Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Resident Evil 3 Remake ei yllä edeltäjänsä tasolle – Liika suoraviivaisuus ja hätiköinti laskevat muuten hyvän pelin arvosanaa

Posted on 16.4.2020

Capcom jatkaa uusioversioiden parissa Resident Evil -sarjan seuraavalla osalla, joka ei ole aivan yhtä aukoton päivitys nykyaikaan kuin erinomainen Resident Evil 2.


Julkaisupäivä: 3.4.2020
Studio: Capcom
Julkaisija: Capcom
Saatavilla: PC (Windows, testattu), PlayStation 4 & Xbox One
Pelaajia: 1-5
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: 10 tuntia


Capcom on onnistuneesti herättänyt ikonisen kauhupelisarja Resident Evilin uudestaan eloon. Uutta aaltoa ovat edustaneet niin pelisarjaa eteenpäin vienyt seitsemäs osa kuin alkuperäisten klassikoiden uusioversiot, joista vuonna 1999 julkaistu Resident Evil 3: Nemesis sai viimeisimmän kasteen. Valitettavasti toimitus ei ole tällä kertaa aivan samanlainen nappisuoritus kuin Resident Evil 2:n uusioversio.

LUE MYÖS: Arvostelu: Viiden tähden Resident Evil 2 sai viiden tähden uudelleenjulkaisun

Perustukset ovat onneksi edelleen vankalla pohjalla. Pelimoottorina hyrrää sama Resident Evil 7:ssä debytoinut RE Engine, joka päivittää parin vuosikymmenen takaisen selviytymiskauhun nykypäivään niin visuaalisesti kuin pelattavuudeltaan. Kiinteät kuvakulmat ja tankkerin kankeudella liikkuvat hahmot on jätetty suosiolla viime vuosituhannelle, ja tilalle on rakennettu moderni kolmannen persoonan toimintapeli. Valitettavasti alkuperäisen putkimaisuudesta ei ole luovuttu, mikä haittaa hivenen, kun tapahtumat laajentuvat Raccoon Cityn kaduille.

LUE MYÖS: Arvostelu: Resident Evil 7 on viiden tähden mestariteos – ja helvetin pelottava sellainen

Resident Evil 3 sijoittuu ajallisesti suunnilleen rinnakkain RE2:n kanssa, mutta seuraa tapahtumia toisten hahmojen silmin. Alkuperäisestä Ressusta palaava Jill Valentine ja kolmannessa osassa esiteltävä Carlos Oliveira ovat saapuneet Raccoon Cityyn eri syistä, mutta näiden polut kohtaavat, kun zombiepidemia räjähtää kaupungissa käsiin. Kolmiodraaman puuttuvan rattaan täyttää Valentineen päin lääpällään oleva bioase Nemesis, joka jahtaa kohdettaan häpeilemättömän stalkerin lailla herkeämättä läpi tuhotun kaupungin.

Aiemman osan vaihdeltavan päähenkilön sijaan RE3:n juoni kulkee jokaisella peluukerralla aina samaa reittiä pitkin ja hahmoa vaihdetaan ainoastaan juonen edellyttämissä kohdissa. Alkuperäisteoksessa tarina ja loppu vaihtelivat sen mukaan, miten pelaajat tietyissä kohdissa valitsivat, mutta uusioversiossa tästä on luovuttu kokonaan. Samalla kumitusliikkeellä pelistä ovat kadonneet myös muutamat pelattavat alueet sekä jokseenkin kaikki pähkinät, minkä johdosta kokemus on paljon suoraviivaisempi – ja lyhyempi – kuin edellinen uusioversio tai alkuperäisteos. Oma neitseellinen läpipeluu kesti noin 4,5 tuntia.

Toki ylimääräiset vaikeustasot, haasteet ja kerättävät tarjoavat lisäpelattavaa myös tuleville peluukerroille, mutta kokemus tuntuu silti hivenen hätiköidyltä ja jättää nälkäiseksi.

Suoraviivaisuus korostuu entisestään alkuperäisteoksen toiminnallisemmalla otteella, jossa piinaava jännitys on korvattu useammilla zombeilla ja pomotaistelulla sekä siten runsaslukuisemmalla ammusmäärällä. Edellisosan miellyttävä tasapaino tunnelmoinnin ja räjähtävän paniikin välillä on poissa, vaikka pelaajaa jahtaava Nemesis on varsinkin alkupuolella peliä ahdistava tuttavuus. Tunnelma valitettavasti katoaa loppua kohden, kun kokemus siirtyy yhä pienempään ja purkitetumpaan tilaan.

Muutos ei välttämättä ole suoranaisesti huono, mutta sen myötä Resident Evil 3 on selkeästi erilaisempi kokemus kuin edeltäjänsä. Henkilökohtaisesti ahdistun mieluummin mielikuvitukseni synkimmistä sopukoista ryömiville kuvitelluille kauhuille kuin kohtaan peräjälkeen alati kestävämpiä mutantteja, jotka vaativat ainoastaan asteen pahemman luotimyrkytyksen. Valitettavasti suurta innostusta ei aiheuta myöskään RE3:n tarina, joka keskittyy lähinnä pääkaksikon pakoon kaupungista ilman sen kummempaa mysteeriä tai taustojen avaamista.

Lyhyenlännän kampanjan kylkeen on pultattu erillinen Resident Evil Resistance -moninpeli, joka lainaa Dead by Daylightin hengessä asymmetrisen pelimuodon ja usuttaa neljä selviytyjää viidennen pelaajan manipuloimaan kuolonsokkeloon. Selviytyjät pyrkivät yksinkertaisesti pakenemaan kolmen tason läpi keräämällä esineitä ja aktivoimalla näyttöpäätteitä aikarajan puitteissa, kun taas näitä valvontakameroiden kautta piinaava neropatti pyrkii estämään etenemisen erilaisten ansojen ja zombien avulla.

Ideatasolla moninpeli kuulostaa mielenkiintoiselta, mutta käytännön toteutus kaatuu muun muassa kankeisiin kontrolleihin sekä epätasapainoisiin hahmoihin. Tämän tuntuu havainneen myös pelaajat, sillä matseja saattaa joutua etsimään pahimmillaan kymmeniä minuutteja. Löytäessäänkin valtaosa matseista pelataan  Umbrella-perustaja Spenceriä vastaan, jonka kyvyt ovat niin räikeän ylivoimaiset, ettei niitä vastaan tunnu pärjäävän edes kokeneiden pelaajien keskuudessa.

Luonnolliseen tapaan kullakin yksilöllisellä hahmolla on avattavana liuta erilaisia kykyjä ja varusteita, joilla selviytymistä – tai piinaamista – voi tehostaa. Näitä saadaan ostettavista arkuista, joihin tuhlattavaa valuuttaa kerätään matseja pelaamalla. Pelimuodon pitkäikäisyys tuntuu jo tosin saavuttaneen päätepisteensä, joten pelkästään moninpelin osalta RE3:a ei voi suositella.

Ja vaikka varsinainen emopelikään ei yllä täyteen napakymppiin, edustaa Resident Evil 3 Remake silti uusioversioiden parempaa puolta. Sen aavistuksen hätiköidyltä tuntuneet ratkaisut ovat toivottavasti vain väliaikainen lapsus, joka korjataan jo heti seuraavaan vääjäämättä tulevaan uusioversioon pelisarjan jäljellä olevista osista.

RESIDENT EVIL 3 REMAKE

”Paluu Raccoon Cityyn ei ole aivan niin pitkä tai onnistunut kuin olisi toivonut.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-resident-evil-3-remake-ei-ylla-edeltajansa-tasolle-liika-suoraviivaisuus-ja-hatikointi-laskevat-arvosanaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Brutaalin vaikean co-op-räiskintä GTFO:n pelaaminen vaatii osumatarkkuutta, rautaista...
    co-op
  • Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Klaustrofobista kauhua tarjoava, alun perin vuonna 2019 ilmestynyt...
    4A Games
  • GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    Erilaisten huijausohjelmistojen tehtailu ei ole täysin riskitöntä puuhaa,...
    Grand Theft Auto Online
  • GOG myy pelattavaa pilkkahintaan, joitain pelejä kaupitellaan jopa 90:n prosentin hinnanalennuksella

    GOG myy pelattavaa pilkkahintaan, joitain pelejä kaupitellaan jopa 90:n prosentin hinnanalennuksella

    GOG-pelikaupasta on mahdollista hankkia halpaa pelattavaa, kiitos Made...
    Call of Juarez
  • Muistatko? The Last of Us aiheutti aikanaan kohun – pelihahmo näytti liikaa Hollywood-tähdeltä

    Muistatko? The Last of Us aiheutti aikanaan kohun – pelihahmo näytti liikaa Hollywood-tähdeltä

    Myös alkuperäinen The Last of Us aiheutti aikanaan...
    Ellen Page
  • Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmil...

    Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmil...

    Arcade-henkisiä kepeämpiä hävittäjätaisteluja ei pelimarkkinoilla ole Ace Combatien...
    Ace Combat 7: Skies Unknown
  • Natsitervehdys oli liikaa: EA poisti jalkapallolegenda Marco van Bastenin FIFA 20:stä

    Natsitervehdys oli liikaa: EA poisti jalkapallolegenda Marco van Bastenin FIFA 20:stä

    Marco van Bastenin suorassa lähetyksessä sanoma natsitervehdys oli...
    Electronic Arts
  • Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    NBA 2K20 -demo on kokeiltavissa PlayStation 4:lle, Xbox...
    NBA 2K20
  • Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Need For Speed Heat on ilmestynyt itävaltalaisen pelikaupan...
    autopelit
  • Helvetillisen huono kauhupeli Agony saa jatkoa spin-off-peli Succubuksen muodossa

    Helvetillisen huono kauhupeli Agony saa jatkoa spin-off-peli Succubuksen muodossa

    Helvettiin sijoittunut ja todella surkeaksi osoittautunut kauhupeli Agony...
    Agony

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kuvat: Näin PlayStation 5:n voi kustomoida – Erivä...
Red Dead Redemption Online päivittyy pian isosti: ...
XO19: Tällainen on Last Stop, Grand Theft Auto -ke...
Nintendo Switch Mini: uusi Switch-malli saattoi vu...
Arvostelu | Omno on helmi, jota seikkailupelien ys...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Omintakeinen seikkailupeli loihtii mielenkiintoisen ja seikkailuun kannustavan maailman,...
    Beautiful Desolation
  • Ensituntumat | Soulslike-genreä edustava Dolmen vie pelaajat taistelemaan avaruusötököitä ja muita s...

    Ensituntumat | Soulslike-genreä edustava Dolmen vie pelaajat taistelemaan avaruusötököitä ja muita s...

    Ensi vuonna ilmestyvä, Soulslike-genreä edustava Dolmen päästää pelaajat...
    Dark Souls
  • Fortniten haavoittuvuus päästi hakkerit varastamaan käyttäjätilejä – Jopa 200 miljoonaa pelaajaa oli...

    Fortniten haavoittuvuus päästi hakkerit varastamaan käyttäjätilejä – Jopa 200 miljoonaa pelaajaa oli...

    Maailman suosituin peli piti sisällään haavoittuvuuden, jonka ansiosta...
    battle royale -pelit
  • Microsoft jäi kiinni – varasti sisältöä uuden konsolin esittelyvideoon

    Microsoft jäi kiinni – varasti sisältöä uuden konsolin esittelyvideoon

    Microsoft esitteli äskettäin videon, jolla julkistettiin Xbox Series...
    Microsoft
  • Arvostelu: Insurgency: Sandstorm tarjoaa herkullisen realistista räiskintää

    Arvostelu: Insurgency: Sandstorm tarjoaa herkullisen realistista räiskintää

    Insurgency: Sandstorm syleilee realismia ja ravistelee pelaajan hermoja....
    insurgency: sandstorm
  • Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Tarinapeli The Longest Road on Earth yrittää kertoa...
    indiepelit
  • Rockstar jakoi Red Dead Onlinen pelaajille kultaisen joululahjan – Aikoo samalla laittaa tuhmat kius...

    Rockstar jakoi Red Dead Onlinen pelaajille kultaisen joululahjan – Aikoo samalla laittaa tuhmat kius...

    Rockstar on palkinnut Red Dead Onlinea betatestanneet pelaajat...
    Pelit
  • Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Pienten resurssien Gametec-peli lentää aivan liian korkealle, ja...
    kyberpunk
  • Näin tyylikkäitä ovat Death Strandingin välivideot, osoittaa tuore traileri

    Näin tyylikkäitä ovat Death Strandingin välivideot, osoittaa tuore traileri

    Pelistä on julkaistu jälleen uusi traileri. Sony Interactive...
    Death Stranding
  • Video: Saastaisia ja vastenmielisiä rottia kaikkialla – Näin luotiin A Plague Tale: Innocencen jyrsi...

    Video: Saastaisia ja vastenmielisiä rottia kaikkialla – Näin luotiin A Plague Tale: Innocencen jyrsi...

    A Plague Tale: Innocence julkaistaan ensi viikolla, ja...
    A Plague Tale: Innocence

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • H1Z1 pyrkii kasvojenkohotukseen – Peli nimetään uudelleen ja kehittäjät vaihtuvat

    H1Z1 pyrkii kasvojenkohotukseen – Peli nimetään uudelleen ja kehittäjät vaihtuvat

    Daybreakin mukaan nykyään ilmaispelattava H1Z1 tunnetaan pian uudella Z1: Battle Royale -nimellä. Samalla kehittäjätiimi kootaan uudelleen. Pelaajakadosta kärsinyt H1Z1 muuttui aiemmin ilmaispelattavaksi. Siitä huolimatta battle royale -räisk… ...
    battle royale -pelit
  • Arvostelu: Super Mario Bros. U Deluxe on perinteinen, mutta hyvin laadukas tasoloikkapeli

    Arvostelu: Super Mario Bros. U Deluxe on perinteinen, mutta hyvin laadukas tasoloikkapeli

    Wii U:lta tuttu Super Mario Bros. U sai...
    New Super Mario Bros U
  • Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    NetherRealm Studios on julkistanut Mortal Kombat 11 -pelin...
    Kamppailupelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme