Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: The New Mutants on X-Men-elokuvista huonoin – Teiniystävällinen kauhufantasia tuntuu kehnon tv-sarjan pilottijaksolta

Posted on 6.9.2020

Vuosiksi limboon juuttunut The New Mutants on X-Men-elokuvista huonoin, eikä olisi ansainnut päästä elokuvateattereiden valkokankaille. 


Ensi-ilta: 4.9.2020
Alkuperäisnimi: The New Mutants
Ohjaus: Josh Boone
Käsikirjoitus: Josh Boone & Knate Lee
Pääosissa: Maisie Williams, Anya Taylor-Joy, Charlie Heaton, Alice Braga, Henry Zaga & Blu Hunt
Pituus: 94 minuuttia
Ikäraja: K12


20th Century Foxin X-Men-spinoff The New Mutants päätyi jättikaupoissa Disneylle, joka on vihdoinkin luovuttanut elokuvan suhteen. Josh Boonen ohjaama leffa kuvattiin jo vuonna 2017, ja teattereihin sen oli alun perin tarkoitus saapua vuonna 2018. Julkaisua kuitenkin siirrettiin lukemattomia kertoja.

Leffaan oli tarkoitus tehdä lisäkuvauksia, ja vähän varttuneemmalle yleisölle kaavaillun kauhuelokuvan puolelle kallistuva mutanttiseikkailu leikattiin lopulta valmiiksi vasta tämän vuoden keväällä.

Pelottavimmat elementit on unohdettu, sillä Disney tahtoikin julkaistu elokuvan K12-leimalla varustettuna. Lisäkuvauksia ei vuosien säätämisen jälkeen tehty lopulta lainkaan, sillä nuoret näyttelijät olivat kasvaneet ja ikääntyneet liikaa.

Disney dumppasi The New Mutantsin elokuvateattereihin keskellä koronapandemiaa, eikä järjestänyt monissa maissa pressinäytöksiä lainkaan. Tämä oikeastaan kertoo The New Mutantsista kaiken tarvittavan. Elokuva on täysin mitäänsanomatonta teinihömppää, kuin parodia X-Men-elokuvista ja sekoitus 1990-luvun teinisaippuasarjoja, Buffy the Vampire Slayeria ja kummituskartanokauhua.

The New Mutants ammentaa vuonna 1982 alkaneesta sarjakuvasta, muttei tunnu oikeastaan lainkaan X-Men-elokuvalta. Stoorin keskiössä on Dani Moonstar (Blu Hunt), joka selviää hengissä reservaatissa riehuneesta katastrofista, heräten psykiatrisesta sairaalasta, jota pyörittää Dr. Reyes (Alice Braga). Tohtori selittää, ettei Dani ole yksin, vaan sairaalassa on muitakin teini-ikäisiä, joiden mutanttivoimat ovat aktivoituneet puberteetin myötä.

Elokuvan maailmassa kaikki tietävät mutanteista, X-Men-kööristä sekä professori Charles Xavierista ja hänen koulustaan, johon nuoret toivovat pääsevänsä, kunhan oppivat hallitsemaan voimiaan kunnolla.

Sairaala on kuitenkin jotain aivan muuta kuin Xavierin Lahjakkaiden nuorten koulu. Se on vankila ja tutkimuskeskus, jossa koekaniineita ovat teinimutantit. Danin lisäksi vankeina ovat Illyana ”Kolossin sisko” Rasputin (Anya Taylor-Joy), Rahne Sinclair (Maisie Williams), brasilialainen limanuljaskakomistus Roberto da Costa (Henry Zaga) ja Sam Guthrie (Charlie Heaton). Sarjakuvien fanit tuntevat köörin jäsenet paremmin nimillä Mirage, Magik, Wolfsbane, Sunspot ja Cannonball.

Aiempia X-Men-elokuvia synkempi The New Mutants yrittää sekoittaa toisiinsa Yksi lensi yli käenpesän -elokuvaa, Nightmare on Elm Street -leffasarjan kolmatta osaa, kummitustalokauhua ja John Hughesin draamakomedioita. Se toistaa silti liikaa aiempia elokuvia, eikä tunnu millään tasolla omaperäiseltä. Mukana on teini-iän ongelmia ja epävarmuutta, lapsuudentraumoja, tylsiä toimintakohtauksia ja vähän pelottelua, jota tuskin kukaan kuitenkaan säikkyy.

X-Men on aina ollut altavastaajien puolella ja mutantit toimineet vertauskuvana esimerkiksi seksuaalivähemmistöille. The New Mutants esittelee Danin ja Rahnen välisen suhteen, ja osa hahmoista on lähetetty sairaalaan parantumaan, mikä viittaa tietysti hirvittäviin homojen eheytysleireihin.

Yhdessä paikassa tapahtuva X-Men-elokuva voisi olla kiinnostavan erilainen, jos se vain uskaltaisi ottaa edes jonkin sortin riskejä, eikä vain kierrättäisi liian monta kertaa nähtyjä teemoja. Elokuvaaja Peter Demingin ja lavastesuunnittelija Molly Hughesin käsissa syrjäisen sairaalan tunnelma on osittain kohdillaan, joka ei silti ole tarpeeksi pelottava. Kauhua on tosiaankin vain mausteena.

The New Mutantsin suurin ongelma on kuitenkin se, että elokuva on rasittavan tylsä. Draama on täysin mitäänsanomatonta ja muista leffoista tuttu spektaakkeli uupuu kokonaan. Elokuvaa on myöskään hankala yhdistää osaksi X-Men-universumia, koska vanhoja tuttuja hahmoja tai näyttelijöitä ei ole mukana. Professori Xavierin ja X-Menin mainitseminen ei yksinkertaisesti riitä.

Nuoret näyttelijät ovat rooleissaan pääosin kehnoja, korkeintaan keskinkertaisia. Tämä koskee myös yleensä pätevää Taylor-Joyta venäläisaksentteineen. Pääosanesittäjä Hunt on aivan onneton, ja Heatonin syvän etelän aksentti kuin suoraan huonosta sketsisarjasta.

Onneksi The New Mutantsilla ei ole mittaa kuin reilut puolitoista tuntia, sillä yhtään pidempään rasittavaa nuorisokööriä ei jaksaisi katsoa. He sentään kapinoivat kuten teinileffassa kuuluukin, eli bilettävät kiljuen tanssimontaasissa, jonka on pakko olla tahallisesti näin naurettavan korni.

Elokuva ei todellakaan olisi ansainnut teatterikierrosta, vaan sen olisi voinut julkaista suoraan videovuokraamoissa ja suoratoistopalveluissa, joista se löytynee hyvinkin pian. The New Mutants on kuin kehno tv-sarjan pilottijakso, jonka nähtyään moni tuskin miettisi mielessään, että ehkä taso paranee tulevien episodien aikana.

THE NEW MUTANTS

”Josh Boonen The New Mutants on vielä Dark Phoenixiakin huonompi X-Men-elokuva”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/arvostelu-the-new-mutants-on-x-men-elokuvista-huonoin-teiniystavallinen-kauhufantasia-tuntuu-kehnon-tv-sarjan-pilottijaksolta/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

    Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

    Liam Neesonin tuorein kostotarina lipsahtaa mustan komedian puolelle,...
    Cold Pursuit
  • Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Dev Patel tähdittää David Loweryn ohjamaa The Green...
    A24
  • No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    Swamp Thing -sarjan tunnelma vaikuttaa juuri oikealta. DC...
    DC Comics
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva...
    Elisabeth Shue
  • Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Todella hienolta näyttävä Wendy-elokuva saa ensi-iltansa helmikuussa. Ohjaaja...
    Beasts of the Southern Wild
  • Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Stan Lee on kuollut – kauan eläköön Stan...
    Elokuvauutiset
  • Paljonko HBO Max maksaa? HBO Nordicin korvaaja paljasti kuukausihintansa

    Paljonko HBO Max maksaa? HBO Nordicin korvaaja paljasti kuukausihintansa

    HBO Nordicin 26.10.2021 korvaavan HBO Maxin hinta on...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: HBO Nordicin Westworld-scifi-sarjan kolmas kausi on edellistä parempi

    Arvostelu: HBO Nordicin Westworld-scifi-sarjan kolmas kausi on edellistä parempi

    Westworldin uudella kaudella on aiempaa vähemmän täysin päättömiä...
    Aaron Paul
  • Ylistetystä Possessor-tieteiskauhuelokuvasta julkaistiin lapsilta kielletty traileri

    Ylistetystä Possessor-tieteiskauhuelokuvasta julkaistiin lapsilta kielletty traileri

    Brandon ”Davidin poika” Cronenbergin Possessor-elokuva on kerännyt lähes pelkästään...
    Andrea Riseborough

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Näin paljon Netflixin suosio on kasvanut parin vii...
Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – E...
Hollywood käänsi selkänsä Johnny Deppille, ja näyt...
Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffoje...
Arvostelu | Viiden tähden Memories of Murder on yk...

Tekniikka uutisia

  • Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Nelonen esittää perjantai-illan elokuvana Brad Pittin rujon Fury-sotaleffan...
    elokuvat tv
  • Rian Johnsonin ohjaamasta ja tähtinäyttelijöiden täyttämästä Knives Out -murhamysteeristä julkaistii...

    Rian Johnsonin ohjaamasta ja tähtinäyttelijöiden täyttämästä Knives Out -murhamysteeristä julkaistii...

    Star Wars: The Last Jedin ohjanneen Rian Johnsonin...
    Ana de Armas
  • Kuva: Minni Hiiri menetti hameensa, ja tietenkin joku veti herneen nenäänsä tästäkin

    Kuva: Minni Hiiri menetti hameensa, ja tietenkin joku veti herneen nenäänsä tästäkin

    Disney on pistänyt Minni Hiiren vaateparren uuteen uskoon....
    Elokuvauutiset
  • Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Näyttelijä Seth Rogenin ja ohjaaja Evan Goldbergin oma...
    Elokuvat
  • Marvel-pomo vahvisti: Spider-Man: Homecomingista tuttu hahmo nähtiin jo Incredible Hulkissa yhdeksän...

    Marvel-pomo vahvisti: Spider-Man: Homecomingista tuttu hahmo nähtiin jo Incredible Hulkissa yhdeksän...

    Spider-Man palaa valkokankaille kesällä. Jon Wattsin ohjaama Spider-Man:...
    Elokuvat
  • Oletko huomannut? Pulp Fictionista tuttu takki palasi Bruce Willisin päälle toisessa 1990-luvun elok...

    Oletko huomannut? Pulp Fictionista tuttu takki palasi Bruce Willisin päälle toisessa 1990-luvun elok...

    TV5 esittää tiistain ja keskiviikon välisenä yönä Bruce...
    Elokuvauutiset
  • Marvel Studios paljasti useita tulevia tv-sarjojaan: X-Men, Marvel Zombies, Echo, Spider-Man: Freshm...

    Marvel Studios paljasti useita tulevia tv-sarjojaan: X-Men, Marvel Zombies, Echo, Spider-Man: Freshm...

    Marvel Studios on tänään vahvistanut useita tulossa olevia...
    Disney
  • Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Matthew Fox tekee ensimmäisen roolinsa kuuteen vuoteen Last...
    Elokuvat
  • Tänään tv:ssä ja Yle Areenassa: Hercule Poirotin tutkimukset jatkuvat – mukana Marvel-tähti yhdessä ...

    Tänään tv:ssä ja Yle Areenassa: Hercule Poirotin tutkimukset jatkuvat – mukana Marvel-tähti yhdessä ...

    Ei viikkoa ilman Hercule Poirotia ratkomassa mysteereitä. Tänään...
    Elokuvauutiset
  • Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Kapteeni Picardin omaa sarjaa ei nähdäkään Suomessa Netflixissä....
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balell...

    Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balell...

    Matt Damon ja Christian Bale ovat kaksoistähtijärjestelmä, jonka...
    Christian Bale
  • Ryan Reynolds latasi koko uutuusleffansa YouTubeen – sisältö vaan ei ollut ihan sitä, mitä moni odot...

    Ryan Reynolds latasi koko uutuusleffansa YouTubeen – sisältö vaan ei ollut ihan sitä, mitä moni odot...

    Ryan Reynolds jatkaa tuttua vitsailuaan myös Detective Pikachu...
    Detective Pikachu
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme