Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Little Hope on Man of Mediania parempi kauhupeli, mutta The Dark Pictures Anthology ei vieläkään osu napakymppiin

Posted on 31.10.2020

Supermassive Gamesin kauhuantologiasarjan tuorein osa petraa edeltäjästään.


Julkaisupäivä: 30.10.2020
Studio: Supermassive Games
Julkaisija: Bandai Namco
Saatavilla: PC (Windows), PlayStation 4 (testattu) & Xbox One
Pelaajia: 1 – 5
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: 6 tuntia


Supermassive Games on kaivanut itselleen pelimaailmasta sopivan kolon tehtailemillaan interaktiivisilla kauhupeleillä. Elokuvien ja pelien välimuotoon laskettavat, pelaajan valintoihin vahvasti nojaavat tarinalliset kokemukset ovat kuin kauhumuottiin puserrettuja versioita Telltale Gamesin kehutuista tuotoksista. Vaan aivan kuten sittemmin kuopattu ja ylösnoussut seikkailupelitalo, myös Supermassive Games on vaarassa jumiutua oman konseptinsa uhriksi.

Kauhuantologia The Dark Pictures Anthologyn toinen osa, Little Hope, tarjoaa edeltäjänsä lailla noin viisituntisen elämyksen. Lyhyyden vastapainona on lupaus uudelleenpeluuarvosta, sillä pelaajien tekemät valinnat voivat johtaa tuttuun tapaan päähenkilöiden kuolemiin ja kokonaisten kohtausten missaamiseen. Mutta toisin kuin Man of Medanissa, Little Hopessa polveilevia polkuja tuntuu olevan merkittävästi vähemmän ja valinnoilla kuoleman ulkopuolella pienempi merkitys. Vaihtoehtoisia kohtia sisältävä Curator’s Cut on sentään edelleen mukana, joskin niin ikään vähemmän korostetumpana versiona.

Osasyy taustalla on kerronnan uudenlainen ulottuvuus, joka ei salli aivan samankaltaista porukan irtaantumista kuin antologian edellinen peli. Siten tehtävät valinnat vaikuttavat paljon hienovaraisemmin, vaikka hieman näkökulmasta riippuen myös mahdollisesti merkityksettömämmiltä. Sama koskee oikeastaan hahmojen luonteenpiirteitä ja suhteita keskenään, joiden merkitys näin lyhyessä ajassa jää vähäiseksi. Toisaalta varsinainen juoni on sen sijaan paljon mielenkiintoisempi, monisyisempi ja osin jopa tunteikkaampi.

Little Hope sijoittuu samaa nimeä kantavaan aavekaupunkiin, jonka historia on luotu pitkälti kuuluisten Salemin noitaoikeudenkäyntien pohjalta. Pelaaja eksyy usvan peittämään kyläpahaseen jouduttuaan bussionnettomuuteen, joka jättää neljä opiskelijaa ja näiden opettajan loukkuun näennäisen yliluonnolliseen kuplaan. Outojen näkyjen ja salaperäisen pikkutytön johdattelemana viisikon ainoa reitti eteenpäin on askeltaa yhä syvemmälle kuolleeseen kaupunkiin, jonka menneisyys tuntuu muuttuvan entistä vaarallisemmaksi askel askeleelta.

Kuten antologian edellinen osa, myös Little Hope luottaa kerronnassaan pitkälti kehittäjien rakentamaan mysteeriin. Tällä kertaa pääpaino on juurikin monen sadan vuoden takaisissa noitaoikeudenkäynneissä, joiden ratkaisut alkavat vaania päähenkilöitä. Eri aikakausien vastavuoroisuus sekä menneisyydestä kumpuavat uhat muodostavat pelaajalle varsin herkullisen ja arvaamattoman asetelman, jonka kaikkien salaisuuksien purku saattaa vaatia useampia pelikertoja. Se jättää myös Man of Medania huomattavasti monitulkintaisemman loppufiiliksen.

Omalla kohdalla juurikin tästä mysteeristä muodostui lopulta Little Hopen kiinnostavin osuus, sillä muutoin peli ei tarjoa liioin uutta. Se on myös kauhuna aavistuksen laimeampi, sillä vaikka tunnelma on hetkittäin varsin onnistunut, se luottaa enemmän säikkyihin kuin tasaiseen ahdistukseen. Nämäkin menettävät merkityksen loppua kohden.

Pelillisesti luvassa on sen sijaan täsmälleen samaa kuin ennenkin. Alueita tutkitaan joko kerättävien tiedonmurusten toivossa tai sitten vältellään kuolemista QTE-kohtausten aikana. Jälkimmäisiä on pelaajapalautteen vuoksi hivenen helpotettu antamalla pieni ennakkovaroitus interaktiovaatimuksista, mikä on jakanut pelaajakuntaa kahtia. Pääasiallisesti kuviot eivät ole kuitenkaan juuri muuttuneet vuoden 2015 Until Dawnista, mutta pelattavuus toimiikin tässä tapauksessa lähinnä vain formaattina kerronnalle ja mysteerille.

Sitä on onneksi parannettu Man of Medanista, jonka infernaaliset kontrollit ja bugit tekivät pelistä paikoin pelikelvottoman. Little Hopessa näistä ei ole onneksi jälkeäkään. Hahmojen liikehdinnässä on edelleen viitteitä tankkiudesta, mutta vapaasti liikutettava kamera sekä avarammat tilat auttavat paljon. Ohjaaminen on lisäksi responsiivisempaa, minkä vuoksi hiuksia ei tarvitse repiä päästä kuin korkeintaan kauhusta. Bugeihin tai muihin graafisiin ongelmiin ei tullut sen sijaan törmättyä lainkaan.

Tarjolla on lisäksi tutut Movie Night- ja kaksinpelitilat, joissa elämyksen voi kokea parhaillaan viiden kaverin kera. Yhdessä koettu kauhu on keskivertoa nautinnollisempaa, minkä ohella Little Hopen mysteeri on omiaan herättelemään kiivaita spekulaatioita tapahtumien todellisuudesta.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope parantaa edeltäjästään kerronnallisesti ja teknisesti, mutta menettää uudelleenpeluuarvoaan entistä tiiviimpänä kokemuksena. Saman kaavan pyörittäminen käy myös pelillisesti hivenen virikkeettömäksi, joskin eipä niistä kliseistä poiketa tuolla leffakauhun puolellakaan. Jossain vaiheessa on silti kysyttävä, milloin näitäkin tapittaisi ennemmin omassa rauhassa töllöstä kuin käsi jatkuvasti ohjainta hapuen.

THE DARK PICTURES ANTHOLOGY: LITTLE HOPE

”Little Hope tarjoaa nimensä mukaisesti pientä toivoa The Dark Pictures Anthologyn myöhemmille peleille.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-little-hope-on-man-of-mediania-parempi-kauhupeli-mutta-the-dark-pictures-anthology-ei-vielakaan-osu-napakymppiin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Games Workshopin kehittämä Battle in Balin’s Tomb -lautapeli...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • Traileri: Post-apokalyptiseen synkistelyyn sijoittuva road trip Overland kaahailee pian saataville

    Traileri: Post-apokalyptiseen synkistelyyn sijoittuva road trip Overland kaahailee pian saataville

    Overland julkaistaan myöhemmin tässä kuussa. Tyylikkäältä näyttävä, post-apokalyptiseen...
    Overland
  • Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Ubisoftin Assassin’s Creedit mobiililaitteille tuova spin-off AC Rebellion...
    Assassin's Creed
  • Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Dice Legacyn perinnöksi jää mielenkiintoinen idea, jonka toteutus...
    Dice Legacy
  • Käytä päätäsi – Battlefield V:ssä vihollisia voi puskea kuoliaaksi

    Käytä päätäsi – Battlefield V:ssä vihollisia voi puskea kuoliaaksi

    Battlefield V tarjoaa paljon strategisia ja taktisia mahdollisuuksia,...
    Battlefield V
  • Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -elokuvasta ollaan puuhaamassa reboot-versiota, eikä siitä...
    Elokuvat
  • Traileri: Tällainen on Deus Ex -kehittäjien uusi arvoituksellinen scifi-peli Outriders

    Traileri: Tällainen on Deus Ex -kehittäjien uusi arvoituksellinen scifi-peli Outriders

    Square Enixillä muhii tuore scifi-peli Outriders, josta on...
    Outriders
  • Videopeliriippuus on nyt virallisesti vahvistetun ICD-tautiluokitusjärjestelmän mukaan sairaus

    Videopeliriippuus on nyt virallisesti vahvistetun ICD-tautiluokitusjärjestelmän mukaan sairaus

    Maailman terveysjärjestö WHO on vahvistanut kansainvälisen ICD-tautiluokitusjärjestelmän 11....
    peliriippuvuus
  • Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy ja pahasti

    Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy ja pahasti

    Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy. Vampire:...
    myöhästymiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pe...
Arvostelu | The Legend of
Zelda: Skyward Sword HD ...
Twitch-historia meni uusiksi – Fortnite-pelaaja sa...
Ensiarviot lyttäsivät Crackdown 3:n – Mutta kiinno...
Videogalleria: Tässä ovat Death Strandingin suurim...

Tekniikka uutisia

  • Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Halo: Infinite paljastettiin äskettäin, ja pelin graafinen ilme...
    Halo Infinite
  • JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL:n pelikuulokemalliston uusin tulokas on Quantum 350 Wireless....
    JBL
  • Yksi vuoden kovimmista peleistä jää todennäköisesti ilman jatko-osaa – ”Saisihan siitä rahaa, mutta…...

    Yksi vuoden kovimmista peleistä jää todennäköisesti ilman jatko-osaa – ”Saisihan siitä rahaa, mutta…...

    Dead Cells oli yksi vuoden suurimmista indie-yllättäjistä. Peliä...
    Dead Cells
  • Kohua herättäneistä natsitatuoinneista tuttu Scum järkyttää jälleen – Nyt ihmisnahasta voi tehdä naa...

    Kohua herättäneistä natsitatuoinneista tuttu Scum järkyttää jälleen – Nyt ihmisnahasta voi tehdä naa...

    Vankien välinen selviytymispeli Scum oli aiemmin otsikoissa natsitatuointiensa...
    Pelit
  • Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Battle royale -pelejä on nykyään kolmetoista tusinassa. Vaikka...
    battle royale -pelit
  • Rage 2:n ennakkotilaukset alkoivat – Steamiin peliä on turha odottaa

    Rage 2:n ennakkotilaukset alkoivat – Steamiin peliä on turha odottaa

    Bethesda on aloittanut Rage 2:n ennakkotilauksien tarjoamisen. PC-pelaajien...
    Bethesda
  • Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Pelien päähenkilöt ovat pitkään olleet pääasiallisesti miespuolisia, joten...
    Assassin's Creed
  • Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Kauhupelisarja The Dark Pictures Anthology on ehtinyt jo...
    House of Ashes
  • Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseyhin on tarjolla edistymistä nopeuttava boosteri,...
    Assassin's Creed
  • PCIe 5.0 -väylää tukevat näytönohjaimet saavat uuden virtaliittimen – tältä se näyttää

    PCIe 5.0 -väylää tukevat näytönohjaimet saavat uuden virtaliittimen – tältä se näyttää

    Näytönohjainten virtatarpeet välittää tulevaisuudessa uusi liitin. Jatkossa näytönohjainten...
    AMD

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Hittipeli World of Tanks Blitziin saapuu joukko eurooppalaisia...
    Android
  • Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Warhammer-pelisovitusten laajan vaihtelevassa kirjossa Eko Softwaren uutukainen asettuu...
    Peliarvostelut
  • SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    Namco Bandai jatkaa jo julkaisussaan kehutun SoulCalibur VI:n...
    Pelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme