Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

Posted on 7.9.2020

Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri sitä, mitä alkuperäisten pelien ystävät kaipasivatkin. Alun nostalgiahuuman jälkeen äärimmäisen hiottu pelattavuus ja koukuttava temppu-comboilu pitävät tiukasti otteessaan.


Julkaisupäivä: 4.9.2020
Studio: Vicarious Visions, Beenox
Julkaisija: Activision
Saatavilla: PC, Xbox One, PlayStation 4 (testattu)
Pelaajia: 1-2 (verkkopelissä 2-8)
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: 12 tuntia


Skeittaritähti Tony Hawkin nimellä ratsastanut Tony Hawk’s Pro Skater -sarja oli kovaa valuuttaa heti 2000-luvun vaihteessa, mutta ensimmäistä kolmikkoa seuranneet pelit menettivät pian suuren yleisön suosion. Remasterointien huumassa myös Crash Bandicootin ja Spyro the Dragonin elvyttänyt Activision on nyt kuitenkin herättänyt myös Tony Hawk -sarjan uudelleen henkiin.

Tony Hawkin paluu tapahtui sarjan kahden ensimmäisen pelin yhteisenä remasterointina, jossa on 4K-tekstuureista ja muista uudistuksista huolimatta pysytty uskollisina pelisarjan perusteille. Vuosina 1999 ja 2000 ilmestyneet pelit on yhdistetty remasteroinnissa samaan pakettiin, ja pelikokemusta yhdistää yhteinen metapeli hahmonkehityksineen, kokemuspisteineen ja lisähaasteineen. Kokonaisuuteen on myös ympätty verkkomoninpeli, joka tarjoaa muutamia kilpailumuotoja joko huvikseen tai vakavissaan pelaaville omissa sarjoissaan.

Heti kättelyssä on tärkeä sanoa, että Tony Hawk’s Pro Skater tuntuu, näyttää ja kuulostaa juuri siltä kuin sen pitääkin.

Alkuperäisten pelien ystävät löytävät todellista nostalgiakarkkia kontrolleista ja pelitasoista aina musiikkiin asti. Jos olit 2000-luvun vaihteen MTV-nuorisoa, löydät soundtrackilta koko joukon nostalgista rockia ja rappia. Osa musiikista on tietysti kestänyt huonommin aikaa, mutta aikalaismusiikki oli ja on edelleen olennainen osa Tony Hawkin pelikokemusta.

Peli tietysti näyttää moninkertaisesti paremmalta kuin aikanaan, mutta toteutuksessa on pysytty hengessä uskollisina alkuperäisille peleille. Mitään valtavia uudistuksia ei siis itse tasoilta ja pelaamisesta löydy.

Nostalgiaa ja kasvojenkohotusta olennaisempaa onkin, että Tony Hawkin hiottu pelattavuus on ennallaan. Pelien voimavara oli jo aikanaan erittäin koukuttava lautatemppuilu, joka perustuu nopeiden refleksien ohella kekseliäisyyteen combojen muodostamisessa.

Tämä kaikki tuntuu uusitussa Tony Hawk’s Pro Skaterissa vielä paremmalta kuin aikanaan. Todistettavasti pelaajan ei tarvitse olla edes erityisen kiinnostunut skeittaamisesta innostuakseen Tony Hawk -pelien koukuttavasta pelattavuudesta. Monipuoliset pelikentät kannustavat luovuuteen temppujen ja temppuyhdistelmien kanssa, ja usein se klassinen halfpipe ei olekaan paras paikka takoa piste-ennätyksiä.

Alkuperäiset tasot ovat pääosin ennallaan haasteineen ja tehtävineen, eli jokaisella kentällä on joukko keräiltäviä esineitä, suoritettavia temppuja ja tietysti ylitettäviä pisterajoja. Lisäksi metapeli tarjoaa suoritettavia virstanpylväitä, vieläpä joka pelihahmolle joukon omia, ja näitä suorittamalla saa auki vaatteita, lautoja ja muuta somistetta. Hahmonkehitys toimii yksinkertaisesti joka tasolta poimittavilta pisteillä, jotka ovat kullekin hahmolle uniikit.

Hahmogalleriaa on vahvistettu vanhojen veteraanien ohella kahdeksalla nuoremman polven skeittarilla, joiden joukossa on myös puoliksi suomalainen Lizzie Armanto. Hauskana yksityiskohtana alkuperäiset hahmot on Tony Hawkista itsestään lähtien mallinnettu peliin nykyisessä iässään. Hahmoilla ei sinänsä ole paljon eroa, etenkään sitten kun on muutamat kykypisteet kerännyt, mutta useampi hahmo tarjoaa toki lisäpelattavaa.

Kokeneempi Tony Hawk -pelaaja tahkoaa perustasojen kaikki tavoitteet noin kymmenessä tunnissa, jonka jälkeen lisähaasteet ja moninpeli tarjoavat suoritettavaa sellaista kaipaaville. Moninpelin moodit ovat ihan hauskoja, ja verkkopeli myös toimii jouhevasti, mutta tämä elementti jää mielestäni kaipaamaan varsinaista tavoitteellisuutta.

Lisäksi oikeastaan vain yksi moninpelimuoto, kuumottavan kilpailullinen graffiti, on edes vähän jotain muuta kuin suurimman pistemäärän tai combon tavoittelua. Moninpeliä olisikin ehkä voinut hahmotella vielä pidemmän kaavan kautta suunnittelupöydän ääressä. Toisaalta omassa 45 euron hintaluokassaan peli tarjoaa kyllä ihan riittävästi sisältöä.

Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 onkin viime kädessä juuri sitä, mitä pelisarjan vanhat fanit varmasti toivovat sen olevan. Pelien ikä tuntuu vain melko pienissä tasoissa ja soundtrackissa, eli pelityyli ja -mekaniikka tuntuvat edelleen täysin pätevältä viihteeltä.

Olisikin hienoa jos peli menestyisi niin hyvin, että Activision valjastaisi studionsa tekemään sille jatkoa nykytekniikalla ja uusilla ominaisuuksilla (tulevan Crash Bandicoot 4:n hengessä). Tony Hawkin lautakikkailu on nimittäin aivan yhtä koukuttavaa kuin 20 vuotta sitten, ja valtavien combojen suorittamista tyydyttävämpää tunnetta saa hakea monista peleistä turhaan.

TONY HAWK’S PRO SKATER 1+2

”Tony Hawk’s Pro Skaterin pelaaminen on niin koukuttavaa, että suoritettavia tasoja toivoisi aina vain enemmän.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-tony-hawks-pro-skater-12-tarjoaa-sita-mita-pelilta-toivottiinkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Sword ja Shield -pelien Pokémon-valikoima vuoti julkisuuteen etuajassa

    Sword ja Shield -pelien Pokémon-valikoima vuoti julkisuuteen etuajassa

    SPOILERIVAROITUS: Mikäli et halua tietää tulevista Pokémon Sword...
    Pelit
  • Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Pääsimme testaamaan Disintegrationia nopeasti jo viime vuonna Gamescom...
    Disintegration
  • Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Kulttiklassikon odotettu jatko-osa kokoaa tutut tekijät yhteen tarjotakseen...
    Beyond a Steel Sky
  • Arvostelu | Superhot: Mind Control Delete on yhden idean toimintapeliksi vallan pätevä, mutta 10 tun...

    Arvostelu | Superhot: Mind Control Delete on yhden idean toimintapeliksi vallan pätevä, mutta 10 tun...

    Kehuttu aikaräiskintä Superhot muuttuu uudessa itsenäisessä jatko-osassa entistä...
    Peliarvostelut
  • Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Leffaversio tunnetusta ja kiitellystä Uncharted-pelisarjasta etenee sen jälkeen,...
    Dan Trachtenberg
  • EA lisää Battlefield V:een mikromaksuja tammikuussa

    EA lisää Battlefield V:een mikromaksuja tammikuussa

    EA on valmistellut Battlefield V:n mikromaksujen avaamista, jonka...
    Battlefield V
  • Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razerin uusi Basilisk V3 -pelihiiri on laajasti käyttäjän...
    Pelihiiret
  • Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    AGON by AOC laajentaa AGON PRO -mallistoaan kolmella...
    AGON by AOC
  • Kuva: Näin Steam muuttuu lähiviikkoina – luvassa monia uudistuksia

    Kuva: Näin Steam muuttuu lähiviikkoina – luvassa monia uudistuksia

    Valve on esitellyt tulevia Steam-pelikaupan uudistuksia. Steam-pelikirjaston pienoinen...
    pelikaupat
  • Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Seesteinen Journey on julkaistu iOS-alustalle. Thatgamecompany-studion luomus Journey...
    ios-pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen ...
Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa...
Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStatio...
Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää ...
Video: Näin hienolta näyttävät tulevaisuuden pelit...

Tekniikka uutisia

  • Marvel’s Spider-Manin uusin päivitys lisäsi peliin pelaajien kaipaamia lätäköitä sekä New Game Plus ...

    Marvel’s Spider-Manin uusin päivitys lisäsi peliin pelaajien kaipaamia lätäköitä sekä New Game Plus ...

    Ennen Marvel’s Spider-Manin julkaisua pelaajat suuttuivat, kun he...
    Insomniac
  • Traileri: Tällainen on Days Gonen tarina ja pääpahis

    Traileri: Tällainen on Days Gonen tarina ja pääpahis

    Uusi traileri pureutuu tasan kuukauden päästä julkaistavan Days...
    Days Gone
  • PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen on lisätty nippu uusia pelitarjouksia. PlayStation...
    Pelit
  • BioWare julkisti Anthemin virallisen julkaisutrailerin

    BioWare julkisti Anthemin virallisen julkaisutrailerin

    Odotettua Anthemia päästiin testaamaan viime viikonloppuna avoimessa demotestissä....
    Anthem
  • Rage 2:n ennakkotilaukset alkoivat – Steamiin peliä on turha odottaa

    Rage 2:n ennakkotilaukset alkoivat – Steamiin peliä on turha odottaa

    Bethesda on aloittanut Rage 2:n ennakkotilauksien tarjoamisen. PC-pelaajien...
    Bethesda
  • Sisäpiiri kertoo: Microsoftin seuraavassa Xboxissa ei ole lainkaan levyasemaa

    Sisäpiiri kertoo: Microsoftin seuraavassa Xboxissa ei ole lainkaan levyasemaa

    Huhujen mukaan Microsoftilta on tulossa ensi vuoden puolella...
    Microsoft
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Ghost Recon Breakpointin suljettu betatesti järjestetään 5.-8. syyskuuta....
    Ghost Recon Breakpoint
  • Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Pohjois-Koreassa on nyt mahdollista pelata videopelejä valtiollisella Moranbong-pelikonsolilla....
    Pelikonsolit
  • Kuva: Muistatko tämän nostalgisen Max Payne -mainoksen vuosien takaa?

    Kuva: Muistatko tämän nostalgisen Max Payne -mainoksen vuosien takaa?

    PC Gamer on kaivanut arkistoista legendaarisen suomalaispelin paperimainoksen...
    klassikkopelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Sword ja Shield -pelien Pokémon-valikoima vuoti julkisuuteen etuajassa

    Sword ja Shield -pelien Pokémon-valikoima vuoti julkisuuteen etuajassa

    SPOILERIVAROITUS: Mikäli et halua tietää tulevista Pokémon Sword...
    Pelit
  • Arvostelu | Kyllä kannatti kokeilla – Total War Saga: Troy on yksi pelisarjan parhaista osista

    Arvostelu | Kyllä kannatti kokeilla – Total War Saga: Troy on yksi pelisarjan parhaista osista

    Creative Assemblyn kokeilut onnistuvat jo toistamiseen, sillä Total...
    Peliarvostelut
  • Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Mick Gordon etsii hevimetallia öriseviä laulajia laumaan kuorossa...
    Doom

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme