Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puheenvuoro

Posted on 8.12.2021

Halo on yksi pelimaailman suurimmista nimikkeistä, mutta pöhinä ei ole samalla tasolla. Miksi Halo Infinite ei herätä yhtä paljon intohimoa kuin vuoden muut julkaisut?

20 vuotta sitten käynnistynyt Halo-pelisarja ei paljon esittelyjä kaipaa. Xbox-konsoleiden lippulaivana käynnistynyt pelisarja on kerännyt jo yli 81 miljoonan kappaleen myyntiluvut ja tuottanut kuusi miljardia dollaria. Tänään ilmestyy sarjan kuudes pääpeli, Halo Infinite.

Halo ei kuitenkaan herätä sellaista pöhinää, joka jättimäiselle pelisarjalle sopisi. Muropaketin toimituksessa huomasimme, että syksyn muihin uutuuspeleihin verrattuna Halo Infiniteä koskevat uutiset eivät kerää samanlaisia lukijamääriä. Sama on huomattu Halon kohdalla jo aiempina vuosina, eikä tuore arviommekaan saanut yhtä paljon lukijoita kuin monet muut.

Missä siis on vika? Eikö Halo enää kiinnosta?

Niin ei voida sanoa, sillä Haloa pelataan koko ajan. Halo Infiniten avoin moninpeli-beta on saanut ilmeisen suuren suosion, ja tässä kirjoitushetkelläkin sillä on yksinomaan PC:llä yli 50 000 pelaajaa linjoilla SteamChartsin mukaan. Se on siis Steamissa tämän hetken suosituimpia pelejä, TOP 10 -listalla, ja sama tilanne on oletettavasti myös Xbox-konsoleilla.

LUE MYÖS: Ensituntumat | Halo Infiniteen on helppo hypätä mukaan, vaikkei olisi pelannut Halo-pelejä aikoihin

Suosiota siis on, muttei sellaista hypeä, joka näkyisi pelisivustolla asti. Taustalla vaikuttaa varmasti parikin asiaa.

Ensinnäkin, Halon suurimmat menestysajat ovat takana päin. Halo 3:n ilmestyessä vuonna 2007 ei montaa isompaa peliä ollutkaan, etenkin kun Xbox 360 nousi nopeasti sukupolvensa suosituimmaksi konsoliksi.

Toiseksikin, sarjan edellisestä osasta Halo 5: Guardiansista (2015) on vierähtänyt jo kuusi vuotta, eikä peli ollut mikään jättimenestys. Halo 5 sai kyllä kohtuullisen vastaanoton kriitikoilta, mutta sen keskiarvo on Metacriticissä silti alempi kuin muiden sarjan pääpelien.

Monille faneille Halo 5 oli pettymys, yhtenä keskeisenä syynä yksinpelikampanja, jota kritisoitiin kehnosta tarinasta ja Master Chiefin hylkäämisestä päähenkilönä. Itsekin on pakko myöntää, että Halo 5 on ainoa sarjan peli jota en ole pelannut uudelleen. Halo 5 tuntui vain kovin lattealta kokemukselta kaikin puolin.

Siksi toiseksi Halo 5: Guardians julkaistiin vain ja ainoastaan Xbox Onelle, eikä sitä ole tähän päivään mennessä tuotu edes PC:lle. Yksinoikeudella varmaan yritettiin tukea konsolin myyntilukuja, mutta valinta ei ollut kaksinen. Kahdeksannen sukupolven pelikonsoleissa PS4 oli noussut voittajaksi, eikä Xbox Onea ole vieläkään myyty kuin reilut 50 miljoonaa konsolia, eli alle puolet Pleikkarin luvuista.

Lisäksi on paikallaan sanoa, että Halo 5 ja ehkäpä jo vuonna 2012 ilmestynyt Halo 4 eivät pelisuunnittelultaan olleet enää aallonharjalla. 2010-luvun aikana open world -pelit nousivat isojen AAA-pelien standardiksi lineaaristen putkijuoksujen sijaan. Halot olivat kyllä hyvin rakennettuja pelejä, mutta tyyliltään vähän menneen talven lumia.

Ei olekaan mikään ihme, että tuoreen Halo Infiniten suurin uudistus on juuri siirtyminen avoimeen pelimaailmaan. Samasta syystä se tuntuu nykyaikaisemmalta peliltä kuin sarjan aiemmat osat.

LUE MYÖS: Arvostelu | Halo Infinite on se uusi tuleminen, jota pelisarja on kaivannut

Kompuroinnista huolimatta Halolla on kyllä miljoonia pelaajia, sitähän ei voi kiistää. Halo: The Master Chief Collectionin kääntyminen PC:lle on varmasti auttanut tavoittamaan uusiakin pelaajia.

Suomessa pelisarjan suosioon vaikuttanee myös Pleikkarin ylivalta, sillä Sonyn konsoli on tiettävästi ollut jo pitkään maamme suosituin pelialusta. Xboxilla on tiettävästi vähän parempi markkinaosuus ainakin Pohjois-Amerikassa, mutta jo Muropaketin lukijakyselyn tulokset kertovat miten Microsoftin konsolilla menee Suomessa. Vuonna 2019 lukijoistamme PS4 oli 51 prosentilla ja Xbox One vain 15 prosentilla. (PC löytyi lukijoista peräti 87 prosentilta, mutta sillehän Halo-sarja rantautui vasta aivan äskettäin.)

Tämä suhde näkyy sivustomme tilastoissa suoraan: Xboxia ja sen yksinoikeuspelejä koskevat jutut vetävät ylipäätään vähemmän lukijoita kuin vastaavat pleikkariuutiset. Vielä ei ole oikeastaan nähty, kuinka tilanne muuttuu nykyisen konsolisukupolven aikana, jolla ainakin molemmilla valmistajilla tuntuu olevan erinomainen pelikonsoli markkinoilla. Mutta myös Xbox heikompi suosio tarkoittaa, että Halo herättää lähtökohtaisesti vähemmän kiinnostusta kuin Pleikkarin yksinoikeuspelit tai useiden alustojen julkaisut.

Kuten arviossani totesin, että Halo Infinite pyrkii selvästi kääntämään pelisarjan kelkkaa ja tavoittamaan uudenkin yleisön. Se onkin paikallaan, koska pelkästään me sarjaa 20 vuotta seuranneet veteraanit tuskin riitämme kannattelemaan isoa AAA-pelisarjaa. Sen täytyy tavoittaa uudetkin pelaajat, ja Infinite näyttää tähän tarkoitukseen suunnitellulta. Moninpelistäkin on tehty ilmaispelattava, jotta pelaajien olisi helppo tarttua siihen.

Vain aika kuitenkin näyttää, löytävätkö uudet pelaajat sankoin joukoin Halo Infniten pariin. Toivottavasti löytävät, sillä kyseessä on erittäin laadukas räiskintäpeli, sekä pelisarja, jolle toivoisi pitkää ikää.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/halo-pelisarjan-tietavat-kaikki-mutta-miksi-sitten-uusi-halo-peli-ei-kiinnosta-toimittajan-puheenvuoro/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Jos omasta televisiosta ei löydy mahdollisuutta katsoa suoratoistopalveluita...
    Elokuvauutiset
  • Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Ultimate Games ja MrCiatsku julkistivat aiemmin tällä viikolla...
    Peliarvostelut
  • Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Microsoft tuo markkinoille rajoitetun painoksen Xbox One X:stä...
    Gears 5
  • Epic haastaa täysin epäonnistuneen Fortnite-festivaalin järjestäjät käräjille

    Epic haastaa täysin epäonnistuneen Fortnite-festivaalin järjestäjät käräjille

    Äskettäin Isossa-Britanniassa järjestetty ala-arvoinen Fortnite Live -festivaali on...
    Epic Games
  • Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Warhammer-pelisovitusten laajan vaihtelevassa kirjossa Eko Softwaren uutukainen asettuu...
    Peliarvostelut
  • God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    Sony Santa Monica on vahvistanut God of Warin...
    God of War
  • Nintendo patentoi taittuvan Joy-Con-peliohjaimen

    Nintendo patentoi taittuvan Joy-Con-peliohjaimen

    Nintendo on patentoinut uuden tyyppisen taittuvan Joy-Con-peliohjaimen, jonka...
    Joy-Con
  • Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo...

    Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo...

    Tuore JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin on pienikokoinen...
    Elokuvauutiset
  • Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laadukkaita pelejä studiomme ovat kehittämässä” – luva...

    Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laadukkaita pelejä studiomme ovat kehittämässä” – luva...

    Microsoft Games -markkinointijohtaja kertoo olleensa iloisesti yllättynyt, miten...
    Microsoft
  • The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:ta kehittävän Ubisoft Massiven COO Alf...
    Peliala

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille var...
PlayStation 5:n hinta ja julkaisupäivä paljastetti...
Huhujen mukaan Nintendo esittelee E3-messuilla kak...
Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomat...
The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä o...

Tekniikka uutisia

  • Hamstraajat iskivät kyntensä Steam Deck -pelikonsoleihin

    Hamstraajat iskivät kyntensä Steam Deck -pelikonsoleihin

    Kuluneella viikolla julkistetun Steam Deck -pelikonsolin ennakkomyynti alkoi...
    eBay
  • PlayStation 5:n ensimmäisestä pelistä paljastettiin pelikuvaa – Godfall ottaa kaiken irti tulevan ko...

    PlayStation 5:n ensimmäisestä pelistä paljastettiin pelikuvaa – Godfall ottaa kaiken irti tulevan ko...

    Godfall julkistettiin virallisesti The Game Awardsien yhteydessä. Nyt...
    Godfall
  • Huhu: Sony Santa Monica Studion seuraava projekti on jopa God of Waria eeppisempi

    Huhu: Sony Santa Monica Studion seuraava projekti on jopa God of Waria eeppisempi

    Tunnettu elokuvaohjaaja on paljastanut sosiaalisessa mediassa jutelleensa Sony...
    Cory Barlog
  • Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    HexTech Mayhem on Riot Gamesin alla toimivan Riot...
    arcane
  • Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Pelimodien ansiosta Arthur Morgan osaa nyt lentää ja...
    PC
  • Back 4 Blood korjaa ensi kuussa monien parjaaman puutteen pelistä

    Back 4 Blood korjaa ensi kuussa monien parjaaman puutteen pelistä

    Turtle Rock on paljastanut Back 4 Bloodin tulevaisuudensuunnitelmat,...
    Back 4 Blood
  • Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Jo pitkään huhuillut GeForce RTX 3080 Ti- ja...
    Peliuutiset
  • Uusi timelapse-video näyttää kuinka upean dynaaminen kokonaisuus Red Dead Redemption 2:n pelimaailma...

    Uusi timelapse-video näyttää kuinka upean dynaaminen kokonaisuus Red Dead Redemption 2:n pelimaailma...

      Red Dead Redemption 2:n valtava pelimaailma on...
    Pelit
  • Testi: HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö – Toimivia virityksiä näppäimiin ja kytkimiin

    Testi: HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö – Toimivia virityksiä näppäimiin ja kytkimiin

    HyperX on jo aiemmin todistanut osaavansa tehdä toimivia...
    HyperX
  • Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Leisure Suit Larry – Wet Dreams Don’t Dry...
    Leisure Suit Larry Wet Dreams Don't Die

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ihmisoikeudet esillä Red Dead Redemption 2:ssa: ”Ihmiset ovat tärkeämpiä kuin hevosten kivekset”

    Ihmisoikeudet esillä Red Dead Redemption 2:ssa: ”Ihmiset ovat tärkeämpiä kuin hevosten kivekset”

    Peliyhteisö kyseenalaisti hiljattain Rockstarin tavan kohdella työntekijöitä epäinhimillisillä...
    Peliala
  • Kuvat: Tältä näyttää PlayStation 5 -ohjain DualSense

    Kuvat: Tältä näyttää PlayStation 5 -ohjain DualSense

    Sony on esitellyt DualSense-nimisen PlayStation 5 -ohjaimen. Sony...
    DualSense
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme