Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdollisuus

Posted on 8.7.2020

Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa, ja 21-vuotiaassa ajopelissä on kiistatta vieläkin vauhdin tuntua. Koko paketti alkaa vain tuntua loppuunkuluneelta aivan liian nopeasti, eivätkä suunnitteluvirheet auta asiaa yhtään.


Julkaisu: 23.6.2020
Studio: LucasArts (remasteroitu versio Aspyr)
Julkaisija: Aspyr
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), Nintendo Switch
Pelaajia: 1-2
Ikäraja: 3
Peliä pelattu: 4 tuntia


Vuoden 1999 Star Wars Episodi 1: Pimeä uhka -elokuvassa aikaan melko tarpeettomalta tuntunut rakettirekikilpailu tarjosi erinomaisen pohjan hieman erilaiselle Star Wars -pelille (kuten varmasti oli suunniteltukin). Elokuvan vanavedessä markkinoille saapui Star Wars Episode I: Racer, jossa eivät valosapelit heilu ja laserit räisky. Tässä pelissä ajetaan sen sijaan kilpaa ja tuunata rakettirekiä aina vain nopeammiksi.

Episode I: Racer muistetaankin vielä 21 vuotta myöhemmin fanisuosikkina, ehkä jopa Star Wars -pelien klassikkona, ja se poiki myöhemmin myös jatko-osan PlayStation 2:lle. Ei siis tavallaan mikään ihme, että aiemmin myös Star Wars Jedi Knight -pelit remasteroinut Aspyr otti asiakseen tuoda pidetyn ajopelin uusille alustoille.

Kyseessä on todellakin pelkkä remasterointi, eikä mikään edistyneempi remake-versio. Kaikki pelin sisältö on siis valikoita myöten ennallaan, ainoastaan ohjaimen käyttöliittymä ja HD-kuvantarkkuus on lisätty. Pelimoodeja löytyy kolme, sekä jaetun kuvaruudun kaksinpeli. Verkkopeliä ei ole.

LucasArtsin peli näytti ehkä aikanaan hyvältä, mutta nykyisin ja suurelta ruudulta pelattuna peli on kiistatta aika rujoa katsottavaa. Kaikki grafiikat ovat kulmikkaat ja elottomat, ja usein mössötekstuurit haittaavat tulevien mutkien erottamista.

Hyvä uutinen on kuitenkin se, että Episode I: Racer toimii PlayStation 4:lle pääasiassa lennokkaasti. Ohjattavuus on todella sulavaa, ja rakettirekihurjastelussa on oikeasti melkoinen vauhdintuntu. Ohjaustuntuma on myös hyvin herkkä, mikä tekee nopeista väistöistä yllättävän helppoja.

Pelaaminen siis tuntuu parhaimmillaan oikein hyvältä. Valitettavasti tämä jää paketin ainoaksi plussaksi.

Episode I: Racerissa nimittäin riittää ongelmia. Ehkäpä suurin heikkous on se, että päämoodi Tournament on naurettavan helppo. 21 perusrataa läpäisee ykkössijalla halutessaan parissa tunnissa, vaikkei olisi kokenutkaan ajopelien kuluttaja.

Ja jostain käsittämättömästä syystä Tournamentissa on tarjolla vain yksi vaikeusaste, jossa voi vain valita kuinka palkintovaluutat jaetaan. Ei siis muuta kuin ”Winner Takes All” päälle ja helppoja voittoja hakemaan. Omalla kohdallani vasta viimeisissä parissa radassa syntyi edes hetkeksi mitään oikeaa kilpailuntuntua.

Free Race -moodissa voi sentään nostaa valikosta ajokkien nopeutta, mikä nostaa myös vaikeusastetta. Miksi tätä ei voi tehdä Tournamentissa, siinäpä erittäin hyvä kysymys.

Ainoan oikean haasteen pelissä tarjoaa parin ajoradan kömpelö suunnittelu, sillä pari mutkaa on selvästi vedetty tarpeettoman tiukoiksi. Ja tietysti tekoälyn ohjastamat vastustajat eivät koskaan tyri näissä mutkissa.

Oikeasti harmaita hiuksia aiheuttaa kuitenkin vain bonus-taso Abyss, jonka käsittämätön kenttäsuunnittelu tekee täysin epäreiluksi. Käytännössä tason alussa on tarjolla kaksi reittivaihtoehtoa, joista toinen on kuitenkin niin paljon lyhyempi, että pelkästään putoamalla väärälle reitille putoaa samalla kilpailun häntäpäähän. Ja tietysti pari tiukkaa mutkaa tekevät todella haastavaksi pysyä lyhyemmällä reitillä. (Googlaamalla selviää, että turhautuneet pelaajat ovat jopa epäilleet peliradan olevan buginen.)

Episode I: Racer on siis samaan aikaan liian helppo ja parissa yksittäisessä kohdassa täysin epäreilu. Tournamentin perusajot läpäisin ensimmäisenä helposti, vaikka myös mokailin jatkuvasti ja rakettirekeni räjähteli milloin mihinkin kivemurikoihin.

Täytyy myös todeta, että parilla radalla pelikuva on yksittäisissä kohdissa aivan liian pimeä, ja muutaman kerran toistuva painottomassa tilassa ajaminen on kuin huono vitsi. Näistäkin tosin selvitään, kun vastustajat ovat jatkuvasti mailin jäljessä.

Muutamalle erilaiselle planeetalle sijoittuvat ajoradatkin ovat keskenään liian samanlaisia, ja samat rataosuudet toisuvat monissa kilpailuissa. Verrattuna vaikkapa saman aikakauden karting-pelien kenttäsuunnitteluun, on Episode I: Racer todella alkeellinen. Lisäksi eri pelihahmot eivät ajokkeineen eroa tarpeeksi toisistaan, ja rakettirekien tuunaaminen on myös turhan suoraviivaista.

Kaikki tämä on ärsyttävää, sillä rakettirekiajot ovat hauska konsepti ja jotain vähän erilaista Star Wars -pelien valikoimassa. Remasteroinnin sijaan olisi ehkä kannattanut lähteä rakentamaan kokonaan uusittua remake-versiota, jossa vanhat suunnitteluvirheet olisi voitu korjata ja pahimmat särmät hioa kokemuksesta. Tämä olisi tietysti maksanut paljon enemmän, mutta ainakin lopputulos olisi ollut pelaamisen arvoinen.

Täysmittainen remake olisi myös varmasti houkutellut kilpa-ajoihin täysin uusia pelaajia. Tällaisenaan muutamassa tunnissa kulutettu Star Wars Episode I: Racer jää pelkäksi nostalgiakarkiksi vanhoille faneille, jotka saattavat hekin pettyä karvaasti.

STAR WARS EPISODE I: RACER

”Hyvä ajotuntuma ei korvaa sitä, että Episode I: Racer tarjoaa liian vähän haastetta ja niukasti pelattavaa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-remasteroitu-star-wars-episode-i-racer-on-ylihelppoa-nostalgiakarkkia-ja-haaskattu-mahdollisuus/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja Cory Barlog näyttää uudella videollaan, kuinka valmistetaan...
    God of War
  • “Sleep all Day. Party all Night” – Kasariklassikko The Lost Boys tehdään tv-sarjaksi: The CW laittoi...

    “Sleep all Day. Party all Night” – Kasariklassikko The Lost Boys tehdään tv-sarjaksi: The CW laittoi...

    Joel Schumacherin vuonna 1987 ohjaama The Lost Boys...
    CW-kanava
  • Helsinki, Tampere, Oulu, Turku ja Jyväskylä – Tältä suuret suomalaiset kaupungit näyttävät Microsoft...

    Helsinki, Tampere, Oulu, Turku ja Jyväskylä – Tältä suuret suomalaiset kaupungit näyttävät Microsoft...

    Microsoft Flight Simulatoriin on mallinnettu satelliitti- ja karttadatan...
    Microsoft Flight Simulator
  • Kuva: Little Nightmares 2:n uusi TV Edition on pakko-ostos ensimmäisen pelin suurimmille faneille

    Kuva: Little Nightmares 2:n uusi TV Edition on pakko-ostos ensimmäisen pelin suurimmille faneille

    Little Nightmares 2 -ennakkotilaukset ovat käynnistyneet, ja pelistä...
    Kuvat
  • Marvel’s Spider-Manin uusin päivitys lisäsi peliin pelaajien kaipaamia lätäköitä sekä New Game Plus ...

    Marvel’s Spider-Manin uusin päivitys lisäsi peliin pelaajien kaipaamia lätäköitä sekä New Game Plus ...

    Ennen Marvel’s Spider-Manin julkaisua pelaajat suuttuivat, kun he...
    Insomniac
  • Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat...
    Apple TV Plus
  • Mindcrack

    Mindcrack

    Kaikki varmaan tietää jollain tasolla pelin nimeltä Minecraft. No jos et ole kuullut niin se on ns. "hiekkalaatikko" peli, missä voi rakentaa oikeastaan mitä vaan. Kyllä melkein mitä vaan. En ala tässä sen kummemmin sepustaan itse Minecraftista...
    Minecraft
  • Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista pelihahmoista mustia

    Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista pelihahmoista mustia

    Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista...
    Pelit
  • Arvostelu | Uusi Foundation-tv-sarja vain raapaisee scifi-klassikon pintaa, mutta näyttää kertakaikk...

    Arvostelu | Uusi Foundation-tv-sarja vain raapaisee scifi-klassikon pintaa, mutta näyttää kertakaikk...

    Isaac Asimovin Säätiö-kirjoihin pohjaavan ja jättibudjetilla tehdyn Foundation-tv-sarjan...
    Apple TV Plus
  • Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Erään studion luova johtaja on todennut haastattelussa, että...
    Death Stranding

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Seuraavan
X-Men-elokuvan Suomen ensi-ilta vahviste...
Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen
Daredevil on palannut: Ensimmäiset
kuvat ja kehut ...
Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furiou...
Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Ro...

Tekniikka uutisia

  • Arnold Schwarzenegger kommentoi viikonlopun hyppypotkuhyökkäystä: ”Olen iloinen, ettei se idiootti k...

    Arnold Schwarzenegger kommentoi viikonlopun hyppypotkuhyökkäystä: ”Olen iloinen, ettei se idiootti k...

    Arnold Schwarzenegger joutui viikonloppuna odottamattoman hyökkäyksen kohteeksi. Terminator-legenda...
    Arnold Schwarzenegger
  • Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Pitkän linjan brittinäyttelijä Albert Finney on kuollut. Miller’s...
    Albert Finney
  • Hamstraajat iskivät kyntensä Steam Deck -pelikonsoleihin

    Hamstraajat iskivät kyntensä Steam Deck -pelikonsoleihin

    Kuluneella viikolla julkistetun Steam Deck -pelikonsolin ennakkomyynti alkoi...
    eBay
  • Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Vierailimme jokin aika sitten Riot Gamesilla testaamassa ensi...
    Peliartikkelit
  • Hollywood ei uskalla ottaa riskejä: Taas pistetään yksi 2000-luvun hittielokuvasarja uusiksi

    Hollywood ei uskalla ottaa riskejä: Taas pistetään yksi 2000-luvun hittielokuvasarja uusiksi

    Toisinaan tuntuu siltä, että Hollywoodin olisi aika pistää...
    Elokuvauutiset
  • The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ja Gladiaattori-ohjaaja Ridley Scottin uuden eloku...

    The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ja Gladiaattori-ohjaaja Ridley Scottin uuden eloku...

    Ridley Scottin historiallinen draama saapuu teattereihin lokakuussa. 20th...
    Adam Driver
  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Mark Hamill naureskeli liian lihaksikkaalle Luke Skywalkerille: “Näyttää ihan The Rockilta”

    Kuva: Mark Hamill naureskeli liian lihaksikkaalle Luke Skywalkerille: “Näyttää ihan The Rockilta”

    Erilaisia Star Wars -aiheisia fanituotteita on nähty vuosikymmenten...
    Dwayne Johnson
  • Tässäkö Microsoftin uusi Xbox-ohjain? Tuore patentti vihjaa mielenkiintoisista pistekirjoitukseen li...

    Tässäkö Microsoftin uusi Xbox-ohjain? Tuore patentti vihjaa mielenkiintoisista pistekirjoitukseen li...

    Xboxin ohjaimeen liittyvä patentti antaa ymmärtää, että tulevaisuudessa...
    Microsoft
  • Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    AGON by AOC laajentaa AGON PRO -mallistoaan kolmella...
    AGON by AOC

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • ”Mitä olen mennyt tekemään” – Bruce Willisin ilme kertoo kaiken entisen Hollywood-tähden uudesta elo...

    ”Mitä olen mennyt tekemään” – Bruce Willisin ilme kertoo kaiken entisen Hollywood-tähden uudesta elo...

    Bruce Willisin uusin halpisleffa saapuu Suomeen tuoreeltaan. Toimintatrilleri...
    Bruce Willis
  • Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Kulttikaksikon remasteroiva juhlakokoelma ei pilaa ajan kultaamia muistoja....
    Bayonetta
  • Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Tehokas, hyvä näyttö ja kohtuullinen koko. Tällaista yhdistelmää...
    4K

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme