Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Peninsula on tavallista parempaa zombikauhua

Posted on 6.8.2020

Peninsula on tyyliltään rohkean erilainen elokuva kuin Train to Busan, muttei läheskään yhtä hyvä.


Ensi-ilta: 07.08.2020.
Alkuperäisnimi: Train to Busan Presents: Peninsula
Ohjaus: Sang-ho Yeon
Käsikirjoitus: Joo-Suk Park, Sang-ho Yeon
Pääosissa: Dong-Won Gang, Jung-hyun Lee, John D. Michaels
Pituus: 116 minuuttia
Ikäraja: K16


Joissain maissa Train to Busan Presents: Peninsula -nimellä tunnettu Peninsula-zombielokuva ei oikeastaan ole suora jatko-osa erinomaiselle Train to Busanille. Se sijoittuu samaan universumiin kuin ensimmäinen elokuva, mutta Koreassa riehuvan virusepidemian ja elävien kuolleiden lisäksi niillä ei ole juuri muuta yhteistä. Leffassa ei ole ainuttakaan ensimmäisestä osasta tuttua hahmoa ja teos on tyyliltään aivan erilainen.

Onneksi Train to Busanin ”zombit hyökkäävät liikkuvassa pikajunassa” -konseptia ei ole lähdetty tekemään uusiksi missään muodossa, sillä moinen kikkailu toimisi todennäköisesti yhtä huonosti kuin Speed 2 -elokuva. Peninsula on perinteisempää toimintakauhua ja draamaa, joka viihdyttää viimeisen vuosikymmenen zombiövereiden jälkeenkin.

Peninsula ei silti ole aivan tavanomainen zombielokuva, vaan tuttuun korealaistyyliin genrehybridi, joka ei kuitenkaan hypi aivan täysillä tyylistä ja tunnelmasta toiseen. Leffa on sekoitus Mad Max: Fury Roadia, World War Z -elokuvaa, Fast & Furious -kaahailuja, Pako New Yorkista -klassikkoa ja koskettavaa melodraamaa.

Peninsulan ohjaajana ja toisena käsikirjoittajana toimii Sang-ho Yeon, sama mies joka ohjasi myös Train to Busanin ja sen esiosana toimineen Seoul Station -animaation. Adrenaliinia tihkuva, jännittävästi kaahaava teos kiitää pikavauhtia toiminta- ja taistelukohtauksesta toiseen.

Train to Busanin kaltaista omaperäisyyttä elokuvasta ei löydy, mutta se on silti tavallista parempaa zombikauhua ja -toimintaa. Elokuva etenee edeltäjänsä tapaan verraten suoraviivaisesti, jonka johdosta katsoja ehtii keskittyä varsinkin rauhallisimmissa kohdissa komeisiin lavasteisiin ja pääosin passeleihin erikoistehosteisiin. Leffa hidastaa tahtiaan juuri oikeissa kohdissa, eikä ole onneksi vajaan parin tunnin mitassaan niin pitkä kuin useimmat korealaiselokuvat.

Tällä kertaa tapahtumapaikkana on Incheonin satamakaupunki Etelä-Koreassa. Ensimmäisen elokuvan tapahtumista on kulunut neljä vuotta, ja zombivirus on levinnyt kaikkialle Korean niemimaalla, johon se on kuitenkin saatu eristettyä. Viimeisten joukossa kotimaastaan laivalla pakoon päässyt entinen sotilas Jung-seok (Gang Dong-won) elää Hong Kongissa hyljeksittynä pakolaisena. Menneitä katuvalle miehelle tarjoutuu mahdollisuus rikastua, sillä paikallisella rikosliigalla on pääsy Koreaan. Siellä odottaa rekka täynnä rahaa, joka täytyy vain ajaa kaupungin keskustasta satamassa odottavaan laivaan.

20 miljoonan dollarin pottia lähtee noutamaan nelihenkinen tiimi, johon kuuluu myös Jung-seokin edesmenneen siskon aviomies Chul-min (Kim Do-yoon). Kaupunki on täynnä tuhatpäisiä zombilaumoja, mutta auto rahoineen löytyy helposti. Eläviä kuolleita vaarallisempia ovat vielä elossa olevat ihmiset, varsinkin umpihullu 631-militiakööri.

Epäuskottava juonenkäänne vie Jung-seokin Min-jungin (Lee Jung-hyun) ja hänen kahden tyttärensä Joon-in (Lee Ra) ja Yu-jinin (Lee Ye-won) luo. Apua tarjoava perhe on sama, jonka Jung-seok jätti pelastamatta paetessaan Koreasta. Sotilaan mahdollisuus korjata tekemänsä vääryydet näin helposti tuntuu pöljältä. Perheen juniorit ovat kuitenkin leffan parhaita hahmoja, ajaessaan autolla mahdollisimman lujaa zombeja pakoon ja listiessään niitä omaperäisin tavoin.

Leffa näyttää yllättävän komealta lukemattomissa kaahauskohtauksissa, vaikka välillä tietokonetehosteet pistävät silmään. Komeimmillaan se on silti lähitaisteluissa, joissa eläviä kuolleita tapetaan ampumalla ja laitetaan paloiksi. Välillä digiveri roiskuu liikaa, mutta mukana on myös reippaasti vanhan koulukunnan tehosteita. Näppärästi lavastattu kaupunki ei ehkä näytä realistiselta, mutta se tuntuu silti todelliselta paikalta.

Lavastaja Lee Mok-won ansaitsee siis kehut, kuten myös esimerkiksi Parasitesta tuttu leikkaaja Yang Jin-mo. Vaikka meno on välillä mielipuolisen vauhdikasta ja ympäröivä kaupunki pilkkopimeä, niin kaikesta valkokankaalla tapahtuvasta saa selvää.

Peninsula ei ole kovin pelottava, sillä kauhua on mukana lopulta melko vähän kaiken actionin ja dystopiadraaman keskellä. Mukana on myös ripaus huumoria, mutta leffa on silti todella synkkä, niin maailmankuvaltaan, fiilikseltään kuin maisemiltaan. Loppukohtaus on yltiötunteellinen, ohjaajan yrittäessä saada katsojan herkistymään väkisin.

Jos Peninsula olisi oma itsenäinen teoksensa, ilman Train to Busan -kytkyä, niin se saisi enemmän kehuja. Leffaa on tietysti pakko verrata ensimmäiseen elokuvaan ja sen rinnalla Peninsula on turhan keskinkertainen teos.

PENINSULA

”Peninsula ei yllä Train to Busanin tasolle, mutta on silti parempi zombielokuva kuin useimmat Hollywood-kertomukset elävistä kuolleista”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-train-to-busan-leffan-jatko-osa-peninsula-on-tavallista-parempaa-zombikauhua/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • 007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    Uuden James Bond -elokuvan on edelleen tarkoitus saapua...
    007 No Time to Die
  • “Hohdon tekeminen oli yhtä helvettiä”, muistelee Stanley Kubrickin assistentti vielä 40 vuoden jälke...

    “Hohdon tekeminen oli yhtä helvettiä”, muistelee Stanley Kubrickin assistentti vielä 40 vuoden jälke...

    Stanley Kubrickin tavasta rääkätä näyttelijöitään nousisi nykyään välitön...
    Danny Lloyd
  • Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Rovion vihaiset linnut saapuvat toistumiseen valkokankaalle, vaikka pahimmasta...
    Angry Birds -elokuva
  • Tolkien-elokuva sai ensi-iltansa USA:ssa – Vastaanotto oli paljon kylmempi kuin toivottiin

    Tolkien-elokuva sai ensi-iltansa USA:ssa – Vastaanotto oli paljon kylmempi kuin toivottiin

    Dome Karukosken ohjaama Tolkien-elämänkertaelokuva sai ensi-iltansa Pohjois-Amerikassa perjantaina....
    Dome Karukoski
  • “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    Joulukuussa ensi-iltansa saavasta Star Wars: The Rise of...
    Elokuvauutiset
  • Iso-Britanniassa myytiin juuri verinen lentopallo 286 500 eurolla

    Iso-Britanniassa myytiin juuri verinen lentopallo 286 500 eurolla

    Tom Hanks tähditti vuonna 2000 Cast Away-elokuvaa, jossa...
    Elokuvauutiset
  • Independence Day -ohjaajalta suoraa puhetta: “Jatko-osa olisi pitänyt jättää kokonaan tekemättä Will...

    Independence Day -ohjaajalta suoraa puhetta: “Jatko-osa olisi pitänyt jättää kokonaan tekemättä Will...

    Tehostespekaatteli Independence Day sai hirveän vääntämisen jälkeen jatko-osan...
    Elokuvauutiset
  • John Was Trying to Contact Aliens: Uusi Netflix-elokuva kertoo miehestä, joka on 30 vuotta koettanut...

    John Was Trying to Contact Aliens: Uusi Netflix-elokuva kertoo miehestä, joka on 30 vuotta koettanut...

    Miltä tuntuu soittaa 30 vuotta samaan numeroon ilman...
    avaruusolennot
  • ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    Jakson kuvauksen perusteella Pokémonin anime-sarjassa nähdään pian tavallista...
    Elokuvat
  • Ohjaajalla meni sukset ristiin Will Smithin kanssa – Hittielokuvan jatko-osa jäi sitten tekemättä

    Ohjaajalla meni sukset ristiin Will Smithin kanssa – Hittielokuvan jatko-osa jäi sitten tekemättä

    Narcista, The Greysta ja Blacklist-sarjasta tutun Joe Carnahanin...
    Bad Boys

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja ka...
Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusar...
Guillermo del Toron odotetusta Nightmare Alley -el...
Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luv...
Star Wars -sarja Boba Fettin ensimmäinen jakso löy...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Tältä näyttää Oscar Isaac Taksikuskista tutun Paul Schraderin uudessa The Card Counter -elokuv...

    Kuva: Tältä näyttää Oscar Isaac Taksikuskista tutun Paul Schraderin uudessa The Card Counter -elokuv...

    Paul Schrader toivoo saavansa uuden leffansa kuvaukset valmiiksi...
    Elokuvat
  • Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Jason Mewes tekee esikoisohjauksensa elokuvassa Madness in the...
    Elokuvat
  • Tänään tv:ssä: Niin löysää erotiikkaa, että mieleen tulee pula-ajan kaurapuuro

    Tänään tv:ssä: Niin löysää erotiikkaa, että mieleen tulee pula-ajan kaurapuuro

    Jostain käsittämättömästä syystä Hero-kanava jatkaa prime time -katseluajan...
    Elokuvauutiset
  • Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Denis Villeneuven kovasti odotettu ja ennakkoon vuolaasti kehuttu...
    Denis Villeneuve
  • Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Netflixin uutuussarjan supervoimilla varustettua teinityttöä esittää IT-elokuvista tuttu Sophia...
    Elokuvat
  • Seuraavan X-Men-elokuvan Suomen ensi-ilta vahvistettiin vihdoinkin

    Seuraavan X-Men-elokuvan Suomen ensi-ilta vahvistettiin vihdoinkin

    Vuosia limbossa (S’ymin kanssa) peukaloita pyöritellyt The New...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Dokumentti Val kertoo kurkkusyövästä toipuvan Top Gun -tähden tarinan näyttelijän itsensä ...

    Traileri: Dokumentti Val kertoo kurkkusyövästä toipuvan Top Gun -tähden tarinan näyttelijän itsensä ...

    Cannesissa ensi-iltansa saava Val Kilmer -dokumentti Val julkaistaan...
    Amazon Prime Video
  • Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Kauhuelokuva Ravage julkaistaan VOD-versiona elokuussa. Annabelle Dexter-Jones (tv-sarjat...
    Annabelle Dexter-Jones
  • Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Jeff VanderMeerin romaaniin pohjautuva Annihilation-elokuva julkaistiin Netflixissä viime...
    Alex Garland
  • Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Blade-rebootin pääosassa nähdään Wesley Snipesin sijaan Mahershala Ali. Marvel...
    Blade

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Borat 2 sai uuden nimen, julisteen ja ensimmäisen trailerin – Yllätysleffa julkaistaan 23. lokakuuta

    Borat 2 sai uuden nimen, julisteen ja ensimmäisen trailerin – Yllätysleffa julkaistaan 23. lokakuuta

    Amazon Prime Video on julkaissut ensimmäisen virallisen trailerin...
    Borat
  • Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Muropaketin toimitus kokosi samalle sivulle kaikki viikon 50/2018...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Captain Marvel -elokuvassa nähtiin sarjakuville uskollinen versio Kapteeni...
    Captain Marvel

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme