Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

Posted on 15.6.2020

Ohjaaja Josh Trank syytti studiota Fantastic Four -elokuvansa pilaamisesta, mutta nyt hänellä on täysin vapaat kädet tehdä mitä huvittaa. Capone on kiinnostava kokeilu, joka ei kuitenkaan toimi kuin osittain.

Josh Trankin ohjaama Fantastic Four -supersankariseikkailu oli ehdottomasti vuoden 2015 surkeimpia leffoja. Jopa Trank oli suunnilleen samaa mieltä ja kirjoitti Letterboxd-sivustolle lyttäävän arvion omasta elokuvastaan. Ohjaaja oli tekemässä aivan erilaista elokuvaa, mutta teattereihin päätyi 20th Century Fox -studion mutiloima versio, jossa ei ollut oikein mitään järkeä. Trank twiittasi päivää ennen ensi-iltaa, ettei ollut tyytyväinen elokuvaan. Myöhemmin hän on sanoutunut irti koko teoksesta, eikä laske sitä mukaan filmografiaansa. Fantastic Four oli totaalinen floppi ja sen jatko-osa peruttiin.

Ei ole siis mikään ihme, että Trankin uusi Capone-elokuva saa ensi-iltansa vasta nyt, melkein viisi vuotta edellisen leffan jälkeen. Kuuluisasta gangsterista kertovassa teoksessa Trankilla on ollut niin sanottu final cut, eli studiolla ja massimiehillä ei ole ollut mitään sanottavaa lopulliseen versioon.

Capone on mukavan erilainen ja osittain omaperäinen gansterielokuva, joka uskaltaa ottaa riskejä. Trank on myös käsikirjoittanut ja leikannut teoksensa. Miehen tarkoituksena on ollut selvästi osoittaa, että hän hallitsee hommansa usealla osa-alueella. Valitettavasti Capone on todella epätasainen elokuva, jossa on hyviä ideoita, mutta niiden toteutus toimii joko keskinkertaisesti tai ei lainkaan.

Capone keskittyy kuuluisan gangsterin viimeiseen vuoteen, jolloin todella huonossa kunnossa oleva mies asustaa kartanossaan kotiarestissa vaimonsa kanssa. Alphonse ”Al” Capone on vapautettu vankilasta neurosyfiliksen vuoksi, sillä sairauden myötä miehen todellisuudentaju on alkanut hämärtyä. FBI kyttää häntä matkan päästä ja salakuuntelee kaikkia keskusteluja. Mitään raskauttavaa he eivät kuitenkaan saa miehestä irti, sillä suunnilleen ainoat täysin ymmärrettävät lauseet hänen suustaan kuullaan aivan elokuvan alussa. Fonzon (läheisten käyttämä lempinimi) juhlaillallisella pitämä puhe on jo melkoista rohinaa ja mongerrusta. Pian mies saa kuitenkin infarktin, jonka jälkeen murahtelusta ei saa enää mitään selvää.

Jos maailmasta löytyy ihminen, joka ei tiedä kuka Al Capone on, niin hän ei tajua tästä elokuvasta yhtikäs mitään.

Vaikeuksia saattaa olla muillakin.

Alussa teksti kertoo Caponen vapautuneen sairauden takia vankilasta, mutta ei avaa hänen rikostaustaansa juuri lainkaan. Vajaan parin tunnin mittainen tekele on oikeastaan pelkkää hallusinaatiota ja hourailua, viimeisiään vetävän gangsterin haahuilua ympäri asuntoa kuolaten, öristen ja äristen. Eriteprosentit ovat melkein jossain Jouko Turkan Kiimaisten poliisien tasolla, Caponen oksentaessa sappinesteitä ja paskoessa housuunsa pariinkin kertaan.

Menneisyyden haamut eivät jätä miestä rauhaan, vaan hän näkee harhoja kaikista tappamistaan ihmisistä. Mennyt ja nykyhetki, todellisuus ja harhat sekoittuvat toisiinsa ja Capone alkaa olla vaaraksi sekä itselleen että läheisilleen. Yhdessä leffan kahjoimmista kohtauksista mafiapomo ampuu etupihallaan holtittomasti kultaisella konepistoolilla olemattomia vihollisia, pukeutuneena pelkkään kylpytakkiin ja vaippaan.

Tom Hardy tykittelee menemään pääosassa enemmän kuin täysillä, mutta Caponen karmivasta kohtalosta ja hänen kamalista harhoistaan huolimatta hahmo naurattaa ääneen useaan otteeseen. Se tuskin on tarkoitus, mutta Hardyn ylinäyttelemänä ukko on aivan sketsihahmo.

Asiaa ei ainakaan auta sairaan miehen maskeeraus, joka sekin näyttää liioitetulta. Syfilistä ei vielä 1940-luvulla osattu hoitaa ja se teki taatusti karmeaa jälkeä, mutta Hardyn kasvot näyttävät siltä kuin kauhuelokuvamonsterin maskeeraus olisi jäänyt kesken. Muutamassa rauhallisemmassa kohtauksessa Hardy onnistuu, kunhan hahmo ei yritä puhua. Puheääni saattaa olla realistinen, mutta omaan korvaani se kuulostaa vain ja ainoastaan siltä kuin näyttelijä pelleilisi.

Capone on ehdottomasti yhden miehen show, vaikka gangsterin vaimoa esittävä Linda Cardellini näytteleekin oikein taitavasti. Sivuosarooleissa nähdään esimerkiksi Kyle MacLachlan ja Matt Dillon, jotka vaikuttavat lähinnä tylsistyneiltä. MacLachlan esittää Caponen lääkäriä, joka yrittää saada miehen muistamaan mihin tämä on jemmannut 10 miljoonaa dollaria. Koko rahajuoni on täysin turhanpäiväinen, ikään kuin se olisi mukana vain siksi, että asia voidaan mainita trailerissa ja saada leffa vaikuttamaan perinteiseltä rikostrilleriltä.

Se on hienoa, että Trank on päässyt tekemään juuri sellaisen elokuvan kuin on halunnut, mutta Capone todistaa sen, että ainakin käsikirjoitusosastolla mies kaipaa apua. Idea ja huuruinen toteutus ovat kiehtovia, mutta asia menisi perille vähemmälläkin alleviivaamisella. Esimerkiksi yksi painajaismaisista hallusinaatiojaksoista on ensin pelottava ja väkivaltaisuudessaan jopa vastenmielinen, mutta aivan liian pitkä. Siinä vaiheessa on ylitetty jokin raja, kun Trank näyttää lähietäisyydeltä veitsen uppoavan kurkkuun yhä uudestaan, uudestaan ja uudestaan, mutta sairas kuvasto ei enää onnistu järkyttämään.

Capone tuntuu elokuvana jonkin sortin trollaukselta, ikään kuin Trank olisi jossain vaiheessa itsekin tajunnut, ettei oikeasti ole elokuvantekijänä mikään auteur ja päättänyt vetää koko homman vähän läskiksi. Capone on paikoitellen komean näköinen sukellus hulluuteen, mutta todella kaukana oikeasti haastavasta taide-elokuvasta jollainen se haluaisi olla.

Capone on nyt ostettavissa esimerkiksi Google Play Storesta, YouTubesta, iTunesista ja muista VOD-palveluista. Vuokraversio ilmestyy 6. heinäkuuta.

CAPONE

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-tom-hardyn-tahdittama-capone-on-rohkean-erilainen-gangsterielokuva/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Huhu: Amazonin Lord of the Rings -sarja aiotaan käynnistää massiivisella jaksomäärällä

    Huhu: Amazonin Lord of the Rings -sarja aiotaan käynnistää massiivisella jaksomäärällä

    Miljardibudjetilla tehtävä Lord of the Rings -sarja nähdään...
    Amazon
  • Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Jyri Kähösen ohjaama kuusiosainen Trackers on niin perinteinen...
    Brendon Daniels
  • Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Sonic näyttäytyy tuoreessa kuvassa aivan uudenlaisessa valossa. Tuoreimman...
    Elokuvat
  • Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Guillermo del Toro alkaa kuvata seuraavaa elokuvaansa Torontossa...
    Elokuvat
  • Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Pitkän linjan sveitsiläisnäyttelijä Bruno Ganz on kuollut. Bruno...
    Bruno Ganz
  • Uudessa Color Out of Space -julisteessa riittää pureskeltavaa – Nicolas Cagen uusi Lovecraft-elokuva...

    Uudessa Color Out of Space -julisteessa riittää pureskeltavaa – Nicolas Cagen uusi Lovecraft-elokuva...

    Color Out of Space -elokuvan uusi mainoslakana on...
    Color Out of Space
  • Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Dev Patel tähdittää David Loweryn ohjamaa The Green...
    A24
  • Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Amazon Prime Videon toimintaseikkailu The Tomorrow War matkustaa...
    Amazon Prime Video
  • Oliko The Falcon and the Winter Soldierin loppu pettymys? Marvel-sarjan finaali pistettiin juuri uus...

    Oliko The Falcon and the Winter Soldierin loppu pettymys? Marvel-sarjan finaali pistettiin juuri uus...

    Kevään ajan Marvel-faneja viihdyttänyt The Falcon and the...
    Captain America
  • Avengers: Infinity Warissa Captain America pystyi vastustamaan Thanosta – Nyt mielipiteitä jakanut k...

    Avengers: Infinity Warissa Captain America pystyi vastustamaan Thanosta – Nyt mielipiteitä jakanut k...

    Avengers-käsikirjoittaja ampuu alas Captain Americaan ja Ikuisuuden rautahanskaan...
    Avengers

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Tänään tv:ssä ja Yle Areenassa: Hercule Poirotin t...
The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ...
Kokeilu |
Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin –...
Viikon leffauutiset:
Hellboy-traileri, mielenkiint...
Arvostelu | Uusi Foundation-tv-sarja vain raapaise...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Paita auki ja rinta selvästi esillä – Jurassic Park -tähti julkaisi uuden seksiä tihkuvan pose...

    Kuva: Paita auki ja rinta selvästi esillä – Jurassic Park -tähti julkaisi uuden seksiä tihkuvan pose...

    Jeff Goldblumin esittämä Ian Malcolm nousi vuoden 1993...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Ryan Philippen tähdittämä toimintamättö The 2nd julkaistaan VOD-versiona...
    Elokuvat
  • Kuva: Penny Dreadful -sarja on todistetusti saamassa jatko-osan

    Kuva: Penny Dreadful -sarja on todistetusti saamassa jatko-osan

    Penny Dreadful: City of Angels -sarja sijoittuu 1930-luvun...
    Elokuvat
  • Kuva: Netflixin viimeinen Marvel-sarja alkaa pian – tämän jälkeen ei ole enempää luvassa

    Kuva: Netflixin viimeinen Marvel-sarja alkaa pian – tämän jälkeen ei ole enempää luvassa

    Marvelin Netflix-sarjat ovat saaneet kirvestä kalloon yksi kerrallaan....
    Elokuvauutiset
  • Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Captain Marvel -tähti Brie Larson ei hyväksy naisia alentavia nettihäiriköitä vaan iski takaisin samalla mitalla. Hänen mielestään naisnäyttelijöitä ei saa kohdella eri tavoin kuin miesnäyttelijöitä. Viime viikolla Marvel Studiosin ensimmäise… ...
    Avengers
  • Katsaus sarjavuoteen 2021: 10 sarjaa, jotka kannattaa katsoa – ja viisi sarjaa, jotka on parasta uno...

    Katsaus sarjavuoteen 2021: 10 sarjaa, jotka kannattaa katsoa – ja viisi sarjaa, jotka on parasta uno...

    Sarjavuosi 2021 oli yltäkylläinen, peräti ähkyyn asti. Muropaketissa...
    Elokuva-artikkelit
  • WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Redin fanitapahtuma järjestetään heinäkuussa ja sinä...

    WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Redin fanitapahtuma järjestetään heinäkuussa ja sinä...

    Netflix ja CD Projekt Red järjestävät heinäkuussa mittavan...
    CD Projekt Red
  • HBO Nordicin uutuudet viikolla 24/2020: Uutuussarja seksuaalisuudesta, dokumenttielokuva Hollywoodin...

    HBO Nordicin uutuudet viikolla 24/2020: Uutuussarja seksuaalisuudesta, dokumenttielokuva Hollywoodin...

    Tällä viikolla HBO Nordicissa alkaa seksuaalista vapautumista ja...
    Elokuvat
  • Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Jason Mewes tekee esikoisohjauksensa elokuvassa Madness in the...
    Elokuvat
  • Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin The Girl Who Loved Tom Gordon -kirjaan...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Omerta 6/12 on näyttävää Suomi-toimintaa, mutta vuoden päästä elokuvasta muistetaan vain...

    Arvostelu | Omerta 6/12 on näyttävää Suomi-toimintaa, mutta vuoden päästä elokuvasta muistetaan vain...

    Omerta 6/12 saapuu valkokankaalle paljastusten ja kauhistelujen saattelemana....
    Aku Louhimies
  • Arvostelu | Dexter: New Blood ei petä tv-sarjan vanhoja faneja – Sarjamurhaaja on tehnyt hienon palu...

    Arvostelu | Dexter: New Blood ei petä tv-sarjan vanhoja faneja – Sarjamurhaaja on tehnyt hienon palu...

    Moraalinen sarjamurhaaja Dexter Morgan (Michael C. Hall) palaa...
    Clancy Brown
  • Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Tällä viikolla Netflixissä julkaistaan Steven Soderberghin ohjaama, amerikkalaisesta...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme