Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Amazonin minibudjetilla tehty The Vast of Night on yllättäen tämän vuoden parhaita scifi-elokuvia

Posted on 2.6.2020

The Vast of Night kertoo tutun tarinan onnistuneen omaperäisellä tyylillä.

Ohjaaja Andrew Pattersonin debyyttielokuva The Vast of Night keräsi kehuja jo viime vuoden puolella leffafestarikierroksellaan. Suomalaisille elokuvajuhlille minibudjetilla tehty ufo-elokuva ei ehtinyt, mutta nyt se löytyy Amazonin Prime Video -palvelusta. Onneksi, sillä tieteiselokuva on yksi parhaista tämän vuoden puolella julkaistuista leffoista genrestä riippumatta.

1950-luvun New Mexicoon, Cayugan kuvitteelliseen pikkukaupunkiin sijoittuva The Vast of Night ammentaa tuon vuosikymmenen b-luokan scifi-leffoista, mutta ei ole tyyliltään pastissi. Sen juonesta ei löydy oikeastaan ainuttakaan omaperäistä ideaa, mutta silti teos toimii kaikilla tasoilla. Ohjaaja Patterson esittelee kaiken osaamansa, mutta elokuva ei missään vaiheessa tunnu briljeeraamiselta. Se on myös paljon muutakin kuin scifiä, mutta siitäkin huolimatta paketti pysyy kasassa.

Syy miksi sen sataan kertaan kerrottu tarina taivaalla lentävistä tunnistamattomista esineistä toimii on simppeli – Patterson pakottaa katsojan keskittymään elokuvaan. Ensiminuuteista alkaen tuntuu siltä, että jokin tärkeä asia ehtii vilahtaa ohi, jos vaikka vilkaisee sekunninkin verran kelloa. Vaikka elokuva nappaakin aineksensa muukalais-invaasio-genrestä, niin se tekee sen täysin vakavalla naamalla.

Silti The Vast of Night esitetään ikään kuin Twilight Zonea muistuttavan tv-sarjan jaksona, sen sukeltaessa alussa mustavalkotelevisiossa pyörivän Paradox Theater -sarjan sisälle. Leffan sisältö on tuttua, mutta sen tyyli täysin ohjaajan oma. Harvoin tulee nähtyä visuaalisesti näin omaperäistä debyyttiohjausta.

Tarina kerrotaan nuoren radiojuontaja Everettin (Jake Horowitz) ja vielä nuoremman puhelinvaihteen hoitajana työskentelevän Fayn (Sierra McCormick) kautta. Suurin osa pikkukaupungin asukkaista on katsomassa koripallo-ottelua, jonka aikana Everett ja Fay päätyvät kahdestaan selvittämään mysteeriä. Puhelinlinjoilta kuuluu outo ääni, kuin jonkinlainen signaali, joka häiritsee myös radiolähetystä ja saa sähkölaitteet toimimaan omituisesti. Everett päättää soittaa mystisen ääneen suorassa lähetyksessä kuulijoilleen, jonka jälkeen asiat muuttuvat yhä omituisemmiksi.

Patterson saa katsojan kaiken huomion muun muassa useiden pitkien ottojen ja kekseliäiden kamera-ajojen avulla. Välillä kuva menee kokonaan mustaksi, antaen upeasti suunnitellulle ääniraidalle ja katsojan mielikuvitukselle tilaa. Dialogi on varsinkin alkupuolella melkoista konekivääripapatusta, jossa hahmot puhuvat päällekkäin ja keskeyttävät toisiaan. Osa höpötyksestä menee taatusti ohi, mutta se ei haittaa. Epäselvä puhe on jotain mitä 1950-luvun tuotoksissa ei olisi voitu kuulla. Elokuvan äänimaailmasta tulee alussa mieleen Robert Altmanin vuoden 1970 uraauurtava McCabe & Mrs. Miller -lännenelokuva. Soundimaailma on niin tärkeässä osassa, että suosittelen katsomaan elokuvan kuulokkeet päässä, jos et omista erinomaista äänentoistojärjestelmää.

James Montaguen ja Craig W. Sangerin käsikirjoitus keskittyy oikeastaan vain siihen, miten mahdollinen taivaalta saapuva uhka vaikuttaa ihmisiin, eikä itse vierailijoihin. Kyseessä on taatusti myös pikkubudjetin asettamat rajat, mutta voihan perhana miten hyvin tyyli toimiikaan. Elokuva laittaa katsojan mielikuvituksen laukkaamaan vauhdilla, jopa niin lujaa, että toisella katsomiskerralla huomasin, ettei mukana ollutkaan muutamaa juttua, jotka luulin nähneeni.

Leffassa on useita todella pitkia yhden oton kohtauksia, joissa ei leikata lainkaan kuvasta toiseen. Niihin ei oikeastaan kiinnitä edes huomiota tarinan imaistessa täysillä mukaansa. Kaiken teknisen taituruuden huomaa vasta katsoessa leffan uudelleen. Mukana on vain yksi jumalattoman pitkä kamera-ajo, joka on tahallisesti melkoista kikkailua, mutta sekään ei ole pelkkää elvistelyä, vaan kuljettaa kertomusta eteenpäin.

Pikkubudjetilla tehty elokuva on juuri sopivalla tavalla haastava. Sen paranoidi tunnelma tuntuu kiehtovalla tavalla mukavalta ja vie väkisinkin mukanaan. Enpä muista milloin viimeksi olisi tullut vastaan elokuva, joka tuli katsottua saman tien uudestaan.

The Vast of Night on Netflixin The Platformin ohella parasta tähän mennessä tänä vuonna nähtyä scifiä. Se sai ensi-iltansa Amazonin Prime Video -palvelussa viime perjantaina 29. toukokuuta.

THE VAST OF NIGHT

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-amazonin-minibudjetilla-tehty-the-vast-of-night-on-yllattaen-taman-vuoden-parhaita-scifi-elokuvia/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Koronaperkele on verottanut vahvasti elokuvateattereihin tänä keväänä saapuvien...
    Elokuva-arvostelut
  • Kuva: Ensimmäinen Terminator: Dark Fate -juliste esittelee Sarah Connorin tuomiopäivän jälkeen

    Kuva: Ensimmäinen Terminator: Dark Fate -juliste esittelee Sarah Connorin tuomiopäivän jälkeen

    Deadpool-ohjaaja Tim Millerin Terminator: Dark Fate nähdään syksyllä....
    Arnold Schwarzenegger
  • Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Alienin ja Predatorin sarjakuvaseikkailuiden koti oli pitkään Dark...
    Alien
  • Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney Plus täyttää marraskuussa yhden vuoden ja sen...
    Disney Plus
  • Lähestymiskielto: Itseään John Wickiksi väittävä mies vainoaa Natalie Portmania

    Lähestymiskielto: Itseään John Wickiksi väittävä mies vainoaa Natalie Portmania

    Star Warsista ja Thor-elokuvista tuttu Natalie Portman on...
    Elokuvat
  • USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    Loputtomalta tuntuvan Halloween-elokuvasarjan tuorein osa, Halloween Kills, onnistui...
    007 No Time to Die
  • Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Leffaversio tunnetusta ja kiitellystä Uncharted-pelisarjasta etenee sen jälkeen,...
    Dan Trachtenberg
  • Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    The Witcherin toisen kauden uusissa kuvissa nähdään Ciriä...
    Elokuvat
  • She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    DreamWorks Animation Televisionin luoma animaatiosarja She-Ra and the...
    Elokuvat
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaisti...
Seuraavan
X-Men-elokuvan Suomen ensi-ilta vahviste...
Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tull...
Ensimmäiset
kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähde...
Uusia kuvia
Jokeri-elokuvasta – Ohjaaja vertaa odo...

Tekniikka uutisia

  • Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Jo neljänteen osaan ehtinyt Just Cause on kääntymässä...
    Constantin Films
  • Keanu Reevesin kone teki pakkolaskun – Matrix-tähti jatkoi matkaa bussilla muiden matkustajien kanss...

    Keanu Reevesin kone teki pakkolaskun – Matrix-tähti jatkoi matkaa bussilla muiden matkustajien kanss...

    Keanu Reeves nähdään jälleen palkkatappaja John Wickin roolissa...
    Elokuvat
  • Thor-näyttelijä unohti olleensa mukana The Dark Worldissa – ja seuraavaksi elokuvan nimen

    Thor-näyttelijä unohti olleensa mukana The Dark Worldissa – ja seuraavaksi elokuvan nimen

    IT-porukka-sarjasta tuttu irlantilaisnäyttelijä Chris O’Dowd esitti vuoden 2013...
    Chris O'Dowd
  • Kuva: Spider-Man saa uudessa No Way Home -elokuvassa kimppuunsa vanhat vihollisensa

    Kuva: Spider-Man saa uudessa No Way Home -elokuvassa kimppuunsa vanhat vihollisensa

    Ulottuvuustrippaileva Hämähäkkimies on napannut elokuvalehti Empiren uuden kansikuvan...
    Elokuvauutiset
  • Helsingissä tarjoiltiin tänään ”ihmislihaburgereita” – Kävimme maistamassa: ”Parempaa kuin Mäkkäriss...

    Helsingissä tarjoiltiin tänään ”ihmislihaburgereita” – Kävimme maistamassa: ”Parempaa kuin Mäkkäriss...

    Suomalaismediat uutisoivat syys-lokakuun vaihteessa laajalti Helsingissä pian avattavasta...
    Elokuva-artikkelit
  • X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    Viimeiseen X-Men-elokuvaan tehtiin uusia kuvauksia ja lopulta se...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Netflixin yliluonnollinen tieteisjännäri Katla on pelkkää komeaa pintaa

    Arvostelu | Netflixin yliluonnollinen tieteisjännäri Katla on pelkkää komeaa pintaa

    Netflixin Katla-sarjan tunnelma on kuin sekoitus nordic noiria...
    Elokuva-arvostelut
  • Arvostelu | Omerta 6/12 on näyttävää Suomi-toimintaa, mutta vuoden päästä elokuvasta muistetaan vain...

    Arvostelu | Omerta 6/12 on näyttävää Suomi-toimintaa, mutta vuoden päästä elokuvasta muistetaan vain...

    Omerta 6/12 saapuu valkokankaalle paljastusten ja kauhistelujen saattelemana....
    Aku Louhimies
  • The Walking Deadistakin tuttu Jeffrey Dean Morgan palaa Supernaturaliin sarjan 300. jakson kunniaksi

    The Walking Deadistakin tuttu Jeffrey Dean Morgan palaa Supernaturaliin sarjan 300. jakson kunniaksi

    Jeffrey Dean Morgan esitti Supernaturalin alkuaikoina Winchesterin veljesten...
    Elokuvat
  • Vuonna 2010 Suomessa tehtiin elokuva, jossa ei ollut yhtään naishahmoa – ja siitä tuli hitti ulkomai...

    Vuonna 2010 Suomessa tehtiin elokuva, jossa ei ollut yhtään naishahmoa – ja siitä tuli hitti ulkomai...

    Kotimaisten jouluelokuvien kärkikastiin lukeutuva Rare Exports nähdään tänään...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Omerta 6/12:n ensi-ilta lähestyy – Ilkka Remeksen romaaniin pohjautuvan toimintatrillerin liput ovat...

    Omerta 6/12:n ensi-ilta lähestyy – Ilkka Remeksen romaaniin pohjautuvan toimintatrillerin liput ovat...

    Ilkka Remeksen kirjasta ammentava, Aku Louhimiehen ohjaama ja...
    Aku Louhimies
  • Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Netflixin uutuussarjan supervoimilla varustettua teinityttöä esittää IT-elokuvista tuttu Sophia...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Nick Frostin tähdittämä Truth Seekers on mainio uutuussarja kauhun ja brittikomedian fan...

    Arvostelu | Nick Frostin tähdittämä Truth Seekers on mainio uutuussarja kauhun ja brittikomedian fan...

    Kaksikko Nick Frost ja Simon Pegg ovat omaperäisen...
    Amazon Prime Video

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme