Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Resident Evil 3 Remake ei yllä edeltäjänsä tasolle – Liika suoraviivaisuus ja hätiköinti laskevat muuten hyvän pelin arvosanaa

Posted on 16.4.2020

Capcom jatkaa uusioversioiden parissa Resident Evil -sarjan seuraavalla osalla, joka ei ole aivan yhtä aukoton päivitys nykyaikaan kuin erinomainen Resident Evil 2.


Julkaisupäivä: 3.4.2020
Studio: Capcom
Julkaisija: Capcom
Saatavilla: PC (Windows, testattu), PlayStation 4 & Xbox One
Pelaajia: 1-5
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: 10 tuntia


Capcom on onnistuneesti herättänyt ikonisen kauhupelisarja Resident Evilin uudestaan eloon. Uutta aaltoa ovat edustaneet niin pelisarjaa eteenpäin vienyt seitsemäs osa kuin alkuperäisten klassikoiden uusioversiot, joista vuonna 1999 julkaistu Resident Evil 3: Nemesis sai viimeisimmän kasteen. Valitettavasti toimitus ei ole tällä kertaa aivan samanlainen nappisuoritus kuin Resident Evil 2:n uusioversio.

LUE MYÖS: Arvostelu: Viiden tähden Resident Evil 2 sai viiden tähden uudelleenjulkaisun

Perustukset ovat onneksi edelleen vankalla pohjalla. Pelimoottorina hyrrää sama Resident Evil 7:ssä debytoinut RE Engine, joka päivittää parin vuosikymmenen takaisen selviytymiskauhun nykypäivään niin visuaalisesti kuin pelattavuudeltaan. Kiinteät kuvakulmat ja tankkerin kankeudella liikkuvat hahmot on jätetty suosiolla viime vuosituhannelle, ja tilalle on rakennettu moderni kolmannen persoonan toimintapeli. Valitettavasti alkuperäisen putkimaisuudesta ei ole luovuttu, mikä haittaa hivenen, kun tapahtumat laajentuvat Raccoon Cityn kaduille.

LUE MYÖS: Arvostelu: Resident Evil 7 on viiden tähden mestariteos – ja helvetin pelottava sellainen

Resident Evil 3 sijoittuu ajallisesti suunnilleen rinnakkain RE2:n kanssa, mutta seuraa tapahtumia toisten hahmojen silmin. Alkuperäisestä Ressusta palaava Jill Valentine ja kolmannessa osassa esiteltävä Carlos Oliveira ovat saapuneet Raccoon Cityyn eri syistä, mutta näiden polut kohtaavat, kun zombiepidemia räjähtää kaupungissa käsiin. Kolmiodraaman puuttuvan rattaan täyttää Valentineen päin lääpällään oleva bioase Nemesis, joka jahtaa kohdettaan häpeilemättömän stalkerin lailla herkeämättä läpi tuhotun kaupungin.

Aiemman osan vaihdeltavan päähenkilön sijaan RE3:n juoni kulkee jokaisella peluukerralla aina samaa reittiä pitkin ja hahmoa vaihdetaan ainoastaan juonen edellyttämissä kohdissa. Alkuperäisteoksessa tarina ja loppu vaihtelivat sen mukaan, miten pelaajat tietyissä kohdissa valitsivat, mutta uusioversiossa tästä on luovuttu kokonaan. Samalla kumitusliikkeellä pelistä ovat kadonneet myös muutamat pelattavat alueet sekä jokseenkin kaikki pähkinät, minkä johdosta kokemus on paljon suoraviivaisempi – ja lyhyempi – kuin edellinen uusioversio tai alkuperäisteos. Oma neitseellinen läpipeluu kesti noin 4,5 tuntia.

Toki ylimääräiset vaikeustasot, haasteet ja kerättävät tarjoavat lisäpelattavaa myös tuleville peluukerroille, mutta kokemus tuntuu silti hivenen hätiköidyltä ja jättää nälkäiseksi.

Suoraviivaisuus korostuu entisestään alkuperäisteoksen toiminnallisemmalla otteella, jossa piinaava jännitys on korvattu useammilla zombeilla ja pomotaistelulla sekä siten runsaslukuisemmalla ammusmäärällä. Edellisosan miellyttävä tasapaino tunnelmoinnin ja räjähtävän paniikin välillä on poissa, vaikka pelaajaa jahtaava Nemesis on varsinkin alkupuolella peliä ahdistava tuttavuus. Tunnelma valitettavasti katoaa loppua kohden, kun kokemus siirtyy yhä pienempään ja purkitetumpaan tilaan.

Muutos ei välttämättä ole suoranaisesti huono, mutta sen myötä Resident Evil 3 on selkeästi erilaisempi kokemus kuin edeltäjänsä. Henkilökohtaisesti ahdistun mieluummin mielikuvitukseni synkimmistä sopukoista ryömiville kuvitelluille kauhuille kuin kohtaan peräjälkeen alati kestävämpiä mutantteja, jotka vaativat ainoastaan asteen pahemman luotimyrkytyksen. Valitettavasti suurta innostusta ei aiheuta myöskään RE3:n tarina, joka keskittyy lähinnä pääkaksikon pakoon kaupungista ilman sen kummempaa mysteeriä tai taustojen avaamista.

Lyhyenlännän kampanjan kylkeen on pultattu erillinen Resident Evil Resistance -moninpeli, joka lainaa Dead by Daylightin hengessä asymmetrisen pelimuodon ja usuttaa neljä selviytyjää viidennen pelaajan manipuloimaan kuolonsokkeloon. Selviytyjät pyrkivät yksinkertaisesti pakenemaan kolmen tason läpi keräämällä esineitä ja aktivoimalla näyttöpäätteitä aikarajan puitteissa, kun taas näitä valvontakameroiden kautta piinaava neropatti pyrkii estämään etenemisen erilaisten ansojen ja zombien avulla.

Ideatasolla moninpeli kuulostaa mielenkiintoiselta, mutta käytännön toteutus kaatuu muun muassa kankeisiin kontrolleihin sekä epätasapainoisiin hahmoihin. Tämän tuntuu havainneen myös pelaajat, sillä matseja saattaa joutua etsimään pahimmillaan kymmeniä minuutteja. Löytäessäänkin valtaosa matseista pelataan  Umbrella-perustaja Spenceriä vastaan, jonka kyvyt ovat niin räikeän ylivoimaiset, ettei niitä vastaan tunnu pärjäävän edes kokeneiden pelaajien keskuudessa.

Luonnolliseen tapaan kullakin yksilöllisellä hahmolla on avattavana liuta erilaisia kykyjä ja varusteita, joilla selviytymistä – tai piinaamista – voi tehostaa. Näitä saadaan ostettavista arkuista, joihin tuhlattavaa valuuttaa kerätään matseja pelaamalla. Pelimuodon pitkäikäisyys tuntuu jo tosin saavuttaneen päätepisteensä, joten pelkästään moninpelin osalta RE3:a ei voi suositella.

Ja vaikka varsinainen emopelikään ei yllä täyteen napakymppiin, edustaa Resident Evil 3 Remake silti uusioversioiden parempaa puolta. Sen aavistuksen hätiköidyltä tuntuneet ratkaisut ovat toivottavasti vain väliaikainen lapsus, joka korjataan jo heti seuraavaan vääjäämättä tulevaan uusioversioon pelisarjan jäljellä olevista osista.

RESIDENT EVIL 3 REMAKE

”Paluu Raccoon Cityyn ei ole aivan niin pitkä tai onnistunut kuin olisi toivonut.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-resident-evil-3-remake-ei-ylla-edeltajansa-tasolle-liika-suoraviivaisuus-ja-hatikointi-laskevat-arvosanaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsungin uudet Odyssey 2021 -pelinäytöt ovat kaikki tasaisia...
    Odyssey
  • Arvostelu: Civilization VI toimii konsolillakin loistavasti – ”Tätä peliä en poista PS4:n kiintolevy...

    Arvostelu: Civilization VI toimii konsolillakin loistavasti – ”Tätä peliä en poista PS4:n kiintolevy...

    Sid Meier’s Civilization VI -strategiapelisarjan toistaiseksi uusin osa...
    2k Games
  • EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    Electronic Arts satsaa pilvipelaamiseen Project Atlas -palvelulla. EA...
    Electronic Arts
  • Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Rovion vihaiset linnut saapuvat toistumiseen valkokankaalle, vaikka pahimmasta...
    Angry Birds -elokuva
  • PlayStation-nimeä ei kannata muuttaa ilman hyvää syytä – Voi pahimmillaan johtaa maksetun pelisisäll...

    PlayStation-nimeä ei kannata muuttaa ilman hyvää syytä – Voi pahimmillaan johtaa maksetun pelisisäll...

    Sony testaa tällä hetkellä PlayStation-nimen vaihtoprosessia suljetussa betassa....
    Pelit
  • Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Omintakeinen seikkailupeli loihtii mielenkiintoisen ja seikkailuun kannustavan maailman,...
    Beautiful Desolation
  • Microsoft tarjoaa nyt myös Crackdownin ilmaiseksi Xboxille

    Microsoft tarjoaa nyt myös Crackdownin ilmaiseksi Xboxille

    Aiemmin Microsoft on laittanut ilmaiseksi jakoon Pro Evolution...
    Crackdown
  • Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Kauhupeli Maid of Sker vie pelaajan yhteen Ison-Britannian...
    kauhupelit
  • ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    Halo on yksi pelimaailman suurimmista nimikkeistä, mutta pöhinä...
    Halo Infinite
  • Turha odottaa monia Borderlands 3 -arvioita ennen pelin julkaisua, arvostelukappaleita jaettiin harv...

    Turha odottaa monia Borderlands 3 -arvioita ennen pelin julkaisua, arvostelukappaleita jaettiin harv...

    Vain yhdysvaltalaiset mediat ovat saaneet Borderlands 3 -arvostelukappaleita...
    Borderlands 3

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Vihreän veran shakkia ja kaahailua: tässä kesäkuun...
Kuva: Tältä näyttää kyljellään oleva PlayStation 5...
Arvostelu | Netflixin uusi
Arcane-sarja todistaa, ...
ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -tur...
Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pe...

Tekniikka uutisia

  • The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:ta kehittävän Ubisoft Massiven COO Alf...
    Peliala
  • Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n pääkampanjan läpäistyään voi pelibugin...
    pelibugit
  • ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    Halo on yksi pelimaailman suurimmista nimikkeistä, mutta pöhinä...
    Halo Infinite
  • Razer Blade 14 on pienikokoinen tehomylly – AMD:n suorittimella varustettu kannettava on vain 16,8 m...

    Razer Blade 14 on pienikokoinen tehomylly – AMD:n suorittimella varustettu kannettava on vain 16,8 m...

    Pienikokoisemmat pelikannettavat eivät aina edusta tehokkainta luokkaa, mutta...
    AMD Ryzen
  • Jagged Alliance: Rage tulee myöhästymään – Ilmoitus tuli vain päivää ennen julkaisua

    Jagged Alliance: Rage tulee myöhästymään – Ilmoitus tuli vain päivää ennen julkaisua

    Huomiseksi ilmoitettu uuden Jagged Alliancen julkaisu ei tule...
    Jagged Alliance
  • Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Ladilas Gueros -niminen kanadalainen artisti on julkaissut oman...
    Horizon Zero Dawn
  • Ihmisoikeudet esillä Red Dead Redemption 2:ssa: ”Ihmiset ovat tärkeämpiä kuin hevosten kivekset”

    Ihmisoikeudet esillä Red Dead Redemption 2:ssa: ”Ihmiset ovat tärkeämpiä kuin hevosten kivekset”

    Peliyhteisö kyseenalaisti hiljattain Rockstarin tavan kohdella työntekijöitä epäinhimillisillä...
    Peliala
  • Helmikuun Games with Gold -kattaus päästää Xbox-pelaajat räjäyttelemään ja salamurhaamaan

    Helmikuun Games with Gold -kattaus päästää Xbox-pelaajat räjäyttelemään ja salamurhaamaan

    Microsoft on julkistanut helmikuisen Games with Gold -kattauksen,...
    Games With Gold
  • PCIe 5.0 -väylää tukevat näytönohjaimet saavat uuden virtaliittimen – tältä se näyttää

    PCIe 5.0 -väylää tukevat näytönohjaimet saavat uuden virtaliittimen – tältä se näyttää

    Näytönohjainten virtatarpeet välittää tulevaisuudessa uusi liitin. Jatkossa näytönohjainten...
    AMD
  • Resident Evil 2 -speedrun katkesi ikävään bugiin kun pelaaja sai peräänsä kaksi Mr. X:ää

    Resident Evil 2 -speedrun katkesi ikävään bugiin kun pelaaja sai peräänsä kaksi Mr. X:ää

    Mr. X eli toiselta nimeltään Tyrant lienee yksi...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Äänestys: PlayStation 5, Xbox Series X ja Xbox Series S – mikä uusista konsoleista näyttää mielestäs...

    Äänestys: PlayStation 5, Xbox Series X ja Xbox Series S – mikä uusista konsoleista näyttää mielestäs...

    Seuraavan konsolisukupolven julkaisuhetki lähestyy vääjäämättä. Mikä uusista konsoleista...
    Pelit
  • Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Hitaasti lähtevä Lost Judgment on mukaansatempaava jatko-osa vuonna...
    Judgment
  • Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Yhdysvaltalainen räppäri 2 Milly on haastanut Epic Gamesin...
    Epic Games

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme