Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oikeasti pelottava kokemus

Posted on 20.5.2020

Virtuaalitodellisuus ja kouriintuntuva zombipeli tuntuvat täydelliseltä yhdistelmältä, mitä se lähestulkoon myös on.


Julkaisupäivä: 5.5.2020
Studio: Skydance Interactive
Julkaisija: Skydance Interactive
Saatavilla: PC (Windows), PlayStation VR (testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: 11 tuntia


Alkuvuodesta PC:n virtuaalimaailmoissa haahuilleita pelaajia ihastuttanut zombipeli The Walking Dead: Saints & Sinners tekee muutama kuukausi myöhemmin loikan PlayStation VR:lle. Robert Kirkmanin samannimisen sarjakuvaan perustuva tuotos lainaa tosin suosittua etuliitettä ainoastaan markkinointimielessä, eikä Kirkmanin luomaan maailmaan tarvitse sen puoleen olla perehtynyt tai edes kiinnostunut uppoutuakseen Skydance Interactiven uutukaiseen.

Pitkälle kuitenkin pääsee, jos tuntee syvää ja tuiki inhimillistä kaipuuta murskata vastaantulevien zombien aivoja sisään yhä uudestaan, ja uudestaan – ja uudestaan.

Onneksi haisevista mätisäkeistä ei ole pulaa postapokalyptisen New Orleansin kaduilla, jonne pelaaja huuhtoutuu etsiessään salaperäistä huoltovarmuusbunkkeria. Valitettavasti kullanarvoisen poteron perässä ovat myös alueen kaksi isompaa osapuolta, jotka jakavat omaa oikeuttaan kaupungin eläville, kuolleille ja eläville kuolleille. Ennen pitkään myös pelaajan on ristittävä tikkunsa kumpaisenkin edessä, mutta sitä ennen alati kuolleemmiksi muuttuvat kadut olisi hyvä tonkia resursseista ja vihjeistä, jotta kuolo ei korjaisi ennen entuudestaan sovittua tapaamista.

Saints & Sinners pudottaa pelaajat siis pienempiin kortteleihin jaettuun New Orleansiin, jota päästään tutkimaan melko vapaassa järjestyksessä. Kaksi rinnakkain kulkevaa tarinaa ohjaavat oikeaan suuntaan, mutta mikään ei kiellä ryntäämästä kaduille pelkkä lootinhimo silmissä salaisuuksia etsien. Omista tavoitteista riippumatta alueilla ei kuitenkaan pysty hengailemaan loputtomiin, vaan aktiivista tonginta-aikaa on käytössä päivittäin noin puolen tunnin edestä. Tämän jälkeen kaupungin kellot varoittavat saapuvista laumoista, jotka täyttävät kadut entisestään elävistä kuolleista – mikään ei toki estä rohkeimpia jatkamaan lorvimistaan tämän jälkeenkin.

Tehtävien edistämisen lisäksi katuja tyhjennetään saatavien resurssien vuoksi. Kuluneet kenkäparit, rikkoutuneet aseet ja vanhaksi menneet koiranruuat sisältävät kaikki liudan rakennusosia, joilla parannellaan pelaajan tukikohtana toimivaa hautuumaalle parkkeerattua bussia. Sen varjossa päivitellään kolmen eri kykypuun virkaa ajavaa työpistettä, jotka kasvattavat esimerkiksi tuli- ja lähitaisteluaseiden valikoimaa, lisäävät parannus- ja ruokatarvikkeita sekä antavat passiivisia bonuksia. Tätä oravanpyörää ruokitaan läpi pelin, jotta käsiin hajoavat aseet voisi vaihtaa uuteen ja kaduilla saadut haavat puhdistaa puhtain harsoin.

Meno myös vaikeutuu päivien kuluessa, sillä jokainen nouseva aurinko tuo lisää zombeja kylään ja vähentää saatavilla olevien resurssien määrää. Tieto rajallisuudesta synnyttää puolestaan mukavaa intensiivisyyttä, vaikka todellisuudessa kyse on pikemminkin (onnistuneesta) päänsisäisestä harhasta kuin todellisesta vaikeuskäyrästä.

Päällisin puolin Saints & Sinners ei siis poikkea oikeastaan lainkaan tuiki tavallisesta selviytymispelistä, mutta touhu muuttuu asteen kouriintuntuvammaksi, kun erikseen ohjattavan ulkopuolisen hahmon sijaan näitä toimintoja joutuu tekemään itse.

Ja voi veljet, kuinka merkittävä ero se onkin.

Pohjimmiltaan melko simppelistä selviytymispelistä syntyy kertaheitolla tunnelmallinen jännitysnäytelmä, jossa ajantajun kadottamana yhtäkkiä soimaan alkavat kirkonkellot saavat ihon kirjaimellisesti kananlihalle. Tuolloin käsiin hajoava ruuvimeisseli ei tunnu enää riittävältä varustukselta raivatakseen tiensä takaisin tukikohtaan vievälle paatille, vaan kallisarvoisia löytöjään alkaa heitellä tilanpuutteen vuoksi kyyneleet silmissä mäkeen täyttääkseen repun alkoholilla. Eikä suinkaan ryyppäämistä varten, vaan koska pullot toimivat hyvänä hätävarana zombien päiden murskaamisessa. Ja tässä vaiheessa iltaa niitä pulloja on hyvä olla käden ulottuvilla riittävästi.

Mistä päästäänkin Saints & Sinnersin todelliseen nautintoon, eli pelin käsinkosketeltavaan toimintaan.

Jos et ole koskaan elämässäsi kokeillut, kuinka vaikeaa ihmiskallon läpäisy on esimerkiksi ruostuneella keittiöveitsellä, Skydance Interactiven koodivelhot antavat siitä varsin hyvän tuntuman. Zombeja ei suinkaan kellistetä vain pikaisesti päätä kopauttamalla, vaan teräesineet joutuu survaisemaan kunnolla kohti kalloa – ja silloinkin ne jäävät usein puoliväliin jumiin. Oikeaoppisen lisäpaineen soveltamisen ja asiaankuuluvan groteskin ääniefektin saattelemana edessä seissyt ruumis on sen jälkeen veltto, mutta seuraava potilas odottaakin jo hampaat ojossa vuoroaan…

…kunnes huomaat, ettei se veitsi lähdekään aiemmasta kallosta vain vetäisemällä irti.

(Edellisestä kappaleesta huolestuneena olemme lähettäneet arvostelijan mielentilatutkimukseen -toim. huom.)

En voi kuitenkaan alleviivata tarpeeksi, kuinka taivaallisen nautinnolliseksi kehittäjät ovat saaneet luotua tuntuman. Vielä useiden tuntien jälkeen zombien kukistamisessa on oma sairaalloinen viehätyksensä, joka toimii juuri VR:n vuoksi. Toimenpide on kaiken lisäksi onnistuttu tekemään yllättävän fyysiseksi, vaikka todellisuudessa pelaaja huitoo olohuoneessaan pelkkää ilmaa. Silti juuri kouriintuntuva äänimaailma ja virtuaalimaailmassa näkyvä vastustus luovat illuusion, joka tuntuu todelta muovisesta Movesta huolimatta.

(Siis ihan oikeasti… -toim. huom)

Sama illuusio läsnäolosta sekä kehittäjien viimeiseen asti viety tuntuman tavoittelu ovat pitkälti syynä myös pelin muussa onnistuneessa tunnelmassa. Pimeitä taloja heppoisen taskulampun varassa kolutessa tai zombilauman keskellä tajuaa helposti, että oikean zombiapokalypsin kohdalla oma paikka löytyisi todennäköisesti elävien kuolleiden eturivistä. Aseet eivät esimerkiksi lataudu automaattisesti, vaan ne täytyy ladata lipas tai pahimmillaan luoti kerrallaan. Kun revolverin kudit päätyvät toinen toisen perään patruunapesän sijaan lattialle edessä laahustavan zombin lähestyessä ja juuri hetkeä sitten vatsaan ammuttu ryöstäjä herää aivottomana selän taakse, myönnän pienet valahtaneen housuun ehkä kerran jos toisenkin.

Toki osa näistä menee täysin Move-ohjainten ja PlayStation-kameran oikuttelujen piikkiin, joskin täytyy myöntää, että Saints & Sinners on myös pääasiallisesti yksi parhaiten toimineista VR-kokemuksista konsolilla. Ongelmat ovat edelleen olemassa muun muassa kahta kättä vaativien aseiden rekisteröinnin kanssa, mikä ei vaan yksinkertaisesti taivu PSVR:n suoran näköyhteyden vaatimuksiin. Muutoin vyötäröillä olevien aseiden, olalta napattavan repun sekä rintataskussa olevan taskulampun ja muistilehtiön käyttö sujuu pienen totuttelun jälkeen kuin luonnostaan satunnaisia poikkeuksia lukuun ottamatta.

Pientä närää aiheuttaa myös PSVR:n heikko tarkkuus, joskin pelin sarjakuvamainen ilme antaa onneksi paljon anteeksi. Tummanpuhuva yleisilme on silti toisinaan vähän liiankin tumma, mikä peittää detaljeja etenkin pimeämmillä alueilla. Myös vihollisten tekoäly kaipaisi pientä petraamista, sillä varsinkin ihmiset tuntuvat zombejakin tyhmemmiltä vastustajilta. Pienempiä puutteita on enemmältikin, mutta rehellisyyden nimissä ne eivät haittaa liioin pelistä nauttimista.

The Walking Dead: Saints & Sinners on lisäksi ihan täysimittainen peli, eikä mikään parin tunnin teknologiademo. Läpipeluuseen saa kulutettua kevyesti reilu kymmenen tuntia, mutta jos alueet haluaa koluta kaikkien salaisten aseiden, reseptien ja varusteiden osalta, tiukuun voi helposti lisätä useamman tunnin lisää. Pelattavuus itsessään alkaa tosin käydä pidemmän päälle hivenen toisteiseksi, joskin tämä vaivaa genren pelejä yleisesti.

Mitä muut selviytymispelit eivät sen sijaan pysty tarjoamaan, on juurikin virtuaalitodellisuuden luoma immersio ja tunnelma. Kun näiden päälle lisätään vielä viimeisen päälle hiottu kouriintuntuvuus, voi Saints & Sinnersiä helposti suositella VR-pelien tämän hetken parhaimmistoon kuuluvana tuotoksena.

THE WALKING DEAD: SAINTS & SINNERS (VR)

”Tunnelmallinen, kouriintuntuva ja oiva psykopaattisimulaattori on VR-pelien aatelia.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-the-walking-dead-saints-sinners-on-yksi-playstationin-parhaista-vr-peleista-ja-oikeasti-pelottava-kokemus/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Klei Entertainment ei petä fanejaan tälläkään kertaa, sillä...
    Griftlands
  • Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen tiedot julkaistiin...
    Geforce RTX 2060 12GB
  • Arvostelu: Vapiskaa Overwatch ja Counter-Strike – Valorant voi hyvin nousta 2020-luvun tärkeimmäksi ...

    Arvostelu: Vapiskaa Overwatch ja Counter-Strike – Valorant voi hyvin nousta 2020-luvun tärkeimmäksi ...

    Riot Gamesin kilpailullinen räiskintäpeli Valorant on nyt ensimmäisten...
    Peliarvostelut
  • Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Uusi prosessorisukupolvi, uudenlainen rakenne ja tehokkaampi valmistusprosessi. Intelin...
    Alder Lake
  • WB Games on puuhastellut kahden Superman-pelin kimpussa jo vuodesta 2013 – kummatkin projektit peruu...

    WB Games on puuhastellut kahden Superman-pelin kimpussa jo vuodesta 2013 – kummatkin projektit peruu...

    WB Games on tuhonnut jo kaksi Superman-peliä. Avoimen...
    Pelit
  • TOP 12: Näitä Super Mario Brosin hahmoja pornon kuluttajat himoavat eniten Pornhub-sivuston mukaan

    TOP 12: Näitä Super Mario Brosin hahmoja pornon kuluttajat himoavat eniten Pornhub-sivuston mukaan

    Eri ihmisillä on erilaisia mieltymyksiä pornon suhteen ja...
    Pelit
  • Huonoja uutisia Epic Games Storen vihaajille: rallipeli WRC 8 päätynee Epicin yksinoikeuspeliksi

    Huonoja uutisia Epic Games Storen vihaajille: rallipeli WRC 8 päätynee Epicin yksinoikeuspeliksi

    Epic Games Storen yksinoikeuspelit ovat aiheuttaneet närää pelaajien...
    epic games store
  • Palkitut hittipelit Heavy Rain, Beyond: Two Souls ja Detroit: Become Human ilmestyvät PC:lle

    Palkitut hittipelit Heavy Rain, Beyond: Two Souls ja Detroit: Become Human ilmestyvät PC:lle

    Sonyn yksinoikeus on ohi: Quantic Dreamin kehutut tarinapelit...
    Beyond: Two Souls
  • Video: Vuosikymmeniä odotettu Warhammer 40 000 -jatko näyttää kerrassaan upealta

    Video: Vuosikymmeniä odotettu Warhammer 40 000 -jatko näyttää kerrassaan upealta

    Frontier on julkaissut uuden näyttävän trailerin ja kuvakaappauksia...
    Frontier
  • Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Uuden modin ansiosta Sekiro: Shadows Die Twice muuttuu...
    FromSoftware

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Marvel’s Spider-Manin uusin päivitys lisäsi peliin...
Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vää...
Valve julkaisee tammikuussa dokumentin suomalaispe...
Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät t...
Crackdown 3 räjähtää tässä kuussa Xbox Game Pass -...

Tekniikka uutisia

  • Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Microsoftia on äskettäin kehuttu siitä, kuinka se kohtelee...
    Microsoft
  • Helmikuun Games with Gold -kattaus päästää Xbox-pelaajat räjäyttelemään ja salamurhaamaan

    Helmikuun Games with Gold -kattaus päästää Xbox-pelaajat räjäyttelemään ja salamurhaamaan

    Microsoft on julkistanut helmikuisen Games with Gold -kattauksen,...
    Games With Gold
  • Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Brutaalin vaikean co-op-räiskintä GTFO:n pelaaminen vaatii osumatarkkuutta, rautaista...
    co-op
  • Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Jo neljänteen osaan ehtinyt Just Cause on kääntymässä...
    Constantin Films
  • Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Uusi versio Nuketown-kartasta on tarjolla PlayStation 4 -pelaajille...
    Call of Duty
  • Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    PlayStation 4 -pelaajat pääsivät testaamaan Call of Duty:...
    Call of Duty
  • Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Marvel’s Guardians of the Galaxy on juuri sitä...
    Elokuvauutiset
  • Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Aiemmin kerroimme Overwatch Contendersissa pelaavaan Second Windiin valitusta...
    eSports
  • Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Ghost Recon Breakpointin suljettu betatesti järjestetään 5.-8. syyskuuta....
    Ghost Recon Breakpoint
  • Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Warhammer-pelisovitusten laajan vaihtelevassa kirjossa Eko Softwaren uutukainen asettuu...
    Peliarvostelut

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    Ryzen 7 5800X3D on ensimmäinen 3D V-Cache -välimuistilla...
    3D V-Cache
  • Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältöpäivityksestä paljastettiin uusia tietoja

    Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältöpäivityksestä paljastettiin uusia tietoja

    Iron Gate Studion mukaan Valheimin tulevan Hearth &...
    Peliuutiset
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme