Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

Posted on 6.9.2019

Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa. Sony piti kuitenkin linjansa, ja julkaisi puhelinmallistoonsa jopa odotetun uutuuslaitteen. Uusi Sony Xperia 5 -puhelin vastaa hyvin pitkälti isompaa Xperia 1 -mallia, mutta on kooltaan selvästi kompaktimpi.

Sony Xperia 5 -puhelin pitää sisällään liudan ominaisuuksia, joita odottaa lippulaivaluokan mallilta. Olemuksessa on paljon samaa kuin Muropaketin ensituntumissa olleessa Xperia 1 -puhelimessa. Leimallista kummallekin on 21:9-kuvasuhde, joka tekee puhelimesta tavallista pitkulaisemman. Tämä on lähinnä etu, sillä riittävän kokoinen ruutu mahtuu kapeampaan runkoon. Näin puhelin istuu miellyttävästi käteen.

Puhelimen ytimenä on Snapdragon 855 -mobiilisuoritin ja puhelin saa päivänvalon Android 9.0 -käyttöjärjestelmällä, joskin Android 10 -päivityskin on työn alla. Puhelimen akulla on kapasiteettia 3140 milliampeerituntia, eli vai noin 200 milliampeerituntia vähemmän kuin isoveljellä.

Uutuusmallissa on siis 21:9 -kuvasuhdetta noudattava, 6,1 tuuman Full HD+ OLED -näyttö. Pitkulainen kuvasuhde mahdollistaa Xperia 1:n tavoin kahden sovelluksen yhtäaikaiseen käytön.

Siinä missä isoveli nauttii 4K-näytöstä, on pikkuveli saanut tyytyä alhaisempaan resoluutioon. Käytännössä tämäkin tuntuu riittävän, sillä muut ominaisuudet ovat kunnossa. Pikkuveli tukee sekin HDR-remasterointiteknologiaa, ja näytön väritoisto onkin hyvällä tolalla. Näyttö tukeekin BT.2020:a, DCI-P3:a ja D65:ä. Messuoloissa nähtynä, ei näytössä ollut valittamista. Väritoisto on luonteva, joskin huippukirkkaus ei yltänyt aivan nykypuhelimien kärkipaikoille.

Xperia 5 sisältää kolmoiskameran, jossa jokaisessa kamerayksikössä on 12 megapikselin kenno ja kuvanvakain. Puhelimen 16 millimetrin kameralla voi ottaa laajakuvia, 26 millimetrin kamera on hyvä yleiskäyttöön, ja 52 millimetrin telekamera tuo kohteet hieman tavallista lähemmäksi. Jo Xperia 1:n kanssa käyttökelpoiseksi todettua kameratekniikkaa on nyt myös Xperia 5:ssä, joka on saanut vielä lisääkin Sony Alpha -sarjan kameroista tuttuja ominaisuuksia.

Uudella Xperia 5:llä voi ottaa jopa kymmenen ruutua sekunnissa Auto Focus ja Auto Exposure -seurannalla. Vähässä valossa f1.6-aukon ja 1,4 mikrometrin pikselien voi odottaa auttavan miellyttävän tarkkojen kuvien saamisessa.

Jo Xperia 1 -mallin myötä esiteltyjä CineAltan Cinema Pro -elokuvaominaisuuksia on edelleen parannettu, sillä nyt käyttäjä voi luoda useita eri projekteja, joilla on eri asetukset. Puhelin taipuu myös paremmin valkotasapainon, manuaalisen tarkennuksen ja äänitallennustasojen säätämiseen.

Xperia 5 sisältää valmistajan ”Smart connectivity” -toiminnon, joka analysoi WiFi-signaaleja ja ennustaa mahdollisia lähitulevaisuuden yhteysongelmia Sonyn Neural Network Libraries -toiminnon avulla. Älykäs yhteys kytkeytyy automaattisesti LTE-verkkoon, kun WiFi-yhteys on epävarma.

Puhelimen metallikehys on saanut molemmille puolille Gorilla Glass 6 -lasin. IP65 / IP68-sertifioitu vedenkestävyys takaa suojan komponenteille.

Xperia 5 tulee myyntiin neljässä elegantissa värissä: mustana, harmaana, sinisenä ja punaisena. Puhelin on kaupoissa lokakuussa 2019 suositushintaan 799 euroa. Ennakkotilauksia Sony Xperia 5:sta voi tehdä jo ensi viikosta alkaen paketoituna yhteen WF-1000XM3-vastamelukuulokkeiden kanssa.

Tekniset tiedot Sony Xperia 5

  • Hinta: 799 €
  • Muisti: 6 / 128 Gt (UFS, laajennettavissa microSDXC-kortilla enintään 512 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9.0 Pie
  • Suoritin: Snapdragon 855
  • Näyttö: 6,1″ FHD+ (HDR, OLED, 1080 x 2520, 21:9)
  • Etukamera: 12 MP (26 mm, f1.6, OIS/EIS) + 12 MP (16 mm, f2.4, OIS) + 12 MP (52 mm, F2.4, OIS/EIS)
  • Etukamera: 8 MP (f2.0)
  • Liitännät: USB-C (3.1)
  • Yhteydet: 802.11a/b/g/n/ac, GSM, GPRS/EDGE, LTE (4G) Cat19/Cat13, GPS + GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC
  • Akku: 3140 mAh (USB PD -pikalataus)
  • Mitat, paino: 158 x 68 x 8,2 mm, 164 g

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-sony-xperia-5-puhelin-huippuominaisuudet-hieman-pienemmissa-kuorissa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tältä Essential Phone 2 olisi näyttänyt, jos yhtiö ei olisi lopettanut toimintaansa

    Tältä Essential Phone 2 olisi näyttänyt, jos yhtiö ei olisi lopettanut toimintaansa

    Androidin kehittäjänä tunnetun Andy Rubinin perustama Essential ehti...
    essential
  • Ainakin näitä Android Q -ominaisuuksia monet odottavat

    Ainakin näitä Android Q -ominaisuuksia monet odottavat

    Googlen tuleva Android Q -käyttöjärjestelmäversio on jo betatestauksessa....
    Android Q
  • Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Uudet vuotokuvat esittelevät miltä HMD Globalin tuleva Nokia...
    HMD Global
  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • Samsung saattaa lisätä RGB-valoja Galaxy Z Fold 3 -malliin

    Samsung saattaa lisätä RGB-valoja Galaxy Z Fold 3 -malliin

    Samsung julkaisi Galaxy Z Fold 2 -mallin vasta...
    Mobiili
  • Testi: Samsung Galaxy S20 Ultra -puhelin – Kaikkea vähän enemmän, jotain jo liikaakin

    Testi: Samsung Galaxy S20 Ultra -puhelin – Kaikkea vähän enemmän, jotain jo liikaakin

    Odotukset Samsungin puhelimien uutta huippumallia kohtaan ovat aina...
    Android 10
  • Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Monet käyttävät tablettia nimenomaan erilaisten viihdesisältöjen nauttimiseen. Juuri...
    android-tabletit
  • Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja...
    Catalyst Black
  • Samsung Galaxy S10 ei tunnu tietävän milloin se on käyttäjän taskussa

    Samsung Galaxy S10 ei tunnu tietävän milloin se on käyttäjän taskussa

    Käyttäjäraporttien perusteella Samsung Galaxy S10 -malleista löytyvän etäisyysanturin...
    Mobiili
  • Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli eilen Galaxy Z Flip ja Galaxy...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Motorolan väitetty vuoden 2017 Moto X -älypuhelin ...
Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden O...
Destroy All Humans 2:n remake on poistetun twiitin...
Testi | Motorola Moto g100 5G -puhelin – Eroaa tel...
Honor X20 -puhelin julkistetaan vasta ensi viikoll...

Tekniikka uutisia

  • Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Apple on onnistunut pitämään uusien iPhone-mallien julkaisun kiinnostavana...
    Apple
  • Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys Canalysis uskoo 5G-laitteiden suosion ohittavan 4G:n vuonna...
    5G-yhteydet
  • Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Sony on hankkinut patentin toiminnolle, joka saatetaan nähdä...
    Pelit
  • LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostetussa kameratestissä kauas lippulaivojen kärjestä

    LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostetussa kameratestissä kauas lippulaivojen kärjestä

    Arvostettu testisivusto DXOMark on testannut LG:n tuoreen lippulaivamalli...
    dxomark
  • Huawei julkisti myös FreeBuds 4 -kuulokkeet – melunvaimennus mukautuu olosuhteisiin ja myös korvien ...

    Huawei julkisti myös FreeBuds 4 -kuulokkeet – melunvaimennus mukautuu olosuhteisiin ja myös korvien ...

    Huawei julkisti uuden älykellon lisäksi myös uudet FreeBuds...
    Huawei
  • Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    USB Implementers Forum on julkistanut logot, jotka jaetaan...
    Mobiiliuutiset
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft
  • Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Vuotaneiden kuvien perusteella Samsung hyppää tänä vuonna Galaxy...
    Mobiili
  • Ensituntuma: Samsung Galaxy Note10 ja Galaxy Note10+ -puhelimet – Kynälle lisää toimintoja ja sisäll...

    Ensituntuma: Samsung Galaxy Note10 ja Galaxy Note10+ -puhelimet – Kynälle lisää toimintoja ja sisäll...

    Muropaketti pääsi kurkistamaan Samsungin uusia tehopakkauksia eli Galaxy...
    android 9.0
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut

    Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut

    Samsung on vastannut verkossa leviäviin huhuihin, joiden mukaan yhtiön lippulaivapuhelimet hyödyntäisivät kyseenalaista kikkaa kuutamosta otettuihin kuviin. Sosiaalisessa mediassa ja keskustelupalstoilla on aikaisemmin levinnyt kuvia, joissa valmista...
    Mobiiliuutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tältä Essential Phone 2 olisi näyttänyt, jos yhtiö ei olisi lopettanut toimintaansa

    Tältä Essential Phone 2 olisi näyttänyt, jos yhtiö ei olisi lopettanut toimintaansa

    Androidin kehittäjänä tunnetun Andy Rubinin perustama Essential ehti...
    essential
  • Samsungin seuraavasta taittuvanäyttöisestä puhelimesta vuoti kuvia

    Samsungin seuraavasta taittuvanäyttöisestä puhelimesta vuoti kuvia

    Samsungin seuraava taittuvanäyttöinen puhelin tulee useiden huhujen perusteella...
    Mobiili
  • Destroy All Humans 2:n remake on poistetun twiitin perusteella todellisuutta jo pian

    Destroy All Humans 2:n remake on poistetun twiitin perusteella todellisuutta jo pian

    THQ Nordic julkistaa todennäköisesti myöhemmin tällä viikolla Destroy...
    Destroy All Humans

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme