Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Windows 10 -päivitysten jakelu ja Windows Insider -ohjelman toiminta muuttuu

Posted on 27.7.2019

Windows Insider -ohjelma on jaettu kolmeen ryhmään. Microsoft on muuttamassa ryhmien funktiota ja samalla Windows 10 -päivitysten kokoa ja tahtia.

Heinäkuun alussa julkaistussa blogipostauksessa Windows Insider -ohjelman johtaja John Cable kertoi, kuinka Windows 10 -päivitysprosessi on muuttumassa. Päivitysten luvataan jatkossa asentuvan nopeammin ja häiritsevän vähemmän käyttäjiä. Uusi päivitysmalli koskee toukokuun 2019 päivityksen asentaneita (versio 1903).

Nyt ArsTechnica spekuloi, että käytännössä päivityksiä jaettaisiin jatkossa kaksi vuodessa, yksi isompi keväällä ja yksi pienempi syksyllä. Tähän päätelmään on tultu tarkkailemalla Windows Insider -ohjelmaan jaettuja päivityksiä. Windows Insider on Microsoftin testausohjelma, joka mahdollistaa Windows 10:n uusiin ominaisuuksiin tutustumisen ennen niiden julkaisua.

Windows Insider -ohjelman ryhmien nimet ovat Fast Ring, Slow Ring ja Release Preview Ring. Tähän asti uusi versiopäivitys on jaettu ensimmäisenä Fast Ring -ryhmään. Tämän jälkeen sama päivitys on jaettu korjausten jälkeen Slow Ring -ryhmään. Release Preview -ryhmään jaetut päivitykset ovat jo hyvin lähellä tuotantoversiota.

ArsTechnica kirjoittaa, että tänä vuonna on käynyt toisin. Heinäkuun 1. päivä Slow Ring -ryhmään jaettiin aivan uusi versio syksyn 2019 päivityksestä (19H2), jota ei oltu lainkaan jaettu ensin Fast Ring -ryhmään. Vastaavasti Fast Ring -ryhmään jaettiin jo aiemmin kevään 2020 versio (20H1), eli Fast Ring -ryhmä hyppäsi syksyn päivityksen yli.

ComputerWorldin Gregg Keizer analysoi jo heinäkuun alussa, että kyseeessä ei ole yksittäinen tapahtuma, vaan uusi malli päivitysten jakelussa. Microsoft ei ilmeisesti käsittele 19H2-päivitystä uutena ”isona” versiopäivityksenä, eikä sitä näin jaeta korvaavana käyttöjärjestelmänä. Sen sijaan Windows 10 -käyttäjät voivat ladata sen joukkona päivityksiä, paljolti samoin kuin kumulatiiviset päivitykset.

On siis mahdollista, että jatkossa Microsoft ei jakelisi kahta isoa Windows 10 -päivitystä vuodessa. Sen sijaan päivityksistä toinen olisi edelleen usean gigatavun kokoinen ”uusi käyttöjärjestelmä” ja toinen hieman kevyempi päivitys, joka saattaa silti tuoda muutoksia käyttöjärjestelmän ulkoasuun tai käyttökokemukseen.

Muuttuneen tahdin oletetaan alkavan jo syksyllä ilmestyvässä 1909-päivityksessä, joka olisi Extremetechin mukaan huomattavasti kevyempi kuin nyt jakelussa oleva 1903-päivitys. Seuraava isompi usean gigatavun päivitys, joka muokkaa ulkoasun lisäksi myös käyttöjärjestelmän perustaa esimerkiksi ytimeen, ajureihin tai rajapintoihin tehtävien muutosten myötä, olisi ensi keväällä ilmestyvä päivitys.

Insider-ohjelman uudistus ei ilmeisesti ole mennyt kuin Strömsössä. Muun muassa ZDnet uutisoi tällä viikolla, että Microsoft sähläsi Windows 10 -päivitysten kanssa, kun kaikkiin Windows Insider -ryhmiin jaettiin sama päivitys. Päivitys vedettiin takaisin tuntia myöhemmin, mutta virhe oli jo ehditty huomata Twitterissä.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/windows-10-paivitysten-jakelu-ja-windows-insider-ohjelman-toiminta-muuttuu/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Razer julkaisi suosikkikuulokkeen uudistetun version – Kraken V3 -pelikuulokkeista tarjolle nyt kolm...

    Razer julkaisi suosikkikuulokkeen uudistetun version – Kraken V3 -pelikuulokkeista tarjolle nyt kolm...

    Razer Kraken V3 yhdistää valmistajan eri pelikuulokkeista tuttuja...
    pelikuulokkeet
  • Jimm’s PC-Store julkisti nestejäähdytteisen tietokonemallistonsa – Mukana näyttävyyttä ja käsityön l...

    Jimm’s PC-Store julkisti nestejäähdytteisen tietokonemallistonsa – Mukana näyttävyyttä ja käsityön l...

    Jimm’s Liquid Builds -PC-mallistoon kuuluu kolme mallia: Mini...
    AMD
  • Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Razerin uusin pelikannettava on monilta osin mielenkiintoinen. Erityisesti...
    pelikannettavat
  • Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Intelin uusimman sukupolven core-prosessorit vaativat kaverikseen myös uuden...
    Emolevyt
  • Testi: SteelSeries Rival 3 -pelihiiri – Edullinen mutta miellyttävä

    Testi: SteelSeries Rival 3 -pelihiiri – Edullinen mutta miellyttävä

    Edulliset pelihiiret eivät ole yhtä monipuolisia tai säädeltäviä...
    Näppäimistöt ja hiiret
  • Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    JBL Quantum 600 -kuulokkeet ovat keskihintaiset pelikuulokkeet, joissa...
    JBL
  • JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    Uutuuskolmikosta JBL Reflect Flow PRO -kuulokkeet sopivat erityisesti...
    JBL
  • Asrock julkaisi pienikokoisen Z390 DeskMini GTX -barebone-tietokoneen

    Asrock julkaisi pienikokoisen Z390 DeskMini GTX -barebone-tietokoneen

    Erittäin pienikokoinen Z390 DeskMini GTX -barebone tukee Intelin...
    Asrock
  • Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Pelituoli voi olla mukava olemukseltaan, mutta myös hillitty...
    pelituolit
  • Seitsemän uutta FreeSync-näyttöä saa Nvidian G-Sync Compatible -hyväksynnän

    Seitsemän uutta FreeSync-näyttöä saa Nvidian G-Sync Compatible -hyväksynnän

    Ensi viikolla julkaistava GeForce Experience -hallintaohjelman päivitys tuo mukanaan...
    Acer

Aiheeseen liittyvät artikkelit

EVGA julkaisi GeForce GTX 1660 Ti -näytönohjaimet...
Zotac esitteli hieman pienempikokoisemmat GeForce ...
Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laad...
Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut ...
Microsoft
Office saa merkittävän ulkoasupäivitykse...

Tekniikka uutisia

  • AMD vahvisti Zen 3- ja RDNA 2 -arkkitehtuurien julkaisun ensi vuodelle

    AMD vahvisti Zen 3- ja RDNA 2 -arkkitehtuurien julkaisun ensi vuodelle

    AMD:n mukaan uuden prosessoriarkkitehtuurin suunnittelutyö on valmistunut. Siihen...
    AMD
  • Gigabyteltä kuusi GeForce RTX 2060 -näytönohjainmallia

    Gigabyteltä kuusi GeForce RTX 2060 -näytönohjainmallia

    Näytönohjainten ensimmäinen aalto käsittää kuusi mallia, jotka jakautuvat...
    Aorus
  • Gigabyte esitteli kolme uutta pelinäyttöä

    Gigabyte esitteli kolme uutta pelinäyttöä

    Julkistetut pelinäytöt kuuluvat uuteen Gigabyte-sarjaan. Julkistettu mallisto käsittää...
    CES 2020
  • Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    AGON by AOC laajentaa AGON PRO -mallistoaan kolmella...
    AGON by AOC
  • Intelin prosessoreista löytyi uusi ennakoivaan käskyjen suorittamiseen liittyvä Spoiler-tietoturva-a...

    Intelin prosessoreista löytyi uusi ennakoivaan käskyjen suorittamiseen liittyvä Spoiler-tietoturva-a...

    Uusin Intelin prosessoreja vaivaava tietoturvauhka on nimeltään Spoiler....
    Intel
  • Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Pelituoli voi olla mukava olemukseltaan, mutta myös hillitty...
    pelituolit
  • Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja akkukestoltaan mainio kannettava on varustettu kät...

    Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja akkukestoltaan mainio kannettava on varustettu kät...

    Huawei kasvattaa nyt mallistoaan kannettavissa tietokoneissa. Aiemmat mallit...
    Huawei
  • MSI esitteli Comet Lake-S -prosessoreilla varustetut valmistietokoneensa

    MSI esitteli Comet Lake-S -prosessoreilla varustetut valmistietokoneensa

    Prosessoripäivityksen saa yhteensä seitsemän eri valmistietokonemallia. Lippulaivamalleista löytyy...
    Comet Lake-S
  • Kolmen Intelin Alder Lake-S -prosessorin speksit vuodossa

    Kolmen Intelin Alder Lake-S -prosessorin speksit vuodossa

    Vuodossa paljastui väitetysti Core i9-12900K-, Core i7-12700K- ja...
    Alder Lake-S
  • Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Tehokas, hyvä näyttö ja kohtuullinen koko. Tällaista yhdistelmää...
    4K

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    Pelikannettavien lisäksi HP julkaisi myös liudan oheislaitteita. Uutuuksia...
    HP
  • Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Juuri julkaistu Roccat Burst Pro -pelihiiri on valmistajan...
    Pelihiiret
  • Testi: Kingston HyperX Fury RGB DDR4 3600 MHz -muistikitti – Vauhtia ja hillittyjä valoja

    Testi: Kingston HyperX Fury RGB DDR4 3600 MHz -muistikitti – Vauhtia ja hillittyjä valoja

    RGB-valaistuksella saa myös muisteista näyttävämmät. Ulkoasuun panostuksen ei...
    DDR4-3600

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme