Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuvaksi

Posted on 5.1.2022

Matthew Vaughnin ohjaamien Kingsman-elokuvien esiosana toimiva The King’s Man kertoo tuon brittiläisen vakoojaorganisaation synnystä ensimmäisen maailmansodan aikana. Väljähtyneeksi jäävän toimintajännärin keskusroolissa nähdään Ralph Fiennes.


The King's Man julisteEnsi-ilta: 7. tammikuuta 2022
Alkuperäisnimi: The King’s Man
Ohjaus: Matthew Vaughn
Käsikirjoitus: Matthew Vaughn & Karl Gajdusek
Pääosissa: Ralph Fiennes, Gemma Arterton, Djimon Hounsou, Rhys Ifans, Tom Hollander & Harris Dickinson
Pituus: 131 minuuttia
Ikäraja: K16


Matthew Vaughn (Stardust, Kick-Ass) yllätti vuonna 2014 positiivisesti niin sarjakuvafanit kuin muunkin yleisön ohjaamallaan toimintasekoilulla Kingsman: The Secret Service. Mark Millarin luomaan sarjakuvaan pohjautuva elokuva oli mainion omaperäinen parodia perinteisemmistä agenttielokuvista. Massiivisuuteensa lähes tukehtuvan jatko-osan Kingsman: The Golden Circle se sai vuonna 2017.

The King’s Man toimii esiosana Vaughnin edellisille elokuville, sillä se kertoo Kingsman-organisaation synnystä ensimmäisen maailmansodan melskeissä. Ohjauksesta ja käsikirjoituksesta vastaa edelleen Vaughn, mutta tästäkin huolimatta uusin elokuva eroaa edeltäjistään niin tyylillisesti kuin tarinallisestikin.

Aiemmat Kingsman-elokuvat olivat vahvasti kieli poskessa tehtyjä toimintailoitteluja, mutta The King’s Manissa on huomattavasti vakavampi sävy. Alkupuoliskolla kohtaukset ensimmäisen maailmansodan juoksuhaudoissa lähentelevät tunnelmaltaan ja visuaaliselta ilmeeltään Sam Mendesin ohjaamaa elokuvaa 1917 – Taistelulähetit, ja eritoten yksi lähietäisyydeltä ammuttu laukaus yllättää suoranaisella järkyttävyydellään.

Keskushahmoksi nousee Ralph Fiennesin esittämä Oxfordin herttua Orlando, joka pasifistisen maailmankuvansa vuoksi pyrkii suojelemaan poikaansa Conradia (Harris Dickinson) joutumasta sotaan. Siinä sivussa Orlando on perustanut vakoojajärjestön, jonka toimintaa edesauttaa joukko ympäri maailman johtavien henkilöiden palveluskuntaan kuuluvia, “näkymättömiä” ja siksi vakoojina tehokkaita ihmisiä. Näihin kuuluvat myös Orlandon omat alaiset, Gemma Artertonin esittämä Polly ja Djimon Hounsoun esittämä Shola.

The King’s Man ottaa lähtökohdakseen todellisia historian tapahtumia ja hahmoja, ja luo näiden ympärille oman tarinansa Lontoossa sijaitsevan vaatturiliikkeen takahuoneesta toimivan salaisen palvelun synnylle. Historiallisia hahmoja ovat muun muassa Charles Dancen esittämä Kitchener, herkullisessa kolmoisroolissa nähtävän Tom Hollanderin esittämät Ison-Britannian kuningas Yrjö V, Venäjän tsaari Nikolai II ja Saksan keisari Vilhelm II (jotka olivat keskenään serkkuja) sekä pahamaineinen Grigori Rasputin (Rhys Ifans). Todellinen pohja on myös esimerkiksi Yhdysvaltojen houkuttelulla mukaan sotaan.

On myös olemassa teoria, jonka mukaan brittien salainen palvelu osallistui Rasputinin murhaan. Tähän liittyy yksi elokuvan näyttävimmistä kohtauksista, missä taistellaan baletin säestyksellä.

The King's Man / Ralph Fiennes

Kingsmanin syntytarinana The King’s Man on kuitenkin ontto. Käsikirjoitukseen on kiedottu Bond-tyyppinen pahis, jonka päihittäminen on olennaista varsinaisen, kuningas Arthurin legendasta agenttiensa nimet lainaavan vakoojaorganisaation synnylle. Pahis ja hänen maailmanvalloitukseensa liittyvät tahot tuntuvat kuitenkin päälleliimatuilta ja jäävät lopulta jokseenkin mitäänsanomattomiksi.

The King’s Man tuntuu liian vakavalta ja itsensä vakavasti ottavalta ollakseen varsinainen, itseironisen hauska Kingsman-elokuva. Käsikirjoitukseen on silti kiedottu huumoriksi tarkoitettuja kohtauksia, mutta niitä ei viedä samalla tavalla överiksi kuin edellisissä elokuvissa, minkä vuoksi kokonaisuus tuntuu väljähtyneeltä ja jopa tylsältä. Satiirin ja toimintajännärin yhdistelmänä se ei kunnolla onnistu kummassakaan.

Näyttävien ja visuaalisesti myös kauniiden toimintakohtausten osalta Vaughnilla on kuitenkin taito hyppysissään. Tunnelma sodan kelmeissä juoksuhaudoissa tuntuu autenttiselta, balettitaistelu näyttää tyylikkäältä ja loppupuolella hyppy lentokoneesta uuden keksinnön eli laskuvarjon avulla jyrkän vuoren huipulle on toteutettu komeasti.

Aina erinomainen Fiennes kannattelee The King’s Mania lähes yksin koko elokuvan ajan. Näyttelijänä Fiennes on taidokas, mutta hänen hahmonsa jää aristokraattisuutensa ansaan. Tarunomaisen esikuvansa tapaan tasavertaisuuteen pyöreän pöytänsä äärellä tähtäävä Kingsman tuntuu siltikin pelkästään vaikutusvaltaisten miesten kerholta, joka hetkenä minä hyvänsä voisi komentaa yhteiskunnallisessa arvoasteikossa alempana olevansa takaisin palvelijan tehtäviin.

THE KING’S MAN

2/5
”Kingsman-elokuvien esiosa on edellisiä elokuvia huomattavasti vakavampi ja myös itsensä vakavammin ottava, kokonaisuutena epätasainen ja väljähtynyt toimintajännäri, jossa nähdään muutama tyylikäs toimintakohtaus.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-the-kings-man-tarjoaa-muutaman-hyvan-toimintakohtauksen-mutta-on-kingsman-elokuvaksi-ihan-liian-vakava/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Näin paljon Netflixin suosio on kasvanut parin viime vuoden aikana – Eurooppa jättää kasvussa USA:n ...

    Näin paljon Netflixin suosio on kasvanut parin viime vuoden aikana – Eurooppa jättää kasvussa USA:n ...

    Netflixin suosio jatkaa kasvamistaan tuoreimpien käppyröiden valossa. Bloomberg...
    Elokuvauutiset
  • Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinon Rambossa pääosaa esittäisi Adam Driver. Tuollaista...
    Adam Driver
  • HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallinen draamasarja Gentleman Jack

    HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallinen draamasarja Gentleman Jack

    Tälläkin viikolla HBO Nordicilla jännätään viime viikolla alkanutta...
    Elokuvat
  • Paljastettu: Tältä näyttää Daredevilin klassikkopahis Netflix-sarjan kolmannella kaudella

    Paljastettu: Tältä näyttää Daredevilin klassikkopahis Netflix-sarjan kolmannella kaudella

    Netflix on julkaissut New Yorkin Comic Conissa uuden...
    Daredevil
  • Jos uusi Indiana Jones -huhu on totta, moni vanha fani repii pian pelihousunsa ja kalsarinsa siinä s...

    Jos uusi Indiana Jones -huhu on totta, moni vanha fani repii pian pelihousunsa ja kalsarinsa siinä s...

    Indiana Jones 5:n kuvaukset ovat tällä hetkellä käynnissä....
    Elokuvat
  • Suomen Oscar-haaveet kaatuivat vuoden 2018 elokuvien osalta jo nyt

    Suomen Oscar-haaveet kaatuivat vuoden 2018 elokuvien osalta jo nyt

    Suomalainen elokuva ei päässyt tänäkään vuonna ehdolle Oscar-gaalaan....
    Armomurhaaja
  • Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Alienin ja Predatorin sarjakuvaseikkailuiden koti oli pitkään Dark...
    Alien
  • Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villin faniteorian mukaan Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä muun...
    Cyberpunk 2077
  • Kuva: Nicolas Cage kohtaa Wally’s Wonderland -kauhuelokuvassa huvipuiston henkiin heränneet animatro...

    Kuva: Nicolas Cage kohtaa Wally’s Wonderland -kauhuelokuvassa huvipuiston henkiin heränneet animatro...

    Nicolas Cage on mukana jälleen yhdessä kahjossa projektissa....
    Elokuvat
  • Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Jason Mewes tekee esikoisohjauksensa elokuvassa Madness in the...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

”Oh, Hi Mark!” – Legendaarisen huonon
The Room -el...
Mielenkiintoinen Star Wars -paljastus: Näin Luke S...
Piditkö Netflixin kehutusta
Arcane-sarjasta? Testa...
Jasper Pääkkösen elokuva nousi USA:n katsojatilast...
Uusi The
Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvas...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Perry Masonin legendaarinen hahmo tutkii raakaa lapsimurhaa HBO...
    Elokuva-arvostelut
  • Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Operation Fortunen pääosissa nähdään Jason Statham, Josh Hartnett...
    Aubrey Plaza
  • Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Roger Cormanin b-luokan elokuvien vakiokasvo Dick Miller on...
    Elokuvauutiset
  • Perjantaina HBO Nordicissa jatkuvaa omaperäistä Doom Patrol -supersankarisarjaa mainostetaan omaperä...

    Perjantaina HBO Nordicissa jatkuvaa omaperäistä Doom Patrol -supersankarisarjaa mainostetaan omaperä...

    Doom Patrol -supersankarihäröily jatkuu vihdoinkin. DC Universe ja...
    Brendan Fraser
  • Arvostelu | Netflixin yliluonnollinen tieteisjännäri Katla on pelkkää komeaa pintaa

    Arvostelu | Netflixin yliluonnollinen tieteisjännäri Katla on pelkkää komeaa pintaa

    Netflixin Katla-sarjan tunnelma on kuin sekoitus nordic noiria...
    Elokuva-arvostelut
  • Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

    Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

    Terence Malick pohtii filosofisessa sotadraamassaan taas elämän suurimpia...
    A Hidden Life
  • Game of Thronesin pilottijakso oli 10 miljoonan dollarin fiasko, jota kukaan ei tule koskaan näkemää...

    Game of Thronesin pilottijakso oli 10 miljoonan dollarin fiasko, jota kukaan ei tule koskaan näkemää...

    Game of Thronesin alkuperäinen pilottijakso oli jotain ihan...
    Elokuvauutiset
  • Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Kolmas Hellboy-elokuva saa ensi-iltansa vajaan kuukauden päästä. Pieni...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Star Wars -spesiaaliohjelma, jonka Disney Plus julkai...

    Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Star Wars -spesiaaliohjelma, jonka Disney Plus julkai...

    Star Warsin uudesta Lego-jouluspesiaalista on julkaistu uusi kuvamaistiainen....
    Disney
  • Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Sonic the Movie -leffa näyttäytyy tuoreella julisteella. Paramount-elokuvastudio...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin The Girl Who Loved Tom Gordon -kirjaan...
    Elokuvat
  • Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Operation Fortunen pääosissa nähdään Jason Statham, Josh Hartnett...
    Aubrey Plaza
  • Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Tällä viikolla Netflixissä julkaistaan Steven Soderberghin ohjaama, amerikkalaisesta...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme