Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä siitä on vaikea enää innostua

Posted on 21.8.2020

Battle royale -pelejä on nykyään kolmetoista tusinassa. Vaikka vauhdikas ja nopeatempoinen Hyper Scape tuokin tuttuun genreen oman sävynsä, ei se silti erotu massasta tarpeeksi.


Julkaisupäivä: 11.8.2020
Studio: Ubisoft Montreal
Julkaisija: Ubisoft
Saatavilla: PC (testattu), PlayStation 4, Xbox One
Pelaajia: online-moninpeli
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 8 tuntia


Fortniten ja PlayerUnknown’s Battlegroundsin lisäksi markkinoilla olevia battle royale -pelejä ovat muun muassa Call of Duty: Warzone ja Apex Legends. Joukkoa ovat lisäksi täydentäneet viime vuosina H1Z1:n ja Realm Royalen kaltaiset pelit, jotka ovat olleet hetken aikaa suosittuja, mutta jotka ovat sittemmin hiipuneet unholaan. Ei siis ihme, että battle royale -genre alkaa tuntua jo aika nähdyltä.

Se ei silti estänyt Ubisoftia lanseeraamasta kesällä uutta ilmaispelattavaa Hyper Scapea, jossa on mukana hieman uutta ja paljon vanhaa. Battle royalea pääsee pelaamaan yksin, yhdessä kavereiden kanssa tai pelitilassa, jossa kaikki pelaajat jaetaan neljään eri joukkueeseen.

Hyper Scape on sci-fi-teemainen räiskintä futuristisessa VR-maailmassa. Pelimaailman teemassa on uutuudenviehätystä, mutta ikävä kyllä se näyttää graafisesti melko laimealta ja harmaalta. Myöskään hahmojen tai aseiden mallit eivät ole kovinkaan omaperäisiä tai upeita, vaan melkoisen geneerisiä. Tokikaan grafiikat tai tyyli eivät ole battle royale -pelien ominaisuuksista tärkeimpiä, vaan paino on aina pelimekaniikoissa ja itse räiskinnässä.

Hyper Scapessa pitkien välimatkojen sijaan pelialue on varsin kompakti ja se painottaa vertikaalista etenemistä. Pelihahmot voivat tuplahyppiä kerrostalojen ja pilvenpiirtäjien kerrosten välillä, jonka lisäksi maasta löytyvät hyppyrit ja pelihahmojen kyvyt mahdollistavat nopean liikkumisen ylös- ja alaspäin.

Hyper Scape on muutenkin nopeatempoisempi kuin monet muut battle royale -pelit. Erät ovat lyhyitä ja vastustajia pääsee kohtaamaan melko usein. Pelihahmojen liikenopeus on korkea ja hyvänä puolena peli tuntuu rohkaisevan ympäri karttaa liikkumiseen sen sijaan, että pelaajien kannattaisi laittaa leiri pystyyn johonkin kartan peränurkkaan.

Kuten tavallista, kuuluu Hyper Scapeen olennaisena osana aseiden kerääminen kartalta. Mukaan voi napata kerralla kaksi erilaista pyssyä. Jos samanlaisia aseita löytää useampia, voi käytössä olevaa asetta päivittää paremmaksi. Aseiden valikoima on kohtalainen, mutta monet aseista tuntuvat melkoisen tuhnuilta. Siksi lopulta käyttössä ovat yleensä ne samat tehokkaimmat aseet, samalla kun esimerkiksi heikkotehoisille pistooleille tulee harvemmin käyttöä.

Aseiden tukena ovat erilaiset ”hackit” eli erikoiskyvyt. Niiden avulla pelaaja voi esimerkiksi hypätä korkealle ilmaan, muuttua näkymättömäksi, rakentaa ympärilleen suojaavan muurin tai paljastaa lähettyvillä olevat viholliset. Erikoiskyvyt ovat ihan hauskoja, joskaan nekään eivät ole kovin omaperäisiä.

Hyper Scape ottaa pientä pesäeroa muihin genren edustajiin myös siinä mielessä, ettei mukana ole tavanomaista pienenevää rinkiä, joka ajaisi pelaajat erän loppua kohden yhteen. Sen sijaan VR-maailma tuhoutuu vähitellen pelaajien ympäriltä, sektori kerrallaan. Lopputulos on sama, mutta sentään pelialueen pienenemiseen on keksitty jokin uusi kikka.

Toisena pienenä lisäjippona pelin katsojat pääsevät vaikuttamaan siihen millaisia erikoistapahtumia, kuten tavallista pienempi painovoima, kentällä nähdään. Idea on ihan kiva, mutta en kyllä ainakaan itse jaksaisi silti katsoa muiden räiskintää.

Kokonaisuudessaan Hyper Scape on monilta osin varsin pätevä ja hauska battle royale -räiskintä. Ongelma on lähinnä se, että peli ei keksi oikeastaan mitään uutta tai hienoa. Siksi se tuntuu melkoisen nähdyltä jo alusta alkaen. Lisäksi peliä vaivaa se, ettei sen räiskintä tunnu yhtä hauskalta kuin monissa kilpailevissa genren edustajissa. Hyper Scape olisi voinut ottaa enemmän riskejä, samaan tapaan kuin vaikkapa Fall Guys: The Ultimate Knockout, joka on oikeasti omaperäinen ja hauska battle royale -konseptia uudistava peli.

Jos Hyper Scape olisi ilmestynyt vaikkapa kaksi vuotta sitten, voisi se olla hyvinkin kiinnostava pelijulkaisu. Nykyisessä battle royale -ähkyssä se ei vain enää oikein maistu.

HYPER SCAPE

”Hyper Scape on sinällään pätevä ja nopeatempoinen battle royale -peli, mutta koko genre ei vain oikein jaksa enää maistua.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ubisoftin-uutuus-hyper-scape-on-kylla-ihan-pateva-peli-mutta-battle-royale-ahkyssa-siita-on-vaikea-enaa-innostua/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Mick Gordon etsii hevimetallia öriseviä laulajia laumaan kuorossa...
    Doom
  • Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfall koettaa haukata kerralla liian ison palan

    Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfall koettaa haukata kerralla liian ison palan

    Pitkäikäinen 4X-strategiapelisarja heittää fantasiapelleilyn (lähes) kokonaan sivuun tieteisfiktion...
    Age of Wonders
  • Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen myydyin pelikonsoli. Sony...
    Pelikonsolit
  • Rentouttava tasohyppely Himno on nyt saatavilla Steamista kokonaan ilmaiseksi

    Rentouttava tasohyppely Himno on nyt saatavilla Steamista kokonaan ilmaiseksi

    Kauniilla pikseligrafiikoilla toteutetussa Himnossa ei taistella vastustajia vastaan...
    Indie-pelit
  • GTA Onlinessa voi nyt pelata Rocket Leagueta muistuttavaa autojalkapalloa – Lisänä valtavia räjähdyk...

    GTA Onlinessa voi nyt pelata Rocket Leagueta muistuttavaa autojalkapalloa – Lisänä valtavia räjähdyk...

    GTA Onlinen Arena Warissa on nyt pelattavana Rocket...
    Grand Theft Auto 5
  • Arvostelu | Omno on helmi, jota seikkailupelien ystävien ei kannata ohittaa

    Arvostelu | Omno on helmi, jota seikkailupelien ystävien ei kannata ohittaa

    PC:lle ja konsoleille ilmestynyt Omno on indiepeliksi erittäin...
    indiepelit
  • Tällainen on Super Mario Bros. Battle Royale – kahelin selainpelin kimppuun voi hypätä vaikka heti

    Tällainen on Super Mario Bros. Battle Royale – kahelin selainpelin kimppuun voi hypätä vaikka heti

    Battle royale -huuma ei ole tyyntymässä aivan pian,...
    battle royale -pelit
  • Astralis murskasi ENCEn unelman – Suomalaisjoukkue joutui tyytymään hopeaan Katowice Majorissa

    Astralis murskasi ENCEn unelman – Suomalaisjoukkue joutui tyytymään hopeaan Katowice Majorissa

    Maailman paras ja kenties kaikkien aikojen ylivoimaisin Counter-Strike-joukkue...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    EA Games on lisännyt JVG:n jäsenet Jare Brandin...
    EA
  • Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Tehokas, hyvä näyttö ja kohtuullinen koko. Tällaista yhdistelmää...
    4K

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Natsitervehdys oli liikaa: EA poisti jalkapalloleg...
GTA Onlinessa voi nyt pelata Rocket Leagueta muist...
Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelin...
Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050...
Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu el...

Tekniikka uutisia

  • Anno 1800 -kaupunkirakentelun avoin betatestaus myöhästyy huhtikuuhun

    Anno 1800 -kaupunkirakentelun avoin betatestaus myöhästyy huhtikuuhun

    Blue Byten kaupunkirakentelupeli Anno 1800:n avoin beta antaa...
    anno 1800
  • Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Urheilupeleissä vuosipäivitykset ovat varsin tuttua kauraa. Sama julkaisutahti...
    Peliarvostelut
  • Pelaajat ovat jo nyt hylkäämässä Valven uuden pelin – Artifact ei ole ollut edes kokonaista kuukautt...

    Pelaajat ovat jo nyt hylkäämässä Valven uuden pelin – Artifact ei ole ollut edes kokonaista kuukautt...

    Valve tuskin on tyytyväinen tilanteeseen, jossa sen tuore...
    Artifact
  • Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    EA Games on lisännyt JVG:n jäsenet Jare Brandin...
    EA
  • Traileri: näin julma on Brutal Minecraft, joka tuo Doomin Minecraftiin

    Traileri: näin julma on Brutal Minecraft, joka tuo Doomin Minecraftiin

    Brutal Minecraft muuttaa Minecraftin todella häijyksi. Brutal Minecraft...
    Doom
  • OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan tosielämän Overwatch-miekan

    OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan tosielämän Overwatch-miekan

    Blizzard on julkistanut aidon kopion Overwatch-sankari Genjin käyttämästä miekasta. Miekka sisältää myös siistejä valo- ja ääniefektejä. Blizzard on julkistanut kovimmille Overwatch-faneille sekä keräilijöille tarkoitetun replikan Overwatch-s… ...
    Blizzard
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Arvostelu | Little Hope on Man of Mediania parempi kauhupeli, mutta The Dark Pictures Anthology ei v...

    Arvostelu | Little Hope on Man of Mediania parempi kauhupeli, mutta The Dark Pictures Anthology ei v...

    Supermassive Gamesin kauhuantologiasarjan tuorein osa petraa edeltäjästään. Julkaisupäivä:...
    Little Hope
  • Uskomaton välierä päättyi suomalaisjuhlaan – ENCE eteni Katowice Majorin finaaliin

    Uskomaton välierä päättyi suomalaisjuhlaan – ENCE eteni Katowice Majorin finaaliin

    Jo tähän mennessä kaikki odotukset lyönyt suomalaisjoukkue ENCE...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Ensi viikolla ilmestyvä Fuser on Harmonixin uusi rytmipeli,...
    Bilepelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskettäin kadonnut Fallout 4 palaa uusien pelien mukana

    Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskettäin kadonnut Fallout 4 palaa uusien pelien mukana

    Xbox Game Passin valikoimaan tulee taas muutoksia. Nyt...
    Fallout 4
  • Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

    Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

    Destiny 2 Shadowkeep esittelee Guardianien tähän mennessä suurimman...
    Destiny
  • Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Aivan liian tuttu ja turhan turvallinen 4X-peli Humankind...
    Humankind

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme