Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun nostalgiaan

Posted on 5.3.2020

Omintakeinen seikkailupeli loihtii mielenkiintoisen ja seikkailuun kannustavan maailman, jonka pelattavuus on valitettavasti suoraan viime vuosituhannelta.


Julkaisupäivä: 26.2.2020
Studio: The Brotherhood
Julkaisija: The Brotherhood
Saatavilla: PC (Windows, testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: 12 tuntia


Veljesten Nicin ja Chrisin perustama The Brotherhood on julistanut seikkailupelien ilosanomaa vuodesta 2015 lähtien. Studion tuore peli Beautiful Desolation ei poikkea hyväksi havaitulta linjalta, vaan jatkaa uusien maailmojen esittelemistä potentiaaliselle pelaajakunnalle. Tällä kertaa vuorossa on eksoottinen Etelä-Afrikka – kaukaisessa postapokalyptisessa tulevaisuudessa.

Varsinainen juoni alkaa tosin menneisyydestä. Salaperäisen rakennelman ilmaannuttua mystisesti taivaalle 1970-luvulla, ihmiskunta ottaa valtavan harppauksen eteenpäin teknologiassa. Seuraava vuosikymmen on yhtä läpimurtojen juhlaa, mutta Mark Leslielle Penroseksi ristitty leijuva järkäle on syypää tämän edesmenneen kihlattunsa kuolemaan. Aikomuksenaan paljastaa Penrosen todellinen luonne, Mark lentää veljensä Donin kanssa rakennelman pinnalle ja aktivoi… jotakin.

Pian kaksikon tuntema maailma jää taakse ja edessä siintää uljas tuntematon. Luonto on ottanut omansa takaisin raunioiden täyttämästä lohduttomasta erämaasta, joka muistuttaa maantieteellisesti kovasti veljesten kotikontuja. Kaikki muu on kuitenkin vierasta, sillä maan harvoja asutuksia kansoittavat teknologian voimin elävät groteskit oliot sekä alkukantaiset heimot, jotka ovat löytäneet omat tavat selvitä karusta todellisuudesta.

Mitä oikein tapahtui?

Beautiful Desolationin suurin vahvuus on juuri sen synnyttämä vierauden tunne. Kunnon seikkailupelin tai tieteisfiktion tavoin se tuntuu alusta lähtien nimenomaan jännittävältä seikkailulta suureen tuntemattomaan. Se herättää välittömästi kysymyksiä ja saa janoamaan lisää mystisestä ja kauniin lumoavasta maailmasta, joka on yhdistelmä peleissä harvakseltaan nähtyä afrikkalaista kulttuuria sekä tekijöiden monista lähteistä ammennettua lohdutonta dystopiaa.

Maailman kiehtovuuden lisäksi pelaaja tuntee olevansa samalla hukassa vieraalla planeetalla, mikä välittyy valitettavasti myös varsinaiseen pelattavuuteen saakka. Beautiful Desolation on isometrinen seikkailupeli, jossa kolutaan läpi kauniiden alueiden, jutellaan toinen toistaan oudommille hahmoille ja kerätään taskuun kaikki, mikä maasta vain irtoaa. Tämä on genrensä pelanneille selkeää. Sen sijaan peli ei pidä yllä minkäänlaista kirjaa tapahtumista tai tavoitteista, joten valtaosan ajasta pelaaja on kirjaimellisesti, noh, hukassa.

Aiempia keskusteluja voi toki lueskella uusiksi, jolloin saattaa selvitä, että tavoitteena on löytää hilavitkutin X. Se on henkilöllä Y, joka istuu portinvartija Z:n takana, mutta ovi ei aukene kuin paikallisille. Jos et tässä vaiheessa satu muistamaan – tai selaamaan viestihistoriaa riittävästi taaksepäin – että se kaksi tuntia sitten tapaamasi tusinahahmo Ö mainitsi jossain sivulauseessa olevansa paikkakuntalaisia, huomaat reissaavasi tuntitolkulla ympäriinsä etsien pääsyä eteenpäin. Ja tämä on ongelmista lievimpiä.

Arvostelukoodin kyljessä tullutta läpipeluuopasta tuli lopulta selattua vastentahtoisesti harvakseltaan, kun eteneminen tyssäsi toistuvasti puuttuneisiin esineisiin, vaikka kaikki paikat oli koluttu perinpohjin läpi – tai niin luulin. Etsin esimerkiksi yhtä kriittistä objektia minuuttitolkulla tietäen tasan tarkkaan, missä se sijaitsi, mutta peli ei vaan antanut mahdollisuutta nostaa sitä, koska en seisonut pikselintarkasti juuri oikeassa kohdassa. Itse asiassa koko alue vakuutti minulle, ettei sinne ollut edes kävellen mitään asiaa ennen kuin klikkasin samaa kohtaa aavistuksen eri paikasta.

Vastaavia tilanteita tapahtuu turhan usein, mikä johtaa lopulta päättömään edestakaisin juoksemiseen missatun esineen tai uuden dialogivaihtoehdon toivossa. Tämä itsessään lisää pelikelloon helposti useita lisätunteja, mutta valitettavasti täysin väärästä syystä johtuen. Puhumattakaan siitä, kuinka turhauttavaa tämä on jo itsessään.

Turhautumisesta puheenollen myöskään pelin käyttöliittymä ei ole järin käyttäjäystävällinen ja muistuttaa 90-luvun lopun tuotoksia. Alkuperäisen Falloutin suurena fanina tykästyin aluksi samankaltaisuuksiin, mutta tajusin pian, miksi moiset jätettiin suosiolla viime vuosituhannelle. Käyttiksen kanssa oppii kyllä elämään, mutta muiden rasittavuuksien rinnalla se vain korostaa kokonaisuutta negatiivisesti. Sama koskee laidasta laitaan heittelehtivää dubbausta, mutta onneksi Mick Gordonin sävellykset ovat sentään erinomaisia ja tunnelmaa tukevia.

Jos pelattavuuden kankeudet onnistuu kuitenkin sivuuttamaan – ja se on melko iso jos – Beautiful Desolationin verrattain avoin ja aavistuksen haarautuva maailma on kiehtova kokemus. Juoni jättää ehkä aavistuksen toivomisen varaa suoraviivaisuudellaan, mutta matkan aikana kohdatut hahmot ja meininki yleisesti pelastavat onneksi paljon. Ongelmiensa vuoksi peliä on tosin vaikea suositella muille kuin seikkailupelien ystäville, ja heidänkin osalta vain niille erityisille nicheilijöille: retroseikkailijoille.

BEAUTIFUL DESOLATION

”Rasittava pelattavuus tekee kaikkensa pilatakseen kiehtovan seikkailun ja omintakeisen maailman.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-beautiful-desolation-on-kiehtova-seikkailupeli-joka-kompastuu-vaaranlaiseen-1990-luvun-nostalgiaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Aivan liian tuttu ja turhan turvallinen 4X-peli Humankind...
    Humankind
  • Galleria: Final Fantasy VII Remaken uudet kuvat paljastavat sivutehtäviä ja klassikkohahmoja

    Galleria: Final Fantasy VII Remaken uudet kuvat paljastavat sivutehtäviä ja klassikkohahmoja

    Final Fantasy VII Remakesta on jälleen paljastettu uusia...
    Final Fantasy VII Remake
  • Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    MonkeyMoonin kehittämä Night Call on erinomainen esimerkki pelien...
    Night Call
  • Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin The Witcher -sarja julkaistaan suoratoistopalvelussa 20. joulukuuta....
    Elokuvat
  • Epic Games Storen kuukauden ilmaispeli This War of Mine laajenee Fading Embers -lisäosalla

    Epic Games Storen kuukauden ilmaispeli This War of Mine laajenee Fading Embers -lisäosalla

    Parhaillaan Epic Games Storessa ilmaisjakelussa oleva This War...
    lisäosat
  • Muistatko nämä? PlayStation 5 -kehittäjäversio ei ole ainoa järkäle – myös aiemmat dev kit -konsolit...

    Muistatko nämä? PlayStation 5 -kehittäjäversio ei ole ainoa järkäle – myös aiemmat dev kit -konsolit...

    Sonyn aiempien PlayStation-konsoleiden kehittäjäkappaleet ovat kaikki poikenneet kuluttajakäyttöön...
    Pelikonsolit
  • Intelin 12. sukupolven Alder Lake -suorittimien eurohinnat julki Amazonissa – kallein maksaa lähes t...

    Intelin 12. sukupolven Alder Lake -suorittimien eurohinnat julki Amazonissa – kallein maksaa lähes t...

    Intelin tulevat Alder Lake -suorittimet ovat tulossa markkinoille...
    Alder Lake
  • Red Dead Redemption 2:n tuore pelimodi tarjoaa aikakaudelle uskollista lentomatkailua

    Red Dead Redemption 2:n tuore pelimodi tarjoaa aikakaudelle uskollista lentomatkailua

    Rockstar Gamesin hittipelissä voi nyt matkustaa vapaasti kuumailmapallolla....
    PC
  • Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Kiinalainen valmistaja Xiaomi tunnetaan Suomessa parhaiten puhelimistaan, mutta...
    OLED
  • Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mit...

    Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mit...

    Airplane Mode on pelaajansa lentokoneen matkustajanpenkkiin vangitseva simulaattorihirvitys,...
    Airplane Mode

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Traileri: Tällainen on Days Gonen tarina ja pääpah...
Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaat...
Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy sal...
Maistuisiko malja aitoa Assassin’s Creed -viiniä? ...
Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8...

Tekniikka uutisia

  • Metro Exodus sai upealta näyttävän trailerin – Kehittäjät vahvistivat että pelistä löytyy erillinen ...

    Metro Exodus sai upealta näyttävän trailerin – Kehittäjät vahvistivat että pelistä löytyy erillinen ...

    Ensi kuussa saapuva Metro Exodus on ennakko-odotusten perusteella...
    Metro: Exodus
  • Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtime on tuottamassa Halo-peleihin perustuvaa TV-sarjaa, jossa nähdään...
    Elokuvat
  • Natsitervehdys oli liikaa: EA poisti jalkapallolegenda Marco van Bastenin FIFA 20:stä

    Natsitervehdys oli liikaa: EA poisti jalkapallolegenda Marco van Bastenin FIFA 20:stä

    Marco van Bastenin suorassa lähetyksessä sanoma natsitervehdys oli...
    Electronic Arts
  • No voihan Helvetti! Inhottava kauhupeli Agony saa sittenkin sensuroimattoman version

    No voihan Helvetti! Inhottava kauhupeli Agony saa sittenkin sensuroimattoman version

    Madmind Studion kohupeli julkaistaan sensuroimattomana PC:lle sopivasti Halloweeniksi....
    Agony
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Uusi Xbox tavoittelee suurenmoista pelattavuutta säväyttävän visuaalisen ilmeen...
    Pelit
  • Arvostelu | Kyllä kannatti kokeilla – Total War Saga: Troy on yksi pelisarjan parhaista osista

    Arvostelu | Kyllä kannatti kokeilla – Total War Saga: Troy on yksi pelisarjan parhaista osista

    Creative Assemblyn kokeilut onnistuvat jo toistamiseen, sillä Total...
    Peliarvostelut
  • Traileri: Viitta niskaan ja luolastoja runtelemaan – suomalainen Noita saapui early accessiin

    Traileri: Viitta niskaan ja luolastoja runtelemaan – suomalainen Noita saapui early accessiin

    Noita päästää pelaajat rälläämään erilaisiin alamaailman maisemiin. Suomalaisen...
    Noita
  • Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Devil May Cry 5 sai viimeisen trailerinsa. Capcom...
    Devil May Cry 5
  • Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen tiedot julkaistiin...
    Geforce RTX 2060 12GB

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Solasta: Crown of the Magisterin uskollinen D&D 5e...
    Peliarvostelut
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Remedy Entertainment on julkaissut Controlin juoneen keskittyvän trailerin....
    Control

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme