Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

Posted on 7.9.2020

Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri sitä, mitä alkuperäisten pelien ystävät kaipasivatkin. Alun nostalgiahuuman jälkeen äärimmäisen hiottu pelattavuus ja koukuttava temppu-comboilu pitävät tiukasti otteessaan.


Julkaisupäivä: 4.9.2020
Studio: Vicarious Visions, Beenox
Julkaisija: Activision
Saatavilla: PC, Xbox One, PlayStation 4 (testattu)
Pelaajia: 1-2 (verkkopelissä 2-8)
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: 12 tuntia


Skeittaritähti Tony Hawkin nimellä ratsastanut Tony Hawk’s Pro Skater -sarja oli kovaa valuuttaa heti 2000-luvun vaihteessa, mutta ensimmäistä kolmikkoa seuranneet pelit menettivät pian suuren yleisön suosion. Remasterointien huumassa myös Crash Bandicootin ja Spyro the Dragonin elvyttänyt Activision on nyt kuitenkin herättänyt myös Tony Hawk -sarjan uudelleen henkiin.

Tony Hawkin paluu tapahtui sarjan kahden ensimmäisen pelin yhteisenä remasterointina, jossa on 4K-tekstuureista ja muista uudistuksista huolimatta pysytty uskollisina pelisarjan perusteille. Vuosina 1999 ja 2000 ilmestyneet pelit on yhdistetty remasteroinnissa samaan pakettiin, ja pelikokemusta yhdistää yhteinen metapeli hahmonkehityksineen, kokemuspisteineen ja lisähaasteineen. Kokonaisuuteen on myös ympätty verkkomoninpeli, joka tarjoaa muutamia kilpailumuotoja joko huvikseen tai vakavissaan pelaaville omissa sarjoissaan.

Heti kättelyssä on tärkeä sanoa, että Tony Hawk’s Pro Skater tuntuu, näyttää ja kuulostaa juuri siltä kuin sen pitääkin.

Alkuperäisten pelien ystävät löytävät todellista nostalgiakarkkia kontrolleista ja pelitasoista aina musiikkiin asti. Jos olit 2000-luvun vaihteen MTV-nuorisoa, löydät soundtrackilta koko joukon nostalgista rockia ja rappia. Osa musiikista on tietysti kestänyt huonommin aikaa, mutta aikalaismusiikki oli ja on edelleen olennainen osa Tony Hawkin pelikokemusta.

Peli tietysti näyttää moninkertaisesti paremmalta kuin aikanaan, mutta toteutuksessa on pysytty hengessä uskollisina alkuperäisille peleille. Mitään valtavia uudistuksia ei siis itse tasoilta ja pelaamisesta löydy.

Nostalgiaa ja kasvojenkohotusta olennaisempaa onkin, että Tony Hawkin hiottu pelattavuus on ennallaan. Pelien voimavara oli jo aikanaan erittäin koukuttava lautatemppuilu, joka perustuu nopeiden refleksien ohella kekseliäisyyteen combojen muodostamisessa.

Tämä kaikki tuntuu uusitussa Tony Hawk’s Pro Skaterissa vielä paremmalta kuin aikanaan. Todistettavasti pelaajan ei tarvitse olla edes erityisen kiinnostunut skeittaamisesta innostuakseen Tony Hawk -pelien koukuttavasta pelattavuudesta. Monipuoliset pelikentät kannustavat luovuuteen temppujen ja temppuyhdistelmien kanssa, ja usein se klassinen halfpipe ei olekaan paras paikka takoa piste-ennätyksiä.

Alkuperäiset tasot ovat pääosin ennallaan haasteineen ja tehtävineen, eli jokaisella kentällä on joukko keräiltäviä esineitä, suoritettavia temppuja ja tietysti ylitettäviä pisterajoja. Lisäksi metapeli tarjoaa suoritettavia virstanpylväitä, vieläpä joka pelihahmolle joukon omia, ja näitä suorittamalla saa auki vaatteita, lautoja ja muuta somistetta. Hahmonkehitys toimii yksinkertaisesti joka tasolta poimittavilta pisteillä, jotka ovat kullekin hahmolle uniikit.

Hahmogalleriaa on vahvistettu vanhojen veteraanien ohella kahdeksalla nuoremman polven skeittarilla, joiden joukossa on myös puoliksi suomalainen Lizzie Armanto. Hauskana yksityiskohtana alkuperäiset hahmot on Tony Hawkista itsestään lähtien mallinnettu peliin nykyisessä iässään. Hahmoilla ei sinänsä ole paljon eroa, etenkään sitten kun on muutamat kykypisteet kerännyt, mutta useampi hahmo tarjoaa toki lisäpelattavaa.

Kokeneempi Tony Hawk -pelaaja tahkoaa perustasojen kaikki tavoitteet noin kymmenessä tunnissa, jonka jälkeen lisähaasteet ja moninpeli tarjoavat suoritettavaa sellaista kaipaaville. Moninpelin moodit ovat ihan hauskoja, ja verkkopeli myös toimii jouhevasti, mutta tämä elementti jää mielestäni kaipaamaan varsinaista tavoitteellisuutta.

Lisäksi oikeastaan vain yksi moninpelimuoto, kuumottavan kilpailullinen graffiti, on edes vähän jotain muuta kuin suurimman pistemäärän tai combon tavoittelua. Moninpeliä olisikin ehkä voinut hahmotella vielä pidemmän kaavan kautta suunnittelupöydän ääressä. Toisaalta omassa 45 euron hintaluokassaan peli tarjoaa kyllä ihan riittävästi sisältöä.

Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 onkin viime kädessä juuri sitä, mitä pelisarjan vanhat fanit varmasti toivovat sen olevan. Pelien ikä tuntuu vain melko pienissä tasoissa ja soundtrackissa, eli pelityyli ja -mekaniikka tuntuvat edelleen täysin pätevältä viihteeltä.

Olisikin hienoa jos peli menestyisi niin hyvin, että Activision valjastaisi studionsa tekemään sille jatkoa nykytekniikalla ja uusilla ominaisuuksilla (tulevan Crash Bandicoot 4:n hengessä). Tony Hawkin lautakikkailu on nimittäin aivan yhtä koukuttavaa kuin 20 vuotta sitten, ja valtavien combojen suorittamista tyydyttävämpää tunnetta saa hakea monista peleistä turhaan.

TONY HAWK’S PRO SKATER 1+2

”Tony Hawk’s Pro Skaterin pelaaminen on niin koukuttavaa, että suoritettavia tasoja toivoisi aina vain enemmän.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-tony-hawks-pro-skater-12-tarjoaa-sita-mita-pelilta-toivottiinkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Halo: Infinite paljastettiin äskettäin, ja pelin graafinen ilme...
    Halo Infinite
  • Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Monista suosituista peleistä tuttu Blizzard panostaa mobiilipeleihin laittamalla...
    Blizzard Entertainment
  • Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältöpäivityksestä paljastettiin uusia tietoja

    Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältöpäivityksestä paljastettiin uusia tietoja

    Iron Gate Studion mukaan Valheimin tulevan Hearth &...
    Peliuutiset
  • Nintendo patentoi taittuvan Joy-Con-peliohjaimen

    Nintendo patentoi taittuvan Joy-Con-peliohjaimen

    Nintendo on patentoinut uuden tyyppisen taittuvan Joy-Con-peliohjaimen, jonka...
    Joy-Con
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit
  • Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Monet ovat ihmetelleet, miksi ensimmäisen ihmisnäyttelijöitä sisältäneen pokémon-elokuvan...
    Detective Pikachu
  • Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Monet pelit valehtelevat tavalla tai toisella pelaajille, mutta...
    Age of Empires
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit
  • AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scaling -toiminnolle

    AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scaling -toiminnolle

    AMD:n teknologia kulkee nimellä Radeon Super Resolution. Sen...
    AMD
  • TOP 8: Listasimme PlayStation 4:n oudoimmat ja turhimmat lisälaitteet

    TOP 8: Listasimme PlayStation 4:n oudoimmat ja turhimmat lisälaitteet

    PlayStation 5:n julkaisu häämöttää jo horisontissa, joten muistelemme...
    Konsolit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelatt...
Arvostelu: Tetris Effect on psykedeelinen ja addik...
Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying
Light 2 ...
Kuva: Näin
Steam muuttuu lähiviikkoina – luvassa m...
Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu el...

Tekniikka uutisia

  • E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    Ubisoft lähtee haastamaan EA:n Originia, Xboxin Game Passia,...
    E3 2019
  • PCIe 5.0 -väylää tukevat näytönohjaimet saavat uuden virtaliittimen – tältä se näyttää

    PCIe 5.0 -väylää tukevat näytönohjaimet saavat uuden virtaliittimen – tältä se näyttää

    Näytönohjainten virtatarpeet välittää tulevaisuudessa uusi liitin. Jatkossa näytönohjainten...
    AMD
  • Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice kertoo 1500-luvun japanissa seikkailevasta...
    Pelit
  • Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Sonyn kaavailemasta ja sittemmin peruuttamasta Last of Us...
    Pelit
  • Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo on esitellyt uuden Legion Phone Duel -puhelimen,...
    Lenovo
  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset
  • Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Ensi viikolla ilmestyvä Fuser on Harmonixin uusi rytmipeli,...
    Bilepelit
  • Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gangstereiden ja terrorismin maailmoihin

    Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gangstereiden ja terrorismin maailmoihin

    Humble Bundlen tammikuisen pelipaketin vetonauloina ovat Yakuza 0...
    Humble Bundle
  • Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Hideo Kojiman kiistelty patikkasimulaattori on PC:llä entistä kauniimpi,...
    Death Stranding
  • E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    Xbox Game Studiosin johtajan mukaan Xboxille ja Windows...
    E3 2019

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Indie-peli Carrion kääntää kauhupelien asetelman päälaelleen. Siinä ei...
    Carrion
  • Half-Life: Alyx tuplasi Valven Index-VR-järjestelmän myyntimäärän – PlayStation VR on silti suositum...

    Half-Life: Alyx tuplasi Valven Index-VR-järjestelmän myyntimäärän – PlayStation VR on silti suositum...

    Valven VR-järjestelmä Index kävi viime vuonna hyvin kaupaksi....
    Half-Life Alyx
  • Overkill’s The Walking Dead oli täysi floppi – Starbreeze Studiosin irtisanottu toimitusjohtaja syyt...

    Overkill’s The Walking Dead oli täysi floppi – Starbreeze Studiosin irtisanottu toimitusjohtaja syyt...

    Overkill Softwaren The Walking Dead ei ollut millään...
    irtisanomiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme