Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdollisuus

Posted on 8.7.2020

Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa, ja 21-vuotiaassa ajopelissä on kiistatta vieläkin vauhdin tuntua. Koko paketti alkaa vain tuntua loppuunkuluneelta aivan liian nopeasti, eivätkä suunnitteluvirheet auta asiaa yhtään.


Julkaisu: 23.6.2020
Studio: LucasArts (remasteroitu versio Aspyr)
Julkaisija: Aspyr
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), Nintendo Switch
Pelaajia: 1-2
Ikäraja: 3
Peliä pelattu: 4 tuntia


Vuoden 1999 Star Wars Episodi 1: Pimeä uhka -elokuvassa aikaan melko tarpeettomalta tuntunut rakettirekikilpailu tarjosi erinomaisen pohjan hieman erilaiselle Star Wars -pelille (kuten varmasti oli suunniteltukin). Elokuvan vanavedessä markkinoille saapui Star Wars Episode I: Racer, jossa eivät valosapelit heilu ja laserit räisky. Tässä pelissä ajetaan sen sijaan kilpaa ja tuunata rakettirekiä aina vain nopeammiksi.

Episode I: Racer muistetaankin vielä 21 vuotta myöhemmin fanisuosikkina, ehkä jopa Star Wars -pelien klassikkona, ja se poiki myöhemmin myös jatko-osan PlayStation 2:lle. Ei siis tavallaan mikään ihme, että aiemmin myös Star Wars Jedi Knight -pelit remasteroinut Aspyr otti asiakseen tuoda pidetyn ajopelin uusille alustoille.

Kyseessä on todellakin pelkkä remasterointi, eikä mikään edistyneempi remake-versio. Kaikki pelin sisältö on siis valikoita myöten ennallaan, ainoastaan ohjaimen käyttöliittymä ja HD-kuvantarkkuus on lisätty. Pelimoodeja löytyy kolme, sekä jaetun kuvaruudun kaksinpeli. Verkkopeliä ei ole.

LucasArtsin peli näytti ehkä aikanaan hyvältä, mutta nykyisin ja suurelta ruudulta pelattuna peli on kiistatta aika rujoa katsottavaa. Kaikki grafiikat ovat kulmikkaat ja elottomat, ja usein mössötekstuurit haittaavat tulevien mutkien erottamista.

Hyvä uutinen on kuitenkin se, että Episode I: Racer toimii PlayStation 4:lle pääasiassa lennokkaasti. Ohjattavuus on todella sulavaa, ja rakettirekihurjastelussa on oikeasti melkoinen vauhdintuntu. Ohjaustuntuma on myös hyvin herkkä, mikä tekee nopeista väistöistä yllättävän helppoja.

Pelaaminen siis tuntuu parhaimmillaan oikein hyvältä. Valitettavasti tämä jää paketin ainoaksi plussaksi.

Episode I: Racerissa nimittäin riittää ongelmia. Ehkäpä suurin heikkous on se, että päämoodi Tournament on naurettavan helppo. 21 perusrataa läpäisee ykkössijalla halutessaan parissa tunnissa, vaikkei olisi kokenutkaan ajopelien kuluttaja.

Ja jostain käsittämättömästä syystä Tournamentissa on tarjolla vain yksi vaikeusaste, jossa voi vain valita kuinka palkintovaluutat jaetaan. Ei siis muuta kuin ”Winner Takes All” päälle ja helppoja voittoja hakemaan. Omalla kohdallani vasta viimeisissä parissa radassa syntyi edes hetkeksi mitään oikeaa kilpailuntuntua.

Free Race -moodissa voi sentään nostaa valikosta ajokkien nopeutta, mikä nostaa myös vaikeusastetta. Miksi tätä ei voi tehdä Tournamentissa, siinäpä erittäin hyvä kysymys.

Ainoan oikean haasteen pelissä tarjoaa parin ajoradan kömpelö suunnittelu, sillä pari mutkaa on selvästi vedetty tarpeettoman tiukoiksi. Ja tietysti tekoälyn ohjastamat vastustajat eivät koskaan tyri näissä mutkissa.

Oikeasti harmaita hiuksia aiheuttaa kuitenkin vain bonus-taso Abyss, jonka käsittämätön kenttäsuunnittelu tekee täysin epäreiluksi. Käytännössä tason alussa on tarjolla kaksi reittivaihtoehtoa, joista toinen on kuitenkin niin paljon lyhyempi, että pelkästään putoamalla väärälle reitille putoaa samalla kilpailun häntäpäähän. Ja tietysti pari tiukkaa mutkaa tekevät todella haastavaksi pysyä lyhyemmällä reitillä. (Googlaamalla selviää, että turhautuneet pelaajat ovat jopa epäilleet peliradan olevan buginen.)

Episode I: Racer on siis samaan aikaan liian helppo ja parissa yksittäisessä kohdassa täysin epäreilu. Tournamentin perusajot läpäisin ensimmäisenä helposti, vaikka myös mokailin jatkuvasti ja rakettirekeni räjähteli milloin mihinkin kivemurikoihin.

Täytyy myös todeta, että parilla radalla pelikuva on yksittäisissä kohdissa aivan liian pimeä, ja muutaman kerran toistuva painottomassa tilassa ajaminen on kuin huono vitsi. Näistäkin tosin selvitään, kun vastustajat ovat jatkuvasti mailin jäljessä.

Muutamalle erilaiselle planeetalle sijoittuvat ajoradatkin ovat keskenään liian samanlaisia, ja samat rataosuudet toisuvat monissa kilpailuissa. Verrattuna vaikkapa saman aikakauden karting-pelien kenttäsuunnitteluun, on Episode I: Racer todella alkeellinen. Lisäksi eri pelihahmot eivät ajokkeineen eroa tarpeeksi toisistaan, ja rakettirekien tuunaaminen on myös turhan suoraviivaista.

Kaikki tämä on ärsyttävää, sillä rakettirekiajot ovat hauska konsepti ja jotain vähän erilaista Star Wars -pelien valikoimassa. Remasteroinnin sijaan olisi ehkä kannattanut lähteä rakentamaan kokonaan uusittua remake-versiota, jossa vanhat suunnitteluvirheet olisi voitu korjata ja pahimmat särmät hioa kokemuksesta. Tämä olisi tietysti maksanut paljon enemmän, mutta ainakin lopputulos olisi ollut pelaamisen arvoinen.

Täysmittainen remake olisi myös varmasti houkutellut kilpa-ajoihin täysin uusia pelaajia. Tällaisenaan muutamassa tunnissa kulutettu Star Wars Episode I: Racer jää pelkäksi nostalgiakarkiksi vanhoille faneille, jotka saattavat hekin pettyä karvaasti.

STAR WARS EPISODE I: RACER

”Hyvä ajotuntuma ei korvaa sitä, että Episode I: Racer tarjoaa liian vähän haastetta ja niukasti pelattavaa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-remasteroitu-star-wars-episode-i-racer-on-ylihelppoa-nostalgiakarkkia-ja-haaskattu-mahdollisuus/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    BBC:n Bodyguard-sarja keräsi kriitikoiden kehut ja rikkoi katsojaennätyksiä....
    BBC One
  • Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Varoitus! Luvassa juonipaljastuksia Avengers: Endgamesta. Huhtikuussa ensi-iltansa saaneen...
    Avengers Endgame
  • Huhujen mukaan Nintendo esittelee E3-messuilla kaksi uutta Nintendo Switch -mallia

    Huhujen mukaan Nintendo esittelee E3-messuilla kaksi uutta Nintendo Switch -mallia

    Vahvistamattomien tietojen mukaan luvassa on sekä tehokkaampi ja...
    Nintendo
  • Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Joulupukki on kotoisin Suomesta, Korvatunturilta. Tämän tietää jokainen...
    elokuvatrailerit
  • Älä vielä mene, Harrison Ford! – Indiana Jonesia ei haluta päästää eläkkeelle

    Älä vielä mene, Harrison Ford! – Indiana Jonesia ei haluta päästää eläkkeelle

    Muropaketissa kysyttiin eilen lukijoilta, pitäisikö vuosikausia väännetty Indiana...
    Elokuvauutiset
  • Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mit...

    Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mit...

    Airplane Mode on pelaajansa lentokoneen matkustajanpenkkiin vangitseva simulaattorihirvitys,...
    Airplane Mode
  • Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Entinen rämäpää Mel Gibson tuntuu rauhoittuneen niin valkokankaalla...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja...
    Christopher Nolan
  • HBO Nordicin hittisarja Chernobyl julkaistaan Blu-raylla kiitettävän bonusmateriaalipinon kera

    HBO Nordicin hittisarja Chernobyl julkaistaan Blu-raylla kiitettävän bonusmateriaalipinon kera

    HBO Nordicissa keväällä julkaistu Chernobyl on vuoden 2019...
    Chernobyl
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Nappaa Wasteland 2 ilmaiseksi, mutta toimi nopeast...
Arvostelu | Näyttelijä Ewan McGregor pääsi vihdoin...
Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua...
Kilpailu Fortniten varjossa on kovaa: näin vähän p...
Traileri | District 9 -ohjaaja Neill Blomkampin De...

Tekniikka uutisia

  • Onko Remedy Gamesin julkaisema Control uusien pelien huipulla?

    Onko Remedy Gamesin julkaisema Control uusien pelien huipulla?

    Peliteollisuus sai 27. elokuuta 2019 pelattavakseen, koettavakseen sekä keskustelun kohteeksi suomalaisen Remedy Entertainmentin kehittämän sekä 505 Gamesin julkaiseman kolmannen persoonan ammuntapelin, Controlin. Tämä kutkuttavan jännittävä scifi-tr...
    Pelit
  • Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on mukana Picard-sarjan toisella kaudella, uusi trai...

    Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on mukana Picard-sarjan toisella kaudella, uusi trai...

    Patrick Stewart jatkaa Star Trek: Picardin keskusroolissa. Toisella...
    Amazon Prime Video
  • Songbird-traileri: Michael Bayn uusi koronaelokuva esittelee vuoden 2024, joka ei toivottavasti ikin...

    Songbird-traileri: Michael Bayn uusi koronaelokuva esittelee vuoden 2024, joka ei toivottavasti ikin...

    Haluaako joku oikeasti katsoa vielä nykyistä huomattavasti vaarallisemmasta...
    Alexandra Daddario
  • Rahapelit.com

    Rahapelit.com

    Rahapelit.com on kaikenkattava rahapelitportaali, joka esittelee ja arvostelee hedelmäpelejä, pokeria ja paljon muita kasinopelejä. Lisäksi voit lukea kattavia kasinoarvosteluja ja ohjeita rahansiirtoihin, mobiilipelaamiseen yms. Sivuston erikois...
    Pelit
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    Halo on yksi pelimaailman suurimmista nimikkeistä, mutta pöhinä...
    Halo Infinite
  • Kuva: Penny Dreadful -sarja on todistetusti saamassa jatko-osan

    Kuva: Penny Dreadful -sarja on todistetusti saamassa jatko-osan

    Penny Dreadful: City of Angels -sarja sijoittuu 1930-luvun...
    Elokuvat
  • Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    PlayStation 5:n julkaisuun on Euroopassa vielä melkein kaksi...
    Peliartikkelit
  • Ensituntumat | FIFA 22 tuo merkittäviä uudistuksia erityisesti PlayStation 5- ja Xbox Series -pelaaj...

    Ensituntumat | FIFA 22 tuo merkittäviä uudistuksia erityisesti PlayStation 5- ja Xbox Series -pelaaj...

    EA:n tarjoaman ensikosketuksen perusteella FIFA 22 uudistaa pelisarjaa...
    EA
  • Tänään tv:ssä ja Yle Areenassa: Hercule Poirotin tutkimukset jatkuvat – mukana Marvel-tähti yhdessä ...

    Tänään tv:ssä ja Yle Areenassa: Hercule Poirotin tutkimukset jatkuvat – mukana Marvel-tähti yhdessä ...

    Ei viikkoa ilman Hercule Poirotia ratkomassa mysteereitä. Tänään...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Jos et ole jo Amazon Prime Videon tilaaja, nyt kannattaa harkita: The Boys -sarjan uudet...

    Arvostelu | Jos et ole jo Amazon Prime Videon tilaaja, nyt kannattaa harkita: The Boys -sarjan uudet...

    Amazonin The Boys -sarjan kakkoskausi on edellistä parempi....
    Amazon Prime Video
  • Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Ensi viikolla ilmestyvä Fuser on Harmonixin uusi rytmipeli,...
    Bilepelit
  • Näytellyn Halo-sarjan työstäminen vaikeutui – Ohjaaja otti lähtöpassit

    Näytellyn Halo-sarjan työstäminen vaikeutui – Ohjaaja otti lähtöpassit

    Suosittua Halo-pelisarjaa ollaan muokkaamassa näytellyksi sarjaksi, mutta nyt...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme