikosta alkaen paketoituna yhteen WF-1000XM3-vastamelukuulokkeiden kanssa.

Tekniset tiedot Sony Xperia 5

  • Hinta: 799 €
  • Muisti: 6 / 128 Gt (UFS, laajennettavissa microSDXC-kortilla enintään 512 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9.0 Pie
  • Suoritin: Snapdragon 855
  • Näyttö: 6,1″ FHD+ (HDR, OLED, 1080 x 2520, 21:9)
  • Etukamera: 12 MP (26 mm, f1.6, OIS/EIS) + 12 MP (16 mm, f2.4, OIS) + 12 MP (52 mm, F2.4, OIS/EIS)
  • Etukamera: 8 MP (f2.0)
  • Liitännät: USB-C (3.1)
  • Yhteydet: 802.11a/b/g/n/ac, GSM, GPRS/EDGE, LTE (4G) Cat19/Cat13, GPS + GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC
  • Akku: 3140 mAh (USB PD -pikalataus)
  • Mitat, paino: 158 x 68 x 8,2 mm, 164 g

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-sony-xperia-5-puhelin-huippuominaisuudet-hieman-pienemmissa-kuorissa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • iFixit vahvisti: Googlen Pixel 3 XL -mallista löytyy Samsungin valmistama AMOLED-näyttöpaneeli

    iFixit vahvisti: Googlen Pixel 3 XL -mallista löytyy Samsungin valmistama AMOLED-näyttöpaneeli

    iFixitin mukaan Googlen Pixel 3 XL -puhelimessa on...
    Google Pixel 3 XL
  • Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    PlayStation 4 -konsoleille viikonloppuna levinneeseen haittaviestiin kehitetään parhaillaan...
    Pelit
  • Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Aiemmin PC:lle, Nintendo Switchille, iOSille, Xbox Onelle ja...
    Dead Cells
  • Googlen Project Treble toimii – Android-versioiden käyttöönotto nopeutunut

    Googlen Project Treble toimii – Android-versioiden käyttöönotto nopeutunut

    Project Treble luotiin vuonna 2017 nopeuttamaan valmistajien siirtymistä...
    Android
  • Testissä OnePlus Buds Pro -kuulokkeet – Vastamelutoiminto ja hyvä äänenlaatu kilpailukykyisellä hinn...

    Testissä OnePlus Buds Pro -kuulokkeet – Vastamelutoiminto ja hyvä äänenlaatu kilpailukykyisellä hinn...

    OnePlus julkaisi viime kuussa uudet OnePlus Buds Pro...
    langattomat nappikuulokkeet
  • AMD vahvisti Zen 3- ja RDNA 2 -arkkitehtuurien julkaisun ensi vuodelle

    AMD vahvisti Zen 3- ja RDNA 2 -arkkitehtuurien julkaisun ensi vuodelle

    AMD:n mukaan uuden prosessoriarkkitehtuurin suunnittelutyö on valmistunut. Siihen...
    AMD
  • Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viimeisen viikon aikana on nähty useita uusia ja...
    Huawei
  • Huawein HarmonyOS 2 saavutti heti yhden merkkipaalun

    Huawein HarmonyOS 2 saavutti heti yhden merkkipaalun

    Huawei ei voi käyttää Yhdysvaltain pakotteiden vuoksi Googlen...
    HarmonyOS
  • Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen myydyin pelikonsoli. Sony...
    Pelikonsolit
  • Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli uuden epix-älykellon. Safiirilasilla, titaanikellonkehällä ja AMOLED-näytöllä...
    Garmin

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen...
Kuvavuodossa mahdollisesti
Nokia-merkkinen Android...
ZTE toi Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa myyn...
Samsung saattaa lisätä RGB-valoja Galaxy Z Fold 3 ...
Samsung Galaxy Watch4 -älykellosta vuoti virallise...

Tekniikka uutisia

  • Testi | Motorola Moto g100 5G -puhelin – Eroaa telakkaratkaisullaan tasaväkisessä keskiluokassa

    Testi | Motorola Moto g100 5G -puhelin – Eroaa telakkaratkaisullaan tasaväkisessä keskiluokassa

    Motorola toi Suomeen kevään puolella myytiin Moto g100...
    Mobiilitestit
  • Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer on esitellyt uuden Junglecat-nimisen peliohjaimen, joka ottaa...
    Mobiili
  • Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Vuodenvaihde lähestyy – ja samalla vuosikymmenen loppu. On...
    Apple
  • Googlen Gboard päivittyy ulkoisesti Material You -hengessä

    Googlen Gboard päivittyy ulkoisesti Material You -hengessä

    Googlen Gboard-näppäimistö saa uusia Material You -designiin pohjautuvia...
    Gboard
  • Kuluvan vuoden kolmannen neljänneksen ladatuin mobiilisovellus voi yllättää

    Kuluvan vuoden kolmannen neljänneksen ladatuin mobiilisovellus voi yllättää

    Vaikka Yhdysvallat on Trumpin johdolla yrittänyt sotia TikTokia...
    Mobiili
  • Samsung Galaxy S22 -mallistoa koskeva valtava vuoto ei jätä enää mitään arvailun varaan

    Samsung Galaxy S22 -mallistoa koskeva valtava vuoto ei jätä enää mitään arvailun varaan

    Tuoreet vuodot ovat paljastaneet kaiken tietämisen arvoisen Samsungin...
    Mobiiliuutiset
  • Lenovo esitteli suurikokoisella 6,95 tuuman näytöllä varustetun Tab V7:n

    Lenovo esitteli suurikokoisella 6,95 tuuman näytöllä varustetun Tab V7:n

    Lenovo on esitellyt MWC 2019 -messujen yhteydessä 6,95-tuumaisella...
    Lenovo
  • Viikon tekniikkauutiset: Suomalaismenestystä älypuhelimien ja ylikellotuksen saralla

    Viikon tekniikkauutiset: Suomalaismenestystä älypuhelimien ja ylikellotuksen saralla

    Kuluneen viikon aikana uutisoimme muun muassa siitä, kuinka...
    Mobiili
  • Nokian tulevasta Nokia 9.2 PureView -lippulaivamallista vuoti teknisiä tietoja – Tältä laite voisi n...

    Nokian tulevasta Nokia 9.2 PureView -lippulaivamallista vuoti teknisiä tietoja – Tältä laite voisi n...

    Ben Geskin on luonut HMD Globalin seuraavasta lippulaivamalli...
    Mobiili
  • Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Monista äänentoistotuotteista tunnettu Klipsch täyttää tänä vuonna 75...
    langattomat kuulokkeet

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samsung patentoi puhelimissa käytettävän erikoisen liikkuvan kamerakokonaisuuden

    Samsung patentoi puhelimissa käytettävän erikoisen liikkuvan kamerakokonaisuuden

    Samsung on patentoinut tavan, jolla puhelimien kameroissa voitaisiin...
    Mobiiliuutiset
  • OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    Jo pitkin syksyä huhuiltu ja tietovuodettu OnePlus 7T...
    Android 10
  • Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Tänään on julkaistu Suomen todelliset värit -väripaletti Pantonen...
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme