Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli, jonka maailmaan haluaa kadota

Posted on 26.10.2018

Tänään ilmestynyt Red Dead Redemption 2 on vuoden odotetuimpia pelejä. Heräsimme aikaisin testaamaan tuoreeltaan pelin ensimmäiset tunnit, ja kokemus teki todellakin vaikutuksen, vaikka odotukset olivat jo valmiiksi korkealla.

Rockstar Gamesin Red Dead Redemption ei ilmestyessään vuonna 2010 yltänyt samanlaiseen menestykseen kuin yhtiön hittisarja Grand Theft Auto, mutta vuosien varrella western-pelin maine on vain kasvanut. Siksi ei olekaan yllättävää, että viimeinkin ilmestynyt Red Dead Redemption 2 on vuoden odotetuin ja hypetetyin peli.

Samalla kyseessä on Rockstarin ensimmäinen uusi peli yli viiteen vuoteen, ja ennakkopöhinän perusteella studio on jälleen ottanut uuden harppauksen immersiivisten open world -pelien genressä. Myönnän, että olen itsekin odottanut peliä kuin kuuta nousevaa ja heräsin vapaaehtoisesti aamukuudelta ihan vaan RDR 2:n takia.

Ennakkohypellä on tapana nostaa odotukset turhan korkealle, jolloin lopputulos ei sitten tunnukaan niin säväyttävältä kuin voisi toivoa. Ensimmäisten tuntien perusteella sanoisin kuitenkin, että Red Dead Redemption 2:n kohdalla näin ei päässyt käymään.

Red Dead Redemption 2 alkaa vuodesta 1899. Päähenkilö Arthur Morgan kulkee Dutch van der Linden johtaman rosvojoukon kanssa vuorten yli itään, virkavaltaa pakoon. Jokin keikka on mennyt poskelleen, mutta yksityiskohdat ovat hämärän peitossa. Vuorilla karavaani joutuu lumituiskuun ja jostain on löydettävä suojaa.

Vaikka RDR 2 on villin lännen peli, ei ensimmäisten tuntien aikana nähdä aavaa preeriaa tai kaktusten täyttämää aavikkoa. Sen sijaan pelaaja joutuu keskelle läpitunkematonta lumituiskua, jossa hevosilla on vaikeuksia pohrata. Ensimmäiset tehtävät törmäyttävät pelin rikollisletkan toisen rosvojoukon kanssa, eikä siitä ilman ammuskelua selvitä. Samalla opitaan pelin perusmekaniikat luontevasti, ilman varsinaisia tutoriaaleja tai korkeaa aloituskynnystä.

Heti ensimmäinen vaikutelma on, että Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli. Maisemat, lumituisku ja luonto ovat häkellyttävää katsottavaa. Pelaamistani peleistä ovat tälle visuaaliselle tasolle yltäneet ehkäpä Horizon Zero Dawn (2017) ja God of War (2018), eivätkä tavallaan nekään. RDR 2:n maailma tuntuu nimittäin jollain tapaa orgaanisemmalta kuin kahdella edellä mainitulla. Ympäristössä on mieletön määrä upeita yksityiskohtia, kuten vaikkapa tapa, jolla hevoset ja ihmiset jättävät jälkiä lumihankeen. Kaikki on sulavaa ja aidon tuntuista, ja valoefektit upeita.

On tosin mainittava, että pelaan Red Dead Redemption 2:ta PlayStation 4 Prolla, 4K-telkkarilla ja HDR-tuella. En kuitenkaan osaa kuvitella, että peli näyttäisi millään järjestelmällä huonolta.

Ainoa visuaalisesti vähän heikompi asia ovat joidenkin hahmojen kasvoanimaatiot. Upeiden tekstuurien alla olen näkeväni aavistuksen siitä kankeudesta, jota näin jälkikäteen katsottuna on Grand Theft Auto V:n hahmoissa. Vai kuvittelenko vain, kun muu pelimaailma asettaa riman niin perhanan korkealle?

Myös pelattavuus tuntuu Rockstarin malliin viimeisen päälle hiotulta. GTA V:een verrattuna pelihahmon liike on aidompaa ja kaikessa tuntuu olevan enemmän painoa, mikä vahvistaa immersiota, pelimaailmaan uppoutumista. Yksinkertaisesti sanottuna Arthuria ohjatessa tuntuu yhä enemmän siltä, kuin ohjaisi oikeaa ihmistä, eikä hallitsemattomasti säntäilevää pelihahmoa.

Ohjaustyyli on periaatteessa tuttua Rockstaria, mutta kaikessa tuntuu tapahtuneen runsaasti edistystä. Esimerkiksi ratsun ohjastaminen on hämmästyttävän sulavaa ja Dead Eye -hidastustoiminto helpompi käyttää kuin edellisessä pelissä. Myös HUD-elementit ovat mukavan hillittyjä, paitsi mini-kartta, jonka laitoin pian pois päältä, sillä se tuntui jotenkin dominoivan koko kuvaruutua. (Ilman pikkukarttaa ja muita helpotuksia pelaamisesta kirjoitinkin laajemmin jo ennen pelin julkaisua.)

Muutama peliominaisuus nousee myös heti esiin uusina tai uudenlaisina. Arthur voi esimerkiksi jutella valittujen henkilöiden kanssa, välillä myös tehtävien aikana, ja tarjolla on joskus parikin repliikkivaihtoehtoa. Tämä tapahtuu kohdistamalla huomio hahmoon (vasen liipaisin) ja valitsemalla oikean alakulman vaihtoehdoista. Järjestelmä toimii luonnollisesti, ja antaa pelaajalle hieman vaikutusvaltaa dialogeihin.

Uutta on myös se, että Arthurin pitää syödä ja nukkua, mikä pitää terveys- ja stamina-mittareita maksimissa. Kauhean vaativa ominaisuus ei ole kyseessä, eikä RDR 2 sen myötä muutu selviytymispeliksi. Se tuo kuitenkin yhä enemmän aitoutta peliin, kun nälkiintynyt ja väsynyt kaveri ei noin vain juokse ja kiipeile pitkin maita ja mantuja.

Jo alun perusteella käy myös selväksi, miten suuri merkitys hevosella on pelissä. Arthurin ja valitun ratsun suhde kehittyy, hevosta voi taputella ja tarpeen mukaan rauhoitella, ja hevonen myös kantaa varusteita, joita pelihahmolla ei aina ole mukanaan. On hieno yksityiskohta, että ratsailta noustessaan pitää muista napata kivääri tai jousi erikseen matkaan.

Pelasin aamulla vajaan kolme tuntia, joiden aikana ehdin läpäistä pelin ensimmäisen Chapterin. Käytännössä tämä osa on tarkoitettu selvästi introksi, joka tutustuttaa pelityyliin, tarinaan ja hahmoihin. Vasta sen jälkeen Red Dead Redemption 2 muuttuu toden teolla avoimen maailman peliksi. Kuitenkin jo ensimmäisten tehtävien aikana pelimaailma ehtii tuntua hengästyttävän laajalta, enkä malta odottaa, että pääsen vapaasti seikkailemaan luonnon keskelle.

Ensimmäiset tunnit ovat tarinallisesti aika raskaita, mutta tästä ei osaa olla lainkaan harmissaan. Hahmot ja heidän välisensä vuorovaikutus tuntuvat nimittäin luontevilta, ja osa henkilöistä onkin tietysti alkuperäisen Red Dead Redemptionin pelaajille tuttuja. Koska RDR 2 on itsenäinen esiosa, on mukana koko joukko ensimmäisen pelin hahmoja hieman nuorempina, ja jo toisessa tehtävässä kohdataan myös edellisen pelin päähenkilö John Marston.

Alun perusteella tarinaa on vaikea kommentoida, mutta sekin vaikuttaa yhtä laajalta ja runsaalta kuin maailma, johon se sijoittuu. Ensimmäisen Chapterin jälkeen tarinan läpäisyprosentiksi kerrotaan 5%, eikä sivuhommien pariin ole päässyt vielä lainkaan. Tältä pohjalta tuntuukin siltä, että RDR 2:n parissa saa tavallinen pelaaja halutessaan kulumaan vaikka koko loppu vuoden pelitunnit. Tämä ei kuitenkaan yhtään harmita, sillä tähän pelimaailma tekee mielikin kadota.

Red Dead Redemption 2:n alku jättää todellakin nälkäiseksi, mutta vielä jää näkemättä, kuinka elävä ja dynaaminen pelimaailmasta on todella saatu tehtyä. Se kuitenkin tuntuu jo nyt varmalta, että Rockstar Games on jälleen nostanut rimaa, jonka se itse on alunperin asettanut.

Red Dead Redemption 2 on nyt saatavilla PlayStation 4:lle ja Xbox Onelle. Alta näet pelin julkaisutrailerin.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/ensituntuma-red-dead-redemption-2-jumalattoman-kaunis-peli-jonka-maailmaan-haluaa-kadota/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Rage 2:n ennakkotilaukset alkoivat – Steamiin peliä on turha odottaa

    Rage 2:n ennakkotilaukset alkoivat – Steamiin peliä on turha odottaa

    Bethesda on aloittanut Rage 2:n ennakkotilauksien tarjoamisen. PC-pelaajien...
    Bethesda
  • Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    IO Interactive on julkaissut PlayStation 4:lle ja Xbox...
    Hitman
  • Tällainen on uusi Xbox-ohjain, Xbox 20th Anniversary Controller nostaa hattua alkuperäiselle Xboxill...

    Tällainen on uusi Xbox-ohjain, Xbox 20th Anniversary Controller nostaa hattua alkuperäiselle Xboxill...

    Xbox 20th Anniversary Controller tulee saataville marraskuussa. Microsoft...
    Peliohjaimet
  • Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    The Witcher -sarjan lähtökohtana oli Ciri-hahmo ja tämän...
    Elokuvat
  • Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Muun muassa Half-Lifeistä, Dota 2:sta ja Counter-Strikeistä tunnetun...
    Pelit
  • Arvostelu | Watch Dogs Legion on hyvää viihdettä, mutta teknotrilleri ei kestä tarkastelua pintaa sy...

    Arvostelu | Watch Dogs Legion on hyvää viihdettä, mutta teknotrilleri ei kestä tarkastelua pintaa sy...

    Watch Dogs Legion tarjoilee koukuttavaa hakkeritoimintaa, mutta yhteiskunnallinen...
    Google Stadia
  • Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin pelinäppäimistömalliston uusimmat jäsenet ovat saapuneet myytiin. Kalvokupukytkimiin...
    pelinäppäimistöt
  • GOG myy pelattavaa pilkkahintaan, joitain pelejä kaupitellaan jopa 90:n prosentin hinnanalennuksella

    GOG myy pelattavaa pilkkahintaan, joitain pelejä kaupitellaan jopa 90:n prosentin hinnanalennuksella

    GOG-pelikaupasta on mahdollista hankkia halpaa pelattavaa, kiitos Made...
    Call of Juarez
  • Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Steamin digitaalisena pelien kauppapaikkana haastaneella Epic Games Storella...
    digitaalinen pelimyynti
  • Video: Vuosikymmeniä odotettu Warhammer 40 000 -jatko näyttää kerrassaan upealta

    Video: Vuosikymmeniä odotettu Warhammer 40 000 -jatko näyttää kerrassaan upealta

    Frontier on julkaissut uuden näyttävän trailerin ja kuvakaappauksia...
    Frontier

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfal...
Steamin oudoimmat
pelit – Osa 1/5: StDwtDoBAINtBTI...
Konamin eFootball 2022 julkaistiin eilen, näin mur...
Video: tällainen on uusi PlayStation 4 -ohjaimen l...
Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa...

Tekniikka uutisia

  • HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    Pelikannettavien lisäksi HP julkaisi myös liudan oheislaitteita. Uutuuksia...
    HP
  • Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Kauhupelisarja The Dark Pictures Anthology on ehtinyt jo...
    House of Ashes
  • Rahapelit.com

    Rahapelit.com

    Rahapelit.com on kaikenkattava rahapelitportaali, joka esittelee ja arvostelee hedelmäpelejä, pokeria ja paljon muita kasinopelejä. Lisäksi voit lukea kattavia kasinoarvosteluja ja ohjeita rahansiirtoihin, mobiilipelaamiseen yms. Sivuston erikois...
    Pelit
  • GOG myy pelattavaa pilkkahintaan, joitain pelejä kaupitellaan jopa 90:n prosentin hinnanalennuksella

    GOG myy pelattavaa pilkkahintaan, joitain pelejä kaupitellaan jopa 90:n prosentin hinnanalennuksella

    GOG-pelikaupasta on mahdollista hankkia halpaa pelattavaa, kiitos Made...
    Call of Juarez
  • Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Juuri julkaistu Roccat Burst Pro -pelihiiri on valmistajan...
    Pelihiiret
  • Nyt myös Steamista löytyy halpaa pelattavaa, kun Bethesda aloitti omat alennusmyynnit

    Nyt myös Steamista löytyy halpaa pelattavaa, kun Bethesda aloitti omat alennusmyynnit

    Bethesda on käynnistänyt omat alennusmyynnit Steamissa. QuakeCon 2019...
    Bethesda
  • Sony: pelien suoratoisto tulee olemaan PlayStation 5:lle yhtä tärkeää kuin fyysiset ja latauspelit

    Sony: pelien suoratoisto tulee olemaan PlayStation 5:lle yhtä tärkeää kuin fyysiset ja latauspelit

    Sony panostaa pelien suoratoistoon, sillä pelialan titaani näkee...
    pelien suoratoisto
  • Arvostelu | Little Hope on Man of Mediania parempi kauhupeli, mutta The Dark Pictures Anthology ei v...

    Arvostelu | Little Hope on Man of Mediania parempi kauhupeli, mutta The Dark Pictures Anthology ei v...

    Supermassive Gamesin kauhuantologiasarjan tuorein osa petraa edeltäjästään. Julkaisupäivä:...
    Little Hope
  • Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Pelihiiret mielletään varsin vahvasti pöytäkoneiden kavereiksi. Liikkuvaan käyttöön...
    langattomat pelihiiret
  • Suomalaisen Frozenbyten avaruus-MMORPG Starbase saapui early access -testaukseen

    Suomalaisen Frozenbyten avaruus-MMORPG Starbase saapui early access -testaukseen

    Varsinkin Trine-peleistä tutun suomalaisstudio Frozenbyten avaruuteen sijoittuva MMORPG...
    Frozenbyte

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Anthem on julkaisusta lähtien ollut varsinainen bugien ja...
    Anthem
  • Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Pelihiiret mielletään varsin vahvasti pöytäkoneiden kavereiksi. Liikkuvaan käyttöön...
    langattomat pelihiiret
  • Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gangstereiden ja terrorismin maailmoihin

    Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gangstereiden ja terrorismin maailmoihin

    Humble Bundlen tammikuisen pelipaketin vetonauloina ovat Yakuza 0...
    Humble Bundle

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme