Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Omerta 6/12 on näyttävää Suomi-toimintaa, mutta vuoden päästä elokuvasta muistetaan vain kohuotsikot

Posted on 17.11.2021

Omerta 6/12 saapuu valkokankaalle paljastusten ja kauhistelujen saattelemana. Elokuvana kotimainen toimintatrilleri on kuitenkin huomattavasti lehtiotsikoita tylsempi tapaus.


Omerta 6/12Ensi-ilta: 19.11.2021
Alkuperäisnimi: Omerta 6/12
Ohjaus: Aku Louhimies
Käsikirjoitus: Jari Olavi Rantala, Antti J. Jokinen & Mika Karttunen
Pääosissa: Jasper Pääkkönen, Nanna Blondell & Sverrir Gudnason
Pituus: 115 minuuttia
Ikäraja: K12


Ilkka Remeksen menestyskirjoja on pidetty liian kalliina filmatisoitavaksi kotimaiselle valkokankaalle, mutta tilannettaa lähdettiin muuttamaan vuonna 2019. Tuolloin kirjailijan vuonna 2006 julkaistu 6/12 kerrottiin sovitettavan valkokankaalle ja televisioon. Kunnianhimoisena tavoitteena oli filmata peräti kaksi elokuvaa ja kuusiosainen televisiosarja, joissa olisi nähty kotimaisia eturivin näyttelijöitä ja kameran takana Antti J. Jokinen.

Pari vuotta myöhemmin tuotanto-ongelmissa kärvistellyt Omerta 6/12 saapuu valkokankaalle. Vuodet eivät ole kuitenkaan tehneet hyvää, sillä samalla kun ohjaaja on vaihtunut Jokisesta Aku Louhimieheen projekti on kutistunut yhdeksi elokuvaksi sekä aiottua pienemmäksi neliosaiseksi minisarjaksi. Myös valtaosa suomalaisnäyttelijöistä on lähtenyt lätkimään, ja ainoa alkuperäiskiinnitys on pääosassa edelleen komeileva Jasper Pääkkönen. Eikä hänkään ole kommentoinut ilmeisen ongelmallista tuotantoa järin mairittelevasti vihjaten, että käsikirjoitusta on improvisoitu lennosta.

Ja siltä se vähän vaikuttaakin.

Omerta 6/12

Ilkka Remeksen alkuperäisteoksesta on mukailtu vähän sinnepäin kallellaan oleva käsikirjoitus, jota Jari Olavi Rantala, Antti J. Jokinen ja Mika Karttunen ovat päivittäneet nykypäivään ja laajentaneet aavistuksen globaalimmaksi. Keskiössä on edelleen Suomen itsenäisyyspäivänä tehtävä terrori-isku presidentinlinnaan, mutta muutoin skaalaa on avattu entisestään Euroopan suuntaan. EU:n salaisessa iskuryhmässä toimiva suojelupoliisi Max Tanner (Pääkkönen) joutuukin odotettua isomman salaliiton keskelle yrittäessään suojella Suomen tasavallan presidentin (Robert Enckell) henkeä.

Omerta 6/12 pyrkii kuitenkin levittämään siipiään tätäkin laajemmalle alueelle, mutta ei oikeastaan koskaan onnistu nousemaan lentoon. Elokuva tuntuukin monin paikoin olevan vasta ensimmäinen osa jotain laajempaa tarinaa, vaikka omalla tavallaan käsikirjoitus niputtaa nätisti yhden kertomuksen pakettiin lopputekstien alkaessa. Silti tietynlaiselle poukkoilulle paikasta toiseen ei lopulta saa tyydyttävää lunastusta, vaan elokuva tuntuu suureelliselta vain siitä saatavan itseisarvon vuoksi.

Kyseessä onkin selkeästi iso ja suomalaisessa mittakaavassa kallis tuotanto, jonka kyllä huomaa niin tapahtumapaikkojen kuin kuvauksen osalta. Omerta 6/12 sopisi vallan hyvin myös ulkomaiseen levitykseen, sillä elokuva on käytännössä englanninkielinen. Kyseessä ei ole kuitenkaan mikään Bourne-tason uusi orastava toimintaleffasarja, vaan pikemmin Netflixin kuukausituotannon kaltainen unohdettava rymistys, jonka kyllä katsoo paremman puutteessa.

Omerta 6/12

Toimintatrillerinä Omerta 6/12 yltää juuri keskinkertaisten kollegoidensa rinnalle, ja suurin erottava tekijä on tuotannon kotimaisuus.

Mitättömyydestä kohti keskinkertaisuuttan tuotannon nostaa pitkälti juuri budjetin myötä poltettu raha tapahtumapaikkojen osalta. Visuaalisesti elokuva on varsin näppärää katsottavaa. Myös toimintakohtauksia riittää, mutta liekö kyse sitten suomalaisten toimintakokemuksen puutteesta vai ongelmallisesta tuotannosta, ne jäävät pääosin kovin latteiksi. Esimerkiksi takaa-ajokohtaus Helsingin keskustassa tai tulitaistelu hylätyssä tehtaassa etenevät ilman jännitettä ja ovat rytmitykseltään niin mitäänsanomattomia, etteivät ne siten jää oikein mieleenkään.

Jasper Pääkkösen Tanner tuntuu myös hahmona vähän väärältä valinnalta elokuvaan, sillä roolisuoritus muistuttaa enemmän kasarileffojen yhden miehen armeijoita one-linereineen. Elokuva itsessään pyrkii sen sijaan paljon realistisempaan kerrontaan, jolloin Tanner tuntuu hahmona vääränlaiselta jäänteeltä menneisyydestä. Pääkkönen tosin suoriutuu roolistaan varsin mukiinmenevästi, mutta konteksti on vain väärä.

Trillerinä leffa toimii sen sijaan huomattavasti paremmin, mutta jättää silti päivän päätteeksi enemmän kysymyksiä ilmaan kuin päättää kokonaisuuden tyydyttävästi.

Omerta 6/12

Omerta 6/12 tuntuu pitkälti tuotanto-ongelmiensa uhrilta, jolla olisi voinut olla potentiaalia ihan meneväksi toimintatrilleriksi. Nykyisellään se on visuaalisesti varsin näyttävä ja suomalaisittain poikkeuksellisen suurituotantoinen raina, joka ei kuitenkaan tarjoa mitään järin ihmeellistä.

OMERTA 6/12

Arvosana: 2,5/5

”Omerta 6/12 on tyydyttävä toimintatrilleri, mutta ei tarjoa mitään merkittävää.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-omerta-6-12-on-nayttavaa-suomi-toimintaa-mutta-vuoden-paasta-elokuvasta-muistetaan-vain-kohuotsikot/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Jeff VanderMeerin romaaniin pohjautuva Annihilation-elokuva julkaistiin Netflixissä viime...
    Alex Garland
  • Arvostelu: The New Mutants on X-Men-elokuvista huonoin – Teiniystävällinen kauhufantasia tuntuu kehn...

    Arvostelu: The New Mutants on X-Men-elokuvista huonoin – Teiniystävällinen kauhufantasia tuntuu kehn...

    Vuosiksi limboon juuttunut The New Mutants on X-Men-elokuvista...
    Alice Braga
  • Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Glass saa ensi-iltansa Suomessa reilun viikon kuluttua perjantaina...
    Bruce Willis
  • Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    The Green Knight on jotain aivan muuta kuin...
    A24
  • Kuva: Jim Carrey esittää uudessa leffassaan pahista – ja selvästi kieli niin poskella, että korvakin...

    Kuva: Jim Carrey esittää uudessa leffassaan pahista – ja selvästi kieli niin poskella, että korvakin...

    Segan legendaarisesta Sonic-siilistä on tehty hahmon iästä huolimatta...
    elokuvajulisteet
  • Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    1990-luvun alun Batman: The Animated Series on joutunut...
    Batman
  • Arnold Schwarzenegger: “James Cameron oli tiiviisti mukana uuden Terminatorin tekemisessä”

    Arnold Schwarzenegger: “James Cameron oli tiiviisti mukana uuden Terminatorin tekemisessä”

    Kuudes Terminator-elokuva, Terminator: Dark Fate, saa ensi-iltansa 1....
    Arnold Schwarzenegger
  • Kaikki Marvel Studiosin elokuvat julkaistaan vihdoinkin UHD-formaatissa

    Kaikki Marvel Studiosin elokuvat julkaistaan vihdoinkin UHD-formaatissa

    Elokuvia omaan hyllyynsä kerääville Marvel-faneille tiedossa on runsaasti...
    4K
  • Kuva: Mark Hamill naureskeli liian lihaksikkaalle Luke Skywalkerille: “Näyttää ihan The Rockilta”

    Kuva: Mark Hamill naureskeli liian lihaksikkaalle Luke Skywalkerille: “Näyttää ihan The Rockilta”

    Erilaisia Star Wars -aiheisia fanituotteita on nähty vuosikymmenten...
    Dwayne Johnson

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on...
Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8...
Brad Pittin zombileffan World War Z jatko-osa ei s...
Nyt on viimeisetkin
Alien-lyhärit julkaistu – kats...
Kuva: Batwoman-sarjan uudessa julisteessa supersan...

Tekniikka uutisia

  • Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Moni vanha Simpsons-fani on sitä mieltä, että Foxin...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja...
    Christopher Nolan
  • Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantinon mielestä 2010-luvun parhaan elokuvan on ohjannut...
    Aaron Sorkin
  • Tältä Keanu Reeves näyttää Matrix 4:n pääosassa – Neo palaa 18 vuoden tauon jälkeen

    Tältä Keanu Reeves näyttää Matrix 4:n pääosassa – Neo palaa 18 vuoden tauon jälkeen

    Warner Bros. Pictures on polkaissut Matrix 4:n eli...
    Elokuvauutiset
  • Midway-traileri: Tältä näyttää Independence Day -ohjaajan uusi WWII-elokuva

    Midway-traileri: Tältä näyttää Independence Day -ohjaajan uusi WWII-elokuva

    Roland Emmerichin ohjaama sotaelokuva Midway saa ensi-iltansa marraskuussa....
    Ed Skrein
  • Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Roger Cormanin b-luokan elokuvien vakiokasvo Dick Miller on...
    Elokuvauutiset
  • Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-sarjoista alkaa huomenna

    Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-sarjoista alkaa huomenna

    Haluamme ystävällisesti muistuttaa: Simon Stålenhagin upeista scifi-teoksista ammentava...
    Amazon Prime
  • Game of Thrones -spinoff House of the Dragon siirtyi tuotantoon – HBO-sarjan näyttelijävalinnat alko...

    Game of Thrones -spinoff House of the Dragon siirtyi tuotantoon – HBO-sarjan näyttelijävalinnat alko...

    HBO:n tuleva sarja House of the Dragon on...
    Elokuvat
  • Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Guillermo del Toro alkaa kuvata seuraavaa elokuvaansa Torontossa...
    Elokuvat
  • Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin tammikuussa

    Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin tammikuussa

    Simpsoneiden 32. tuotantokausi saapuu vihdoinkin Suomen Disney+:aan tammikuussa....
    Disney

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Viikon leffauutiset: Hellboy-traileri, mielenkiintoinen yksityiskohta Avengers: Infinity Warista, Ge...

    Viikon leffauutiset: Hellboy-traileri, mielenkiintoinen yksityiskohta Avengers: Infinity Warista, Ge...

    Muropaketin toimitus kokosi samalle sivulle kaikki viikon 51/2018...
    Elokuvauutiset
  • Avengers: Endgamen elokuvalippuja myydään nyt USA:ssa satojen dollarien hintapyynnöillä

    Avengers: Endgamen elokuvalippuja myydään nyt USA:ssa satojen dollarien hintapyynnöillä

    Suomessa Avengers: Endgamen ensi-iltapäivän näytöksiin lippuja on vielä...
    Avengers
  • Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen synkimmistä elokuvista – Koko ajan sataa ja lopussa kaikki mene...

    Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen synkimmistä elokuvista – Koko ajan sataa ja lopussa kaikki mene...

    Miten hyvin David Fincherin vuoden 1995 mestariteos Seven...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme