Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Resident Evil 3 Remake ei yllä edeltäjänsä tasolle – Liika suoraviivaisuus ja hätiköinti laskevat muuten hyvän pelin arvosanaa

Posted on 16.4.2020

Capcom jatkaa uusioversioiden parissa Resident Evil -sarjan seuraavalla osalla, joka ei ole aivan yhtä aukoton päivitys nykyaikaan kuin erinomainen Resident Evil 2.


Julkaisupäivä: 3.4.2020
Studio: Capcom
Julkaisija: Capcom
Saatavilla: PC (Windows, testattu), PlayStation 4 & Xbox One
Pelaajia: 1-5
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: 10 tuntia


Capcom on onnistuneesti herättänyt ikonisen kauhupelisarja Resident Evilin uudestaan eloon. Uutta aaltoa ovat edustaneet niin pelisarjaa eteenpäin vienyt seitsemäs osa kuin alkuperäisten klassikoiden uusioversiot, joista vuonna 1999 julkaistu Resident Evil 3: Nemesis sai viimeisimmän kasteen. Valitettavasti toimitus ei ole tällä kertaa aivan samanlainen nappisuoritus kuin Resident Evil 2:n uusioversio.

LUE MYÖS: Arvostelu: Viiden tähden Resident Evil 2 sai viiden tähden uudelleenjulkaisun

Perustukset ovat onneksi edelleen vankalla pohjalla. Pelimoottorina hyrrää sama Resident Evil 7:ssä debytoinut RE Engine, joka päivittää parin vuosikymmenen takaisen selviytymiskauhun nykypäivään niin visuaalisesti kuin pelattavuudeltaan. Kiinteät kuvakulmat ja tankkerin kankeudella liikkuvat hahmot on jätetty suosiolla viime vuosituhannelle, ja tilalle on rakennettu moderni kolmannen persoonan toimintapeli. Valitettavasti alkuperäisen putkimaisuudesta ei ole luovuttu, mikä haittaa hivenen, kun tapahtumat laajentuvat Raccoon Cityn kaduille.

LUE MYÖS: Arvostelu: Resident Evil 7 on viiden tähden mestariteos – ja helvetin pelottava sellainen

Resident Evil 3 sijoittuu ajallisesti suunnilleen rinnakkain RE2:n kanssa, mutta seuraa tapahtumia toisten hahmojen silmin. Alkuperäisestä Ressusta palaava Jill Valentine ja kolmannessa osassa esiteltävä Carlos Oliveira ovat saapuneet Raccoon Cityyn eri syistä, mutta näiden polut kohtaavat, kun zombiepidemia räjähtää kaupungissa käsiin. Kolmiodraaman puuttuvan rattaan täyttää Valentineen päin lääpällään oleva bioase Nemesis, joka jahtaa kohdettaan häpeilemättömän stalkerin lailla herkeämättä läpi tuhotun kaupungin.

Aiemman osan vaihdeltavan päähenkilön sijaan RE3:n juoni kulkee jokaisella peluukerralla aina samaa reittiä pitkin ja hahmoa vaihdetaan ainoastaan juonen edellyttämissä kohdissa. Alkuperäisteoksessa tarina ja loppu vaihtelivat sen mukaan, miten pelaajat tietyissä kohdissa valitsivat, mutta uusioversiossa tästä on luovuttu kokonaan. Samalla kumitusliikkeellä pelistä ovat kadonneet myös muutamat pelattavat alueet sekä jokseenkin kaikki pähkinät, minkä johdosta kokemus on paljon suoraviivaisempi – ja lyhyempi – kuin edellinen uusioversio tai alkuperäisteos. Oma neitseellinen läpipeluu kesti noin 4,5 tuntia.

Toki ylimääräiset vaikeustasot, haasteet ja kerättävät tarjoavat lisäpelattavaa myös tuleville peluukerroille, mutta kokemus tuntuu silti hivenen hätiköidyltä ja jättää nälkäiseksi.

Suoraviivaisuus korostuu entisestään alkuperäisteoksen toiminnallisemmalla otteella, jossa piinaava jännitys on korvattu useammilla zombeilla ja pomotaistelulla sekä siten runsaslukuisemmalla ammusmäärällä. Edellisosan miellyttävä tasapaino tunnelmoinnin ja räjähtävän paniikin välillä on poissa, vaikka pelaajaa jahtaava Nemesis on varsinkin alkupuolella peliä ahdistava tuttavuus. Tunnelma valitettavasti katoaa loppua kohden, kun kokemus siirtyy yhä pienempään ja purkitetumpaan tilaan.

Muutos ei välttämättä ole suoranaisesti huono, mutta sen myötä Resident Evil 3 on selkeästi erilaisempi kokemus kuin edeltäjänsä. Henkilökohtaisesti ahdistun mieluummin mielikuvitukseni synkimmistä sopukoista ryömiville kuvitelluille kauhuille kuin kohtaan peräjälkeen alati kestävämpiä mutantteja, jotka vaativat ainoastaan asteen pahemman luotimyrkytyksen. Valitettavasti suurta innostusta ei aiheuta myöskään RE3:n tarina, joka keskittyy lähinnä pääkaksikon pakoon kaupungista ilman sen kummempaa mysteeriä tai taustojen avaamista.

Lyhyenlännän kampanjan kylkeen on pultattu erillinen Resident Evil Resistance -moninpeli, joka lainaa Dead by Daylightin hengessä asymmetrisen pelimuodon ja usuttaa neljä selviytyjää viidennen pelaajan manipuloimaan kuolonsokkeloon. Selviytyjät pyrkivät yksinkertaisesti pakenemaan kolmen tason läpi keräämällä esineitä ja aktivoimalla näyttöpäätteitä aikarajan puitteissa, kun taas näitä valvontakameroiden kautta piinaava neropatti pyrkii estämään etenemisen erilaisten ansojen ja zombien avulla.

Ideatasolla moninpeli kuulostaa mielenkiintoiselta, mutta käytännön toteutus kaatuu muun muassa kankeisiin kontrolleihin sekä epätasapainoisiin hahmoihin. Tämän tuntuu havainneen myös pelaajat, sillä matseja saattaa joutua etsimään pahimmillaan kymmeniä minuutteja. Löytäessäänkin valtaosa matseista pelataan  Umbrella-perustaja Spenceriä vastaan, jonka kyvyt ovat niin räikeän ylivoimaiset, ettei niitä vastaan tunnu pärjäävän edes kokeneiden pelaajien keskuudessa.

Luonnolliseen tapaan kullakin yksilöllisellä hahmolla on avattavana liuta erilaisia kykyjä ja varusteita, joilla selviytymistä – tai piinaamista – voi tehostaa. Näitä saadaan ostettavista arkuista, joihin tuhlattavaa valuuttaa kerätään matseja pelaamalla. Pelimuodon pitkäikäisyys tuntuu jo tosin saavuttaneen päätepisteensä, joten pelkästään moninpelin osalta RE3:a ei voi suositella.

Ja vaikka varsinainen emopelikään ei yllä täyteen napakymppiin, edustaa Resident Evil 3 Remake silti uusioversioiden parempaa puolta. Sen aavistuksen hätiköidyltä tuntuneet ratkaisut ovat toivottavasti vain väliaikainen lapsus, joka korjataan jo heti seuraavaan vääjäämättä tulevaan uusioversioon pelisarjan jäljellä olevista osista.

RESIDENT EVIL 3 REMAKE

”Paluu Raccoon Cityyn ei ole aivan niin pitkä tai onnistunut kuin olisi toivonut.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-resident-evil-3-remake-ei-ylla-edeltajansa-tasolle-liika-suoraviivaisuus-ja-hatikointi-laskevat-arvosanaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Intelin uusimman sukupolven core-prosessorit vaativat kaverikseen myös uuden...
    Emolevyt
  • Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    PlayStation 4 -konsoleille viikonloppuna levinneeseen haittaviestiin kehitetään parhaillaan...
    Pelit
  • Yli 10 000 huijaria bannattu – CS:GO-pelaajan kehittämä järjestelmä löytää vedättäjät

    Yli 10 000 huijaria bannattu – CS:GO-pelaajan kehittämä järjestelmä löytää vedättäjät

    Pelivideoita tutkiva järjestelmä on löytänyt jo yli 15...
    CS:GO
  • E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    Ubisoft lähtee haastamaan EA:n Originia, Xboxin Game Passia,...
    E3 2019
  • Lisää kesäalennuksia: PlayStation Storessa halpaa pelattavaa suvipäivien ratoksi

    Lisää kesäalennuksia: PlayStation Storessa halpaa pelattavaa suvipäivien ratoksi

    PlayStation Storen jykevät kesäalennukset ovat käynnistyneet. PlayStationin kolmannet...
    pelialennukset
  • Japanilainen tuote vähentää e-urheilun aiheuttamia vammoja – tällainen on Hand Massager

    Japanilainen tuote vähentää e-urheilun aiheuttamia vammoja – tällainen on Hand Massager

    Japanilaisen peliyhtiön Bauhutten kehittämän tuotteen tavoitteena on vähentää...
    Peliuutiset
  • E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tarjoavat jälleen valtavan määrän uusia...
    E3 2019
  • Shenmue 3 keräsi yli seitsemän miljoonan dollaria joukkorahoituksella

    Shenmue 3 keräsi yli seitsemän miljoonan dollaria joukkorahoituksella

    Fanit tukivat Shenmuen 3:n kehitystä Kickstarterissa 7 179...
    Pelit
  • Punaiselle planeetalle sijoittuva kaupunkirakentelu Surviving Mars on nyt ilmaiseksi tarjolla, kiito...

    Punaiselle planeetalle sijoittuva kaupunkirakentelu Surviving Mars on nyt ilmaiseksi tarjolla, kiito...

    Epic Games Store jakaa parhaillaan ilmaiseksi Surviving Mars...
    epic games store
  • Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Ultimate Games ja MrCiatsku julkistivat aiemmin tällä viikolla...
    Peliarvostelut

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuks...
WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Re...
Pian jatko-osan saava toimintarope Nioh teki juuri...
Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonni...
State of Play: Tältä näyttää Death Stranding -kons...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Nyt jopa Bus Simulatorista löytyy hauska Trump-viittaus

    Kuva: Nyt jopa Bus Simulatorista löytyy hauska Trump-viittaus

    Syyskuussa konsoleille ilmestynyt Bus Simulator -peli piruilee Donald...
    Ajopelit
  • Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Dice Legacyn perinnöksi jää mielenkiintoinen idea, jonka toteutus...
    Dice Legacy
  • Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    14 Days of Fortnite tuo mukanaan tarjoaa tiiviillä...
    Epic Games
  • Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance on peli, joka ei toimi oikein millään tasolla

    Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance on peli, joka ei toimi oikein millään tasolla

    Dungeons & Dragons: Dark Alliance on monotonisen tylsä...
    Dungeons and Dragons
  • Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja...
    Catalyst Black
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit
  • ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    Lauantaiaamu alkoi ENCEn kannattajien kannalta synkästi, kun suomalainen...
    ENCE
  • Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Syksyllä ilmestyvä Crash Bandicoot -seikkailu on suoraa jatkoa...
    Activision
  • Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Rocket Leagueta kehittävän Psyonixin ja Nitro Circuksen yhteistyössä...
    Pelit
  • Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Yhdysvaltalainen Carl Sanford Joslyn ”Sandy” Petersen (s. 1955)...
    Doom

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Super Mario Odyssey -pelaaja läpäisi pelin ja keräsi kaikki tasoloikan kuut ottamatta lainkaan vahin...

    Super Mario Odyssey -pelaaja läpäisi pelin ja keräsi kaikki tasoloikan kuut ottamatta lainkaan vahin...

    Super Mario Odyssey -pelaaja Timpani on kyennyt lähes...
    Nintendo
  • Kuva: Näin tyrmäävän näyttävä on uusi Xbox Onen Phantom White -ohjain, jos tietovuotoon on uskominen

    Kuva: Näin tyrmäävän näyttävä on uusi Xbox Onen Phantom White -ohjain, jos tietovuotoon on uskominen

    Amazon-nettikauppa on esitellyt sivuillaan uutta Xbox One -ohjainta....
    Kuvat
  • Beta-testaaja yritti striimata Anthemia luvatta – Menetti rangaistukseksi koko Origin-pelikirjastons...

    Beta-testaaja yritti striimata Anthemia luvatta – Menetti rangaistukseksi koko Origin-pelikirjastons...

    BioWaren työstämää Anthemia testaamaan päässyt henkilö on saanut...
    Anthem

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme