Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

Posted on 7.3.2020

Vierailimme jokin aika sitten Riot Gamesilla testaamassa ensi kesänä ilmestyvää Valorantia. Samalla haastattelimme pelin luovaa ohjaajaa David Nottinghamia, ja kysyimme, voitaisiinko pelissä nähdä myös suomalainen hahmo.


K

aikilla Valorantin sankareilla on oma taustatarinansa, johon kuuluu osana maa josta hahmo on peräisin. Esimerkiksi Phoenix on brittiläinen, kun taas Cypher tulee Marokosta. Sage on peräisin Kiinasta ja Viper Yhdysvalloista.

Koska peliin lisätään julkaisun jälkeen uusia hahmoja, kysyimme Nottinghamilta suoraan, voisiko jonkin tulevan hahmon alkuperämaa olla Suomi.

”Ehkä, mikä ettei. Yleisesti ottaen kun mietimme uusia hahmoja, haluamme pitää kiinni diversiteetistä. Luomisprosessin yhteydessä mietimme hahmon luonnetta ja olemusta ja vasta sen jälkeen sitä, mistä maasta hahmo voisi olla peräisin. Prosessi ei siis ala siitä, että päätämme lisätä peliin jostain tietystä maasta tulevan sankarin”, Nottingham vastasi.

Nottinghamin mukaan Valorantin hahmot ja universumi ovat monipuolisia, mutta kaikki sankarit tulevat silti olemaan ihmisiä tai ainakin humanoideja. Esimerkiksi Overwatchista tuttua Winstonin kaltaista avaruusgorillaa ei Valorantin taistelukentillä siis nähdä.

”Hahmojen hitboxit eli ne alueet, joihin luodit voivat osua, ovat tärkeitä. Siksi on helpompaa, jos kaikki hahmot ovat suunnilleen saman kokoisia ja muotoisia”, Nottingham selitti.

Nottinghamin mukaan Riot Games haluaa miettiä luovia tapoja, joilla hahmojen taustatarinoita voidaan esittää pelaajille. Esimerkiksi Blizzardin tekemät Overwatchin hahmoja esittelevät lyhytanimaatiot ovat Nottinghamin mukaan kieltämättä upeita, mutta olisi tärkeää, että hahmoihin voisi tutustua paremmin myös pelin sisällä.

”Pelaajien pitäisi päästä tutustumaan hahmoihin ja niiden tarinoihin pelaamisen ohessa. Haluamme hyödyntää kaksisuuntaista systeemiä, jossa pelaajat eivät ainoastaan katso meidän tuottamaamme materiaalia, kuten videoita, vaan pääsevät kokemaan hahmot myös pelaamalla ja esimerkiksi keskustelemaan niistä yhteisön keskuudessa. Pelissä saattaa olla vaikkapa jokin sankarin sanoma pala dialogia, josta pelaajat voivat keksiä erilaisia syvempiä merkityksiä”, totesi Nottingham.

Nottinghamin mukaan on hyvin tärkeää, että jokainen pelaaja voi löytää Valorantin hahmojen joukosta itselleen sopivan ja oikealta tuntuvan hahmon myös sankarin taustatarinan puolesta: ”Haluamme, että hahmot edustavat kaikenlaisia ihmisiä. Emme tarkoita ainoastaan kansallisuutta, sukupuolta tai seksuaalista suuntautumista, vaikka nekin ovat toki tärkeitä.”

”Emme kuitenkaan halua tehdä esimerkiksi homoseksuaalia hahmoa vain sen takia, että peliin pitäisi saada väkisin homoseksuaali hahmo. Seksuaalinen suuntautuminen saattaa olla osa hahmon identiteettiä, mutta se ei saa määrittää koko sankarin olemusta”, Nottingham tiivisti.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/kysyimme-riot-gamesilta-haastattelussa-voitaisiinko-valorantissa-nahda-suomalaista-sankaria/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Valve julkaisee tammikuussa dokumentin suomalaispelaajien voittamasta Dota 2:n maailmanmestaruudesta

    Valve julkaisee tammikuussa dokumentin suomalaispelaajien voittamasta Dota 2:n maailmanmestaruudesta

    Valve julkaisee 15. päivä tammikuuta Dota 2:n The...
    Dota 2
  • Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Pienten resurssien Gametec-peli lentää aivan liian korkealle, ja...
    kyberpunk
  • Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin näytönohjaimien kehitystyöstä vastaava johtaja Raja Koduri esitteli...
    Intel
  • Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Nuoren Laran päätöstarina jatkuu neljännen laajennuksen merkeissä. Shadow...
    Pelit
  • “Tämän pelin tekijät ovat pelkkää saastaa”, Call of Duty: Modern Warfare sai venäläiset raivon valta...

    “Tämän pelin tekijät ovat pelkkää saastaa”, Call of Duty: Modern Warfare sai venäläiset raivon valta...

    Call of Duty: Modern Warfare on aiheuttanut Venäjällä...
    Call of Duty: Modern Warfare
  • Tämä video tiivistää vuoden 2018 huikeimmat pelijulkaisut alle kahteen minuuttiin

    Tämä video tiivistää vuoden 2018 huikeimmat pelijulkaisut alle kahteen minuuttiin

    Malcolm Klockin pelivideo tiivistää kuluneen vuoden pelimaailman huippuhetket...
    Pelit
  • Pokémon Gon taskuhirviöt siirtyvät tuleviin Nintendo-peleihin, mutta ne täytyy pyydystää uudelleen

    Pokémon Gon taskuhirviöt siirtyvät tuleviin Nintendo-peleihin, mutta ne täytyy pyydystää uudelleen

    Pokémon Gossa pyydystetyt Pokémonit voi siirtää Pokémon Let’s Go -peleihin. Nyt Nintendo on kertonut lisätietoja pelin Go Park Complex -järjestelmästä. Kun Nintendo aiemmin tänä vuonna julkisti Pokémon Let’s Go Pikachu j… Lue koko a...
    Lasten- ja perhepelit
  • Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Assassin’s Creed: Valhalla on peli, joka vetoaa varmasti...
    Assassin's Creed Valhalla
  • Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteiston hinta on korkea,...
    Half-Life Alyx
  • State of Play: Traileri: kummallisen hauska Untitled Goose Game julkaistaan PlayStation 4:lle jo ens...

    State of Play: Traileri: kummallisen hauska Untitled Goose Game julkaistaan PlayStation 4:lle jo ens...

    Untitled Goose Game heittää pelaajan ilkikurisen hanhen räpylöihin....
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Red Dead Redemption Online päivittyy pian isosti: ...
Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gang...
Visual novel -kauhua suoraan Japanista: Death Mark...
Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – tra...
Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat...

Tekniikka uutisia

  • Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Vähäpukeisiin naisiin keskittyvä Dead or Alive Xtreme 3...
    Dead or Alive Xtreme 3
  • Hamstraajat iskivät kyntensä Steam Deck -pelikonsoleihin

    Hamstraajat iskivät kyntensä Steam Deck -pelikonsoleihin

    Kuluneella viikolla julkistetun Steam Deck -pelikonsolin ennakkomyynti alkoi...
    eBay
  • Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Aiemmin PC:lle, Nintendo Switchille, iOSille, Xbox Onelle ja...
    Dead Cells
  • Xbox Game Passiin lisätään koko joukko uusia pelejä joulukuussa Xbox Onelle sekä PC:lle

    Xbox Game Passiin lisätään koko joukko uusia pelejä joulukuussa Xbox Onelle sekä PC:lle

    Microsoftin pelipalveluun luvassa paljon uutta pelattavaa joulukuun aikana,...
    Microsoft
  • Ensiarviot lyttäsivät Crackdown 3:n – Mutta kiinnostiko peli ketään alun alkaenkaan?

    Ensiarviot lyttäsivät Crackdown 3:n – Mutta kiinnostiko peli ketään alun alkaenkaan?

    Moneen otteeseen myöhästyneen Crackdown 3:n ensimmäiset arviot ovat...
    Crackdown 3
  • Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Jo neljänteen osaan ehtinyt Just Cause on kääntymässä...
    Constantin Films
  • Huhu: Rocksteadin kehittämä Superman: World’s Finest esitellään ensi viikolla

    Huhu: Rocksteadin kehittämä Superman: World’s Finest esitellään ensi viikolla

    Superman: World’s Finest saatetaan julkistaa The Game Awardseissa...
    pelihuhut
  • Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us -jatko-osa ei ole avoimen maailman...
    Naughty Dog
  • Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Alun perin PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja PC:lle...
    Alien: Isolation
  • Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Muropaketti vieraili alkuvuodesta Los Angelesissa Riot Gamesin studiolla...
    Counter-Strike: Global Offensive

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: Tällainen on Deus Ex -kehittäjien uusi arvoituksellinen scifi-peli Outriders

    Traileri: Tällainen on Deus Ex -kehittäjien uusi arvoituksellinen scifi-peli Outriders

    Square Enixillä muhii tuore scifi-peli Outriders, josta on...
    Outriders
  • Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Ultimate Games ja MrCiatsku julkistivat aiemmin tällä viikolla...
    Peliarvostelut
  • Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Ladilas Gueros -niminen kanadalainen artisti on julkaissut oman...
    Horizon Zero Dawn

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme