Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä siitä on vaikea enää innostua

Posted on 21.8.2020

Battle royale -pelejä on nykyään kolmetoista tusinassa. Vaikka vauhdikas ja nopeatempoinen Hyper Scape tuokin tuttuun genreen oman sävynsä, ei se silti erotu massasta tarpeeksi.


Julkaisupäivä: 11.8.2020
Studio: Ubisoft Montreal
Julkaisija: Ubisoft
Saatavilla: PC (testattu), PlayStation 4, Xbox One
Pelaajia: online-moninpeli
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 8 tuntia


Fortniten ja PlayerUnknown’s Battlegroundsin lisäksi markkinoilla olevia battle royale -pelejä ovat muun muassa Call of Duty: Warzone ja Apex Legends. Joukkoa ovat lisäksi täydentäneet viime vuosina H1Z1:n ja Realm Royalen kaltaiset pelit, jotka ovat olleet hetken aikaa suosittuja, mutta jotka ovat sittemmin hiipuneet unholaan. Ei siis ihme, että battle royale -genre alkaa tuntua jo aika nähdyltä.

Se ei silti estänyt Ubisoftia lanseeraamasta kesällä uutta ilmaispelattavaa Hyper Scapea, jossa on mukana hieman uutta ja paljon vanhaa. Battle royalea pääsee pelaamaan yksin, yhdessä kavereiden kanssa tai pelitilassa, jossa kaikki pelaajat jaetaan neljään eri joukkueeseen.

Hyper Scape on sci-fi-teemainen räiskintä futuristisessa VR-maailmassa. Pelimaailman teemassa on uutuudenviehätystä, mutta ikävä kyllä se näyttää graafisesti melko laimealta ja harmaalta. Myöskään hahmojen tai aseiden mallit eivät ole kovinkaan omaperäisiä tai upeita, vaan melkoisen geneerisiä. Tokikaan grafiikat tai tyyli eivät ole battle royale -pelien ominaisuuksista tärkeimpiä, vaan paino on aina pelimekaniikoissa ja itse räiskinnässä.

Hyper Scapessa pitkien välimatkojen sijaan pelialue on varsin kompakti ja se painottaa vertikaalista etenemistä. Pelihahmot voivat tuplahyppiä kerrostalojen ja pilvenpiirtäjien kerrosten välillä, jonka lisäksi maasta löytyvät hyppyrit ja pelihahmojen kyvyt mahdollistavat nopean liikkumisen ylös- ja alaspäin.

Hyper Scape on muutenkin nopeatempoisempi kuin monet muut battle royale -pelit. Erät ovat lyhyitä ja vastustajia pääsee kohtaamaan melko usein. Pelihahmojen liikenopeus on korkea ja hyvänä puolena peli tuntuu rohkaisevan ympäri karttaa liikkumiseen sen sijaan, että pelaajien kannattaisi laittaa leiri pystyyn johonkin kartan peränurkkaan.

Kuten tavallista, kuuluu Hyper Scapeen olennaisena osana aseiden kerääminen kartalta. Mukaan voi napata kerralla kaksi erilaista pyssyä. Jos samanlaisia aseita löytää useampia, voi käytössä olevaa asetta päivittää paremmaksi. Aseiden valikoima on kohtalainen, mutta monet aseista tuntuvat melkoisen tuhnuilta. Siksi lopulta käyttössä ovat yleensä ne samat tehokkaimmat aseet, samalla kun esimerkiksi heikkotehoisille pistooleille tulee harvemmin käyttöä.

Aseiden tukena ovat erilaiset ”hackit” eli erikoiskyvyt. Niiden avulla pelaaja voi esimerkiksi hypätä korkealle ilmaan, muuttua näkymättömäksi, rakentaa ympärilleen suojaavan muurin tai paljastaa lähettyvillä olevat viholliset. Erikoiskyvyt ovat ihan hauskoja, joskaan nekään eivät ole kovin omaperäisiä.

Hyper Scape ottaa pientä pesäeroa muihin genren edustajiin myös siinä mielessä, ettei mukana ole tavanomaista pienenevää rinkiä, joka ajaisi pelaajat erän loppua kohden yhteen. Sen sijaan VR-maailma tuhoutuu vähitellen pelaajien ympäriltä, sektori kerrallaan. Lopputulos on sama, mutta sentään pelialueen pienenemiseen on keksitty jokin uusi kikka.

Toisena pienenä lisäjippona pelin katsojat pääsevät vaikuttamaan siihen millaisia erikoistapahtumia, kuten tavallista pienempi painovoima, kentällä nähdään. Idea on ihan kiva, mutta en kyllä ainakaan itse jaksaisi silti katsoa muiden räiskintää.

Kokonaisuudessaan Hyper Scape on monilta osin varsin pätevä ja hauska battle royale -räiskintä. Ongelma on lähinnä se, että peli ei keksi oikeastaan mitään uutta tai hienoa. Siksi se tuntuu melkoisen nähdyltä jo alusta alkaen. Lisäksi peliä vaivaa se, ettei sen räiskintä tunnu yhtä hauskalta kuin monissa kilpailevissa genren edustajissa. Hyper Scape olisi voinut ottaa enemmän riskejä, samaan tapaan kuin vaikkapa Fall Guys: The Ultimate Knockout, joka on oikeasti omaperäinen ja hauska battle royale -konseptia uudistava peli.

Jos Hyper Scape olisi ilmestynyt vaikkapa kaksi vuotta sitten, voisi se olla hyvinkin kiinnostava pelijulkaisu. Nykyisessä battle royale -ähkyssä se ei vain enää oikein maistu.

HYPER SCAPE

”Hyper Scape on sinällään pätevä ja nopeatempoinen battle royale -peli, mutta koko genre ei vain oikein jaksa enää maistua.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ubisoftin-uutuus-hyper-scape-on-kylla-ihan-pateva-peli-mutta-battle-royale-ahkyssa-siita-on-vaikea-enaa-innostua/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Arkane Austinin kehittämässä Redfallissa taistellaan kadut vallanneita vampyyreja...
    Bethesda
  • Pokemon GO -pelaajat löysivät pelistä mystisen, täysin ennennäkemättömän pokemonin

    Pokemon GO -pelaajat löysivät pelistä mystisen, täysin ennennäkemättömän pokemonin

    Pokemon GO -pelaajat kertovat kohdanneensa mystisen mutteripäisen pokemonin, jota ei ole tavattu aiemmin missään pokemon-pelissä. Pokemon GO:ssa tapahtuu tällä hetkellä kummia. Pelaajat kertovat kohdanneensa täysin uuden ja ennennä… Lue koko ar...
    mobiilipelit
  • Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Klassikkopeli Final Fantasy VII:stä ei Nintendo Switchillä ole...
    Final Fantasy VII
  • Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    PlayStation 4 -konsoleille viikonloppuna levinneeseen haittaviestiin kehitetään parhaillaan...
    Pelit
  • God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    Sony Santa Monica on vahvistanut God of Warin...
    God of War
  • Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Microsoftia on äskettäin kehuttu siitä, kuinka se kohtelee...
    Microsoft
  • Arvostelu: Insurgency: Sandstorm tarjoaa herkullisen realistista räiskintää

    Arvostelu: Insurgency: Sandstorm tarjoaa herkullisen realistista räiskintää

    Insurgency: Sandstorm syleilee realismia ja ravistelee pelaajan hermoja....
    insurgency: sandstorm
  • Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaatii jättikorvauksia

    Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaatii jättikorvauksia

    Nintendon pelejä netissä jakelevan sivuston ylläpitäjät ovat joutuneet...
    Nintendo
  • Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Uuden modin ansiosta Sekiro: Shadows Die Twice muuttuu...
    FromSoftware
  • Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Vierailimme jokin aika sitten Riot Gamesilla testaamassa ensi...
    Peliartikkelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kuva: Näin tyrmäävän näyttävä on uusi Xbox Onen Ph...
YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -...
Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth ...
Kokeilu |
Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin –...
Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet,...

Tekniikka uutisia

  • Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin The Witcher -sarja julkaistaan suoratoistopalvelussa 20. joulukuuta....
    Elokuvat
  • Microsoftin toimitusjohtaja ylistää konsoleita: “Olohuone on tärkein paikka pelaamiselle.”

    Microsoftin toimitusjohtaja ylistää konsoleita: “Olohuone on tärkein paikka pelaamiselle.”

    Vaikka Microsoft arvostaa PC-pelaamista, on konsolipelaaminen se perimmäinen...
    Microsoft
  • Alun perin surkeasta julkaisusta kärsinyt No Man’s Sky on noussut yhdeksi parhaiten myyneistä IP:ist...

    Alun perin surkeasta julkaisusta kärsinyt No Man’s Sky on noussut yhdeksi parhaiten myyneistä IP:ist...

    No Man’s Skyn vuonna 2016 tapahtunut julkaisu oli...
    No Man's Sky
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Doom
  • Huonoja uutisia Epic Games Storen vihaajille: rallipeli WRC 8 päätynee Epicin yksinoikeuspeliksi

    Huonoja uutisia Epic Games Storen vihaajille: rallipeli WRC 8 päätynee Epicin yksinoikeuspeliksi

    Epic Games Storen yksinoikeuspelit ovat aiheuttaneet närää pelaajien...
    epic games store
  • Tällainen on uusi Xbox-ohjain, Xbox 20th Anniversary Controller nostaa hattua alkuperäiselle Xboxill...

    Tällainen on uusi Xbox-ohjain, Xbox 20th Anniversary Controller nostaa hattua alkuperäiselle Xboxill...

    Xbox 20th Anniversary Controller tulee saataville marraskuussa. Microsoft...
    Peliohjaimet
  • Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Hittipeli World of Tanks Blitziin saapuu joukko eurooppalaisia...
    Android
  • Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfall koettaa haukata kerralla liian ison palan

    Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfall koettaa haukata kerralla liian ison palan

    Pitkäikäinen 4X-strategiapelisarja heittää fantasiapelleilyn (lähes) kokonaan sivuun tieteisfiktion...
    Age of Wonders
  • Sisältö julki: Kaikkea tätä on luvassa Apex Legendsin seitsemännellä kaudella

    Sisältö julki: Kaikkea tätä on luvassa Apex Legendsin seitsemännellä kaudella

    Apex Legendsin seitsemäs tuotantokausi tuo mukanaan uuden sankarin,...
    Apex Legends
  • Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Rocket Leagueta kehittävän Psyonixin ja Nitro Circuksen yhteistyössä...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Rockstar Gamesin suosittu GTA-sarja löysi kolmannen ulottuvuuden tasan...
    GTA
  • Onko Remedy Gamesin julkaisema Control uusien pelien huipulla?

    Onko Remedy Gamesin julkaisema Control uusien pelien huipulla?

    Peliteollisuus sai 27. elokuuta 2019 pelattavakseen, koettavakseen sekä keskustelun kohteeksi suomalaisen Remedy Entertainmentin kehittämän sekä 505 Gamesin julkaiseman kolmannen persoonan ammuntapelin, Controlin. Tämä kutkuttavan jännittävä scifi-tr...
    Pelit
  • Apex Legends -kehittäjä paljastaa: pelistä on bannattu jo yli 10 000 huijaria

    Apex Legends -kehittäjä paljastaa: pelistä on bannattu jo yli 10 000 huijaria

    Apex Legends on eräs tämän hetken suosituimmista nettipeleistä,...
    Apex Legends

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme