Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

Posted on 6.9.2019

Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa. Sony piti kuitenkin linjansa, ja julkaisi puhelinmallistoonsa jopa odotetun uutuuslaitteen. Uusi Sony Xperia 5 -puhelin vastaa hyvin pitkälti isompaa Xperia 1 -mallia, mutta on kooltaan selvästi kompaktimpi.

Sony Xperia 5 -puhelin pitää sisällään liudan ominaisuuksia, joita odottaa lippulaivaluokan mallilta. Olemuksessa on paljon samaa kuin Muropaketin ensituntumissa olleessa Xperia 1 -puhelimessa. Leimallista kummallekin on 21:9-kuvasuhde, joka tekee puhelimesta tavallista pitkulaisemman. Tämä on lähinnä etu, sillä riittävän kokoinen ruutu mahtuu kapeampaan runkoon. Näin puhelin istuu miellyttävästi käteen.

Puhelimen ytimenä on Snapdragon 855 -mobiilisuoritin ja puhelin saa päivänvalon Android 9.0 -käyttöjärjestelmällä, joskin Android 10 -päivityskin on työn alla. Puhelimen akulla on kapasiteettia 3140 milliampeerituntia, eli vai noin 200 milliampeerituntia vähemmän kuin isoveljellä.

Uutuusmallissa on siis 21:9 -kuvasuhdetta noudattava, 6,1 tuuman Full HD+ OLED -näyttö. Pitkulainen kuvasuhde mahdollistaa Xperia 1:n tavoin kahden sovelluksen yhtäaikaiseen käytön.

Siinä missä isoveli nauttii 4K-näytöstä, on pikkuveli saanut tyytyä alhaisempaan resoluutioon. Käytännössä tämäkin tuntuu riittävän, sillä muut ominaisuudet ovat kunnossa. Pikkuveli tukee sekin HDR-remasterointiteknologiaa, ja näytön väritoisto onkin hyvällä tolalla. Näyttö tukeekin BT.2020:a, DCI-P3:a ja D65:ä. Messuoloissa nähtynä, ei näytössä ollut valittamista. Väritoisto on luonteva, joskin huippukirkkaus ei yltänyt aivan nykypuhelimien kärkipaikoille.

Xperia 5 sisältää kolmoiskameran, jossa jokaisessa kamerayksikössä on 12 megapikselin kenno ja kuvanvakain. Puhelimen 16 millimetrin kameralla voi ottaa laajakuvia, 26 millimetrin kamera on hyvä yleiskäyttöön, ja 52 millimetrin telekamera tuo kohteet hieman tavallista lähemmäksi. Jo Xperia 1:n kanssa käyttökelpoiseksi todettua kameratekniikkaa on nyt myös Xperia 5:ssä, joka on saanut vielä lisääkin Sony Alpha -sarjan kameroista tuttuja ominaisuuksia.

Uudella Xperia 5:llä voi ottaa jopa kymmenen ruutua sekunnissa Auto Focus ja Auto Exposure -seurannalla. Vähässä valossa f1.6-aukon ja 1,4 mikrometrin pikselien voi odottaa auttavan miellyttävän tarkkojen kuvien saamisessa.

Jo Xperia 1 -mallin myötä esiteltyjä CineAltan Cinema Pro -elokuvaominaisuuksia on edelleen parannettu, sillä nyt käyttäjä voi luoda useita eri projekteja, joilla on eri asetukset. Puhelin taipuu myös paremmin valkotasapainon, manuaalisen tarkennuksen ja äänitallennustasojen säätämiseen.

Xperia 5 sisältää valmistajan ”Smart connectivity” -toiminnon, joka analysoi WiFi-signaaleja ja ennustaa mahdollisia lähitulevaisuuden yhteysongelmia Sonyn Neural Network Libraries -toiminnon avulla. Älykäs yhteys kytkeytyy automaattisesti LTE-verkkoon, kun WiFi-yhteys on epävarma.

Puhelimen metallikehys on saanut molemmille puolille Gorilla Glass 6 -lasin. IP65 / IP68-sertifioitu vedenkestävyys takaa suojan komponenteille.

Xperia 5 tulee myyntiin neljässä elegantissa värissä: mustana, harmaana, sinisenä ja punaisena. Puhelin on kaupoissa lokakuussa 2019 suositushintaan 799 euroa. Ennakkotilauksia Sony Xperia 5:sta voi tehdä jo ensi viikosta alkaen paketoituna yhteen WF-1000XM3-vastamelukuulokkeiden kanssa.

Tekniset tiedot Sony Xperia 5

  • Hinta: 799 €
  • Muisti: 6 / 128 Gt (UFS, laajennettavissa microSDXC-kortilla enintään 512 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9.0 Pie
  • Suoritin: Snapdragon 855
  • Näyttö: 6,1″ FHD+ (HDR, OLED, 1080 x 2520, 21:9)
  • Etukamera: 12 MP (26 mm, f1.6, OIS/EIS) + 12 MP (16 mm, f2.4, OIS) + 12 MP (52 mm, F2.4, OIS/EIS)
  • Etukamera: 8 MP (f2.0)
  • Liitännät: USB-C (3.1)
  • Yhteydet: 802.11a/b/g/n/ac, GSM, GPRS/EDGE, LTE (4G) Cat19/Cat13, GPS + GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC
  • Akku: 3140 mAh (USB PD -pikalataus)
  • Mitat, paino: 158 x 68 x 8,2 mm, 164 g

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-sony-xperia-5-puhelin-huippuominaisuudet-hieman-pienemmissa-kuorissa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Applen malliston huipulle asettuva iPhone 13 Pro Max...
    Apple
  • Viikon tekniikkauutiset: Suomalaismenestystä älypuhelimien ja ylikellotuksen saralla

    Viikon tekniikkauutiset: Suomalaismenestystä älypuhelimien ja ylikellotuksen saralla

    Kuluneen viikon aikana uutisoimme muun muassa siitä, kuinka...
    Mobiili
  • Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    SlashLeaks on julkaissut ensimmäisen, ilmeisesti virallisen renderöinnin tulevasta...
    Mobiili
  • Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Laadukkaat langattomat nappikuulokkeet ovat monen arkipäivän ilo. Niitä...
    Bluetooth 5.0
  • Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    SquareTraden testien perusteella Samsung Galaxy S20 -perusmalli on...
    Mobiili
  • Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nokia 7.2 -puhelin on näyttävä ja hienostunut, muttei...

    Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nokia 7.2 -puhelin on näyttävä ja hienostunut, muttei...

    HMD Global julkaisi uusia tuotteitaan virallisesti 5. päivä...
    Android 10
  • Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Apple Watch on nyt nimensä mukaisesti siirtynyt viidenteen...
    Apple
  • PS Plussan tilaajien kesäkuun pelipaketti sisältää Borderlandsiä ja Sonic

    PS Plussan tilaajien kesäkuun pelipaketti sisältää Borderlandsiä ja Sonic

    Sony on julkistanut kesäkuun PS Plus -pelipaketin, joka...
    Borderlands
  • Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    PlayStation 4 -konsoleille viikonloppuna levinneeseen haittaviestiin kehitetään parhaillaan...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

WhatsApp julkisti odotetun toiminnon: pikaviestejä...
Moto G8 Plus -puhelimesta vuoti kuvia ja teknisiä ...
Nokia 2 ei tule saamaan Android 9 Pie -päivitystä...
Motorolalta uusia Moto Mods -lisätarvikkeita Moto ...
Huhujen mukaan Sony kehittää jo nyt Snapdragon 865...

Tekniikka uutisia

  • Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Taittuvanäyttöinen Samsung Galaxy Fold -puhelin julkistettiin jo alkuvuodesta....
    Mobiili
  • Sony julkisti neljä upean väristä DualShock 4 -peliohjainta

    Sony julkisti neljä upean väristä DualShock 4 -peliohjainta

    PlayStation 4:n DualShock 4 -peliohjainten mallisto laajenee syksyllä...
    DualShock 4
  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • Huawein HarmonyOS 2 saavutti heti yhden merkkipaalun

    Huawein HarmonyOS 2 saavutti heti yhden merkkipaalun

    Huawei ei voi käyttää Yhdysvaltain pakotteiden vuoksi Googlen...
    HarmonyOS
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    PlayStation 4 -konsoleille viikonloppuna levinneeseen haittaviestiin kehitetään parhaillaan...
    Pelit
  • OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus esittelee OnePlus 7T -mallistonsa virallisesti vasta lokakuun...
    Mobiili
  • OnePlus Nord 2 CE -mallista vuoti mallinnoksia, jotka paljastavat ”Ivanin” ulkonäön

    OnePlus Nord 2 CE -mallista vuoti mallinnoksia, jotka paljastavat ”Ivanin” ulkonäön

    Uusien vuotokuvien perusteella OnePlus Nord 2 CE muistuttaa...
    Mobiiliuutiset
  • Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Muropaketti vieraili Honor 8X:n julkaisutilaisuudessa Prahassa. Uusi puhelin innostaa maltillisella hinnallaan, isolla...
    android 8.0

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Näin hyvin LG G8 ThinQ -puhelin kestää fyysistä kuritusta

    Näin hyvin LG G8 ThinQ -puhelin kestää fyysistä kuritusta

    JerryRigEverything on ottanut tuttuun puhelimien fyysistä kestävyyttä testaavaan...
    JerryRigEverything
  • Asus ROG Phone III -mallin tekniset tiedot vuotivat julkisuuteen – Tarjolla älytön määrä keskusmuist...

    Asus ROG Phone III -mallin tekniset tiedot vuotivat julkisuuteen – Tarjolla älytön määrä keskusmuist...

    ASUS ROG Phone III tulee teknisten ominaisuuksiensa puolesta...
    Asus
  • HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global on laajentanut peruspuhelimiensa valikoimaa uusilla Nokia...
    HMD Global

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme