Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Peninsula on tavallista parempaa zombikauhua

Posted on 6.8.2020

Peninsula on tyyliltään rohkean erilainen elokuva kuin Train to Busan, muttei läheskään yhtä hyvä.


Ensi-ilta: 07.08.2020.
Alkuperäisnimi: Train to Busan Presents: Peninsula
Ohjaus: Sang-ho Yeon
Käsikirjoitus: Joo-Suk Park, Sang-ho Yeon
Pääosissa: Dong-Won Gang, Jung-hyun Lee, John D. Michaels
Pituus: 116 minuuttia
Ikäraja: K16


Joissain maissa Train to Busan Presents: Peninsula -nimellä tunnettu Peninsula-zombielokuva ei oikeastaan ole suora jatko-osa erinomaiselle Train to Busanille. Se sijoittuu samaan universumiin kuin ensimmäinen elokuva, mutta Koreassa riehuvan virusepidemian ja elävien kuolleiden lisäksi niillä ei ole juuri muuta yhteistä. Leffassa ei ole ainuttakaan ensimmäisestä osasta tuttua hahmoa ja teos on tyyliltään aivan erilainen.

Onneksi Train to Busanin ”zombit hyökkäävät liikkuvassa pikajunassa” -konseptia ei ole lähdetty tekemään uusiksi missään muodossa, sillä moinen kikkailu toimisi todennäköisesti yhtä huonosti kuin Speed 2 -elokuva. Peninsula on perinteisempää toimintakauhua ja draamaa, joka viihdyttää viimeisen vuosikymmenen zombiövereiden jälkeenkin.

Peninsula ei silti ole aivan tavanomainen zombielokuva, vaan tuttuun korealaistyyliin genrehybridi, joka ei kuitenkaan hypi aivan täysillä tyylistä ja tunnelmasta toiseen. Leffa on sekoitus Mad Max: Fury Roadia, World War Z -elokuvaa, Fast & Furious -kaahailuja, Pako New Yorkista -klassikkoa ja koskettavaa melodraamaa.

Peninsulan ohjaajana ja toisena käsikirjoittajana toimii Sang-ho Yeon, sama mies joka ohjasi myös Train to Busanin ja sen esiosana toimineen Seoul Station -animaation. Adrenaliinia tihkuva, jännittävästi kaahaava teos kiitää pikavauhtia toiminta- ja taistelukohtauksesta toiseen.

Train to Busanin kaltaista omaperäisyyttä elokuvasta ei löydy, mutta se on silti tavallista parempaa zombikauhua ja -toimintaa. Elokuva etenee edeltäjänsä tapaan verraten suoraviivaisesti, jonka johdosta katsoja ehtii keskittyä varsinkin rauhallisimmissa kohdissa komeisiin lavasteisiin ja pääosin passeleihin erikoistehosteisiin. Leffa hidastaa tahtiaan juuri oikeissa kohdissa, eikä ole onneksi vajaan parin tunnin mitassaan niin pitkä kuin useimmat korealaiselokuvat.

Tällä kertaa tapahtumapaikkana on Incheonin satamakaupunki Etelä-Koreassa. Ensimmäisen elokuvan tapahtumista on kulunut neljä vuotta, ja zombivirus on levinnyt kaikkialle Korean niemimaalla, johon se on kuitenkin saatu eristettyä. Viimeisten joukossa kotimaastaan laivalla pakoon päässyt entinen sotilas Jung-seok (Gang Dong-won) elää Hong Kongissa hyljeksittynä pakolaisena. Menneitä katuvalle miehelle tarjoutuu mahdollisuus rikastua, sillä paikallisella rikosliigalla on pääsy Koreaan. Siellä odottaa rekka täynnä rahaa, joka täytyy vain ajaa kaupungin keskustasta satamassa odottavaan laivaan.

20 miljoonan dollarin pottia lähtee noutamaan nelihenkinen tiimi, johon kuuluu myös Jung-seokin edesmenneen siskon aviomies Chul-min (Kim Do-yoon). Kaupunki on täynnä tuhatpäisiä zombilaumoja, mutta auto rahoineen löytyy helposti. Eläviä kuolleita vaarallisempia ovat vielä elossa olevat ihmiset, varsinkin umpihullu 631-militiakööri.

Epäuskottava juonenkäänne vie Jung-seokin Min-jungin (Lee Jung-hyun) ja hänen kahden tyttärensä Joon-in (Lee Ra) ja Yu-jinin (Lee Ye-won) luo. Apua tarjoava perhe on sama, jonka Jung-seok jätti pelastamatta paetessaan Koreasta. Sotilaan mahdollisuus korjata tekemänsä vääryydet näin helposti tuntuu pöljältä. Perheen juniorit ovat kuitenkin leffan parhaita hahmoja, ajaessaan autolla mahdollisimman lujaa zombeja pakoon ja listiessään niitä omaperäisin tavoin.

Leffa näyttää yllättävän komealta lukemattomissa kaahauskohtauksissa, vaikka välillä tietokonetehosteet pistävät silmään. Komeimmillaan se on silti lähitaisteluissa, joissa eläviä kuolleita tapetaan ampumalla ja laitetaan paloiksi. Välillä digiveri roiskuu liikaa, mutta mukana on myös reippaasti vanhan koulukunnan tehosteita. Näppärästi lavastattu kaupunki ei ehkä näytä realistiselta, mutta se tuntuu silti todelliselta paikalta.

Lavastaja Lee Mok-won ansaitsee siis kehut, kuten myös esimerkiksi Parasitesta tuttu leikkaaja Yang Jin-mo. Vaikka meno on välillä mielipuolisen vauhdikasta ja ympäröivä kaupunki pilkkopimeä, niin kaikesta valkokankaalla tapahtuvasta saa selvää.

Peninsula ei ole kovin pelottava, sillä kauhua on mukana lopulta melko vähän kaiken actionin ja dystopiadraaman keskellä. Mukana on myös ripaus huumoria, mutta leffa on silti todella synkkä, niin maailmankuvaltaan, fiilikseltään kuin maisemiltaan. Loppukohtaus on yltiötunteellinen, ohjaajan yrittäessä saada katsojan herkistymään väkisin.

Jos Peninsula olisi oma itsenäinen teoksensa, ilman Train to Busan -kytkyä, niin se saisi enemmän kehuja. Leffaa on tietysti pakko verrata ensimmäiseen elokuvaan ja sen rinnalla Peninsula on turhan keskinkertainen teos.

PENINSULA

”Peninsula ei yllä Train to Busanin tasolle, mutta on silti parempi zombielokuva kuin useimmat Hollywood-kertomukset elävistä kuolleista”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-train-to-busan-leffan-jatko-osa-peninsula-on-tavallista-parempaa-zombikauhua/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arnold Schwarzenegger kommentoi viikonlopun hyppypotkuhyökkäystä: ”Olen iloinen, ettei se idiootti k...

    Arnold Schwarzenegger kommentoi viikonlopun hyppypotkuhyökkäystä: ”Olen iloinen, ettei se idiootti k...

    Arnold Schwarzenegger joutui viikonloppuna odottamattoman hyökkäyksen kohteeksi. Terminator-legenda...
    Arnold Schwarzenegger
  • Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Ensimmäisessä Captain America -elokuvassa nähty Red Skull tuotiin...
    Avengers
  • Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvan ohjaa Paul W.S. Anderson. Elokuva...
    Elokuvat
  • Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Konamin suosittuun Castlevania-videopelisarjaan pohjautuvalle Netflix-sarjalle on odotettu kolmatta...
    Castlevania
  • Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Dev Patel tähdittää David Loweryn ohjamaa The Green...
    A24
  • Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Pitkän linjan brittinäyttelijä Albert Finney on kuollut. Miller’s...
    Albert Finney
  • Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Se: Toinen luku saa ensi-iltansa 6. syyskuuta. IT:...
    Andy Muschietti
  • Näin paljon Netflixin suosio on kasvanut parin viime vuoden aikana – Eurooppa jättää kasvussa USA:n ...

    Näin paljon Netflixin suosio on kasvanut parin viime vuoden aikana – Eurooppa jättää kasvussa USA:n ...

    Netflixin suosio jatkaa kasvamistaan tuoreimpien käppyröiden valossa. Bloomberg...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Jon Wattsin ohjaama Spider-Man: Far from Home on...
    Cobie Smulders
  • Tiesitkö: Game of Thronesin viimeisen jakson trailerissa soi suomalainen kappale

    Tiesitkö: Game of Thronesin viimeisen jakson trailerissa soi suomalainen kappale

    Game of Thronesin viimeisen kauden viimeistä jaksoa mainostetaan...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Amazonin Lord of the Rings -sarjasta julkaistiin v...
Arvostelu: Puhtaasti Breaking Bad -faneille tehty ...
Teräsmies on biseksuaali DC Comicsin uudessa sarja...
Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omak...
Vuoden 2019 parhaasta elokuvasta on tekeillä tv-sa...

Tekniikka uutisia

  • Niin siis mikä John Wick? Keanu Reeves selittää nyt elokuvansa 60 sekunnissa

    Niin siis mikä John Wick? Keanu Reeves selittää nyt elokuvansa 60 sekunnissa

    Keanu Reevesin kolmas John Wick -elokuva ilmestyy toukokuussa....
    Elokuvauutiset
  • Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Crafting Legendsin luoma Death Trash on törkeä roolipeli,...
    Death Trash
  • Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Yli 100 000 katsojaa Suomessa kerännyt Ryhmä Hau...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Doctor Strange 2:ssa nähdään uusi supersankari, jota moni vanha Marvel-fanikaan ei tunne

    Kuva: Doctor Strange 2:ssa nähdään uusi supersankari, jota moni vanha Marvel-fanikaan ei tunne

    Huhujen mukaan toukokuussa ensi-iltansa saavassa Doctor Strange in...
    Doctor Strange
  • Game of Thronesista tuttu näyttelijä sai roolin Lord of the Rings -sarjasta

    Game of Thronesista tuttu näyttelijä sai roolin Lord of the Rings -sarjasta

    Amazonin Lord of the Rings -sarja on maailman kallein...
    Amazon Prime
  • Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Kokonaan verkkofestarina järjestettävän DocPoint-festivaalin ohjelmistosta löytyy melkoinen määrä...
    DocPoint
  • Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Oscar Isaac uhkapelaa elämällään upean järkyttävässä The Card...
    Elokuva-arvostelu
  • Marvel Studios julkaisi julisteen ja trailerin supersankarielokuvasta, jota on odotettu Iron Man 2:s...

    Marvel Studios julkaisi julisteen ja trailerin supersankarielokuvasta, jota on odotettu Iron Man 2:s...

    Scarlett Johanssonin esittämä Musta leski nähtiin ensimmäisen kerran...
    Black Widow
  • Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja...
    Christopher Nolan
  • Syyskuussa jatkuvan The Boys -supersankariperseilyn uusi traileri tekee hyvin selväksi, ettei sarja ...

    Syyskuussa jatkuvan The Boys -supersankariperseilyn uusi traileri tekee hyvin selväksi, ettei sarja ...

    Amazonin The Boys -sarja jatkuu syyskuun alussa. Amazonin...
    Amazon Prime

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Marvelin Secret Invasion -sarja julkaistaan ensi vuoden puolella...
    Cobie Smulders
  • Uusia kuvia Jokeri-elokuvasta – Ohjaaja vertaa odotettua superpahisleffaansa Yön ritariin

    Uusia kuvia Jokeri-elokuvasta – Ohjaaja vertaa odotettua superpahisleffaansa Yön ritariin

    Joker saa ensi-iltansa lokakuun alussa. Joaquin Phoenixin tähdittämän...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balell...

    Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balell...

    Matt Damon ja Christian Bale ovat kaksoistähtijärjestelmä, jonka...
    Christian Bale

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme