Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

Posted on 15.1.2020

Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä siinä olleisiin kytkimiin. Logitech G Pro X -näppäimistö tekee poikkeuksen – siinä kytkimet ovat vaihdettavissa. Testasimme miten helppoa vaihtaminen käytännössä on, ja onko ominaisuuden myötä esimerkiksi tuntumasta tingitty.

Oheislaitemarkkinoilla loppuvuosi on usein hiljaisempi kausi. Viimeisimmät uudet julkaisut tapahtuvat ennen joulumarkkinoiden alkamista. Panoksia säästellään tuossa vaiheessa CES-kuluttajaelektroniikkamessuille, missä on usein nähty tulevan vuoden mallistoa ja mahdollisia prototyyppejä. Tänä vuonna ei mitään mullistavia uutuuksia kuitenkaan nähty, joten Logitechin vaihtokytkimet edustavat edelleen uusinta kehitysaskelta.

Näppäimistön valinnassa käyttömukavuus on tärkeimpiä valintakriteereitä. Tuli näppäimistö sitten pelaamiseen tai kirjoittamiseen, sitä on hyvä pystyä käyttämään pidempiäkin jaksoja ilman, että kädet väsyvät tai käytöstä aiheutuu kipuja.

Käyttömukavuuteen vaikuttaa myös se, käytetäänkö näppäimistössä mekaanisia kytkimiä vai onko se toteutettu kalvokytkintekniikalla. Vaikka kytkinten väliset erot eivät vaikuta järin suurilta, niillä on merkitystä, kun peli- tai kirjoitussessiot venyvät pidemmiksi.

Pelikäytössä Clicky-kytkimien ääni saattaa alkaa ärsyttää, ja kirjottaessa Linear-kytkinten puuttuva tunto- ja äänipalaute voi harmittaa pidemmän päälle. Jokaisella on oma mieltymyksensä. Oli maku mikä tahansa, näppäimistöhankinnassa ostopäätös tarkoittaa hyvin usein sitoutumista yhteen kytkintyyppiin.

Logitech G Pro X -pelinäppäimistö lähtee murtamaan tätä käsitystä. Toki kytkinten vaihtaminen on mahdollista kaikkiin mekaanisilla kytkimillä varustettuihin näppäimistöihin, muttei välttämättä helppoa. Jos kytkimen vaihtaminen edellyttää näppäimistön purkamista osiin ja kytkimen irrottaminen piirilevystä vaatii kolvin käyttöä, kynnys käy monelle melkoisen korkeaksi.

Muropaketin testiin otettu Logitech G Pro X -pelinäppäimistö asettuu hintansa puolesta melkoisen suosittuun 150 euron luokkaan. Samasta hintaluokasta löytyvät muun muassa SteelSeriesin Apex M750 TKL, Corsairin Gaming K95 RGB Platinum ja Logitechin G910 Orion Spectrum RGB. Aiemmin julkaistun Logitech Pro -sisarmallin hinta on myös lähellä uutuusmallin hintaa.

Testissä tutustutaan näppäimistön ominaisuuksiin, ergonomiaan, eri kytkinvaihtoehtoihin ja kytkinten vaihtamiseen sekä siihen, miten hyvin näppäimistö tarjoaa vastinetta rahoille.

Logitech G Pro X -pelinäppäimistö on Pro-sarjan tuorein lisäys. Edeltäjänsä tapaan näppäimistössä ei ole numeronäppäimistöä, eli se on tenkeyless-näppäimistö. Logitechin mukaan näppäimistö on suunnattu e-urheilun ammattilaisille. Kompaktimpi koko sallii enemmän käyttötilaa hiirelle, olettaen, että hiirtä käytetään oikealla kädellä.

Näppäimistön ulkomitat ovat 361 x 153 x 34 millimetriä. Irrotettavan micro-USB -kaapelin pituus on pituudeltaan 1,8 metriä. Painoa ei ole ilmoitettu, mutta näppäimistö ei tunnu erityisen painavalta tai erityisen kevyeltäkään.

Näppäimistön kytkinvaihtoehtoina ovat GX Blue Clicky, GX Brown Tactile ja GX Red Linear. Testinäppäimistössä käytössä oletuksena oli GX Blue Clicky -kytkimet. Siniset ja ruskeat kytkimet ovat kytkentäpisteen, painallusvoiman ja näppäinpainalluksen liikeradan suhteen identtiset. Erona kaksikon välillä on sinisten kytkinten selkeä tunto- ja äänipalaute. Punaisissa kytkimissä liikerata on pidempi, mutta kytkentäpiste lyhyempi. Painallusvoima on sama, mikä edellisessäkin, eli 50 grammaa.

Erillisiä multimedianäppäimiä näppäimistössä ei kompaktin koon vuoksi käytännössä ole. Oikeasta yläkulmasta löytyy kaksi näppäintä, joista toisella aktivoidaan ns. pelitila, joka deaktivoi pelikäyttöä mahdollisesti häiritsevät näppäimet, kuten esimerkiksi Windows-näppäimen. Käyttäjä pystyy halutessaan määrittämään G Hub -ohjelmalla, mitkä kaikki näppäimet pelitila poistaa käytöstä. Toinen näppäin sammuttaa tai käynnistää RGB-led-valaistuksen. Näppäimistöstä löytyykin Logitechin oheislaitteissa vakiintunut Lightsync-RGB -valaistus, jonka hallinta tapahtuu Logitech G Hub -ohjelman kautta.

Myyntipakkaukseen kuuluu itse näppäimistö, USB-kaapeli, työkalu näppäinhattujen ja kytkinten irrottamiseen sekä käyttöohjeet.

Pro X -pelinäppämistön tärkein ominaisuus on sen vaihdettavat kytkimet. Kaikki kytkimet ovat vaihdettavissa. Käyttäjä voi halutessaan vaihtaa pelikäytössä olevat kytkimet mieleisikseen tai vaihtoehtoisesti vaihtaa kirjoittamiseen käytettävät kytkimet käyttöön sopivammaksi. Näppäimistön mukana ei kuitenkaan toimiteta vaihtokytkimiä, vaan ne hankitaan erikseen.

Vaihtokytkimimistä löytyy samat kolme vaihtoehtoa, mitkä näppäimistön oletuskytkimistä, eli siniset, ruskeat ja punaiset. Logitech Pro X -kytkinsarja sisältää 92 mekaanista kytkintä sekä saman irrotustyökalun, mikä toimitetaan itse näppäimistön mukana.

Pro X -kytkinsarjan hinta on 49,99 euroa.

Ensinäkemällä huomio kiinnittyy näppäimistön kompaktiin kokoon. Numeronäppäimistön puuttuminen kaventaa näppäimistöä varsin huomattavasti.

Puuttuva numeronäppäimistö osoittautuikin melkoiseksi shokiksi, kun näppäimistön otti käyttöön. Sormibaletti numeronäppäimistöllä on pureutunut lihasmuistiin ja numeroiden syöttö tenkeyless-näppäimistöllä ei ollutkaan enää niin helppoa.

Testijakson aikana asiaan toki tottui, mutta samalla vahvistui käsitys siitä, että tenkeyles-näppäimistö ei ole oma juttuni. Puutteeksi asiaa ei voi laskea, koska näppäimistön idea on olla kompakti. Pelikäyttöön tarkoitetussa näppäimistössä asia on varsin perusteltu.

Monien aiempien Logitechin näppäimistöjen tapaan myös Pro X -mallissa näppäimistön saa säädettyä kolmeen eri asentoon. Omaksi suosikiksi muodostui korkein asento, joka tuntui käytön kannalta luonnollisimmalta.

Aivan ongelmattomaan suoritukseen näppäimistö ei kyennyt. Vika ei ollut niinkään tekninen vaan enemmänkin fyysinen.

Vasemmalla Ctrl-näppäimellä oli taipumusta jäädä pohjaan. Ongelmaa esiintyi myös Capslock-näppäimellä, mutta selvästi vähemmän. Tarkempi tarkastelu paljasti, että kummassakin tapauksessa näppäinhattu jumittui näppäimistön reunaan. Näppäin jumittui pohjaan, kun painallus tapahtui väärästä kohdasta. Jos näppäintä painaa vasemmasta laidasta, se jää todennäköisemmin jumiin. Jos painallus oli enemmän näppäimen oikeassa laidassa tai keskellä, jumittumista ei tapahtunut. Capslock- ja Ctrl-näppäinten välissä olevalla Shift-näppäimellä tätä ei tapahtunut, eikä myöskään Tab-näppäimellä.

Näppäimen jumittuminen pohjaan on suuremman kaliiberin ongelma, mutta ilmeisesti kyseessä oli vain arvostelukappaletta piinaava vaiva. Kotikonstein ongelman pystyisi ratkaisemaan hiomalla näppäinhattujen reunoja sen verran, etteivät ne jumittuisi runkoon. Käyttötavan muokkaaminen olisi hankalempaa, sillä kirjoittaessa tai pelatessa erityisesti tähdätyt painallukset eivät tule kyseeseen.

Näppäimistön oletuskytkimet, GX Clicky Blue, olivat varsin miellyttävät kirjoittamisessa. Pelikäytössä kytkimet palvelivat myöskin moitteettomasti.

Testiin saadut GX Tactile Brown -vaihtokytkimet osoittautuivat kuitenkin vielä mukavammiksi. Vaikka kytkimet ovat spekseiltään hyvin lähellä toisiaan, ruskeilla kytkimillä näppäinäänet jäävät huomattavasti hiljaisemmiksi. Samalla myös tuntupalaute heikentyy, mutta se ei muodostunut ongelmaksi. Kytkentäpisteen tuntee, mutta ei läheskään niin selvästi kuin sinisillä kytkimillä.

Kytkinten vaihtaminen paljastui varsin helpoksi toimenpiteeksi. Näppäimistön mukana toimitettava työkalu toimi hyvin niin näppäinhattujen kuin kytkinten irrottamisessa. Näppäimistön kaikki kytkimet ovat vaihdettavissa reilussa puolessa tunnissa. Ensin poistetaan näppäinhattu ja sen jälkeen itse kytkin.

Lukuunottamatta kahden näppäimen ongelmaa, Pro X oli koko testijakson ajan erittäin miellyttävä käyttää niin sinisillä kuin ruskeilla kytkimillä. Positiivista oli tietenkin se, että toiset kytkimet sai vaivattomasti käyttöön ilman koko näppäimistön vaihtoa. Kokonaisuutena ruskeat kytkimet miellyttivät enemmän. Näppäimistö antoi erittäin hyvän ensivaikutelman vaihdettavista kytkimistä. Ominaisuuden soisi yleistyvän laajemminkin.

Näppäimistön hallintaohjelma, Logitech G Hub, on entuudestaan tuttu. Päänäkymässä esitetään kaikki kytketyt Logitechin laitteet. Laitekohtaisiin säätöihin pääsee klikkaamalla haluamaansa laitetta.

Säädöissä on kolme eri osioita. Lightsync-osiossa säädetään RGB-led-valaistusta. Tuttuun tyyliin tarjolla on reilusti vaihtoehtoja, joilla elävöittää näppäimistön valovoimaa.

Määritykset-osiossa pureudutaan näppäinmäärityksiin. Näkymässä voidaan määrittää ylärivin F-näppäimille komentoja. Myös makrojen määrittäminen onnistuu tämän näkymän kautta.

Pelitila-osiossa määritetään ne näppäimet, jotka haluaa deaktivoitavan, kun pelitila-näppäin painetaan aktiiviseksi.

Testijakson aikana näppäimistöllä kirjoitettiin useiden tuntien ajan. Näppäimistöllä kertyi myös runsaasti pelitunteja. Testipeleinä toimivat Titanfall 2, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, Destiny 2, Hunt: Showdown, Red Dead Redemption 2 ja GTFO (early access).

Kokonaisuutena G Pro X on erittäin miellyttävä näppäimistö. Kytkinten vaihdettavuus on todellakin vahvuus, jonka toivoisi yleistyvän. Vaikka kytkimiä ei olisi jatkuvasti vaihtamassa keskenään, vaihdettavuus todennäköisesti pidentäisi yksittäisen näppäimistön elinikää huomattavasti.

Tässä tapauksessa vaihdettavuus ei ole kuitenkaan aivan itsestäänselvyys. Pro X -kytkinsarjan hinta on 50 euroa, eli jos näppäimistön kaveriksi haluaa vaihtokytkimet, kokonaishinta paketille on noin 200 euroa. Tällöin kivutaan todennäköisesti yli kipurajan näppäimistön kohdalla. Vaihtokytkimiä on toki ylenpalttisesti, kenties liiankin ylenpalttisesti? Vaihtokytkinpaketti houkuttaisi huomattavasti enemmän, jos paketissa olisi vaikka 30 kytkintä ja hinta olisi 15 euroa. Tuo 30 kytkintä kattaisi hyvin esimerkiksi kaikki pelikäyttöön tarvittavat näppäimet, mutta kokonaisuuden hinta pysyisi joten kuten kurissa.

Voidaankin sanoa, että Logitech G Pro X on ensiluokkainen näppäimistö pelikäyttöön. Harmillisesti vaihtokytkinten hinnoittelu ja määrä sekoittavat muutoin hyvin vahvan paketin. Toivottavasti tulevaisuudessa nähdään lisää vaihdettavilla kytkimillä olevia näppäimistöjä, mutta myös eri kokoisia vaihtokytkinpaketteja.

Hyvää

  • Kytkinten vaihdettavuus
  • Kompakti koko
  • Led-valaistus
  • GX Brown Tactile -kytkimet

Huonoa

  • Testiyksilön jumittuvat näppäinhatut
  • Vaihtokytkinten hinnoittelu ja määrä

Tekniset tiedot Logitech G Pro X

  • Hinta: 149 €
  • Mitat: 34 x 361 x 153
  • Kaapelin pituus: 1,8 m
  • Kytkin, painallusten mitta ja painallusvoima: 2,0 mm, 50 g
  • Näppäinpainallusten mitta yhteensä 3,7 mm
  • Muuta: Vaihdettavat kytkimet

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/testi-logitech-g-pro-x-pelinappaimisto-nosta-kytkinta-ja-vaihda-uusi-tilalle/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Solasta: Crown of the Magisterin uskollinen D&D 5e...
    Peliarvostelut
  • Nintendo patentoi taittuvan Joy-Con-peliohjaimen

    Nintendo patentoi taittuvan Joy-Con-peliohjaimen

    Nintendo on patentoinut uuden tyyppisen taittuvan Joy-Con-peliohjaimen, jonka...
    Joy-Con
  • Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    14 Days of Fortnite tuo mukanaan tarjoaa tiiviillä...
    Epic Games
  • Kuvat: Näin PlayStation 5:n voi kustomoida – Eriväriset sivulevyt ovat jo tilattavissa

    Kuvat: Näin PlayStation 5:n voi kustomoida – Eriväriset sivulevyt ovat jo tilattavissa

    PlayStation 5:n kuoret voi valita mieleisekseen. Sony on...
    Pelikonsolit
  • Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Monet pelit valehtelevat tavalla tai toisella pelaajille, mutta...
    Age of Empires
  • OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan tosielämän Overwatch-miekan

    OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan tosielämän Overwatch-miekan

    Blizzard on julkistanut aidon kopion Overwatch-sankari Genjin käyttämästä miekasta. Miekka sisältää myös siistejä valo- ja ääniefektejä. Blizzard on julkistanut kovimmille Overwatch-faneille sekä keräilijöille tarkoitetun replikan Overwatch-s… ...
    Blizzard
  • Baldur’s Gate 3 ottaa yhteisön mukaan roolipelaamaan täysin uudenlaisella tavalla

    Baldur’s Gate 3 ottaa yhteisön mukaan roolipelaamaan täysin uudenlaisella tavalla

    Larian Studios on julkaissut uuden videon Baldur’s Gate...
    Baldur's Gate 3
  • NVIDIA julkaisi GeForce 418.91 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    NVIDIA julkaisi GeForce 418.91 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    Uusimmat ajurit lisäävät tuen DLSS-reunanpehmennykselle Battlefield V -pelissä....
    Anthem
  • Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Supermassive Gamesin kunnianhimoinen antologiasarja ei ala täysin vakuuttavissa...
    Man of Medan
  • Asus julkisti optomekaanisen ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistön

    Asus julkisti optomekaanisen ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistön

    ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistöstä löytyy Asuksen omaa...
    Asus

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance ...
Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gamin...
Cougar esitteli DarkBlader-S- ja DarkBlader-G -täy...
Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin...
Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli palj...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Supermassive Gamesin kunnianhimoinen antologiasarja ei ala täysin vakuuttavissa...
    Man of Medan
  • Intelin Core i9-10980XE -prosessori ilmestyi Geekbenchin tuloslistalle

    Intelin Core i9-10980XE -prosessori ilmestyi Geekbenchin tuloslistalle

    18-ytiminen Intel Core i9-10980XE ottaa lippulaivan paikan tulevassa...
    Core i9-10980XE
  • Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    JBL Quantum 600 -kuulokkeet ovat keskihintaiset pelikuulokkeet, joissa...
    JBL
  • Microsoft Office saa merkittävän ulkoasupäivityksen – tältä näyttävät uudet Word, Excel ja PowerPoin...

    Microsoft Office saa merkittävän ulkoasupäivityksen – tältä näyttävät uudet Word, Excel ja PowerPoin...

    Microsoft on kertonut uudistavansa Office-paketin graafista ulkonäköä lähemmäksi...
    Microsoft
  • Arvostelu | Doomille kumartava Jupiter Hell on mainio roguelike-helvetti kovan luokan masokisteille

    Arvostelu | Doomille kumartava Jupiter Hell on mainio roguelike-helvetti kovan luokan masokisteille

    Tilanne maapallolla on ollut jo noin puolentoista vuoden...
    Jupiter Hell
  • Härski hiirimatto, GTA V, Keanu Reeves, PlayStation 5… – Nämä olivat 12 luetuinta pelijuttua vuonna ...

    Härski hiirimatto, GTA V, Keanu Reeves, PlayStation 5… – Nämä olivat 12 luetuinta pelijuttua vuonna ...

    Vuonna 2021 Muropaketin peliosion lukijoita kiinnostivat erityisesti kestohitti...
    Peliuutiset
  • Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Chen San-yuan on todellinenn Pokémon Go -superfani. ”Pokémon...
    Mobiili
  • Tältä näyttää mustasta aukosta esiin putkahtaneen Fortniten kartta

    Tältä näyttää mustasta aukosta esiin putkahtaneen Fortniten kartta

    Fortniten toinen luku on nyt pelattavissa. Tältä pelin...
    Epic Games
  • Tuntuuko Days Gone liian helpolta? Uusi vaikeusaste ja koko kesän jatkuvat viikkohaasteet tekevät si...

    Tuntuuko Days Gone liian helpolta? Uusi vaikeusaste ja koko kesän jatkuvat viikkohaasteet tekevät si...

    PlayStation 4:n hittipeli Days Gone saa kesän aikana...
    Days Gone
  • Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Pelihistoriankirjojen alaviitteeksi jäänyt Doom 64 nousee viimein unohduksista,...
    Doom

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Valve yrittää herättää pahasti epäonnistuneen Artifactin henkiin suurilla muutoksilla

    Valve yrittää herättää pahasti epäonnistuneen Artifactin henkiin suurilla muutoksilla

    Valve on julkaissut tiedotteen, jonka mukaan kehittäjä aikoo...
    Artifact
  • Take-Two: GTA Onlinen säännöllinen päivitys tulee jatkumaan

    Take-Two: GTA Onlinen säännöllinen päivitys tulee jatkumaan

    Suosittu Grand Theft Auto Online tulee saamaan päivityksiä...
    Grand Theft Auto V
  • Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    JBL Quantum 600 -kuulokkeet ovat keskihintaiset pelikuulokkeet, joissa...
    JBL

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme