Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

Posted on 6.7.2020

Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella herkimmille katsojille. 

Voin rehellisesti tunnustaa, että odotukset Netflixin Ju-On: Origins -kauhusarjaa kohtaan eivät olleet kovin korkealla. Eivät varsinkaan viime tammikuussa teatteriensi-iltansa saaneen kehnon neljännen yhdysvaltalaisen The Grudge – Kauna -elokuvan jälkeen, joka oli todella väsynytty jump scare -säikyttelyä.

Alkuperäinen japanilainen Ju-On-kauhufranchise sisältää jo yhdeksän elokuvaa, sarjakuvia, kirjoja, videopelejä ja ties mitä. Leffojen idea on pysynyt jatko-osasta toiseen suunnilleen samana – jokin karmea tapahtuma tai väkivallanteko saa aikaan kirouksen, kummitustarinan joka avataan maatuskamaisesti usean henkilöhahmon kautta.

Myös Netflix-sarjan idea on samanlainen, mutta se eroaa tyyliltään ja tunnelmaltaan todella piristävästi elokuvista. Japanilaistuotanto koostuu vain kuudesta noin puolen tunnin mittaisesta jaksosta, joissa on mukana piinaavaa yliluonnollista jännitystä ja hyytävää fiilistä, mutta pääpaino ei ole kummitussäikyttelyssä.

Sarja kertoo perustuvansa ”oikeisiin tapahtumiin”, jotka innoittivat Takashi Shimizun ensimmäisiä Ju-On-kertomuksia. Sarja toimii esiosana erityisen hyvin siksi, että sen ei ole pakko noudattaa jo liian monta kertaa elokuvissa nähtyä kaavaa. Origins on kiinnostuneempi esittämään ja luomaan mysteerinsä ihmishahmojensa ympärille. Sarja nakkaa tietyllä tavalla elokuvien säännöt mäkeen, jonka ansiosta se ei ole lainkaan niin ennalta-arvattava kuin leffat.

Netflix on näyttänyt monissa alkuperäistuotannoissaan hyvinkin raakaa väkivaltaa, mutta Ju-On: Origins on omassa luokassaan. Sen aivan helvetin synkkä ja ahdistava kauhu syntyy pääosin ihmishahmojen hirmuteoista, ei jump scare -säikyttelyistä. Sarja sisältää sen verran rankkaa materiaalia, ettei sitä todellakaan voi suositella herkimmille katsojille. Muutamaan otteeseen jopa överin goren ystävää yökötti.

Heti ensimmäisessä jaksossa on mukana esimerkiksi lapseen kohdistuvaa väkivaltaa. Kakkosjaksossa nähdään raiskauskohtaus, jonka katsomisesta tuli niin fyysisesti kuin henkisesti huono olo. Yliluonnollisiin elementteihin keskittyessä sarja ei tunnu aivan yhtä hurjalta, mutta ruokahalut vie taatusti esimerkiksi kohtaus, jossa on mukana viimeisillään raskaana oleva nainen ja äärimmäisen terävä veitsi.

Vaikka Origins toimiikin parhaiten putkeen tuijotettuna, niin sen jaksot ovat juuri sopivan pituisia puolen tunnin mitassaan. Lyhyisiin pätkiin pilkkominen antaa katsojalle hengähdystauon juuri sopivan usein. Yhtään pidempänä sarjan esittelemiin kauheuksiin todennäköisesti turtuisi.

Paikoitellen Origins tuntuu turhan sekavalta, vaikka sitä katsoisi kuinka keskittyen. Tämä johtuu lähinnä siitä, että mukana on useita hahmoja, jotka käyvät ensin vain kääntymässä muutamassa kohtauksessa ja palaavat takaisin vasta monta jaksoa myöhemmin. Muutaman kerran huomasin ihmetteleväni, että kukas se tämä tyyppi nyt taas oikein olikaan. Teoksen toisiinsa kietoutuvat tarinat hyppivät myös ajassa ees taas.

Ilahduttavasti sarjassa käytetään pitkälti vanhan koulukunnan erikoistehosteita. CGI:ta on totta kai myös mukana, mutta tietokoneluomukset pomppasivat silmille vain viimeisessä jaksossa.

Ju-On: Origins -sarja tuntuu aivan liian monen itseään toistavan elokuvan jälkeen raikkaan karmivalta. Yliluonnollisia elementtejä on mukana juuri sopivasti, mutta pelottavinta on niiden alkuperä. Kauheimmista kamaluuksista vastaavat lähinnä miehet, jotka tekevät naisille ja lapsille hirviömäisiä tekoja.

20 vuotta ensimmäisen täyspitkän elokuvan jälkeen Ju-On: Origins onnistuu melko mahdottomassa –  sen jatkoa jää odottamaan innolla.

Ju-On: Origins -sarja sai ensi-iltansa Netflixissä viime viikon perjantaina 3. heinäkuuta.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-netflixin-kauna-franchiseen-kuuluva-ju-on-origins-sarja-on-yllattavan-hyvaa-kauhua/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Spider-Man: No Way Homen käsikirjoittajat selittivät, miksi SPOILERI piti kuolla elokuvassa

    Spider-Man: No Way Homen käsikirjoittajat selittivät, miksi SPOILERI piti kuolla elokuvassa

    Spider-Man: No Way Home sai ensi-iltansa joulukuun puolivälissä...
    Chris McKenna
  • Kaikkien aikojen haukutuin Star Wars -tekele saa jatkoa marraskuussa – Julkaisu tapahtuu pian Suomee...

    Kaikkien aikojen haukutuin Star Wars -tekele saa jatkoa marraskuussa – Julkaisu tapahtuu pian Suomee...

    Star Wars Holiday Special -kalkkuna saa jatkoa. Star...
    Disney Plus
  • Netflix halutaan savustaa Oscar-kisasta – Yhtiö julkaisi Twitterissä vastalauseensa

    Netflix halutaan savustaa Oscar-kisasta – Yhtiö julkaisi Twitterissä vastalauseensa

    Netflixin twiitti on suunnattu suoraan Steven Spielbergille. Vaikka...
    Elokuvat
  • Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Pitkän linjan brittinäyttelijä Albert Finney on kuollut. Miller’s...
    Albert Finney
  • Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Pääsimme Gamescom 2019 -tapahtuman yhteydessä pelaamaan pienen pätkän...
    Crystal Dynamics
  • Isaac Asimovin Säätiö on jo melkein täällä – Kahdeksan asiaa, jotka Foundation-scifi-sarjasta tulee ...

    Isaac Asimovin Säätiö on jo melkein täällä – Kahdeksan asiaa, jotka Foundation-scifi-sarjasta tulee ...

    Isaac Asimovin klassikkokirjoihin perustuva tv-sarja Foundation käynnistyy ensi...
    Apple TV
  • Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa

    Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa

    Elokuvateattereiden sijaan suoraan suoratoistoon päätynyt Infinite yrittää käynnistää...
    Antoine Fuqua
  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho
  • Älä vielä mene, Harrison Ford! – Indiana Jonesia ei haluta päästää eläkkeelle

    Älä vielä mene, Harrison Ford! – Indiana Jonesia ei haluta päästää eläkkeelle

    Muropaketissa kysyttiin eilen lukijoilta, pitäisikö vuosikausia väännetty Indiana...
    Elokuvauutiset
  • “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    Joulukuussa ensi-iltansa saavasta Star Wars: The Rise of...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Megan Foxin housut, Renny Harlinin megamoka, Game ...
Kuva: Penny Dreadful -sarja on todistetusti saamas...
Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suh...
Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Penins...
Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-...

Tekniikka uutisia

  • Kuvat: Uudessa X-Men-elokuvassa on tuttuja näyttelijöitä Game of Thronesista, Stranger Thingistä ja ...

    Kuvat: Uudessa X-Men-elokuvassa on tuttuja näyttelijöitä Game of Thronesista, Stranger Thingistä ja ...

    X-Men-spin-offista The New Mutants on julkaistu uusia julisteita,...
    elokuvajulisteet
  • Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Oscar Isaac uhkapelaa elämällään upean järkyttävässä The Card...
    Elokuva-arvostelu
  • Clint Eastwood on jo 91-vuotias, mutta sitä ei uuden Cry Macho -elokuvan traileria katsoessa uskoisi

    Clint Eastwood on jo 91-vuotias, mutta sitä ei uuden Cry Macho -elokuvan traileria katsoessa uskoisi

    Clint Eastwoodin uudesta Cry Macho -elokuvasta on julkaistu...
    Clint Eastwood
  • House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cardsin viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä 2....
    Elokuvat
  • Kuva: Tältä Bohemian Rhapsody -tähti näyttää Bond-pahiksena uudessa 007: No Time to Die -leffassa

    Kuva: Tältä Bohemian Rhapsody -tähti näyttää Bond-pahiksena uudessa 007: No Time to Die -leffassa

    Uuden James Bond -elokuvan 007: No Time to...
    007 No Time to Die
  • Disney aikoo käyttää ensi vuonna 33 miljardia dollaria pelkästään elokuvien ja tv-sarjojen tekemisee...

    Disney aikoo käyttää ensi vuonna 33 miljardia dollaria pelkästään elokuvien ja tv-sarjojen tekemisee...

    Disneyn uuden sisällön ja nimikkeiden budjetti on täysin...
    20th Century Fox
  • WandaVision-tähti Elizabeth Olsen: ”Doctor Strange 2 on Marvelin pelottavin elokuva”

    WandaVision-tähti Elizabeth Olsen: ”Doctor Strange 2 on Marvelin pelottavin elokuva”

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness -elokuva...
    Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Vuonna 2000 käynnistynyt X-Men-elokuvasarja päättyy tällä viikolla – Tällaista tuhoa on luvassa Dark...

    Vuonna 2000 käynnistynyt X-Men-elokuvasarja päättyy tällä viikolla – Tällaista tuhoa on luvassa Dark...

    Ensimmäinen X-Men-elokuva saapui Suomen elokuvateattereihin 1. syyskuuta vuonna...
    Elokuvauutiset
  • Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin The Girl Who Loved Tom Gordon -kirjaan...
    Elokuvat
  • Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Peter Jacksonin ohjaama, kolmiosainen The Beatles: Get Back...
    Disney

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Netflixin Bloodride-kauhusarja tarjoaa goren lisäksi mukavan paljon mustaa huumoria

    Arvostelu: Netflixin Bloodride-kauhusarja tarjoaa goren lisäksi mukavan paljon mustaa huumoria

    Bloodride-kauhuantologiasarja on rehellistä viihdettä, jota on turha analysoida...
    Atle Knudsen
  • Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvan ohjaa Paul W.S. Anderson. Elokuva...
    Elokuvat
  • Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sarjan alkavan jo elokuussa

    Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sarjan alkavan jo elokuussa

    Star Trek: Lower Decks -sarja keskittyy muita enemmän...
    CBS All Access

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme