Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdollisuus

Posted on 8.7.2020

Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa, ja 21-vuotiaassa ajopelissä on kiistatta vieläkin vauhdin tuntua. Koko paketti alkaa vain tuntua loppuunkuluneelta aivan liian nopeasti, eivätkä suunnitteluvirheet auta asiaa yhtään.


Julkaisu: 23.6.2020
Studio: LucasArts (remasteroitu versio Aspyr)
Julkaisija: Aspyr
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), Nintendo Switch
Pelaajia: 1-2
Ikäraja: 3
Peliä pelattu: 4 tuntia


Vuoden 1999 Star Wars Episodi 1: Pimeä uhka -elokuvassa aikaan melko tarpeettomalta tuntunut rakettirekikilpailu tarjosi erinomaisen pohjan hieman erilaiselle Star Wars -pelille (kuten varmasti oli suunniteltukin). Elokuvan vanavedessä markkinoille saapui Star Wars Episode I: Racer, jossa eivät valosapelit heilu ja laserit räisky. Tässä pelissä ajetaan sen sijaan kilpaa ja tuunata rakettirekiä aina vain nopeammiksi.

Episode I: Racer muistetaankin vielä 21 vuotta myöhemmin fanisuosikkina, ehkä jopa Star Wars -pelien klassikkona, ja se poiki myöhemmin myös jatko-osan PlayStation 2:lle. Ei siis tavallaan mikään ihme, että aiemmin myös Star Wars Jedi Knight -pelit remasteroinut Aspyr otti asiakseen tuoda pidetyn ajopelin uusille alustoille.

Kyseessä on todellakin pelkkä remasterointi, eikä mikään edistyneempi remake-versio. Kaikki pelin sisältö on siis valikoita myöten ennallaan, ainoastaan ohjaimen käyttöliittymä ja HD-kuvantarkkuus on lisätty. Pelimoodeja löytyy kolme, sekä jaetun kuvaruudun kaksinpeli. Verkkopeliä ei ole.

LucasArtsin peli näytti ehkä aikanaan hyvältä, mutta nykyisin ja suurelta ruudulta pelattuna peli on kiistatta aika rujoa katsottavaa. Kaikki grafiikat ovat kulmikkaat ja elottomat, ja usein mössötekstuurit haittaavat tulevien mutkien erottamista.

Hyvä uutinen on kuitenkin se, että Episode I: Racer toimii PlayStation 4:lle pääasiassa lennokkaasti. Ohjattavuus on todella sulavaa, ja rakettirekihurjastelussa on oikeasti melkoinen vauhdintuntu. Ohjaustuntuma on myös hyvin herkkä, mikä tekee nopeista väistöistä yllättävän helppoja.

Pelaaminen siis tuntuu parhaimmillaan oikein hyvältä. Valitettavasti tämä jää paketin ainoaksi plussaksi.

Episode I: Racerissa nimittäin riittää ongelmia. Ehkäpä suurin heikkous on se, että päämoodi Tournament on naurettavan helppo. 21 perusrataa läpäisee ykkössijalla halutessaan parissa tunnissa, vaikkei olisi kokenutkaan ajopelien kuluttaja.

Ja jostain käsittämättömästä syystä Tournamentissa on tarjolla vain yksi vaikeusaste, jossa voi vain valita kuinka palkintovaluutat jaetaan. Ei siis muuta kuin ”Winner Takes All” päälle ja helppoja voittoja hakemaan. Omalla kohdallani vasta viimeisissä parissa radassa syntyi edes hetkeksi mitään oikeaa kilpailuntuntua.

Free Race -moodissa voi sentään nostaa valikosta ajokkien nopeutta, mikä nostaa myös vaikeusastetta. Miksi tätä ei voi tehdä Tournamentissa, siinäpä erittäin hyvä kysymys.

Ainoan oikean haasteen pelissä tarjoaa parin ajoradan kömpelö suunnittelu, sillä pari mutkaa on selvästi vedetty tarpeettoman tiukoiksi. Ja tietysti tekoälyn ohjastamat vastustajat eivät koskaan tyri näissä mutkissa.

Oikeasti harmaita hiuksia aiheuttaa kuitenkin vain bonus-taso Abyss, jonka käsittämätön kenttäsuunnittelu tekee täysin epäreiluksi. Käytännössä tason alussa on tarjolla kaksi reittivaihtoehtoa, joista toinen on kuitenkin niin paljon lyhyempi, että pelkästään putoamalla väärälle reitille putoaa samalla kilpailun häntäpäähän. Ja tietysti pari tiukkaa mutkaa tekevät todella haastavaksi pysyä lyhyemmällä reitillä. (Googlaamalla selviää, että turhautuneet pelaajat ovat jopa epäilleet peliradan olevan buginen.)

Episode I: Racer on siis samaan aikaan liian helppo ja parissa yksittäisessä kohdassa täysin epäreilu. Tournamentin perusajot läpäisin ensimmäisenä helposti, vaikka myös mokailin jatkuvasti ja rakettirekeni räjähteli milloin mihinkin kivemurikoihin.

Täytyy myös todeta, että parilla radalla pelikuva on yksittäisissä kohdissa aivan liian pimeä, ja muutaman kerran toistuva painottomassa tilassa ajaminen on kuin huono vitsi. Näistäkin tosin selvitään, kun vastustajat ovat jatkuvasti mailin jäljessä.

Muutamalle erilaiselle planeetalle sijoittuvat ajoradatkin ovat keskenään liian samanlaisia, ja samat rataosuudet toisuvat monissa kilpailuissa. Verrattuna vaikkapa saman aikakauden karting-pelien kenttäsuunnitteluun, on Episode I: Racer todella alkeellinen. Lisäksi eri pelihahmot eivät ajokkeineen eroa tarpeeksi toisistaan, ja rakettirekien tuunaaminen on myös turhan suoraviivaista.

Kaikki tämä on ärsyttävää, sillä rakettirekiajot ovat hauska konsepti ja jotain vähän erilaista Star Wars -pelien valikoimassa. Remasteroinnin sijaan olisi ehkä kannattanut lähteä rakentamaan kokonaan uusittua remake-versiota, jossa vanhat suunnitteluvirheet olisi voitu korjata ja pahimmat särmät hioa kokemuksesta. Tämä olisi tietysti maksanut paljon enemmän, mutta ainakin lopputulos olisi ollut pelaamisen arvoinen.

Täysmittainen remake olisi myös varmasti houkutellut kilpa-ajoihin täysin uusia pelaajia. Tällaisenaan muutamassa tunnissa kulutettu Star Wars Episode I: Racer jää pelkäksi nostalgiakarkiksi vanhoille faneille, jotka saattavat hekin pettyä karvaasti.

STAR WARS EPISODE I: RACER

”Hyvä ajotuntuma ei korvaa sitä, että Episode I: Racer tarjoaa liian vähän haastetta ja niukasti pelattavaa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-remasteroitu-star-wars-episode-i-racer-on-ylihelppoa-nostalgiakarkkia-ja-haaskattu-mahdollisuus/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Dan Brown -huuma on virallisesti ohi: C Moren uutuussarja lakkautettiin ensimmäisen kauden jälkeen

    Dan Brown -huuma on virallisesti ohi: C Moren uutuussarja lakkautettiin ensimmäisen kauden jälkeen

    Da Vinci -koodilla lopullisen läpimurtonsa tehneen Dan Brownin...
    C More
  • Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Aiemmin tällä viikolla julkaistu Rambo: Last Blood sai...
    Elokuva-artikkelit
  • Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance on peli, joka ei toimi oikein millään tasolla

    Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance on peli, joka ei toimi oikein millään tasolla

    Dungeons & Dragons: Dark Alliance on monotonisen tylsä...
    Dungeons and Dragons
  • Minecraft Story Modesta joutuu nykyään maksamaan 100 euroa per jakso – ”Kyllä se on ihan oikea hinta...

    Minecraft Story Modesta joutuu nykyään maksamaan 100 euroa per jakso – ”Kyllä se on ihan oikea hinta...

    Telltalen Minecraft Story Moden episodien hinnoittelu Xbox 360:llä...
    Minecraft
  • “Tämän pelin tekijät ovat pelkkää saastaa”, Call of Duty: Modern Warfare sai venäläiset raivon valta...

    “Tämän pelin tekijät ovat pelkkää saastaa”, Call of Duty: Modern Warfare sai venäläiset raivon valta...

    Call of Duty: Modern Warfare on aiheuttanut Venäjällä...
    Call of Duty: Modern Warfare
  • Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    DC Comics julkaisee John Carpenterin Jokeri-tarinan lokakuussa. DC...
    Anthony Burch
  • Arvostelu | Netflixin uusin elokuva on tuhanteen kertaan nähtyä toimintaviihdettä, jota eivät edes J...

    Arvostelu | Netflixin uusin elokuva on tuhanteen kertaan nähtyä toimintaviihdettä, jota eivät edes J...

    Project Powerissa on aineksia omaperäiseen tieteistarinaan, mutta lopputulos...
    Allen Maldonado
  • Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

    Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

    Monissa ajopeleissä tarkoituksena on, että ajaminen olisi mahdollisimman...
    Ajopelit
  • Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Yhdysvaltalainen räppäri 2 Milly on haastanut Epic Gamesin...
    Epic Games
  • Razer julkaisi suosikkikuulokkeen uudistetun version – Kraken V3 -pelikuulokkeista tarjolle nyt kolm...

    Razer julkaisi suosikkikuulokkeen uudistetun version – Kraken V3 -pelikuulokkeista tarjolle nyt kolm...

    Razer Kraken V3 yhdistää valmistajan eri pelikuulokkeista tuttuja...
    pelikuulokkeet

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Siilisoftware
Kuva: Batman on nyt dinosaurus
Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilip...
Arvostelu | Radikaalin päivityksen saanut Masters ...
”Tyttöjen koskettelu Switchin näytöllä on kivaa” –...

Tekniikka uutisia

  • Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Aiemmin kerroimme Overwatch Contendersissa pelaavaan Second Windiin valitusta...
    eSports
  • Xbox Game Pass laajenee tammikuussa: Palveluun ilmestyy Life is Strange 2, Just Cause 3 ja neljä muu...

    Xbox Game Pass laajenee tammikuussa: Palveluun ilmestyy Life is Strange 2, Just Cause 3 ja neljä muu...

    Microsoft on ilmoittanut tuovansa tässä kuussa Xbox Game...
    Just Cause 3
  • Kuva: Mark Hamill naureskeli liian lihaksikkaalle Luke Skywalkerille: “Näyttää ihan The Rockilta”

    Kuva: Mark Hamill naureskeli liian lihaksikkaalle Luke Skywalkerille: “Näyttää ihan The Rockilta”

    Erilaisia Star Wars -aiheisia fanituotteita on nähty vuosikymmenten...
    Dwayne Johnson
  • Älä vielä mene, Harrison Ford! – Indiana Jonesia ei haluta päästää eläkkeelle

    Älä vielä mene, Harrison Ford! – Indiana Jonesia ei haluta päästää eläkkeelle

    Muropaketissa kysyttiin eilen lukijoilta, pitäisikö vuosikausia väännetty Indiana...
    Elokuvauutiset
  • MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI on aloittanut yhteistyön Fragmentin Design – vaatebrändin...
    MSI
  • Quantic Dream lupaa monia yllätyksiä tälle vuodelle, onko kyse Detroit: Become Human -jatko-osasta?

    Quantic Dream lupaa monia yllätyksiä tälle vuodelle, onko kyse Detroit: Become Human -jatko-osasta?

    Quantic Dream -studion David Cage on paljastanut, että...
    Detroid: Become Human
  • Jackie Chan ei tee enää elokuvia USA:ssa, mutta toimintaelokuvia kyllä – Tältä näyttää Vanguard-uutu...

    Jackie Chan ei tee enää elokuvia USA:ssa, mutta toimintaelokuvia kyllä – Tältä näyttää Vanguard-uutu...

    Toimintalegenda Jackie Chan esittää pääosaa Stanley Tongin ohjaamassa...
    Elokuvat
  • Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Juuri julkaistu Roccat Burst Pro -pelihiiri on valmistajan...
    Pelihiiret
  • Hylkää jo Blu-ray-levysi ja elokuvateatterit – Tämän takia 4K Ultra HD on nykyään elokuvien harrasta...

    Hylkää jo Blu-ray-levysi ja elokuvateatterit – Tämän takia 4K Ultra HD on nykyään elokuvien harrasta...

    Leffaharrastajille elokuvateatterit ja Blu-ray-elokuvat ovat olleet jo pitkään...
    4K Ultra HD
  • Nämä kuusi peliä saapuvat Xbox Game Pass -palveluun vielä tässä kuussa

    Nämä kuusi peliä saapuvat Xbox Game Pass -palveluun vielä tässä kuussa

    Helmikuussa Xbox Game Pass kasvaa kuudella julkaisulla. Xbox...
    Pelipalvelut

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | TP-Link Deco X90 -Mesh-järjestelmä – Erinomainen suorituskyky ja vaivaton ottaa käyttöön

    Testi | TP-Link Deco X90 -Mesh-järjestelmä – Erinomainen suorituskyky ja vaivaton ottaa käyttöön

    Erilaiset WiFi-Mesh-ratkaisut ovat yleistyneet tasaiseen tahtiin markkinoilla, mutta...
    mesh
  • Fani asialla – Tällainen on käsikonsoliksi muutettu PlayStation Classic

    Fani asialla – Tällainen on käsikonsoliksi muutettu PlayStation Classic

    Eräs hyvin kyvykäs fani on onnistunut muovaamaan PlayStation...
    Konsolimodaukset
  • Peliriihi

    Peliriihi

    Peliriihi.com on suomalainen pelisivusto, joka sisältää ladattavia ja pelattavia ilmaispelejä. Viihdesivusto tarjoaa monipuolisen valikoiman tietokoneelle ladattavia pelejä, selainpelejä, nettipelejä, ohjelmia, oppaita, koodeja, taustakuvia ja...
    Pelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme