Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: OnePlus Nord vaikuttaa onnistuneelta hypyltä takaisin 400 euron hintaluokkaan

Posted on 21.7.2020

OnePlus -puhelimien hinnat ovat vuosien varrella nousseet muiden valmistajien lippulaivojen tavoin. Uudella OnePlus Nord -puhelimella tullaan takaisin 400 euron hintaluokkaan ja ensituntuman perusteella paluu on onnistunut.

Kun OnePlus Nordin saa ensimmäistä kertaa käteen, kiinnittyy huomio tyylikkääseen myyntipakkaukseen. Jo siitä huomaa, että teknisten ominaisuuksien lisäksi OnePlus Nordissa on panostettu myös tyylikkääseen ulkonäköön.

OnePlussan takakuori on lasia ja testilaite hohtaa vaaleansinisenä. Laitteen etupuolella huomio kiinnittyy kahteen etukameraan, sillä Sonyn IMX616:een perustuvaa 32 megapikselin pääetukameraa tukee kahdeksan megapikselin laajakulmakamera. Pikaisella testauksella molempien laatu on hyvä ja varmasti riittävä ainakin sosiaalisen median käyttötarkoituksiin.

Itse näyttöpaneeli on tasainen, eikä reunoja kohti kaartuva kuten esimerkiksi OnePlus 8 Pro -puhelimessa. OnePlus Nord -puhelimen runko on alumiinia ja painoa kokonaisuudella on 184 grammaa. Puhelimen ulkomitat ovat 158,3 x 73,3 x 8,2 millimetriä.

OnePlus 8 -puhelimissa takakamerat oli vielä aseteltu OnePlussalle tuttuun tapaan keskelle puhelimen yläreunaa. OnePlus Nordin tapauksessa neloiskameran paikka on vaihtunut vasempaan ylänurkkaan ja sen rinnalle on asetettu pieni LED-salama. Kamerakyhmy nousee hieman taustasta, mutta myyntipakkauksen mukana tulevat läpikuultavat silikoniset suojakuoret tasaavat eroa ja suojaavat näin kameraa.

Takapuolelta löytyvien kameroiden puolesta OnePlus Nordissa on OnePlus 8:sta tuttu Sonyn IMX586-kennoon perustuva 48 megapikselin pääkamera, jonka aukkoarvo on f/1.75. Sitä tukevat kahdeksan megapikselin laajakulmakamera (f/2.25), kahden megapikselin makrokamera (f/2.4) sekä viiden megapikselin syvyyskamera (f/2.4).

Puhelimen etupuolella aiemmin mainitut suojakuoret nousevat näytön reunan yli, minkä vuoksi suojakuoret suojaavat näyttöä rikkoontumiselta myös siinä tapauksessa, että puhelin tippuu maahan näyttö alaspäin. Suojakuorista saa hyvän ja luistamattoman otteen, eivätkä ne kerää puoleensa sormenjälkiä. Puhelin tosin pysyy kädessä varsin hyvin myös ilman suojakuoria.

OnePlus Nordin 6,44-tuumaisen FluidAMOLED-näytön tarkkuus on 2400 x 1080 pikseliä ja kuvasuhde 20:9. Puhelimen hintaluokan huomioon ottaen, 90 hertsin virkistystaajuudella toimiva näyttö vaikuttaa laadukkaalta. Näytön alle on asetettu sormenjälkitunnistin, joka rekisteröi kosketuksen hyvin. Tarjolla on myös etukameraan perustuva kasvojentunnistus.

Laitteessa käytetty Snapdragon 765G -suoritin takaa riittävästi tehoa arkikäytön lisäksi myös pelaamiseen. Grafiikkasuorittimena toimii Adreno 620, LPDDR4X-keskusmuistia on tarjolla mallista riippuen 8 tai 12 gigatavua ja UFS 2.1 -muistiin perustuvaa tallennustilaa joko 128 tai 256 gigatavua.

Akun kapasiteetti on 4100 milliampeerituntia ja puhelin tukee myös 5G-yhteyksiä. OnePlussan Warp Charge -pikalatausteknologia lataa puhelimen akun tyhjästä noin 70 prosentin tienoille puolessa tunnissa, joten akun täyttäminen on nopeaa vaikka se pääsisikin ehtymään.

Puhelimen kaiuttimen laatu on kohtalaisen hyvä. OnePlus Nordissa ei ole 3,5 millimetrin kuulokeliitäntää. Myöskään lataukseen ja tiedonsiirtoon käytettävään USB-C-liittimeen sopivaa kuulokeadapteria ei ole. OnePlus Nord -puhelimen lisäksi tänään on julkistettu uudet langattomat OnePlus Buds -kuulokkeet. Kuulokkeiden testiin pääset alla näkyvästä linkistä.

LUE MYÖS: Testi: Langattomat OnePlus Buds -kuulokkeet ovat houkuttelevat, jos ne sopivat korviin

Kokonaisuutena OnePlus Nord vaikuttaa kiinnostavalta lisäykseltä 400 euron hintaluokkaan. Perehdymme OnePlus Nordin ominaisuuksiin vielä tarkemmin myöhemmin julkaistavassa täysimittaisessa testissä.

Tekniset tiedot OnePlus Nord

  • Suositushinnat: 8 / 128 gigatavun malli 399 euroa, 12 / 256 gigatavun malli 499 euroa
  • Prosessori, Grafiikkaprosessori: Qualcomm Snapdragon 765G (kahdeksanytiminen, 1 x 2,84 GHz + 3 x 2,4 GHz + 4 x 1,8 GHz), Adreno 620
  • Näyttö: 6,44″ (AMOLED, 2400 x 1080 pikseliä, 20:8, 90 Hz)
  • Kamera: 48 MP (pääkamera, Sony IMX586, f1.75) + 8 MP (ultralaajakuva, f2.4, 119 astetta) + 2 MP (makrokamera, f/2.4) + 5 MP (syvyyskamera, f2.4), kaksoisLED-salama
  • Etukamera: 32 MP (Sony IMX616) + 8 MP ultralaajakuva
  • Muisti, tallennustila: 8/12 Gt LPDDR4X, 128/256 Gt UFS2.1
  • Yhteydet: GPRS, EDGE, 3G, LTE, 5G, Wi-Fi (a/b/g/n/ac/ax), Bluetooth 5.1, USB Type-C, USB 3.1
  • Paikannus: GPS (L1+L5DualBand), GLONASS, Galileo (E1+E5a DualBand), Beidou, SBAS, A-GPS, NavIC
  • Akku: 4100 mAh, Warp Charge 30T (5V/6A), Warp Charge 30 Wireless
  • Käyttöjärjestelmä, käyttöliittymä: Android 10, OxygenOS

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/ensituntumat-oneplus-nord-vaikuttaa-onnistuneelta-hypylta-takaisin-400-euron-hintaluokkaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -urheilukuulokkeet on täysin langattomat tulppakuulokkeet,...
    langattomat kuulokkeet
  • Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Huawei toi hiljattain myyntiin Huawei Watch GT 3...
    Huawei
  • Kokeilu | OnePlus Watch -älykello – Käyttäjille, jotka kaipaavat vain perusominaisuuksia ja pitkää a...

    Kokeilu | OnePlus Watch -älykello – Käyttäjille, jotka kaipaavat vain perusominaisuuksia ja pitkää a...

    OnePlussan ensimmäinen älykello OnePlus Watch pyrkii houkuttelemaan käyttäjiä...
    Mobiilitestit
  • Apple Watch SE -älykelloja vaivaa vakava ylikuumenemisongelma – Voi aiheuttaa käyttäjälle vammoja

    Apple Watch SE -älykelloja vaivaa vakava ylikuumenemisongelma – Voi aiheuttaa käyttäjälle vammoja

    Apple Watch SE:n omistajat ovat raportoineen vakavasta ylikuumenemisongelmasta,...
    Apple
  • Misfit julkisti päivitetyn Vapor 2 -älykellon

    Misfit julkisti päivitetyn Vapor 2 -älykellon

    Misfit on julkistanut päivitetyn Vapor 2 -älykellon, jonka...
    Misfit
  • Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli uuden epix-älykellon. Safiirilasilla, titaanikellonkehällä ja AMOLED-näytöllä...
    Garmin
  • Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

    Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

    Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa....
    Mobiili
  • WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp on huhujen mukaan kehittämässä paranneltuja Windows- ja...
    Mobiiliuutiset
  • ZTE toi Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa myyntiin Suomeen ja muualle Eurooppaan

    ZTE toi Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa myyntiin Suomeen ja muualle Eurooppaan

    ZTE esitteli Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa alun...
    Mobiili
  • OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus esittelee OnePlus 7T -mallistonsa virallisesti vasta lokakuun...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen t...
LG:n lippulaivamalli G8X -puhelimesta on vuotanut ...
Graafikko teki ylistetyllä tummalla teemallaan 85 ...
Huawei esitteli Band 4 -aktiivisuusrannekkeen
Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mall...

Tekniikka uutisia

  • OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    Uusissa vuotokuvissa OnePlus 8T on asetettu suojakuoren sisälle....
    Mobiili
  • Facebook ja Ray-Ban esittelivät Stories-videokameralasit virallisesti

    Facebook ja Ray-Ban esittelivät Stories-videokameralasit virallisesti

    Facebook on julkaissut yhdessä Ray-Banin kanssa Stories-nimiset videokameralasit....
    Facebook
  • Googlen Project Treble toimii – Android-versioiden käyttöönotto nopeutunut

    Googlen Project Treble toimii – Android-versioiden käyttöönotto nopeutunut

    Project Treble luotiin vuonna 2017 nopeuttamaan valmistajien siirtymistä...
    Android
  • Huawei julkisti myös FreeBuds 4 -kuulokkeet – melunvaimennus mukautuu olosuhteisiin ja myös korvien ...

    Huawei julkisti myös FreeBuds 4 -kuulokkeet – melunvaimennus mukautuu olosuhteisiin ja myös korvien ...

    Huawei julkisti uuden älykellon lisäksi myös uudet FreeBuds...
    Huawei
  • Lenovo esitteli suurikokoisella 6,95 tuuman näytöllä varustetun Tab V7:n

    Lenovo esitteli suurikokoisella 6,95 tuuman näytöllä varustetun Tab V7:n

    Lenovo on esitellyt MWC 2019 -messujen yhteydessä 6,95-tuumaisella...
    Lenovo
  • Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    DJI julkaisi uudistetun OM 5 -käsivakaimen älypuhelimille. Siinä...
    dji
  • Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli julkistustilaisuutensa yhteydessä uudistetun iPad-perusmallin sekä parannellun...
    Apple
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset
  • OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus 8 -mallistoon odotettiin ennalta OnePlus 8 ja...
    Mobiili
  • Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Applen malliston huipulle asettuva iPhone 13 Pro Max...
    Apple

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Uudet vuotokuvat esittelevät miltä HMD Globalin tuleva Nokia...
    HMD Global
  • Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Vuodenvaihde lähestyy – ja samalla vuosikymmenen loppu. On...
    Apple
  • Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Tänään on julkaistu Suomen todelliset värit -väripaletti Pantonen...
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme