Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni pettymys oli”

Posted on 8.9.2021

Denis Villeneuven kovasti odotettu ja ennakkoon vuolaasti kehuttu Dyyni-elokuva (Dune, 2021) esitettiin suomalaismedioille ensimmäistä kertaa eilen. Muropaketti oli luonnollisesti paikalla.

Alla Muropaketin elokuvatoimituksen Helinä Laajalahti, Joonas Pikkarainen ja Tatu Junni kertovat omat ensituntumansa scifi-spektaakkelista, joka saapuu Suomessa elokuvateatterilevitykseen perjantaina 17. syyskuuta.

Varsinaisen arviomme julkaisemme hieman lähempänä ensi-iltaa.

Dyyni

”Denis Villeneuven ohjaama Dyyni on hidastempoinen, visuaalisesti komea ja dramaattinen tieteisooppera, jossa Hans Zimmerin score vyöryy käsittämättömällä voimalla päälle. Se on huumoriton, synkkä ja välillä turhauttavakin, mutta silti moninkertaisesti parempi elokuva kuin David Lynchin vuonna 1984 ohjaama versio. Ja Villeneuve oli oikeassa sanoessaan, että Dyyni kuuluu isolle valkokankaalle. Hiekka-aavikon kuiva ja kuuma valtavuus jättimatoineen tuskin pääsee oikeuksiinsa television ruudulta. Käsikirjoituksensa osalta elokuva on hyvin uskollinen Frank Herbertin alkuperäisteokselle. Suurin ongelma on Herbertin luoman mytologian valtavuus, jota on lähes mahdotonta sellaisenaan tuoda elokuvaan – eikä siinä onnistu täysin Villeneuvekaan. 1960-luvulla kirjoitetulle tarinalle jäi myös joidenkin teemojensa osalta kaipaamaan tiukempaa päivitystä nykypäivään. Elokuvassa tarina jää kesken, sillä se kattaa Herbertin romaanista vain ensimmäisen puolikkaan. Tarina ei kuitenkaan katkea liian ärsyttävällä tavalla, sillä yksi keskeinen vaihe hahmojen elämässä saadaan käytyä läpi.”

– Helinä Lajaalahti

Dyyni

”Frank Herbertin tieteisklassikko Dyyniä on pidetty kirjan julkaisusta lähtien mahdottomana filmatisoitavana, mikä ei ole kuitenkaan hidastanut yrittäjiä. Niin David Lynch kuin Alejandro Jodorowsky ovat iskeneet kyntensä epäonnisesti opukseen, ja nyt vuorossa on viime vuosien kirkkaimpiin ohjaajiin lukeutuva visionääri Denis Villeneuve. Onnistuneen Arrivalin ja Blade Runner 2049:n jälkeen odotukset ovat olleetkin korkealla. Vaan Dyyni tuntuu pitävän jääräpäisesti pintansa filmatisoimattomuutensa suhteen. Ohjaajan kaksi ja puolituntinen mammutti on ulkoisesti ehtaa avaruusoopperaa. Kirjaimellisesti valtavaan avaruuteen luottava audiovisuaalinen elämys, joka näyttää, tuntuu ja kuulostaa eepokselta. Toisin sanoen juuri sitä, mitä Dyynin kaltaiselta kirjalta voisikin odottaa. Valitettavasti pinnan alla ei tunnu tapahtuvan juuri mitään mielenkiintoista. Hahmot, kerronta ja tarinankehitys jäävät näyttävän visuaalisuuden jalkoihin, minkä lisäksi kestosta huolimatta elokuvasta on jouduttu leikkaamaan todella paljon kirjan mehukasta juonittelua ja mielenmaisemaa pois. Useista tapahtumista huolimatta mitään ei tunnu siltikään lopulta tapahtuvan, vaan kaikki toimii pohjustuksena… epävarmalle tulevaisuudelle. Koska Dyynin kriittistä toista osaa ei ole alettu vielä edes kuvaamaan, jää tarina tylysti kesken kenties iäksi. Se olisi silti suurempi synti kuin nykyisen onton spektaakkelin vieminen loppuun saakka, vaikka päällimmäisenä tunteena on silti lähinnä pettymys.”

– Joonas Pikkarainen

Dyyni

”Denis Villeneuve on Darren Aronofskyn ohella ehdottomia suosikkiohjaajiani, ja etenkin majesteettisen Arrivalin jälkeen odotin uudelta Dyyni-filmatisoinnilta paljon. Kirjaa en ole häpeäkseni lukenut, ruoskikaa pois. Visuaalisesti uusi Dyyni-elokuva oli juuri niin komea, jylhä, näyttävä ja vaikuttava kuin toivoinkin. Myös maskeeraukset, lavasteet ja asusteet olivat vaikuttavaa jälkeä ja tehty uskomattoman taitavasti. Vieraat kulttuurit tuntuivat uskottavilta ja esitellyt maailmat olivat ihastuttavan maanläheisiä kaikessa korkealentoisuudessaan.  Valitettavasti tarinan osalta Dyyni jätti sitten enemmänkin toivomisen varaa. Kahdessa ja puolessa tunnissa ei loppujen lopuksi tapahtunut hirveästi, ja vaikka viitteitä riitti vaikka mihin mielenkiintoiseen, jäi moni asia pintapuoliseksi – ja itselleni katsojana fiilis, että varmaan tässä pitää lähteä leffan jälkeen kirjastoon lainaamaan lähdeteos, jotta tarinasta saisi kunnolla kaiken ilon irti. Kaikkinensa Dyyni oli hieno ja näyttävä elokuva, joka pitää ehdottomasti nähdä valkokankaalta, mutta samalla se oli odottamattomalla tavalla ontto. Ehkä kokonaisuus toimii paremmin sitten jos elokuvan jälkimmäinen osa joskus valmistuu. Vaikkei viiden tähden elokuva olekaan, Dyyniä katsoisi hyvin mielellään lisää”.

– Tatu Junni

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/uusi-dyyni-elokuva-on-nyt-nahty-ensituntumat-syksyn-elokuvatapauksesta-kylla-tama-kaiken-jalkeen-pieni-pettymys-oli/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Vihjasiko Tom Hardy pian poistetussa Instragram-päivityksessään Spider-Manin olevan mukana Ven...

    Kuva: Vihjasiko Tom Hardy pian poistetussa Instragram-päivityksessään Spider-Manin olevan mukana Ven...

    Tom Hardyn tähdittämän Venom: Let There Be Carnagen...
    Elokuvat
  • Daniel Radcliffe ei ole nähnyt Harry Potter ja kirottu lapsi -näytelmää – eikä aiokaan nähdä: “En us...

    Daniel Radcliffe ei ole nähnyt Harry Potter ja kirottu lapsi -näytelmää – eikä aiokaan nähdä: “En us...

    J.K. Rowlingin luomaa tarinaa jatkavaa näytelmää Harry Potter...
    Daniel Radcliffe
  • Arvostelu: HBO Nordicin hyytävä sarjamurhaajadokumentti I’ll Be Gone in the Dark on jopa jännittäväm...

    Arvostelu: HBO Nordicin hyytävä sarjamurhaajadokumentti I’ll Be Gone in the Dark on jopa jännittäväm...

    Vuosikymmeniä kiinnijäämistä vältelleen sarjamurhaajan selvittelystä kertova HBO Nordicin...
    Dokumentit
  • Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Quentin Tarantinon esikoisromaani Once Upon a Time in...
    Elokuva-artikkelit
  • Game of Thronesin pilottijakso oli 10 miljoonan dollarin fiasko, jota kukaan ei tule koskaan näkemää...

    Game of Thronesin pilottijakso oli 10 miljoonan dollarin fiasko, jota kukaan ei tule koskaan näkemää...

    Game of Thronesin alkuperäinen pilottijakso oli jotain ihan...
    Elokuvauutiset
  • Iso-Britanniassa myytiin juuri verinen lentopallo 286 500 eurolla

    Iso-Britanniassa myytiin juuri verinen lentopallo 286 500 eurolla

    Tom Hanks tähditti vuonna 2000 Cast Away-elokuvaa, jossa...
    Elokuvauutiset
  • Netflixin hittisarja loppuu 10. syyskuuta, ja asia tulee uusista julisteista kyllä erittäin selväksi

    Netflixin hittisarja loppuu 10. syyskuuta, ja asia tulee uusista julisteista kyllä erittäin selväksi

    Lucifer päättyy syyskuun alussa monien fanien suureksi harmiksi....
    Elokuvauutiset
  • Netflixin uutuudet viikolla 39: Tulossa mm. Green Room -ohjaajan häiriinnyttävä jännäri ja aikamatku...

    Netflixin uutuudet viikolla 39: Tulossa mm. Green Room -ohjaajan häiriinnyttävä jännäri ja aikamatku...

    Tällä viikolla Netflixin ohjelmistoon tulee kaksi kiinnostavaa jännäriä: Green Room -ohjaajan Hold the Dark, jonka pääosissa nähdään muun muassa Jeffrey Wright ja Alexander… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/netflixin-uutuude...
    Elokuvat
  • Ensimmäiset kuvat SAS: Rogue Heroes -sarjasta – Tältä näyttää Peaky Blindersin luojan ja Game of Thr...

    Ensimmäiset kuvat SAS: Rogue Heroes -sarjasta – Tältä näyttää Peaky Blindersin luojan ja Game of Thr...

    SAS: Rogue Heroes on Peaky Blinders -luoja Steven...
    Alfie Allen
  • Tappoiko Brad Pittin roolihahmo vaimonsa vai ei? Once Upon a Time in Hollywood -mysteeri sai vihdoin...

    Tappoiko Brad Pittin roolihahmo vaimonsa vai ei? Once Upon a Time in Hollywood -mysteeri sai vihdoin...

    Quentin Tarantinon kirja Once Upon a Time in...
    Brad Pitt

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Uusi The
Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvas...
Jennifer’s Body -tähti Megan Fox palasi kauhun par...
Arvostelu: Hyvä trippi ei turhia valista tai varoi...
Kuva: Homer Simpson kohtaa Hessu Hopon uudessa Sim...
Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tull...

Tekniikka uutisia

  • Dyyni on vuoden 2021 odotetuin scifi-elokuva – Hyvänä kakkosena tulee Reminiscence, jonka traileri j...

    Dyyni on vuoden 2021 odotetuin scifi-elokuva – Hyvänä kakkosena tulee Reminiscence, jonka traileri j...

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni on heittämällä odotetuin scifi-ensi-ilta...
    elokuvajulisteet
  • Simpsoneiden showrunner Al Jean Muropaketin haastattelussa: ”En halua että sarjallemme käy kuten Sta...

    Simpsoneiden showrunner Al Jean Muropaketin haastattelussa: ”En halua että sarjallemme käy kuten Sta...

    Showrunner, käsikirjoittaja ja tuottaja Al Jean on tehnyt...
    Al Jean
  • Apple TV julkaisee ensi viikolla Daniel Craigista kertovan Being James Bond -dokumentin

    Apple TV julkaisee ensi viikolla Daniel Craigista kertovan Being James Bond -dokumentin

    Being James Bond -dokumentti kertaa Daniel Craigin uran...
    Elokuvat
  • Syksyllä alkava The Lord of the Rings -tv-sarja sai virallisen suomalaisnimensä

    Syksyllä alkava The Lord of the Rings -tv-sarja sai virallisen suomalaisnimensä

    The Lord of the Rings -tv-sarja alkaa Amazon...
    Amazon Prime Video
  • 10 asiaa, jotka Black Widow’sta on hyvä tietää ennen Marvel-leffan ensi viikon ensi-iltaa

    10 asiaa, jotka Black Widow’sta on hyvä tietää ennen Marvel-leffan ensi viikon ensi-iltaa

    Black Widow’n oma elokuva julkaistaan vihdoin 9. heinäkuuta....
    Black Widow
  • Jackie Chan ei tee enää elokuvia USA:ssa, mutta toimintaelokuvia kyllä – Tältä näyttää Vanguard-uutu...

    Jackie Chan ei tee enää elokuvia USA:ssa, mutta toimintaelokuvia kyllä – Tältä näyttää Vanguard-uutu...

    Toimintalegenda Jackie Chan esittää pääosaa Stanley Tongin ohjaamassa...
    Elokuvat
  • Ylistetystä Possessor-tieteiskauhuelokuvasta julkaistiin lapsilta kielletty traileri

    Ylistetystä Possessor-tieteiskauhuelokuvasta julkaistiin lapsilta kielletty traileri

    Brandon ”Davidin poika” Cronenbergin Possessor-elokuva on kerännyt lähes pelkästään...
    Andrea Riseborough
  • Syyskuussa jatkuvan The Boys -supersankariperseilyn uusi traileri tekee hyvin selväksi, ettei sarja ...

    Syyskuussa jatkuvan The Boys -supersankariperseilyn uusi traileri tekee hyvin selväksi, ettei sarja ...

    Amazonin The Boys -sarja jatkuu syyskuun alussa. Amazonin...
    Amazon Prime
  • Kuva: Venom 2:n pahiksesta on paljastettu herkullisia yksityiskohtia

    Kuva: Venom 2:n pahiksesta on paljastettu herkullisia yksityiskohtia

    Vielä on epävarmaa, saako viime perjantaina elokuvateattereihin saapunut...
    Elokuvauutiset
  • Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Doom on eräs tärkeimmistä koskaan kehitetyistä peleistä, ja...
    Doom

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantinon mielestä 2010-luvun parhaan elokuvan on ohjannut...
    Aaron Sorkin
  • Katse kohti elokuvavuotta 2022: Näitä ensi-iltoja odotamme ensi vuodelta eniten

    Katse kohti elokuvavuotta 2022: Näitä ensi-iltoja odotamme ensi vuodelta eniten

    Muropaketti kurkisti vuonna 2022 julkaistavien elokuvien listalle ja...
    Elokuva-artikkelit
  • Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Quentin Tarantinon esikoisromaani Once Upon a Time in...
    Elokuva-artikkelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme