Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puheenvuoro

Posted on 8.12.2021

Halo on yksi pelimaailman suurimmista nimikkeistä, mutta pöhinä ei ole samalla tasolla. Miksi Halo Infinite ei herätä yhtä paljon intohimoa kuin vuoden muut julkaisut?

20 vuotta sitten käynnistynyt Halo-pelisarja ei paljon esittelyjä kaipaa. Xbox-konsoleiden lippulaivana käynnistynyt pelisarja on kerännyt jo yli 81 miljoonan kappaleen myyntiluvut ja tuottanut kuusi miljardia dollaria. Tänään ilmestyy sarjan kuudes pääpeli, Halo Infinite.

Halo ei kuitenkaan herätä sellaista pöhinää, joka jättimäiselle pelisarjalle sopisi. Muropaketin toimituksessa huomasimme, että syksyn muihin uutuuspeleihin verrattuna Halo Infiniteä koskevat uutiset eivät kerää samanlaisia lukijamääriä. Sama on huomattu Halon kohdalla jo aiempina vuosina, eikä tuore arviommekaan saanut yhtä paljon lukijoita kuin monet muut.

Missä siis on vika? Eikö Halo enää kiinnosta?

Niin ei voida sanoa, sillä Haloa pelataan koko ajan. Halo Infiniten avoin moninpeli-beta on saanut ilmeisen suuren suosion, ja tässä kirjoitushetkelläkin sillä on yksinomaan PC:llä yli 50 000 pelaajaa linjoilla SteamChartsin mukaan. Se on siis Steamissa tämän hetken suosituimpia pelejä, TOP 10 -listalla, ja sama tilanne on oletettavasti myös Xbox-konsoleilla.

LUE MYÖS: Ensituntumat | Halo Infiniteen on helppo hypätä mukaan, vaikkei olisi pelannut Halo-pelejä aikoihin

Suosiota siis on, muttei sellaista hypeä, joka näkyisi pelisivustolla asti. Taustalla vaikuttaa varmasti parikin asiaa.

Ensinnäkin, Halon suurimmat menestysajat ovat takana päin. Halo 3:n ilmestyessä vuonna 2007 ei montaa isompaa peliä ollutkaan, etenkin kun Xbox 360 nousi nopeasti sukupolvensa suosituimmaksi konsoliksi.

Toiseksikin, sarjan edellisestä osasta Halo 5: Guardiansista (2015) on vierähtänyt jo kuusi vuotta, eikä peli ollut mikään jättimenestys. Halo 5 sai kyllä kohtuullisen vastaanoton kriitikoilta, mutta sen keskiarvo on Metacriticissä silti alempi kuin muiden sarjan pääpelien.

Monille faneille Halo 5 oli pettymys, yhtenä keskeisenä syynä yksinpelikampanja, jota kritisoitiin kehnosta tarinasta ja Master Chiefin hylkäämisestä päähenkilönä. Itsekin on pakko myöntää, että Halo 5 on ainoa sarjan peli jota en ole pelannut uudelleen. Halo 5 tuntui vain kovin lattealta kokemukselta kaikin puolin.

Siksi toiseksi Halo 5: Guardians julkaistiin vain ja ainoastaan Xbox Onelle, eikä sitä ole tähän päivään mennessä tuotu edes PC:lle. Yksinoikeudella varmaan yritettiin tukea konsolin myyntilukuja, mutta valinta ei ollut kaksinen. Kahdeksannen sukupolven pelikonsoleissa PS4 oli noussut voittajaksi, eikä Xbox Onea ole vieläkään myyty kuin reilut 50 miljoonaa konsolia, eli alle puolet Pleikkarin luvuista.

Lisäksi on paikallaan sanoa, että Halo 5 ja ehkäpä jo vuonna 2012 ilmestynyt Halo 4 eivät pelisuunnittelultaan olleet enää aallonharjalla. 2010-luvun aikana open world -pelit nousivat isojen AAA-pelien standardiksi lineaaristen putkijuoksujen sijaan. Halot olivat kyllä hyvin rakennettuja pelejä, mutta tyyliltään vähän menneen talven lumia.

Ei olekaan mikään ihme, että tuoreen Halo Infiniten suurin uudistus on juuri siirtyminen avoimeen pelimaailmaan. Samasta syystä se tuntuu nykyaikaisemmalta peliltä kuin sarjan aiemmat osat.

LUE MYÖS: Arvostelu | Halo Infinite on se uusi tuleminen, jota pelisarja on kaivannut

Kompuroinnista huolimatta Halolla on kyllä miljoonia pelaajia, sitähän ei voi kiistää. Halo: The Master Chief Collectionin kääntyminen PC:lle on varmasti auttanut tavoittamaan uusiakin pelaajia.

Suomessa pelisarjan suosioon vaikuttanee myös Pleikkarin ylivalta, sillä Sonyn konsoli on tiettävästi ollut jo pitkään maamme suosituin pelialusta. Xboxilla on tiettävästi vähän parempi markkinaosuus ainakin Pohjois-Amerikassa, mutta jo Muropaketin lukijakyselyn tulokset kertovat miten Microsoftin konsolilla menee Suomessa. Vuonna 2019 lukijoistamme PS4 oli 51 prosentilla ja Xbox One vain 15 prosentilla. (PC löytyi lukijoista peräti 87 prosentilta, mutta sillehän Halo-sarja rantautui vasta aivan äskettäin.)

Tämä suhde näkyy sivustomme tilastoissa suoraan: Xboxia ja sen yksinoikeuspelejä koskevat jutut vetävät ylipäätään vähemmän lukijoita kuin vastaavat pleikkariuutiset. Vielä ei ole oikeastaan nähty, kuinka tilanne muuttuu nykyisen konsolisukupolven aikana, jolla ainakin molemmilla valmistajilla tuntuu olevan erinomainen pelikonsoli markkinoilla. Mutta myös Xbox heikompi suosio tarkoittaa, että Halo herättää lähtökohtaisesti vähemmän kiinnostusta kuin Pleikkarin yksinoikeuspelit tai useiden alustojen julkaisut.

Kuten arviossani totesin, että Halo Infinite pyrkii selvästi kääntämään pelisarjan kelkkaa ja tavoittamaan uudenkin yleisön. Se onkin paikallaan, koska pelkästään me sarjaa 20 vuotta seuranneet veteraanit tuskin riitämme kannattelemaan isoa AAA-pelisarjaa. Sen täytyy tavoittaa uudetkin pelaajat, ja Infinite näyttää tähän tarkoitukseen suunnitellulta. Moninpelistäkin on tehty ilmaispelattava, jotta pelaajien olisi helppo tarttua siihen.

Vain aika kuitenkin näyttää, löytävätkö uudet pelaajat sankoin joukoin Halo Infniten pariin. Toivottavasti löytävät, sillä kyseessä on erittäin laadukas räiskintäpeli, sekä pelisarja, jolle toivoisi pitkää ikää.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/halo-pelisarjan-tietavat-kaikki-mutta-miksi-sitten-uusi-halo-peli-ei-kiinnosta-toimittajan-puheenvuoro/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Monet pelit valehtelevat tavalla tai toisella pelaajille, mutta...
    Age of Empires
  • Kuva: näin häikäisevän upealta näyttää Night City – uusi Cyberpunk 2077 -kuva saa unelmoimaan tosima...

    Kuva: näin häikäisevän upealta näyttää Night City – uusi Cyberpunk 2077 -kuva saa unelmoimaan tosima...

    Odotetusta Cyberpunk 2077:sta on julkaistu uusi 4K-kuvakaappaus. CD...
    CD Projekt Red
  • Kuva: Little Nightmares 2:n uusi TV Edition on pakko-ostos ensimmäisen pelin suurimmille faneille

    Kuva: Little Nightmares 2:n uusi TV Edition on pakko-ostos ensimmäisen pelin suurimmille faneille

    Little Nightmares 2 -ennakkotilaukset ovat käynnistyneet, ja pelistä...
    Kuvat
  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • Uusi timelapse-video näyttää kuinka upean dynaaminen kokonaisuus Red Dead Redemption 2:n pelimaailma...

    Uusi timelapse-video näyttää kuinka upean dynaaminen kokonaisuus Red Dead Redemption 2:n pelimaailma...

      Red Dead Redemption 2:n valtava pelimaailma on...
    Pelit
  • Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Omintakeinen seikkailupeli loihtii mielenkiintoisen ja seikkailuun kannustavan maailman,...
    Beautiful Desolation
  • Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    NBA 2K20 -demo on kokeiltavissa PlayStation 4:lle, Xbox...
    NBA 2K20
  • Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Indie-peli Carrion kääntää kauhupelien asetelman päälaelleen. Siinä ei...
    Carrion
  • Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Ori and the Will of the Wisps olisi...
    indiepelit
  • ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    Suomalainen ENCE voitti  Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro...
    ENCE

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Ensituntumat |
Co-op-räiskintä Rainbow Six Extract...
Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad...
Arvostelu: Destroy All Humans!:n kierrätys on päte...
Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi...
AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

Tekniikka uutisia

  • Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    PlayStation 4 -pelaajat pääsivät testaamaan Call of Duty:...
    Call of Duty
  • Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Anthem on julkaisusta lähtien ollut varsinainen bugien ja...
    Anthem
  • Katsaus: Toksinen pelikulttuuri vaikuttaa kaikkiin pelaajiin – Nyt mitta on täynnä seksismin, vihapu...

    Katsaus: Toksinen pelikulttuuri vaikuttaa kaikkiin pelaajiin – Nyt mitta on täynnä seksismin, vihapu...

    Keskiviikkona 7. marraskuussa Helsingissä järjestetyssä Tasapeli-seminaarissa käsiteltiin nuorten...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Fallout: New Vegas loppui aikanaan kuin seinään – nyt sille on viimeinkin tarjolla epävirallinen lop...

    Fallout: New Vegas loppui aikanaan kuin seinään – nyt sille on viimeinkin tarjolla epävirallinen lop...

    Fallout: New Vegasin pelaamista pääsee uuden modin ansiosta...
    Fallout
  • Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Arkane Austinin kehittämässä Redfallissa taistellaan kadut vallanneita vampyyreja...
    Bethesda
  • Kauhua kerrakseen: Silent Hill Reboot ja episodimainen Silent Hill ovat kehityksessä, vinkkaa tuore ...

    Kauhua kerrakseen: Silent Hill Reboot ja episodimainen Silent Hill ovat kehityksessä, vinkkaa tuore ...

    Tietovuodon mukaan Konami puuhastelee uusien Silent Hill -pelien...
    episodipelit
  • Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Eräs pelialaa analysoiva ammattilainen on todennut, että Sony...
    Microsoft
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit
  • Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen tiedot julkaistiin...
    Geforce RTX 2060 12GB
  • Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Indie-peli Carrion kääntää kauhupelien asetelman päälaelleen. Siinä ei...
    Carrion

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Red Dead Onlinen uusi päivitys lisäsi peliin uuden Evans Repeater -aseen

    Red Dead Onlinen uusi päivitys lisäsi peliin uuden Evans Repeater -aseen

    Red Dead Onlinen pelaajat voivat nyt hankkia asearsenaaliinsa...
    Pelit
  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset
  • Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet on nähty vuosien...
    Mario

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme