Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä siitä on vaikea enää innostua

Posted on 21.8.2020

Battle royale -pelejä on nykyään kolmetoista tusinassa. Vaikka vauhdikas ja nopeatempoinen Hyper Scape tuokin tuttuun genreen oman sävynsä, ei se silti erotu massasta tarpeeksi.


Julkaisupäivä: 11.8.2020
Studio: Ubisoft Montreal
Julkaisija: Ubisoft
Saatavilla: PC (testattu), PlayStation 4, Xbox One
Pelaajia: online-moninpeli
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 8 tuntia


Fortniten ja PlayerUnknown’s Battlegroundsin lisäksi markkinoilla olevia battle royale -pelejä ovat muun muassa Call of Duty: Warzone ja Apex Legends. Joukkoa ovat lisäksi täydentäneet viime vuosina H1Z1:n ja Realm Royalen kaltaiset pelit, jotka ovat olleet hetken aikaa suosittuja, mutta jotka ovat sittemmin hiipuneet unholaan. Ei siis ihme, että battle royale -genre alkaa tuntua jo aika nähdyltä.

Se ei silti estänyt Ubisoftia lanseeraamasta kesällä uutta ilmaispelattavaa Hyper Scapea, jossa on mukana hieman uutta ja paljon vanhaa. Battle royalea pääsee pelaamaan yksin, yhdessä kavereiden kanssa tai pelitilassa, jossa kaikki pelaajat jaetaan neljään eri joukkueeseen.

Hyper Scape on sci-fi-teemainen räiskintä futuristisessa VR-maailmassa. Pelimaailman teemassa on uutuudenviehätystä, mutta ikävä kyllä se näyttää graafisesti melko laimealta ja harmaalta. Myöskään hahmojen tai aseiden mallit eivät ole kovinkaan omaperäisiä tai upeita, vaan melkoisen geneerisiä. Tokikaan grafiikat tai tyyli eivät ole battle royale -pelien ominaisuuksista tärkeimpiä, vaan paino on aina pelimekaniikoissa ja itse räiskinnässä.

Hyper Scapessa pitkien välimatkojen sijaan pelialue on varsin kompakti ja se painottaa vertikaalista etenemistä. Pelihahmot voivat tuplahyppiä kerrostalojen ja pilvenpiirtäjien kerrosten välillä, jonka lisäksi maasta löytyvät hyppyrit ja pelihahmojen kyvyt mahdollistavat nopean liikkumisen ylös- ja alaspäin.

Hyper Scape on muutenkin nopeatempoisempi kuin monet muut battle royale -pelit. Erät ovat lyhyitä ja vastustajia pääsee kohtaamaan melko usein. Pelihahmojen liikenopeus on korkea ja hyvänä puolena peli tuntuu rohkaisevan ympäri karttaa liikkumiseen sen sijaan, että pelaajien kannattaisi laittaa leiri pystyyn johonkin kartan peränurkkaan.

Kuten tavallista, kuuluu Hyper Scapeen olennaisena osana aseiden kerääminen kartalta. Mukaan voi napata kerralla kaksi erilaista pyssyä. Jos samanlaisia aseita löytää useampia, voi käytössä olevaa asetta päivittää paremmaksi. Aseiden valikoima on kohtalainen, mutta monet aseista tuntuvat melkoisen tuhnuilta. Siksi lopulta käyttössä ovat yleensä ne samat tehokkaimmat aseet, samalla kun esimerkiksi heikkotehoisille pistooleille tulee harvemmin käyttöä.

Aseiden tukena ovat erilaiset ”hackit” eli erikoiskyvyt. Niiden avulla pelaaja voi esimerkiksi hypätä korkealle ilmaan, muuttua näkymättömäksi, rakentaa ympärilleen suojaavan muurin tai paljastaa lähettyvillä olevat viholliset. Erikoiskyvyt ovat ihan hauskoja, joskaan nekään eivät ole kovin omaperäisiä.

Hyper Scape ottaa pientä pesäeroa muihin genren edustajiin myös siinä mielessä, ettei mukana ole tavanomaista pienenevää rinkiä, joka ajaisi pelaajat erän loppua kohden yhteen. Sen sijaan VR-maailma tuhoutuu vähitellen pelaajien ympäriltä, sektori kerrallaan. Lopputulos on sama, mutta sentään pelialueen pienenemiseen on keksitty jokin uusi kikka.

Toisena pienenä lisäjippona pelin katsojat pääsevät vaikuttamaan siihen millaisia erikoistapahtumia, kuten tavallista pienempi painovoima, kentällä nähdään. Idea on ihan kiva, mutta en kyllä ainakaan itse jaksaisi silti katsoa muiden räiskintää.

Kokonaisuudessaan Hyper Scape on monilta osin varsin pätevä ja hauska battle royale -räiskintä. Ongelma on lähinnä se, että peli ei keksi oikeastaan mitään uutta tai hienoa. Siksi se tuntuu melkoisen nähdyltä jo alusta alkaen. Lisäksi peliä vaivaa se, ettei sen räiskintä tunnu yhtä hauskalta kuin monissa kilpailevissa genren edustajissa. Hyper Scape olisi voinut ottaa enemmän riskejä, samaan tapaan kuin vaikkapa Fall Guys: The Ultimate Knockout, joka on oikeasti omaperäinen ja hauska battle royale -konseptia uudistava peli.

Jos Hyper Scape olisi ilmestynyt vaikkapa kaksi vuotta sitten, voisi se olla hyvinkin kiinnostava pelijulkaisu. Nykyisessä battle royale -ähkyssä se ei vain enää oikein maistu.

HYPER SCAPE

”Hyper Scape on sinällään pätevä ja nopeatempoinen battle royale -peli, mutta koko genre ei vain oikein jaksa enää maistua.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ubisoftin-uutuus-hyper-scape-on-kylla-ihan-pateva-peli-mutta-battle-royale-ahkyssa-siita-on-vaikea-enaa-innostua/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Vampyr-roolipeli saa pian kaksi uutta pelimuotoa, jotka tarjoavat täysin erilaiset pelikokemukset

    Vampyr-roolipeli saa pian kaksi uutta pelimuotoa, jotka tarjoavat täysin erilaiset pelikokemukset

    Kesällä ilmestynyt Vampyr saa tällä viikolla päivityksen, joka tuo Dontnod Entertainment vampyyriseikkailuun kaksi uudenlaista pelitapaa. Vampyr-roolipelille lupailtiin jo kesällä uusia moodeja, ja nyt ne ovat viimein valmii… Lue koko artikkeli...
    DONTNOD Entertainment
  • Traileri: Tällainen on Deus Ex -kehittäjien uusi arvoituksellinen scifi-peli Outriders

    Traileri: Tällainen on Deus Ex -kehittäjien uusi arvoituksellinen scifi-peli Outriders

    Square Enixillä muhii tuore scifi-peli Outriders, josta on...
    Outriders
  • Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Brutaalin vaikean co-op-räiskintä GTFO:n pelaaminen vaatii osumatarkkuutta, rautaista...
    co-op
  • Strange Brigade -studio Rebellion hankki Rogue Trooper Reduxista tutun TickTock Gamesin

    Strange Brigade -studio Rebellion hankki Rogue Trooper Reduxista tutun TickTock Gamesin

    Rebellion on laajentanut toimintaansa ostamalla TickTock Gamesin. Strange...
    Judge Dredd Mega-City One
  • Video: tällainen on uusi PlayStation 4 -ohjaimen lisälaite – DualShock 4 Back Button Attachment tuo ...

    Video: tällainen on uusi PlayStation 4 -ohjaimen lisälaite – DualShock 4 Back Button Attachment tuo ...

    Sony on paljastanut uuden lisälaitteen DualShock 4 -ohjaimeen....
    DualShock 4
  • Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance on peli, joka ei toimi oikein millään tasolla

    Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance on peli, joka ei toimi oikein millään tasolla

    Dungeons & Dragons: Dark Alliance on monotonisen tylsä...
    Dungeons and Dragons
  • Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Vierailimme jokin aika sitten Riot Gamesilla testaamassa ensi...
    Peliartikkelit
  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • Arvostelu: Destroy All Humans!:n kierrätys on pätevää toimintaviihdettä, mutta ikä painaa ufopelin a...

    Arvostelu: Destroy All Humans!:n kierrätys on pätevää toimintaviihdettä, mutta ikä painaa ufopelin a...

    Destroy All Humans! -toimintapelin uusintaversiossa avaruusoliot kylvävät tuhoa...
    Black Forest Games
  • Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us -jatko-osa ei ole avoimen maailman...
    Naughty Dog

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8...
BioWare julkisti Anthemin virallisen julkaisutrail...
Rockstar jakoi Red Dead Onlinen pelaajille kultais...
Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super
Mario -älyke...
Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parr...

Tekniikka uutisia

  • Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Immortal Realms: Vampire Wars julkaistaan elokuun 28. päivä....
    Immortal Realms: Vampire Wars
  • Arvostelu: Insurgency: Sandstorm tarjoaa herkullisen realistista räiskintää

    Arvostelu: Insurgency: Sandstorm tarjoaa herkullisen realistista räiskintää

    Insurgency: Sandstorm syleilee realismia ja ravistelee pelaajan hermoja....
    insurgency: sandstorm
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Battlefield V:n battle royale -moodi käynnistyy ensi vuoden maaliskuussa – Tarjolle tulee myös muuta...

    Battlefield V:n battle royale -moodi käynnistyy ensi vuoden maaliskuussa – Tarjolle tulee myös muuta...

    Battlefield V laajenee ensi maaliskuussa battle royale -pelitilalla...
    battle royale -pelit
  • Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Aiemmin Minecraft-elokuvaa tekemässä ollut It’s Always Sunny in...
    Elokuvat
  • Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Kauhupelisarja The Dark Pictures Anthology on ehtinyt jo...
    House of Ashes
  • Borderlands 3:n julkaisupäivä taisi juuri paljastua

    Borderlands 3:n julkaisupäivä taisi juuri paljastua

    Borderlands-pelisarjan virallinen Twitter-kanava julkaisi ja sitten välittömästi poisti...
    2k Games
  • Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Monissa sarjoissa ja elokuvissa kuolonkorahduksia päästellyt Sean Bean...
    Hitman 2
  • Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Aivan liian tuttu ja turhan turvallinen 4X-peli Humankind...
    Humankind
  • Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    MonkeyMoonin kehittämä Night Call on erinomainen esimerkki pelien...
    Night Call

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyllä käsikirjoitusten ja luovan ohjaamisen parissa työskentelevä Sami...
    Alan Wake 2
  • Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Pelihistoriankirjojen alaviitteeksi jäänyt Doom 64 nousee viimein unohduksista,...
    Doom
  • Äänestys: Telltale Games lopettaa – mikä on paras studion peleistä?

    Äänestys: Telltale Games lopettaa – mikä on paras studion peleistä?

    Monista tarinapeleistään tunnettu Telltale Games lopettaa toimintansa. Kysymmekin nyt Muropaketin lukijoilta, mikä on paras studion suurimmista peleistä. Telltale Games ilmoitti loppuviikosta, että studio sulkee ovensa 14 vuoden jälkeen. Tell… ...
    PC

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme