Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat olisi saatu kohdilleen

Posted on 13.9.2020

Rallin maailmanmestaruussarjan WRC:n virallinen lisenssipeli on edennyt yhdeksänteen osaansa. Aiemmin hyvin arcademainen sorakaahailu on parin viime julkaisun myötä kääntynyt vakavammin otettavan rallipelin suuntaan.


Julkaisupäivä: 3.9.2020
Studio: KT Racing
Julkaisija: Nacon
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1 (verkkopelissä 2 samanaikaisesti)
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: 25 tuntia


Suomalaisille ralli on formuloiden jälkeen rakkain auto-urheillajiu seurattavaksi. Kulta-aikaansa laji eli Tommi Mäkisen ja Markus Grönholmin huippuvuosina. Nyt sarjassa ajaa useita suomalaiskuljettajia ja lupaavia nimiä on vasta nousemassa taistelemaan maailmanmestaruudesta. Suomalaisille rallifaneille sopii varmasti oikein hyvin, että samanaikaisesti myös sarjan lisenssipeli on kehittynyt isoin harppauksin, ja on nyt vakavasti otettava rallipeli myös simulaatiota haikaileville.

WRC 9:n sisältö keskittyy luonnollisesti WRC-lisenssin hyödyntämiseen. Tarjolla on erikoiskokeita kolmestatoista eri rallista ja pääpaino on WRC-luokkien autoissa, joita löytyy kaikilta sarjassa mukana olevilta tiimeiltä. Näiden lisäksi mukana on muutama legendaarinen auto. Pelitiloina on uramoodi, itse määritelty kausi ja yksittäiset rallit

Ajosimulaattorina ja lisenssipelinä WRC 9:n yksipeli keskittyy luonnollisesti uramoodin läpikoluamiseen. Uratilassa pitää keskittyä senhetkisen rallimestaruussarjan voittamisen lisäksi erittäin löyhään tallin managerointiin ja oheitapahtumien suorittamiseen. Tallia kehitetään eteenpäin kokemuspisteillä tienattujen tasojen avulla. Jokainen taso avaa yhden uuden kehitysaskeleen.

Uramoodi on pelin parasta antia yksin pelatessa, mutta siinä on kaksi ongelmaa: Tallin kehitys on kaukana realismista ja muihin kuin itse ralleihin liittyviä ajotapahtumia on turhan paljon. Kokemuspisteillä avatut parannukset ovat aluksi ihan loogisia, kuten mahdollisuus pitää enemmän väkeä tallissa töissä ja paremmalla todennäköisyydellä paikkansa pitävät sääennusteet. Loppupäässä tarjolla on päivityksiä, jotka estävät vahingon ottamisen tietyillä erikoiskokeilla tai maagisesti parantavat autoa kummallisin tavoin. Tällaiset eivät sovi muutoin varsin simulaatiohenkiseen peliin.

Tallin kehittämiseen ja managerointiin voi ottaa vertailukohdaksi Formula 1 -lisenssipelien uusimman tulokkaan F1 2020:n. Siinä auton osia täytyy kehittää harjoituksista kerätyn ajokokemuksen avulla ja rahalliset panostukset tehdään siitä, mitä sponsorisopimuksista jää ylitse. Talouspuolen syvempää managerointia WRC ei kaipaa, mutta auton kehittämisen näkisi mieluusti perustuvan ajokokemukseen ja jollain tapaa siihen, miten paljon dataa ajamisesta jaksaa kerätä testiradoilla.

Pelattavaa uramoodi tarjoaa reippaasti. Mestaruussarjaan pääseminen vaatii jo vajaat parikymmentä tuntia pelaamista ja kuninkuusluokkaa sopii ajaa useamman kauden verran, kun vaikeusastetta voi säätää aina ylöspäin. Näiden lisäksi voi ajaa ralleja vapaasti, osallistua nettiin kirjattaviin aikahaasteisiin tai ottaa osaa liigoihin. Tiettyjä erikoiskokeita voi myös ajaa samanaikaisesti toisen pelaajan kanssa.

Ajamisen puolesta WRC 9 menee hyvin “kaksilla rattailla”. Pelistä saa paljon iloa kunnon rattikokonaisuuden kanssa (testiaikana käytössä oli aikaisemmin tällä viikolla Muropaketissa arvioitu Logitech G923), ja se toimii varsin passelisti myös ohjaimella. Ohjaimella täytyy vain nöyrtyä laittamaan riittävät ajo-avusteet päälle.

Ratilla ajettaessa WRC 9 antaa hyvin tärinäpalautetta Force Feedbackin kautta. Logitechin ratilla erotti hyvin, millä maastolla ajettiin ja millaista pitoa tienpinnassa oli. Myös rallipeleille todella tärkeä rattia pyörien suunnan mukaan liikuttava voima on toteutettu pelissä hyvin, ja soraluisu pysyy siksi hienosti hanskassa. Parasta antia ajotuntuman puolesta ovat itseoikeutetusti uusimmat nelivetoautot. Eri valmistajien välille on saatu hyvin eroa ajotuntumaan. Sinivalkoisin lasein juurikin Esapekka Lapin ja Teemu Sunisen edustaman M-Teamin Ford oli eniten allekirjoittaneen mieleen.

Ajotuntuman puolesta WRC 9 ansaitsee suitsutusta asfalttituntumasta. Nelivetoisen ralliauton ajo pinnoitetulla tiellä on aiemmin ollut rallisimulaattorien suurin heikkous, mutta WRC-sarjan uusimmat pelit ovat onnistuneet tässä loistavasti. Jopa aina niin hajottava Monte Carlon ralli kapeilla vuoristoteillä on ihmeen siedettävä.

Soralla auto lähtee mukavasti liukuun, ja Urheiluruudun pätkistä tuttu pölisevä sivuluisu pysyy hyvin hanskassa kaasua säätelemällä. Ajotuntumassa on selkeästi panostettu painon ja voiman tunteeseen ja tämän kautta pitää päätellä kuinka paljon kaasua uskaltaa painaa.

WRC 9:n heikko kohta ovat grafiikat. Ympäristöt erottuvat toisistaan eli Suomen kyllä tunnistaa Suomeksi, mutta jälki on tylsän tasaista ja elotonta. Lisäksi PC:llä kovimmatkaan asetukset eivät tarjoa ihmeitä ulosantiin. Autotkaan eivät näytä kovin kummoisilta ja vaikuttaa, että peli olisi suunniteltu PS4:n ja Xbox Onen peruskonsolit mielessä.

Onneksi samaiset autot ja tylsännäköiset maantiet kuulostavat kuitenkin hyviltä. Sorateiden kolina ja pinnotteiden vinkuna on saatu aikaan hienosti, ja kartturi nuotittaa menoa asiaankuuluvalla tavalla. Äänimaailman puolesta ainoa miinus menee uskomattoman geneeriselle taustamusiikille, joka jää mieleen lähinnä ärsyttävänä.

Tärkein vertailukohta ja kilpailija WRC-sarjan virallisille peleille on Dirt-pelisarja. Enemmän simulaationa toimivaan Dirt Rally 2.0:aan verrattuna lisenssipeli on edellä uusimpien nelivetojen ajotuntumassa ja oikeissa erikoiskokeissa. Vaikka Dirt-sarjassa on tehty kiitettävää työtä keksittyjen erikoiskokeiden kanssa, on oikean Ouninpohjan ajaminen kuitenkin ihan eri tavalla siisti juttu.

Näiden kahden pelin väliltä miettiessä Dirt 2.0 taas tarjoaa laajemman kattauksen keskenään erilaisia autoja ja sitä kautta kattavamman uramoodin, jos haluaa nousta historiallisten luokkien kautta maailmanmestaruuteen pitkällä kaavalla. Ajomallinnuksessa erot ovat hiuksenhienoja. Toiselle sopii WRC:n raskaampi ajotuntuma, toiselle Dirtin kevyempi voimapalute, joka tekee autoista hieman ketterämpiä. Näin hyvin markkinoiden oikeastaan ainoata rallisimulaatiota haastavana WRC-sarjan uusi tuleminen on todella hieno juttu.

WRC 9 haluaa olla simulaatiorallien uusi ykkönen. Ja sitä peli onkin, ainakin osaltaan, sillä parempia versioita moderneista WRC-autoista ei löydy muista peleistä. Edelliseen peliin verrattuna mukaan on tullut Kenian Safari-ralli, mutta muutokset ovat muutoin vähäisiä. Sarjaan uutena tulevalle ysi on suositeltava valinta, mutta kahdeksikon omistajien ei tarvitse turhaan kiirehtiä, jos aiemman pelin sisältö tuntuu riittävän.

WRC 9

4

”WRC on uudistunut onnistuneesti viime vuosina ja kisaa jo rallipelien ykköspaikasta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliuutiset/arvostelu-wrc-9-peli/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Muistatko nämä? PlayStation 5 -kehittäjäversio ei ole ainoa järkäle – myös aiemmat dev kit -konsolit...

    Muistatko nämä? PlayStation 5 -kehittäjäversio ei ole ainoa järkäle – myös aiemmat dev kit -konsolit...

    Sonyn aiempien PlayStation-konsoleiden kehittäjäkappaleet ovat kaikki poikenneet kuluttajakäyttöön...
    Pelikonsolit
  • Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Konamin suosittuun Castlevania-videopelisarjaan pohjautuvalle Netflix-sarjalle on odotettu kolmatta...
    Castlevania
  • Red Dead Redemption 2:n tuore pelimodi tarjoaa aikakaudelle uskollista lentomatkailua

    Red Dead Redemption 2:n tuore pelimodi tarjoaa aikakaudelle uskollista lentomatkailua

    Rockstar Gamesin hittipelissä voi nyt matkustaa vapaasti kuumailmapallolla....
    PC
  • Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Hittipeli World of Tanks Blitziin saapuu joukko eurooppalaisia...
    Android
  • Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    DualSense-ohjaimesta löytyy herkullinen yksityiskohta tarkkasilmäisille pelaajille. PlayStation 5...
    DualSense
  • Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Uusi prosessorisukupolvi, uudenlainen rakenne ja tehokkaampi valmistusprosessi. Intelin...
    Alder Lake
  • Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Microsoftia on äskettäin kehuttu siitä, kuinka se kohtelee...
    Microsoft
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

    Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

      Rage 2:ta kehittävän Bethesdan mukaan peli on...
    Bethesda
  • Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Uusi dokumentti paljastaa, millaista jälkeä pelien digitaalinen jakelu...
    dokumenttielokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Nintendo Switch Mini: uusi Switch-malli saattoi vu...
PlayStation-nimeä ei kannata muuttaa ilman hyvää s...
Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – ...
Lucasfilm on työstämässä palvotusta Star Wars: Kni...
World of Tanks täytti 10 vuotta – Palasimme vuosie...

Tekniikka uutisia

  • Sisältö julki: Kaikkea tätä on luvassa Apex Legendsin seitsemännellä kaudella

    Sisältö julki: Kaikkea tätä on luvassa Apex Legendsin seitsemännellä kaudella

    Apex Legendsin seitsemäs tuotantokausi tuo mukanaan uuden sankarin,...
    Apex Legends
  • Videopelit aiheuttivat terrori-iskut, toteavat poliitikot ammuskeluiden jälkimainingeissa

    Videopelit aiheuttivat terrori-iskut, toteavat poliitikot ammuskeluiden jälkimainingeissa

    Videopelaaminen on helppo syntipukki monille tragedioille, kuten esimerkiksi...
    Pelit
  • Nintendo joutuu oikeuden eteen selvittämään, miksi sen pelien ennakkotilauksia ei voi peruuttaa

    Nintendo joutuu oikeuden eteen selvittämään, miksi sen pelien ennakkotilauksia ei voi peruuttaa

    Nintendo saattaa rikkoa eurooppalaista lakia, koska sen myymien...
    Ennakkotilaukset
  • World of Tanks täytti 10 vuotta – Palasimme vuosien tauon jälkeen tankkipelin pariin, ja koukkuunhan...

    World of Tanks täytti 10 vuotta – Palasimme vuosien tauon jälkeen tankkipelin pariin, ja koukkuunhan...

    Kiitos World of Tanks 2010-2020! Pelasin World of...
    Peliartikkelit
  • Video: Jälleen uusi näyte siitä, kuinka tyrmäävän hienolta Microsoft Flight Simulator näyttää

    Video: Jälleen uusi näyte siitä, kuinka tyrmäävän hienolta Microsoft Flight Simulator näyttää

    Uusi Microsoft Flight Simulator tullee saataville tänä vuonna....
    Lentosimulaattorit
  • Bethesda tukipalvelu mokasi pahasti – vuoti asiakkaidensa henkilötietoja eteenpäin

    Bethesda tukipalvelu mokasi pahasti – vuoti asiakkaidensa henkilötietoja eteenpäin

    Bethesdan tukipalvelu on joutunut viime aikoina huonoon valoon....
    Bethesda
  • BioWare julkisti Anthemin virallisen julkaisutrailerin

    BioWare julkisti Anthemin virallisen julkaisutrailerin

    Odotettua Anthemia päästiin testaamaan viime viikonloppuna avoimessa demotestissä....
    Anthem
  • Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Loistavasti toteutetun Huntdownin cyberpunkia huokuvassa maailmassa kaduilla marssivat...
    Huntdown
  • Fortnite uudistui – Pelin virallinen Twitter-tili hakkeroitiin kostoksi

    Fortnite uudistui – Pelin virallinen Twitter-tili hakkeroitiin kostoksi

    Fortniten äskettäinen uudistus ei ollut kaikkien makuun, sillä...
    Fortnite
  • Kuva: PS Storen uudistettu ilme on ”ulos nyt” – Päivitys ei mennyt ihan putkeen…

    Kuva: PS Storen uudistettu ilme on ”ulos nyt” – Päivitys ei mennyt ihan putkeen…

    Sony on julkaissut päivitetyn PS Storen kaiken kansan...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Xbox Game Passiin lisätään koko joukko uusia pelejä joulukuussa Xbox Onelle sekä PC:lle

    Xbox Game Passiin lisätään koko joukko uusia pelejä joulukuussa Xbox Onelle sekä PC:lle

    Microsoftin pelipalveluun luvassa paljon uutta pelattavaa joulukuun aikana,...
    Microsoft
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft
  • Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Jo pitkään huhuillut GeForce RTX 3080 Ti- ja...
    Peliuutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme