Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: OnePlus Nord vaikuttaa onnistuneelta hypyltä takaisin 400 euron hintaluokkaan

Posted on 21.7.2020

OnePlus -puhelimien hinnat ovat vuosien varrella nousseet muiden valmistajien lippulaivojen tavoin. Uudella OnePlus Nord -puhelimella tullaan takaisin 400 euron hintaluokkaan ja ensituntuman perusteella paluu on onnistunut.

Kun OnePlus Nordin saa ensimmäistä kertaa käteen, kiinnittyy huomio tyylikkääseen myyntipakkaukseen. Jo siitä huomaa, että teknisten ominaisuuksien lisäksi OnePlus Nordissa on panostettu myös tyylikkääseen ulkonäköön.

OnePlussan takakuori on lasia ja testilaite hohtaa vaaleansinisenä. Laitteen etupuolella huomio kiinnittyy kahteen etukameraan, sillä Sonyn IMX616:een perustuvaa 32 megapikselin pääetukameraa tukee kahdeksan megapikselin laajakulmakamera. Pikaisella testauksella molempien laatu on hyvä ja varmasti riittävä ainakin sosiaalisen median käyttötarkoituksiin.

Itse näyttöpaneeli on tasainen, eikä reunoja kohti kaartuva kuten esimerkiksi OnePlus 8 Pro -puhelimessa. OnePlus Nord -puhelimen runko on alumiinia ja painoa kokonaisuudella on 184 grammaa. Puhelimen ulkomitat ovat 158,3 x 73,3 x 8,2 millimetriä.

OnePlus 8 -puhelimissa takakamerat oli vielä aseteltu OnePlussalle tuttuun tapaan keskelle puhelimen yläreunaa. OnePlus Nordin tapauksessa neloiskameran paikka on vaihtunut vasempaan ylänurkkaan ja sen rinnalle on asetettu pieni LED-salama. Kamerakyhmy nousee hieman taustasta, mutta myyntipakkauksen mukana tulevat läpikuultavat silikoniset suojakuoret tasaavat eroa ja suojaavat näin kameraa.

Takapuolelta löytyvien kameroiden puolesta OnePlus Nordissa on OnePlus 8:sta tuttu Sonyn IMX586-kennoon perustuva 48 megapikselin pääkamera, jonka aukkoarvo on f/1.75. Sitä tukevat kahdeksan megapikselin laajakulmakamera (f/2.25), kahden megapikselin makrokamera (f/2.4) sekä viiden megapikselin syvyyskamera (f/2.4).

Puhelimen etupuolella aiemmin mainitut suojakuoret nousevat näytön reunan yli, minkä vuoksi suojakuoret suojaavat näyttöä rikkoontumiselta myös siinä tapauksessa, että puhelin tippuu maahan näyttö alaspäin. Suojakuorista saa hyvän ja luistamattoman otteen, eivätkä ne kerää puoleensa sormenjälkiä. Puhelin tosin pysyy kädessä varsin hyvin myös ilman suojakuoria.

OnePlus Nordin 6,44-tuumaisen FluidAMOLED-näytön tarkkuus on 2400 x 1080 pikseliä ja kuvasuhde 20:9. Puhelimen hintaluokan huomioon ottaen, 90 hertsin virkistystaajuudella toimiva näyttö vaikuttaa laadukkaalta. Näytön alle on asetettu sormenjälkitunnistin, joka rekisteröi kosketuksen hyvin. Tarjolla on myös etukameraan perustuva kasvojentunnistus.

Laitteessa käytetty Snapdragon 765G -suoritin takaa riittävästi tehoa arkikäytön lisäksi myös pelaamiseen. Grafiikkasuorittimena toimii Adreno 620, LPDDR4X-keskusmuistia on tarjolla mallista riippuen 8 tai 12 gigatavua ja UFS 2.1 -muistiin perustuvaa tallennustilaa joko 128 tai 256 gigatavua.

Akun kapasiteetti on 4100 milliampeerituntia ja puhelin tukee myös 5G-yhteyksiä. OnePlussan Warp Charge -pikalatausteknologia lataa puhelimen akun tyhjästä noin 70 prosentin tienoille puolessa tunnissa, joten akun täyttäminen on nopeaa vaikka se pääsisikin ehtymään.

Puhelimen kaiuttimen laatu on kohtalaisen hyvä. OnePlus Nordissa ei ole 3,5 millimetrin kuulokeliitäntää. Myöskään lataukseen ja tiedonsiirtoon käytettävään USB-C-liittimeen sopivaa kuulokeadapteria ei ole. OnePlus Nord -puhelimen lisäksi tänään on julkistettu uudet langattomat OnePlus Buds -kuulokkeet. Kuulokkeiden testiin pääset alla näkyvästä linkistä.

LUE MYÖS: Testi: Langattomat OnePlus Buds -kuulokkeet ovat houkuttelevat, jos ne sopivat korviin

Kokonaisuutena OnePlus Nord vaikuttaa kiinnostavalta lisäykseltä 400 euron hintaluokkaan. Perehdymme OnePlus Nordin ominaisuuksiin vielä tarkemmin myöhemmin julkaistavassa täysimittaisessa testissä.

Tekniset tiedot OnePlus Nord

  • Suositushinnat: 8 / 128 gigatavun malli 399 euroa, 12 / 256 gigatavun malli 499 euroa
  • Prosessori, Grafiikkaprosessori: Qualcomm Snapdragon 765G (kahdeksanytiminen, 1 x 2,84 GHz + 3 x 2,4 GHz + 4 x 1,8 GHz), Adreno 620
  • Näyttö: 6,44″ (AMOLED, 2400 x 1080 pikseliä, 20:8, 90 Hz)
  • Kamera: 48 MP (pääkamera, Sony IMX586, f1.75) + 8 MP (ultralaajakuva, f2.4, 119 astetta) + 2 MP (makrokamera, f/2.4) + 5 MP (syvyyskamera, f2.4), kaksoisLED-salama
  • Etukamera: 32 MP (Sony IMX616) + 8 MP ultralaajakuva
  • Muisti, tallennustila: 8/12 Gt LPDDR4X, 128/256 Gt UFS2.1
  • Yhteydet: GPRS, EDGE, 3G, LTE, 5G, Wi-Fi (a/b/g/n/ac/ax), Bluetooth 5.1, USB Type-C, USB 3.1
  • Paikannus: GPS (L1+L5DualBand), GLONASS, Galileo (E1+E5a DualBand), Beidou, SBAS, A-GPS, NavIC
  • Akku: 4100 mAh, Warp Charge 30T (5V/6A), Warp Charge 30 Wireless
  • Käyttöjärjestelmä, käyttöliittymä: Android 10, OxygenOS

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/ensituntumat-oneplus-nord-vaikuttaa-onnistuneelta-hypylta-takaisin-400-euron-hintaluokkaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä on nähty hieman vähemmän suorituskykyinen...
    Mobiili
  • Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Vuotaneiden kuvien perusteella Samsung hyppää tänä vuonna Galaxy...
    Mobiili
  • Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Aiemmin PC:lle, Nintendo Switchille, iOSille, Xbox Onelle ja...
    Dead Cells
  • OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    Android 12 -käyttöjärjestelmäversioon perustuvassa OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmässä käytetään...
    Android 12
  • LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostetussa kameratestissä kauas lippulaivojen kärjestä

    LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostetussa kameratestissä kauas lippulaivojen kärjestä

    Arvostettu testisivusto DXOMark on testannut LG:n tuoreen lippulaivamalli...
    dxomark
  • ”Vesiputousnäytöllä” varustettu Motorola Edge esillä vuotokuvissa

    ”Vesiputousnäytöllä” varustettu Motorola Edge esillä vuotokuvissa

    Motorolan tulevasta Edge-mallista on vuotanut uusia kuvia. Laitteessa...
    Mobiili
  • Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja...
    Catalyst Black
  • Vaurioiden välttämiseksi älypuhelinta ei kannata puhdistaa ihan miten tahansa

    Vaurioiden välttämiseksi älypuhelinta ei kannata puhdistaa ihan miten tahansa

    Puhelinta voi ajoittain olla tarpeen puhdistella, mutta senkin...
    alkoholi
  • Misfit julkisti päivitetyn Vapor 2 -älykellon

    Misfit julkisti päivitetyn Vapor 2 -älykellon

    Misfit on julkistanut päivitetyn Vapor 2 -älykellon, jonka...
    Misfit
  • Kuvavuodossa mahdollisesti Nokia-merkkinen Androidia käyttävä näppäinpuhelin

    Kuvavuodossa mahdollisesti Nokia-merkkinen Androidia käyttävä näppäinpuhelin

    Kuvavuodon perusteella tulossa olisi Android-käyttöjärjestelmää käyttävä näppäinpuhelin. Puhelimen...
    HMD Global

Aiheeseen liittyvät artikkelit

OnePlus 8T -puhelin saattoi vilahtaa tunnetun suor...
Testi: Lenovo Tab M10 FHD Plus -tabletti – Edullin...
Testi | Motorola Moto g100 5G -puhelin – Eroaa tel...
OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia
Google kehittää holografisia laseja sekä älytatuoi...

Tekniikka uutisia

  • Applen uudesta MacBook Airista ilmestyi lupaavia suorituskykytuloksia

    Applen uudesta MacBook Airista ilmestyi lupaavia suorituskykytuloksia

    Apple julkisti aiemmin tällä viikolla uuden MacBook Air...
    Apple
  • Näin hyvin LG G8 ThinQ -puhelin kestää fyysistä kuritusta

    Näin hyvin LG G8 ThinQ -puhelin kestää fyysistä kuritusta

    JerryRigEverything on ottanut tuttuun puhelimien fyysistä kestävyyttä testaavaan...
    JerryRigEverything
  • Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Monet käyttävät tablettia nimenomaan erilaisten viihdesisältöjen nauttimiseen. Juuri...
    android-tabletit
  • Uudessa taittuvanäyttöisessä Motorola Razr 5G -puhelimessa on hiottu käytettävyyttä mutta muotoja on...

    Uudessa taittuvanäyttöisessä Motorola Razr 5G -puhelimessa on hiottu käytettävyyttä mutta muotoja on...

    Motorola on ollut tiukasti mukana taittuvanäyttöisten puhelimien kisassa....
    Android 10
  • Facebook sovellus päivittyi uudella hiljaisella tilalla

    Facebook sovellus päivittyi uudella hiljaisella tilalla

    Facebook on lisännyt mobiilisovellukseensa uuden toiminnon, jolla ilmoitusten...
    Facebook
  • Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    OnePlus 7 -konseptimallista vuotanut kuva muistuttaa suuresti Googlen...
    Google
  • Obsbot Me -älypuhelinjalusta osaa seurata kuvauskohdettaan automaattisesti

    Obsbot Me -älypuhelinjalusta osaa seurata kuvauskohdettaan automaattisesti

    Obsbot Me on kolmijalkainen ja motorisoitu älypuhelinjalusta, jota...
    henkilökuvaus
  • Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    OnePlus on lanseerannut Kiinan markkinoille Cyberpunk 2077 -erikoisversion...
    Cyberpunk 2077
  • Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Eri valtiot ovat ilmaisseet huolensa Huawein ja Kiinan...
    5G-yhteydet
  • HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP:n uusissa Chrome OS -malleissa on parikin erikoisuutta,...
    Chrome OS

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • YouTube sai uuden ominaisuuden, jolla se ottaa askeleen kohti musiikin striimaussovelluksia

    YouTube sai uuden ominaisuuden, jolla se ottaa askeleen kohti musiikin striimaussovelluksia

    YouTuben mobiilisovellukseen on lisätty sekä iOS- että Android...
    Mobiiliuutiset
  • Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Moto G -malliston tarkoitus on valmistajan mukaan tuoda...
    Android 10
  • OnePlus 8T -puhelin saattoi vilahtaa tunnetun suorituskykymittauksen testituloksissa

    OnePlus 8T -puhelin saattoi vilahtaa tunnetun suorituskykymittauksen testituloksissa

    GeekBench-suorituskykymittauksen tietokantaan on ilmestynyt OnePlus KB2001-mallinumeroa kantavan laitteen...
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme