Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensivaikutelmat | Huawei Mate 40 Pro 5G -puhelin – Näyttävä tehopakkaus lupaavalla kameralla

Posted on 22.10.2020

Huawein uusin huippumalli näki päivänvalon. Valmistajan uusi lippulaivamalli edustaa kaikilta osin Huawein nykyosaamista. Erityisesti kamera ja kehittyneet video-ominaisuudet herättävät mielenkiinnon. Valmistajan Mate-huippumallien tapaan myös uusi puhelin sai myös uuden ytimen, joka on odotettu Kirin 9000.

Muropaketti sai uutuusmallin käsiinsä aivan hetkeä ennen varsinaista julkaisua, joten kattavaa testiä ei laitteesta vielä päästy suorittamaan, mutta joitain ensimmäisiä havaintoja oli helppo tehdä.

Uutuusmallin muotoilussa huomiota kiinnittää taustalöytyvä kamerakokonaisuus, jota valmistaja kutsuu lennokkaan ”Space Ring” -muotoiluksi. Mate 40 Pro 5G -puhelin ei sen myötä keiku pöydällä oikeastaan ollenkaan, toisin kuin monet kulmaan sijoitetulla kamerayksiköllä varustetut mallit.

Satiininhimmeä, hieman kameleonttimainen hopeanharmaan (Mystic Silver) taustalasin viimeistely on näyttävä, eikä suinkaan liukkain mahdollinen. Puhelin tuntuu käteen erittäin jämäkältä ja näyttää kameraratkaisua lukuun ottamatta tutulta, mutta myös lippulaivamaiselta. Ensimmäisiä selkeitä muutoksia edellismalliin on havaittavissa painikkeiden myötä, nimittäin äänenvoimakkuuden säätimet ovat tehneet paluun.

Uuden mallin 6,76-tuumaisen OLED-näytön reunat kaartuvat selkeästi reunoilta. Kaarevuudeksi valmistaja ilmoittaa 88 astetta. Näyttö on huippumallille sopivan tarkka eli 2772 x 1344 pikseliä.

Näytön päivitystaajuus on 90 hertsiä, joten aivan samalle tasolle ei ylletä kuin parhaissa lippulaivamalleissa. Käyttäjä voi valita myös 60 hertsin tilan tai dynaamisen vaihtoehdon, joka vaihtaa näiden kahden välillä. Näytön kosketusanturi on kuitenkin 240-hertsinen muiden nykyisten huippumallien tapaan.

Lisäksi puhelimen AOD-näyttö kehittynyt – Se osaa näyttää dynaamista sisältöä, eikä sitä enää ole pakko pitää aina päällä, vaan vain puhelimen tunnistaessa lähellä olevan ihmisen. Tällä hetkellä viivettä tuntui olevan, joten helpommalla pääsee pitämällä AOD jatkuvasti päällä. Äänet toistuvat riittävällä voimakkuudella stereokaiuttimista.

Käyttömuistia on uutuuspuhelimessa kahdeksan gigatavua. Tallennustilaa on 256 gigatavua. Kumpikin on täysin riittävä määrä, mutta ei yhtään liikaa huippumallille.

Kirin 9000 -mobiilialusta on viimeinen, jonka sopimusvalmistaja TSMC on näillä näkymin valmistanut Huaweille. Yhdysvaltain hallinnon kauppasota ei siis tältä osin vielä ehtinyt vaikuttamaan Mate 40 Pro -puhelimen ytimeen. Uuden piirin myötä 5G-modeemi on yhdysrakenteinen.

Viiden nanometrin prosessilla valmistettu Kirin 9000 -mobiilisuoritin koostuu kahdeksasta ytimestä, joista yksi yli on 3,13 gigahertsin kellotaajuuteen yltävä tehoydin, kolme keskikokoista ydintä vielä neljä vähävirtaisempaa ydintä. Graafisesta suorituskyvystä vastaa uuden sukupolven Mali-G78 -GPU, joka koostuu peräti 24 ytimestä. Suorituskyky tuntuisikin olevan erittäin hyvällä tasolla, sillä Antutussa päästiin lukemaan 617533, ja Geekbench-testi antoi yhden ytimen tulokseksi 936ja useammalle ytimelle 3392 pistettä.

Pääkamerassa käytetään 50 megapikselin RYYB-kennoa. Valovoima on f1.9. Kennolla on kokoa kiitettävät 1/1,28 tuumaa, mikä merkitsee 2,44 mikrometrin pikselikokoa. Ensimmäiset otokset vaikuttivatkin oikein lupaavilta.

Telekamerassa on 12 megapikselin kenno, mutta sen valovoima on niukahko f3.4, mutta käytössä on optinen kuvanvakain, mikä onkin omiaan optiselle 5x-zoomille. Kameroiden käyttöä avittaa lasertarkennus.

Ensimmäiset koeotokset herättivät lupauksia. Kuvissa toistui syksyinen värimaailma tasapainoisesti ja optisen zoomin tarkennus toimi lupauksia herättävästi. Myös lähes pilkkopimeästä porraskäytävän nurkasta löytyi yksityiskohtia, joita silmä ei erottanut.

Ultralaajakulmakamera on erityisesti videopainotteinen, 20 megapikselin ”Cine Camera”. Sen myötä voi suorittaa esimerkiksi kuvattavan kohteenseurantaa kameran pysyessä paikallaan, esimerkiksi jalustalla.

Video tallentuu 4K-tarkkuudella. Yksi kameran videotallennuksen erityispiirteistä on sen kyky tallentaa HDR-videoita erillisen piirin avittamana. XD Fusion HDR Video -nimeä tottelevassa ratkaisussa jaetaan kennon taltioima valo kolmeen eri valoisuustasoon, jotka käsitellään omalla piirillään. Tämän pitäisi mahdollistaa näyttävämmät, reaaliaikaiset HDR-laajasävyvideot.

Syksyisen sadepäivän pikavideokokeilussa esimerkiksi lätäkköjen heijastukset toistuivat hienon sävykkäänä harmaasta taivaasta huolimatta. Muutenkin videotallennuksen ensivaikutelmat olivat hyvinkin positiiviset.

Huawei on puhelimessa hionut videotallennukseen liittyviä ominaisuuksia. Perusominaisuuksiin kuuluu videon tallentuminen 4K-tarkkuudella 60 kuvaa sekunnissa, myös etukameralla. Kummankin puolen kamerat kykenevät vähintään 240 kuvan sekuntitallennukseen Full HD -tarkkuudella, joten hidastuksetkin onnistuvat.

Äänien tallentamisessa voidaan valita vaihtoehto, joka pyrkii vahvistamaan puhelimelle puhuvan ääniä, tai valmistajan omia langattomia kuulokkeita voi käyttää Bluetooth mikrofonina. Myös videoeditori on uusittu.

Erityisesti etukameran ominaisuuksiin on pistetty paukkuja, sillä kamera hyödyntää nyt syvyysanturia ja sen kuvakulma on laaja, peräti 100 astetta. Kamera osaa vaihtaa automaattisesta kapeammasta kuvakulmasta laajempaan myös käytännössä.

Myös etukameran videon voi tallentaa 4K-tarkkuudella. Kameraa voi tulevan ohjelmistopäivityksen myötä käyttää yhtäaikaiseen tallennukseen takakameran kanssa, jolloin lopputulokseen saa fiilikset molemmilta puolin. Puhelimen yksi käyttäjäryhmistä ovatkin selvästi vloggaajat.

Puhelimen 4400milliampeeritunnin akku voi odottaa latautuvat vauhdikkaasti, sillä käytössä 66 watin langallinen lataus, myös langaton lataus toimii 50 watin teholla.

Mate 40 Pro -puhelin tukee luonnollisesti edelleen Huawei Share -toimintoa , jonka myötä monia sovelluksia voi käyttää yhdessä PC:n kanssa.

Puhelimen käyttöjärjestelmä on Android 10 ja käyttöliittymänä toimii Huawei EMUI 11. Huawein nykymallien tapaan Googlen palvelut eivät ole käytössä, vaan ne on korvattu HMS (Huawei Mobile Services) -palveluilla. Sovellusten ensisijainen latauspaikka on AppGallery, jossa on ohjelmistotarjonta kasvaa jatkuvasti, mutta suomalaisittain monia tärkeitä palveluita puuttuu edelleen.

IP68-luokitellun Huawei Mate 40 Pro -puhelimen värivalikoima on nykymittapuulla hieman väritön, vaihtoehdot ovat musta ja hopeanharmaa. Puhelinta odotetaan myyntiin myös Suomessa, mutta ajankohta on vielä julkaisuhetkellä tarkentamatta. Julkaisutilaisuudessa puhelimen hinnaksi ilmoitettiin 1199 euroa.

Muokattu 22.10.2020 klo 15:42. Lisätty testilaitteen kuvaesimerkit.

Muokattu 22.10.2020 klo 16:01. Lisätty hintatieto.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/ensivaikutelmat-huawei-mate-40-pro-lippulaivapuhelin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Apple on onnistunut pitämään uusien iPhone-mallien julkaisun kiinnostavana...
    Apple
  • Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    SlashLeaks on julkaissut ensimmäisen, ilmeisesti virallisen renderöinnin tulevasta...
    Mobiili
  • OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus esittelee OnePlus 7T -mallistonsa virallisesti vasta lokakuun...
    Mobiili
  • HMD Global julkisti edulliset Nokia C30- ja 6310 -puhelimet

    HMD Global julkisti edulliset Nokia C30- ja 6310 -puhelimet

    HMD Global on julkistanut virallisesti uuden edullisen Nokia...
    HMD Global
  • Viikon tekniikkauutiset: Suomalaismenestystä älypuhelimien ja ylikellotuksen saralla

    Viikon tekniikkauutiset: Suomalaismenestystä älypuhelimien ja ylikellotuksen saralla

    Kuluneen viikon aikana uutisoimme muun muassa siitä, kuinka...
    Mobiili
  • Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Google on jo julkistanut tietoja Pixel 4 ja...
    Google
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft
  • Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    OnePlus on lanseerannut Kiinan markkinoille Cyberpunk 2077 -erikoisversion...
    Cyberpunk 2077
  • Vivo suunnittelee 120 watin pikalatausta – Akku täyteen reilussa kymmenessä minuutissa

    Vivo suunnittelee 120 watin pikalatausta – Akku täyteen reilussa kymmenessä minuutissa

    Kilpailu pikalatauksen saralla kiihtyy kiihtymistään. Nyt kiinalaisvalmistaja Vivo...
    Mobiili
  • OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    Android 12 -käyttöjärjestelmäversioon perustuvassa OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmässä käytetään...
    Android 12

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja ...
Testi:
Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilm...
Testissä
Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan lait...
Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutu...
Nokian tulevasta
Nokia 9.2 PureView -lippulaivamal...

Tekniikka uutisia

  • Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Monet käyttävät tablettia nimenomaan erilaisten viihdesisältöjen nauttimiseen. Juuri...
    android-tabletit
  • Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei on lanseerannut omat Music ja Video -streamauspalvelunsa...
    Huawei
  • Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    SquareTraden testien perusteella Samsung Galaxy S20 -perusmalli on...
    Mobiili
  • OnePlus 6T purettiin paloiksi – Video paljastaa miltä näyttöön upotettu sormenjälkilukija

    OnePlus 6T purettiin paloiksi – Video paljastaa miltä näyttöön upotettu sormenjälkilukija

    JerryRigEverything on purkanut OnePlus 6T -puhelimen komponentteihin. Puhelimen...
    Mobiili
  • Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Laadukkaat langattomat nappikuulokkeet ovat monen arkipäivän ilo. Niitä...
    Bluetooth 5.0
  • Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomin uusi Mi 10 Ultra tarjoaa uusinta uutta...
    Mobiili
  • Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja...
    Catalyst Black
  • Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung on kunnostautunut tuomalla myyntiin myös hieman vankempirakenteisia...
    IP68
  • Vivo suunnittelee 120 watin pikalatausta – Akku täyteen reilussa kymmenessä minuutissa

    Vivo suunnittelee 120 watin pikalatausta – Akku täyteen reilussa kymmenessä minuutissa

    Kilpailu pikalatauksen saralla kiihtyy kiihtymistään. Nyt kiinalaisvalmistaja Vivo...
    Mobiili
  • Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viimeisen viikon aikana on nähty useita uusia ja...
    Huawei

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Eri valtiot ovat ilmaisseet huolensa Huawein ja Kiinan...
    5G-yhteydet
  • Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mallinnoksia

    Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mallinnoksia

    Huhujen mukaan Motorola kehittää tällä hetkellä tulevaa Edge...
    Mobiiliuutiset
  • Nokia 2 ei tule saamaan Android 9 Pie -päivitystä

    Nokia 2 ei tule saamaan Android 9 Pie -päivitystä

    HMD Global on julkaissut Android Pie -päivityksen jo...
    Android 9 Pie

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme