Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

Posted on 6.9.2019

Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa. Sony piti kuitenkin linjansa, ja julkaisi puhelinmallistoonsa jopa odotetun uutuuslaitteen. Uusi Sony Xperia 5 -puhelin vastaa hyvin pitkälti isompaa Xperia 1 -mallia, mutta on kooltaan selvästi kompaktimpi.

Sony Xperia 5 -puhelin pitää sisällään liudan ominaisuuksia, joita odottaa lippulaivaluokan mallilta. Olemuksessa on paljon samaa kuin Muropaketin ensituntumissa olleessa Xperia 1 -puhelimessa. Leimallista kummallekin on 21:9-kuvasuhde, joka tekee puhelimesta tavallista pitkulaisemman. Tämä on lähinnä etu, sillä riittävän kokoinen ruutu mahtuu kapeampaan runkoon. Näin puhelin istuu miellyttävästi käteen.

Puhelimen ytimenä on Snapdragon 855 -mobiilisuoritin ja puhelin saa päivänvalon Android 9.0 -käyttöjärjestelmällä, joskin Android 10 -päivityskin on työn alla. Puhelimen akulla on kapasiteettia 3140 milliampeerituntia, eli vai noin 200 milliampeerituntia vähemmän kuin isoveljellä.

Uutuusmallissa on siis 21:9 -kuvasuhdetta noudattava, 6,1 tuuman Full HD+ OLED -näyttö. Pitkulainen kuvasuhde mahdollistaa Xperia 1:n tavoin kahden sovelluksen yhtäaikaiseen käytön.

Siinä missä isoveli nauttii 4K-näytöstä, on pikkuveli saanut tyytyä alhaisempaan resoluutioon. Käytännössä tämäkin tuntuu riittävän, sillä muut ominaisuudet ovat kunnossa. Pikkuveli tukee sekin HDR-remasterointiteknologiaa, ja näytön väritoisto onkin hyvällä tolalla. Näyttö tukeekin BT.2020:a, DCI-P3:a ja D65:ä. Messuoloissa nähtynä, ei näytössä ollut valittamista. Väritoisto on luonteva, joskin huippukirkkaus ei yltänyt aivan nykypuhelimien kärkipaikoille.

Xperia 5 sisältää kolmoiskameran, jossa jokaisessa kamerayksikössä on 12 megapikselin kenno ja kuvanvakain. Puhelimen 16 millimetrin kameralla voi ottaa laajakuvia, 26 millimetrin kamera on hyvä yleiskäyttöön, ja 52 millimetrin telekamera tuo kohteet hieman tavallista lähemmäksi. Jo Xperia 1:n kanssa käyttökelpoiseksi todettua kameratekniikkaa on nyt myös Xperia 5:ssä, joka on saanut vielä lisääkin Sony Alpha -sarjan kameroista tuttuja ominaisuuksia.

Uudella Xperia 5:llä voi ottaa jopa kymmenen ruutua sekunnissa Auto Focus ja Auto Exposure -seurannalla. Vähässä valossa f1.6-aukon ja 1,4 mikrometrin pikselien voi odottaa auttavan miellyttävän tarkkojen kuvien saamisessa.

Jo Xperia 1 -mallin myötä esiteltyjä CineAltan Cinema Pro -elokuvaominaisuuksia on edelleen parannettu, sillä nyt käyttäjä voi luoda useita eri projekteja, joilla on eri asetukset. Puhelin taipuu myös paremmin valkotasapainon, manuaalisen tarkennuksen ja äänitallennustasojen säätämiseen.

Xperia 5 sisältää valmistajan ”Smart connectivity” -toiminnon, joka analysoi WiFi-signaaleja ja ennustaa mahdollisia lähitulevaisuuden yhteysongelmia Sonyn Neural Network Libraries -toiminnon avulla. Älykäs yhteys kytkeytyy automaattisesti LTE-verkkoon, kun WiFi-yhteys on epävarma.

Puhelimen metallikehys on saanut molemmille puolille Gorilla Glass 6 -lasin. IP65 / IP68-sertifioitu vedenkestävyys takaa suojan komponenteille.

Xperia 5 tulee myyntiin neljässä elegantissa värissä: mustana, harmaana, sinisenä ja punaisena. Puhelin on kaupoissa lokakuussa 2019 suositushintaan 799 euroa. Ennakkotilauksia Sony Xperia 5:sta voi tehdä jo ensi viikosta alkaen paketoituna yhteen WF-1000XM3-vastamelukuulokkeiden kanssa.

Tekniset tiedot Sony Xperia 5

  • Hinta: 799 €
  • Muisti: 6 / 128 Gt (UFS, laajennettavissa microSDXC-kortilla enintään 512 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9.0 Pie
  • Suoritin: Snapdragon 855
  • Näyttö: 6,1″ FHD+ (HDR, OLED, 1080 x 2520, 21:9)
  • Etukamera: 12 MP (26 mm, f1.6, OIS/EIS) + 12 MP (16 mm, f2.4, OIS) + 12 MP (52 mm, F2.4, OIS/EIS)
  • Etukamera: 8 MP (f2.0)
  • Liitännät: USB-C (3.1)
  • Yhteydet: 802.11a/b/g/n/ac, GSM, GPRS/EDGE, LTE (4G) Cat19/Cat13, GPS + GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC
  • Akku: 3140 mAh (USB PD -pikalataus)
  • Mitat, paino: 158 x 68 x 8,2 mm, 164 g

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-sony-xperia-5-puhelin-huippuominaisuudet-hieman-pienemmissa-kuorissa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensivaikutelmat | Huawei Mate 40 Pro 5G -puhelin – Näyttävä tehopakkaus lupaavalla kameralla

    Ensivaikutelmat | Huawei Mate 40 Pro 5G -puhelin – Näyttävä tehopakkaus lupaavalla kameralla

    Huawein uusin huippumalli näki päivänvalon. Valmistajan uusi lippulaivamalli...
    Android 10
  • Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Muropaketti vieraili Honor 8X:n julkaisutilaisuudessa Prahassa. Uusi puhelin innostaa maltillisella hinnallaan, isolla...
    android 8.0
  • PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    Sony salli äskettäin alustojen välisen yhteispeluun PlayStation 4:llä...
    alustojen välinen yhteispeluu
  • HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global on laajentanut peruspuhelimiensa valikoimaa uusilla Nokia...
    HMD Global
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft
  • Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Sony on hankkinut patentin toiminnolle, joka saatetaan nähdä...
    Pelit
  • Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin käteen istuvalla, järkihintaisella puhelimella saa n...

    Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin käteen istuvalla, järkihintaisella puhelimella saa n...

    Kiinnostaako puhelin, joka istuu käteen hyvin, on yksinkertainen...
    21:9
  • Sony: pelien suoratoisto tulee olemaan PlayStation 5:lle yhtä tärkeää kuin fyysiset ja latauspelit

    Sony: pelien suoratoisto tulee olemaan PlayStation 5:lle yhtä tärkeää kuin fyysiset ja latauspelit

    Sony panostaa pelien suoratoistoon, sillä pelialan titaani näkee...
    pelien suoratoisto
  • Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Tietoturvatutkija Jeremiah Fowler kertoi WebsitePlanet-sivustolla, että 61 miljoonan...
    Fitbit
  • Moto G8 Plus -puhelimesta vuoti kuvia ja teknisiä tietoja

    Moto G8 Plus -puhelimesta vuoti kuvia ja teknisiä tietoja

    Todennäköisesti myöhemmin tässä kuussa ilmestyvästä Motorolan Moto G8...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Tältä Essential Phone 2 olisi näyttänyt, jos yhtiö...
Testissä
Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä ...
Huhujen mukaan Sony kehittää jo nyt Snapdragon 865...
Testi: Sony Xperia 1 II -puhelin – Huippuluokan nä...
OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

Tekniikka uutisia

  • Samsung Galaxy S10 ei tunnu tietävän milloin se on käyttäjän taskussa

    Samsung Galaxy S10 ei tunnu tietävän milloin se on käyttäjän taskussa

    Käyttäjäraporttien perusteella Samsung Galaxy S10 -malleista löytyvän etäisyysanturin...
    Mobiili
  • Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Laadukkaat langattomat nappikuulokkeet ovat monen arkipäivän ilo. Niitä...
    Bluetooth 5.0
  • Myös Samsung Galaxy S11e -puhelinmallista vuoti mallinnoksia – Tasainen näyttö jää historiaan

    Myös Samsung Galaxy S11e -puhelinmallista vuoti mallinnoksia – Tasainen näyttö jää historiaan

    Samsungin edullisimmasta Galaxy S11 -malliston jäsenestä, Galaxy S11e:stä,...
    Mobiili
  • Vaurioiden välttämiseksi älypuhelinta ei kannata puhdistaa ihan miten tahansa

    Vaurioiden välttämiseksi älypuhelinta ei kannata puhdistaa ihan miten tahansa

    Puhelinta voi ajoittain olla tarpeen puhdistella, mutta senkin...
    alkoholi
  • Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12:n A14 Bionic -järjestelmäpiiri saattaa olla alike...

    Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12:n A14 Bionic -järjestelmäpiiri saattaa olla alike...

    iPhone 12 -laitteesta ilmestyneiden ensimmäisten suorituskykytestien perusteella iPhone...
    Apple
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP:n uusissa Chrome OS -malleissa on parikin erikoisuutta,...
    Chrome OS
  • Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Huawei toi hiljattain myyntiin Huawei Watch GT 3...
    Huawei
  • OnePlussan tulevasta OnePlus 9 -mallista vuoti ensimmäisiä mallinnoksia

    OnePlussan tulevasta OnePlus 9 -mallista vuoti ensimmäisiä mallinnoksia

    OnePlussan tulevasta OnePlus 9 -mallista on vuotanut uusia...
    Mobiili
  • Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli uuden epix-älykellon. Safiirilasilla, titaanikellonkehällä ja AMOLED-näytöllä...
    Garmin

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global on laajentanut peruspuhelimiensa valikoimaa uusilla Nokia...
    HMD Global
  • Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Samsungin tulevan Galaxy Book S:n ulkomuoto paljastui kannettavasta...
    Mobiili
  • Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung on kunnostautunut tuomalla myyntiin myös hieman vankempirakenteisia...
    IP68

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme