Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oikeasti pelottava kokemus

Posted on 20.5.2020

Virtuaalitodellisuus ja kouriintuntuva zombipeli tuntuvat täydelliseltä yhdistelmältä, mitä se lähestulkoon myös on.


Julkaisupäivä: 5.5.2020
Studio: Skydance Interactive
Julkaisija: Skydance Interactive
Saatavilla: PC (Windows), PlayStation VR (testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: 11 tuntia


Alkuvuodesta PC:n virtuaalimaailmoissa haahuilleita pelaajia ihastuttanut zombipeli The Walking Dead: Saints & Sinners tekee muutama kuukausi myöhemmin loikan PlayStation VR:lle. Robert Kirkmanin samannimisen sarjakuvaan perustuva tuotos lainaa tosin suosittua etuliitettä ainoastaan markkinointimielessä, eikä Kirkmanin luomaan maailmaan tarvitse sen puoleen olla perehtynyt tai edes kiinnostunut uppoutuakseen Skydance Interactiven uutukaiseen.

Pitkälle kuitenkin pääsee, jos tuntee syvää ja tuiki inhimillistä kaipuuta murskata vastaantulevien zombien aivoja sisään yhä uudestaan, ja uudestaan – ja uudestaan.

Onneksi haisevista mätisäkeistä ei ole pulaa postapokalyptisen New Orleansin kaduilla, jonne pelaaja huuhtoutuu etsiessään salaperäistä huoltovarmuusbunkkeria. Valitettavasti kullanarvoisen poteron perässä ovat myös alueen kaksi isompaa osapuolta, jotka jakavat omaa oikeuttaan kaupungin eläville, kuolleille ja eläville kuolleille. Ennen pitkään myös pelaajan on ristittävä tikkunsa kumpaisenkin edessä, mutta sitä ennen alati kuolleemmiksi muuttuvat kadut olisi hyvä tonkia resursseista ja vihjeistä, jotta kuolo ei korjaisi ennen entuudestaan sovittua tapaamista.

Saints & Sinners pudottaa pelaajat siis pienempiin kortteleihin jaettuun New Orleansiin, jota päästään tutkimaan melko vapaassa järjestyksessä. Kaksi rinnakkain kulkevaa tarinaa ohjaavat oikeaan suuntaan, mutta mikään ei kiellä ryntäämästä kaduille pelkkä lootinhimo silmissä salaisuuksia etsien. Omista tavoitteista riippumatta alueilla ei kuitenkaan pysty hengailemaan loputtomiin, vaan aktiivista tonginta-aikaa on käytössä päivittäin noin puolen tunnin edestä. Tämän jälkeen kaupungin kellot varoittavat saapuvista laumoista, jotka täyttävät kadut entisestään elävistä kuolleista – mikään ei toki estä rohkeimpia jatkamaan lorvimistaan tämän jälkeenkin.

Tehtävien edistämisen lisäksi katuja tyhjennetään saatavien resurssien vuoksi. Kuluneet kenkäparit, rikkoutuneet aseet ja vanhaksi menneet koiranruuat sisältävät kaikki liudan rakennusosia, joilla parannellaan pelaajan tukikohtana toimivaa hautuumaalle parkkeerattua bussia. Sen varjossa päivitellään kolmen eri kykypuun virkaa ajavaa työpistettä, jotka kasvattavat esimerkiksi tuli- ja lähitaisteluaseiden valikoimaa, lisäävät parannus- ja ruokatarvikkeita sekä antavat passiivisia bonuksia. Tätä oravanpyörää ruokitaan läpi pelin, jotta käsiin hajoavat aseet voisi vaihtaa uuteen ja kaduilla saadut haavat puhdistaa puhtain harsoin.

Meno myös vaikeutuu päivien kuluessa, sillä jokainen nouseva aurinko tuo lisää zombeja kylään ja vähentää saatavilla olevien resurssien määrää. Tieto rajallisuudesta synnyttää puolestaan mukavaa intensiivisyyttä, vaikka todellisuudessa kyse on pikemminkin (onnistuneesta) päänsisäisestä harhasta kuin todellisesta vaikeuskäyrästä.

Päällisin puolin Saints & Sinners ei siis poikkea oikeastaan lainkaan tuiki tavallisesta selviytymispelistä, mutta touhu muuttuu asteen kouriintuntuvammaksi, kun erikseen ohjattavan ulkopuolisen hahmon sijaan näitä toimintoja joutuu tekemään itse.

Ja voi veljet, kuinka merkittävä ero se onkin.

Pohjimmiltaan melko simppelistä selviytymispelistä syntyy kertaheitolla tunnelmallinen jännitysnäytelmä, jossa ajantajun kadottamana yhtäkkiä soimaan alkavat kirkonkellot saavat ihon kirjaimellisesti kananlihalle. Tuolloin käsiin hajoava ruuvimeisseli ei tunnu enää riittävältä varustukselta raivatakseen tiensä takaisin tukikohtaan vievälle paatille, vaan kallisarvoisia löytöjään alkaa heitellä tilanpuutteen vuoksi kyyneleet silmissä mäkeen täyttääkseen repun alkoholilla. Eikä suinkaan ryyppäämistä varten, vaan koska pullot toimivat hyvänä hätävarana zombien päiden murskaamisessa. Ja tässä vaiheessa iltaa niitä pulloja on hyvä olla käden ulottuvilla riittävästi.

Mistä päästäänkin Saints & Sinnersin todelliseen nautintoon, eli pelin käsinkosketeltavaan toimintaan.

Jos et ole koskaan elämässäsi kokeillut, kuinka vaikeaa ihmiskallon läpäisy on esimerkiksi ruostuneella keittiöveitsellä, Skydance Interactiven koodivelhot antavat siitä varsin hyvän tuntuman. Zombeja ei suinkaan kellistetä vain pikaisesti päätä kopauttamalla, vaan teräesineet joutuu survaisemaan kunnolla kohti kalloa – ja silloinkin ne jäävät usein puoliväliin jumiin. Oikeaoppisen lisäpaineen soveltamisen ja asiaankuuluvan groteskin ääniefektin saattelemana edessä seissyt ruumis on sen jälkeen veltto, mutta seuraava potilas odottaakin jo hampaat ojossa vuoroaan…

…kunnes huomaat, ettei se veitsi lähdekään aiemmasta kallosta vain vetäisemällä irti.

(Edellisestä kappaleesta huolestuneena olemme lähettäneet arvostelijan mielentilatutkimukseen -toim. huom.)

En voi kuitenkaan alleviivata tarpeeksi, kuinka taivaallisen nautinnolliseksi kehittäjät ovat saaneet luotua tuntuman. Vielä useiden tuntien jälkeen zombien kukistamisessa on oma sairaalloinen viehätyksensä, joka toimii juuri VR:n vuoksi. Toimenpide on kaiken lisäksi onnistuttu tekemään yllättävän fyysiseksi, vaikka todellisuudessa pelaaja huitoo olohuoneessaan pelkkää ilmaa. Silti juuri kouriintuntuva äänimaailma ja virtuaalimaailmassa näkyvä vastustus luovat illuusion, joka tuntuu todelta muovisesta Movesta huolimatta.

(Siis ihan oikeasti… -toim. huom)

Sama illuusio läsnäolosta sekä kehittäjien viimeiseen asti viety tuntuman tavoittelu ovat pitkälti syynä myös pelin muussa onnistuneessa tunnelmassa. Pimeitä taloja heppoisen taskulampun varassa kolutessa tai zombilauman keskellä tajuaa helposti, että oikean zombiapokalypsin kohdalla oma paikka löytyisi todennäköisesti elävien kuolleiden eturivistä. Aseet eivät esimerkiksi lataudu automaattisesti, vaan ne täytyy ladata lipas tai pahimmillaan luoti kerrallaan. Kun revolverin kudit päätyvät toinen toisen perään patruunapesän sijaan lattialle edessä laahustavan zombin lähestyessä ja juuri hetkeä sitten vatsaan ammuttu ryöstäjä herää aivottomana selän taakse, myönnän pienet valahtaneen housuun ehkä kerran jos toisenkin.

Toki osa näistä menee täysin Move-ohjainten ja PlayStation-kameran oikuttelujen piikkiin, joskin täytyy myöntää, että Saints & Sinners on myös pääasiallisesti yksi parhaiten toimineista VR-kokemuksista konsolilla. Ongelmat ovat edelleen olemassa muun muassa kahta kättä vaativien aseiden rekisteröinnin kanssa, mikä ei vaan yksinkertaisesti taivu PSVR:n suoran näköyhteyden vaatimuksiin. Muutoin vyötäröillä olevien aseiden, olalta napattavan repun sekä rintataskussa olevan taskulampun ja muistilehtiön käyttö sujuu pienen totuttelun jälkeen kuin luonnostaan satunnaisia poikkeuksia lukuun ottamatta.

Pientä närää aiheuttaa myös PSVR:n heikko tarkkuus, joskin pelin sarjakuvamainen ilme antaa onneksi paljon anteeksi. Tummanpuhuva yleisilme on silti toisinaan vähän liiankin tumma, mikä peittää detaljeja etenkin pimeämmillä alueilla. Myös vihollisten tekoäly kaipaisi pientä petraamista, sillä varsinkin ihmiset tuntuvat zombejakin tyhmemmiltä vastustajilta. Pienempiä puutteita on enemmältikin, mutta rehellisyyden nimissä ne eivät haittaa liioin pelistä nauttimista.

The Walking Dead: Saints & Sinners on lisäksi ihan täysimittainen peli, eikä mikään parin tunnin teknologiademo. Läpipeluuseen saa kulutettua kevyesti reilu kymmenen tuntia, mutta jos alueet haluaa koluta kaikkien salaisten aseiden, reseptien ja varusteiden osalta, tiukuun voi helposti lisätä useamman tunnin lisää. Pelattavuus itsessään alkaa tosin käydä pidemmän päälle hivenen toisteiseksi, joskin tämä vaivaa genren pelejä yleisesti.

Mitä muut selviytymispelit eivät sen sijaan pysty tarjoamaan, on juurikin virtuaalitodellisuuden luoma immersio ja tunnelma. Kun näiden päälle lisätään vielä viimeisen päälle hiottu kouriintuntuvuus, voi Saints & Sinnersiä helposti suositella VR-pelien tämän hetken parhaimmistoon kuuluvana tuotoksena.

THE WALKING DEAD: SAINTS & SINNERS (VR)

”Tunnelmallinen, kouriintuntuva ja oiva psykopaattisimulaattori on VR-pelien aatelia.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-the-walking-dead-saints-sinners-on-yksi-playstationin-parhaista-vr-peleista-ja-oikeasti-pelottava-kokemus/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Helvetillisen huono kauhupeli Agony saa jatkoa spin-off-peli Succubuksen muodossa

    Helvetillisen huono kauhupeli Agony saa jatkoa spin-off-peli Succubuksen muodossa

    Helvettiin sijoittunut ja todella surkeaksi osoittautunut kauhupeli Agony...
    Agony
  • Huhu: Sony Santa Monica Studion seuraava projekti on jopa God of Waria eeppisempi

    Huhu: Sony Santa Monica Studion seuraava projekti on jopa God of Waria eeppisempi

    Tunnettu elokuvaohjaaja on paljastanut sosiaalisessa mediassa jutelleensa Sony...
    Cory Barlog
  • Intelin 12. sukupolven Alder Lake -suorittimien eurohinnat julki Amazonissa – kallein maksaa lähes t...

    Intelin 12. sukupolven Alder Lake -suorittimien eurohinnat julki Amazonissa – kallein maksaa lähes t...

    Intelin tulevat Alder Lake -suorittimet ovat tulossa markkinoille...
    Alder Lake
  • Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Razerin uusin pelikannettava on monilta osin mielenkiintoinen. Erityisesti...
    pelikannettavat
  • Lidl myy Black Friday -alennuksissa Xbox One S -konsolia – Suomen tilanteesta ei vielä tietoa

    Lidl myy Black Friday -alennuksissa Xbox One S -konsolia – Suomen tilanteesta ei vielä tietoa

    Lidl-päivittäistavarakaupan Black Friday -alennuksista saattaa löytyä jotain odottamatonta,...
    Black Friday
  • Lucasfilm on työstämässä palvotusta Star Wars: Knights of the Old Republic -pelistä elokuvaa, kertoo...

    Lucasfilm on työstämässä palvotusta Star Wars: Knights of the Old Republic -pelistä elokuvaa, kertoo...

    BioWaren kehittämä Star Wars: Knights of the Old...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Hideo Kojiman kiistelty patikkasimulaattori on PC:llä entistä kauniimpi,...
    Death Stranding
  • Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa – Uusi traileri esittelee toisen tuotantokaudet t...

    Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa – Uusi traileri esittelee toisen tuotantokaudet t...

    Netflix on julkaissut tänään uutta promomateriaalia The Witcher...
    Elokuvauutiset
  • Video: Jälleen uusi näyte siitä, kuinka tyrmäävän hienolta Microsoft Flight Simulator näyttää

    Video: Jälleen uusi näyte siitä, kuinka tyrmäävän hienolta Microsoft Flight Simulator näyttää

    Uusi Microsoft Flight Simulator tullee saataville tänä vuonna....
    Lentosimulaattorit
  • Gearbox-johtajaa syytetään pahoinpitelystä ja talousrikoksesta – yhtiö välttelee kommentoimasta

    Gearbox-johtajaa syytetään pahoinpitelystä ja talousrikoksesta – yhtiö välttelee kommentoimasta

    Borderlands 3:n julkaisua edeltävät valtavat kohut Gearbox Softwaren...
    Borderlands

Aiheeseen liittyvät artikkelit

PlayStation 5:n hinta ja julkaisupäivä paljastetti...
Arvostelu |
WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haasta...
Videogalleria: Tässä ovat Death Strandingin suurim...
Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin v...
Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer...

Tekniikka uutisia

  • Fortniten haavoittuvuus päästi hakkerit varastamaan käyttäjätilejä – Jopa 200 miljoonaa pelaajaa oli...

    Fortniten haavoittuvuus päästi hakkerit varastamaan käyttäjätilejä – Jopa 200 miljoonaa pelaajaa oli...

    Maailman suosituin peli piti sisällään haavoittuvuuden, jonka ansiosta...
    battle royale -pelit
  • Odotetun indiepelin kehittäjä selitti, miksi hän hylkäsi Epic Games Storen yksinoikeussopimuksen

    Odotetun indiepelin kehittäjä selitti, miksi hän hylkäsi Epic Games Storen yksinoikeussopimuksen

    Hiljattain julkaistua Darqia kehittävä Unfold Games on selittänyt...
    Epic Games
  • Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Games Workshopin kehittämä Battle in Balin’s Tomb -lautapeli...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Supermassive Gamesin kunnianhimoinen antologiasarja ei ala täysin vakuuttavissa...
    Man of Medan
  • Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Jos omasta televisiosta ei löydy mahdollisuutta katsoa suoratoistopalveluita...
    Elokuvauutiset
  • Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Doom on eräs tärkeimmistä koskaan kehitetyistä peleistä, ja...
    Doom
  • Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Microsoft tuo markkinoille rajoitetun painoksen Xbox One X:stä...
    Gears 5
  • Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    OpTic Indian joukkueessa pelaava Nikhil “forsaken” Kumawat jäi...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    Väkivaltaan ja masturbointiin keskittyvä Wanking Simulator on hyvin,...
    Pelit
  • Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Uuden modin ansiosta Sekiro: Shadows Die Twice muuttuu...
    FromSoftware

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Cyberpunk 2077:n synkkä lähitulevaisuus on pian täällä: Uudet kuvat vievät Night Cityn syövereihin

    Cyberpunk 2077:n synkkä lähitulevaisuus on pian täällä: Uudet kuvat vievät Night Cityn syövereihin

    Cyberpunk 2077:stä on julkaistu uutta kuvitusta. Cyberpunk 2077...
    Cyberpunk 2077
  • Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Capcom on härnännyt Resident Evil -faneja pelisarjan seuraavasta...
    Capcom
  • PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:n ulkonäkö on jo paljastunut virallisissa pressikuvissa...
    Pelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme