Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Eastshade on kiehtova ja kaunis seikkailu, jossa ei veri lennä – Valitettavasti peli on myös pahasti bugien rampauttama

Posted on 15.12.2019

Eastshade on ihastuttava ja kaunis fantasiaseikkailu, jossa ei miekkaa heilutella eikä örkkejä paloitella. Viehättävän indiepelin parissa viihtyy loppuun asti, vaikka tekniset ongelmat yrittävätkin parhaansa viedäkseen kaiken ilon kokemuksesta.


Julkaisupäivä: 29.10.2019 (PS4)
Studio: Eastshade Studios
Julkaisija: Eastshade Studios
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), Xbox One, PC, Linux, Mac
Pelaajia: 1
Ikäraja: 7
Peliä pelattu arvostelua varten: 11 tuntia


Seikkailu- ja roolipelit tarjoavat usein laajoja fantasiamaailmoita tutkittavaksi, mutta seikkailuihin liittyy aina vaaran elementti. Useimmat pelimaailmat nimittäin kuhisevat vihollisia ja kuolettavia uhkia, jotka voivat viedä seikkailunhalun innokkaimmaltakin pelaajalta.

Eastshade on toista maata. Alkuvuodesta PC:lle julkaistu ja syksyllä konsoleille kääntynyt seikkailupeli vie pelaajan viehättävälle tutkimusmatkalle, jossa ketään ei pistetä hengiltä tai kohdella väkivalloin. Siitäkin huolimatta tai ehkä juuri siksi Eastshade on erittäin vetovoimainen, ja peli tarjoaakin pelattavaa helposti yli kymmenen tunnin edestä.

Lähtökohtakin on hurmaavan erilainen kuin monissa muissa seikkailupeleissä. Pelaajan ohjastama hahmo on taidemaalari, joka saapuu kaukaiselle Eastshaden saarelle täyttämään edesmenneen äitinsä toivetta. Ennen kuolemaansa äiti toivoi, että hänen lapsensa vierailisi niissä Eastshaden paikoissa, jotka tekivät häneen itseensä vaikutuksen vuosia sitten.

Näitä paikkoja pelaaja lähtee ikuistamaan, mutta mitään varsinaista ”juonta” pelissä ei ole. Sen sijaan pelimaailmasta löydettävät tehtävät muodostavat omanlaisensa tarinamaailman, joka on kuin kokoelma pieniä kertomuksia.

Eteneminen on pelaajan kontolla, eivätkä kehittäjät varsinaisesti näytä suuntaa. Pelaaja lähtee siis vapaasti tutkimaan maailmaa, jututtamaan paikallisia, auttamaan heitä ongelmissa ja ratkaisemaan pieniä pulmia ja konflikteja. Mikään vaikea peli Eastshade ei ole, mutta omia aivojaan pääsee silti käyttämään, ja ”päätehtävän” läpäiseminen vaatii myös useampien muiden toimeksiantojen täyttämistä.

Koko peli on rakennettu pelaajan omatoimisuuden varaan, ja myös monet pelimekaniikat avautuvat luontevasti tehtävien kautta. Esimerkiksi pelimaailman kartta, nopeammat matkustusmuodot ja fast travel ovat elementtejä, jotka pelaaja joko löytää tai sitten ei. Tässä pelissä uteliaisuus ja aktiivisuus palkitaan.

Kaikki Eastshadessa on läpeensä viehättävää, ja kuten alle kokoamastani kuvagalleriastakin näkee, on peli myös parhaimmillaan erittäin kaunis. Eastshaden valtakuntaa asuttavat höpsöt ja persoonalliset eläinhahmot, ja vaikka pelimaailma onkin täysin väkivallaton, on tarinoilla myös eettiset ja aavistuksen vakavammat elementtinsä. Mikään pelkkä lastenpeli ei siis ole kyseessä, ja matalasta ikärajasta huolimatta se vaatii hyvää englanninkielen taitoa.

On myös kehuttava, että pelin musiikit ovat kauniita (joskin toisteisia), ja ääninäyttely on harvinaisen eläväistä ja huumorintajuista. Hahmomallit voivat olla kankeita, mutta ääninäyttelijät tekevät parhaansa tuodakseen persoonallisuutta rajallisella budjetilla rakennettuun peliin.

Kaikkien kehujen jälkeen onkin ikävä joutua toteamaan, että Eastshadella on nurja puolensa. Pelillä on nimittäin pahoja teknisiä ongelmia, jotka todellakin haittaavat pelaamista.

Pahimmasta päästä ovat pelin toistuvat kaatumiset tai täysin omituiset bugit, kuten erään pitkän tehtävän keskeisen pelihahmon muuttuminen näkymättömäksi. Etsimättä ohjeita en olisi koskaan löytänyt hahmoa tai päässyt kyseistä tehtävää läpi.

Suurempien ongelmien rinnalla on koko joukko pienempiä ongelmia, jotka eivät suoraan estä pelaamista, mutta alkavat lopulta häiritä. Esimerkiksi äänentaso heilahtelee kurjasti, monet kulmat ja pienet esteet haittaavat liikkumista, ja Eastshadessa eivät lataudu hitaasti vain tekstuurit vaan usein jopa kokonaiset objektit.

Pelistä löytyy myös joukko harmittavia pelisuunnittelun ratkaisuja. Esimerkiksi käveleminen on tolkuttoman hidasta, joten melkein koko pelin tulee pelanneeksi juoksupainike (L1) pohjassa. Ja jostain syystä pelin kirkkautta ei voi säätää ja se on lähtökohtaisesti hyvin matalalla, joten luolissa on vaikea nähdä eteensä ja useita dialogeja tulee käytyä käytännössä näkemättä pelihahmojen kasvoja.

Kokonaisuudesta saa sen vaikutelman, että PS4-käännös on tehty nopeasti ja halvalla. Peliin on jopa unohtunut Xbox-ohjaimen painikeohjeita eräiden esineiden käyttämiseen.

Tämä kaikki on perhanan ärsyttävää, sillä Eastshade on monella tapaa valloittava ja kiehtova peli. Pelimaailmaa on mukava tutkiskella ja uppoutua sen tarinoihin, mutta samaan aikaan ärsyttävät bugit häiritsevät jatkuvasti.

Eastshadea voikin suositella vain varauksella, ja PS4-version perusteella suosittelisin ehkä kokeilemaan peliä jollakin muulla alustalla. Eastshade sopii kaikille, jotka sietävät bugeja ja ovat valmiita kiertämään niitä päästäkseen nauttimaan tarinallisesta ja leppoisasta seikkailupelistä.

Joka tapauksessa Eastshade on lupaava avaus pelin mukaan nimetyltä Eastshade Studiosilta, joka on aiemmin julkaissut vain samaan maailmaan sijoittuvan pikkupelin Leaving Lyndow (2017). Jään odottamaan mielenkiinnolla, millaisen pelin nämä kehittäjät seuraavaksi tekevät.

Olisiko luvassa esimerkiksi vielä tätäkin laajempaan pelimaailmaan sijoittuva Westshade? Vain aika näyttää, mutta sellainen kelpaisi ainakin itselleni. Ainakin jos bugien kitkemiseen varataan kunnolla aikaa.

EASTSHADE

”Bugeista kärsivä Eastshade on valloittava seikkailu ilman verenvuodatusta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-eastshade/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Brutaalin vaikean co-op-räiskintä GTFO:n pelaaminen vaatii osumatarkkuutta, rautaista...
    co-op
  • Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    PlayStation 4 -konsoleille viikonloppuna levinneeseen haittaviestiin kehitetään parhaillaan...
    Pelit
  • The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:ta kehittävän Ubisoft Massiven COO Alf...
    Peliala
  • Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Kauhupeli Maid of Sker vie pelaajan yhteen Ison-Britannian...
    kauhupelit
  • E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    Ubisoft lähtee haastamaan EA:n Originia, Xboxin Game Passia,...
    E3 2019
  • Tämä video tiivistää vuoden 2018 huikeimmat pelijulkaisut alle kahteen minuuttiin

    Tämä video tiivistää vuoden 2018 huikeimmat pelijulkaisut alle kahteen minuuttiin

    Malcolm Klockin pelivideo tiivistää kuluneen vuoden pelimaailman huippuhetket...
    Pelit
  • Tällaisia ovat muodikkaat Fortnite-vaatteet, mutta maksaisitko tuhat euroa tästä takista?

    Tällaisia ovat muodikkaat Fortnite-vaatteet, mutta maksaisitko tuhat euroa tästä takista?

    Uudet Fortnite-teemaiset muotivaatteet eivät ole sieltä halvimmasta päästä....
    Fortnite
  • PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    Sony salli äskettäin alustojen välisen yhteispeluun PlayStation 4:llä...
    alustojen välinen yhteispeluu
  • Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteiston hinta on korkea,...
    Half-Life Alyx
  • Apex Legends -kehittäjä paljastaa: pelistä on bannattu jo yli 10 000 huijaria

    Apex Legends -kehittäjä paljastaa: pelistä on bannattu jo yli 10 000 huijaria

    Apex Legends on eräs tämän hetken suosituimmista nettipeleistä,...
    Apex Legends

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu |
NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta e...
Tulipahan pelattua: Mikromaksut, tuotesijoittelu j...
Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen
Arvostelu: Minecraftin ja Borderlandsin yhdistävä ...
Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista...

Tekniikka uutisia

  • Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    The Pokémon Company on julkistanut virallisen fanituotteen, joka...
    Elokuvauutiset
  • Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Razerin uusin pelikannettava on monilta osin mielenkiintoinen. Erityisesti...
    pelikannettavat
  • Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Techland on paljastanut Dying Light 2: Stay Humanin...
    Dying Light 2
  • ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    Jakson kuvauksen perusteella Pokémonin anime-sarjassa nähdään pian tavallista...
    Elokuvat
  • K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    Väkivaltaan ja masturbointiin keskittyvä Wanking Simulator on hyvin,...
    Pelit
  • Huonoon valoon joutuneen Skyrim-modin kehittäjille lähetettiin tappouhkauksia

    Huonoon valoon joutuneen Skyrim-modin kehittäjille lähetettiin tappouhkauksia

    Skyrim Together -modin tarkoituksena on tehdä The Elder...
    Elder Scrolls 5 Skyrim
  • Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Brutaalin vaikean co-op-räiskintä GTFO:n pelaaminen vaatii osumatarkkuutta, rautaista...
    co-op
  • Jimm’s PC-Store julkisti nestejäähdytteisen tietokonemallistonsa – Mukana näyttävyyttä ja käsityön l...

    Jimm’s PC-Store julkisti nestejäähdytteisen tietokonemallistonsa – Mukana näyttävyyttä ja käsityön l...

    Jimm’s Liquid Builds -PC-mallistoon kuuluu kolme mallia: Mini...
    AMD
  • Arvostelu | The Legend of Zelda: Skyward Sword HD korjaa monet Wii-version ongelmat, mutta ei peli v...

    Arvostelu | The Legend of Zelda: Skyward Sword HD korjaa monet Wii-version ongelmat, mutta ei peli v...

    The Legend of Zelda: Skyward Sword HD on...
    Peliarvostelut
  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Pian jatko-osan saava toimintarope Nioh teki juuri suuren saavutuksen – studio kertoi asiasta psyked...

    Pian jatko-osan saava toimintarope Nioh teki juuri suuren saavutuksen – studio kertoi asiasta psyked...

    Team Ninjan kehittämä toimintaroolipeli Nioh ylitti huomattavan rajapyykin...
    Myyntiluvut
  • Tulipahan pelattua: Mikromaksut, tuotesijoittelu ja härski rahastus pilaavat korispeli NBA 2K19:n

    Tulipahan pelattua: Mikromaksut, tuotesijoittelu ja härski rahastus pilaavat korispeli NBA 2K19:n

    Mikromaksut ovat viime vuosina levinneet ilmaispelattavista mobiilipeleistä aina AAA-tason pelijulkaisuihin saakka. 2K Gamesin julkaisema NBA 2K19 on kuitenkin kenties härskein veto tähän saakka ja mikromaksut onnistuvatkin pil… Lue koko artikk...
    2k Games
  • Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Ori and the Will of the Wisps olisi...
    indiepelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme