Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Little Hope on Man of Mediania parempi kauhupeli, mutta The Dark Pictures Anthology ei vieläkään osu napakymppiin

Posted on 31.10.2020

Supermassive Gamesin kauhuantologiasarjan tuorein osa petraa edeltäjästään.


Julkaisupäivä: 30.10.2020
Studio: Supermassive Games
Julkaisija: Bandai Namco
Saatavilla: PC (Windows), PlayStation 4 (testattu) & Xbox One
Pelaajia: 1 – 5
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: 6 tuntia


Supermassive Games on kaivanut itselleen pelimaailmasta sopivan kolon tehtailemillaan interaktiivisilla kauhupeleillä. Elokuvien ja pelien välimuotoon laskettavat, pelaajan valintoihin vahvasti nojaavat tarinalliset kokemukset ovat kuin kauhumuottiin puserrettuja versioita Telltale Gamesin kehutuista tuotoksista. Vaan aivan kuten sittemmin kuopattu ja ylösnoussut seikkailupelitalo, myös Supermassive Games on vaarassa jumiutua oman konseptinsa uhriksi.

Kauhuantologia The Dark Pictures Anthologyn toinen osa, Little Hope, tarjoaa edeltäjänsä lailla noin viisituntisen elämyksen. Lyhyyden vastapainona on lupaus uudelleenpeluuarvosta, sillä pelaajien tekemät valinnat voivat johtaa tuttuun tapaan päähenkilöiden kuolemiin ja kokonaisten kohtausten missaamiseen. Mutta toisin kuin Man of Medanissa, Little Hopessa polveilevia polkuja tuntuu olevan merkittävästi vähemmän ja valinnoilla kuoleman ulkopuolella pienempi merkitys. Vaihtoehtoisia kohtia sisältävä Curator’s Cut on sentään edelleen mukana, joskin niin ikään vähemmän korostetumpana versiona.

Osasyy taustalla on kerronnan uudenlainen ulottuvuus, joka ei salli aivan samankaltaista porukan irtaantumista kuin antologian edellinen peli. Siten tehtävät valinnat vaikuttavat paljon hienovaraisemmin, vaikka hieman näkökulmasta riippuen myös mahdollisesti merkityksettömämmiltä. Sama koskee oikeastaan hahmojen luonteenpiirteitä ja suhteita keskenään, joiden merkitys näin lyhyessä ajassa jää vähäiseksi. Toisaalta varsinainen juoni on sen sijaan paljon mielenkiintoisempi, monisyisempi ja osin jopa tunteikkaampi.

Little Hope sijoittuu samaa nimeä kantavaan aavekaupunkiin, jonka historia on luotu pitkälti kuuluisten Salemin noitaoikeudenkäyntien pohjalta. Pelaaja eksyy usvan peittämään kyläpahaseen jouduttuaan bussionnettomuuteen, joka jättää neljä opiskelijaa ja näiden opettajan loukkuun näennäisen yliluonnolliseen kuplaan. Outojen näkyjen ja salaperäisen pikkutytön johdattelemana viisikon ainoa reitti eteenpäin on askeltaa yhä syvemmälle kuolleeseen kaupunkiin, jonka menneisyys tuntuu muuttuvan entistä vaarallisemmaksi askel askeleelta.

Kuten antologian edellinen osa, myös Little Hope luottaa kerronnassaan pitkälti kehittäjien rakentamaan mysteeriin. Tällä kertaa pääpaino on juurikin monen sadan vuoden takaisissa noitaoikeudenkäynneissä, joiden ratkaisut alkavat vaania päähenkilöitä. Eri aikakausien vastavuoroisuus sekä menneisyydestä kumpuavat uhat muodostavat pelaajalle varsin herkullisen ja arvaamattoman asetelman, jonka kaikkien salaisuuksien purku saattaa vaatia useampia pelikertoja. Se jättää myös Man of Medania huomattavasti monitulkintaisemman loppufiiliksen.

Omalla kohdalla juurikin tästä mysteeristä muodostui lopulta Little Hopen kiinnostavin osuus, sillä muutoin peli ei tarjoa liioin uutta. Se on myös kauhuna aavistuksen laimeampi, sillä vaikka tunnelma on hetkittäin varsin onnistunut, se luottaa enemmän säikkyihin kuin tasaiseen ahdistukseen. Nämäkin menettävät merkityksen loppua kohden.

Pelillisesti luvassa on sen sijaan täsmälleen samaa kuin ennenkin. Alueita tutkitaan joko kerättävien tiedonmurusten toivossa tai sitten vältellään kuolemista QTE-kohtausten aikana. Jälkimmäisiä on pelaajapalautteen vuoksi hivenen helpotettu antamalla pieni ennakkovaroitus interaktiovaatimuksista, mikä on jakanut pelaajakuntaa kahtia. Pääasiallisesti kuviot eivät ole kuitenkaan juuri muuttuneet vuoden 2015 Until Dawnista, mutta pelattavuus toimiikin tässä tapauksessa lähinnä vain formaattina kerronnalle ja mysteerille.

Sitä on onneksi parannettu Man of Medanista, jonka infernaaliset kontrollit ja bugit tekivät pelistä paikoin pelikelvottoman. Little Hopessa näistä ei ole onneksi jälkeäkään. Hahmojen liikehdinnässä on edelleen viitteitä tankkiudesta, mutta vapaasti liikutettava kamera sekä avarammat tilat auttavat paljon. Ohjaaminen on lisäksi responsiivisempaa, minkä vuoksi hiuksia ei tarvitse repiä päästä kuin korkeintaan kauhusta. Bugeihin tai muihin graafisiin ongelmiin ei tullut sen sijaan törmättyä lainkaan.

Tarjolla on lisäksi tutut Movie Night- ja kaksinpelitilat, joissa elämyksen voi kokea parhaillaan viiden kaverin kera. Yhdessä koettu kauhu on keskivertoa nautinnollisempaa, minkä ohella Little Hopen mysteeri on omiaan herättelemään kiivaita spekulaatioita tapahtumien todellisuudesta.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope parantaa edeltäjästään kerronnallisesti ja teknisesti, mutta menettää uudelleenpeluuarvoaan entistä tiiviimpänä kokemuksena. Saman kaavan pyörittäminen käy myös pelillisesti hivenen virikkeettömäksi, joskin eipä niistä kliseistä poiketa tuolla leffakauhun puolellakaan. Jossain vaiheessa on silti kysyttävä, milloin näitäkin tapittaisi ennemmin omassa rauhassa töllöstä kuin käsi jatkuvasti ohjainta hapuen.

THE DARK PICTURES ANTHOLOGY: LITTLE HOPE

”Little Hope tarjoaa nimensä mukaisesti pientä toivoa The Dark Pictures Anthologyn myöhemmille peleille.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-little-hope-on-man-of-mediania-parempi-kauhupeli-mutta-the-dark-pictures-anthology-ei-vielakaan-osu-napakymppiin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaatii jättikorvauksia

    Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaatii jättikorvauksia

    Nintendon pelejä netissä jakelevan sivuston ylläpitäjät ovat joutuneet...
    Nintendo
  • PS Plussan tilaajien kesäkuun pelipaketti sisältää Borderlandsiä ja Sonic

    PS Plussan tilaajien kesäkuun pelipaketti sisältää Borderlandsiä ja Sonic

    Sony on julkistanut kesäkuun PS Plus -pelipaketin, joka...
    Borderlands
  • God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    Sony Santa Monica on vahvistanut God of Warin...
    God of War
  • Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Kulttikaksikon remasteroiva juhlakokoelma ei pilaa ajan kultaamia muistoja....
    Bayonetta
  • Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Klei Entertainment ei petä fanejaan tälläkään kertaa, sillä...
    Griftlands
  • Huhu: Rocksteadin kehittämä Superman: World’s Finest esitellään ensi viikolla

    Huhu: Rocksteadin kehittämä Superman: World’s Finest esitellään ensi viikolla

    Superman: World’s Finest saatetaan julkistaa The Game Awardseissa...
    pelihuhut
  • Haastattelussa esports-tähti Juhani ”Kantoraketti” Toivonen: ”Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti ...

    Haastattelussa esports-tähti Juhani ”Kantoraketti” Toivonen: ”Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti ...

    Rainbow Six Siege on yksi maailman suosituimmista kilpailullisista...
    eSports
  • Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Kulttiklassikon odotettu jatko-osa kokoaa tutut tekijät yhteen tarjotakseen...
    Beyond a Steel Sky
  • Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Pelien päähenkilöt ovat pitkään olleet pääasiallisesti miespuolisia, joten...
    Assassin's Creed
  • Huhu: Sony Santa Monica Studion seuraava projekti on jopa God of Waria eeppisempi

    Huhu: Sony Santa Monica Studion seuraava projekti on jopa God of Waria eeppisempi

    Tunnettu elokuvaohjaaja on paljastanut sosiaalisessa mediassa jutelleensa Sony...
    Cory Barlog

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Sony: pelien suoratoisto tulee olemaan PlayStation...
Apex Legends -kehittäjä paljastaa: pelistä on bann...
E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seura...
Ensituntumat | Total War: Warhammer 3 ei tuottanut...
Pian jatko-osan saava toimintarope Nioh teki juuri...

Tekniikka uutisia

  • Ensituntumat | FIFA 22 tuo merkittäviä uudistuksia erityisesti PlayStation 5- ja Xbox Series -pelaaj...

    Ensituntumat | FIFA 22 tuo merkittäviä uudistuksia erityisesti PlayStation 5- ja Xbox Series -pelaaj...

    EA:n tarjoaman ensikosketuksen perusteella FIFA 22 uudistaa pelisarjaa...
    EA
  • Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer on esitellyt 2150 dollaria eli noin...
    Mobiiliuutiset
  • Todellisten Pokémon-fanien unelma: tältä näyttää 600 dollarin Bulbasaur-figuuri

    Todellisten Pokémon-fanien unelma: tältä näyttää 600 dollarin Bulbasaur-figuuri

    Unique Art Studio on esitellyt 600 dollarin eli...
    Peliuutiset
  • Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Apple Arcade on viihdyttänyt mobiilipelaajia jo useamman kuukauden....
    Apple
  • Kauhua kerrakseen: Silent Hill Reboot ja episodimainen Silent Hill ovat kehityksessä, vinkkaa tuore ...

    Kauhua kerrakseen: Silent Hill Reboot ja episodimainen Silent Hill ovat kehityksessä, vinkkaa tuore ...

    Tietovuodon mukaan Konami puuhastelee uusien Silent Hill -pelien...
    episodipelit
  • Alun perin surkeasta julkaisusta kärsinyt No Man’s Sky on noussut yhdeksi parhaiten myyneistä IP:ist...

    Alun perin surkeasta julkaisusta kärsinyt No Man’s Sky on noussut yhdeksi parhaiten myyneistä IP:ist...

    No Man’s Skyn vuonna 2016 tapahtunut julkaisu oli...
    No Man's Sky
  • PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ovat uuden konsolin parhaat pelit ja mitä on jäänyt k...

    PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ovat uuden konsolin parhaat pelit ja mitä on jäänyt k...

    Sonyn uutuuskonsolia ei ole vieläkään helppoa saada käsiinsä,...
    DualSense
  • Fresh Prince of Bel-Air -tähti Alfonso Ribeiron tanssiliikkeet eivät saaneet tekijänoikeuksien suoja...

    Fresh Prince of Bel-Air -tähti Alfonso Ribeiron tanssiliikkeet eivät saaneet tekijänoikeuksien suoja...

    Yhdysvaltojen tekijänoikeustoimiston mukaan Fresh Prince of Bel-Air -tähti...
    Epic Games
  • Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Mortal Kombat 11 julkaistaan tällä kertaa PC:lle, Xbox...
    mortal kombat 11
  • PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    Pelialan sisäpiiriläisen mukaan seuraava Sonyn pelikonsoli tulee ohittamaan...
    pelihuhut

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit
  • Arvostelu: Destroy All Humans!:n kierrätys on pätevää toimintaviihdettä, mutta ikä painaa ufopelin a...

    Arvostelu: Destroy All Humans!:n kierrätys on pätevää toimintaviihdettä, mutta ikä painaa ufopelin a...

    Destroy All Humans! -toimintapelin uusintaversiossa avaruusoliot kylvävät tuhoa...
    Black Forest Games

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme