Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdollisuus

Posted on 8.7.2020

Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa, ja 21-vuotiaassa ajopelissä on kiistatta vieläkin vauhdin tuntua. Koko paketti alkaa vain tuntua loppuunkuluneelta aivan liian nopeasti, eivätkä suunnitteluvirheet auta asiaa yhtään.


Julkaisu: 23.6.2020
Studio: LucasArts (remasteroitu versio Aspyr)
Julkaisija: Aspyr
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), Nintendo Switch
Pelaajia: 1-2
Ikäraja: 3
Peliä pelattu: 4 tuntia


Vuoden 1999 Star Wars Episodi 1: Pimeä uhka -elokuvassa aikaan melko tarpeettomalta tuntunut rakettirekikilpailu tarjosi erinomaisen pohjan hieman erilaiselle Star Wars -pelille (kuten varmasti oli suunniteltukin). Elokuvan vanavedessä markkinoille saapui Star Wars Episode I: Racer, jossa eivät valosapelit heilu ja laserit räisky. Tässä pelissä ajetaan sen sijaan kilpaa ja tuunata rakettirekiä aina vain nopeammiksi.

Episode I: Racer muistetaankin vielä 21 vuotta myöhemmin fanisuosikkina, ehkä jopa Star Wars -pelien klassikkona, ja se poiki myöhemmin myös jatko-osan PlayStation 2:lle. Ei siis tavallaan mikään ihme, että aiemmin myös Star Wars Jedi Knight -pelit remasteroinut Aspyr otti asiakseen tuoda pidetyn ajopelin uusille alustoille.

Kyseessä on todellakin pelkkä remasterointi, eikä mikään edistyneempi remake-versio. Kaikki pelin sisältö on siis valikoita myöten ennallaan, ainoastaan ohjaimen käyttöliittymä ja HD-kuvantarkkuus on lisätty. Pelimoodeja löytyy kolme, sekä jaetun kuvaruudun kaksinpeli. Verkkopeliä ei ole.

LucasArtsin peli näytti ehkä aikanaan hyvältä, mutta nykyisin ja suurelta ruudulta pelattuna peli on kiistatta aika rujoa katsottavaa. Kaikki grafiikat ovat kulmikkaat ja elottomat, ja usein mössötekstuurit haittaavat tulevien mutkien erottamista.

Hyvä uutinen on kuitenkin se, että Episode I: Racer toimii PlayStation 4:lle pääasiassa lennokkaasti. Ohjattavuus on todella sulavaa, ja rakettirekihurjastelussa on oikeasti melkoinen vauhdintuntu. Ohjaustuntuma on myös hyvin herkkä, mikä tekee nopeista väistöistä yllättävän helppoja.

Pelaaminen siis tuntuu parhaimmillaan oikein hyvältä. Valitettavasti tämä jää paketin ainoaksi plussaksi.

Episode I: Racerissa nimittäin riittää ongelmia. Ehkäpä suurin heikkous on se, että päämoodi Tournament on naurettavan helppo. 21 perusrataa läpäisee ykkössijalla halutessaan parissa tunnissa, vaikkei olisi kokenutkaan ajopelien kuluttaja.

Ja jostain käsittämättömästä syystä Tournamentissa on tarjolla vain yksi vaikeusaste, jossa voi vain valita kuinka palkintovaluutat jaetaan. Ei siis muuta kuin ”Winner Takes All” päälle ja helppoja voittoja hakemaan. Omalla kohdallani vasta viimeisissä parissa radassa syntyi edes hetkeksi mitään oikeaa kilpailuntuntua.

Free Race -moodissa voi sentään nostaa valikosta ajokkien nopeutta, mikä nostaa myös vaikeusastetta. Miksi tätä ei voi tehdä Tournamentissa, siinäpä erittäin hyvä kysymys.

Ainoan oikean haasteen pelissä tarjoaa parin ajoradan kömpelö suunnittelu, sillä pari mutkaa on selvästi vedetty tarpeettoman tiukoiksi. Ja tietysti tekoälyn ohjastamat vastustajat eivät koskaan tyri näissä mutkissa.

Oikeasti harmaita hiuksia aiheuttaa kuitenkin vain bonus-taso Abyss, jonka käsittämätön kenttäsuunnittelu tekee täysin epäreiluksi. Käytännössä tason alussa on tarjolla kaksi reittivaihtoehtoa, joista toinen on kuitenkin niin paljon lyhyempi, että pelkästään putoamalla väärälle reitille putoaa samalla kilpailun häntäpäähän. Ja tietysti pari tiukkaa mutkaa tekevät todella haastavaksi pysyä lyhyemmällä reitillä. (Googlaamalla selviää, että turhautuneet pelaajat ovat jopa epäilleet peliradan olevan buginen.)

Episode I: Racer on siis samaan aikaan liian helppo ja parissa yksittäisessä kohdassa täysin epäreilu. Tournamentin perusajot läpäisin ensimmäisenä helposti, vaikka myös mokailin jatkuvasti ja rakettirekeni räjähteli milloin mihinkin kivemurikoihin.

Täytyy myös todeta, että parilla radalla pelikuva on yksittäisissä kohdissa aivan liian pimeä, ja muutaman kerran toistuva painottomassa tilassa ajaminen on kuin huono vitsi. Näistäkin tosin selvitään, kun vastustajat ovat jatkuvasti mailin jäljessä.

Muutamalle erilaiselle planeetalle sijoittuvat ajoradatkin ovat keskenään liian samanlaisia, ja samat rataosuudet toisuvat monissa kilpailuissa. Verrattuna vaikkapa saman aikakauden karting-pelien kenttäsuunnitteluun, on Episode I: Racer todella alkeellinen. Lisäksi eri pelihahmot eivät ajokkeineen eroa tarpeeksi toisistaan, ja rakettirekien tuunaaminen on myös turhan suoraviivaista.

Kaikki tämä on ärsyttävää, sillä rakettirekiajot ovat hauska konsepti ja jotain vähän erilaista Star Wars -pelien valikoimassa. Remasteroinnin sijaan olisi ehkä kannattanut lähteä rakentamaan kokonaan uusittua remake-versiota, jossa vanhat suunnitteluvirheet olisi voitu korjata ja pahimmat särmät hioa kokemuksesta. Tämä olisi tietysti maksanut paljon enemmän, mutta ainakin lopputulos olisi ollut pelaamisen arvoinen.

Täysmittainen remake olisi myös varmasti houkutellut kilpa-ajoihin täysin uusia pelaajia. Tällaisenaan muutamassa tunnissa kulutettu Star Wars Episode I: Racer jää pelkäksi nostalgiakarkiksi vanhoille faneille, jotka saattavat hekin pettyä karvaasti.

STAR WARS EPISODE I: RACER

”Hyvä ajotuntuma ei korvaa sitä, että Episode I: Racer tarjoaa liian vähän haastetta ja niukasti pelattavaa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-remasteroitu-star-wars-episode-i-racer-on-ylihelppoa-nostalgiakarkkia-ja-haaskattu-mahdollisuus/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • PlayStation Storessa tarjoillaan monia Ubisoftin pelejä nyt pilkkahintaan – hinnoista pois jopa 70 p...

    PlayStation Storessa tarjoillaan monia Ubisoftin pelejä nyt pilkkahintaan – hinnoista pois jopa 70 p...

    Far Cry 5, Assassin’s Creed Odyssey sekä monet...
    alennukset
  • Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseikkailun tekniseen toteutukseen

    Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseikkailun tekniseen toteutukseen

    Ensimmäisten tuntien perusteella odotettu kauhupeli The Sinking City...
    H.P. Lovecraft
  • Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    EA Games on lisännyt JVG:n jäsenet Jare Brandin...
    EA
  • Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Kauhuelokuva Ravage julkaistaan VOD-versiona elokuussa. Annabelle Dexter-Jones (tv-sarjat...
    Annabelle Dexter-Jones
  • Game of Thrones -tähdestä tulee Marvel-sankari – Kuva: Tältä Kit Harington näyttää The Eternalsissa

    Game of Thrones -tähdestä tulee Marvel-sankari – Kuva: Tältä Kit Harington näyttää The Eternalsissa

    Marvel Studios on esitellyt D23-tilaisuudessa ensi vuonna ilmestyvän...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Aivan liian tuttu ja turhan turvallinen 4X-peli Humankind...
    Humankind
  • Final Fantasy 14:n uusi aika alkaa marraskuussa – Tutustuimme mullistavaan Endwalker-laajennukseen j...

    Final Fantasy 14:n uusi aika alkaa marraskuussa – Tutustuimme mullistavaan Endwalker-laajennukseen j...

    Marraskuu on monille Final Fantasy 14 -faneille varmasti...
    Final Fantasy
  • Peliteollisuuden konkari tietää: “Turha odottaa Grand Theft Auto VI:ttä vielä vähään aikaan.”

    Peliteollisuuden konkari tietää: “Turha odottaa Grand Theft Auto VI:ttä vielä vähään aikaan.”

    Aiemmin tuottajana esimerkiksi Rockstarilla työskennellyt pelialan ammattilainen veikkaa,...
    Grand Theft Auto 6
  • Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    The Pokémon Company on julkistanut virallisen fanituotteen, joka...
    Elokuvauutiset
  • Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-sarjoista alkaa huomenna

    Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-sarjoista alkaa huomenna

    Haluamme ystävällisesti muistuttaa: Simon Stålenhagin upeista scifi-teoksista ammentava...
    Amazon Prime

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow Wa...
Simpsoneiden showrunner
Al Jean Muropaketin haasta...
Guillermo del Toron odotetusta Nightmare Alley -el...
Resident Evil 2 -speedrun katkesi ikävään bugiin k...
Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei...

Tekniikka uutisia

  • Vain harvakseltaan katsojalukuja paljastava Netflix: Sandra Bullockin tähdittämä Bird Box on valtava...

    Vain harvakseltaan katsojalukuja paljastava Netflix: Sandra Bullockin tähdittämä Bird Box on valtava...

    Sandra Bullockin tähdittämä ja Susanne Bierin ohjaama Bird...
    Bird Box
  • Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    eFootball 2022:n julkaisu ei mennyt ihan putkeen. Nyt...
    eFootball
  • Kuva: Tältä näyttää Oscar Isaac Taksikuskista tutun Paul Schraderin uudessa The Card Counter -elokuv...

    Kuva: Tältä näyttää Oscar Isaac Taksikuskista tutun Paul Schraderin uudessa The Card Counter -elokuv...

    Paul Schrader toivoo saavansa uuden leffansa kuvaukset valmiiksi...
    Elokuvat
  • Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin julkaisun jälkeiset kuukaudet ovat olleet äärimmäisen...
    Artifact
  • Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gangstereiden ja terrorismin maailmoihin

    Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gangstereiden ja terrorismin maailmoihin

    Humble Bundlen tammikuisen pelipaketin vetonauloina ovat Yakuza 0...
    Humble Bundle
  • Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Vähäpukeisiin naisiin keskittyvä Dead or Alive Xtreme 3...
    Dead or Alive Xtreme 3
  • Peter Jackson kertoi, mitä hänen 10 vuotta tekeillä olleelle elokuvalleen kuuluu: “Tulossa se vieläk...

    Peter Jackson kertoi, mitä hänen 10 vuotta tekeillä olleelle elokuvalleen kuuluu: “Tulossa se vieläk...

    Peter Jacksonista ei ole paljoa kuultu ohjaajan uuvuttaneen...
    Elokuvauutiset
  • Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Näyttelijä Seth Rogenin ja ohjaaja Evan Goldbergin oma...
    Elokuvat
  • Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Captain Marvel -tähti Brie Larson ei hyväksy naisia alentavia nettihäiriköitä vaan iski takaisin samalla mitalla. Hänen mielestään naisnäyttelijöitä ei saa kohdella eri tavoin kuin miesnäyttelijöitä. Viime viikolla Marvel Studiosin ensimmäise… ...
    Avengers
  • Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    NHL 22 tarjoaa tänäkin vuonna sinällään onnistunutta virtuaalijääkiekkoa....
    EA

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Razerin Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö täydentävät valmistajan työkäyttöön suu...

    Razerin Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö täydentävät valmistajan työkäyttöön suu...

    Pelituotteistaan tutumpi Razer tarjoaa osaamistaan myös kotikonttoreihin. Uutuusmalleissa...
    Peliuutiset
  • Arvostelu | Jos et ole jo Amazon Prime Videon tilaaja, nyt kannattaa harkita: The Boys -sarjan uudet...

    Arvostelu | Jos et ole jo Amazon Prime Videon tilaaja, nyt kannattaa harkita: The Boys -sarjan uudet...

    Amazonin The Boys -sarjan kakkoskausi on edellistä parempi....
    Amazon Prime Video
  • Maistuisiko malja aitoa Assassin’s Creed -viiniä? Nyt sitä saa

    Maistuisiko malja aitoa Assassin’s Creed -viiniä? Nyt sitä saa

    Ubisoft on tuomassa markkinoille valikoiman Assassin’s Creed -brändättyjä...
    Pelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme