Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

Posted on 6.9.2019

Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa. Sony piti kuitenkin linjansa, ja julkaisi puhelinmallistoonsa jopa odotetun uutuuslaitteen. Uusi Sony Xperia 5 -puhelin vastaa hyvin pitkälti isompaa Xperia 1 -mallia, mutta on kooltaan selvästi kompaktimpi.

Sony Xperia 5 -puhelin pitää sisällään liudan ominaisuuksia, joita odottaa lippulaivaluokan mallilta. Olemuksessa on paljon samaa kuin Muropaketin ensituntumissa olleessa Xperia 1 -puhelimessa. Leimallista kummallekin on 21:9-kuvasuhde, joka tekee puhelimesta tavallista pitkulaisemman. Tämä on lähinnä etu, sillä riittävän kokoinen ruutu mahtuu kapeampaan runkoon. Näin puhelin istuu miellyttävästi käteen.

Puhelimen ytimenä on Snapdragon 855 -mobiilisuoritin ja puhelin saa päivänvalon Android 9.0 -käyttöjärjestelmällä, joskin Android 10 -päivityskin on työn alla. Puhelimen akulla on kapasiteettia 3140 milliampeerituntia, eli vai noin 200 milliampeerituntia vähemmän kuin isoveljellä.

Uutuusmallissa on siis 21:9 -kuvasuhdetta noudattava, 6,1 tuuman Full HD+ OLED -näyttö. Pitkulainen kuvasuhde mahdollistaa Xperia 1:n tavoin kahden sovelluksen yhtäaikaiseen käytön.

Siinä missä isoveli nauttii 4K-näytöstä, on pikkuveli saanut tyytyä alhaisempaan resoluutioon. Käytännössä tämäkin tuntuu riittävän, sillä muut ominaisuudet ovat kunnossa. Pikkuveli tukee sekin HDR-remasterointiteknologiaa, ja näytön väritoisto onkin hyvällä tolalla. Näyttö tukeekin BT.2020:a, DCI-P3:a ja D65:ä. Messuoloissa nähtynä, ei näytössä ollut valittamista. Väritoisto on luonteva, joskin huippukirkkaus ei yltänyt aivan nykypuhelimien kärkipaikoille.

Xperia 5 sisältää kolmoiskameran, jossa jokaisessa kamerayksikössä on 12 megapikselin kenno ja kuvanvakain. Puhelimen 16 millimetrin kameralla voi ottaa laajakuvia, 26 millimetrin kamera on hyvä yleiskäyttöön, ja 52 millimetrin telekamera tuo kohteet hieman tavallista lähemmäksi. Jo Xperia 1:n kanssa käyttökelpoiseksi todettua kameratekniikkaa on nyt myös Xperia 5:ssä, joka on saanut vielä lisääkin Sony Alpha -sarjan kameroista tuttuja ominaisuuksia.

Uudella Xperia 5:llä voi ottaa jopa kymmenen ruutua sekunnissa Auto Focus ja Auto Exposure -seurannalla. Vähässä valossa f1.6-aukon ja 1,4 mikrometrin pikselien voi odottaa auttavan miellyttävän tarkkojen kuvien saamisessa.

Jo Xperia 1 -mallin myötä esiteltyjä CineAltan Cinema Pro -elokuvaominaisuuksia on edelleen parannettu, sillä nyt käyttäjä voi luoda useita eri projekteja, joilla on eri asetukset. Puhelin taipuu myös paremmin valkotasapainon, manuaalisen tarkennuksen ja äänitallennustasojen säätämiseen.

Xperia 5 sisältää valmistajan ”Smart connectivity” -toiminnon, joka analysoi WiFi-signaaleja ja ennustaa mahdollisia lähitulevaisuuden yhteysongelmia Sonyn Neural Network Libraries -toiminnon avulla. Älykäs yhteys kytkeytyy automaattisesti LTE-verkkoon, kun WiFi-yhteys on epävarma.

Puhelimen metallikehys on saanut molemmille puolille Gorilla Glass 6 -lasin. IP65 / IP68-sertifioitu vedenkestävyys takaa suojan komponenteille.

Xperia 5 tulee myyntiin neljässä elegantissa värissä: mustana, harmaana, sinisenä ja punaisena. Puhelin on kaupoissa lokakuussa 2019 suositushintaan 799 euroa. Ennakkotilauksia Sony Xperia 5:sta voi tehdä jo ensi viikosta alkaen paketoituna yhteen WF-1000XM3-vastamelukuulokkeiden kanssa.

Tekniset tiedot Sony Xperia 5

  • Hinta: 799 €
  • Muisti: 6 / 128 Gt (UFS, laajennettavissa microSDXC-kortilla enintään 512 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9.0 Pie
  • Suoritin: Snapdragon 855
  • Näyttö: 6,1″ FHD+ (HDR, OLED, 1080 x 2520, 21:9)
  • Etukamera: 12 MP (26 mm, f1.6, OIS/EIS) + 12 MP (16 mm, f2.4, OIS) + 12 MP (52 mm, F2.4, OIS/EIS)
  • Etukamera: 8 MP (f2.0)
  • Liitännät: USB-C (3.1)
  • Yhteydet: 802.11a/b/g/n/ac, GSM, GPRS/EDGE, LTE (4G) Cat19/Cat13, GPS + GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC
  • Akku: 3140 mAh (USB PD -pikalataus)
  • Mitat, paino: 158 x 68 x 8,2 mm, 164 g

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-sony-xperia-5-puhelin-huippuominaisuudet-hieman-pienemmissa-kuorissa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensituntuma: Samsung Galaxy Note10 ja Galaxy Note10+ -puhelimet – Kynälle lisää toimintoja ja sisäll...

    Ensituntuma: Samsung Galaxy Note10 ja Galaxy Note10+ -puhelimet – Kynälle lisää toimintoja ja sisäll...

    Muropaketti pääsi kurkistamaan Samsungin uusia tehopakkauksia eli Galaxy...
    android 9.0
  • Apple Watch SE -älykelloja vaivaa vakava ylikuumenemisongelma – Voi aiheuttaa käyttäjälle vammoja

    Apple Watch SE -älykelloja vaivaa vakava ylikuumenemisongelma – Voi aiheuttaa käyttäjälle vammoja

    Apple Watch SE:n omistajat ovat raportoineen vakavasta ylikuumenemisongelmasta,...
    Apple
  • Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Wedbush Securitiesille työskentelevän analyytikko Michael Pachterin mukaan Sony...
    E3 2019
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset
  • PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ovat uuden konsolin parhaat pelit ja mitä on jäänyt k...

    PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ovat uuden konsolin parhaat pelit ja mitä on jäänyt k...

    Sonyn uutuuskonsolia ei ole vieläkään helppoa saada käsiinsä,...
    DualSense
  • Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Harva menopeli on yhtä kiva kesäkapistus kuin sähköpotkulauta....
    Mobiili
  • Myös Samsung Galaxy S11e -puhelinmallista vuoti mallinnoksia – Tasainen näyttö jää historiaan

    Myös Samsung Galaxy S11e -puhelinmallista vuoti mallinnoksia – Tasainen näyttö jää historiaan

    Samsungin edullisimmasta Galaxy S11 -malliston jäsenestä, Galaxy S11e:stä,...
    Mobiili
  • Xiaomi esitteli uudet Mi Air 2S -kuulokkeet, joiden esikuva jättää hyvin vähän arvailun varaa

    Xiaomi esitteli uudet Mi Air 2S -kuulokkeet, joiden esikuva jättää hyvin vähän arvailun varaa

    Xiaomin uudet täysin langattomat Mi Air 2S -nappikuulokeet...
    langattomat kuulokkeet
  • Xiaomi julkisti päivitetyn Black Shark 2 -pelipuhelimen

    Xiaomi julkisti päivitetyn Black Shark 2 -pelipuhelimen

    Xiaomi on julkistanut uuden Black Shark 2 -pelipuhelimen...
    Mobiili
  • Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Eräs pelialaa analysoiva ammattilainen on todennut, että Sony...
    Microsoft

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galax...
Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit ...
HMD Global esitteli virallisesti uuden
Nokia T20 -...
Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutu...
Spotifyllä on jo yli 200 miljoonaa aktiivista käyt...

Tekniikka uutisia

  • OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus 8 -mallistoon odotettiin ennalta OnePlus 8 ja...
    Mobiili
  • Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    PlayStation 5:n julkaisuun on Euroopassa vielä melkein kaksi...
    Peliartikkelit
  • Obsbot Me -älypuhelinjalusta osaa seurata kuvauskohdettaan automaattisesti

    Obsbot Me -älypuhelinjalusta osaa seurata kuvauskohdettaan automaattisesti

    Obsbot Me on kolmijalkainen ja motorisoitu älypuhelinjalusta, jota...
    henkilökuvaus
  • Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Laadukkaat langattomat nappikuulokkeet ovat monen arkipäivän ilo. Niitä...
    Bluetooth 5.0
  • Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    SquareTraden testien perusteella Samsung Galaxy S20 -perusmalli on...
    Mobiili
  • PS Plussan tilaajien kesäkuun pelipaketti sisältää Borderlandsiä ja Sonic

    PS Plussan tilaajien kesäkuun pelipaketti sisältää Borderlandsiä ja Sonic

    Sony on julkistanut kesäkuun PS Plus -pelipaketin, joka...
    Borderlands
  • Honor Play 4 Pro -puhelimesta vuoti kuvia ja teknisiä tietoja

    Honor Play 4 Pro -puhelimesta vuoti kuvia ja teknisiä tietoja

    Honorin tulevasta Play 4 Pro -mallista on vuotanut...
    Honor
  • Testi: Sony Xperia 1 II -puhelin – Huippuluokan näyttö ja mainio kamera

    Testi: Sony Xperia 1 II -puhelin – Huippuluokan näyttö ja mainio kamera

    Tänä vuonna lippulaivaluokassa on valinnanvaraa enemmän kuin ikinä...
    4K
  • Teini-ikäiset tekijät pidätettiin epäiltyinä Twitterin taannoisesta hakkeroinnista

    Teini-ikäiset tekijät pidätettiin epäiltyinä Twitterin taannoisesta hakkeroinnista

    Twitterissä levisi taannoin eri julkisuuden henkilöiden, kuten Elon...
    hakkerit
  • Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung on jo ehtinyt kunnostautua taittuvan laitteen myyntiin...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • Huhu: Huawei Mate 30 Pro sisältää Kirin 985 -suorittimen ja 55 watin pikalatauksen

    Huhu: Huawei Mate 30 Pro sisältää Kirin 985 -suorittimen ja 55 watin pikalatauksen

    Huawei esitteli keväiset P30 ja P30 Pro -huippumallinsa...
    Huawei
  • Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä on nähty hieman vähemmän suorituskykyinen...
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme