Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat olisi saatu kohdilleen

Posted on 13.9.2020

Rallin maailmanmestaruussarjan WRC:n virallinen lisenssipeli on edennyt yhdeksänteen osaansa. Aiemmin hyvin arcademainen sorakaahailu on parin viime julkaisun myötä kääntynyt vakavammin otettavan rallipelin suuntaan.


Julkaisupäivä: 3.9.2020
Studio: KT Racing
Julkaisija: Nacon
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1 (verkkopelissä 2 samanaikaisesti)
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: 25 tuntia


Suomalaisille ralli on formuloiden jälkeen rakkain auto-urheillajiu seurattavaksi. Kulta-aikaansa laji eli Tommi Mäkisen ja Markus Grönholmin huippuvuosina. Nyt sarjassa ajaa useita suomalaiskuljettajia ja lupaavia nimiä on vasta nousemassa taistelemaan maailmanmestaruudesta. Suomalaisille rallifaneille sopii varmasti oikein hyvin, että samanaikaisesti myös sarjan lisenssipeli on kehittynyt isoin harppauksin, ja on nyt vakavasti otettava rallipeli myös simulaatiota haikaileville.

WRC 9:n sisältö keskittyy luonnollisesti WRC-lisenssin hyödyntämiseen. Tarjolla on erikoiskokeita kolmestatoista eri rallista ja pääpaino on WRC-luokkien autoissa, joita löytyy kaikilta sarjassa mukana olevilta tiimeiltä. Näiden lisäksi mukana on muutama legendaarinen auto. Pelitiloina on uramoodi, itse määritelty kausi ja yksittäiset rallit

Ajosimulaattorina ja lisenssipelinä WRC 9:n yksipeli keskittyy luonnollisesti uramoodin läpikoluamiseen. Uratilassa pitää keskittyä senhetkisen rallimestaruussarjan voittamisen lisäksi erittäin löyhään tallin managerointiin ja oheitapahtumien suorittamiseen. Tallia kehitetään eteenpäin kokemuspisteillä tienattujen tasojen avulla. Jokainen taso avaa yhden uuden kehitysaskeleen.

Uramoodi on pelin parasta antia yksin pelatessa, mutta siinä on kaksi ongelmaa: Tallin kehitys on kaukana realismista ja muihin kuin itse ralleihin liittyviä ajotapahtumia on turhan paljon. Kokemuspisteillä avatut parannukset ovat aluksi ihan loogisia, kuten mahdollisuus pitää enemmän väkeä tallissa töissä ja paremmalla todennäköisyydellä paikkansa pitävät sääennusteet. Loppupäässä tarjolla on päivityksiä, jotka estävät vahingon ottamisen tietyillä erikoiskokeilla tai maagisesti parantavat autoa kummallisin tavoin. Tällaiset eivät sovi muutoin varsin simulaatiohenkiseen peliin.

Tallin kehittämiseen ja managerointiin voi ottaa vertailukohdaksi Formula 1 -lisenssipelien uusimman tulokkaan F1 2020:n. Siinä auton osia täytyy kehittää harjoituksista kerätyn ajokokemuksen avulla ja rahalliset panostukset tehdään siitä, mitä sponsorisopimuksista jää ylitse. Talouspuolen syvempää managerointia WRC ei kaipaa, mutta auton kehittämisen näkisi mieluusti perustuvan ajokokemukseen ja jollain tapaa siihen, miten paljon dataa ajamisesta jaksaa kerätä testiradoilla.

Pelattavaa uramoodi tarjoaa reippaasti. Mestaruussarjaan pääseminen vaatii jo vajaat parikymmentä tuntia pelaamista ja kuninkuusluokkaa sopii ajaa useamman kauden verran, kun vaikeusastetta voi säätää aina ylöspäin. Näiden lisäksi voi ajaa ralleja vapaasti, osallistua nettiin kirjattaviin aikahaasteisiin tai ottaa osaa liigoihin. Tiettyjä erikoiskokeita voi myös ajaa samanaikaisesti toisen pelaajan kanssa.

Ajamisen puolesta WRC 9 menee hyvin “kaksilla rattailla”. Pelistä saa paljon iloa kunnon rattikokonaisuuden kanssa (testiaikana käytössä oli aikaisemmin tällä viikolla Muropaketissa arvioitu Logitech G923), ja se toimii varsin passelisti myös ohjaimella. Ohjaimella täytyy vain nöyrtyä laittamaan riittävät ajo-avusteet päälle.

Ratilla ajettaessa WRC 9 antaa hyvin tärinäpalautetta Force Feedbackin kautta. Logitechin ratilla erotti hyvin, millä maastolla ajettiin ja millaista pitoa tienpinnassa oli. Myös rallipeleille todella tärkeä rattia pyörien suunnan mukaan liikuttava voima on toteutettu pelissä hyvin, ja soraluisu pysyy siksi hienosti hanskassa. Parasta antia ajotuntuman puolesta ovat itseoikeutetusti uusimmat nelivetoautot. Eri valmistajien välille on saatu hyvin eroa ajotuntumaan. Sinivalkoisin lasein juurikin Esapekka Lapin ja Teemu Sunisen edustaman M-Teamin Ford oli eniten allekirjoittaneen mieleen.

Ajotuntuman puolesta WRC 9 ansaitsee suitsutusta asfalttituntumasta. Nelivetoisen ralliauton ajo pinnoitetulla tiellä on aiemmin ollut rallisimulaattorien suurin heikkous, mutta WRC-sarjan uusimmat pelit ovat onnistuneet tässä loistavasti. Jopa aina niin hajottava Monte Carlon ralli kapeilla vuoristoteillä on ihmeen siedettävä.

Soralla auto lähtee mukavasti liukuun, ja Urheiluruudun pätkistä tuttu pölisevä sivuluisu pysyy hyvin hanskassa kaasua säätelemällä. Ajotuntumassa on selkeästi panostettu painon ja voiman tunteeseen ja tämän kautta pitää päätellä kuinka paljon kaasua uskaltaa painaa.

WRC 9:n heikko kohta ovat grafiikat. Ympäristöt erottuvat toisistaan eli Suomen kyllä tunnistaa Suomeksi, mutta jälki on tylsän tasaista ja elotonta. Lisäksi PC:llä kovimmatkaan asetukset eivät tarjoa ihmeitä ulosantiin. Autotkaan eivät näytä kovin kummoisilta ja vaikuttaa, että peli olisi suunniteltu PS4:n ja Xbox Onen peruskonsolit mielessä.

Onneksi samaiset autot ja tylsännäköiset maantiet kuulostavat kuitenkin hyviltä. Sorateiden kolina ja pinnotteiden vinkuna on saatu aikaan hienosti, ja kartturi nuotittaa menoa asiaankuuluvalla tavalla. Äänimaailman puolesta ainoa miinus menee uskomattoman geneeriselle taustamusiikille, joka jää mieleen lähinnä ärsyttävänä.

Tärkein vertailukohta ja kilpailija WRC-sarjan virallisille peleille on Dirt-pelisarja. Enemmän simulaationa toimivaan Dirt Rally 2.0:aan verrattuna lisenssipeli on edellä uusimpien nelivetojen ajotuntumassa ja oikeissa erikoiskokeissa. Vaikka Dirt-sarjassa on tehty kiitettävää työtä keksittyjen erikoiskokeiden kanssa, on oikean Ouninpohjan ajaminen kuitenkin ihan eri tavalla siisti juttu.

Näiden kahden pelin väliltä miettiessä Dirt 2.0 taas tarjoaa laajemman kattauksen keskenään erilaisia autoja ja sitä kautta kattavamman uramoodin, jos haluaa nousta historiallisten luokkien kautta maailmanmestaruuteen pitkällä kaavalla. Ajomallinnuksessa erot ovat hiuksenhienoja. Toiselle sopii WRC:n raskaampi ajotuntuma, toiselle Dirtin kevyempi voimapalute, joka tekee autoista hieman ketterämpiä. Näin hyvin markkinoiden oikeastaan ainoata rallisimulaatiota haastavana WRC-sarjan uusi tuleminen on todella hieno juttu.

WRC 9 haluaa olla simulaatiorallien uusi ykkönen. Ja sitä peli onkin, ainakin osaltaan, sillä parempia versioita moderneista WRC-autoista ei löydy muista peleistä. Edelliseen peliin verrattuna mukaan on tullut Kenian Safari-ralli, mutta muutokset ovat muutoin vähäisiä. Sarjaan uutena tulevalle ysi on suositeltava valinta, mutta kahdeksikon omistajien ei tarvitse turhaan kiirehtiä, jos aiemman pelin sisältö tuntuu riittävän.

WRC 9

4

”WRC on uudistunut onnistuneesti viime vuosina ja kisaa jo rallipelien ykköspaikasta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliuutiset/arvostelu-wrc-9-peli/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseyhin on tarjolla edistymistä nopeuttava boosteri,...
    Assassin's Creed
  • Blizzard rauhoittelee mobiilipeliin pettyneitä Diablo-faneja: “Olemme ensisijaisesti PC-kehittäjiä”

    Blizzard rauhoittelee mobiilipeliin pettyneitä Diablo-faneja: “Olemme ensisijaisesti PC-kehittäjiä”

    Marraskuun alussa selviää, esitteleekö Blizzard uuden Diablon. Blizzard...
    Blizzard
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja Cory Barlog näyttää uudella videollaan, kuinka valmistetaan...
    God of War
  • Google ei julkaissut omaa konsolia, vaan pelialustan – Nimi lainattu Helsingin ammattikorkeakoululta

    Google ei julkaissut omaa konsolia, vaan pelialustan – Nimi lainattu Helsingin ammattikorkeakoululta

    Googlelta odotettiin tälle illalle konsolipaljastusta. Sellaista ei kuitenkaan Game...
    Google
  • Red Dead Redemption 2:n tuore pelimodi tarjoaa aikakaudelle uskollista lentomatkailua

    Red Dead Redemption 2:n tuore pelimodi tarjoaa aikakaudelle uskollista lentomatkailua

    Rockstar Gamesin hittipelissä voi nyt matkustaa vapaasti kuumailmapallolla....
    PC
  • Ensituntumat | Far Cry 6 ei pudota leukaa lattiaan, mutta tänä vuonna sen ei edes tarvitse

    Ensituntumat | Far Cry 6 ei pudota leukaa lattiaan, mutta tänä vuonna sen ei edes tarvitse

    Far Cry 6 julkaistaan PC:lle (Windows), PlayStation 4:lle...
    Far Cry
  • Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Urheilupeleissä vuosipäivitykset ovat varsin tuttua kauraa. Sama julkaisutahti...
    Peliarvostelut
  • Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Chromebook saattaa tulevaisuudessa taipua monenlaiseen pelaamiseen. Chromebook-läppäreiden käyttäjät...
    Chromebook
  • Sony: pelien suoratoisto tulee olemaan PlayStation 5:lle yhtä tärkeää kuin fyysiset ja latauspelit

    Sony: pelien suoratoisto tulee olemaan PlayStation 5:lle yhtä tärkeää kuin fyysiset ja latauspelit

    Sony panostaa pelien suoratoistoon, sillä pelialan titaani näkee...
    pelien suoratoisto

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reil...
Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodosta...
Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko...
Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer...
Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseik...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    MonkeyMoonin kehittämä Night Call on erinomainen esimerkki pelien...
    Night Call
  • Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Netflixin The Witcher -sarjan toisella kaudella on huhun...
    Elokuvat
  • Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Mortal Kombat 11 julkaistaan tällä kertaa PC:lle, Xbox...
    mortal kombat 11
  • Huonoja uutisia Epic Games Storen vihaajille: rallipeli WRC 8 päätynee Epicin yksinoikeuspeliksi

    Huonoja uutisia Epic Games Storen vihaajille: rallipeli WRC 8 päätynee Epicin yksinoikeuspeliksi

    Epic Games Storen yksinoikeuspelit ovat aiheuttaneet närää pelaajien...
    epic games store
  • Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Liven juontaja Jimmy Fallon uskoi voivansa...
    Fortnite
  • Arvostelu: Super Mario Maker 2 tarjoaa loputtoman määrän laadukasta viihdettä tasoloikkien ystäville

    Arvostelu: Super Mario Maker 2 tarjoaa loputtoman määrän laadukasta viihdettä tasoloikkien ystäville

    Super Mario Maker 2 on todellinen tasoloikkafanin päiväuni....
    Mario
  • Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n pääkampanjan läpäistyään voi pelibugin...
    pelibugit
  • Shenmue 3 keräsi yli seitsemän miljoonan dollaria joukkorahoituksella

    Shenmue 3 keräsi yli seitsemän miljoonan dollaria joukkorahoituksella

    Fanit tukivat Shenmuen 3:n kehitystä Kickstarterissa 7 179...
    Pelit
  • Call of Duty: Black Ops 4:ssä suosittu Zombies-moodi sopii entistä paremmin myös yksinpelaajille

    Call of Duty: Black Ops 4:ssä suosittu Zombies-moodi sopii entistä paremmin myös yksinpelaajille

    Call of Duty: Black Ops 4 painottaa moninpeliä,...
    Activision
  • The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    Bethesdan markkinoinnista vastaavan Pete Hinesin mukaan The Elder...
    Bethesda

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Peliklassikko Resident Evil 2 julkaistaan täysin uusittuna versiona...
    Capcom
  • Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Pitkään peleistä ja pelisarjoista ammentaneiden elokuvien ja sarjojen...
    arcane
  • Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Monissa sarjoissa ja elokuvissa kuolonkorahduksia päästellyt Sean Bean...
    Hitman 2

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme