Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

Posted on 25.10.2021

Marvel’s Guardians of the Galaxy on juuri sitä mitä Marvel’s Avengersin olisi pitänyt olla, eli vahvaan tarinaan nojaava yksinpeli. Square Enixin uusinta seikkailua voikin suositella kaikille Star-Lordin ja kumppaneiden ystäville. 


Guardians of the GalaxyJulkaisupäivä: 26.10.2021
Studio: Eidos-Montreal
Julkaisija: Square Enix
Saatavilla: PlayStation 4 & 5 (testattu), PC,  Xbox One & Series X/S
Pelaajia: Yksinpeli
Ikäraja: K3
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 11 tuntia


Viime vuonna ilmestynyt Marvel’s Avengers tarjosi kohtuullisen yksinpelin, mutta kehno co-op-moninpeli jätti kokonaisuudesta keskinkertaisen kuvan. Square Enix on onneksi oppinut virheistään, sillä uusi Marvel’s Guardians of the Galaxy on jo huomattavasti onnistuneempi supersankariseikkailu.

Guardians of the Galaxy -sarjakuvista sekä elokuvista ammentava peli tarjoaa vaihtoehtoiselle aikajanalle sijoittuvan uuden tarinan, jossa Star-Lordin, Draxin, Grootin, Rocketin ja Gamoran yhteinen taival on vasta alussa. Sekalainen joukko ei ole vielä löytänyt yhteistä säveltä, minkä vuoksi tiimin jäsenten väliseen kinasteluun kuluu runsaasti aikaa.

Pelaaja astuu joukkoa yhteen liimaavan Peter Quillin eli Star-Lordin saappaisiin. Yhtenä pelin kantavista teemoista pelaajan täytyy pysyä järjen äänenä ja sovittelijana, kun jengin muut jäsenet ottavat yhteen.

Guardians of the Galaxy

Marvel’s Guardians of the Galaxyssa pelaajan eteen tulee tasaisin väliajoin Telltalen peleistä ammentavia dialogivaihtoehtoja.

Joskus kyse on päätöksistä, kuten siitä, mikä salakuljetettu tavara piilotetaan avaruusalus Milanon syvyyksiin, ja mikä jätetään intergalaktisten poliisien löydettäväksi. Joskus pelaaja taas sanoo viimeisen sanan siitä, onko Draxin järkevää heittää Rocketia rotkon ylitse. Rotkon ylitse heitetty (ei-)pesukarhu voisi avata muulle joukkiolle sillan, mutta samalla lyhytpinnainen Rocket todennäköisesti menettäisi malttinsa.

Osa päätöksistä on varsin triviaaleja, osa taas vaikuttaa pelin tapahtumiin vielä huomattavasti myöhemminkin.

Marvel’s Guardians of the Galaxyn tarina alkaa, kun joukkio tunkeutuu tapojensa mukaisesti luvattomalle alueelle. Nova Corpsit saavat rosvot kiinni rysän päältä ja lätkäisee heille valtavat sakot, jota ei enää makseta sohvan välistä löytyvillä hiluilla. Guardians of the Galaxy -joukkion täytyy lähteä keräämään sakkoihin vaadittavaa pottia kasaan, ja sekaantuvat samalla koko galaksin turvallisuutta uhkaavaan kriisiin, joka jää sankareiden ratkaistavaksi.

Marvel’s Guardians of the Galaxy etenee lineaarisessa putkessa, eikä mukana ole juurikaan nykypeleissä trendikkäitä avoimen pelimaailman elementtejä. Myös hahmojen kykypistejärjestelmä on varsin suoraviivainen, eikä mukana ole niin ikään yleistä valtavaa kykypuuta. Parhaimmillaan ”askeleet taaksepäin” tuntuvat jopa virkistäviltä, kun pelaaja saa keskittyä rauhassa pelin tarinaan yleisen haahuilun ja miljoonien sivutehtävien sijaan.

Guardians of the Galaxy

Tarina on nimittäin Marvel’s Guardians of the Galaxyn parasta antia. Joukkion jäsenien dialogi ja keskinäinen piikittely alleviivaa hahmojen persoonia loistavalla tavalla ja pelin huumori on aidosti hauskaa, ainakin mikäli Guardians of the Galaxy -leffoista tuttu ei-niin-tiukkapipoinen vitsailu uppoaa omaan makuun. Ilahduttavasti myös elokuvissa aavistuksen takaa-alalle jäänyt Drax saa pelissä merkittävämmän roolin.

Putkijuoksu ei haittaa siinäkään mielessä, että Marvel’s Guardians of the Galaxy on graafisesti näyttävä seikkailu. Vaikka peli eteneekin melko tiukoilla raiteilla, kannattaa pääpolulta eksyä välillä hieman sivuun, sillä tasoihin on kätketty kaikenlaisia kivoja pieniä keräilyesineitä.

Etenemistä rytmittää kamppailu, jossa Star-Lordia ohjaava pelaaja tykittää kamppailujen ajan blastereilla vihollisia, ja komentaa samalla joukkueen muita jäseniä. Kaikilla hahmoilla on omia erikoiskykyjään, joiden käyttämisestä pelaaja vastaa.

Guardians of the Galaxy

Käytännössä kaoottisessa kamppailussa ei tunnu olevan tarvetta kovinkaan suurelle strategioiden miettimiselle. Sen sijaan tehokkain taktiikka tuntuu olevan käyttää kaikki mahdolliset kyvyt niin usein kuin mahdollista, samalla kun Star-Lordilla liidellään ympäri kenttää vihollisten hyökkäyksiä väistellen ja takaisin ammuskellen.

Combopisteiden täyttyessä koko ryhmän voi kerätä kokoon, jolloin Star-Lord pääsee kertomaan ystävilleen rohkaisevia sanoja ja soittamaan voimaannuttavia tsemppibiisejä. Mikäli pelaajan valitsema pätkä dialogia sopii tilanteeseen, saavat taistelijat käyttöönsä hetkellisen voimabonuksen.

Eri hahmojen erikoiskykyjä voi käyttää myös kamppailun ulkopuolella kevyessä pulmanratkaisussa. Rocket voi hakkeroida ovia auki, kun taas Drax siirtelee painavia tavaroita paikasta toiseen. Gamora voi katkoa tien tukkivat kaapelit miekallaan. kun taas Grootin oksat luovat ryhmälle sillan kapeiden rotkojen ylitse. Star-Lordin visiirin avulla voi puolestaan etsiä vinkkejä siitä, mihin pelissä tulisi seuraavaksi edetä.

Kokonaisuudessaan Marvel’s Guardians of the Galaxy on mainio peli erityisesti Marvel-fanien näkökulmasta. Peli ei ehkä keksi mitään kovin uutta tai mullistavaa, mutta Star-Lordin ja kumppaneiden huumorintäyteinen matka galaksin läpi on silti mitä mainiointa viihdettä.

MARVEL’S GUARDIANS OF THE GALAXY

Arvosana: 4/5

”Marvel’s Guardians of the Galaxyn tarjoama tarinavetoinen seikkailu avaruuden halki onnistuu aidosti naurattamaan.”

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliuutiset/arvostelu-marvels-guardians-of-the-galaxy-on-loistava-peli-star-lordin-supersankarijengin-ystaville/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Uusi dokumentti paljastaa, millaista jälkeä pelien digitaalinen jakelu...
    dokumenttielokuvat
  • Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Arkane Austinin kehittämässä Redfallissa taistellaan kadut vallanneita vampyyreja...
    Bethesda
  • Arvostelu: Mortal Shell osoittaa, että Dark Soulsia voi matkia myös hyvällä menestyksellä

    Arvostelu: Mortal Shell osoittaa, että Dark Soulsia voi matkia myös hyvällä menestyksellä

    Cold Symmetryn uusi Mortal Shell -roolipeli kykenee juuristaan...
    Dark Souls
  • Hyvä peli viihdyttää useammankin kerran – Näillä viidellä vinkillä voit kokea Red Dead Redemptionin ...

    Hyvä peli viihdyttää useammankin kerran – Näillä viidellä vinkillä voit kokea Red Dead Redemptionin ...

    Moneenkin kertaan pelatut pelit voi saada tuntumaan aivan...
    Grand Theft Auto 5
  • Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Aiemmin Minecraft-elokuvaa tekemässä ollut It’s Always Sunny in...
    Elokuvat
  • Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us -jatko-osa ei ole avoimen maailman...
    Naughty Dog
  • Fresh Prince of Bel-Air -tähti Alfonso Ribeiron tanssiliikkeet eivät saaneet tekijänoikeuksien suoja...

    Fresh Prince of Bel-Air -tähti Alfonso Ribeiron tanssiliikkeet eivät saaneet tekijänoikeuksien suoja...

    Yhdysvaltojen tekijänoikeustoimiston mukaan Fresh Prince of Bel-Air -tähti...
    Epic Games
  • ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    Suomalainen ENCE voitti  Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro...
    ENCE
  • Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa ovat lopettaneet toimintansa vuoden sisällä

    Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa ovat lopettaneet toimintansa vuoden sisällä

      Telltale ei ole ainoa studio joka on...
    Electronic Arts

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Huhu: The Walking Dead -suosikista Marvel Studiosi...
Katsaus: Toksinen pelikulttuuri vaikuttaa kaikkiin...
Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ens...
Fanit loivat vuosien takaisen hittibiisin uudellee...
Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt ...

Tekniikka uutisia

  • Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen,...
    Call of Duty
  • Netflix vahvisti, milloin kesällä alkanut Masters of the Universe -tv-sarja saa jatkoa, eikä odotus ...

    Netflix vahvisti, milloin kesällä alkanut Masters of the Universe -tv-sarja saa jatkoa, eikä odotus ...

    Kevin Smithin Masters of the Universe: Revelation -sarjan...
    Elokuvat
  • Poliitikko koukussa pelaamiseen – kulutti puolueen rahoja peleihin kuukaudessa jopa 3000:n euron ede...

    Poliitikko koukussa pelaamiseen – kulutti puolueen rahoja peleihin kuukaudessa jopa 3000:n euron ede...

    Itävaltalainen poliitikko on poliisin mukaan koukussa pelaamiseen, koska...
    Clash of Clans
  • Keanu Reevesin BRZRKR löytyy nyt Kickstarterista

    Keanu Reevesin BRZRKR löytyy nyt Kickstarterista

    Keanu Reeves, Matt Kindt ja Ron Garney tekevät...
    BRZRKR
  • Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    AGON by AOC laajentaa AGON PRO -mallistoaan kolmella...
    AGON by AOC
  • Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony julkisti tällä viikolla uuden Bravia XR OLED...
    Elokuvauutiset
  • Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin näytönohjaimien kehitystyöstä vastaava johtaja Raja Koduri esitteli...
    Intel
  • Uutta tietoa perutusta Star Wars -elokuvasta: Boba Fett olisi saanut seuraa muista Imperiumin vastai...

    Uutta tietoa perutusta Star Wars -elokuvasta: Boba Fett olisi saanut seuraa muista Imperiumin vastai...

    Star Wars -elokuva Boba Fettista on peruttu, mutta...
    Boba Fett
  • Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvan ohjaa Paul W.S. Anderson. Elokuva...
    Elokuvat
  • Rage 2:n ennakkotilaukset alkoivat – Steamiin peliä on turha odottaa

    Rage 2:n ennakkotilaukset alkoivat – Steamiin peliä on turha odottaa

    Bethesda on aloittanut Rage 2:n ennakkotilauksien tarjoamisen. PC-pelaajien...
    Bethesda

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Borderlands 3:n julkaisupäivä taisi juuri paljastua

    Borderlands 3:n julkaisupäivä taisi juuri paljastua

    Borderlands-pelisarjan virallinen Twitter-kanava julkaisi ja sitten välittömästi poisti...
    2k Games
  • Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Entinen rämäpää Mel Gibson tuntuu rauhoittuneen niin valkokankaalla...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme