Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tarvita

Posted on 6.11.2020

Ensi viikolla ilmestyvä Fuser on Harmonixin uusi rytmipeli, joka tuo luovuuden uudella tavalla osaksi musiikkipelejä. Pääsimme näkemään ennakkoon, miten monipuolinen DJ-peli käytännössä toimii.

Rock Band ja Guitar Hero -pelit olivat suuria hittipelejä 2010-luvun vaihteen molemmin puolin. Muutaman vuoden villityksen jälkeen huuma kuitenkin haihtui, ja sinänsä pätevällä Rock Band 4:llä (2015) on ollut vaikeuksia säilyttää suosionsa.

Musiikkipeleihin erikoistunut Harmonix-studio onkin viettänyt pitkään hiljaiseloa, mutta nyt se on tekemässä paluuta erittäin lupaavalla pelillä. Uutukainen kantaa nimeä Fuser, ja se ilmestyy ensi viikolla useille alustoille.

Fuser ottaa etäisyyttä Harmonixin edellisistä peleistä monellakin saralla. Ensinnäkin, Fuseria pelataan kunkin alustan omilla ohjaimilla, eli tällä kertaa ei vaadita kalliiden ja hankalien lisälaitteiden hankintaa. Toiseksikin, pelissä on kyse DJ-kulttuurista, ja musiikillinen paletti on kaikkiaan huomattavasti laajempi kuin rock-vetoisissa edeltäjissään.

Fuserin idea lähti Harmonixin kehittäjien mukaan kysymyksestä, kuinka musiikillisen luovuuden saisi tuotua osaksi musiikkipelejä. Rock Bandissa ja Guitar Herossa käytännössä suoritettiin ennalta määrättyjä painikesarjoja, ja pelaajan omalle ilmaisulle ei jäänyt juurikaan sijaa. Fuser on tässä suhteessa aivan toista maata.

Fuserissa miksataan livenä kappaleita toisiinsa, aivan kuten tosimaailman DJ:t tekevät keikoillaan. Käytössä on neljä kanavaa, joille voi poimia pelin laajan biisikirjaston joukosta kunkin kappaleen eri raitoja: siis esimerkiksi laulut Rage Against the Machinelta, beatin Billie Eilishilta ja bassokuvion The Killersiltä. Näitä raitoja voi vaihdella vapaasti, asettaa jonoon, muokata efekteillä ja jopa säätää sävellajia suvereenisti.

Ajatus on yksinkertaisuudessaan kutkuttava, mutta simppelistä pelistä ei ole kysymys, ja pelitilanne näyttäisi muuttuvan nopeasti hyvin hektiseksi. Fuserissa nimittäin edetään vapaasti miksaillen, mutta samalla on tarkoitus ansaita yleisön suosio vastaamalla annettuihin haasteisiin. Nämä tulevat lennosta kappaleen aikana, ja ne saattavat vaihdella tietyn aikakauden ja genren soittamisesta hyvin selkeisiin toivebiiseihin. Kaikki pitää saada nivoutumaan kivasti yhteen, jotta setistä saa ansaittua täydet viisi tähteä.

Eli siinä missä Harmonixin aiemmat musiikkipelit vaativat täydellistä suoritusta yhdellä oikealla tavalla, tarjoaa Fuser valtavasti vapautta etenemisessä. Biisivalikoima metallista rapiin ja 1970-luvulta nykypäivään on huikean laaja, vaikka kaikki kääntyykin tanssittavaan muotoon.

Ja ikään kuin tässä ei olisi tarpeeksi, pelaaja voi jopa eristää tiettyjä soundeja kappaleista, muokata ne mieleisekseen ja tehdä omia looppeja, jotka voi sitten tallentaa. Näin on käytännössä mahdollista rakentaa kokonaan omaa musiikkiaan, josta ei enää millään ilveellä tunnista alkuperäisiä artisteja.

Fuser on kuitenkin myös peli, eikä mikään musiikkisofta, ja siinä riittää paljon pelattavaa. Tarjolla on ensinnäkin uramoodi, joka tarjoaa Harmonixin mukaan vähintään 5-6 tunnin verran pelattavaa – tosin valtaosa testaajista on viettänyt sen parissa moninkertaisesti enemmän aikaa suorittaessa kaikkia haasteita. Lisäksi tarjolla on täysin avoin Freestyle-moodi, sekä kaksi moninpelimuotoa, jossa pääsee joko miksailemaan tai kilpailemaan toisen pelaajan kanssa.

Myös pelin sosiaalisiin elementteihin on panostettu. Fuserista löytyy omat tapansa seurata muita pelaajia ja julkaista kaikkien nähtäväksi omia miksauksia. Muiden miksauksista voi myös poimia ja tallentaa looppeja omaan käyttöön, ja omat miksaukset voi helposti myös tallentaa pelin ulkopuolelle ja julkaista somessa koko kansan ihmeteltäväksi. Lisäksi pelihahmojen ja show-efektien muokkaukseen löytyy tolkuton määrä sisältöä.

Harmonixin tarjoaman esittelyn ja live-demon perusteella kaikki Fuserissa tuntuu erittäin lupaavalta. Käyttöliittymä näyttää hyvin intuitiiviselta ja varmaa on, että taitojen kehittyessä pelissä voi rakennella todella hauskoja ja kekseliäitä miksauksia.

Lisäksi Harmonixilla on suunnitelmissa tukea Fuseria pitkällä tähtäimellä myös lisäsisällöllä, kunhan vain suosiota riittää. Tämä oli Rock Bandien perusteella odotettavissakin, ja kehittäjät myös vihjasivat, että Fuserille olisi mahdollista julkaista paljon muutakin DLC-sisältöä kuin vain uusia biisejä. Itselleni tulevat mieleen esimerkiksi erilaiset efektit.

Myönnän olevani myös Rock Band -pelien suuri ystävä, mutta Fuser näyttäisi lupaavalta jopa ilman erityistä intoa rytmipeleihin. Tapa jolla peli näyttäisi edellyttävän ja ruokkivan pelaajien luovuutta on äärimmäisen kiehtova, ja se sai ainakin itseni odottamaan Fuseria innolla – siitäkin huolimatta että valtavirran EDM-musiikki ei nappaa tippaakaan.

Fuser ilmestyy tiistaina 10. marraskuuta PC:lle, PlayStation 4:lle, Xbox Onelle ja Nintendo Switchille. Harmonix myös vahvisti, että peli toimii heti kättelyssä myös PlayStation 5:llä ja Xbox Series -konsoleilla, vaikka sitä ei ole erityisesti niille optimoitu. Tosin kehittäjät myös lisäsivät, että uuden sukupolven alustoilla esimerkiksi latausajat ovat silti paremmat.

Alta näet täyden DJ-setin verran pelikuvaa Fuserista.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/esittely-mika-ihmeen-fuser-rock-bandin-tekijat-herattavat-musiikkipelit-henkiin-ilman-turhia-lisaohjaimia/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Indiestudio Xaviantin tuore roguelike-seikkailu Don’t Die, Minerva! on...
    Don't Die Minerva
  • Suomalaisen CS:GO-joukkue Havun uskomattomaan comebackiin johtanut epätavallinen ”5:n AWP:n” taktiik...

    Suomalaisen CS:GO-joukkue Havun uskomattomaan comebackiin johtanut epätavallinen ”5:n AWP:n” taktiik...

    Suomalainen Counter-Strike: Global Offensive -joukkue Havu onnistui kaatamaa...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Huijarit järjestivät sopupelejä CS:GO-turnauksessa – kuusi pidätettiin

    Huijarit järjestivät sopupelejä CS:GO-turnauksessa – kuusi pidätettiin

    Sopupelit vaivasivat australialaista CS:GO-turnausta. Kuusi henkilöä on pidätetty,...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Resident Evil 3 -remakesta vuoti uusia kuvia

    Resident Evil 3 -remakesta vuoti uusia kuvia

    Resident Evil 3:n tulevasta remake-versiosta on vuotanut internetiin...
    Pelit
  • Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Aorus AD27QD -pelinäytön vahvuuksiin kuuluuvat näytön asennon runsaat...
    AMD Freesync
  • Red Dead Redemption 2 -fani kutsui tyttöystäväänsä pelistä tutuksi naishahmoksi intiimillä hetkellä ...

    Red Dead Redemption 2 -fani kutsui tyttöystäväänsä pelistä tutuksi naishahmoksi intiimillä hetkellä ...

    Jeroen Bekkers -niminen Red Dead Redemption 2 -fani...
    Pelit
  • Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Virtuaalimatka Chernobyl-sarjan maisemiin ei voi millään vetää vertoja...
    Chernobyl
  • Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    NetherRealm Studios on julkistanut Mortal Kombat 11 -pelin...
    Kamppailupelit
  • Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Epic Games Store on aiemmin antanut ilmaiseksi yksittäisiä...
    Epic Games
  • Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhanaikainen peli, jota alkuperäisten Falloutien ystävi...

    Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhanaikainen peli, jota alkuperäisten Falloutien ystävi...

    Pelistudio inXile Entertainment palaa joutomaahan ansiokkaalla, mielenkiintoisella ja...
    Peliarvostelut

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Tällainen on Super
Mario Bros. Battle Royale – kah...
Helmikuun pelijulkaisut: Anthem,
Metro Exodus, Far...
Arvostelu:
Mafia II on yhä hyvä peli, mutta sen re...
Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy sal...
Rockstarin nettisivuilta on löytynyt viittaus Red ...

Tekniikka uutisia

  • Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Erään studion luova johtaja on todennut haastattelussa, että...
    Death Stranding
  • Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Intelin uusimman sukupolven core-prosessorit vaativat kaverikseen myös uuden...
    Emolevyt
  • Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Juuri markkinoille saapunut keräilypatsas on kuin kotonaan todellisen...
    Alien
  • SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    Namco Bandai jatkaa jo julkaisussaan kehutun SoulCalibur VI:n...
    Pelit
  • Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Pääsimme Gamescom 2019 -tapahtuman yhteydessä pelaamaan pienen pätkän...
    Crystal Dynamics
  • Nyt voit juhlistaa God of Warin vuosijuhlia ilmaisilla PlayStation 4 teemoilla ja avatareilla

    Nyt voit juhlistaa God of Warin vuosijuhlia ilmaisilla PlayStation 4 teemoilla ja avatareilla

    God of War täyttää yhden vuoden 20. päivä...
    God of War
  • PlayStation 5 esitellään huomenna – Näitä yhdeksää peliä odotetaan Sonyn uudelle konsolille, mutta j...

    PlayStation 5 esitellään huomenna – Näitä yhdeksää peliä odotetaan Sonyn uudelle konsolille, mutta j...

    Sony esittelee torstai-iltana PlayStation 5 -konsolia ja sen...
    Batman Arkham
  • Helsinki, Tampere, Oulu, Turku ja Jyväskylä – Tältä suuret suomalaiset kaupungit näyttävät Microsoft...

    Helsinki, Tampere, Oulu, Turku ja Jyväskylä – Tältä suuret suomalaiset kaupungit näyttävät Microsoft...

    Microsoft Flight Simulatoriin on mallinnettu satelliitti- ja karttadatan...
    Microsoft Flight Simulator
  • Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen,...
    Call of Duty
  • Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Syksyllä ilmestyvä Crash Bandicoot -seikkailu on suoraa jatkoa...
    Activision

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin

    Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin

    Cinemaware, josta muuten pulistiin sattumalta eilisessä videoblogissakin, yllättää. Firma näet julkaisee uudelleen vaivaiset 24 vuotta vanhan pelin. Eikä ihan mille tahansa peli-PC:lle, vaan Sega Megadrive-konsolille. It Came From the Desert: The...
    Pelit
  • Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus Z690 Hero -emolevyistä

    Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus Z690 Hero -emolevyistä

    Asus vahvistaa aiemmat spekulaatiot siitä, että vian juurisyynä...
    Asus
  • “Tämän pelin tekijät ovat pelkkää saastaa”, Call of Duty: Modern Warfare sai venäläiset raivon valta...

    “Tämän pelin tekijät ovat pelkkää saastaa”, Call of Duty: Modern Warfare sai venäläiset raivon valta...

    Call of Duty: Modern Warfare on aiheuttanut Venäjällä...
    Call of Duty: Modern Warfare

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme