Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdollisuus

Posted on 8.7.2020

Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa, ja 21-vuotiaassa ajopelissä on kiistatta vieläkin vauhdin tuntua. Koko paketti alkaa vain tuntua loppuunkuluneelta aivan liian nopeasti, eivätkä suunnitteluvirheet auta asiaa yhtään.


Julkaisu: 23.6.2020
Studio: LucasArts (remasteroitu versio Aspyr)
Julkaisija: Aspyr
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), Nintendo Switch
Pelaajia: 1-2
Ikäraja: 3
Peliä pelattu: 4 tuntia


Vuoden 1999 Star Wars Episodi 1: Pimeä uhka -elokuvassa aikaan melko tarpeettomalta tuntunut rakettirekikilpailu tarjosi erinomaisen pohjan hieman erilaiselle Star Wars -pelille (kuten varmasti oli suunniteltukin). Elokuvan vanavedessä markkinoille saapui Star Wars Episode I: Racer, jossa eivät valosapelit heilu ja laserit räisky. Tässä pelissä ajetaan sen sijaan kilpaa ja tuunata rakettirekiä aina vain nopeammiksi.

Episode I: Racer muistetaankin vielä 21 vuotta myöhemmin fanisuosikkina, ehkä jopa Star Wars -pelien klassikkona, ja se poiki myöhemmin myös jatko-osan PlayStation 2:lle. Ei siis tavallaan mikään ihme, että aiemmin myös Star Wars Jedi Knight -pelit remasteroinut Aspyr otti asiakseen tuoda pidetyn ajopelin uusille alustoille.

Kyseessä on todellakin pelkkä remasterointi, eikä mikään edistyneempi remake-versio. Kaikki pelin sisältö on siis valikoita myöten ennallaan, ainoastaan ohjaimen käyttöliittymä ja HD-kuvantarkkuus on lisätty. Pelimoodeja löytyy kolme, sekä jaetun kuvaruudun kaksinpeli. Verkkopeliä ei ole.

LucasArtsin peli näytti ehkä aikanaan hyvältä, mutta nykyisin ja suurelta ruudulta pelattuna peli on kiistatta aika rujoa katsottavaa. Kaikki grafiikat ovat kulmikkaat ja elottomat, ja usein mössötekstuurit haittaavat tulevien mutkien erottamista.

Hyvä uutinen on kuitenkin se, että Episode I: Racer toimii PlayStation 4:lle pääasiassa lennokkaasti. Ohjattavuus on todella sulavaa, ja rakettirekihurjastelussa on oikeasti melkoinen vauhdintuntu. Ohjaustuntuma on myös hyvin herkkä, mikä tekee nopeista väistöistä yllättävän helppoja.

Pelaaminen siis tuntuu parhaimmillaan oikein hyvältä. Valitettavasti tämä jää paketin ainoaksi plussaksi.

Episode I: Racerissa nimittäin riittää ongelmia. Ehkäpä suurin heikkous on se, että päämoodi Tournament on naurettavan helppo. 21 perusrataa läpäisee ykkössijalla halutessaan parissa tunnissa, vaikkei olisi kokenutkaan ajopelien kuluttaja.

Ja jostain käsittämättömästä syystä Tournamentissa on tarjolla vain yksi vaikeusaste, jossa voi vain valita kuinka palkintovaluutat jaetaan. Ei siis muuta kuin ”Winner Takes All” päälle ja helppoja voittoja hakemaan. Omalla kohdallani vasta viimeisissä parissa radassa syntyi edes hetkeksi mitään oikeaa kilpailuntuntua.

Free Race -moodissa voi sentään nostaa valikosta ajokkien nopeutta, mikä nostaa myös vaikeusastetta. Miksi tätä ei voi tehdä Tournamentissa, siinäpä erittäin hyvä kysymys.

Ainoan oikean haasteen pelissä tarjoaa parin ajoradan kömpelö suunnittelu, sillä pari mutkaa on selvästi vedetty tarpeettoman tiukoiksi. Ja tietysti tekoälyn ohjastamat vastustajat eivät koskaan tyri näissä mutkissa.

Oikeasti harmaita hiuksia aiheuttaa kuitenkin vain bonus-taso Abyss, jonka käsittämätön kenttäsuunnittelu tekee täysin epäreiluksi. Käytännössä tason alussa on tarjolla kaksi reittivaihtoehtoa, joista toinen on kuitenkin niin paljon lyhyempi, että pelkästään putoamalla väärälle reitille putoaa samalla kilpailun häntäpäähän. Ja tietysti pari tiukkaa mutkaa tekevät todella haastavaksi pysyä lyhyemmällä reitillä. (Googlaamalla selviää, että turhautuneet pelaajat ovat jopa epäilleet peliradan olevan buginen.)

Episode I: Racer on siis samaan aikaan liian helppo ja parissa yksittäisessä kohdassa täysin epäreilu. Tournamentin perusajot läpäisin ensimmäisenä helposti, vaikka myös mokailin jatkuvasti ja rakettirekeni räjähteli milloin mihinkin kivemurikoihin.

Täytyy myös todeta, että parilla radalla pelikuva on yksittäisissä kohdissa aivan liian pimeä, ja muutaman kerran toistuva painottomassa tilassa ajaminen on kuin huono vitsi. Näistäkin tosin selvitään, kun vastustajat ovat jatkuvasti mailin jäljessä.

Muutamalle erilaiselle planeetalle sijoittuvat ajoradatkin ovat keskenään liian samanlaisia, ja samat rataosuudet toisuvat monissa kilpailuissa. Verrattuna vaikkapa saman aikakauden karting-pelien kenttäsuunnitteluun, on Episode I: Racer todella alkeellinen. Lisäksi eri pelihahmot eivät ajokkeineen eroa tarpeeksi toisistaan, ja rakettirekien tuunaaminen on myös turhan suoraviivaista.

Kaikki tämä on ärsyttävää, sillä rakettirekiajot ovat hauska konsepti ja jotain vähän erilaista Star Wars -pelien valikoimassa. Remasteroinnin sijaan olisi ehkä kannattanut lähteä rakentamaan kokonaan uusittua remake-versiota, jossa vanhat suunnitteluvirheet olisi voitu korjata ja pahimmat särmät hioa kokemuksesta. Tämä olisi tietysti maksanut paljon enemmän, mutta ainakin lopputulos olisi ollut pelaamisen arvoinen.

Täysmittainen remake olisi myös varmasti houkutellut kilpa-ajoihin täysin uusia pelaajia. Tällaisenaan muutamassa tunnissa kulutettu Star Wars Episode I: Racer jää pelkäksi nostalgiakarkiksi vanhoille faneille, jotka saattavat hekin pettyä karvaasti.

STAR WARS EPISODE I: RACER

”Hyvä ajotuntuma ei korvaa sitä, että Episode I: Racer tarjoaa liian vähän haastetta ja niukasti pelattavaa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-remasteroitu-star-wars-episode-i-racer-on-ylihelppoa-nostalgiakarkkia-ja-haaskattu-mahdollisuus/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL:n pelikuulokemalliston uusin tulokas on Quantum 350 Wireless....
    JBL
  • Pelaamisen vuosikymmen 2010: Asiantuntijat kertoivat Muropaketille miksi ja miten peliala muuttui – ...

    Pelaamisen vuosikymmen 2010: Asiantuntijat kertoivat Muropaketille miksi ja miten peliala muuttui – ...

    Pelit ovat kehittyneet huikeasti 2010-luvulla, ja etenkin suomalainen...
    Best Friends
  • Haastattelu: Pelisuunnittelija Marko Muikku tekee vuoden 2020 odotetuinta videopeliä – Cyberpunk 207...

    Haastattelu: Pelisuunnittelija Marko Muikku tekee vuoden 2020 odotetuinta videopeliä – Cyberpunk 207...

    ”Pelialalla työskennellessä on tapettava rakkaansa ja kestettävä jatkuvaa...
    CD Projekt Red
  • PS Storen viikonlopputarjous tarjoaa laatupelattavaa polkuhinnoin

    PS Storen viikonlopputarjous tarjoaa laatupelattavaa polkuhinnoin

    PS Storen viikonlopputarjouksissa tarjoillaan herkkua erityisesti hiippailupelien ja...
    Pelit
  • Half-Life täytti 20 vuotta, ja pelin remaken Xen-päivityksestä on nyt julkaistu puhutteleva ensimmäi...

    Half-Life täytti 20 vuotta, ja pelin remaken Xen-päivityksestä on nyt julkaistu puhutteleva ensimmäi...

    Pelimaailman merkkiteos Half-Life on jo 20-vuotias, ja juhlapäivästä...
    Black Mesa
  • Epic Games Storen kuukauden ilmaispeli This War of Mine laajenee Fading Embers -lisäosalla

    Epic Games Storen kuukauden ilmaispeli This War of Mine laajenee Fading Embers -lisäosalla

    Parhaillaan Epic Games Storessa ilmaisjakelussa oleva This War...
    lisäosat
  • E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    Ubisoft lähtee haastamaan EA:n Originia, Xboxin Game Passia,...
    E3 2019
  • Marvel paljasti hirvittävän syyn, miksi Venom suojelee aina viattomia

    Marvel paljasti hirvittävän syyn, miksi Venom suojelee aina viattomia

    Uusi Venom-sarjakuva paljastaa lisää symbionttihahmon taustoja. Marvelin julkaisemassa,...
    Elokuvat
  • Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet on nähty vuosien...
    Mario
  • Arvostelu | Radikaalin päivityksen saanut Masters of the Universe on Netflixin uusista He-Man-sarjoi...

    Arvostelu | Radikaalin päivityksen saanut Masters of the Universe on Netflixin uusista He-Man-sarjoi...

    He-Man and the Masters of the Universe on...
    Elokuva-arvostelut

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Haastattelu: Pelisuunnittelija Marko Muikku tekee ...
Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hy...
Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt amma...
Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustu...
Viikon leffauutiset:
Deadpool suututti mormonit, 0...

Tekniikka uutisia

  • Julisteet: Ylistetty Doom Patrol -supersankarisarja jatkuu HBO Nordicissa kesäkuussa

    Julisteet: Ylistetty Doom Patrol -supersankarisarja jatkuu HBO Nordicissa kesäkuussa

    Silkkaa dadaa ja sekoilua tarjoava Doom Patrol palaa...
    Brendan Fraser
  • Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust on tuomassa markkinoille uuden GXT 863 Mazz...
    Pelihiiret
  • Traileri: Viitta niskaan ja luolastoja runtelemaan – suomalainen Noita saapui early accessiin

    Traileri: Viitta niskaan ja luolastoja runtelemaan – suomalainen Noita saapui early accessiin

    Noita päästää pelaajat rälläämään erilaisiin alamaailman maisemiin. Suomalaisen...
    Noita
  • Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Sony Pictures on lykännyt Venom-jatko-osan ensi-illan syyskuulta lokakuulle...
    elokuvajulisteet
  • Vampire: The Masqueraden ystävät saavat lisää pelattavaa vielä tämän vuoden puolella

    Vampire: The Masqueraden ystävät saavat lisää pelattavaa vielä tämän vuoden puolella

    Telltalen peleistä vaikutteita imenyt Vampire: The Masquerade –...
    Pelit
  • Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Pääsimme testaamaan Disintegrationia nopeasti jo viime vuonna Gamescom...
    Disintegration
  • AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    Ryzen 7 5800X3D on ensimmäinen 3D V-Cache -välimuistilla...
    3D V-Cache
  • HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    The Deuce -sarja päättyy kolmannen kauden jälkeen. HBO...
    David Simon
  • Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Muropaketti vieraili alkuvuodesta Los Angelesissa Riot Gamesin studiolla...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Malignant-kauhuleffa saa ensi-iltansa syyskuussa. Warner Bros. on julkaissut...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Jos jostain syystä inhoaa partoja, voi tuoreintakin God...
    God of War
  • Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin The Girl Who Loved Tom Gordon -kirjaan...
    Elokuvat
  • Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    NetherRealm Studios on julkistanut Mortal Kombat 11 -pelin...
    Kamppailupelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme