Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

Posted on 6.9.2019

Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa. Sony piti kuitenkin linjansa, ja julkaisi puhelinmallistoonsa jopa odotetun uutuuslaitteen. Uusi Sony Xperia 5 -puhelin vastaa hyvin pitkälti isompaa Xperia 1 -mallia, mutta on kooltaan selvästi kompaktimpi.

Sony Xperia 5 -puhelin pitää sisällään liudan ominaisuuksia, joita odottaa lippulaivaluokan mallilta. Olemuksessa on paljon samaa kuin Muropaketin ensituntumissa olleessa Xperia 1 -puhelimessa. Leimallista kummallekin on 21:9-kuvasuhde, joka tekee puhelimesta tavallista pitkulaisemman. Tämä on lähinnä etu, sillä riittävän kokoinen ruutu mahtuu kapeampaan runkoon. Näin puhelin istuu miellyttävästi käteen.

Puhelimen ytimenä on Snapdragon 855 -mobiilisuoritin ja puhelin saa päivänvalon Android 9.0 -käyttöjärjestelmällä, joskin Android 10 -päivityskin on työn alla. Puhelimen akulla on kapasiteettia 3140 milliampeerituntia, eli vai noin 200 milliampeerituntia vähemmän kuin isoveljellä.

Uutuusmallissa on siis 21:9 -kuvasuhdetta noudattava, 6,1 tuuman Full HD+ OLED -näyttö. Pitkulainen kuvasuhde mahdollistaa Xperia 1:n tavoin kahden sovelluksen yhtäaikaiseen käytön.

Siinä missä isoveli nauttii 4K-näytöstä, on pikkuveli saanut tyytyä alhaisempaan resoluutioon. Käytännössä tämäkin tuntuu riittävän, sillä muut ominaisuudet ovat kunnossa. Pikkuveli tukee sekin HDR-remasterointiteknologiaa, ja näytön väritoisto onkin hyvällä tolalla. Näyttö tukeekin BT.2020:a, DCI-P3:a ja D65:ä. Messuoloissa nähtynä, ei näytössä ollut valittamista. Väritoisto on luonteva, joskin huippukirkkaus ei yltänyt aivan nykypuhelimien kärkipaikoille.

Xperia 5 sisältää kolmoiskameran, jossa jokaisessa kamerayksikössä on 12 megapikselin kenno ja kuvanvakain. Puhelimen 16 millimetrin kameralla voi ottaa laajakuvia, 26 millimetrin kamera on hyvä yleiskäyttöön, ja 52 millimetrin telekamera tuo kohteet hieman tavallista lähemmäksi. Jo Xperia 1:n kanssa käyttökelpoiseksi todettua kameratekniikkaa on nyt myös Xperia 5:ssä, joka on saanut vielä lisääkin Sony Alpha -sarjan kameroista tuttuja ominaisuuksia.

Uudella Xperia 5:llä voi ottaa jopa kymmenen ruutua sekunnissa Auto Focus ja Auto Exposure -seurannalla. Vähässä valossa f1.6-aukon ja 1,4 mikrometrin pikselien voi odottaa auttavan miellyttävän tarkkojen kuvien saamisessa.

Jo Xperia 1 -mallin myötä esiteltyjä CineAltan Cinema Pro -elokuvaominaisuuksia on edelleen parannettu, sillä nyt käyttäjä voi luoda useita eri projekteja, joilla on eri asetukset. Puhelin taipuu myös paremmin valkotasapainon, manuaalisen tarkennuksen ja äänitallennustasojen säätämiseen.

Xperia 5 sisältää valmistajan ”Smart connectivity” -toiminnon, joka analysoi WiFi-signaaleja ja ennustaa mahdollisia lähitulevaisuuden yhteysongelmia Sonyn Neural Network Libraries -toiminnon avulla. Älykäs yhteys kytkeytyy automaattisesti LTE-verkkoon, kun WiFi-yhteys on epävarma.

Puhelimen metallikehys on saanut molemmille puolille Gorilla Glass 6 -lasin. IP65 / IP68-sertifioitu vedenkestävyys takaa suojan komponenteille.

Xperia 5 tulee myyntiin neljässä elegantissa värissä: mustana, harmaana, sinisenä ja punaisena. Puhelin on kaupoissa lokakuussa 2019 suositushintaan 799 euroa. Ennakkotilauksia Sony Xperia 5:sta voi tehdä jo ensi viikosta alkaen paketoituna yhteen WF-1000XM3-vastamelukuulokkeiden kanssa.

Tekniset tiedot Sony Xperia 5

  • Hinta: 799 €
  • Muisti: 6 / 128 Gt (UFS, laajennettavissa microSDXC-kortilla enintään 512 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9.0 Pie
  • Suoritin: Snapdragon 855
  • Näyttö: 6,1″ FHD+ (HDR, OLED, 1080 x 2520, 21:9)
  • Etukamera: 12 MP (26 mm, f1.6, OIS/EIS) + 12 MP (16 mm, f2.4, OIS) + 12 MP (52 mm, F2.4, OIS/EIS)
  • Etukamera: 8 MP (f2.0)
  • Liitännät: USB-C (3.1)
  • Yhteydet: 802.11a/b/g/n/ac, GSM, GPRS/EDGE, LTE (4G) Cat19/Cat13, GPS + GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC
  • Akku: 3140 mAh (USB PD -pikalataus)
  • Mitat, paino: 158 x 68 x 8,2 mm, 164 g

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-sony-xperia-5-puhelin-huippuominaisuudet-hieman-pienemmissa-kuorissa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • LG:n lippulaivamalli G8X -puhelimesta on vuotanut uusia mallinnoksia – Audioliitäntä on säilymässä

    LG:n lippulaivamalli G8X -puhelimesta on vuotanut uusia mallinnoksia – Audioliitäntä on säilymässä

    LG esittelee näillä näkymin seuraavan lippulaivansa, G8X -puhelimen,...
    LG
  • Ensituntuma: Samsung Galaxy Note10 ja Galaxy Note10+ -puhelimet – Kynälle lisää toimintoja ja sisäll...

    Ensituntuma: Samsung Galaxy Note10 ja Galaxy Note10+ -puhelimet – Kynälle lisää toimintoja ja sisäll...

    Muropaketti pääsi kurkistamaan Samsungin uusia tehopakkauksia eli Galaxy...
    android 9.0
  • WhatsApp julkisti odotetun toiminnon: pikaviestejä voi nyt lähettää usealta eri laitteelta ilman puh...

    WhatsApp julkisti odotetun toiminnon: pikaviestejä voi nyt lähettää usealta eri laitteelta ilman puh...

    WhatsApp on tukenut aiemminkin työpöytä- ja web-sovelluksien kautta...
    Mobiiliuutiset
  • Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Tietoturvatutkija Jeremiah Fowler kertoi WebsitePlanet-sivustolla, että 61 miljoonan...
    Fitbit
  • Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    SquareTraden testien perusteella Samsung Galaxy S20 -perusmalli on...
    Mobiili
  • Motorola Moto E7 Plus- ja Moto G9 Plus -puhelinmalleista vuoti uusia mallinnoksia

    Motorola Moto E7 Plus- ja Moto G9 Plus -puhelinmalleista vuoti uusia mallinnoksia

    Mobiilivuotaja Evan Blass on jakanut Twitterin kautta mallinnoksia...
    Mobiili
  • Ainakin näitä Android Q -ominaisuuksia monet odottavat

    Ainakin näitä Android Q -ominaisuuksia monet odottavat

    Googlen tuleva Android Q -käyttöjärjestelmäversio on jo betatestauksessa....
    Android Q
  • Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys Canalysis uskoo 5G-laitteiden suosion ohittavan 4G:n vuonna...
    5G-yhteydet
  • Sony julkisti neljä upean väristä DualShock 4 -peliohjainta

    Sony julkisti neljä upean väristä DualShock 4 -peliohjainta

    PlayStation 4:n DualShock 4 -peliohjainten mallisto laajenee syksyllä...
    DualShock 4
  • OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    Android 12 -käyttöjärjestelmäversioon perustuvassa OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmässä käytetään...
    Android 12

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Huawein esimerkkikuvan perusteella tuleva P50 Pro ...
Testi: Samsung Galaxy S20 Ultra -puhelin – Kaikkea...
Facebook sovellus päivittyi uudella hiljaisella ti...
Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yks...
Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omak...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit
  • Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Huawei ja Porsche Design ovat julkistaneet Porsche Design...
    Huawei
  • Huawei esitteli Band 4 -aktiivisuusrannekkeen

    Huawei esitteli Band 4 -aktiivisuusrannekkeen

    Honor esitteli taannoin Band 5i-nimisen aktiivisuusrannekkeen. Nyt Honorin...
    aktiivisuusrannekkeet
  • Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Monet käyttävät tablettia nimenomaan erilaisten viihdesisältöjen nauttimiseen. Juuri...
    android-tabletit
  • OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    Jo pitkin syksyä huhuiltu ja tietovuodettu OnePlus 7T...
    Android 10
  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Uudet vuotokuvat esittelevät miltä HMD Globalin tuleva Nokia...
    HMD Global
  • Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Vuotaneiden kuvien perusteella Samsung hyppää tänä vuonna Galaxy...
    Mobiili
  • Huawei julkisti myös FreeBuds 4 -kuulokkeet – melunvaimennus mukautuu olosuhteisiin ja myös korvien ...

    Huawei julkisti myös FreeBuds 4 -kuulokkeet – melunvaimennus mukautuu olosuhteisiin ja myös korvien ...

    Huawei julkisti uuden älykellon lisäksi myös uudet FreeBuds...
    Huawei
  • ZTE julkisti erikoisen kahdella näytöllä varustetun Nubia X -puhelimen

    ZTE julkisti erikoisen kahdella näytöllä varustetun Nubia X -puhelimen

    ZTE on esitellyt uuden Nubia X -puhelimen, jossa...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli eilen Galaxy Z Flip ja Galaxy...
    Mobiili
  • Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebookin emoyhtiö Meta on tuonut julkisuudessa esille tulevaa...
    Facebook
  • Googlen Gboard päivittyy ulkoisesti Material You -hengessä

    Googlen Gboard päivittyy ulkoisesti Material You -hengessä

    Googlen Gboard-näppäimistö saa uusia Material You -designiin pohjautuvia...
    Gboard

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme