Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

Posted on 15.1.2020

Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä siinä olleisiin kytkimiin. Logitech G Pro X -näppäimistö tekee poikkeuksen – siinä kytkimet ovat vaihdettavissa. Testasimme miten helppoa vaihtaminen käytännössä on, ja onko ominaisuuden myötä esimerkiksi tuntumasta tingitty.

Oheislaitemarkkinoilla loppuvuosi on usein hiljaisempi kausi. Viimeisimmät uudet julkaisut tapahtuvat ennen joulumarkkinoiden alkamista. Panoksia säästellään tuossa vaiheessa CES-kuluttajaelektroniikkamessuille, missä on usein nähty tulevan vuoden mallistoa ja mahdollisia prototyyppejä. Tänä vuonna ei mitään mullistavia uutuuksia kuitenkaan nähty, joten Logitechin vaihtokytkimet edustavat edelleen uusinta kehitysaskelta.

Näppäimistön valinnassa käyttömukavuus on tärkeimpiä valintakriteereitä. Tuli näppäimistö sitten pelaamiseen tai kirjoittamiseen, sitä on hyvä pystyä käyttämään pidempiäkin jaksoja ilman, että kädet väsyvät tai käytöstä aiheutuu kipuja.

Käyttömukavuuteen vaikuttaa myös se, käytetäänkö näppäimistössä mekaanisia kytkimiä vai onko se toteutettu kalvokytkintekniikalla. Vaikka kytkinten väliset erot eivät vaikuta järin suurilta, niillä on merkitystä, kun peli- tai kirjoitussessiot venyvät pidemmiksi.

Pelikäytössä Clicky-kytkimien ääni saattaa alkaa ärsyttää, ja kirjottaessa Linear-kytkinten puuttuva tunto- ja äänipalaute voi harmittaa pidemmän päälle. Jokaisella on oma mieltymyksensä. Oli maku mikä tahansa, näppäimistöhankinnassa ostopäätös tarkoittaa hyvin usein sitoutumista yhteen kytkintyyppiin.

Logitech G Pro X -pelinäppäimistö lähtee murtamaan tätä käsitystä. Toki kytkinten vaihtaminen on mahdollista kaikkiin mekaanisilla kytkimillä varustettuihin näppäimistöihin, muttei välttämättä helppoa. Jos kytkimen vaihtaminen edellyttää näppäimistön purkamista osiin ja kytkimen irrottaminen piirilevystä vaatii kolvin käyttöä, kynnys käy monelle melkoisen korkeaksi.

Muropaketin testiin otettu Logitech G Pro X -pelinäppäimistö asettuu hintansa puolesta melkoisen suosittuun 150 euron luokkaan. Samasta hintaluokasta löytyvät muun muassa SteelSeriesin Apex M750 TKL, Corsairin Gaming K95 RGB Platinum ja Logitechin G910 Orion Spectrum RGB. Aiemmin julkaistun Logitech Pro -sisarmallin hinta on myös lähellä uutuusmallin hintaa.

Testissä tutustutaan näppäimistön ominaisuuksiin, ergonomiaan, eri kytkinvaihtoehtoihin ja kytkinten vaihtamiseen sekä siihen, miten hyvin näppäimistö tarjoaa vastinetta rahoille.

Logitech G Pro X -pelinäppäimistö on Pro-sarjan tuorein lisäys. Edeltäjänsä tapaan näppäimistössä ei ole numeronäppäimistöä, eli se on tenkeyless-näppäimistö. Logitechin mukaan näppäimistö on suunnattu e-urheilun ammattilaisille. Kompaktimpi koko sallii enemmän käyttötilaa hiirelle, olettaen, että hiirtä käytetään oikealla kädellä.

Näppäimistön ulkomitat ovat 361 x 153 x 34 millimetriä. Irrotettavan micro-USB -kaapelin pituus on pituudeltaan 1,8 metriä. Painoa ei ole ilmoitettu, mutta näppäimistö ei tunnu erityisen painavalta tai erityisen kevyeltäkään.

Näppäimistön kytkinvaihtoehtoina ovat GX Blue Clicky, GX Brown Tactile ja GX Red Linear. Testinäppäimistössä käytössä oletuksena oli GX Blue Clicky -kytkimet. Siniset ja ruskeat kytkimet ovat kytkentäpisteen, painallusvoiman ja näppäinpainalluksen liikeradan suhteen identtiset. Erona kaksikon välillä on sinisten kytkinten selkeä tunto- ja äänipalaute. Punaisissa kytkimissä liikerata on pidempi, mutta kytkentäpiste lyhyempi. Painallusvoima on sama, mikä edellisessäkin, eli 50 grammaa.

Erillisiä multimedianäppäimiä näppäimistössä ei kompaktin koon vuoksi käytännössä ole. Oikeasta yläkulmasta löytyy kaksi näppäintä, joista toisella aktivoidaan ns. pelitila, joka deaktivoi pelikäyttöä mahdollisesti häiritsevät näppäimet, kuten esimerkiksi Windows-näppäimen. Käyttäjä pystyy halutessaan määrittämään G Hub -ohjelmalla, mitkä kaikki näppäimet pelitila poistaa käytöstä. Toinen näppäin sammuttaa tai käynnistää RGB-led-valaistuksen. Näppäimistöstä löytyykin Logitechin oheislaitteissa vakiintunut Lightsync-RGB -valaistus, jonka hallinta tapahtuu Logitech G Hub -ohjelman kautta.

Myyntipakkaukseen kuuluu itse näppäimistö, USB-kaapeli, työkalu näppäinhattujen ja kytkinten irrottamiseen sekä käyttöohjeet.

Pro X -pelinäppämistön tärkein ominaisuus on sen vaihdettavat kytkimet. Kaikki kytkimet ovat vaihdettavissa. Käyttäjä voi halutessaan vaihtaa pelikäytössä olevat kytkimet mieleisikseen tai vaihtoehtoisesti vaihtaa kirjoittamiseen käytettävät kytkimet käyttöön sopivammaksi. Näppäimistön mukana ei kuitenkaan toimiteta vaihtokytkimiä, vaan ne hankitaan erikseen.

Vaihtokytkimimistä löytyy samat kolme vaihtoehtoa, mitkä näppäimistön oletuskytkimistä, eli siniset, ruskeat ja punaiset. Logitech Pro X -kytkinsarja sisältää 92 mekaanista kytkintä sekä saman irrotustyökalun, mikä toimitetaan itse näppäimistön mukana.

Pro X -kytkinsarjan hinta on 49,99 euroa.

Ensinäkemällä huomio kiinnittyy näppäimistön kompaktiin kokoon. Numeronäppäimistön puuttuminen kaventaa näppäimistöä varsin huomattavasti.

Puuttuva numeronäppäimistö osoittautuikin melkoiseksi shokiksi, kun näppäimistön otti käyttöön. Sormibaletti numeronäppäimistöllä on pureutunut lihasmuistiin ja numeroiden syöttö tenkeyless-näppäimistöllä ei ollutkaan enää niin helppoa.

Testijakson aikana asiaan toki tottui, mutta samalla vahvistui käsitys siitä, että tenkeyles-näppäimistö ei ole oma juttuni. Puutteeksi asiaa ei voi laskea, koska näppäimistön idea on olla kompakti. Pelikäyttöön tarkoitetussa näppäimistössä asia on varsin perusteltu.

Monien aiempien Logitechin näppäimistöjen tapaan myös Pro X -mallissa näppäimistön saa säädettyä kolmeen eri asentoon. Omaksi suosikiksi muodostui korkein asento, joka tuntui käytön kannalta luonnollisimmalta.

Aivan ongelmattomaan suoritukseen näppäimistö ei kyennyt. Vika ei ollut niinkään tekninen vaan enemmänkin fyysinen.

Vasemmalla Ctrl-näppäimellä oli taipumusta jäädä pohjaan. Ongelmaa esiintyi myös Capslock-näppäimellä, mutta selvästi vähemmän. Tarkempi tarkastelu paljasti, että kummassakin tapauksessa näppäinhattu jumittui näppäimistön reunaan. Näppäin jumittui pohjaan, kun painallus tapahtui väärästä kohdasta. Jos näppäintä painaa vasemmasta laidasta, se jää todennäköisemmin jumiin. Jos painallus oli enemmän näppäimen oikeassa laidassa tai keskellä, jumittumista ei tapahtunut. Capslock- ja Ctrl-näppäinten välissä olevalla Shift-näppäimellä tätä ei tapahtunut, eikä myöskään Tab-näppäimellä.

Näppäimen jumittuminen pohjaan on suuremman kaliiberin ongelma, mutta ilmeisesti kyseessä oli vain arvostelukappaletta piinaava vaiva. Kotikonstein ongelman pystyisi ratkaisemaan hiomalla näppäinhattujen reunoja sen verran, etteivät ne jumittuisi runkoon. Käyttötavan muokkaaminen olisi hankalempaa, sillä kirjoittaessa tai pelatessa erityisesti tähdätyt painallukset eivät tule kyseeseen.

Näppäimistön oletuskytkimet, GX Clicky Blue, olivat varsin miellyttävät kirjoittamisessa. Pelikäytössä kytkimet palvelivat myöskin moitteettomasti.

Testiin saadut GX Tactile Brown -vaihtokytkimet osoittautuivat kuitenkin vielä mukavammiksi. Vaikka kytkimet ovat spekseiltään hyvin lähellä toisiaan, ruskeilla kytkimillä näppäinäänet jäävät huomattavasti hiljaisemmiksi. Samalla myös tuntupalaute heikentyy, mutta se ei muodostunut ongelmaksi. Kytkentäpisteen tuntee, mutta ei läheskään niin selvästi kuin sinisillä kytkimillä.

Kytkinten vaihtaminen paljastui varsin helpoksi toimenpiteeksi. Näppäimistön mukana toimitettava työkalu toimi hyvin niin näppäinhattujen kuin kytkinten irrottamisessa. Näppäimistön kaikki kytkimet ovat vaihdettavissa reilussa puolessa tunnissa. Ensin poistetaan näppäinhattu ja sen jälkeen itse kytkin.

Lukuunottamatta kahden näppäimen ongelmaa, Pro X oli koko testijakson ajan erittäin miellyttävä käyttää niin sinisillä kuin ruskeilla kytkimillä. Positiivista oli tietenkin se, että toiset kytkimet sai vaivattomasti käyttöön ilman koko näppäimistön vaihtoa. Kokonaisuutena ruskeat kytkimet miellyttivät enemmän. Näppäimistö antoi erittäin hyvän ensivaikutelman vaihdettavista kytkimistä. Ominaisuuden soisi yleistyvän laajemminkin.

Näppäimistön hallintaohjelma, Logitech G Hub, on entuudestaan tuttu. Päänäkymässä esitetään kaikki kytketyt Logitechin laitteet. Laitekohtaisiin säätöihin pääsee klikkaamalla haluamaansa laitetta.

Säädöissä on kolme eri osioita. Lightsync-osiossa säädetään RGB-led-valaistusta. Tuttuun tyyliin tarjolla on reilusti vaihtoehtoja, joilla elävöittää näppäimistön valovoimaa.

Määritykset-osiossa pureudutaan näppäinmäärityksiin. Näkymässä voidaan määrittää ylärivin F-näppäimille komentoja. Myös makrojen määrittäminen onnistuu tämän näkymän kautta.

Pelitila-osiossa määritetään ne näppäimet, jotka haluaa deaktivoitavan, kun pelitila-näppäin painetaan aktiiviseksi.

Testijakson aikana näppäimistöllä kirjoitettiin useiden tuntien ajan. Näppäimistöllä kertyi myös runsaasti pelitunteja. Testipeleinä toimivat Titanfall 2, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, Destiny 2, Hunt: Showdown, Red Dead Redemption 2 ja GTFO (early access).

Kokonaisuutena G Pro X on erittäin miellyttävä näppäimistö. Kytkinten vaihdettavuus on todellakin vahvuus, jonka toivoisi yleistyvän. Vaikka kytkimiä ei olisi jatkuvasti vaihtamassa keskenään, vaihdettavuus todennäköisesti pidentäisi yksittäisen näppäimistön elinikää huomattavasti.

Tässä tapauksessa vaihdettavuus ei ole kuitenkaan aivan itsestäänselvyys. Pro X -kytkinsarjan hinta on 50 euroa, eli jos näppäimistön kaveriksi haluaa vaihtokytkimet, kokonaishinta paketille on noin 200 euroa. Tällöin kivutaan todennäköisesti yli kipurajan näppäimistön kohdalla. Vaihtokytkimiä on toki ylenpalttisesti, kenties liiankin ylenpalttisesti? Vaihtokytkinpaketti houkuttaisi huomattavasti enemmän, jos paketissa olisi vaikka 30 kytkintä ja hinta olisi 15 euroa. Tuo 30 kytkintä kattaisi hyvin esimerkiksi kaikki pelikäyttöön tarvittavat näppäimet, mutta kokonaisuuden hinta pysyisi joten kuten kurissa.

Voidaankin sanoa, että Logitech G Pro X on ensiluokkainen näppäimistö pelikäyttöön. Harmillisesti vaihtokytkinten hinnoittelu ja määrä sekoittavat muutoin hyvin vahvan paketin. Toivottavasti tulevaisuudessa nähdään lisää vaihdettavilla kytkimillä olevia näppäimistöjä, mutta myös eri kokoisia vaihtokytkinpaketteja.

Hyvää

  • Kytkinten vaihdettavuus
  • Kompakti koko
  • Led-valaistus
  • GX Brown Tactile -kytkimet

Huonoa

  • Testiyksilön jumittuvat näppäinhatut
  • Vaihtokytkinten hinnoittelu ja määrä

Tekniset tiedot Logitech G Pro X

  • Hinta: 149 €
  • Mitat: 34 x 361 x 153
  • Kaapelin pituus: 1,8 m
  • Kytkin, painallusten mitta ja painallusvoima: 2,0 mm, 50 g
  • Näppäinpainallusten mitta yhteensä 3,7 mm
  • Muuta: Vaihdettavat kytkimet

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/testi-logitech-g-pro-x-pelinappaimisto-nosta-kytkinta-ja-vaihda-uusi-tilalle/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Anthem on julkaisusta lähtien ollut varsinainen bugien ja...
    Anthem
  • AMD:n Radeon RX 6900 XT LC -referenssinäytönohjaimia myynnissä suoraan kuluttajille

    AMD:n Radeon RX 6900 XT LC -referenssinäytönohjaimia myynnissä suoraan kuluttajille

    Alun perin Radeon RX 6900 XT LC -näytönohjaimet...
    AMD
  • Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Monista suosituista peleistä tuttu Blizzard panostaa mobiilipeleihin laittamalla...
    Blizzard Entertainment
  • Piditkö Netflixin kehutusta Arcane-sarjasta? Testasimme viisi peliä, jotka sijoittuvat samaan Runete...

    Piditkö Netflixin kehutusta Arcane-sarjasta? Testasimme viisi peliä, jotka sijoittuvat samaan Runete...

    Riot Gamesin luoma Runeterran universumi on nyt kaikkien...
    arcane
  • E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    Xbox Game Studiosin johtajan mukaan Xboxille ja Windows...
    E3 2019
  • EVGA julkaisi EVGA Precision X1 -hallintaohjelman GeForce RTX 2000 -sarjan näytönohjaimille

    EVGA julkaisi EVGA Precision X1 -hallintaohjelman GeForce RTX 2000 -sarjan näytönohjaimille

    EVGA Precision X1 -ohjelmassa on paranneltu yleisesti käyttöliittymää edeltäjänsä verrattuna ja lisäksi siitä löytyy automaattinen OC Scanner -ylikellotustoiminto. EVGA julkaisi Turing-arkkitehtuurin näytönohjainten rinnalle uuden versi… Lue ko...
    EVGA
  • Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Peleihin perustuvat elokuvat tulee suunnata muillekin kuin pelaajille...
    Detective Pikachu
  • Video: Tältä näyttää, kun Mortal Kombat 11 -studion parhaat pelaajat ottavat yhteen tulevassa mättöp...

    Video: Tältä näyttää, kun Mortal Kombat 11 -studion parhaat pelaajat ottavat yhteen tulevassa mättöp...

    NetherRealm Studiosin kovimmat Mortal Kombat -pelaajat astuvat vastakkain...
    Kamppailupelit
  • Tältä näyttää mustasta aukosta esiin putkahtaneen Fortniten kartta

    Tältä näyttää mustasta aukosta esiin putkahtaneen Fortniten kartta

    Fortniten toinen luku on nyt pelattavissa. Tältä pelin...
    Epic Games
  • Asus ja Colorful paljastivat Alder Lake-S -prosessorimalliston kokonaisuudessaan

    Asus ja Colorful paljastivat Alder Lake-S -prosessorimalliston kokonaisuudessaan

    Valmistajat listasivat prosessorit lievästi etuajassa emolevyjensä tuettujen prosessoreiden...
    Alder Lake-S

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät...
Sonya trollannut yhtiö ei anna periksi – Tällaisil...
Helmikuun Games with Gold -kattaus päästää Xbox-pe...
Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen t...
Overkill’s The Walking Dead oli täysi floppi – Sta...

Tekniikka uutisia

  • Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Kiinalainen valmistaja Xiaomi tunnetaan Suomessa parhaiten puhelimistaan, mutta...
    OLED
  • AMD:n patentti esittelee yhtiön omaa valmiutta eritasoisten prosessoriytimien teknologiaan

    AMD:n patentti esittelee yhtiön omaa valmiutta eritasoisten prosessoriytimien teknologiaan

    Intelin big.LITTLE -arkkitehtuurissa hyödynnetään erilaisia ytimiä. AMD:llä näyttäisi olevan...
    AMD
  • Vauhti vain kiihtyy – Nyt G.Skill rikkoi DDR5-muistien vauhdeissa jo seuraavan rajapyykin

    Vauhti vain kiihtyy – Nyt G.Skill rikkoi DDR5-muistien vauhdeissa jo seuraavan rajapyykin

    G.Skill jatkaa edelleen DDR5-muistien nopeusennätyksien jahtaamista. Tällä kertaa...
    DDR5
  • Cyberpunk 2077:n synkkä lähitulevaisuus on pian täällä: Uudet kuvat vievät Night Cityn syövereihin

    Cyberpunk 2077:n synkkä lähitulevaisuus on pian täällä: Uudet kuvat vievät Night Cityn syövereihin

    Cyberpunk 2077:stä on julkaistu uutta kuvitusta. Cyberpunk 2077...
    Cyberpunk 2077
  • Cougar esitteli DarkBlader-S- ja DarkBlader-G -täystornikotelot

    Cougar esitteli DarkBlader-S- ja DarkBlader-G -täystornikotelot

    Kookkaat DarkBlader-S- ja DarkBlader-G -täystornikotelot luottavat RGB-led-valaistuksen ja...
    ATX
  • Gigabyteltä kuusi GeForce RTX 2060 -näytönohjainmallia

    Gigabyteltä kuusi GeForce RTX 2060 -näytönohjainmallia

    Näytönohjainten ensimmäinen aalto käsittää kuusi mallia, jotka jakautuvat...
    Aorus
  • Roccat julkaisi Kova AIMO -pelihiiren

    Roccat julkaisi Kova AIMO -pelihiiren

    Kova AIMO -pelihiiri on valaistuspäivityksen saanut versio Kova-pelihiirestä....
    pelihiiri
  • Microsoft jäi kiinni – varasti sisältöä uuden konsolin esittelyvideoon

    Microsoft jäi kiinni – varasti sisältöä uuden konsolin esittelyvideoon

    Microsoft esitteli äskettäin videon, jolla julkistettiin Xbox Series...
    Microsoft
  • Muistatko Office-paketin Clippyn? Se tekee paluun Windows 11 -käyttöjärjestelmässä

    Muistatko Office-paketin Clippyn? Se tekee paluun Windows 11 -käyttöjärjestelmässä

    Windows Officen avustajana toiminut Clippy palaa Windows 11...
    Microsoft
  • Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mit...

    Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mit...

    Airplane Mode on pelaajansa lentokoneen matkustajanpenkkiin vangitseva simulaattorihirvitys,...
    Airplane Mode

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Microsoft tarjoaa nyt myös Crackdownin ilmaiseksi Xboxille

    Microsoft tarjoaa nyt myös Crackdownin ilmaiseksi Xboxille

    Aiemmin Microsoft on laittanut ilmaiseksi jakoon Pro Evolution...
    Crackdown
  • Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    BioWare ja EA ovat julkaisseet ensi helmikuussa saapuvasta...
    Anthem
  • Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Kiinalainen valmistaja Xiaomi tunnetaan Suomessa parhaiten puhelimistaan, mutta...
    OLED

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme