Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: OnePlus Nord vaikuttaa onnistuneelta hypyltä takaisin 400 euron hintaluokkaan

Posted on 21.7.2020

OnePlus -puhelimien hinnat ovat vuosien varrella nousseet muiden valmistajien lippulaivojen tavoin. Uudella OnePlus Nord -puhelimella tullaan takaisin 400 euron hintaluokkaan ja ensituntuman perusteella paluu on onnistunut.

Kun OnePlus Nordin saa ensimmäistä kertaa käteen, kiinnittyy huomio tyylikkääseen myyntipakkaukseen. Jo siitä huomaa, että teknisten ominaisuuksien lisäksi OnePlus Nordissa on panostettu myös tyylikkääseen ulkonäköön.

OnePlussan takakuori on lasia ja testilaite hohtaa vaaleansinisenä. Laitteen etupuolella huomio kiinnittyy kahteen etukameraan, sillä Sonyn IMX616:een perustuvaa 32 megapikselin pääetukameraa tukee kahdeksan megapikselin laajakulmakamera. Pikaisella testauksella molempien laatu on hyvä ja varmasti riittävä ainakin sosiaalisen median käyttötarkoituksiin.

Itse näyttöpaneeli on tasainen, eikä reunoja kohti kaartuva kuten esimerkiksi OnePlus 8 Pro -puhelimessa. OnePlus Nord -puhelimen runko on alumiinia ja painoa kokonaisuudella on 184 grammaa. Puhelimen ulkomitat ovat 158,3 x 73,3 x 8,2 millimetriä.

OnePlus 8 -puhelimissa takakamerat oli vielä aseteltu OnePlussalle tuttuun tapaan keskelle puhelimen yläreunaa. OnePlus Nordin tapauksessa neloiskameran paikka on vaihtunut vasempaan ylänurkkaan ja sen rinnalle on asetettu pieni LED-salama. Kamerakyhmy nousee hieman taustasta, mutta myyntipakkauksen mukana tulevat läpikuultavat silikoniset suojakuoret tasaavat eroa ja suojaavat näin kameraa.

Takapuolelta löytyvien kameroiden puolesta OnePlus Nordissa on OnePlus 8:sta tuttu Sonyn IMX586-kennoon perustuva 48 megapikselin pääkamera, jonka aukkoarvo on f/1.75. Sitä tukevat kahdeksan megapikselin laajakulmakamera (f/2.25), kahden megapikselin makrokamera (f/2.4) sekä viiden megapikselin syvyyskamera (f/2.4).

Puhelimen etupuolella aiemmin mainitut suojakuoret nousevat näytön reunan yli, minkä vuoksi suojakuoret suojaavat näyttöä rikkoontumiselta myös siinä tapauksessa, että puhelin tippuu maahan näyttö alaspäin. Suojakuorista saa hyvän ja luistamattoman otteen, eivätkä ne kerää puoleensa sormenjälkiä. Puhelin tosin pysyy kädessä varsin hyvin myös ilman suojakuoria.

OnePlus Nordin 6,44-tuumaisen FluidAMOLED-näytön tarkkuus on 2400 x 1080 pikseliä ja kuvasuhde 20:9. Puhelimen hintaluokan huomioon ottaen, 90 hertsin virkistystaajuudella toimiva näyttö vaikuttaa laadukkaalta. Näytön alle on asetettu sormenjälkitunnistin, joka rekisteröi kosketuksen hyvin. Tarjolla on myös etukameraan perustuva kasvojentunnistus.

Laitteessa käytetty Snapdragon 765G -suoritin takaa riittävästi tehoa arkikäytön lisäksi myös pelaamiseen. Grafiikkasuorittimena toimii Adreno 620, LPDDR4X-keskusmuistia on tarjolla mallista riippuen 8 tai 12 gigatavua ja UFS 2.1 -muistiin perustuvaa tallennustilaa joko 128 tai 256 gigatavua.

Akun kapasiteetti on 4100 milliampeerituntia ja puhelin tukee myös 5G-yhteyksiä. OnePlussan Warp Charge -pikalatausteknologia lataa puhelimen akun tyhjästä noin 70 prosentin tienoille puolessa tunnissa, joten akun täyttäminen on nopeaa vaikka se pääsisikin ehtymään.

Puhelimen kaiuttimen laatu on kohtalaisen hyvä. OnePlus Nordissa ei ole 3,5 millimetrin kuulokeliitäntää. Myöskään lataukseen ja tiedonsiirtoon käytettävään USB-C-liittimeen sopivaa kuulokeadapteria ei ole. OnePlus Nord -puhelimen lisäksi tänään on julkistettu uudet langattomat OnePlus Buds -kuulokkeet. Kuulokkeiden testiin pääset alla näkyvästä linkistä.

LUE MYÖS: Testi: Langattomat OnePlus Buds -kuulokkeet ovat houkuttelevat, jos ne sopivat korviin

Kokonaisuutena OnePlus Nord vaikuttaa kiinnostavalta lisäykseltä 400 euron hintaluokkaan. Perehdymme OnePlus Nordin ominaisuuksiin vielä tarkemmin myöhemmin julkaistavassa täysimittaisessa testissä.

Tekniset tiedot OnePlus Nord

  • Suositushinnat: 8 / 128 gigatavun malli 399 euroa, 12 / 256 gigatavun malli 499 euroa
  • Prosessori, Grafiikkaprosessori: Qualcomm Snapdragon 765G (kahdeksanytiminen, 1 x 2,84 GHz + 3 x 2,4 GHz + 4 x 1,8 GHz), Adreno 620
  • Näyttö: 6,44″ (AMOLED, 2400 x 1080 pikseliä, 20:8, 90 Hz)
  • Kamera: 48 MP (pääkamera, Sony IMX586, f1.75) + 8 MP (ultralaajakuva, f2.4, 119 astetta) + 2 MP (makrokamera, f/2.4) + 5 MP (syvyyskamera, f2.4), kaksoisLED-salama
  • Etukamera: 32 MP (Sony IMX616) + 8 MP ultralaajakuva
  • Muisti, tallennustila: 8/12 Gt LPDDR4X, 128/256 Gt UFS2.1
  • Yhteydet: GPRS, EDGE, 3G, LTE, 5G, Wi-Fi (a/b/g/n/ac/ax), Bluetooth 5.1, USB Type-C, USB 3.1
  • Paikannus: GPS (L1+L5DualBand), GLONASS, Galileo (E1+E5a DualBand), Beidou, SBAS, A-GPS, NavIC
  • Akku: 4100 mAh, Warp Charge 30T (5V/6A), Warp Charge 30 Wireless
  • Käyttöjärjestelmä, käyttöliittymä: Android 10, OxygenOS

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/ensituntumat-oneplus-nord-vaikuttaa-onnistuneelta-hypylta-takaisin-400-euron-hintaluokkaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli julkistustilaisuutensa yhteydessä uudistetun iPad-perusmallin sekä parannellun...
    Apple
  • Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12:n A14 Bionic -järjestelmäpiiri saattaa olla alike...

    Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12:n A14 Bionic -järjestelmäpiiri saattaa olla alike...

    iPhone 12 -laitteesta ilmestyneiden ensimmäisten suorituskykytestien perusteella iPhone...
    Apple
  • Asus ROG Phone III -mallin tekniset tiedot vuotivat julkisuuteen – Tarjolla älytön määrä keskusmuist...

    Asus ROG Phone III -mallin tekniset tiedot vuotivat julkisuuteen – Tarjolla älytön määrä keskusmuist...

    ASUS ROG Phone III tulee teknisten ominaisuuksiensa puolesta...
    Asus
  • Yksi merkittävä älykellovalmistaja vahvisti selvästi asemaansa vuoden toisella neljänneksellä

    Yksi merkittävä älykellovalmistaja vahvisti selvästi asemaansa vuoden toisella neljänneksellä

    Samsung oli vuoden toisella neljänneksellä maailman kolmanneksi suurin...
    Mobiiliuutiset
  • Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photos on päivittynyt Android-laitteilla pienellä, mutta monen...
    Google
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Apple Arcade on viihdyttänyt mobiilipelaajia jo useamman kuukauden....
    Apple
  • Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Vuotaneiden kuvien perusteella Samsung hyppää tänä vuonna Galaxy...
    Mobiili
  • Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Moto G -malliston tarkoitus on valmistajan mukaan tuoda...
    Android 10
  • Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Taittuvanäyttöinen Samsung Galaxy Fold -puhelin julkistettiin jo alkuvuodesta....
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mall...
Viikon tekniikkauutiset: Suomalaismenestystä älypu...
Testi | Motorola Moto g100 5G -puhelin – Eroaa tel...
Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa
Misfit julkisti päivitetyn Vapor 2 -älykellon

Tekniikka uutisia

  • Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer on esitellyt uuden Junglecat-nimisen peliohjaimen, joka ottaa...
    Mobiili
  • Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Apple Watch on nyt nimensä mukaisesti siirtynyt viidenteen...
    Apple
  • Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Huawei ja Porsche Design ovat julkistaneet Porsche Design...
    Huawei
  • Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä on nähty hieman vähemmän suorituskykyinen...
    Mobiili
  • OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    Uusissa vuotokuvissa OnePlus 8T on asetettu suojakuoren sisälle....
    Mobiili
  • Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    SlashLeaks on julkaissut ensimmäisen, ilmeisesti virallisen renderöinnin tulevasta...
    Mobiili
  • Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Uudessa Moto G9 Power -puhelimessa on suurikapasiteettisen akun...
    Mobiili
  • Googlen Pixel 3a -puhelinmalleista vuoti virallisia mallinnuskuvia

    Googlen Pixel 3a -puhelinmalleista vuoti virallisia mallinnuskuvia

    Googlen tulevista puhelimien hinnalliseen keskiluokkaan sijoittuvista Pixel 3a...
    Google
  • Beats julkisti uudet langattomat Powerbeats 4 -kuulokkeet

    Beats julkisti uudet langattomat Powerbeats 4 -kuulokkeet

    Applen tytäryhtiöihin kuuluva Beats on esitellyt uudet langattomat...
    Apple
  • Testissä OnePlus Buds Pro -kuulokkeet – Vastamelutoiminto ja hyvä äänenlaatu kilpailukykyisellä hinn...

    Testissä OnePlus Buds Pro -kuulokkeet – Vastamelutoiminto ja hyvä äänenlaatu kilpailukykyisellä hinn...

    OnePlus julkaisi viime kuussa uudet OnePlus Buds Pro...
    langattomat nappikuulokkeet

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Motorola Moto G8 Play -puhelin tulee tarjoamaan 4000 milliampeeritunnin akun

    Motorola Moto G8 Play -puhelin tulee tarjoamaan 4000 milliampeeritunnin akun

    Osa Motorolan tulevan G8 Play -puhelimen teknisistä ominaisuuksista...
    Mobiili
  • Samsung Galaxy S10 ei tunnu tietävän milloin se on käyttäjän taskussa

    Samsung Galaxy S10 ei tunnu tietävän milloin se on käyttäjän taskussa

    Käyttäjäraporttien perusteella Samsung Galaxy S10 -malleista löytyvän etäisyysanturin...
    Mobiili
  • Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola jatkaa keskiluokan puhelinmalliston kasvattamista. Tällä kertaa on...
    5g

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme