Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä siitä on vaikea enää innostua

Posted on 21.8.2020

Battle royale -pelejä on nykyään kolmetoista tusinassa. Vaikka vauhdikas ja nopeatempoinen Hyper Scape tuokin tuttuun genreen oman sävynsä, ei se silti erotu massasta tarpeeksi.


Julkaisupäivä: 11.8.2020
Studio: Ubisoft Montreal
Julkaisija: Ubisoft
Saatavilla: PC (testattu), PlayStation 4, Xbox One
Pelaajia: online-moninpeli
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 8 tuntia


Fortniten ja PlayerUnknown’s Battlegroundsin lisäksi markkinoilla olevia battle royale -pelejä ovat muun muassa Call of Duty: Warzone ja Apex Legends. Joukkoa ovat lisäksi täydentäneet viime vuosina H1Z1:n ja Realm Royalen kaltaiset pelit, jotka ovat olleet hetken aikaa suosittuja, mutta jotka ovat sittemmin hiipuneet unholaan. Ei siis ihme, että battle royale -genre alkaa tuntua jo aika nähdyltä.

Se ei silti estänyt Ubisoftia lanseeraamasta kesällä uutta ilmaispelattavaa Hyper Scapea, jossa on mukana hieman uutta ja paljon vanhaa. Battle royalea pääsee pelaamaan yksin, yhdessä kavereiden kanssa tai pelitilassa, jossa kaikki pelaajat jaetaan neljään eri joukkueeseen.

Hyper Scape on sci-fi-teemainen räiskintä futuristisessa VR-maailmassa. Pelimaailman teemassa on uutuudenviehätystä, mutta ikävä kyllä se näyttää graafisesti melko laimealta ja harmaalta. Myöskään hahmojen tai aseiden mallit eivät ole kovinkaan omaperäisiä tai upeita, vaan melkoisen geneerisiä. Tokikaan grafiikat tai tyyli eivät ole battle royale -pelien ominaisuuksista tärkeimpiä, vaan paino on aina pelimekaniikoissa ja itse räiskinnässä.

Hyper Scapessa pitkien välimatkojen sijaan pelialue on varsin kompakti ja se painottaa vertikaalista etenemistä. Pelihahmot voivat tuplahyppiä kerrostalojen ja pilvenpiirtäjien kerrosten välillä, jonka lisäksi maasta löytyvät hyppyrit ja pelihahmojen kyvyt mahdollistavat nopean liikkumisen ylös- ja alaspäin.

Hyper Scape on muutenkin nopeatempoisempi kuin monet muut battle royale -pelit. Erät ovat lyhyitä ja vastustajia pääsee kohtaamaan melko usein. Pelihahmojen liikenopeus on korkea ja hyvänä puolena peli tuntuu rohkaisevan ympäri karttaa liikkumiseen sen sijaan, että pelaajien kannattaisi laittaa leiri pystyyn johonkin kartan peränurkkaan.

Kuten tavallista, kuuluu Hyper Scapeen olennaisena osana aseiden kerääminen kartalta. Mukaan voi napata kerralla kaksi erilaista pyssyä. Jos samanlaisia aseita löytää useampia, voi käytössä olevaa asetta päivittää paremmaksi. Aseiden valikoima on kohtalainen, mutta monet aseista tuntuvat melkoisen tuhnuilta. Siksi lopulta käyttössä ovat yleensä ne samat tehokkaimmat aseet, samalla kun esimerkiksi heikkotehoisille pistooleille tulee harvemmin käyttöä.

Aseiden tukena ovat erilaiset ”hackit” eli erikoiskyvyt. Niiden avulla pelaaja voi esimerkiksi hypätä korkealle ilmaan, muuttua näkymättömäksi, rakentaa ympärilleen suojaavan muurin tai paljastaa lähettyvillä olevat viholliset. Erikoiskyvyt ovat ihan hauskoja, joskaan nekään eivät ole kovin omaperäisiä.

Hyper Scape ottaa pientä pesäeroa muihin genren edustajiin myös siinä mielessä, ettei mukana ole tavanomaista pienenevää rinkiä, joka ajaisi pelaajat erän loppua kohden yhteen. Sen sijaan VR-maailma tuhoutuu vähitellen pelaajien ympäriltä, sektori kerrallaan. Lopputulos on sama, mutta sentään pelialueen pienenemiseen on keksitty jokin uusi kikka.

Toisena pienenä lisäjippona pelin katsojat pääsevät vaikuttamaan siihen millaisia erikoistapahtumia, kuten tavallista pienempi painovoima, kentällä nähdään. Idea on ihan kiva, mutta en kyllä ainakaan itse jaksaisi silti katsoa muiden räiskintää.

Kokonaisuudessaan Hyper Scape on monilta osin varsin pätevä ja hauska battle royale -räiskintä. Ongelma on lähinnä se, että peli ei keksi oikeastaan mitään uutta tai hienoa. Siksi se tuntuu melkoisen nähdyltä jo alusta alkaen. Lisäksi peliä vaivaa se, ettei sen räiskintä tunnu yhtä hauskalta kuin monissa kilpailevissa genren edustajissa. Hyper Scape olisi voinut ottaa enemmän riskejä, samaan tapaan kuin vaikkapa Fall Guys: The Ultimate Knockout, joka on oikeasti omaperäinen ja hauska battle royale -konseptia uudistava peli.

Jos Hyper Scape olisi ilmestynyt vaikkapa kaksi vuotta sitten, voisi se olla hyvinkin kiinnostava pelijulkaisu. Nykyisessä battle royale -ähkyssä se ei vain enää oikein maistu.

HYPER SCAPE

”Hyper Scape on sinällään pätevä ja nopeatempoinen battle royale -peli, mutta koko genre ei vain oikein jaksa enää maistua.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ubisoftin-uutuus-hyper-scape-on-kylla-ihan-pateva-peli-mutta-battle-royale-ahkyssa-siita-on-vaikea-enaa-innostua/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Sonyn kaavailemasta ja sittemmin peruuttamasta Last of Us...
    Pelit
  • Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    OpTic Indian joukkueessa pelaava Nikhil “forsaken” Kumawat jäi...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Doom
  • Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Uusi dokumentti paljastaa, millaista jälkeä pelien digitaalinen jakelu...
    dokumenttielokuvat
  • Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Pääsimme Gamescom 2019 -tapahtuman yhteydessä pelaamaan pienen pätkän...
    Crystal Dynamics
  • Sony julkisti neljä upean väristä DualShock 4 -peliohjainta

    Sony julkisti neljä upean väristä DualShock 4 -peliohjainta

    PlayStation 4:n DualShock 4 -peliohjainten mallisto laajenee syksyllä...
    DualShock 4
  • Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Kauhupelisarja The Dark Pictures Anthology on ehtinyt jo...
    House of Ashes
  • Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Urheilupeleissä vuosipäivitykset ovat varsin tuttua kauraa. Sama julkaisutahti...
    Peliarvostelut
  • Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aiheset säkkituolit – sopisivatko ne sinun sisustukseesi...

    Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aiheset säkkituolit – sopisivatko ne sinun sisustukseesi...

    Virallisia Pokémon-fanituotteita kauppaava Pokémon Center on listannut sivuilleen...
    Peliuutiset
  • Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Aivan liian tuttu ja turhan turvallinen 4X-peli Humankind...
    Humankind

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Rainbow Six Siegen Operation Burnt Horizon -lisäri...
Horizon Forbidden Westistä julkaistiin kaksi uutta...
Razerin Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -n...
Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt amma...
Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa...

Tekniikka uutisia

  • Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Peleihin perustuvat elokuvat tulee suunnata muillekin kuin pelaajille...
    Detective Pikachu
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    OpTic Indian joukkueessa pelaava Nikhil “forsaken” Kumawat jäi...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    IO Interactive on julkaissut PlayStation 4:lle ja Xbox...
    Hitman
  • Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Hell Let Loose on korkealla oppimiskäyrällä varustettu karu...
    Hell Let Loose
  • Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja...
    Catalyst Black
  • H1Z1 pyrkii kasvojenkohotukseen – Peli nimetään uudelleen ja kehittäjät vaihtuvat

    H1Z1 pyrkii kasvojenkohotukseen – Peli nimetään uudelleen ja kehittäjät vaihtuvat

    Daybreakin mukaan nykyään ilmaispelattava H1Z1 tunnetaan pian uudella Z1: Battle Royale -nimellä. Samalla kehittäjätiimi kootaan uudelleen. Pelaajakadosta kärsinyt H1Z1 muuttui aiemmin ilmaispelattavaksi. Siitä huolimatta battle royale -räisk… ...
    battle royale -pelit
  • Tällainen on Super Mario Bros. Battle Royale – kahelin selainpelin kimppuun voi hypätä vaikka heti

    Tällainen on Super Mario Bros. Battle Royale – kahelin selainpelin kimppuun voi hypätä vaikka heti

    Battle royale -huuma ei ole tyyntymässä aivan pian,...
    battle royale -pelit
  • Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Rockstar Gamesin suosittu GTA-sarja löysi kolmannen ulottuvuuden tasan...
    GTA
  • Dwarf Fortressin kehittäjät aloittavat pelin myymisen Steamissa koska ”Yhdysvaltalainen terveydenhuo...

    Dwarf Fortressin kehittäjät aloittavat pelin myymisen Steamissa koska ”Yhdysvaltalainen terveydenhuo...

    Dwarf Fortress on ollut jaossa ilmaiseksi jo yli...
    Dwarf Fortress

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    BioWare ja EA ovat julkaisseet ensi helmikuussa saapuvasta...
    Anthem
  • Haastattelussa esports-tähti Juhani ”Kantoraketti” Toivonen: ”Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti ...

    Haastattelussa esports-tähti Juhani ”Kantoraketti” Toivonen: ”Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti ...

    Rainbow Six Siege on yksi maailman suosituimmista kilpailullisista...
    eSports
  • Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Aiemmien testattu Nvidian uusi GeForce RTX 3080 -malli...
    Geforce RTX 3080

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme